Recreatiesport verovert plaats binnen de sportverenigingen STRATEN PLAN Hondepoep is volksvijand nummer één geworden Illegaal busvervoer Kunstkennis in Meerlo „Honden kun je kunstjes leren Westsingel 54 - VENRAY - Tel. 04780-2851 OVERLOON bouwt een te grote sport-kantine PEEL EN MAAS uw weekblad WÉ De sfeervolle zaal Linders-Volleberg Venrays Mannenkoor Winkelpromenade zaterdagmiddag half drie Tussen het winkelende publiek wandelen twee keurig hooggebeende genylonkouste en hooggehakte dames. De jongste van de twee blonde schoonheden voert achteloos een plumeau-achtige hond aan haar riem mee. Halverwege de etalages van een in wijde omgeving te goeder naam en faam bekend staand Ven rays modehuis gebeurde het. Het wandelend plumeautje aan de lijn krijgt hoge nood en knikt door de pootjes. Wellicht door de warmte of wat voor ofrzaak ook krijgt de hondeproduktie niet de vaste vorm van doorgaans. Een meneer, die nauwelijks om de brei heen kan, zegt verwijtend: „Had dat nou niet in de goot of naast een boom gekund, mevrouwtje?" Antwoord van het lieftallige mevrouwtje: „Waor bemoeide geej ow mit, vader, meug dat biesje assie mot"! Het dier kijkt met een gezicht van ik-kan- het-ook-niet-helpen, de „dames" kijken verwijtend naar de „bemoelz uchtige" heer, die met een vuurrood hoofd doorloopt En daar zijn we dan meteen in ons nieuwste vaderlandse probleem: bij staatsvijand nummer één: honde poep. De grenzeloze vervuiling van stra ten, trotoirs en groenvoorzieningen door honden. Of liever gezegd door hondebazen en bazinnen, want zo'n hond weet niet beter. Die loopt of gaat zitten bij de gratie van zijn op voeding, die hij van zijn baas krijgt. Nu is er misschien een groep men sen, die zich afvraagt of je daarover moet blijven zeuren. Daar staan de vele anderen tegenover, die zich af vragen wanneer „de overheid" dus in dit geval de gemeente eens dets gaat doen tegen de straatver vuiling door honden. Maarwe zeiden het al, dat het een nationaal probleem is geworden. Verschillende gemeenten hebben de strijd aange bonden tegen de straatvervuliende honden. Straten en winkels zijn volgehan gen met affiches met sprekende op schriften als „Geen poep op de stoep" en „Honden in de goot". Maar het is alsof deze opschriften zijn opgehangen voor de niet-kun- nende lezen poepproducenten want de bazen en bazinnen trekken er zich bijzonder weinig van aan. Weer andere gemeenten hebben speciale hondentoiletten ingericht. Het resultaat dat hiermee wordt be reikt blijkt overal miniem te zijn. Er zijn plaatsen, waar men in de winkelstraten tegels met opschriften ,Hond in de goot, dank u" en „Poep niet op de stoep" heeft aangebracht. Allemaal mooi, maar de honden kunnen en de bazen willen niet le zen. De goeden uiteraard niet te na gesproken. In Utrecht en Ede heeft men ge« probeerd er een andere mouw aan te passen. Daar heeft men de uit vinding van een ingenieur uit Zwol le, de z.g. „Spadog" in de praktijk gebracht. „Spadog" is een moeilijk woord voor „drollenstok". Zij bestaat uit een aluminium buis met een kunst stop dop. Naar verkiezing te ver krijgen in foudraal, zodat het ding in de binnenzak past, óf met een De Rijksverkeersinspektie in Den Bosch heef tde taxi-ondernemer P. Verstraaten uit Overloon er op at tent gemaakt zijn mini-bus-onderne ming OverloonVenray in strijd is met de wet en hij deze lijndienst moet stoppen. De heer Verstraaten is ongeveer 3 weken geleden met een Volks wagenbusje aan deze lijndienst be gonnen, omdat de Zuid Ooster slechts eenmaal per dag Overloon „aandoet". Er is wel degelijk be hoefte aan een busverbinding met Venray, maar de bezetting op de Zuid Oosterbussen was voor deze maatschappij te minimaal on meer dan eens per dag naar Overloon te rijden. In het Volkswagenbusje van Verstraaten werden gemiddeld 6 personen per rit vervoerd, en dat 4 maal per dag. Een aanvraag om in Overloon ook een proef te nemen met een buurt- busje zoals dat momenteel elders in het land ook geschiedt werd door minister Westerterp afgewezen. Verstraaten besloot toen voor een proefperiode van 3 maanden het zelf te gaan doen. Overloon maakte daar dankbaar gebruik van niet alleen voor een bezoek aan het ziekenhuis maar ook om in Venray te gaan winkelen of de markt te bezoeken. Nu dit vervoer door de Rijksver keersinspektie aan de hand van de wet verboden is, wil de heer Ver straaten via een proefproces een uitspraak van de rechter uitlokken. Hij staat op het standpunt, dat hij v als taxibedrijf met zijn busje op verzoek op verschillende haltes mensen kan meenemen, en dat dat geen lijndienst in de zin der wet is. Wanneer de rechter zulks beaamt, zou in vele kleine plaatsen in ons land de mogelijkheid geschapen wor den met mini-busjes een zeker ïso- IgoMUt te doorbreken. houten steel, zodat het een fikse wandelstok wordt. Vergist de hond zich, dan draaie men de kunststofdop er af en met een knop drukt men een keurig schepje naar buiten, waarmee de hondevergissing naar een betere plaats geschept of geschoven kan worden. Na de procedure het schepje door het zand of gras halen en inschui ven. TJiuis kan de spadog worden afgespoeld in het toilet en klaar is kees. Simpeler kan het niet maar ook deze proeven werden geen succes. Wat blijft er dan nog over? Hoe kan men de mensen, die niet zoveel zin hebben om in hun gedrag met anderen rekening te houden, leren de hond niet op straat of in plantsoen te laten poepen? Misschien met een verwijtende blik te werpen naar de baas of bazin wanneer de hond zich vergist? Dat wil in sommige gevallen wel eens helpen. De hondenbelasting drastisch te verhogen en daardoor het aantal honden te verminderen? Dat is niet eerlijk en druist in tegen de vrij heid van de mens. De politie verbaliserend te laten optreden omdat het nu eenmaal in gevolge de algemene politieverorde ning verboden is wegen en trottoirs te bevuilen? Wanneer men weet, dat de politie een heleboel kleinere vergrijpen en overtredingen niet meer kan nalo pen door gebrek aan mensen, dan is het wel duidelijk, dat het berispen of bekeuren van hondenbezitters wel erg laag op he verlanglijstje van wenselijke taken staat. Er is echter wél een andere en bijzonder afdoende manier. Een hond heeft n.l. de prettige eigen schap, dat je hem (of haar) kunstjes kunt leren. Wat dat betreft zijn die viervoeters bijzonder intelligent. We nemen een voorbeeld van een ons bekende hondebezitter. Als die me neer zijn hond uitlaat heeft hij hem zoals dat moet aangelijnd. Nu heeft de hond geleerd, dat hij pas los mag als hij keurtg zijn behoefte in de goot of tussen de beplanting heeft gedaan. Volgens hem is het een koud kunstje om dat een hond te leren. Die meneer is overigens wel in overtreding wanneer hij zijn hond los laat. Maar eenzelfde resultaat kan worden bereikt, wanneer men de hond wanneer hij/zij keurig zijn vrachtje is kwijtgeraakt in de goot te belonen met een honden- lekkernijtje Wanneer men dat een hond leert, dan zijn hondetoiletten, allerlei slag zinnen en een spadog volkomen overbodig en is er een hele hoop el lende de wereld uit. In de grote stad van Londen Wenen honderdduizend honden Die op sanitaire gronden Telken dage vele malen Stil staan bij lantarenpalen. Londen nam tot orize stichting Dan ook op zich de verplichting Voor een goede straatverlichting Iets dat volgens vele honden Elders zelden wordt gevonden. (Daan Zonderland) Het kerkdorp Meerlo staat ko mend weekend weer helémaal in 't teken van een door de Meerlose jon- gerensoos „Merlin" opgezette mani festatie. Onder de naam kunstker- mis wordt gedurende 26 uur een ge varieerd openluchtprogramma ge presenteerd op 'het intieme ruiter- terreirt in de buurtschap Megelsum. Oude ambachten kunstmarkt, caba ret, barbeque, jazz, schrijvers, fakir, pop, luisterldedjse, films en nog veel meer. Op hetzelfde terrein werden in het begin van de zeventiger jaren door diezelfde organisatie de wijd en zijd befaamde Midsummer-popfestivals gehouden. Waren de popfestivals van voorheen gericht op de jonge ren, de kunstkennis van komend weekend is opgezet voor het hele ge zin. Het ruiterredn, waar deze kurist- kermis wordt gehouden, is voor deze happening geheel aangekleed. Op dit terrein is gelegenheid tot over nachten in het tentenkamp. Bezoe kers die liever de nacht thuis willen doorbrengen 'kunnen gebruik maken van een speciale taxi die hen naar het dichstbijzijnde bus- of trein station vervoert teg ensterk geredu ceerde prijzen. Op het grote festivalterrein wordt een immens podium gebouwd en verrijst deze week een grote tent. Op het kleine terrein, waar zaterdag de kunstmarkt gehouden wordt, ko men marktkraampjes te staan. Al vanaf februari wordt binnen het Meerlose jongerencentrum Merlin hard gewerkt aan de voorbereidin gen van deze nieuwe uitdaging. Tij dens het gebeuren zullen meer dan 70 jongelui dag en nacht in touw zijn om dit festijn tot een waarlijk groots feest te laten uitgroeien. KUNSTMARKT De poorten van de kunstkennis gaan zaterdagmiddag open en om twee uur begint op 23 juli op het voorterrein de kunstmarkt met oude ambachten. De wereldkampioen spinnen is van de partij en verder o.m. een glasblazer, kantklossers, portret-tekenaar, klompenmaker, si garenmaker, edelsmid en veel meer oude ambachten. Tegelijkertijd is er een markt met informatiestands, kledij, oosterse ge waden, antiek en kunstenaars. De in Noord-Limburg bekende straatmuzi kant en bruiloftsganger Thei Buddi- ger uit Castenray zorgt met zijn ,trekbuul" voor de muzikale noot. De entree van die gebeuren, dat tot 5 uur duurt, kost maar 2.50. Terwijl de oude ambachten gede monstreerd worden, treedt op het podium van het grote terrein de Crazen Mans Jazz Band op. Van 5 tot 9 uur kan het publiek vlees bra den op de barbeque. Om half 6 be gint de bekende Amsterdamse schrij ver Henri Knap met zijn voordracht „de 'literatuur en de humor". Om half 8 treedt de drie man sterke Naardense cabaretgroep NAR op met hun produktie „Alles in Won derland". PREMIERE De Meerlose kunstkennis krijgt ook een Nederlandse première. Kas Lux zal namelijk zaterdagavond rond de klok van elf uur voor het eerst met zijn nieuwe groep in ons land optreden. In de nachtelijke uren worden in de grote tent enkele films vertoond. tussen 3 uur 's nachts en 8 uur 's morgens is het „rust" op de kunst- kermis. Zondag 24 juli 's morgens om 8 u. bijt de bekende liedjeszanger Joost Nuisll met zijn solo-programma de spits af. Toon Kortooms, de bekende ro manschrijver, is zondagmorgen 9 uur aan de beurt met een voordracht over zijn werken. Fakir „King Raja Siindra" uit Haaksbergen verzorgt het intrige rende onderdeel van de kunstkennis. Hij spuwt vuur, rolt in een spijker- ton, slaapt op een spijkerbed, steekt doodleuk scherpe naalden door zijn wangen en speelt met een giftige slang de Boa Constrictoreen heuse fakir die het publiek zondag morgen vanaf tien uur bezig houdt gedurende veertig minuten. Om elf uur neemt de schrijver Jan Bemlef plaats op de praatstoel om een voor dracht te houden over zijn werk en voor te lezen uit zijn boeken.. De epiloog van de eerste Meerlose kunstkennis wordt gehouden door e endrietal muziekgroepen. Daarvan bijt de Venlose formatie Decennium de spits af, gevolgd door het Meer lose gezelschap Arts Sikkens. Met een derde groep wordt nog onder handeld. De entree van het totale gebeuren kost in de voorverkoop tien gulden en aan de kassa 12.50. De kassa van het festivalterrein gaat zater dagmorgen om tien uur open. Vol gens de organisatoren is de belang stelling nu al erg groot. In ale Noord-Limburgse jeugdsozen kun nen kaarten gekocht worden. Be zoekers, met name gezinnen die al leen maar de kunstmarkt van zater dag willen bezoeken, hoeven niet de volledige entree te betalen. Voor een knaak kunnen zij van twee tot vijf uur op de markt rondsnuffelen. De laatste jaren is de tegenstelling tussen recreatiesport en vereni- gingssport van diverse zijden nogal kunstmatig opgeklopt. De vereni- gingssport werd vaak afgeschilderd als prestatiespoTt, waarbij het recreatieve element volkomen ondergeschikt werd gemaakt aan het resultaat, en alleen buiten de sportvereniging zou de zuivere recreatie- sport kunnen bloeien. In de praktijk blijkt het met deze tegenstelling nogal mee te vallen. Een onderzoek, dat door de Vrye Universiteit in Amsterdam werd verricht, toonde aan dat minstens de helft van alle ondrezochte sportverenigingen doet aan recreatiesport-aktiviteiten. Van de 8 takken van sport, die in het onderzoek werden betrokken, bleken er zeven recreatiesportaktiviteiten te bedrijven. Voetbal vorm de de enige uitzondering. RUIMTE BINNEN VERENIGINGEN Het is natuurlijk niet toevallig dat in de afgelopen jaren zoveel ge sproken en geschreven is over re creatie- en verenigingssport. Er is een grote groep mensen in onze sa menleving, die best „voor hun lol" aan sport willen doen maar die wars zijn van de schier neurotische pres tatiedwang, dié vele aktieve sport beoefenaren in zijn greep heeft. Zij die alleen maar voor hun plezier willen turnen, wandelen, volley ballen, badminton etc. moeten vaak niets hebben van slopende wedstrij den in competitieverband en voor zover zij toch aan wedstrijden in competitieverband deelnemen telt bij deze sporters 't resultaat aanzienlijk minder dan bij de categorie, die voor alles wil winnen en het verbeteren van een record of het maken van een doelpunt belangrijker vinden dan het recreatieve element. Zo leek de recreatiesport zich in Nederland los van de verenigings sport te gaan ontwikkelen, maar gelukkig heeft de verenigingssport het .niet zo ver laten komen. Men heeft in deze kring tijdig ingezien dat ook de sportverenigingen ruim te en mogelijkheden zouden moeten en kunnen bieden voor sportbeoefe ning buiten comptitieverband. Voor al veel oudere sporters zou men op die manier kunnen binden. Kortom, de sportvereniging stoot in deze op zet de recreatiesport niet af, maar neemt hen in zich op, voor zover accommodatie, kader en verenigings kas zulks toelaten. Het Amsterdamse onderzoek naar de ontwikkeling en toekomstmoge lijkheden van de recreatiesport bij sportverenigingen in acht takken van sport toonde aan dat binnen het sportverenigingswezen de recreatie sport zich duidelijk een plaats aan het veroveren is. BEMOEDIGENDE CUFERS Acht takken van sport werken in onderzoek betrokken, tw. voetbal, zwemmen, atletiek, roeien en kano- ivaren„'korfbal, wandelen, gymnas tiek en volleybal. In zeven vatf. deze acht takken van sport kende ruim 50% van de onderzochte verenigin gen recreatiesport-aktiviteiten, dus het organiseren van sport- of bewe- gingsaktiviteiten buiten het compe- titiegebeuren om. Bij roeien en ka novaren, gymnastiek en atletiek lag de beoefening van recreatiesport ver boven het gemiddelde. Meer dan 85 procent van de verenigingen bleek de recreatiesport te beoefenen. Bij gymnastiek en wandelen houdt een kwart van verenigingen zich zelfs uitsluitend met recreatiesport bezig. Van de onderzochte takken van sport kent alleen voetbal (nog) geen reoreatiesportraktilviteiten. Uit steekproeven bleek dat bij 60 procent van de verenigingen de re creatiesport zich aan het ontplooien is, terwijl ook nog eens een kleine tien procent met plannen in die richting bezig is. Het organiseren van recreatie-aktiviteiten leidt zoals te verwachten was tot een grotere toeloop van leden naar de sportver- engingen. Voor een niet gering deel zijn dat oudere leden (boven 35), die sport in competitieverband niet veel voelen, maar wel geporteerd zijn voor „onverplichte" sportactiviteiten. Die oudere recreatiesporters vindt men vooral bij de wandel-, volley- bal-, atletiek- en roei (kano) vereni gingen, in veel mindere mate bij gymnastiek- en zwemverenigingen. SUGGESTIES Het onderzoek leverde nog meer interessante konMusies op. Zo blijkt dat de recreatiesport de meeste mogelijkheden biedt bij de takken van sport, die individueel (dus niet in teamverband) worden beoefend. Atletiek, zwemmen en gymnastiek zijn er duidelijke voor beelden van en wandelen eigenlijk ook, ook al wandelt men doorgaans wel in groepsverband. Voorts konkluderen de onderzoe kers dat de grote omvang van een sportvereniging alsook een gemengd ledenbestand zeer positieve faktoren zijn in de ontwikkeling van de re creatiesport. De onderzoekers doen ook beleidssuggesties. Zo pleiten zij voor flexibele organisatievormen, waarbinnen de recreatiesport zich gemakkelijk kan ontplooien. De sportbonden zouden ook met een duidelijk sportrecreatiebeleid op ta fel moeten komen en er zal meer aandacht moeten worden geschon ken aan de opleiding van kader, die ook voor een gunstige ontwikkeling van de recreatiesport onontbeerlijk is. Ook de bouw van accommodaties verdient aandacht, terwijl tenslotte de overheid en de sportwereld tot een beleid t.a.v. de recreatiesport moeten komen, dat goed op elkaar is afgestemd. Opnieuw is een uitgave versche nen van het stratenplan met straat namenregister vna Venray-centrum en kerkdorpen. Het is inmiddels de 6e verbeterde druk die ditmaal op een wat groter formaat werd ver vaardigd. Behalve een overzichts kaart bevat dit boekje per bladzijde de straten en wegen van elk kerk dorp. Middenin bevindt zich een uit klapbare kaart van Verrray-centrum op een formaat van ca. 50 x 50 cm. Alle kaarten zijn tot het laatste toe bijgewerkt en men mag gerust zeggen dat het geheel up to date is. Op ruim 3 bladzijden zijn in alfa betische volgorde de straatnamen vermedl van de gehele gemeente, met daarachter een aanduiding op welke kaart men el!ke weg of straat kan vinden. Bijna 400 straatnamen zijn er vermeld. Het boekje is verkrijgbaar in boek handel van den Munckhof en aan de balie van het VW-kantoor in de Schouwburg. SPORTVERSLAGEN DIENEN DINSDAGS VOOR 12 UUR TE ZIJN INGELEVERD Wij zouden ook bij u graag een nieuwe rustieke eiken keuken komen inbouwen voor een scherpe prijs. Een te enthousiaste Sportvereni ging Overloon heeft de bouw van een kantine stop moeten zetten, om dat ze zich niet gehouden heeft aan de ingediende en goedgekeurde bouwplannen. De gemeenteraad van Vierlings beek had voor de bouw van een kantine 84.000,beschikbaar ge steld. Daarmee kon men materialen en eventueel inventaris aanschaffen. De leden van de sportvereniging hebben in hun vrije uren de bouw ter hand genomen. Tot zover was al les prima in orde en geen vuiltje aan de lucht. Toen ging men echter over de schreef. De Overloonse tennisclub die in de onmiddellijke nabijheid 'n aantal tennisvelden ter beschikking heeft, wilde ook wel een kantine. Men vond elkaar in een plan om de kantine 5 meter groter te maken, zo dat beide verenigingen over een goede accommodatie konden be- v f VOOR BRUILOFTEN EN FEESTEN TIJDIG RESERVEREN S.V.P. Stationsweg 147 - Venray - Telefoon 1510 schikken. Dat was natuurlijk erg collegiaal, maar men vergat wel de gemeente om toestemming te vra gen. Men ging met een gerust hart aan het metselen en timmeren en weldra preikte er een fraai gebouw. De centen om deze vergrootte bouw te betalen waren er echter niet en men vroeg opnieuw aan de gemeen te om een bijdrage, nu van f 43.000,-. Zelf had men met kienavonden al een spaarpotje van 17.000,ver gaard. De gemeente vond die aanvraag vreemd en ging ter plaatse op on derzoek uit. Ja, toen kwam de aap uit de mouw: 5 meter te groot ge bouwd. En daarmee kwam voor de Overloners de grote teleurstelling: de bouw moest stop gelegd worden, en er dreigde zelfs de mogelijkheid dat de hele zaak gesloopt zou moe ten worden. Dat zou dan wel een zeer grote financiële strop beteke nen voor deze, sportvereniging. „Normaal gesproken is afbraak de juiste procedure", aldus wethouder Klein Schiphorst, maar daar is men zelf ook niet zo gelukkig mee. De gemeente probeert een oplossing te vinden die voor beiden acceptabel is. Maar dat kan nog wel even duren. En of de gemeente de gevraagde 43.000,nog ter beschikking zal stellen, is in dit verband een heel groot vraagteken. Eerstvolgende repetitie op donder- derdag 28 juli. A.s. donderdag 21 juli voor de liefhebbers 't fietstochtje naar Geys- teren (met dames). Verzamelen om 20.00 uur bij Al- monda.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 3