Commissie zal advies geven bij opname in bejaarden centra Maatregelen tot het behoud van bomen GEEN MANPULATIES BIJ „DE KRUUZE" Baatbelasting voor aardgas in kerkdorpen Stoplichten in ïsseistep Onderzoek op baarmoeder hals-kanker Jeugd- Avondvierdaagse 1977 Venrays brandweer le Rank Xerox 2e Raadsvergadering Vierlingsbeek Succesvolle brandweerlieden PEEL EN MAAS uw weekblad Oorlogstuig DE SFEERVOLLE ZALEN LINDERS-VOLLEBERG Dorps- en wijkraden Serenades Vernielingen Als gevolg van het wijzigen van de Wet op de bejaardenoorden zijn de colleges van burgemeester en wet houders verplicht tot het instellen van een commissie, die adviseert over de noodzaak tot het opnemen van de bejaarden in bejaardencen tra (oorden). In gezamenlijk overleg met enke le gemeentebesturen dn Noord Lim burg is besloten deze indicatie-com missie regionaal te formeren. Zij zal worden ingesteld door de gemeenten Broekhuizen, Grubbenvorst, Horst, Meerlo-Wanssum, Sevenum en Ven- ray. In het verleden was er voor de hulpbehoevende bejaarden nauwe lijks een andere mogelij khed dan opname in een bejaardencentrum, omdat voorzieningen, die de bejaar den in staat konden stellen zelfstan dig te blijven wonen, ontbraken, of in onvoldoende mate aanwezig wa ren. Dit heeft geleid tot een grote druk op de bejaardenoorden, terwijl daarnaast bejaarden werden opge nomen. voor wie opname nog niet direct nodig was. Inmiddels is komen vast te staan, dat een groot deel van de bejaarden zelfstandig wenst te blijven wonen. Om de voorziening bejaardenoord optimaal te kunnen benutten en be jaarden de mogelijkheid te geven zo lang mogelijk zelfstandig te blij ven wonen, is een aantal aktivitei- ten ontwikkeld, dat er toe geleid heeft, dat meerdere voorzieningen voor de bejaarden buiten de bejaar dencentra (service aan huis) tot stand kwamen. De uitbouw van die voor zieningen heeft 't mogelijk gemaakt dat bij de opname in bejaardencen tra selectiever te werk kan worden gegaan, en de bejaarden, die daar aan het meest behoefte hadden kon den worden geplaatst. De indicatie-commissie" wil nu in de bestaande ontwikkeling enige eenheid en vervolmaking brengen. Deze commissie dient om te advi seren over de mate van verzorgings behoefte van de bejaarde, die zich daarvoor tot de commissie heeft ge wend. Hoewel de wet zich slechts richt op de bejaarden die opgenomen wil len worden, ligt het voor de hand, dat als de commissie NIET tot opname adviseert zij dan WEL aangeeft, welke andere voorzienin gen de bejaarden dienstbaar kunnen zijn. Het overleg tussen de Noord Lim burgse gemeenten heeft geleid tot 't standpunt, dat een regionale opzet 1 ten behoeve van het welzijn van de bejaarden de voorkeur verdient bo ven het door de gemeente afzonder lijk instellen van indicatie-commis- Het is de bedoeling, dat in deze advies-commissie in ieder geval zit ting hebben een arts en een maat schappelijk werker. Het overleg over de instelling en de werkwijze van de comminssie is thans zo ver, dat het ontwerp ge meenschappelijke regeling aan de gemeentebesturen is aangeboden en verwacht mag worden, dat in juli as. tot de samenstelling van deze adviescommissie kan worden over- Bij heit terrein, waarop de bouw van het nieuwe politiebureau aan de Leunseweg zal worden gereali seerd en bij het terrein waarop het nieuwe wijkcentrum Brukske is gepland, staan oude(re) bomen, die naar de mening van het college van burgemeester en wethouders het sparen alleszins waard zijn. Daarom heeft het college besloten het advies van een bomendeskund- ge te vragen over: a. de gezondheidstoestand van de bomen en een prognose over een te verwachten levensduur; b. het opnemen in het eisenpakket van de bouwplannen van voor waarden over afstand van de hin dering van de bouwwerken tot de bomen, voorwoarden om scha- door bouwaktiviteiiten in ruimere zin te voorkomen en voorwaar- -■ den voor beluchting (bodem) on der en bij verharde paikeerter reinen en paden. Venrays brandweerlieden hadden op de provinciale brandweerwed- Strijden welke het afgelopen week end in Horst werden gehouden geen gemakkelijke opgave te verwerken. De grote silo van de Boerenbond te Horst-Meterfk was het object waar volgens de gegevens gevaarlij ke stoffen in brand zouden staan en niet gewerkt kon worden zonder persluChtapparatuur. De wedstrijden in de klasse TAS, H.D. hadden ondanks de zware op gave een goed verloop al werden de deelnemers geplaagd door minder gunstig weer. De jury had geen ge makkelijke taak maar bij de be kendmaking van de uitslag was er vreugde in het Venrayse kamp. De ploeg van de Venrayse vrijwil lige brandweer o.Lv. Jan van den Heuvel werd eerste met 620 punten gevolgd op de tweede plaats door de nog jonge ploeg van de bedrijfs brandweer van Rank Xerox. Deze behaalde 610 punten, derde werd de bedrijfsbrandweer van Philips met 608 punten. De beste pompbediende was van de vrijwillige brandweer van Best, terwijl de beste ordonnans van de ploeg van Rank Xerox was. De bes te bevelvoerder was van de vrijwil lige brandweer van Venray. Zowel de ploeg van de vrijwillige brandweer van Venray als de ploeg van de bedrijfsbrandweer van Rank Xerox mogen door het behaalde re sultaat deelnemen aan de landelijke wedstrijden welke in september in het Overijsselse Delden worden ge houden. ?5 In een openbare vergadering, wel ke het CDA afdeling Venray vorige week in de schouwburg te Venray belegde, en waar de geestelijke va der van het CDA, de heer Piet Steenkamp een inleiding hield, vroeg na afloop van die inleiding, de voorzitter van de afdeling Ven ray van de PvdA de heer Henk Wil- lems, of het bekend was dat in een verpleegtehuis voor demente bejaar den (hij bedoelde de geriatrische in richting „De Kruuze") andere men sen kunnen stemmen of volmachten konden vragen aan de patiënten. De ze stemmen zouden volgens de heer Willems het CDA ten goede komen. Kan door anderen dan familieleden hiervan zender voorkennis van de families gebruik'worden gemaakt? Voordat het CDA bestuur bereid was antwoord te geven op die be schuldiging van manipulaties, wilde men een onpartijdig onderzoek in stellen en dat reeds de volgende morgen. Het onderzoekteam bestond uit mevr. Cleerdin- Janus (WD), mevr. Ad. Faasen-Custers uit Ven- lo, terwijl van het CDA bestuur aan wezig waren de heren H. Philipsen, voorzitter en H. van Valkengoed, se- krétaris. Onomstotelijk kon worden vast gesteld, dat van misbruik of on rechtmatigheid betreffende machti gingen en oproepkaarten geen spra ke kon zijn. De gang van zaken in De Kruuze was als volgt: Op drie plaatsen heeft dr. Tan, geneesheer-directeur van De Kruuze, een circulaire laten op hangen waarin hij wees op de mo gelijkheid dat familieleden als ge machtigde konden stemmen voor hun bejaarde vader of moeder. De verpleegden kregen normaal een oproepingskadrt om aan de stem ming deel te nemen. Indien er geen gemachtigde zou worden aangewe zen, dan zouden de oproepingskaar- ten naar het gemeentehuis worden teruggestuurd. Die circulaire werd op 14 april op drie plaatsen opgehangen. De mach tigingen werden door de afdelings hoofden achter slot en grendel be waard en alleen deze afdelingshoof den waren in staat deze aan de fa milieleden, welke daarom vroegen, ter hand te stellen. Wat dr. Tan in al zijn argeloos heid niet kon weten, dat was dat slechts enkelen van die mogelijkheid gebruik zouden maken, en dat de gene die het gehele geval aanhangig maakte, zelf een machtigingskaart ter hand kreeg ..gesteld van zijn be jaarde schoonmoeder, en een der ijverigste leden is van de afdeling Venray van de PvdA. Dr. Tan zorg de in zijn argeloosheid er voor dat deze stem tenminste niet verloren zou gaan, maar ook dat deze stem zeker niet ten goede zou komen aan het CDA Dr. Tan heeft enkele maanden ge leden onder voorbehoud zitting ge nomen in het voorlopige bestuur van de Venrayse CDA afdeling omdat hij uit de kringen van de Anti Re volutionaire Partij komt en zijn me dewerking wilde verlenen aan de totstandkoming van een afdeling CDA in Venray. Hij verklaarde ons geen verstand te hebben van politiek en zeker niet van die foefjes welke andere partijen wel eens gebruiken om hun politieke tegenstanders in een verkeerd daglicht te stellen. Hij heeft moeten ervaren dat ook in Venray politieke tegenstanders met dat bijltje weten te hakken en daar bij zich niet ontzien om in een poli tieke bijeenkomst de goede naam van de geriatrische inrichting in dis- crediet te brengen. Het bedoelde lid van de PvdA was reeds door de afdelingshoofden van de Kruuze erop gewezen, dat hij van direkteur dr. Tan. alle inlichtingen zou kunnen krijgen. Maar daarvan werd geen gebruik gemaakt. Wel werden verdachtmakingen geuit in een bijeenkomst waar zo'n 400 be langstellenden aanwezig waren. Wij hébben bij ons bezoek aan de geriatrische inrichting in geen en kel lokaal of vertrek politieke pren ten zien hangen welke jn de rich ting zouden kunnen wijzen dat de direktie van de „De Kruuze" sym- patiseert met het CDA cf het moet het plakkaat zijn dat in de werk kamer van dr. Tan prijkt. De 400 be- zoekerswelke iedere week in De Kruuze te gast zijn hebben zich. niet behoeven te storen aan politieke plakkaten. Wel hebben wij gekon- stateerd dat in een kamer van een afdelingshoofd een affiche was van de RKPN. Tegen dat affiche heeft de direkteur geen bezwaar gemaakt. Dat dr. Tan weigerde plakkaten aan. te brengen van de PvdA is zijn goed recht, omdat hij alle schijn wilde vermijden, van politieke voor keur. Het is jammer dat door dergelijke ongemotiveerde vragen te stellen, een inrichting als De Kuuze in dis- cediet kon worden gebracht. En het is maar goed dat het CDA bestuur daar onmiddellijk op kon reageren door middel van een onpartijdig, on derzoek. Juist omdat gepoogd werd de goe de naam van De Kruuze te besmet ten, hebben wij gemeend onze lezers ook na de verkiezingen hiervan te moeten berichten. Op 27 april 1976 is door de ge meenteraad voor de verdere uitbrei ding van het aardgasnet op de kerk dorpen een krediet beschikbaar ge steld van totaal 400.900,Dit bedrag was samengesteld uit vier onderdelen, te' weten voor Oirlo 'n bedrag van 109.500; voor Merselo 66.000; voor Ysselsteyn 188.950 en vcor Smakt 36.000. Reeds toen is medegedeeld en ook besproken met de dorpsraden en belangheb benden dat ongeveer de helft van die kosten op belanghebbenden zou worden verhaald, via een te heffen baatbelasting. De volgende bedragen zouden via een baatbelasting moeten terug vloeien in de gemeentekas voor Oirlo 55.000; voor Merselo 33.654; voor Ysselsteyn 94.500 en voor de Smakt 18.000, Nu zal aan de financiële commis sie advies worden gevraagd over 't voorstel aan de gemeenteraad om 'n verordening op de heffing en invor dering van een baatbelasting voor de uitbreiding in 1976 van het aard- gasnet vast te stellen. Voor Oirlo: het tarief voor woningen is in het algemeen 91 overeenkomende met een bijdrage ineens van 600 Voor een bedrijf is het laagste tarief 122 oftewel 'n bijdrage ineens van 800 Voor Merselo: het tarief voor woningen is gesteld op 131 corresponderend met 863 ineens. Voor bedrijven, met inbegrip van de woning (indien aanwezig) op 197 ofwel 1294 ineens. Voor Ysselsteyn: hier gaat de regeling gelden dat per woning een bijdrage van 1000 zal mceten worden betaald, terwijl door de eigenaren van bedrijven daar naast naar rato van het gasver bruik per bedrijf in totaal ƒ20.000 tot 25000 moet worden opgebracht. De belastingbedragen per jaar lo pen uiteen van 152 voor woningen tot 600 voor grotere bedrijven. Voor Smakt: hier geldt de eenvoudige regeling, dat voor elk gebouwd eigendom 600,aan de gemeente wordt ver goed; hetgeen een jaarlijkse belas ting betekent van 91. Bovenstaande bedragen zijn bere kend op basis van een 10 jaarlijkse annuiteit van 872%. Bij de landbouwer A. te Merselo kwam een nog intakt zijnde brisant- of rookgranaat naar boven. De man nen van de E.O.D. zullen zich over dat gevaarlijke souvenir ontfermen. Uit de laatst gehouden raadsver gadering van de gemeente Vierlings beek noteerden wij de volgende pun ten van een kleine agenda, die vrij vlot afgehandeld werd: Gedeeltelijke medewerking ten behoeve van de basisschool te Maas hees werd toegezegd; het wandmeu- bel mocht wel vervangen worden, de stoelen niet. De exploitatievergoeding voor het kleuteronderwijs voor 1975 werd gesteld op 2810,per lokaal en 50,per kleuter, voor 1976 waren die bedragen resp. 3400,en 54,75; voor 1977 resp. 3485.en 56,25. Aan C. Alders te Overloon werd kavel 33 aan de Heikantseweg te Overloon verkocht, aan C. van Eist te Maashees kavel 3 aan de Hoge- weg te Maashees en aan A. Deenen uit Sambeek, L Rongen te Holthees, W. Stiphout Vierlingsbeek en P. Verdijk bouwkavels in het bestem mingsplan Molenbeek. De raadsvoorzitter maakte de opmerking dat de bestemmingsplan nen mogelijk eerder vol zullen zijn dan gedacht werd. Het zou nu zaak worden nieuwe bestemmingsplannen bouwrijp te maken. Van A. Hendriks, Haarlemmer meerlaan te Overloon werd 6100 m2 grand aangekocht gelegen in het be stemmingsplan Overloon. Aan de Stichting Volkshuisves ting te Vierlingsbeek werden voor de bouw van een aantal woningen gronden gekocht in Vierlingsbeek, Overloon en Maashees. Voor de aanleg van de Jan Hen driksstraat en de aanleg van riole ring in die straat werd een bedrag gevoteerd van 94.000, De aanschaf van motor- en cir- celmaaier ten bedrage van 23.922,- verkreeg de gevraagde medewer king. Omdat de aanvraag voor subsidie van de peuterspeelzalen onjuist was ingevuld werd een hernieuwde aan vraag verzocht De raad nam wel het principebesluit om voor de exploi tatie van die peuterspeelzalen een subsidie te verlenen van 2g.000,-. Het besluit voor subsidie voor het bosonderhoud in een eerder ge nomen raadsbesluit moest worden ingetrokken omdat geen DACW sub sidie was verleend. Wel heeft het ooilege alle hoop dat straks op een andere wijze toch het bosonderhoud zal mogelijk worden gemaakt. En aanvullend agendapunt kwam nog dat de Molenweg voorzien zal worden van riolering en dat daar voor een krediet benodigd was van 17.900,Het opmerkelijke bij die inschrijving was dat de eigen dienst van de gemeente die riolering be groot had op een bedrag dat ruim 10.000,hoger was. Er was twee maanden geleden aan de heer Kremers beloofd dat een der wegen in Overloon zou worden opgeknapt. Wethouder Klein Schip horst deed toen verwonderd dat men daar nog niet aan bezig was. Nu 2 maanden later vroeg hetzelfde raadslid waarom er nog steeds niet aan begonnen was. Maar nu zou de opzichter van openbare werken ter verantwoording worden geroepen. Aanleg van het rijwielpad langs de Venrayseweg te Overloon staat nog niet op de urgentielijst. Door bemiddeling van de heer Brokx van gedeputeerde Staten van Brabant zou alles worden gedaan om toch de aanleg van dit rijwielpad de hoogste urgentie te geven. Het maaien van wegbermen en sloten binnen de gemeente zal aan de laagste inschrijver worden opge dragen. Er was een openbare aan besteding geweest en hetzelfde be drijf als vorig jaar was nu de laag ste. De raad had aangedrongen op die openbare inschrijving. „In mei leggen alle vogeltjes een el", aldus een oud nederlands gezegde. Het vogeltje dat aan de Florishof Veltum-Kuluut zich nestelde in een brievenbus legde 9 eitjes. Postbode en krantejongens werden middels een bordje verzocht geen gebruik te maken van deze brievenbus, zodat er ongestoord gebroed kan worden. Dat nieuwsgierige buurjongetjes zo nu en dan eens in deze broedplaats willen kijken, schijnt bet vogelpaar niet te storen. Een andere melding kregen we van Camping De Oude Barrier waar 'n vogelpaar zich nestelde in de geiser. Om ook dat jonge gezin niet te sto ren maakt men voorlopig het water maar warm op het fornuis... VOOR BRUILOFTEN EN FEESTEN TIJDIG RESERVEREN S.V.P. Stationsweg 147 - Venray - Telefoon 1510 Zoals bekend, hebben, bewoners aan het begin van de Puttenweg en andere straten bij gedeputeerde sta ten van Limburg bezwaar gemaakt tegen de voorgenomen plaatsing van verkeerslichten op de Puttenweg te Ysselsteyn ten behoeve van de vei ligheid van de overstekende school kinderen. Het college van burgemeester en wethouders heeft het provinciaal bestuur inmiddels laten weten me dewerking te blijven verlenen aan de aanvankelijk gekozen oplossing, waarover te voren overleg is ge pleegd met de Ysselsteynse dorps raad. Aan de gemeenteraad zal worden voorgesteld een krediet van 1500, beschikbaar te stellen in de kosten van het onderzoek op baarmoeder halskanker, dat in juni aanstaande in de gemeente Venray wordt ge houden. Wanneer per deelneemster aan 't onderzoek een eigen bijdrage van 5,wordt gevraagd, bedraagt het tekort voor de gemeente rond 1500,-. RECTIFICATIES In ons artikel, vorige week in dit blad, schreven wij dat de voorzitter van de Leunse dorpsraad ,4e laan weri uitgestuurl". Dit is kennelijk voor ons een foutieve informatie ge weest, want de voorzitter, de heer Willems, en het bestuurslid de heer Baltissen hebben persoonlijk voor him funktie in deze dorpsraad be dankt. Bij ons beknopt verslag van de uitreiking van de Pauselijk onder scheiding vioor Sjjang van Kess&L, bij zijn 60-jarig huwelijksfeest, ver gaten wij te vermelden, dat de Gem. Zangvereniging 'Crescendo' (van de bejaarden) de feestmis zongen en 'n serenade brachten aan het diaman ten paar. Ook de Konink. Harmonie Euterpe bracht een serenade. Over een paar weken is het weer zover. De voorbereidingen voor 4e 19e Jeugd Avondvierdaagse zijn zo goed als rond. De organisatoren re kenen ook dit jaar weer op een mas sale deelname en nog grotere be langstelling van het publiek. Gaarne doen wij een beroep op de hoofden van scholen, onderwijzeres sen en onderwijzers evenals op leid sters en leiders van jeugd- en sport verenigingen. Ook de ouderen die graag aan dit wandelevenement wil len deelnemen zijn van harte wel kom. Zij kunnen op een voor hen geschikte tijd starten. Bedenk dat ook dit jaar nog staat in het teken van „SPORT REAL" en dat trim men nog steeds in is. Gelopen worden de traditionele af standen van, 5, 10 en 15 kilometer en op zondag ook 20 kilometer. De start plaats is bij de sporthal „De Wette - Mng". Ook de voor-inschrijving zal plaatsvinden in de hal van de Wet- teling. op dinsdag 7 en woensdag 8 juni. Na lang beraad is besloten het in schrijfgeld voor 4 dagen te stellen op 3.50. Alle vier de dagen is er voor alle deelnemers een gratis con sumptie, ook op zondag. Bij de jurering wordt rekening ge houden met de volgende Indeling: a. Georganiseerde wandelsportver- eniigingen; b. Georganiseerde jeugdgroepen; c. Georganiseerde sportverenigin gen; d. Schoolgroepen; e. Gelegenheidsgroepén. Voor alle categorieën worden be kers en groepsprijzen beschikbaar gesteld, die toegekend worden door een erkende jury. Natuurlijk krijgt iedere deelnemer een medaille, voor taan altijd met het jaartal er op. De opstelling voor het défilé zal, evenals vorig jaar, plaatsvinden in de Hell rich straat. Doe mee aan de 19e Jeugd-avond- viedaagse! Jong en oud! B.J. uit Venray deed aangifte dat vandalen zijn racefiets hadden ver nield en hij nu met een strop van 200 gulden zit te kijken. Of het moet de politie gelukken de dader(s) te achterhalen, en daarbij kunnen misschien getuigen helpen. M. uit Venray deed aangifte van vernieling van een ruit van zijn op de eerste etage gelegen slaapkamer. Sdhade rond 100 gulden. De eigenaar van een snackbar aan de Langstraat deed aangifte van vernieling van een ruit in de toe gangsdeur. Het onderzoek heeft uit gewezen dat P. C. uit Venray die ruit had vernield. Deze krijgt nu de rekening van 50 gulden gepresen teerd.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 7