Venray beeft geen rooie cent r* t homassen U VENRAY GOED ONDER DAK" MET AMAK WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING ay en dag Te vroeg begonnen Gebrek aan centen bron van ergernis in vele winkels mm f.- VENRAY Als ooit de cent wordt afgeschaft Thenmofuuie ontdek de nieuwe manier van slapen (tegen oude prijs) onder h donsdekbed van Helmonds Concertkoor en oeucumenische dienst besluiten de Vredesweek 1977 KElAar ^PTfcMB ER 147? No. 38 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS 'S*f<ERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY eie,28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR f 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING ial niets in het y en zo zijn iviteiten in één lag. Na het met ïuttersfeest en iap volgeboekt september gaat ie september de ;en avond waar dei gebeurtenissen ns Venray op de ,Van Ge- weedens Venray maar weer eens 4 Hes drum en zij het op een wijze. TOT GEWEST" [f heel wat kloos- roor een goede 4 en is een moei- heeft een goede door het voor- P de Zusters Ur- L n en in te rich- is, Dit faas het de Limburgse elevisieprogram- Gewest", de aandacht vari publiek wilde woorden: Ven- or andere plaat kloosters heb- onderwerp ook Ursulinen naar huifkar (het- jzer op Jeru- iseerd] en in Snog zeven zus ven op het ter- i het z.g. „Freu- Jindstraat. Wat er verwoord door et min of meer ier fgezonderd le- immuniteit zich voor Venray. 4 ude foto's werd op de televisie ets van de re- werd verhaald rkerkhof door 11 «rsoneels leden, van de ni et- de „vertaling" gegeven als !r|sfiect een vreem- vo< Michel", welke e gedeelte van »rdt verbouwd, te laten hakt en gebro- ir heel even te wde eerste ge- we burgemees- ^tde in de voor- jisschopskamer, le „geur van alleen de yse belangen «tgebleven. Nog personeelslid hn en daarmee het verbouwen gemeentehuis Jmamen we, dat lan- ïet moest wor- ge een aktueel ending. bijzonder wonderen wa- BEVRIJDING" avond de tele- zij was, waren ;els getogen zijn van het tonderdtal mi le Tweede We- de' xaditie en his- worden gehou- len hobbyisten ertuigen koes toe het Kanaal vaste land de (traditie). ind-naar Am- ng van de Slag weg van de weleer ge- een paar da- de camping rolden zij met QljVenray binnen, nt af was het aan de Maas- vooral op- B en wilden van nabij >azangwekkend onder goed on waarvan de ïrden van voor een oorlog Twee van de [fe amfibievoer- steek over het 'hX gedaan. De uMer had konvooi aan- i Venray toog Uit het Rijke Roomse Leven van weleer stamt het verhaal over twee centen, die elkaar tegenkwamen in de broekzak van een bedelaar. Zei de ene cent tegen de ander: „Ik ben toch wel erg voornaam, want met my wordt toch veel goed werk gedaan. Als er een aalmoes wordt gegeven, ben ik er by". Antwoordde de ander: „Maar ik ben beter katholiek dan jy, want my kom je iedere zondag in de kerk tegen Deze anekdote werd graag verteld door bedelpredikan- ten, die daarmee probeerden dubbeltjes en kwartjes op de kollekte- schaal te krygen in plaats van 0mten. Mèt het teruglopen van het aantal kerkgangers is het ook afgelopen met de „katholiciteit" van de cent, maar bovendien ziet het er naar uit, dat een cent nóg zeld zamer wordt dan een kerkganger. Het Venrayse winkelende publiek ervaart dagelijks de ergernis rond het tekort aan centen wanneer b.v. moet worden afgerekend aan de kassa's van de Venrayse super markten. Het werkt bepaald irrite rend telkens door de cassière te wor den gevraagd naar één cent er bij of vier centen terug. GEEN GELD TERUG Nóg vervelender wordt het wan neer bij het betalen van 5.92 niet kan worden teruggegeven van 5.95 en gevraagd wordt of „het zo goed" is omdat er geen centen zijn. De klant heeft hiertegen meestal geen bezwaar, maar schiet er dan wel mooi drie centen bij in. Slechts zel den wordt van de zijde van de cas sière gezegd: „laat die twee centen maar zitten", hetgeen begrijpelijk is, sWcfmatv/ HOEK MARKT-GROTESTRAAT TEL. 04780-6427 Voor de bewoners van de bejaar denwoningen aan de Eikenlaan die per 19 september waren aangezegd dat de renovatie van hun woningen zou beginnen, was het een minder prettige ervaring dat het personeel van het aannemersbedrijf dat belast is met de renovatie, al reeds vrijdag op de stoep stond om te beginnen, al was het maar om enkele gaten in het dak te boren. De bewoners waren uiteraard nog niet weg en ze kregen veal overlast van die werk zaamheden. Eten was door de stof onmogelijk. Wij vragen ons met de bewoners af of dat boren niet tot maandag had kunnen worden ge wacht, of dat men hun eerder had kunnen laten verhuizen. Voor één huurder was nog geen verhuizing mogelijk. Of dat een goe de start is van de woningbouwver eniging betwijfelen wij. omdat haar kas aan het einde van de dag ook moet kloppen. Een iets verder doordenkende klant krijgt echter wél in de gaten dat al die niet-teruggegeven centen toch op de lange duur een aardige bron van neven-verdiensten is van de supermarktbaas. „RUN" OP CENTEN De cent, vroeger door bedelpredi- kanten afgeschilderd als het „bruine gevaar" is een bijzonder eigenaardig geldstuk geworden. Enerzijds wordt er achteloos mee omgesprongen, an derzijds is dit muntstukje geld waard. Ziet men een dubbeltje op straat liggen ,dan wordt het dankbaar je gens het adres van de onbekende verliezer, opgeraapt en in de zak ge stoken. Vindt men een cent, dan geeft men er liever een schop tegen dan de moeite te doen om het munt je op te rapen. Maar gaat men ach teloos aan de eenzame cent voorbij, voor een veelheid van centen wordt de grootste moeite gedaan. Niet al leen de supermarkthouders, maar ook de doorsnee winkeliers maken een jacht om een partij centen los te krijgen. Het is geen geheim, dat op Venrayse banken 30,is ge boden voor tien gulden losse cen- iten. Maar zelfs de banken kunnen op dit aantrekkelijke bod niet ingaan, om.de eenvoudige reden, dat er geen centen zijn. Er zijn zelfs particulie ren, die centen vergaren en deze verkopen voor 1.50 per honderd stuks. Dat betekent een winst van 50%. Maar ook een dergelijke/lucra tieve handel, die ook in het Ven rayse heeft „gewoed" was gauw ten dode opgeschreven wegens gebrek aan centen. DUIZEND CENTEN Informatie bij enkele Venrayse bankinstellingen onderstreepte het gebrek aan centen, dat overigens als een landelijk verschijnsel wórdt er varen .Bij de banken komen de cen ten slechts mondjesmaat binnen. In ieder geval onvoldoende om aan de grote vraag te kunnen voldoen. Op het postkantoor hetzelfde beeld. De Post is sinds een halve eeuw de officiële distributor van het geld, dat in 's Rijks Munt in Utrecht wordt geslagen. Via de postkantoren vinden maandelijks negen miljoen kwartjes, twaalf miljoen dubbeltjes, vier miljoen stuivers en maar een miljoen centen hun weg. In Venray krijgt men per week niet meer dan duizend centen 10,-) om onder banken, winkeliers etc. te verdelen GERUISLOOS Uitgerekend is, dat jaarlijks tien tallen miljoenen centen geruisloos en spoorloos verdwijnen, ondanks het feit, dat er regelmatig centen worden aangemaakt. Het aantal nieuwe centen wordt echter wel minder en is gedaald van 100 miljoen in 1970 tot ongeveer 10 a 15 miljoen dit jaar. Het minder aanmaken van centen vindt zijn oorzaak in het feit, dat het aanma ken van 1 cent hoe vreemd het ook mag klinken ruim drie cent kost. Zou 's Rijks Munt de nood aan centen lenigen, dan kost dit de staat miljoenen, omdat de muntstukjes toch weer verdwijnen.In ieder geval moeten we het doen met 120 centen per jaar per Nederlander, waarvan er zo is berekend min stens 13 „de mist" in gaan. Als ooit in Nederland de cent wordt afgeschaft, dan zullen ongetwijfeld grote pro blemen ontstaan. Dan kan men niet meer: alles tot de laatste cent be talen; iemand een cent geven; een cent voor iemands ge dachten geven; twee liedjes voor één cent zirngen; iemand je laatste cent ge ven; iemand voor een paar cent meegeven; de centen in de zak laten dansen; de centen laten bijten; van armoe een cent in tweeën bijten; op een cent doodblijven; het voor een rooie cent minder geven; het geen cent schelen; geen cent waard zijn; geen cent wijzer worden; het alleen öm de centen doen; zonder een cent zitten; geen centje pijn hebben en wat misschien wel het ergste is: een aardig centje verdie nen. OMSMELTEN Beweerd wordt, dat onze Ooster buren belangstelling voor de in Ne derland verschopte cent hebben. Volgens geruchten zouden, met na me in Twente een zakje met duizend centen veertig gulden opbrengen. Officiële zegslieden vertellen even wel, dat het omsmelten van centen zeker niet de moeite toont. Al kost een cent dan ook meer dan een cent, de samenstelling van het metaal is niet zo bijzonder duur. Een cent is van brons, dat bestaat uit een lege ring van 95% koper, 4% brons en 1% tin. Je moet over heel wat cen ten beschikken om van het omsmel ten een winstgevend zaakje te ma ken. WAAR BLIJVEN DE CENTEN Rest de hamvraag: waar blijven dan die 120 centen waarover volgens de eerlijke verdeling iedere Neder lander mag beschikken? Tussen de stoffering van de stoe len en in de naden van de vloeren zullen er ongetwijfeld heel wat zit ten. Ook op de Venrayse vloei velden zullen er wel wat terecht gekomen zijn via de riolering. Bekend is, dat er jongelui zijn, die „voo rlatere tijden" centen sparen en vooral de cent met de beeltenis van koningin Wilhelmina is geld waard. zitten omdat men het niet de moeite mede toonbankbusjes voor een of ander goed doel bevatten vele hon derden centen. Men laat ze stiekum zitten omdat m enhet niet de moeite waard vindt rolletjes te draaien om tegen groot geld in te wisselen. Maar dan nog is het raadsel van de verdwenen centen niet opgelost, tenzij er misschien toch ergens een winstgevend exporthandeltje van is gemaakt. CENT AFSCHAFFEN Ongeveer een half jaar geleden is door het ministerie van financiën 'n commissie ingesteld, die een onder zoek moet instellen naar de distri butie van pasmunt. Ongetwijfeld zal daarbij ook de vraag centraal staan of de cent al dan niet moet worden afgeschaft. De cent blijkt het slachtoffer te zijn van de inflatie en wordt nu al als waardeloos ervaren, ofschoon winkeliers er toch maar al te graag munt uit slaan. Kijk de advertenties in de krant er maar op na. Veel artikelen zijn ge prijsd met een 8 of een 9 op het eind. Een verkoopstuntje? Als men geen 1 of 2 centen terug krijgt wel natuurlijk. Maar die 9 schijnt een psychologisch effect te hebben. Autodealers maken levensgroot be kend, dat een auto te betalen is met vier negens. En het is nog niet zo lang geleden, dat in Venray geadver teerd werd met woningen in Bruks- ken voor 99.999, terwijl je op je klompen kon aanvoelen, dat die wo ningen een ton kostten. Maar een negen kijkt iets vriendelijker dan een nul Afronden van het cententotaal in de prijzen kan aantrekkelijk zijn. Maar het gevaar is levensgroot aan wezig, 'dat het altijd een afronden naar boven zal zijn. Zes cent wordt een dubbeltje en geen vijf cent. En aluminium schuifwand met vraag prijs op bij GEfïlERT Glfi/ bv. Jfln QRflfl/ Burg Rietmanslr 2 Gemerl lel 04923 2384 beter en goedkoper! daar zit 'm de pijn. Op voorhand heeft de Consumentenbond daarom al tegen het afschaffen van de cent geprotesteerd. Misschien kunnen de Venrayse winkeliers om ergernis aan de kassa te voorkomen overstappen op het Italiaanse systeem. Omdat een lire zó ontstellend weinig waard is, heeft men de pasmunt maar afgeschaft. In plaats van klein geld, word je daar „blij gemaakt" met een handjevol snoepjes Men zou dat in Venray ook kun nen doen om het vragen naar een of twee centen te voorkomen. In ieder geval beter wat dan niks. INTERIEURVERZORGING Wllhalminaatr.S Venray 04780-251Ö 1 14 Tijdens de eucharistieviering van zaterdag 24 september 19.00 urn- zingt in de Vredeskerk het tot ver over onze grenzen bekende Stedelijk Helmonds Concertkoor, dat onder leiding staat van Roland de Kroon, koor, in 1959 opgericht, bestaat uit Het Stedelijk Helmonds Concert- een 90-tal jongens en meisjes in de leeftijd van toen tot zeventien jaar. Dit voortreffelijke jeugdkoor heeft zich snel een nationale en internatio nale naam verworven. Het maakte vele concertreizen, onder andere naar Duitsland, België, Zwitserland en Joego-Slavië; haalde verschillen de hoge prijzen, maakte langspeel- MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAY (04780) 34S6 hij naar Vderlingsbeek om zijn vaartiug de Maas te laten overste ken. De andere dag was het spele varen in de Maas geblazen voor al les wat varen en rijden kon. Woensdagmiddag maakte een aan tal voertuigen een rondrit over de terreinen van Rank Xerox, gevolgd door een ontvangst in het hoofdge bouw. Tegen half vijf werden vijftig oud- strijders, die zich in het gezelschap bevonden officieel door het college van b. en w. ten gemeentehuize ont vangen. Een spectaculaire verschij ning hierbij was de Schot Bill Millin, die de landing heeft meegemaakt in Normandië (Dieppe) en Walcheren. Hij leidde destijds, al doedelzak- spelend een commando over de brug van Benouville. 's Avonds presenteerde de Military Vehicle Conservation Group zich voor de Venrayse bevolking, die door haar massale aanwezigheid langs de singels er blijk van gaf dit specta culair gebeuren bijzonder te waar deren. Het konvooi werd voorafgegaan door het Jachthoorn-trompetten en majorettenkorps „Sint Petrus Ban den", dat er deze avond bijzonder enthousiast op los blies en sloeg en hier en daar nog een show ten beste gaf. Eigenlijk was deze doortocht van de oude legervoertuigen met in (met- officiële)'uniformen geklede beman ningen en soms „bevrouwing") een presentatie van iets, dat de Venrayse bevolking niet eerder heeft gezien. Immers in 1944 kwam de bevrijding voor Venray na een verschrikkelijke veldslag, waarbij het hele dorp na genoeg totaal werd vernield Het ze gevierend binnenrijden van de geal lieerde troepen heeft men amper ge zien, nóch het enthousiasme van de mensen langs de kant. En na de be vrijding volgde de evacuatie. Deze avond kreeg men echter een bescheiden herhaling van hoe het in 1945 in zovele andere plaatsen in Nederland was gegaan Of het een helemaal eerlijke her haling was, durven we wel betwij len. Deze groep, waaronder zich be halve oudstrijders uit Engeland en Australië, ook veel jonge hobbyisten bevinden, houdt niet alleen oud mi litair oorlogsmaterieel op de been, maar tevens de herinnering aan de verschrikkelij ke tweede wereldoor log levend. We konden ons niet aan de indruk onttrekken, dat velen maar al te graag nog eens de toejuichingen uit de dagen rond de bevrijding over zich heen wilden laten gaan. Of zo als in een dagblad was te lezen: „Men heeft het terrein van de fol klore betreden. Ze vormen het le vend museum van wat eens een nachtmerrie was". Deze woorden kregen des te meer betekenis toen wij op het terrein van de camping oorlogstoespraken van Koning George en Churchill uit de luidsprekers hoorden schallen, ge lardeerd met het geluid van aanval lende duikbommenwerpers Als dót de ware intentie is van zo'n groep, dan hoeft het voor ons niet meer, ook al is de doelstelling vriendschap tussen de volkeren te brengen en op een nostalgische ma nier te herinneren aan wat eens was. Hoe het ook zij, ongekend veel Venrayers hebben toch genoten van het doortrekken van de goed onder houden voertuigen. Maar degenen, die niet genoten hebben, dat waren de automobilisten (en de bussen) die zeker drie kwartier oponthoud heb ben gehad omdat tussen kwart over zeven en half negen op geen enkel kruispunt het verkeerd werd gere geld Donderdagmorgen vertrok het con- vooi weer om in Arnhem deel te ne men aan de 33ste verjaardag van de Slag om Arnhem. platen en trad in binnen- en buiten land op voor radio en t.v. Per seizoen worden er ongeveer 45 uitvoeringen verzorgd. Om overbe lasting van de zangertjes te voorko men nemen er per concert ongeveer zestig koorleden deel. Onder de viering van zaterdag a.s. zeven uur zingt het Stedelijk Hel monds Concertkoor de Missa Es Dur van J. G. Albrenchtsberger. Daar naast worden er werken van Men delssohn. Haydn en Mozart uitge voerd. De dienst wordt beslotei met (Vervolg eerstvolgende tekstpagina) Enkele van de veel bereisde mnfertjea vin het belaamde Stedelijk Hel- monds Concertkoor. Stienstra Venray BV. Stationsweg 11. tel.047804438 Makelaars in onroerende goederen Wi| verzorgen voor u koop en verkoop huur en verhuur taiaties bouwpro|ektenontwikkeling hypotheken verrekenngen beheer

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1