CAMPING VLAKWATER werkzaamheden aan Smakterweg en Bosweg duren ruim een jaar VERFRAAIING PROMENADE De glas-in-lood-ramen van Jerusalem WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Castenray wil eigen dorpsfanfare met Amak goed onderdak Opsporing verzocht VRIJDAG 24 JUNI 1977 No- 25 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VOOR At U'W flRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Amak Venray bv KAMPEERDERS PROTESTEREN Zoals wij vorige week reeds mede deelden heeft de Commissie van Fi nanciën geen advies^, kunnen uit brengen over het al'of niet overne men van Camping Vlakwater. Een meer gedegen inzicht in de financiële ontwikkelingen van de laatste jaren moest op de proppen komen in een mogelijke overname door particulier of nieuwe stichting ernstig overwo gen worden. Dit onthouden van een advies had tot gevolg dat het desbe treffende voorstel tot overname van de camping niet in de raadsvergade ring van deze week behandeld kon worden. Vermoedelijk zal dit agen dapunt nu in de vergadering van augustus onderwerpvan gesprek worden. De campinggasten van Vlakwater hebben afgelopen weekend een handtekeningenaktie gevoerd. Deze handtekeningen (meer dan 100) heb ben ze toegezonden aan de gemeen teraadsleden. vergezeld van een cir culaire, waarin men o.m. 'konsta- steert dat vele vaste campinggasten door de voorgenomen liquidatie kon- stant in onzekerheid verkeren om trent hun toekomstige vakantie standplaats. De circulaire vervolgt met de stel ling dat hét merendeel van de cam ping (n.b. 40% is afkomstig uit Ven ray of direkte omgeving) deze cam ping bewust gekozen hebben om hier een plek t e vinden, waar men tijdens de weekends en de vakantie nog „een" kan zij met de natuur en de alledaagse beslommeringen kan vergeten. Deze gezinnen bezitten gezien hun financiële positie, géén riante wo ning of bungalow met tuin. Nee, de meesten kochten van hun moeizaam gespaarde centep. een huisje op wie len om de drukte op de flat te1 ont vluchten. Uit sociaal oogpunt bezien wordt deze behoefte in Nederland steeds groter, niet in de laatste plaats door de vele vrije tijd. Venray wil echter deze mogelijk heid sluiten en het gebied een an dere bestemming geven. Moeten de honderden mensen hiervan de dupe worden, alleen om dat B en W hen als vreemdelingen beschouwen? Waar blijft die veel geprezen Limburgse gastvrijheid? Voor de slechte economische toe stand van de camping kunnen zij volledig begrip opbrengen. Maar, zou het met een goede leiding en een grote inzet niet tot betere resultaten leiden? De nieuwe beheerder heeft hiervan reeds blijk gegeven en het terrein omgetoverd in een camping die gezien mag worden. De circulaire besluit met de op merking dat als men andere cam pings in Nederland bekijkt, welke vaak veel minder natuurschoon te bieden hebben kan zien dat deze goed bezet zijn on floreren. Waarom dan niet in Venray? KINDERSPEELTUIN Zoals wij reeds eerder mededeel den heeft de kinderspeeltuin een grondige opknapbeurt gekregen. De belangstelling voor deze vorm van recreatie, vooral voor de jongeren is weer groeiende. Nu de vakanties zijn aangebroken is de speeltuin da gelijks open van 10 tot 17 uur. We verwachten er als het weer wil meewerken opnieuw een gezellige' •drukte van krioelende jeug^, zoals dat in vroegere jaren gebruikelijk was. Zoekende in de oude jaargangen van Peel en Maas, bleek ons dat in september 1958 o.m. pastoor Geerits, destijds nog kapelaan, op initiatief van de buurtvereniging Molenpad begonnen is aan de feitelijke ver wezenlijking van deze kinderspeel tuin. Pastoor Geerits was voor zijn komst naar Venray, in Hoensbroek nauw betrokken geweest bij kinder speelplaatsen en mocht dus als de aangewezen man gezien worden om dit op poten te zetten. Een vergadering in hotel De Zwaan was weldra uitgeschreven, en aal moezenier Lumey uit Kerkrade kwam er vertellen wat het nut was van een kinderspeeltuin. Kort en goed: de plannen werden gemaakt en aan de uitvoering begonnen. Piet Schoester van de KAB betaalde de zaalhuur en de consumpties van deze eerste vergadering. De gemeente stelde grond beschik baar, tegenover het voormalige kamp van de arbeidsdienst en de woonbarakken van de Molukkers. Als geestelijk adviseur van de Venrayse aannemersbond, kreeg ka pelaan Geerits het gedaan dat de aannemers, met name Janssen en Dinghs, een zwembadje c.q. piere- badje maakten. De familie Robben genheden, stelt het bestuur zich van deze bliksemaktie bijzonder veel voor. 's Avonds wordt er in het Ge meenschapshuis een groot „Asperge- bal" gehouden, waarvoor alle asper getelers, -stekers en -eters uit ge heel Noord-Limburg worden uitge nodigd. De entree is gratis en er is gezorgd voor prima dansmuziek en voldoende gerstenat Tevens zal dan de opbrengst van de bliksemaktie bekend gemaakt worden. Er hebben zich inmiddels bij de nieuwe vereniging al 35 leden aan gemeld, die aktief him deuntje wil len gaan meeblazen. De bedoeling is, dat medio augustus de eerste repe tities onder leiding van dirigent J. Bartels uit Meerlo van start zullen gaan. Tegen die tijd zullen uiteraard ook de nodige instrumenten beschik baar moeten zijn en heel Castenray vertrouwt erop. dat dit zal lukken. Bij de Rabobank in Oirlo is een bankrekening geopend onder nr. 13.87.06.158 t.n.v. Fanfare Castenray i.o., waarop elke gift met dankbaar heid zal worden aanvaard. Want volgens elke Castenraynaar moet en zal de Fanfare er komen. Eind juli zal de aanbesteding plaatsvinden van de aanleg van rio lering in en de reconstructie van de Smakterweg. Zoals bekend zal dan tevens de Bosweg van een nieuw wegdek en trottoirs wor den voorzien. Met het werk zal ongeveer half augustus worden be gonnen. Het totale werk zal, naar verwacht wordt, ongeveer een jaar in beslag nemen. Dat dit werk nu „hals-over-kcp" wordt aangepakt vindt zijn oor zaak in het feit, dat de gemeente voor dit werk in het kader van de bestrijding van de werkloosheid een vrij behoorlijke D.A.C.W.- subsidie heeft gekregen. Als voorwaarden hiervoor zijn gesteld, dat het werk in augustus a^. moet zijn begonnen en dat er een openbare aanbesteding zal worden gehouden. De reconstructie van de Smakter weg stond overigens toch al hoog genoteerd op het gemeentelijk ver langlijstje omdat het wegdek niet direct zo is cm ovér naar huis te schrijven. Daarbij komt, dat door de aanleg van de nieuwe zuiverings installatie nabij de huidige vloei- velden de riolering aanmerkelijk verzwaard moet worden. De uit 1928 daterende riolering moet er uit en vervangen worden door veel zwaar dere rioolbuizen omdat hierdoor de totale afvoer van Veriray moet af vloeien. Er zullen op een diepte van 4% meter buizen met een diameter van 1 a 1% meter worden gelegd. Wanneer dan toch de hele straat er uit moet, dan meteen goed recon strueren, heeft de gemeente gedacht. IN FASES Dat betekent, dat er een zware operatie staat te wachten, welke echter in verschillende onderdelen, zal worden uitgevoerd. Half augus tus wordt met de graverij begonnen nabij de vloeivelden. Over een. af stand van ongeveer 250 m' graaft men naar de Paul Burgmanstraat. Dat duurt tot half oktober. Vervolgens wordt tot half januari het stuk tussen de Paul Burgman straat en de Nieuwhuisweg onder handen genomen, waarna in de der de fase het gedeelte tot aan de In dustriestraat aan de beurt is. Dan zal het intussen wel eind februari zijn. In maart en april van het volgend jaar wordt het gedeelte tussen de Industriestraat en de Bosweg onder handen genomen en vervolgens werkt men naar de Maasheseweg en de Ncordsingel toe. In deze periode wordt dan tevens de Bosweg „mee genomen". Naar verwacht wordt en dat hangt natuurlijk voor een belangrijk deel af van de winter zal het werk precies een jaar in beslag ne men. VOORLICHTING Zoals de laatste jaren bij de ge meente te doen gebruikelijk werden, vorige week de bewoners van de Smakterweg. de Bosweg en de aan liggende industrieën voorgelicht en geïnformeerd over hetgeen te gebeu ren staat. Ruim dertig belangheb benden maakten van deze gelegen heid gebruik om niet alleen te luis teren naar hetgeen 'de gemeente had te vertellen maar ook om zelf kri tische kanttekeningen te maken bij de plannen. Zo werd b.v. gevraagd of het bo vengrondse lichtnet, waarop de straatverlichting is aangesloten zou worden vervangen door een onder gronds kabelnet, waardoor het mo gelijk wordt de straatverlichting ge deeltelijk ook na half een 's nachts te laten branden. Geantwoord werd, dat dit uiteraard van de kosten zal afhangen, ofschoon een gedeelte van de straatverlichting al in de begro ting was opgenomen. Ten gerieve van de bewoners van de Smakter weg werd direct al de toezegging gedaan, dat bekeken zal worden of het mogelijk is vier lichtpuntjes tus sen de Maasheseweg en de Bosweg 's nachts te laten branden. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling een verharde berm als trottoir te leggen langs de Bosweg. Bewo ners vreesden echter gevaar als ge volg van uitrijdende bussen van de fa. van Ham. Nu lijkt het mogelijk om een verhoogd trottoir aan te leg gen aan de westzijde van deze straat. UITBREIDING RIOLERING Door de bewoners werd gepleit om de riolering van de Bosweg met een maar door te trekken naar de Bosweg aan de andere zijde van de Smakterweg ten behoeve van twee woningen. Hoewel in eerste instan tie de gemeente financiële moeilijk heden zag kreeg men toch de toezeg ging dat dit bekeken zal worden omdat men ergens toch wel de rede lijkheid van het verzoek inzag. BAATBELASTING Het is de laatste jaren gebruike lijk, dat aan wonenden van een straat waaraan voorzieningen wor den getroffen, welke tot dan toe hebben ontbroken, een gedeelte van de te maken kosten mee betalen in de vorm van een baatbelasting. De ze belasting zal moeten gaan gelden voor de bewoners van de Bosweg. En zcals altijd bij het heffen van deze vrij nieuwe belasting werd ook deze avond de redelijkheid daarvan door de belanghebbenden in twijfel getrokken. Van de zijde van de gemeente werd uiteengezet, dat er in prin cipe wordt uitgegaan van een tarief van 6,per strekkende meter met een maximum van 20 meter gedu rende 30 jaar. Dat komt neer op een betaling van 120,per jaar ma ximaal. Overigens zal de raad hierover nog het laatste woord moeten zeg gen. MEDEWERKING De werkzaamheden zullen onge twijfeld de nodige last veroorzaken aan indusrieën en bewoners. Van de zijde van de gemeente werd aller medewerking ingeroepen. Meegedeeld werd nog, dat in de toekomst de Smakterweg ter hoogte van de Industriestraat zal worden, „doorgeknipt" Dat betekent dat al leen het fietsverkeer zal kunnen doorrijden, maar dat het autover keer daar via de Indqstriestraat naar de Maasheseweg moeÊNcijden. Met „St. Anna" zal nog wteakt worden opgenomen of het mogelijk is ten tijde van de werkzaamheden de auto's van de bewoners op het St. Anna-terrein te laten parkeren. Op 27 mei 1977 is: uit St. Servatius weggelopen en tot op heden niet te ruggekeerd: WILLEMSE, Theodorus, geb. 8-6-1915, afkomstig uit Nijme gen, bajkker van beroep, ongehuwd, R.K. Reg. nr. onder de schoenen (955400). Lengte 1.65 m., gewicht 63 kg. (tenger postuur), donker ach terover gekamd haar, grijs kostuum, zwarte schoenen, draagt stropdas. Kleding nr. 34 E. De man is kontaktarm. (Hij zoekt persé geen kontakt met anderen). Hij lijdt aan geheugenverlies Een on geluk wordt gevreesd. Bij aantreffen graag bericht aan St .Servatius 04780-9222 ofwel de politie Venray 04780-4888. stelde het ijzerwerk gratis ter be schikking, dat nodig was om schom mels en wippen te vervaardigen. Gemeente-arbeiders knapten het ter rein op, onder deskundige leiding van boswachter Goossens. In de avonduren werd gelast en getim merd, beton gestort en al die dingen die nodig waren om een speeltuin uit de grond te stampen. Dat lukte binnen 1 jaar tijds, en al die medewerkers zijn jarenlang trots geweest op hun belangeloze werk. Zeker toen kort daarop die prachtige glijbaan verwezenlijkt kon worden. Met een zekere weemoed hebben ze de verwaarlozing in de laatste ja ren ervaren; en nu dan de gehele zaak weer eens grondig opgeknapt is zijn ze blij toe. Zeker voor de jeugd hopen ze dat deze speeltuin nog in lengte van dagen zal blijven bestaan. En die vooruitzichten zijn er. Los van wat er met de camping gaat gebeuren, zal de speeltuin vol gens gemeentelijke plannen gehand haafd blijven naast 't restaurant en de midgetgolfbaan. En dat is dan tenminste al iets. Over de camping zelf is het laatste woord nog niet ge vallen. Zaterdagmorgen heeft burgemees ter mr. H. J. M. Defesche het beeld „De bedroefde man en zijn opstan dige geest" onthuld in de winkel- promenade Grotestraat. Dit beeld ds een geschenk van J. Verhoeven Ven- ray Aannemingsbedrijf bij gelegen heid van het veertigjarig bestaan van de zaak, dat vorig jaar werd gevierd. Het bedrijf heeft hiermee de dank voor alle medewerking wil len demonstreren aan de Venrayse bevolking en het gemeentebestuur. Dit werd bij de aanbieding van het geschenk ook nog eens duidelijk door de heer J. Verhoeven naar voren gebracht en onderstreept. Burgemeester Defesche toonde zich bijzonder dankbaar voor dit beeld, dat een belangrijke verfraai ing betekent van de Venrayse win kelpromenade. Het werk is gemaakt door de in 1920 in Haarlem geboren en thans in Grubbenvorst woonachtige kun stenaar Cees van den Bergh. De kunstenaar en zijn werk werden na de onthulling nader voorgesteld door de heer G. F. Verheijen uit Horst. Het beeld heeft als titel „De be droefde man en zijn opstandige geest". Het bestaat uit twee figuren, waarvan de een de ander, die dreigt weg te zinken, probeert op te rich ten. In feite drukt het beeld de mens enerzijds uit dn zijn vergankelijkheid menselijkheid en anderzijds in zijn overgankelijke geest. De •bronzen pantomiefiguur is ge plaatst op een sokkel van kleine keitjes, waarmee de promenade is geplaveid en vormt op zijn plaats tussen het oude gemeentehuis en het voormalige hotel „De Zwaan" een eenheid met de omgeving. Pafersstraat 16 telef. 04780-3456 De plannen, om te komen tot op richting van een fanfare in Casten ray, beginnen met de dag vastere vormen aan te nemen. Nadat een werkgroep in samen werking met de Dorpsraad reeds voorbereidende werkzaamheden ver richtte, werd onlangs een voorlopig bestuur gekozen, dat zich als eerste doel heeft gesteld, het bij elkaar krijgen van het benodigde aanvangs- kapitaal. Dat dit, in een relatief kleine gemeenschap als Castenray, geen gemakkelijke taak zal zijn, is een duidelijke zaak. Het kersverse bestuur heeft er echter alle vertrou wen in, dat ook van buiten Casten ray de nodige steun te verwachten zal zijn. Op de agenda van de deze week gehouden raadsvergadering stond o.m. het beschikbaar stellen van een krediet voor de verbouwing van de 2e fase van het kloostercomplex „Je rusalem" tot gemeentehuis. Een agendapunt dat feitelijk met een hamerslag aangenomen had moeten worden, doch dat hevige discussies opleverde vanwege de glas-in-lood- ramen in de kapel van het voorma lige klooster. Inmiddels heeft men in eigen dorp echter ook niet stilgezeten. Enthou siast geworden door het nieuwe ini tiatief hebben de gezamenlijke as pergetelers besloten de asperge- ondereinden te leveren op naam van de Fanfare i.o. Deze aktie zal de nieuw te vormen vereniging onge veer 1500,gaan opleveren. Ook de Castenxayse Ruitervereniging wil haar steentje bijdragen Zij heeft n.L besloten de opbrengst van de in augustus te houden oud-ijzer-aktie volledig af te staan aan de Fanfare io. Ook andere verenigingen spelen momenteel met de gedachte om op enigerlei wijze hun bijdrage te leve ren. Het voorlopige bestuur heeft za terdag 25 juni uitgeroepen tot „Lo kale Aktiedag". 's Middags zal dan door het hele dorp een rondgang ge houden worden, waarbij de inwoners met fanfaremuziek opgeroepen zul len worden eens diep in de geld buidel te tasten. Mede gezien de al om gehoorde positieve reakties en de goedgeefsheid bij andere gele- Deze kapel wordt in de nabij toe komst raadszaal, en de archltekt had in zijn schetsplan deze ramen alvast maar verwijderd. Dat was tegen het zere been getrapt van vele raads leden. Mevr. Poels-Peters was de eerste die daar het hare over zeL De kunstzinnige waarde, aldus spreekster, kan eerst in de toekomst bepaald worden. Daar was de heer Den Brok het mee eens; hij sprak van een beeldenstorm, waar men la ter grote spijt van zou hebben. Ook de heer van der Sterren had met de verwijdering grote moeite, evenals de heer Oudenhoven. Deze glas-in-lood-ramen zijn des tijds vervaardigd door mej. Mies van Oppenraay, een oud-leerlinge van „Jerusalem". In de tweede en derde instantie eisten mevr. Poels-Peters en de heer Den Brok dat de ramen zouden blij ven. en niet worden vervangen. De architekt had met deze wens maar rekening te houden en anders moest (Vervolg zie eerste tekstpagina)

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1