i I I I 111 11 ebberink Arbeid van ouderen kan waardevol blijven v.d. Munckhof bv A De melkbus is gedoemd te verdwijnen 15.95 2.50 Het gaat de goede kant op Verenigingsnieuws dinsdags voor 12 uur inleveren bij dit blad Kinderwagen achtergelaten Bouw nieuwe telefoon centrale Brandstichting Kontaktavond Duitse jongeren in Ysselsteyn GEEN PEEL EN MAAS IN DE KERMISWEEK Texas Instruments rekenmachines nu reeds een Texas Instruments rekenmachine vanaf 79,- ind. btw Grötestraat 28 Venray Tel. 2727 Hofstraat 5 - Telefoon (04780) 28 28 - VENRAY Kerkstraat 5 - Telefoon (04709) 28 70 - HORST Modern 24-delig glasservies CARAVELLE, bestaande uit: 6 bitter-, 6 port-, 6 wijn- en 6 longdrinkglazen. Milieuvriendelijke wespenvanger zonder chemische middelen maar met deel water en 2 eetlepels siroop in de kom, vangt u de insekten. 2/ V Maak 's avonds een gezellig sfeertje in de tuin met deze tuinfakkels. Per set a 3 fakkels. ^^^Fraai^netaler^^^ bureaulamp in moderne kleuren, met snoerschakelaar. ^^^Dez^Wabavit^^^ stoompan bereidt groente, aardappelen en rijst. En de vitaminen blijven behouden! Schenkbox met doorprikschenktuit. Ideaal voor appelsientje- en melkpakken. Geen geknoei meer! ^Romantische theemuts1 met bijbehorend mandje. In div. gezellige Onder wordende werknemers vormen in toenemende mate een so ciaal en economisch probleem. Juist omdat dit vraagstuk bü veel werkloosheid ernstige vormen aanneemt, verdient het een nadere analyse. Vermoedelijk een betere dan die door de Raad voor de Ar beidsmarkt is gegeven. In de eerste plaats zouden wij willen weten wie tot de oudere werknemers moeten worden gerekend. Zü gaan op een verschillende leeftijd tot deze categorie werkenden behoren, al naargelang de arbeid die zij verrichten. Bij zware lichamelijke arbeid zal men in doorsnee vroeger oud zijn, althans lijden onder dalende produktiviteit, dan bi) psychische arbeid. Jammer is dat de grens voor beide categorieën over 't algemeen op 45 jaar is gesteld. Wie na het bereiken van deze leeftijd werkloos wordt, komt bijna niet meer aan het werk, althans wanneer er voldoende aanbod van jonge krachten is. En in zo'n tijd leven wij nu. Ook is de werknemer, die vastgebon den zit aan een bepaalde funktie economisch eerder afgeschreven dan iemand met veelzijdige capaciteiten. BREDERE VORMING In dit licht gezien is het gunstig dat onze schoolgaande jeugd van vandaag een betere algemene vor ming meekrijgt van de schoolban ken dan het voorgeslacht. In aan sluiting daarop wordt ook de be roepsvorming nu zo voorbereid in het onderwijs dat men minder snel in een fuik raakt De start in de praktijk wordt dan wel met een hy potheek belast want hoe meer men zich in een aantal gevallen voorbe reid voor een breder maatschappe lijk vlak, hoe verder men ook ver wijderd is van speciale vakkennis op een beperkt terrein. Ook blijft het risico dat men na een verdere spe cialisatie toch weer beperkte moge lijkheden heeft, omdat men na ver loop van tijd ver van zijn opleiding staat. Dat gevaar geldt niet alleen voor beroepen, die in de eerste plaats handvaardigheid vragen, maar ook voor de intellectuele specialisten. In deze lijst past de conclusie, dat er veel meer cursussen moeten ko men waar werknemers hun vak kennis in de loop der jaren kun nen bijspijkeren. Die conclusie trok ook de Raad voor de Arbeids markt. Men verzuimde er echter aan toe te voegen dat er op dit ter rein al veel meer mogelijkheden zijn dan men denkt. Er wordt evenmin voldoende de aandacht op gevestigd dat hier minder een taak ligt voor de werkgever dan voor de werknemer zelf en in zijn ver lengde voor de werknemersorga nisaties. Die moeten in de eerste plaats hun leden sterk maken en houden voor de arbeidsmarkt. Een werkgever die hier mee begint staat altijd voor het probleem dat hij de kosten voor de ze opleiding niet kan doorberekenen dn zijn produkt omdat hij dan in een nadelige konkurrentiepositie komt. Doet men zoiets landelijk via een CAO dan stuit men op de barrière van de internationale konkurrentie. Dit neemt niet weg dat men in de grote concerns, voor zover zij nog geen financiële ademnood hebben, meer aandacht aan de studie van de problematiek van de oudere werk nemers zou kunnen geven. LEEFTIJDSTOESLAG Wij zouden meer moeten weten over de leeftijdsgrens tussen oude ren en jongeren voor verschillende funkties. In hoeverre neemt de pro duktiviteit af na het bereiken van een bepaalde leeftijd. Ook de over heid zou daar studies aan kunnen laten wijden. Zo zou men kunnen komen tot een leeftijdstoeslag aan de werkgever van overheidswege na het bereiken van een bepaalde leeftijd. Men zou voor hen de sociale lasten kunnen verlagen. Men kan ook voor de jongere krachten naar verhou ding de sociale lasten doen toenemen om meer tot een harmonie te komen tussen opbrengst en kosten van de onderscheiden leeftijdsklassen. Ook is er nog niet voldoende aandacht besteed aan het probleem van de pensioenen. Veel pensioenen hangen aan de betrekking bij een bepaalde werkgever. Wisselt men van werk en van baas dan moet er veelal een nieuwe pensioenregeling komen. Heel veel mogelijkheden tot het vinden van een andere betrekking op oudere leeftijd worden voor de betrokkenen afgesneden omdat ze te oud worden voor een betaalbare pensioenregeling. Daarom moeten alle werknemers in de toekomst hun bestaande pensioenregeling kunnen meenemen naar elders. Daar zijn best mogelij kheden voor te vinden. De aktiviteit van de vakbanden zou zich voorshands meer kunnen rich ten op het vergroten van de mobili teit van de werknemers naar hun funktie en naar him arbeidsplaats. We kunnen niet stellen dat oude ren na hun vijfenveertigste of vijftigste levensjaar maar moeten worden verwezen naar werkloos- heidskassen of een arbeidsonge schiktheidsverzekering. Het zal stellig zo zijn dat na onderzoek een aantal funkties beter geschikt zal blijken voor ouderen dan voor jongeren. Dan zullen op die posten bij voorrang ouderen moeten wor den ingezet. Al zoekend en tastend moeten wij mogelijkheden kunnen vinden om de arbeidsmarkt beter op te delen in deelmarkten niet alleen naar funktie maar ook naar leeftijd. Dit vraagstuk op te lossen of ge deeltelijk te verbeteren lijkt een goede zaak als wij bedenken dat bij dalende geboortecijfers het aantal ouderen relatief langzaam zal stij gen. Een goede selectie zal dan tot een efficiënter arbeidsverdeling lei den. Ook het statusprobleem speelt daarbij een rol. Iemand met een ho ge funktie kan daarvoor na jaren van ingespannen arbeid minder ge schikt zijn. Het alternatief is dan meestal dat hij dan in de jaren die hem scheiden van zijn pensioen maar op de een of andere manier arbeidsongeschikt wordt verklaard of met een inhoudsloze funktie naar huis wordt gezonden. De hoge beta ling voor zo'n kracht gaat door. Voor hetzelfde geld zou deze kracht dan nog op een minder inspanning vra gende post nog met veel arbeids vreugde een taak kunnen vinden. Aan het loopbaanbeleid van werk nemers zou nog veel meer aandacht kunnen worden 'besteed. SIAMESE TWEELING In de moderne filosofie willen ve len het begrip welvaart venrangen zien door het begrip welzijn. Het een is echter als een Siamese tweeling gebonden aan het ander. Zonder welvaart is er geen welzijn. Het gaat er meer om het begrip welzijn in harmonie te brengen met de gedach te aan welvaart. In het kader van deze harmonie zullen overheid, werkgevers en werknemers hun aandacht eens moeten gaan bunde len ten behoeve van de oudere werk nemers. Misschien daalt na een be paalde leeftijd de produktiviteit, de vitaliteit of het vermogen de sociaal- economische dynamiek te volgen. Maar de verkregen arbeidsroutine kan van onschatbare waarde blijven of de vakkennis of het vermogen om problemen op te lossen. Wij zouden ons meer moeite moeten getroosten om op deze punten verspilling van produktiviteit te voorkomen, am. ook door de parttime arbeidsmoge lijkheden voor ouderen te vergroten. Het zal hun zwakke positie op de arbeidsmarkt niet geheel wegvagen maar een stuk verbeteren. Niet al leen om sociale maar ook en vooral om economische redenen. In het portiek van een Venrayse modezaak heeft vorige week vrij dagmiddag urenlang een kinderwa gen gestaan, met naar het leek een slapende baby. Toen bij de winkel sluiting deze kinderwagen er nog stond, werd de politie gewaar schuwd. Aldra bleek er geen baby in te liggen maar een plastic winkeltas met een mutsje en oude kranten. Zowel de kinderwagen als lakentje, sloop, dekentje en matras verkeren in goede staat. Wie of waarom men deze „grap" heeft opgevoerd is tot nog toe een raadsel. Aan de Prins Bemhardstraat is men begonnen aan de bouw van een nieuwe telefooncentrale, op het ter rein van de voormalige garage van Ham. Deze nieuwbouw is dringend noodzakelijk geworden door de te kleine capaciteit van de huidige centrale, op de hoek van de Pr. Hen drikstraat. Het is praktisch niet mo gelijk om nu een nieuw Venrays te lefoonnummer te krijgen. Met veel moeite en extra kosten is het een enkele keer mogelijk om een aan sluiting te krijgen via een ander net, b.v. Wanssum of Ysselsteyn. Dat dit verwarrend kan werken, behoeft geen betoog. Op het ogenblik wordt de huidige centrale nog steeds uitgebreid en komen er eind 1977 nog 400 aanslui tingen tot stand. Ondanks dat, zal er dan nog een wachtlijst zijn met 800 aanvragen. Ook in 1978 zal nog een uitbreiding plaats hebben van 1000 aansluitingen in de huidige centrale. In 1979 hoopt men dan de nieuwe centrale klaar te hebben, waar dan ook weer 1192 nieuwe abonné's ge bruik van kunnen gaan maken. Zondagavond omstreeks kwart over elf ontdekte de textielhande laar A. v. W. in de Marktstraat bij een controle of de deuren gesloten waren, dat aan de achtrezijde van de woning aan het Kerkpad in het berghok brand was ontstaan. Twee tuinstoelen en een tafel waren ver brand, de muren zwart geblakerd. Hij kon zelf die brand blussen. Ook de politie heeft nog niet kunnen achterhalen hoe de brand is ont staan. De deur was niet afgesloten, maar de politie denkt niet aan zelf ontbranding, maar meer in de rich ting van brandstichting. Op maandag 1 augustus zal in het gemeenschapshuis van Yssesteyn weer een kontaktavond zijn met de duitse jeugd die op het kerkhof werkt. Tevens zal die dag de z.g. „Faml- lientag" gehouden worden, geduren de welke dag de jongens en meisjes uit het Schwarzwald gasten zullen zijn in verschillende Ysselsteynse families. Iedereen wordt uitgenodigd jong en oud, om maandagavond naar het gemeenschapshuis te komen en heel bijzonder natuurlijk de gast- gevende families. De avond zal verzorgd worden door de bekende Tonjos! In het jaar 2000 zal een melkbus (al of niet gepolijst of verkoperd) een voorwerp zijn dat men uit sluitend nog bij antiekhandelaren kan kopen en slechts voor duur geld. Tenzij men ze, net als het moderne spinnewiel, het wagenrad enz. gaat maken als siervoorwerp, maar dat heeft dan niets meer met koe en koeiemelk te maken. Thans Is de melkbus een in zuivelkrin- gen fel gehaat voorwerp. Waar om? Daar zijn vele redenen voor. Een wagen of vrachtauto laden met bijv. twee lagen 40-ltr. bussen is een bezigheid voor lieden die naar hartkwalen solliciteren. Het reini gen van melkbussen aan de fa briek is een moeilijk karwei. Veel bussen zijn roestig, hebben spleten of een bacterie houdende aanslag van melksteen. Zowel uit arbeids- technisch als uit melkhygiënisch oogpunt is een melkbus een on ding. TANK CONTRA BUS Nog 25 jaar geleden molken alle boeren met de hand, dus in een open emmer. De melk goten zij via een trechter met zeefbodems (teems of melkzeef genaamd) in bussen. De bussen gingen in de koelbak en te gen de tijd dat de melkrijder langs kwam (eenmaal of tweemaal daags) zetten zij de melk aan de weg. Daar na kon de melkrijder aan zijn hart kwaal gaan beginnen. In Duitsland waren hele streken waar de boeren verplicht waren de zware bussen op een stelling van 1.30 m. hoogte te zetten. Dan hoefde de melkrijder zich geen beroerte te tillen aan de bus sen. Zover ging onze fijngevoelig heid echter niet. Na 1950 kwam de melkmachine opzetten. Melken met de hand is verleden tijd óf een bezienswaar digheid van oude luidj es .De melk machine bracht de melk dn een ge sloten emmer en vandaar kon je haar weer in de melkbus gieten. Maar het vacuum van de melkma chine kon je óók gebruiken om de melk niet in een gesloten emmer (melkapparaat genaamd) te laten vloeien doch via een buis in een tank. Buismelken heette dat Dit had natuurlijk alleen zin, als de zuivel fabriek over tankwagens beschikte, waarmee zij de melk uit de bóeren- tanks kon zuigen. Maar dat wilden de zuivelfabrieken nu juist dolgraag. Waarom? In een goede melkkoeltank kan de boer zijn melk gerust een paar da gen bewaren. De tank behoeft dus maar twee- of driemaal per week leeg te worden gemaakt. Bovendien kun je dat doen op elk gewenst tijd stip; de melk blijft immers tóch wel op 4 graden. Een melkrijder kon hooguit twee riten maken. In enkele uren tijds kwam alle melk bij de zuivelfabriek aan die dan maar moest zien hoe zij de zaak opsloeg, koel hield en verwerkte. De melk tank bij de boer maakte het moge lijk de aanvoer van melk over het hele etmaal te verdelen. En doordat de melk nooit opwarmde werd de kwaliteit veel beter, als de boer ten minste tank en melkleiding goed schoon hield. GROTE GEVOLGEN Zolang de koeien op stal staan is bovenvermeld systeem ideaal. Maar in de weide ligt het anders. De koeien naar huis halen om daar te melken is lang niet altijd mogelijk. Dan moet de boer tóch weer gebruik maken van melkbussen en die thuis leeg gieten in zijn koeltank, waarna hij die bussen zélf moet reinigen en ontsmetten. Dat is omslachtig. Men gebruikt dan liever een weidetank, die thuis gekoeld kan worden en des gewenst naar de weg gereden. Niet altijd echter is zo'n weidetank ook 's winters stationair te gebruiken. Dan zijn twee tanks nodig. Een rvs (roestvrijstalen) tank is duur. Van daar dat boeren met minder dan 15 koeien er nooit aan beginnen. Zij blijven de bussen trouw. Langzamerhand gaan echter steeds méér zuivelfabrieken weigeren bus- senmelk te ontvangen, omdat dit te lastig wordt. Venrays Zuivelvereni- ging Campina heeft al 6 jaar ge leden de bussenmelk afgeschaft en is overgegaan tot de inname per tankwagen. Wie melk wil leveren aan de fabriek moet dus een tank hebben en grote investeringen doen. Daar was een subsidieregeling voor die nu afloopt. Zoals men ziet werkt de melkkoeltank de schaalvergroting in de hand. Het komt voor, dat men meer koeien gaat houden om de tank (plus bijbehorende melkstal enz.) rendabeler te maken. Ook de overgang naar ligboxstal, al of niet met torensilo, wordt erdoor bevor derd. Op het ogenblik ligt onze melk- produktie een stuk beneden die van vorig jaar. Ook is het aantal melk gevende koeien kleiner. Men zegt dat de oorzaak niet ligt in het kou de voorjaar en de late grasgroei, maar in de lage melkprijs (waardoor weer wat grasland gescheurd zou zijn) en in de overgang naar mest- vee. Dit zou dan weer een gevolg Wegens bedrijfsvakantie zal er in de kermisweek GEEN Peel en Maas verschijnen. Verenigingen, die him berichten voor die week toch willen plaatsen kunnen kamende week een dubbel programma inleveren. Wel dient de kopij vóór dinsdagmorgen 12 uur in ons bezit te zijn. zijn van de verplichte en voor velen te dure melktank. Men zou zich echter vergissen als men hieruit zou concluderen (zoals reeds geschiedt) dat de melkproduk- tie voorgoed op haar retour is en dat het overschotvraagstuk vanzelf zou verdwijnen. Zodra de benodigde melkkoeien zijn aangefokt en de be drijven zijn aangepast zal de melk- produktie weer gaan stijgen of men dat nu afkeurt of niet. De kwestie is dat bij een redelijke en tevoren vast staande prijs de produktie altijd om hoog gaat in de zuiveL Men kan nog veel méér van een ha. halen en uit de koeieuier evenzo. De toekomst zal dat gauw genoeg bewijzen- De melktank is rationeel, maar de op lossing van het zuivelvraagstuk brengt hij beslist niet (BI A WHl Üvi v MARKISIRAAT5 J Ook wat betreft de kerkberiehten. De heren geestelijken worden ver zocht komende week de diensten van twee weken in te leveren. Tijdens de kermisweek kan men wel terecht voor familie-drukwerk. Redaktie Peel en Maas GEVONDEN: JONGE TAMME VOGEL Terug te halen bij: Faxtrotstraat 12, Venray.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 24