Rabobanh Onderzoek naar baarmoeder halskanker geeft bemoedigende deelname te zien Twee gouden Broeders van Liefde Een Privé-Rekening bij de Rabobank maakt de dingen zoveel makkelijker! Duitse jongeren door burgemeester Defesche ontvangen Ziekentriduum 1977 Zware autoschade Motorrijder gewond Venray bleef achter bij gemiddelde deelname Certificaat politiehond JUGENDLAGER YSSELSTEYN/NL twwrTt- De drie dagen van bezinnend en ontspannend samen zijn voor de zieken uit het dekenaat Venray, zijn weer vastgesteld. Op 6, 7 en 8 september zal het voor on geveer 150 zieken of gehandicapten, in de toneelzaal van de foyer van „Den Kerkdijk" op Sint Servaas, weer een feestelijke tijd zijn. Geestelijk en lichamelijk worden zij, via een jaar van min of meer eenzaam zijn, een beetje verwend om weer nieuwe kracht op te doen. Dat deze dingen mogelijk zijn is* te danken aan de in zet van vele mensen, die ieder op hun terrein mee werken: het bestuur van Sint Servaas, de werkers in de keuken en kantine, de ontspanningsdienst, de zangers, de dames van het comité, de verpleegsters, de pastores, en niet in het minst alle goedgeefse mensen van Venray en de kerkdorpen, die met hun bijdrage het triduum financieel mogelijk maken. Wanneer tussen 15 en 20 augustus bij U wordt aan gebeld om een bijdrage te vragen voor het zieken triduum, dan weet U dus waarvoor het is. Voor een zieke medemens hebben we graag wat over. Bij voorbaat dank voor alle medewerking. Het Comité Ziekentriduum geld en goede raad Door mevr. V.-V. uit Venray werd bij de politie aangifte gedaan dat haar personenauto Ford Taunus 1600 Combi, terwijl deze geparkeerd stond, beschadigd is geworden door een ander voertuig. Het moet ge beurd zijn woensdag 27 juli tussen 17.00 en 17.25 uur op de parkeer plaats bij café Hulsman (het onver hard gedeelte] of die avond tussen 12 uur en 'kwart over 12 toen de auto op de Grote Markt stond ge parkeerd. De gehele rechterzijde van de auto was beschadigd. Omdat de schade rechts zat en zij links in stapt heeft ze de schade niet onmid dellijk opgemerkt. De eigenares en de politie verzoeken de veroorzaker of eventuele getuigen zich met de politie in verbinding te stellen. De 31-jarige bestuurder van een personenauto A. S .uit Venray, wil de vÈJlïaf de TVrahëhëseWêg lifiS&Sï de Paul Burgmanstraat inrijden op het moment dat de door hgm be stuurde auto links werd ingehaald door de 25-jarige motorrijder A. T. uit Venray. De motorbestuurder kwam nog onder de auto terecht en werd gewond overgebracht naar het ziekenhuis. Bij onderzoek aldaar bleken de verwondingen mee te val len. De autobestuurder had gedacht dat de motorrijder, welke hij wel had gezien nog ver genoeg verwij derd was .Hij heeft zich kennelijk in de afstand vergist Hoe kom je aan al dat gemak Even bij een Rabobank binnen wippen. Met 3100 kantoren is er altijd wel een in de buurt. Het bevolkingsonderzoek op baar moederhalskanker in de regio Nijmegen, waartoe ook Venray be hoort, heeft over het algemeen een bemoedigend resultaat gege ven. In de periode augustus 1976 - juni 1977 hebben meer dan 19.000 van de ruim 27.000 opgeroepen vrouwen zich voor bet onderzoek gemeld. Dat is een gemiddelde op komst van iets meer dan 70°/o. Het Bureau Voorlichting van de gemeente Nijmegen noemt dit re sultaat erg behoorlijk, vooral wan neer in aanmerking wordt genomen dat daarnaast nog veel vrouwen, vaak op eigen initiatief, eenzelfde onderzoek ondergingen, bij huisarts of specialist. De goede opkomst wordt mede toegeschreven aan de overal gehouden voorlichtingsavon den. De cijfers voor Venray zijn ech ter minder goed als bovenstaande doet vermoeden. Was het regio naal gemiddelde juist boven de 70%>, in Venray was de deelname van de vrouwen tussen 35 en 55 jaar, die werden opgeroepen, niet groter dan 599/o. Het is nog niet duidelijk wat de oorzaak is van deze slechte opkomst. Venray was met Oss (58.6®/o) het laagste van de steden en dorpen die aan het onderzoek hebben meegedaan. Het baarmoederhalskanker-onder- zoek in de regio Nijmegen is één van de drie onderzoeken in bepaalde ge deelten van Nederland die zijn op gezet om te komen tot een bruik baar model voor het uitvoeren van een onderzoek op landelijke schaal. Tot de regio Nijmegen behoren in dit onderzoek het grootste gedeelte van de Betuwe, het Land van Maas en Waal, het Rijk van Nijmegen, Oss en omliggende gemeenten, het Land van Cuyk en het noordelijk gedeel te van Limburg tot en met Venlo. Het gehele gebied telt 75.080 vrou wen in de leeftijd van 35 tot 55 jaar. Men wil binnen drie jaren (het eer ste is nu achter de rug] deze hele groep hebben onderzocht. RESULTATEN Bij de 17.000 onderzochte vrou wen zijn twee gevallen geconsta teerd met aanwijzingen voor de aan wezigheid van kanker; in 40 geval len werd een pril stadium van kan ker geconstateerd, die volledig te genezen is door een kleine ingreep. Dit is de vorm die men met het on derzoek in het bijzonder hoopt te ontdekken: in 22 gevallen werd aan wezigheid geconstateerd van een kans op ontstaan van het beginsta dium van kanker. In deze gevallen werd geadviseerd om het onderzoek na een maand te laten herhalen. Op vrijdag 26 augustus a.s. zal om half drie in de St. Petrus Ban- denkerk te Venray een plechtige eucharistieviering plaats vinden uit dankbaarheid bij gelegenheid van het gouden kloosterjubileum van twee Broeders van Liefde. Het da mes- en het herenkoor van de St. Petrus Bandenkerk zullen de eucha- ristieveiring opluisteren, met vocale medewerking van mevrouw Lighart, sopraan. Het geheel staat onder lei ding van H. Stoef. Van half vijf tot half zes zullen beide Broeders in Den Kerkdijk recipiëren. BR. EUMACHIUS MARTENS (68) is geboren en getogen in Vortum- Mullem. Hij bracht zijn juvenaat door in Eikenburg en zijn noviciaat in het moederhuis van de congrega tie in Gent In augustus 1927 werd hij geprofest. Zijn opleiding in 'Öe verpleging werd ondergaan in 't Strop bij Gent. Tot 1929 was hij in de verpleging te Zelzate werkzaam, waarna Nederland aan de beurt was en wel afwisselend Venray en Noordwijkerhout. In de jaren 1938- 1941 deed hij surveillance in de BLO te Jonkerbosch, in welk instituut hij in 1950 terugkeerde. Na tijdens de oorlog en kort daar na in de verpleging in Venray en Noordwijkerhout werkzaam te zijn geweest, koos men Venray voor zijn laatste aktieve jaren. Zes jaar ge leden kon hij met 6 andere broeders intrek nemen in „Het Witte Huis" aan de Stationsweg, en daar kan hij zijn hobby's uitleven, knutselen, klokken en horloges repareren. BR. JASON DE ROOY (68) geboren en getogen in het Brabant se Waalwijk, trad op dezelfde wijze in de congregatie van de Broeders van Liefde als Broeder Eumachius. Hij kwam echter in 1929 in de ver pleging op St. Servatiqs. In 1936 ging hij naar Noordwijkerhout en keerde in 1939 weer naar Venray terug. Daar maakte hij de oorlog en evacuatie mee. Na nog van 1949 tot 1957 in Noordwijkerhout werkzaam te zijn geweest, plaatsten zijn over sten hem toen op huize Eckeart, voor de zorg over zwakzinnigen, en later naar de beschiutte werkplaats in Tilburg. In 1959 door zijn oversten op Pascalis geplaatst, werd hij daar tevens dirigent van het koor. Ziek te was oorzaak dat hij het kalmer aan moest doen en toen maakte hij zich verdienstelijk als boekbinder, voor de bibliotheek. Na nog even in Tilburg portier te zijn geweest, kreeg hij in 1972 opdracht te zor gen voor de begeleiding van bejaar de broeders in Venray. Dat doet hij nu nog uitstekend. Ook heeft hij zich verdienstelijk gemaakt voor het da mes- en herenkoor van de St Petrus Bandenkerk. Over hun beider kloosterleven, zeggen deze broeders dat ze het gaarne hebben gedaan. Dat de stren ge regels van de congregatie ver dwenen zijn vinden beiden niet erg, ze hebben die nooit als streng er varen. Hun werk hebben ze steeds met veel liefde gedaan. Trouwens ook nu nog preken ze met idealis me over het verzorgen van' de hulp behoevende evenmens. Dat de ver pleging in de loop der jaren veran derd is, vinden ze een goede zaak, juist voor hen die hulp nodig heb ben. Natuurlijk hebben ze Venray in de loop van de jaren zien verande ren, zoals ook veel van het Rijke Roomse leven veranderd is. Ze we ten nog te vertellen hoe vroeger de jaarlijkse Sacramentsprocessies, hoogtijddagen voor het Roomse le ven waren. De gesloten gemeen schappen van St Servatius zijn open gemeenschappen geworden. Ze zijn beiden blij dat de leken him taak van de Christelijke Caritas hebben overgenomen. Dat ze echter 50 jaar lang zelf op een onbaat zuchtige wijze edelmoedige naasten liefde hebben «bedreven, daarover zwijgen zij. Op de te Belfeld gehouden keurin gen voor het certificaat politiehond behaalde de Duitse herder Mike van de agent van politie Wetjens 376 punten. Van de 8 honden werden er 5 afgewezen. KERKHOF VOOR DUITSE GESNEUVELDEN +J+t1.ï?tV YSSELSTEYN -VENRAY/ PROV. LIMBURG Tt,!j+tV KRANSLEGGINGEN Vele Venrayers weten de weg niet te vinden naar het monument van de Venrayse gevalenen. Die dit wel weten, dat zijn de Duitse jon geren, die ieder jaar voordat ze op het Venrayse gemeentehuis worden ontvangen een krans leggen bij het monument van de Venrayse geval lenen achter de St. Petrus Banden kerk, om ook de Venrayse slacht offers te gedenken. Juist de sober heid van die plechtigheid maakt op allen die dat meemaken, een diepe indruk. Bij het grote kruis op de immense dodenakker te Ysselsteyn werd ook een krans gelegd door de jeugd. je kunt er je salaris, loon of andere ontvangsten op laten storten. je geld is bij ons veilig, je krijgt er rente over en je.kunt er over beschikken, wanneer je maar wilt. geef ons een betalingsopdracht met het bankgiroformulier of een acceptgirokaart, wij zorgen dat degene aan wie je iets te betalen hebt zijn geld krijgt. automatisch betalen? automatisch sparen? snel geregeld! je kunt eventueel gebruik maken van Eurocheques of betaalcheques. als je soms even krap komt te zitten vinden wij daar samen wel een oplossing voor. dankzij de rekening-afschriften kun je later nog eèns zien waar je geld vandaan kwam of gebleven is. De derde groep Duitse jongeren, ditmaal afkomstig uit Seekirch, die hun vakantie opofferen om gedu rende 14 dagen op het Duits solda- tenkerkhof te Ysselsteyn te werken, in het kader van de aktie „Verzoe ning over de graven heen" en. welke aktie dit jaar onder het moto staat: „Oorlograven zijn vraagtekens, waarop maar een antwoord is: Vre de", werden door burgemeester mr. Defesche van Venray op het ge meentehuis ontvangen. BURGEMEESTER DEFESCHE sprak in zijn begroetingswoord dat het intussen een traditie geworden is, dat het Venrayse gemeentebe stuur jaarlijks een groep Duitse jon geren op het gemeentehuis ontvangt. U bent gekomen naar een streek welke op het einde van de tweede wereldoorlog zwaar geleden heeft, aldus burgemeester Defesche. Hij vroeg zich af of het nog zin had dat meer dan 30 jaar na het einde van de oorlog de jeugd nog geconfron teerd wordt met de gevolgen van die oorlog. Als wij ouderen die oorlog niet kunnen vergeten, mogen wij de jeugd van nu geen schuld toevoe gen, maar wel zorgen dat die jeugd de verschrikkingen van de oorlog erkent en hen met de gedachte be wust te maken, mee te werken aan de handhaving van de vrede. Dat de jeugd hun vakantie opoffert om op het soldatenkerkhof te werken, is een bewijs dat die jeugd mee wil werken aan de verzoening over de graven heen, maar ook aan het we derzijds begrip de vrede voor alle volkeren te willen. Uit dat begrip kan vriendschap onder de volkeren volgen. Met de wens dat het bezoek aan Venray voor de jeugd veel vreugde, ontspanning en wederzijds begrip zou mogen opbrengen, besloot burgemeester Defesche zijn toe spraak. ONDERSCHEIDING De vice-voorzitter van de Volks- bund Deutsche Kriegsgraberfürsor- ge in Baden Württemberg en bur gemeester van de stad Mengen, dr. Zepf, die zelf ruim 8 jaar officier in de Duitse Bundeswehr geweesj is,( ook tijdëns dé tweede wèreïdoorlog, was zich bewust dat met vriend schap over de grenzen h^v^eel te bereiken was voor de Versteviging van de vrede. Hij had met veel vreugde kennis genomen hoe de be volking van Venray, en meer in het bijzonder de bevolking van Yssel steyn, de Duitse jeugd toegemoet treedt en welke banden er ontstaan zijn. Ook hoe het Venrayse gemeen tebestuur en vele prominente per soonlijkheden uit het Venrayse land er aan meewerken dat er persoon lijke vriendschap kan ontstaan. Het Frlts Hovens onderscheiden met de was voor hem als vice-voorzitter van de Volksbund een grote eer om een van de velen, die het mogelijk hadden gemaakt dat 41e kontakten goed konden verlopen, te mogen danken. De heer G. Hovens, zo stel de dr. Zepf ,had op zijn aard en wijze daaraan veel bijgedragen, met name in ons weekblad Peel en Maas, door op zakelijke, sobere maar con structieve wijze van die ontmoetin gen met de jeugd te berichten. Hij stelde onze verslaggever ten voor beeld, juist voor die berichtgeving in positieve zin. Hij durfde te stel len. dat wat geworden is, veel te danken was aan deze wijze van be richtgeving. Die berichtgeving was niet onopgemerkt gebleven en met vreugde verzocht hij onze verslag gever naar voren te treden en hij speldde hem gaarne persoonlijk de zilveren speld van verdienste van de Volksbund Deutsche Kriegsgraber- fürsorge op. LAGERLEIDER DANKT Ook de leidèrs van de derde groep jongeren, de heer Br^ig^idie reeds. 18 jaar op soldatenkerkhoven in Frankrijk, Oostenrijk en te Yssel steyn werkzaam was, bracht woor den van dank en gelukwens over. Hij meende dat, waar ook in Euro pa, er nimmer een verslaggever was geweest die op zo'n positieve wijze had bijgedragen aan een betere ver standhouding onder de volkeren als de heer Hovens. Waardoor in de Heimat ook Peel en Maas een be grip was geworden. veren speld van verdienste. Daar sprak de leider van de derde groep de heer Braig woorden van bezinning, maar ook dat het nog al tijd zin heeft de slachtoffers van de waanzin van de tweede wereld oorlog te gedenken. Bij deze kruisen, waaronder velen rusten welke de leeftijd hadden van de nu werkzame jeugd, past juist de bezinning van het „waarom zij"? Naast burgemeester mr. Defesche van Venray merkten wij o.m. op een vertegenwoordiging van de Duitse Ambassade uit Den Haag en van het generaal consulaat uit Rotterdam, mr. dr. Krans hoofd afdeling Socia le Zaken van het ministerie uit Den Haag, vertegenwoordigingen van de Duitse Bundeswehr uit Budel en Lieshout, van het Mobilisatiecom plex uit Ysselsteyn, kapitein L. Tim mermans en pastoor J. Janssen uit Ysselsteyn, van de internationale jeugduitwisseling, van het Nationale Oorlogs- en Verzetsmuseum in. Overloon en vele anderen. Daarna konden jeugd en gasten kennis maken met het dopr de koks van de Bundeswehr samengestelde koud buffet. Deze koks toonden dat ze tot meer in-6taaL zijn., dan alleen soldatenkost klaar te maken. Dat de inzet van de Duitse jonge ren op het soldatenkerkhof een su!k- sesvolle inzet is geweest, is nu reeds goed te zien. Meer dan 2500 kruisen werden in de 30 werkdagen van die jeugd reeds vervangen; een aantal dat ver boven de begroting ligt, maar waarmede de leiding van het kerkhof, de heer Ritter,- meer dan tevreden is.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 3