GEMEENTEPRAAT NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schütte, Bureau Voorlichting Hoe in de gemeente de grondprijs wordt berekend Bevolkingsonderzoek op baarmoederhalskanker Brandje Diefstallen Vernieling Gevaarlijk spel Oorlogstuig Materiële schade Alcoholgebruik Dronken fietser botst tegen politieauto Geslaagd Grote Luikse markt te Milheeze Enige tijd geleden werd tijdens het vragenuurtje n& de raads vergadering van de zijde van de publieke tribune de vraag gesteld hoe in de gemeente Venray de grondprijzen worden berekend. Hoewel reeds eerder in dit blad uitvoerig op de berekening van de grondprijzen is ingegaan, willen we nog eens „in het kort" op.dit onderwerp ingaan. Op het eerste ge zicht lijkt het een bijzonder ingewikkelde materie, maar bij nader inzien is deze berekening niet zo heel erg moeilijk. In feite komt het hier op neer, dat de gegadigde voor een kavel bouwgrond niets meer of minder betaalt dan de kosten, wel ke de gemeente heeft moeten uitgeven voor aankoop en bouwrijp maken van de grond. Waarbij dan voorop staat, dat de gemeente bij de verkoop van bouwgrond GEEN winst wil maken. Zoals ieder bedrijf, dat een pro- dukt te verkopen heeft, moet ook de gemeente by de verkoop van bouwterreinen bepalen, wat de bouwgrond per vierkante meter of per bouwkavel moet gaan kos ten. Trekken we de vergelijking met een industrieel produkt even verder door, dan begint het met de aankoop van de „ruwe grond stof", in dit geval de aankoop door de gemeente van „ruwe grond" in een gebied waar de gemeente een bestemmingsplan gaat uitvoe ren. De inkoopprijs is dus het eerste gegeven. Om van de „ruwe grondstof", een verkoopbaar produkt te maken, moet de grond een bepaalde bewer king ondergaan om deze als bouw grond te kunnen verkopen. De even tueel op de grond aanwezige opstal len (gebouwen, bomen) moeten ver dwijnen, de zaak moet geëgaliseerd! worden, er zullen wegen moeten worden' aangelegd, maar ook trot toirs, riolering, verlichting etc. Het geheel zal moeten -worden afge werkt met beplanting. Het uitvoe ren van dit soort werkzaamheden noemt men dan het bouwrijpmaken van de grond. GELD MOET TERUG KOMEN Het aankopen en bouwrijpmaken Van maandag 20 tot en met vrij dag 24 juni a.s. zal in de gemeen te Ventay het onderzoek op baar moederhalskanker worden gehou den. Hiervoor komen in aanmer king de dames, die gëbbrèri zijn ïn de jaren 1923, 1924, 1927, 1930, 1933, SS1936, 1939 en 1942. PLAATS EN TIJD Het onderzoek wordt gehouden op de volgende.plaatsen en tijden: VENR AY-CENTRUM(gemeente huis): 20, 21 en 22 juni op de tijden, welke op de oproepingskaart staat aangegeven. Men dient zich stipt aan de opgegeven tijd te houden. OOSTRUM: (gemeenschapshuis) 23 juni van 13.00 tot 15.15 uur. MERSELO: (Zaal Arts) 23 juni van 13.30 tot 15.00 uur. LEUNEN(gemeenschapshuis) 23 juni van 18.15 tot 20.45 uur. OIRLO: (Zaal Rongen) 24 juni van 10.00 tot 11.45 uur en van 13.00 tot 14.00 uur. YSSELSTEYN: (RABO-barik) 24 juni van'10.30 tot 12.80 uur en van 13.15 tot 14.30 uur. De voor dit onderzoek in aanmer king komende dames worden hier voor schriftelijk door de gemeente opgeroepen. Wanneer men GEEN oproep heeft ontvangen, dan kan men hierover contact opnemen met de afdeling be volkingszaken ten gemeentehuize, Maasheseweg 1. telefoon 04780-3838 toestel 134. KOSTEN Uiteraard zijn aan dit onderzoek grote kosten verbonden. De gemeen te neemt hiervan een gedeelte voor haar rekening. Van de deelneem sters wordt een bijdrage gevraagd van vijf gulden. Deze kosten moeten worden be taald bij het inleveren van de op roepingskaart in de onderzoekwagen. BIJ VERHINDERING Wanneer men wèl is opgeroepen, doch om de een of andere reden niet aan het onderzoek deelneemt, dan meet men hiervan de afdeling be volkingszaken ten gemeentehuize in kennis stellen. Dit kan ook telefonisch onder num mer 04780-3838 toestel 134. In het kader van het onderzoek is het be langrijk te weten waarom men even tueel niet aan het onderzoek deel neemt. In beperkte mate bestaat de mo gelijkheid om op een ander tijdstip deel te nemen aan het onderzoek. Ook hierover gelieve men vooraf contact op te nemen met de afdeling bevolkingszaken. INLICHTINGEN Hoewel men voor alle mogelijke inlichtingen te allen tijde bij het Bu reau Voorlichting ten gemeentehuize terecht kan, geldt dit NIET voor het onderzoek op baarmoederhals kanker. Inlichtingen hierover worden ver strekt door de wijkzuster van het Groene Kruis. Vanaf maandag 13 juni tot en met vrijdag 24 juni kan men dagelijks tussen 14.00 en 14.30 uur telefonisch informatie over de gang van zaken bij het onderzoek krijgen. Men moet hiervoor 'het telefoonnummer 04780- 1269 draaien. van gronden, kost de gemeente han den vol geld. Al dat geld moet weer terugvloeieh in de gemeentekas via de prijs, die gegadigden voor de bouwgrond moeten betalen. Als dat niet zou gebeuren, dan zou de on rechtvaardige situatie ontstaan, dat iedere belastingbetaler meebetaalt vcor het profijt (het hebben van een kavel bouwgrond) dat een bepaal de groep mensen heeft. Dat zou net zoiets zijn als he een te laten mee betalen in de bouwkosten van een woning voor iemand anders. Het is dus zo, dat degenen, die in De gemeente als grondverkoopster Meer dan eens hoort men het verwijt, dat de gemeente voor een paar gulden grond koopt en deze later voor enke le tientallen guldens aan toe komstige bouwers verkoopt. „Daar maakt de overheid toch maar eventjes een lekkere winst op" wordt gezegd. Niets is echter minder waar. Gesteld, dat de gemeente 100.000 m2 grond vooreen toe komstig bestemmingsplan „in koopt" voor 1.000.000,dan zal zij de grond bij verkoop BOUWRIJP moeten opleveren, compleet met wegen, trottoirs, riolering, plantsoenen, speel terreinen etc. Dat k«jst de ge meente dan rondweg 2 miljoen. Planvoorbereiding en uitvoe ring kosten ook geld, b.v. 500.000,Dat brengt het to taal al op 3.500.000,Een toeslag ten behoeve van het „algemeen voorzieningenfonds" van 250.000,komt daar npg eens bij, waardoor het totaal al komt op f 3.750.000, Het zou wel erg eenvoudig zijn om het bedrag van 3.750.000,te delen door het aantal vierkante meters om de grondprijs te kunnen bepalen. Dat zou gemakkelijk zijn, wan neer alle aangekochte grond voor woningbouw zou zijn be stemd. Maar ongeveerde helft van een bestemmingsplan bestaat uit verharding en open baar groen. Het gevolg is, dat de andere helft de kosten van hét totaal moeten opbrengen, n.l. de grond wordt uitgegeven voor woningbouw. Een rekensommetje maakt dan duidelijk, dat de verkoop prijs moet worden f 3.750.000 50.000 m2 f 75,per m2. Maar dat is dan nog slechts een gemiddelde prijs, omdat omdat nog een onderscheid moet worden gemaakt tussen de verschillende soorten be bouwing. In bijgaand artikel wordt de berekening van de grondprijzen en alles wat daar bij komt na der uiteen gezet Hiermee hopen wij duidelijk te maken, dat de gemeente GEEN winst maakt bij verkoop van gronden en dat de toekom stige bouwers enkel en alleen aan de gemeente terugbetalen wat verwerven en bouwrijp ma ken heeft gekost een nieuw bestemmingsplan gaan wonen GEZAMENLIJK de kosten van dat plan aan de gemeente moeten terugbetalen. EXPLOITATIE-OPZET Om zo op zo rechtvaardig moge lijke manier alle door de gemeente gemaakte kosten te laten terug vloeien in de gemeentekas, wordt een z.g. exploitatie-opzet gemaakt. Dat is een berekening van alle kos ten. d,ie de gemeente moet maken voor een nieuw bestemmingsplan. Aa nhet einde van de rit zal dan een eenvoudig deelsommetje het aandeel dat de bouwers moeten betalen, be palen. Voordat het deelsommetje kan worden gemaakt, moet er eerst heel wat opgeteld worden. In de eerste plaats: de prijs waarvoor de grond is aangekocht met de waarde van de eventueel op de grond aanwezige gebouwen. Omdat de eigenaren recht hebben op een volledige scha deloosstelling, zal de gemeente mees tal nog een aantal bijkomende kos ten moeten betalen. Als b.v. een agrarisch bedrijf moet worden opgeheven, moet de gemeen te inkomstenschade betalen. Als een bedrijf moet worden verplaatst, is er sprake van investeringsschade. Het kan ook zijn, dat aan pachters vergoedingen moeten worden be taald of dat de gemeente verhuis- en weder-inrichtingskosten moet beta len. Daarbij komen dan ook nog de taxatiekosten, notariskosten etc. Al deze kosten bij elkaar vormen dan de z.g. grondverwervingskosten. NOG MEER KOSTEN Dan moet de gemeente kosten ma ken voor het bouwrijpmaken van de grond. Wegen, trottoirs, riolering, verlichting en openbaar groen moe ten worden aangelegd. De stede- bouwkundige adviseurs moeten wor den betaald en bovendien ontstaan renteverliezen omdat de gemeente eerst grote bedragen moet uitgeven waar tegenover pas later de inkom sten komen te staan. En tenslotte wordt in de grondprijs nog een bijdrage opgenomen voor werken, welke de gemeente elders mede, t&n behoeve van dit plan Deze Werttete: kunnen besta am uit b.v. dé aanTèg*" van grotere wegen om het bestemmingsplan goed be reikbaar te maken. Ook zal zo'n plan gebruik moeten maken van stamrioïen naar de zuiveringsinstal latie. Omdat nooit precies kan wor den vastgesteld welk deel van der gelijk soort kosten ten laste van een bepaald bestemmingsplan moet ko men, wordt ieder bestemmingsplan op een gelijke manier belast met 5,per vierkante meter te ver kopen grond. Deze bijdrage stort de gemeente in het „algemeen voorzieningenfonds", waaruit dan de daarvoor in aanmer king komende werken geheel of ge deeltelijk worden betaald. GRONDPRIJSVERSCHILLEN Wanneer al deze bedragen bij el kaar worden opgeteld en gedeeld worden door het aantal vierkante meters bouwterrein, dan zou men het gemiddelde hebben van de vier kante meter prijs. Maar zó eenvoudig is de zaak nu ook weer niet. In voorschriften legt de gemeente n.L vast, welk soort bebouwing op de verschillende ter reinen is toegestaan. Op de ene plaats zal b.v. alleen „eenvoudige woningbouw" (b.v. woningwetwoningen of kleinere premiewoningen) mogen plaats vinden. Op de andere plaats zal men vrijstaande woningen in de Vrije sector kunnen bouwen. Daar naast is grond nodig voor b.v. scholen en winkels. Met deze mo gelijkheden (bestemming van gron den) wordt btf het bepalen van de uiteindelijke grondprijs rekening gehouden. Het gevolg: hoe „hoger" de bestemming, hoe hoger de grondprijs. REDELIJKE VERHOUDING Nu moet worden vastgesteld, wat een redelijke verhouding is tussen de grondprijzen van de verschillen de soorten bebouwing De hiervoor gehanteerde „vuistregels" komen op het volgende neer: a. De grondprijs voor premiewonin gen is 10% hoger dan voor wo ningwetwoningen. Hierbij wordt aangenomen, dat de premiewo- ining een betere bebouwing is dan de woningwetwoning. Indien dat niet het geval is, wordt er ook geen verschil in grondprijs ge maakt; b. de grondprijs voor de vrije sec tor weningen wordt 20% hoger gesteld dan die voor een woning wetwoning; c. de grondprijs voor openbare be bouwing (scholenbouw) wordt gesteld op de gemiddelde kosten per m2 in het plan. Het wel of niet opnemen van openbare be bouwing in een bestemmingsplan beïnvloedt daardoor niet de grondprijs voor de overige bebou wing; d. de grondprijs voor winkelbebou wing wordt van geval tot geval bekeken. Hierbij is van. belang hoe intensief een dergelijk per ceel mag worden bebouwd. Bijv. al dan niet in meerdere bouw lagen of met bovenwoning(en). Hinderwet Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met. bijlagen van: Mobil Oil b.v., Stadhuisplein 30, Rotterdam, cm vergunning tot het uitbreiden van een motorbrandstof- fenopslag- en afleveringsinstallatie met een opslag- en afleveringsinstal latie voor "propaan. Adres inrichting: Noordsingel 24, kadastraal gemeente Venray sectie L nr. 1538. A. Theunis. Steegse Peelweg 24, Leunen, om vergunning tot het wij zigen van een varkensfokkerij waar mest en meststoffen worden be waard. Adres inrichting; t.o. Steeg se Peelweg 24, Leunen, kadastraal gemeente Venray sectie N nr. 355. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende vier weken na dag tekening van deze beKendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit yerzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op woensdag 6 juli 1977 om 15.00 uur in het gemeentehuis, Maasheseweg 1 (afd. IB). Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemaentigde op de bovenbe doelde zitting is verschenen: b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 17 juni 1977 Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray. mr, H.J.M. Defesche, burgemeester J.M. Poels, secretaris Al deze prijzen moeten tenslotte nog worden verhoogd met 18% BTW want ook door de fiscus wordt de gemeente bij het bouwrijpmaken van gronden en verkoop daarvan als een bedrijf aangemerkt GEEN VRIJE HAND De grondprij sberekening (exploi tatie-opzet) moet door de gemeen teraad worden vastgesteld. Door het ministerie van volkshuisvesting wordt beoordeeld of de grondprijzen voor de sociale woningbouw (wo- ningwetbouw en event, bejaarden- woningen) correct zijn bereikend!. Deze instantie moet dus goedkeuring geven aan die prijzen. Tenslotte komt het college van ge deputeerde staten er nog aan te pas. Nadat dit college in een vroeger sta dium het bestemmingsplan als zo danig heeft beoordeeld, moet het nog kunnen instemmen met de door de gemeente berekende kosten en op brengsten van dat plan. Uit dit alles is het duidelijk, dat de gemeente niet de vrije hand heeft bij het bepalen van de grondprijzen. Enerzijds meet zij rekening houden met vooraf ge geven richtlijnen, anderzijds wordt door. verschillende instanties toe gezien op de juiste uitvoering daarvan. Voor een bond moet men belasting betalen Uit hetgeen de controleur op de hondenbelasting op zijn ronden door de gemeenten hier en daar opvangt blijkt, dat veel houders van honden niet weten, dat zij voor hun trouwe viervoeter belasting moeten beta len. Daarom is het goed er nog eens op te wijzen, dat in het algemeen het hoofd van het gezin belasting plichtig is wanneer er een hond in huis is. Wanneer men een hond heeft moet men hiervan opgave doen op de aff deling belastingen van het gemeen tehuis (kamer 023) I of telefonisch (04780-3838 toestel 250) waarna men een aangiftebiljet ontvangt, dat in gevuld en ondertekend moet worden teruggezonden.-- Voor 1977 geldt een tarief van 35,50 per hond. Men kan proberen deze belasting te ontduiken, maar een speciaal hier voor aangestelde controleur weet de hondebezitters wel op te sporen. Bekendmaking Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend, dat bij hun besluit van 7 juni 1977 nr. 933 de bij hun besluit van 2 maart 1977, nr. 347, aan A. C. M. Peeters, Overloonseweg 71 te Venray. verleende vergunning voor het vervoer van personen te gen vergoeding met zeven taxi's, in die zin is uitgebreid!, dat de vergun ning, met inachtneming van het be paalde in artikel' 47b van de Wet Autovervoer Personen, geldt voor acht taxi's en behoudens eerdere in trekking geldig blijft tot uiterlijk 1 januari 1980. De aandacht van belanghebben den wordt erop gevestigd, dat tegen dit besluit, binnen dertig dagen na dagtekening van deze bekendmaking beroep open staat op gedeputeerde staten van Limburg te Maastricht. Venray, 14 juni 1977 Burgemeester en wethouders voor noemd, mr. H.J.M. Defesche, burgemeester J.M. Poels, secretaris. Krantenbezorgers ontdekten dat er brand was ontstaan in een afval bak staande achter het kantoor van het Dagblad voor Noord Limburg aan het Henseniusplein. Dank zij het tijdig ontdekken en het snelle aan wezig zijn van Venrays brandweer kon het vuur spoedig worden ge blust voordat het vuur had kunnen overslaan naar de kantoren van dit pand. Wel waren al enkele ruiten door de hitte gesprongen. Het scha debedrag was nog niet bekend. Om trent de oorzaak stelt de recherche een onderzoek in. v. O. in de Spinetstraat deed aan gifte van diefstal van 20 paaltjes uit zijn tuin. Schade f 50. J. uit Venray deed aangifte van diefstal van 300uit zijn woning. Hoe dat mogelijk is geweest tracht de recherche te onderzoeken. Uit het kleedlokaal van de sporthal werden ontvreemd: licht blauw trainingspak van L. K.; nylon regenjack waarin horloge met klem band merk City; 2 autosleutels en een SOS medaille van P. W.; groen zilverkleurige parker ballpoint van F. L. Op de parkeerplaats tussen de Pa- tersstraat en de Henseniusstraat werd van een geparkeerde taxi van het Venrayse taxibedrijf S. de lin ker buitenspiegel en het Mercedes- embl-eem vernield. Vrijdagmiddag omstreeks kwart over zes liep een 10-jarig meisje met een hond te wandelen in de omge ving van de Mozartstraat op het Brukske, toen ze vermoedelijk werd beschoten met een buks, want toen het kind huilend thuis (kwam bleek zij op haar schouder een bloedige schram te hebben van vermoedelijk een luchtbukskogeltje. Het door de politie ingestelde onderzoek heeft tot nog toé geen resultaat opgeleverd en de politie vraagt nu medewerking van onze lezers, die misschien kun nen helpen met de oplossing. In de omgeving van Boshuizen werd een 34 centimeter groté brisantgra- naat aangetroffen. Het oorlogssouve- nier is veilig gesteld door de man nen van de E.O.D. Op de kruising Jan Pcelsweg Heidsepeetweg wilde de bestuurder van een vrachtauto de 37-jarige L. v. A. uit Ravels (België) naar rechts gaan cm de Heidsepeelweg in te rijden. 'Op dat moment werd hij in gehaald door een personenauto be stuurd door de 41-jarige A. B. uit Heel. Daardoor ontstond een bot sing met materiële schade. Op de Venloseweg geraakte een personenauto, bestuurd door de 65- jarige H. V. uit Venray door tot nog tce onverklaarbare oorzaak in een slip. Voordat hij de auto weer onder controle had, botste deze tegen een vangrails. Ook hier alleen materiële schade. Op de kruising Kruisstraat St. Antoniusstraat kwam een per sonenauto, bestuurd door de 31-ja- riige mevr. G. uit Venray bij het ne men van de bocht, in botsing met een geparkeerd staande auto. Omdat er 'geen bestuurder bij die auto was en niemand kon zeggen wie de eige naar was, heeft zij de politie in ken nis gesteld van die botsing. Het ken teken van de auto was niet geno teerd. Toen de politie ter plekke verscheen was de auto verdwenen. De eigenaar van die auto kon nog niet worden achterhaald. Deze kan zich voor het opgeven van de scha de tot de politie wenden. Venrays politie gaat gestaag door met de aktie „glaasje cp, laat je rij den". Een 16-jarige bromfietsbe stuurder uit Geysteren en een 33- jarige autobestuurder uit Venray kregen voor hun alcoholgebruik een rij verbod opgelegd. Een 39-jarige bromfietsbestuur der uit Venray en een in Venray ver blijvende Spaanse gastarbeider kre gen naast de blaasproef nog een bloedproef terwijl ze beiden tevens een procesverbaal kregen aangezegd. Uiteraard moest hun voertuig achter blijven. De 35-jarige autobestuurder J. v. d. H. kon zijn auto niet in de juis te koers houden op de Deumeseweg en reed al slingerend naar de lin ker weghelft. Hij kwam daardoor frontaal in botsing met de uit tegen overgestelde richting komende per sonenauto, bestuurd door de 20-ja rige W. D. uit Deume. Bij de bot sing bleef het verder bij materiële schade. Er werd overmatig drank gebruik gekonstateerd. Op last van de officier van justitie werd het rij bewijs ingevorderd. Na onderzoek en opmaking van de nodige proces- senverbaal werd de Helmondenaar huiswaarts gezonden. Op de splitsing LeunsewegZui- velweg reed de 29-jarige fietser L. v. B. uit Venray in dronken toe stand tegen de politieauto op, waar door het rech tervoorportier licht werd beschadigd. De politie nam de dronken fietser mee ter ontnuchtering waarna hem een procesverbaal werd aangezegd, terzake het rijden onder invloed!. De man bekende na ontnuchtering tevens dat hij onlangs twee fietsen had weggenomen. Deze fietsen kon den reeds aan de betreffende eige naars ter hand worden gesteld. Cornelia L. M. Volleberg slaagde voor Cultureel Werkster op de So ciaal Academie te Eindhoven. Aan de 'Pedagogische Academie te Helmond slaagde voor onderwijzeres mej. M. Deijkers, Rochusstraat 4. Op zondag 19 juni a.s vindt op va kantieoord „De Peel" te Milheeze een grote Luikse Markt pliaats met deelname van ruim 40 standhouders. Deze Luikse markt omvat een groot assortiment van o.a. antiek, curiosa, munten, lederwaren, sie raden, oosterse kledij en kunstnijver heid. De markt is geopend van 11.00 tot 19.00 uur.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 11