RUMOER ROND HET „WIT DESSELKE" GOED ONDER DAK" MET AMAK WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING ïteyn de iteit Puntjes op de raad TUINCENTRUM „THUYLSHOF" in Veltum nadert zijn voltooiing STIENSTRA VENRAY =2 Venrayse jeugd op de t.v. Mede naar aanleiding van een artikel, veertien dagen geleden, in dit blad Commentaar van bewoners Desselke Sluiting stortplaats Oirlo-Oostrum u*ivia Zondag ochtend concert bïEMBER 1977 No. 39 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN ERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY ioe.28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING AU /kom k/nk- itste tijd wel klaar imen. n kwam dit grootste iet nieuws omdat de Tulpstraat er bitter om een door de '°t itbelasting te betalen 1 nhun woonstraat. Er revolutie omdat die 6 e eens waren, dat de itig hadden geadvi- !an burgemeester en •r mis in datzelfde over het aanbrengen de drukke en dus rs pleitten zeer sterk tn veilige oversteek, iinderen. Het kwam ;s werd gedreigd als binnen een bapaal- De provincie werd er n bijgesleept om met UI constateren, dat de i was. lat provincie en ge- beveiliging zouden ING selsteyn de poppen te ING'an èén zijde van de protesteren. Zij za- Ellzitten en bovendien al de dieselwalm van de verkeerslichten ir optrekken, lijk verzoek om dan af te staan voor de rd verontwaardigd at nooit". En weer raaie pier", storm is geluwd en heeft Ysselsteyn zijn iten- beveiligd kruis- Vorige week hebben wij op deze pagina uit voerig aandacht besteed aan de problematiek rond de renovatie van "Wit Desselke" naar aanleiding van een brief welke wij van een bewoner over dit onderwerp ontvingen. Hierin werd o.m. de ongerustheid uitge sproken over het verder verkommeren van deze woningen en over het ongedierte, dat vrij spel zou krijgen, wanneer de woningen leeg komen te staan. Naar aanleiding van deze brief hebben wij contact opgenomen met de woningbouwver eniging "Noord Limburg". Zowel de be zorgdheid van de bewoners als de mening van de woningbouwvereniging werden in dit artikel weergegeven. Al dan niet naar aanleiding van dit artikel wordt elders in dit blad op de pagina "Gemeentepraat" aandacht geschonken aan de gemeentelijke kant van de renovatie plannen voor "Wit Desselke". Intussen is wèèr een bewoner van deze witte woningen in de pen geklommen om nog eens te wijzen op de onhoudbare toestand welke ontstaat zolang de bewoners niet zeker weten wat er met "Wit Desselke" gaat gebeuren. Wanneer we de hele zaak op een rijtje zetten, krijgen we de indruk, dat er een soort "Zwartepietenspel" wordt gespeeld. De woningbouwvereniging heeft als eigena resse van de woningen de Zwarte Piet toe gespeeld naar de gemeente, die de zorg voor de volkshuisvesting heeft. Op haar beurt fieeft de gemeente de Zwarte Piet nu in handen van de provincie gespeeld, die hem nu ongetwijfeld weer doorspeelt naar de minister.... Maar de bewoners, die niet weten wat hen boven het hoofd hangt, zijn de dupe. Dit naar aanleiding van of 'n soort toelage voor het artikel "de toekomst van Wit Desselke" in Peel en Maas van 16 sept. j.l. In 1975 is de Woningbouwvereniging gestart met 'n renovatieplan voor de woningen. Dit echter niet in samenwerking met de bewo ners. Toen na enige maanden een plan van 45.000 op tafel kwam en gekeurd werd door een instantie in Maastricht werd dit plan onmiddellijk terzijde gelegd en als "te duur" bestempeld. Is het nu niet te gek dat na 2 jaar een plan op tafel komt dat 80.000,-- per woning aan verbeterineskosten moet gaan bedragen? En is het niet te gek dat er zoveel tijd verloren moet gaan om dit plan goedgekeurd te krijgen bij de hogere overheden? Als 45.000,- te duur is! Hoe zit het dan met 80.000,-? Ondertussen wordt er geen on derhoud gepleegd aan de woningen. De bewoners moeten zelf maar zien dat ze hun woningen leefbaar houden. Ja of nee renovatie? Uit een enquête, door de bewoners zelf gehouden, is gebleken dat slechts 47<7o van de bewoners vóór eventuele renovatie is en dat zelfs pas, als de huurprijs rond 200,- zou liggen. Van die 47^o zijn inmiddels al verschillende bewoners vertrokken. Enkele weken daarna heeft de W.b.v. zelf een enquête gehouden, en wij houden het niet voor mogelijk dat toen opeens alle bewoners hun medewerking aan renovatie zouden willen- verlenen, met die huurprijs van 200,-, want dat is zelfs nu, l'A jaar later niet het geval. (Of ligt dit misschien aan een foutieve interpretatie aan de kant van de w.v.b.?) Verkrotting Men zegt weieens, als het kalf verdronken is, dempt men de put. Zo is het ook het geval met het tegen gaan van verkrotting en het vrij spel geven aan ongedierte, zoals b.v. muizen. De w.b.v. betwijfelt het dat onge dierte vrij spel zou krijgen want volgens het artikel enige weken geleden werden de tuinen netjes omgespit zodat muizen geen kans zouden krijgen. Inderdaad, er is ons een geval bekend van een woning die al een jaar leeg ligt en waarvan de tuin als twee druppels water op de puinplaats lijkt. Geen muizen? Bij de vleet. En nu de ratten er zitten krijgt een firma de opdracht de tuinen schoon te maken wat inmiddels 'n heel karwei is geworden. Aantrekkelijkheid Nog een ding vragen wij bewoners ons af, zoals vermeld in voorgaand artikel, zouden onze woningen in de afgelopen 3 maanden door schilders onder handen zijn genomen en de woningen zouden eenheel ander aanzien hebben gekregen. Mogen wij weten waar deze kleuren of verf is aangebracht? Dan kunnen we er onszelf van overtuigen dat onze wijk aantrekkelijker is geworden. Wij hebben n.l. in geen 4 jaar een schilder meer gezien! Ja, ook wij bewoners vragen ons af wat zal er met onze woningen gaan gebeuren? Onze meerderheid zegt, geen dure renovatie! Waarom gaan ze er dan toch mooi mee door? Willen ze misschien sloopvergunning krijgen? Wij worden wel aan het lijntje gehouden en de verkrotting gaat door. Nog enige jaren en dan zijn ze slooprijp. Maar wij zitten geen jaren stil om "met spanning" af te wachten wat de overheden straks als goede oplossing voor wit Desselke zullen aandra gen. Wij niet!!! Omdat geconstateerd is, dat de stortplaats Oirlo-Oostrum aan de Pauwweg over enkele maanden ge heel volgestort zal zijn, heeft het college van burgemeester en wet houders besloten deze in december a .s. te sluiten. De dorpsraden van Oostrum en Oirlo zullen daarover binnenkort een brief ontvangen. Evenals in Ysselsteyn zijn er voor Oostrum en Oirlo geen alternatieve stortplaatsen aanwezig. In de toe komst zullen de bewoners van deze dorpen, die niet zijn aangesloten op de vuilnisophaaldienst, het vuil moeten gaan storten op de gemeen telijke stortplaats in het Venrayse Broek. Alle hoop is gevestigd op het spoedige tot stand komen van de re gionale stortplaats, omdat ook het einde van de stortmogelijkheden in het Venrays Broek in zicht zijn. •pil en werd er van ge- naatregel genomen, lig zinde: het sluiten aan de Paardekop- let nabijgelegen va- llhaas" last van de idat de stortplaats irpsraad kon er na iich bij neerleggen, het wel gemakkelijk dicht bij huis te len in het geweer, ens, want vol is vol geen gemakkelij- ülstortplaats in te nu eenmaal op de in tussentijd wordt de provincie toe- inrichten van een (Voor de gebruikers de Paardekop bleef er dan de gemeente- 'enrays Broek op te niet aan de uiterste e gemeente, aan de oosdijk staken hun Sftwroegen gezamenlijk ing op de vuilnisop- hierover door het vjj lvies gevraagd, zag dviseerde gunstig, iphaaldienst is geen "De vervuiler be- het goed doet eq wsdijkers geldt. Als t' iten te worden had- zwaar. Doch om van op de Moosdijk te swagen, een aardig Timpiermannsweg iweg vanaf de Tim- oosdijk. op het ophalen van Venray nu eenmaal aan de route van de nt, verplicht is zijn igen mee te geven, is van de Moosdijk Timmermannsweg 'weg, zónder dat zij automatisch op de ingang van I janu- oogde) bedrag van en waarschijnlijk inden van dit jaar 52,-, zijnde 13,- $5naai 52, leentelijke service" twee partijen doen lie er niets op tegn en voor dat bedrag «omen, de andere >elt om ongevraagd w® 'dehuisvuilophaal- ir e Moosdijk dat io r uit, dat de protes- Hen hebben, omdat imaal bepaalt dat de vuilnisophaal- men dat graag doet er staat niets in de iselsteyn wèèr, maar «nieuws: een bom- San meldde om half ■lan de bank, dat om ■fit in zou gaan door land, waarin tegen- jk blijkt tfe zijn, pas foristen is doodge- einhofgroep ook al Jat alarm, ook al is i overtuigd dat er bben kunnen plaat- Waar een gemeenteraad zich al niet druk over kan maken. B. en W. hadden in het begin van deze maand de leden van de raad schriftelijk meegedeeld, dat de informatieve ver gadering van 13 september niet kon doorgaan omdat op die dag ook een C.D.A.-vergadering werd gehouden. De veronderstelling was daarom wel gewetigd, dat enkele raadsleden de ze vergadering zouden gaan bijwo nen. Deze brief van het college van b. en w. was voor de heer G. Thijssen, voorzitter van de WD-fractie aan leiding om het college te vragen „hoeveel CDA-raadsleden om uitstel van de informatieve raadsvergade ring hadden gevraagd" en „welke punten nu niet aan behandeling toe kwamen". Het schriftelijk antwoord van b. en w. was duidelijk. Op beide vra gen kon met „geen" geantwoord worden. Maar mr. Thijsen nam met dit ant woord geen genoegen. Hij stelde, dat geen enkele politieke vergadering rede mocht zijn om een raadsverga dering uit te stellen. Hij vond de brief van het college aan de raad een verkapte oproep om de CDA- bij eenkomst bij te wonen „Deze brief had niet geschreven mogen worden", hield de heer Thijs sen vol. De voorzitter draaide de zaak met een om en stelde, dat men geen ver gadering behoeft te houden als er geen agendapunten zijn. Dat diezelf de avond ook een CDA vergadering werd gehouden was maar een bij komstigheid. De heer Thijssen wilde graag van het college weten wat de „Methode wereldverkenning", die voor de openbare school „De Flierefluit" moest worden aangeschaft in feite inhield. Het antwoord kwam helder en klaar uit de mond van de wethouder voor onderwijs, mevr. Rutten: „Het gaat me toch wel wat te ver wan neer de raad zich inhoudelijk gaat bemoeien met een methode voor een school. Daar hebben we de school inspectie voor." „Het zou tot nadenken kunnen stemmen", zei de heer Thijssen. „Dat is ook de bedoeling van een schoolmethode" merkte burgemeester Defesche op. De heer G. Mulders vestigde de aandacht op het feit, dat mollen en konijnen hoogtij vieren op het sport park aan de Sparrendreef in Oos trum. Hij wenste snelle en passen de maatregelen. „Als we sneller moeten zijn dan ze ontstaan, dan wordt het haast werk" antwoordde de burgemeest- ter. ISOLERENDE BE( ïLAZINO Thmmcfiane vraag prijs op bij GEmERT Glflbv JflD BRAfU Burg Rietmanstr 2 Gemerl lel 04923 2384 beier en goedkoper! sen. Veiligheid gaat voor alles. Politie en brandweer waren er in een ommezien, de bank werd ontruimd en rondliggende wegen afgezet. Gelukkig gebeurde er om drie uur niets en om vier uur - drie uur Duitse tijd - ook niets. Om vijf uur waagde men zich in het gebouw om naar de helse machine te zoeken. Toen was men er van overtuigd, dat men te maken had met een loos alarm Maar de klok wees wel half zeven toen de Ysselsteyners eindelijk voor hun geldzaken weer op de Rabobank terecht konden. Wie, komende vanaf de Deurneseweg Ven ray binnenkomt via de Langstraat, ziet aan zijn rechterkant een aantal op het eerste gezicht vreemde bouwsels. Hel meest opval lend hieraan zijn de puntige daken met daarin ronde ramen. Rondom de bouwsels ziet men nu nog hopen zand, stenen, wat bouwketen en een 'aankondiging, dat hier "Verhoeven Venray" aan het bouwen is. Maar wat hier gerealiseerd wordt en over enkele weken volop in bedrijf zal zijn, is op dit moment aan de buitenkant nog niet te zien. Wellicht herinnert men zich, dat tot voor kort op dit terrein de boerderij met een aantal bijgebouwen van de heer G. van /Iss hebben gestaan en dat met de afbraak daarvan een van de laatste stukjes oud- Vel tum verleden tijd is geworden. Maar weinigen weten, dat hier de heer Toon Poels straks zijn Tuincentrum "Thuylshof" zal gaan voeren. Toon Poels (40) is voor Venray geen onbe kende, zek^r niet sinds hij vanaf 1972 weke lijks op het Henseniusplein in het weekend in zijn marktkraam met bloemen en planten staat en vanuit de kelder in zijn woonhuis aan de Langstraat 134 een bloeiende groot- en detailhandel uitoefent. Grotere bedrijfsruimte Van huis-uit is Toon Poels hoofdkeurmees ter van groenten, fruit en bloemen op de veiling Grubbenvorst. Gezien zijn relaties bij en zijn dagelijkse gang naar de veiling, kwamen bij hem regelmatig vragen van Venrayse bloemisten om voor hen verse bloemen mee te brengen van de veiling. Geleidelijk aan groeide hieruit een voor de heer Poels geheel nieuwe bussiness. Hij werd groothandelaar, exporteur, commissionair en detaillist in bloemen en planten en als gevolg van de groei van zijn bedrijf in Venray, hing hij zijn keurmeesterschap aan de wilgen en moest hij uitzien naar grotere bedrijfsruimte. Oude boerderij Aanvankelijk vond hij deze aan de overkant van zijn woonhuis in de oude boerderij met bijgebouwen van zijn schoonvader, de heer Gerlach van Ass. Toen vorig jaar de grond en de opstallen van de voormalige boerderij wegens het niet doorgaan van het bestemmingsplan Veltum- se Kapel weer vrij kwamen, was Toon Poels de koper van deze in de punt van Langstraat en Deurneseweg gelegen grond. En van dat moment af kon hij gaan werken aan het uitvoeren van zijn oude en vurige wens om hier een tuincentrum te vestigen. Hyper modern Architect C. Colsen zette zijn ideeën voor een hyper modern tuincentrum op papier en in mei j.l. begon Aannemersbedrijf Verhoe ven Venray met de bouw van welgeteld 3381 kubieke meter bedrijfsruimte voor de heer A.J.J. Poels. Ondanks het feit, dat het terrein in verband met het diep liggen van de voormalige boer derij moest worden opgehoogd, slaagde de aannemer er niet alleen in volgens de plan ning te werken, maar de laatste weken zelfs vóór te komen op het schema. Daardoor is het mogelijk, dat het nieuwe tuincentrum, gelegen aan een van de belang rijkste invalswegen van Venray, reeds op 5 oktober a.s. kan worden opgeleverd. Dit wil overigens niet zeggen, dat dan alles voltooid zal zijn wat de heer Poels voorne mens is te realiseren, maar wel, dat de aan nemer van het terrein kan vertrekken. Voor de verdere afwerking zal Toon Poels zelf moeten zorgen, maar hij hoopt hiermee omstreeks eind april klqar te zijn. Tegen die tijd is dan ook de officiële opening gepland. Gunstige omstandigheden Het nieuwe tuincentrum "Thuylshof wordt een verkooppunt in de eerste plaats voor de groothandel en de export van alles op het gebied van bloemen, kamerplanten en tuin- artikelen. De hoofdtak van het bedrijf blijft, evenwel de snijbloemen. Het nieuwe bedrijf is zo opgezet, dat bloemen en planten onder de meest gunstige omstandigheden kunnen groeien en bloeien. Koeling en verwarming Afgezien is van de traditionele kassen met witte ruitjes, broeibakken, eenruiters en an dere toestanden welke nv:n normaliter tegen komt in een gewon.' bioctnfsrerij. In plaats daarvan zijn enkele plantenserres gebouwd, die het licht via de ronde ramen in het dak ontvangen. Als zodanig mag men deze vorm met alle recht revolutionair op het terrein van de bloemisterij noemen. In deze serres wordt 160 mJ ingenomen door, wat de heer Poels "plantenexpositie" noemt. Ruim 200 m! is ingericht als verkoopruimte met 32 nv kantoor. De groothandel en export nemen in eerste instantie 300 m2 in beslag en op de zolderverdieping is ruimte voldoende aanwezig voor opslag. Belangrijk voor het bedrijf zijn de koeling en de verwarming. Een koelcel met een inhoud van 125 m' zorgt er voor, dat de bloemen vers en fris blijven, terwijl twee ketels van ieder 60.000 kilocalorieën er voor zullen zor gen, dat de juiste temperatuur gehandhaafd blijft, bii voorkeur in de serres. Dan zijn er uiteraard de nodige voorzienin gen voor bevochtiging en regeling van de temperatuur en voorzieningen van het perso neel. Rondom het terrein wordt een bos- en hees- tcrbcpianting aangelegd. Het achterterrein wordt ingericht voor het z.g. "dode goed", waaronder wordt verstaan flagstones, spoor bielzen, gewassen grindtegels, stapelelemen ten etc. Op het voorterrein komen enkele, vijvers (voorzien van diverse waterplanten). De bedoeling is, dat de punt Deurneseweg/ Langstraat door de heer Poels (met de meer exclusieve planten voor tuinen en plantsoe nen wordt voorzien. Op het terrein, dat zijn ingang krijgt vanaf de Langstraat, komen klinkerverhardingen en een tiental parkeerplaatsen. "Thuylshof" Het tuincentrum "Thuylshof" ligt in een ge bied, waar de oudste boerderijen van Veltum (Veltheym) hebben gestaan. De heer Gerlach van Ass, die als laatste de boerderij "D'n Stisnstra Venray BV,Stationsweg 11, tel.04780 4438 Makelaars in onroerende goederen -J Wij verzorgen voor u: koop en verkoop - huur en verhuur taxaties - bouwprojektenontwikkeling hypotheken Tuul" heeft bewoond en zelf een verwoed amateur-archeoloog is, weet te vertellen, dat reeds in de Frankische tijd (rond 800) schen kingen van boerderijen in Veltheym zijn gedaan aan de abdij van Werden. De land bouw in dit gebied moet dus al van zeer oude datum zijn. Afgaande op de naam Veltheym komt de heer van Ass tot de stelling, dat hier een veld van Venray heeft gelegen. Hoewel Venray voor het eerst in 1221 in de geschreven ge schiedenis wordt genoemd, moet Venray dus van veel oudere datum zijn. Bij destijds door Wageningen gehouden on derzoekingen zijn bovendien in Veltum bouwvoren (sporen van bebouwing) gevon den, welke dateren van 700 jaar voor Chris tus. In thans nog woeste gronden van Veltum zijn scherven gevonden, welke bovendien wijzen op de aanwezigheid van bewoning hier van voor onze jaartelling. Gezien de diepte, waarin de boerderij "D'n Tuul" was gelegen, neemt men aan, dat deze zeer oud was. Immers door de destijds toe gepaste z.g. plaggenbemesting kwamen de rondom de boerderij gelegen gronden steeds hoger te liggen. Andere oude boerderijen in Veltum waren Monikesplats en Gratenplats. "D'n Tuul", eerder "Tuulplats" geheten werd in de ze ventiende eeuw bewoond door de familie Ruyters. (Deze naam komt ook voor op de z.g. Tranchotkaart van 1810). Van deze familie is bekend, dat zij in 1823 failliet ging. In dat jaar werd de boerdering gekocht door de uit Brabant afkomstige familie van den Hoogenhof. Daarna heeft hier nog de fami lie \.d. Munckhof-Geurts gewoond. In 1912 woonde er de familie Deriks, de schoonouders van de heer G. van Ass. Door het huwelijk met dochter Deriks kwam de boerderij in 1937 met ruim 14 ha grond in handen van de heer van Ass. Als gevolg van wegenaanleg en het realiseren van het uitbreidingsplan Veltum, werd het grondgebied van "D'n Tuul" steeds kleiner. In 1974 besloot de heer van Ass op te houden met boeren en twee jaar later ging de boerderij met ruim 1 ha grond over naar zijn schoonzoon, de heer A.J.J. Poels. Volgens de heer van Ass moet de boerderij ongeveer 250 jaar oud zijn geweest toen hij in fasen onder de slopershamer kwam. Herbouw en modernisering in het verleden hebben zoveel aan de oorspronkelijke bouw veranderd, dat er niet meer kan worden gesproken van een monument. Vandaar dat de oude Tuulplats vorig jaar met de grond gelijk kon worden gemaakt om plaats te maken voor de nieuwe "Thuyls hof" van Toon Poels. Het zondagochtendconcert zal op a.s. zondag 2 oktober worden ver zorgd door Fanfare „Eendracht" uit Melderslo en Fanfare „De vrienden kring'" uit Swolgen. De Melderslose fanfare brengt het volgende programma: Sons of de Brave, mars - Bidgood Rapsodie Francaise - Henk van Lijn- schooten Prince Ville Suite - Gerard Boudija Indian Summer - Eric Ball. Fanafare De Vriendenkring: Immer Fest - Wim Laseroms Kleine Triptiek - Jos Moerenhout Vaderlandse Rapsodie - Henk van Lijnschooten. Devon Fantasie - Eric Ball Füs. Bat. 23 - Jozef Walter Let op de gewijzigde aanvangstijd: 11.00 uur! MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 A.s. zaterdag 1 oktober om 16.30 u. komt op de televisie, Nederland 1, het bekende jeugdprogramma „Stuif es in", met een directe uitzending vanuit Abcoude. Voor Venray zal de ze uitzending bijzonder aantrekke lijk zijn, omdat in dit programma 12 mini-brommers uit onze gemeente gaan show-rij den. We hebben deze jongelui al eens in de carnavalsop tocht bezig gezien, o.l.v. G. Janssen. De jongste deelnemer is 6 jaar en de oudste 12. Wie deze kinderen al eens heeft zien trainen op het cross- terreintje aan de Broekweg, weet, dat ze intussen een verbazingwek kende behendigheid ontwikkeld heb ben .De foto toont slechts een klein gedeelte van de groep. Zondag 2 ok tober is hetzelfde team vertegen woordigd bij de grote autoped-wed strijden in Blerick.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1