het voortbestaan van de camping Vlakwater .GOED ONDER DAK" MET AMAK VAKANTIE Benzine Orgelconcert in de Grotekerk Oorlogstuig is gevaarlijk Op 16 augustus heef de Gemeenteraad het laatste woord over Zilveren Priesterfeest Gelegenheid maakt de dief ZWEMBAD weer open VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1977 No. 31 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG ffij PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY WFFKRI AH VOOR VPNR AY FN OM^TRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 CCIXDLMU V V tMIVMI V#l IJ I PER HALFJAAR 10,- (uitsluitei ABONNEMENTSPRIJS i bij vooruitbetaling) Ten gemeentehuize is er deze week weer uitvoerig vergaderd door enkele commissies over de proble matiek rondom het al of niet voort bestaan van Camping Vlakwater. In eerste instantie vergaderde hierover de commissie voor de ruim telijke ordening. Het agendapunt ver meldde „bestemming campingter- rein Vlakwater", maar de commis sieleden kregen evengoed een korte samenvatting voorgeschoteld van 'n gesprek van een delegatie van de campinggasten met b. en w. Ook lag ter tafel het ontwerp-raadsvoorstel m.b.t. beëindiging van de overeen komst van erfpacht tussen gemeen te en de Stichting Recreatieoord Vlakwater, alsmede de overname van die Stichting van gebouwen, werken en beplantingen. Tenslotte lag er nog ter inzage het rapport van de „Club van 7" inzake de op zet van een sportief, recreatief vrije- tijdspark in het gehele gebied Vlak water. Over. al deze onderwerpen hebben wij de laatste maanden reeds uit voerig bericht. De heer Thijssen had nogal pro blemen met een en ander, omdat in feite de huidige bestemming voor deze commissie niet ter discussie ligt. Ook zijn er geen alternatieve oplossingen gegeven, b.v. de inten sivering van de camping. Dat laatste was ook voor mevr. Poels-Peters een heet hangijzer. Zij meende dat on voldoende onderzocht was, of ren dabele exploitatie mogelijk is indien men de standplaatsen uitbreidt. Ach teraf bleek dat uitbreiding niet zon der meer mogelijk zou kunnen zijn, daar bepaalde voorschriften dit kun nen verbieden. Maar ook dat was weer onvoldoende onderzocht. Ook vond mevr. Poels-Peters het vreemd dat er per jaar zo'n 6-7000 gulden aan toeristenbelasting ge beurd wordt, maar dat die gelden niet ten gunste van de kampeerders werden gebruikt. Zij pleitte voor een proeftijd van 1 jaar. waarna men kon bezien of voortzetting van de camping mogelijk was. Maar aan gezien de Stichting er per 1 oktober definitief 'n punt achter zet, was ook dat niet haalbaar. Ook de heer Houben was van me ning dat men de camping nog en kele jaren moest aanhouden om de kampeerders naar een andere gun stige camping te laten uitkijken. Overigens kon hij zich met het ver dwijnen van de camping akkoord verklaren, mits dit gebied voor de Venrayse dagrecreatie beschikbaar zou komen. Dat was ook de mening van de an dere commissieleden, maar de heer Claessens zou die recreatieve voor zieningen wel eens nader aangeduid willen zien. De heer De Bruyn vroeg wat er met de huisjes gaat gebeuren, blijven ze staan en worden ze ver huurd, dan is dat terrein nóg niet voor de Venrayers toegankelijk. Wat er aan recreatieve voorzie ningen in de plaats komt, was nu nog niet goed te vertellen. Er zijn plannen in de maak, maar dat vraagt z'n tijd. Ook de invulling gaat niet vandaag op morgen dat moet groeien in de loop der jaren. De heer Thijssen meende tenslotte dat de dagrecreatie hier miniem is. Het rapport van „de club van 7" vond hij niet zo duidelijk, maar ja, er zijn nog andere mogelijkheden genoeg. Hij stelde dat de gemeente er wel heel veel geld in ging steken, te veel volgens hem, en dat voor een MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 Traditiegetrouw sluiten wü in de Venrayse kermisweek ons be drijf en heeft ieder van onze medewerkers vakantie. Dat bete kent echter ook telkenjare dat Peel en Maas één week niet ver schijnt. De ervaring heeft ons geleerd dat èn abonné's èn ad verteerders dit kunnen begrijpen. De vakantietüd maakt het toch al noodzakelijk dat we bijna drie maanden lang werken met een onvolledige bezetting. Maar na de kermis hoopt Peel en Maas IJ weer opnieuw het wel en wee van Venray en omstreken te kun nen presenteren. Tot dan! Maandag 15 augustus a.s. viert Pater Joos Beckers, van de Orde der Paters Dominicanen, zijn zilve ren priesterfeest in zijn geboorte plaats Leunen. Paters Beckers werd in 1952 op 33-jarige leeftijd priester gewijd te Nijmegen. Hij is een van de speci fieke late roepingen. Eerst na de oorlog begon hij aan zijn priester studie. In de 25 jaren van zijn priester schap was hij werkzaam in paro chies te Schiedam en Utrecht en sedert 12 jaar is hij als zodanig ver bonden aan de parochian van Ma ria Geboorte te Nijmegen, aan de Berg en Dal'seweg 40. Speciaal het jeugdwerk heeft er zijn bijzondere aandacht, en hij bereikt daar on danks het leeftijdsverschil op merkelijke resultaten. Het feest te Leunen zal o.m. be staan uit een plechtige eucharistie viering om 3 uur n.m. in de paro chiekerk aldaar, gevolgd door een receptie, tot 5 uur in zaal Martens. VERGEET HET MAAR Het zal je als automobilist gebeu ren, dat je in Venray (en ook in vele andere plaatsen) 's avonds na tien uur zonder benzine komt te zit ten, of 's morgens in alle vroegte moet vertrekken terwijl de benzine meter al wijd en breed op reserve staat; dan ben je wel het haasje, want alle benzinepompen zijn pot dicht. Eigen schuld, kan men dan zeg gen, had je maar voor een reserve tankje in je auto moeten zorgen. Dat klopt allemaal wel, maar feit blijft dat men in een steeds meer gemotoriseerde wereld, 's avonds en 's nachts niet die service kan Inrij gen. die men redelijkerwijze mag verwachten. Het is natuurlijk onzin dat alle pompstations 's avonds laat open moeten zijn zoveel wordt er aan de benzine nu ook niet ver diend maar één pompstation met nachtdienst lijkt ons geen overbodi ge luxe. Bij informatie bleek ons dat de heren pomphouders voor deze rege ling feestelijk bedanken. Niemand stelt er prijs op om bij een overval op een pompstation betrokken te worden. En dat een overval hele maal niet denkbeeldig is, bewijzen, de berichten in de landelijke pers, waarbij zelfs doden te betreuren waren. Men heeft ook in Venray ge poogd de nachtservice voor benzine mogelijk te maken door het plaat sen van pompautomaten. Door het inwerpen van guldens kon men dan benzine tanken. Maar dit is een fias co geworden, omdat paen regelma tig 's maandagsmorgens tot de ont dekking kwam dat de pompen van hun geldelijke inhoud waren be roofd. Behalve een geldelijk verlies zat men dan ook nog met de schade aan de automaten. Er blijft dus maar één oplossing mogelijk: zorgen voor een reserve tank in je auto. Met 5 of 10 liter achter de hand kan men toch al een aardige afstand overbruggen. In dit verband willen we graag even vermelden de service van de Venrayse politie, die bereid is ge strande automobilisten bij nacht en ontij van benzine te voorzien. Een opmerkelijke hulpverlening, waar van u echter geen gebruik moet maken als het niet zeer dringend nodig is, want de normale benzine voorraad bij de politie is nu ook weer niet zó groot dat Jan en alle man geholpen kan worden. Dank zij de attendheid van een amateurfotograaf, kunnen wij onze lezers een aktiefoto tonen, welke een indruk geeft hoe gevaarlijk, ook na meer dan 30 jaar, oorlogstuig kan zijn. Het is bijna onbegrijpelijk dat er de laatste jaren geen ernstige on gelukken met oorlogstuig zijn ge beurd, behalve dan het dodelijke ongeval te Merselo. Niet voor niets blijft men er op attenderen: Han den af van oorlogstuig, het is en blijft gevaarlijk. Wat op de foto tot ontploffing werd gebracht door de deskundigen van de Explosieven Opruimings dienst van de Kon. Landmacht uit Culemborg waren 3 brisantgranaten, 1 mortier en 1 bom van 60 lbs (en gelse ponden) welke tijdens graaf werkzaamheden ten behoeve van de zuiveringsinstallatie aan de Smak- terweg waren gevonden. Nu zullen de deskundigen van deze dienst ter plaatse nog verder zoeken op de plaats waar de zuiveringsinstallatie komt, naar oorlogstuig. Verder kwam nog een melding binnen dat achter een perceel aan de Schoolstraat 12 een mortiergra naat was gevonden. Ook over dit oorlogssouvenier ontfermde zich de E.O.D. Wij zijn even nagegaan hoeveel meldingen van gevonden oorlogs tuig er vanuit Venray aan. de E.O.D. werden doorgegeven. In het eerste halfjaar 1976 waren dat er 68; in het tweede halfjaar 1976 63 en in het eerste halfjaar 1977 67. Dat betekent dus gemiddeld 10 vondsten per maand aan explosie ven en dat ruim 30 jaar na de oorlog. perceel met weinig natuurschoon. Meer inzage omtrent de planologi sche bestemming vond hij wel nood zakelijk. In tweede instantie vergaderde de commissie voor financiën hier nog maals over. In een eerste vergade ring was men niet tót een advies aan de raad kunnen komen, omdat te veel financiële aspekten onduidelijk bleken. Men wilde deze kwestie bo vendien van alle kanten kunnen be kijken en dat was toen niet goed mo gelijk. Maar ook in deze vergadering kwamen de financiële konsekwen- ties niet goed uit de verf. Dat was voor de heer Houba o.m. aanleiding cm nog eens de vragen of overname door een particulier niet tot een rendabele exploitatie zou kunnen leiden. Eventuele gegadigden zouden daarom precies moeten weten wat er wel en niet kan gebeuren. Men heeft die mogelijkheid niet onderzocht. Men heeft 5 jaar geleden een erf pachtovereenkomst afgesloten voor 30 jaar. Komt er nu een nieuwe pachter dan kan die zijn investerin gen over dezelfde tijdspanne uitsme ren. En de gemeente is dan precies even ver als vijf jaar geleden voor zien was. De voorzitter van deze commissie (de burgemeester) stelde nog eens duidelijk hoe de situatie nu ligt. De Stichting zet er 'n punt achter, en daardoor krijgt de gemeente kans cm een terrein terug te nemen wat destijds in de ogen van nu niet voor een Camping beschikbaar ge steld had mogen worden. Laat men iemand anders de zaak exploiteren en er misschien ook een rendabe le zaak van maken dan blijft dit Onder deze titel brachten wij vo rige week een artikel in dit blad over inbraak-preventie welke ieder vcor zichzelf kan toepassen, om ver-' schoond te blijven van ongewenst bezoek, zeker in de vakantie tijd. Uit Brukske II ontvingen wij naar aanleiding hiervan enkele kritische opmerlringen, met name van bewo ners van huizen waar dubbele be glazing werd toegepast. Men stelde o.i. terecht, dat het weinig zin heeft op de voordeur be halve een Lipsslat ook nog een of twee schuifsloten aan te brengen, als de glaslatjes van deze deuren aan de buitenkant van deze deuren zijn bevestigd. Met een eenvoudige schroevendraaier zijn die in een mum van tijd verwijderd, terwijl met dezelfde schroevendraaier het glas in een wip kan worden ver wijderd, ondanks de kitlaag waarin het glas gevat is. Zoals vorige week reeds in dit blad aangekondigd zal de Anterikaanse organist Frank Speller op donderdag 11 augustus a.s. om 20.15 uur. een concert geven op het orgel van de Petrus-Bandenkerk te Venray. Frank Speller werd geboren 24 juli 1938 in Tyler, Texas. Hij genoot zijn opleiding aan zowel Amerikaan se universiteiten als Europese con servatoria (onder andere Luik: Jean ne Demessieux en Jean Wolfs). Zijn doctorsgraad behaèlde hij in 1968 aan de universiteit van Colo rado. Thans is hij als professor ver bonden aan de universiteit van Aus tin in Texas (orgel en klavecimbel). Hij heeft reeds veel concerten in de Verenigde Staten gegeven en maakt deze zomer een concertreis door Europa, waarbij hij bekende orgel bespeelt in Zwitserland, Frank rijk, Duitsland en Nederland» Op initiatief van Jean Wolfs, gebied de eerste 25 jaar voor Ven- rays gebruik gesloten. De camping past niet in het bestaande en nog te retaliseren woongebied en past ook niet in de dagrecreatieve voorzie ningen die daar gepland worden. Zo bleef voor deze commissie nog alleen de vraag, te beantwoorden of men bereid was voor de opstallen op de camping plus de speeltuin plus het restaurant en plus de midget- golfbaan 657.000,te betalen. Met name de heren Houba en van Valkengoed vonden dit bedrag aan de hoge kant. Men neemt het zaak je over tegen de boekwaarde en zorgt daarmee dat het Stichtingsbe stuur met een kloppende rekening de zaak kan afsluiten. Maar of heel die „reute-me-teut" dat ook wel waard is bleek uit geen enkel taxa tierapport. Aan de andere kant was er geen enkel gegeven of men het geld dat men er nu in steekt ook ooit terug krijgt of rendabel kan maken. De heer van Valkengoed had ijve rig zitten rekenen, en dacht met 55.000,minder ook genoegen te ■kunnen nemen. Ergens was dat een omstreden punt, maar mocht uit eindelijk de Stichting toch nog met een batig saldo overblijven, dan komt, dit toch weer ten goede aan de jeugd middels voorzieningen die voor hen getroffen worden. Voor deze heren was het ook een vraag of, als men deze camping koopt, er nog wel geld over is voor andere urgente voorzieningen, met name voor die posten welke op de investeringsnota vermeld staan als „pro memorie". Bleef uiteindelijk de vraèg over of straks door de aankoop van Ook de achter/tuindeuren zouden onvoldoende bescherming bieden, omdat de schroeven vanaf de bui tenkant werden ingedraaid. Met een beetje goede (lees „slechte") wil» moet die deur er in 'n half uur fi naal uit liggen. Met de ramen was het ook al niet beter gesteld. Een stevige schroe vendraaier als wig tussen muur en sponning zou de raam als het ware doen openvliegen, en dus een mini male weerstand zijn voor inbrekers. We herinneren ons dat enkele ja ren geleden uit Brukske I ook klach ten kwamen over gemakkelijk in-te- breken woningen. De woningbouw vereniging heeft die mankementen toen verholpen en sindsdien werd er niets meer over vernomen. Aangezien wij helemaal niet bouw technisch van aard zijn, hebben wij bovenstaande opmerkingen aan de Woningbouwvereniging voorgelegd, welke het volgende commentaar gaf: De vermelde opmerkingen ten aanzien van inbraakpreventie zijn ook de Woningbouwvereniging niet onbekend. Met name de optredende deze camping en door de investerin gen die men in dat gehele recreatie gebied zal gaan doen het geheel niet zo duur gaat worden dat er geen betalen aan is, en de zaak niet door gaat. Ook de mededeling dat ver koop of verhuur van speeltuin, res taurant en mixed-golfbaan al direkt een rendement oplevert, kon ge noemde heren niet overtuigen. Zij waren dan ook de enigen die zich tegen het voorstel tot aankoop keer den. Zcals boven al vermeld zal op 16 augustus de gemeenteraad besluiten wat uiteindelijk met de camping gaat gebeuren. Zij heeft hierin het laatste woord. Maar gezien de bo ven beschreven commissievergade ringen zal het resultaat wel zijn: op doeken die zaak. Men kan dat spij tig en jammer vinden, er is dan niets meer aan te veranderen.. Of tnen daar een verstandig besluit mee neemt, zal de toekomst wel uitwij zen. Mede naar aanleiding van een ar tikel vorige week in dit blad, heeft de gemeente beslaten om het over dekte zwembad vervroeegd voor het publiek open te stellen. Daarmee -wordt dan eindelijk de gelegenheid geschapen om deze laatste 14 dagen, van de vakantie ook te gaan zwem men bij slecht weer. Zowel het bin nen- als buitenbad zijn op de nor male uren open, met dien verstande dat het bad in de avonduren voor lopig nog gesloten is. .gebreken in Brukske I hebben er voor gezorgd dat een ander systeem in Brukske II toegepast werd. Ook dit blijwt helaas niet vrij te zijn van het verschaffen van enige hulp bij moedwillige vernieling. Wij menen dat geen enkel systeem volledig be stand zal zijn tegen hen die persé langs een ongebruikelijke weg de woning willen betreden. Enkel in het opwerpen van handi caps kunnen de sluitsystemen ver der ontwikkeld worden. Inmiddels is m.b.t. bovengenoem de aangelegenheid in overleg met de leverancier „gedokterd" aan een zo goed mogelijke oplossing. Bij wijze van proef zal deze op lossing binnenkort in enkele wonin gen aangebracht worden. Wanneer de proef slaagt zullen aan de bega ne grond alle raamsluitingssystemen op korte termijn verbeterd worden. Met betrekking tot de voordeur kunnen wij enkel stellen dat deze standaard van de fabriek betrokken worden en in geheel Nederland in de woningbouw worden toegepast. hoofd-docent orgel aan de conserva toria van Maastricht en Luik, en met volledige medewerking van het be stuur van de gemeente Venray is het mogelijk geworden dat Frank Spel ler hier een concert geeft. Hij zal werken spelen van onder andere Bach. Buxtehude, Franck en Langlais; ook zal hij een eigen com positie ten gehore brengen. Volledi ge programma's zijn in de kerk aan wezig. De afdeling cultuur van de ge meente Venray heeft het mogelijk gemaakt dat u dit concert gratis zult kunnen beluisteren. Mocht uit de opkomst blijken dat er voldoende belangstelling bestaat voor dit concert, dan zal een comité worden gevormd, dat in samenwer king met andere comité's in Lim burg de mogelijkheid onderzoekt om vaker orgelconcerten in Venray of omgeving te organiseren.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1