Internationaal kampeercamet K-mKANfi KAMP Recreëren in de vrije natuur BENODIGDHEDEN EN KOSTEN Tips en spelregels Een aantrekkelijke en sportieve ontspanning PRETTIG KAMPEREN KAMPEREN: Kampeeruitrusting Van de vier miljoen Neder landers, die jaarlijks met va kantie graan, kiest btyna 30% de caravan, ongeveer 25% een zo merhuisje of bungalow, terwijl 20% op stap gaat met een tent of verbluft in een tenthuisje. 10% gaat met vakantie in hotel of pension, btyna evenzoveel in een boot en ruim 5% in een kamphuis of kampeerboerderij. Hieruit blijkt een enorme belangstelling van recreëren in de een of andere vorm van kamperen. Er zijn in dit opzicht dan ook talrijke mogelijkheden, die variëren van beslist voordelig tot nogal duur. Het is maar welke eisen men stelt en wat de por temonnee toelaat. Voor de gemiddelde va kantieganger, die er in gezinsverband op uit wil, is het zonder meer dé manier zonder al te veel kosten neer te strijken en te verblijven waar men wil, om te genieten van wat mooi, gezond en aantrekkelijk is. De overal aanwezige en van alle gemakken voorziene campings dragen daar belang rijk toe bij. In de loop der jaren is het kamperen overigens belangrijk veranderd. Het is al lang niet meer de speciale hobby van jon geren en sportieve ouderen, maar een be slist populaire vorm van toerisme, die wordt beoefend door alle leeftijden, rangen en standen. Wie niet genegen is zich te be helpen, moet er niet aan beginnen, hoewel er ten aanzien van het kamperen met tent of caravan tegenwoordig heel veel gerief lijks mogelijk is. Bron van gezondheid Overigens is het wel even wennen om op een camping tent aan tent te staan, hoewel er talrijke campings zijn waar dat niet hoeft; maar wie er eenmaal tussen zit is daar weldra ook gewend. Mensen die kamperen, zijn wanneer ze kamperen vaak heel anders dan thuis. Vaak zijn ze spraakzamer en behulpzamer dan normaal. Ten slotte heeft men vakantie en een beetje vriendelijkheid doet nu eenmaal overal wonderen. Heus, kamperen kan heel gezellig zijn, niet alleen voor kinderen waarvoor men zich zo lekker dicht bij het water kan nestelen, maar ook voor oude ren. Niet zelden worden contacten gelegd die jarenlang worden onderhouden. Kamperen betekent vrij zijn, het resul teert in blij zijn, het geeft afleiding en ver strooiing en het verblijf in de open lucht doet genieten van de natuur als een li chamelijke en geestelijke bron van gezond heid. stig het jaarzegel op het document. Ver lenging is gedurende 2 achtereenvolgende jaren, aansluitend aan het jaar van afgifte, mogelijk door het laten aanbrengen van een nieuiy jaarzegel op een ANWB-kan- toor. Bij aanvraag dient de lidmaat schapskaart van de ANWB te worden overgelegd. Kosten: y verlengingen f 3,60. Onder de luifel Bij de ANWB is ook verkrijgbaar, voor maar een tientje, het 276 pagina's tellende boekje „Onder de luifel" met alle mogelijke informatie over kamperen in binnen- en buitenland. Zeer aanbevolen; niet alleen voor beginners! Voor kamperen in het buitenland Is een internationaal kampeercamet ale legitimatiebewijs wenselijk. Het is ook in Nederland geldig. Door overlegging van het kampeercar- net wordt voorkomen dat paspoort of an der identiteitsbewijs wordt ingehouden door de terreinbeheerder gedurende het 'verblijf op een kampeerterrein. Het is verkrijgbaar bij de ANWB. Het bezit van een geldig kampeercamet houdt automatisch een wettelijke aan sprakelijkheidsregeling in tijdens het kamperen. Het kampeercamet is geldig gedurende een kalenderjaar, overeenkom- ^FI.C.C CARNET-CAMPING INTERNATIONAL Koninklijke Nedé'landsche Toeristenbond ANWB Wjwnum.t, 120 la have |p.>vbj,| Op het gebied van de kampeeruitrusting zijn er talrijke moge lijkheden. Alleen al wat betreft tenten is er keus uit tientallen variaties. Sportzaken en warenhuizen demonstreren regelmatig allerlei soorten materiaal. Het gewenste formaat houdt nauw ver band met het aantal te huisvesten perso nen. Ook de beschikbare bagageruimte speelt daarbij een rol. Voor 2 personen zijn er diverse dubbeldaks noktenten met in genaaid grondzeil, met afmetingen va riërend van ongeveer 2.20 lang x 1.20 breed x 1.00 meter hoog. Ook als licht gewichttent voor kamperende wandelaars of voor kampeervliegreizen is zoiets al voor even honderd gulden te koop. De 2-persoonstent wordt ook vaak gebruikt, naast een gróte tent, als slaaptent voor de kinderen of voor overnachting tijdens gro te afstandreizen naar het buitenland. Voor niet-jeugdige personen is een wat hogere 2-persoons huttent van 1.60-1.80 meter hoogte aan te bevelen, omdat dit het voordeel biedt van in de tent te kunnen zitten bij minder gunstig weer, terwijl het tevens grotere grondoppervlak ook moge lijkheden biedt voor het plaatsen van stretchbedden. De kosten van zo'n tent bedragen ongeveer tweehonderd gulden. De bungalowtent is verkrijgbaar in di verse maten, soorten en prijzen. Het aan tal personen dat men erin wil laten huizen, zal ook hier bepalend zijn. Men dient wel te bedenken dat, hoe groter de tent, hoe omvangrijker en zwaarder de bagage wordt. Een tent met veel uitbouwsels en variaties geeft een rijk aanzien, maar ook extra werk bij het opzetten. Voor wie het kan betalen en niet bepaald wil trekken is hij zo'n achthonderd tot duizend gulden waard. Voor een niet al te groot gezm van 4 of 6 personen is echter een rechthoekige tent van ongeveer 4x4 meter, met slaapcabi- nes tegen de achterkant, aan te bevelen. De voorste helft geeft dan een economi sche verblijfsgelegenheid, die gemakkelijk is te vergroten door het openritsen van de voorkant. Inclusief grondzeil komt zo'n ideale gezins(trekkers)tent op vijf- tot achthonderd grilden. Met een paar man kan zo'n tent binnen een half uur geplaatst Slapen en zitten Een niet te verwaarlozen factor bij het kamperen is het slapen. Daarom loont het daarvoor iets goeds aan te schaffen. Luchtbedden worden het meest gebruikt. Kampeerders met voldoende bagageruimte of in de caravan maken ook wel gebruik van schuimplasticmatras of stretchbed. Èlk in z'n soort is voor zo'n vijftig gulden verkrijgbaar. Voor het gebruik van lucht- i bedden in het water dient een speciale kwaliteit te worden aangeschaft! Voor een goede nachtrust is het meenemen van hoofdkussens aan te bevelen. Als dek zijn dekens van thuis mee te nemen, maar slaapzakken voldoen beter en zijn ook als dekens t^ gebruiken. De slaap zak voorkomt blootwoelen, hetgeen bij koude nachten en de altijd kille nachten in het bergachtige landschap van veel belang is. Wie geen dure donzen slaapzak nodig heeft voor het kamperen in de winter of in extreem koude landen kan volstaan met een gewone gangbare slaapzak van onge veer dezelfde prijs als een 1-persoonsluchtbed. Het zit-meubilair bij kamperen varieert van omgekeerde kist tot luxe luie stoel. Een eenvoudig klapstoeltje kan reeds luxe zijn. Voor luieren en zonnen is het lucht bed uitstekend bruikbaar. Het koken Voor het koken zijn gaskomfoors in di verse uitvoeringen, met eenmalige vulbus- jes of inruiltanks, verkrijgbaar. Voor prij zen vanaf 25 tot 60 gulden en meer kan men het nodige materiaal aanschaffen voor het koken van een eenvoudig potje tot een uitgebreide maaltijd. In de caravan wordt vaak flessegas gebruikt. Bij het gebruik en het verwisselen van deze flessen is bij zondere voorzichtigheid geboden. Lees de gebruiksaanwijzing! Wie geen koelkast wil of kan meenemen kan er zelf een maken door het (indien geoorloofd) naast de tent ingraven van een bus of emmer met deksel en deze voor zand en zonlicht af te dekken. Uiteraard behoort bij de kampeeruit rusting een pannenset, borden, bestek, drinkgerei, verlichting en wat in het alge meen onmisbaar is voor een geïmprovi seerde huishouding. Veel dingen kunnen als overbodig worden gemist, maar een watertank(je) beslist niet. De kosten Alles bij elkaar opgeteld blijkt voor een kampeeruitrusting een aardig bedrag te moeten worden neergeteld. Maar wat kost niet een bij een reisbureau geboekt reisje voor twee personen (zénder kinderen)? Daartegenover staat dat een eenmaal aangeschafte kampeeruitrusting jaren mee gaat en mogelijkheden en vreugde biedt aan twee- tot driemaal zoveel meer per sonen ofwel een heel gezin (mét kinderen)! Gelukhebbers komen soms betrekkelijk goedkoop aan een complete kampeeruit rusting door aanbod van mensen die om de een of andere reden met kamperen stoppen. Wie daarvoor belangstelling heeft, moet er de krant eens op nakijken. Bij een tweedehands koop is het echter wel wenselijk de goederen op deugdelijk heid te controleren. Ook bij aankoop van nieuw materiaal is het verstandig zich door een kenner of ervaren kampeerder te laten adviseren. Vergeet bij de kosten- calculatie ook het kampgeld niet. Omdat kamperen niet altijd rozegeur en zonneschijn is, eerlijkheidshalve nog dit: Na tot kamperen te ztyn besloten en de kampeeruitrusting te hebben aangeschaft, volgt dan het kamperen met tent of caravan. Opdat men zelf en anderen daarvan zoveel mogelijk genieten ls het verstandig de wettelijke bepall' gen en de algemeen gebruikelijke normen in acht te nemen. 'i In eigen land is het individueel kampe ren in het algemeen niet toegestaan. In het buitenland bestaat daarvoor soms wel de gelegenheid, doch nooit zonder toe stemming van de eigenaar of gebruiker der gronden. Om moeilijkheden te voorko men, is het beslist wenselijk zich daarom trent eerst goed te informeren. Individueel kamperen betekent wel een ruime mate van vrijheid, maar ook ongerief wegens het vaak afwezig zijn van water en sani tair. Daarom is het kamperen op een camping, waarvan er vele ook zeer rustig zijn, de meest ideale gelegenheid. Men heeft daar ook vaak winkels, een kantine, telefoon en oudere niet te verwaarlozen gemakken. Het is bovendien het veiligst! Ook al heeft u vooraf natuurlijk de tent al eens uitgeprobeerd, dan zult u toch bij uw eerste aankomst op de camping even raar staan kijken. Zo van „hoe moet dat nu toch ook waer?" Maakt u geen zorgen. De tent komt heus op z'n pootjes, want uw „buren" hebben dat zó door en als echte kampeerders zullen zij graag een handje uitsteken om u te helpen. Sla die hulpvaar digheid niet af, want dat is zoveel als het breken van het ijs, en een garantie voor een prettige kampeervakantie. Pas u aan bij de op een bepaalde cam- Het is een bekend verschijnsel dat men het er nogal eens bij laat zitten na de eer ste keer, als men het niet zo bijzonder treft met het weer. Zulken vergeten het spreekwoord „na regen komt zonneschijn", en ontnemen zich daardoor de vele pretti ge dingen, die het kamperen biedt, on danks een zo nu en dan plenzende regen bui, die juist het sportieve element erin brengt en onmisbaar is om iemand tot een volwaardig kampeerder te maken. Interne werkverdeling Het is goed ook bij het kamperen er een zekere werkverdeling op na te houden, zodat niet bepaalde personen altijd overal voor opdraaien. Men kan bijvoorbeeld bij roulerend schema regelen wie de tent op zet, afbreekt en schoonhoudt. Wie inpakt, uitpakt en kookt. Vooral ten aanzien van het laatste dient niet te worden vergeten dat moeder-de-vrouw ook vakantie heeft! Heel verstandig is het ook om kinderen hun aandeel te laten leveren in bijv. luchtbedden oppompen, water halen en de omgeving schoonhouden. Eén der vereisten voor prettig kampe ren is de bereidheid van alle deelnemers om de handen uit de mouwen te steken. Wie daartoe bereid is, kan er gerust aan beginnen. Hij en zij mogen hopen op wat wij hen wensen: ping bestaande gebruiken. Plaats geen auto's, bromfietsen of fietsen bij de tent of caravan als anderen dat ook niet doen. Men is dan kennelijk gesteld op natuur zonder motorische wanklanken. Hinder anderen niet door luide muziek Of schreeuwerig gezang. Dat is trouwens vaak bij reglement verboden, evenals het bij zich hebben van dieren. Het kamperen met kleine kinderen ont moet geen enkel bezwaar. Kinderen maken vaak een heel goede sfeer, ook tussen de ouders. Maar met uw kleine schreeuwertje kimt u beter voor de tent of caravan een wat afgelegen hoekje kiezen. Betracht vooral stilte bij nacht en zorg er ook voor dat uw kinderen dat doen! Bederf geen sfeer en atmosfeer in de „bebouwde kom" met hinderlijk rokende vuren bij bijv. barbecuen. Betracht in elk geval om en bij de tent uiterste zindelijk heid.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 15