GEMEENTEPRAAT venray w Buitenspel venray Buitenspel NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schütte, Bureau Voorlichting Structuurschema tot het jaar AGENDA Programma Sportieve Recreatie Heffing Baatbelasting i.v.m. aanleg Promenade HUISVUIL m, MO JLKQlV - 27*28 *29 *30* 31 mei Bezoek Venray Buitenspel 1977 voorjaarsbeurs voor het hele gezin en kijk 'ns wat er te koop is! IBM" De Nota Landelijke Gebieden, die op het ogen blik in het middelpunt van de belangstelling staat, moet eenvoudig gezegd worden gezien als een „verkavelingsplan" voor het buitengebied van geheel Nederland. Deze nota is het vervolg op de „Verstedelijkings- nota", die eveneens deel uitmaakt van de Derde Nota op de Ruimtelijke Ordening en het rege ringsbeleid t.a.v. de bevolkingsspreiding, verste delijking en mobiliteit weergeeft. Zoals bekend wordt in de Verstedelijkingsnota de plaats Venray weer aangewezen als kem, die moet zorgen voor de opvang (huisvesting en werkgelegenheid) van de regionale bevolkings groei. De Nota Landelijke Gebieden gaat over de ont wikkelingen in de landelijke gedeelten van ons lend en dus ook in het buitengebied van Ven ray voor zover deze ontwikkelingen van belang zijn voor de bestemming èn het gebruik van de grond tot het jaar 2000. „VERKAVELING" VAN NEDERLAND IN NOTA LANDELIJKE GEBIEDEN Wonen, verkeer, recreatie, landbouw, bosbouw, natuur en land schap krijgen ieder in grote lijnen hun eigen plaats toegewezen. Deze en andere functies leggen allemaal beslag op de grond, ook in het landelijk gebied. En als men spreek over „landelijk gebied", dan valt daar de ge meente Venray meteen midden in de prijzen. Immers de ge meente Venray, met een oppervlakte van 14.622 ha. telt één ste delijke kern, met daar om heen een krans van tien kerkdorpen. Het gebied is aan te merken als een streek met afwisselend land bouw, natuur en andere functies, in kleinere ruimtelijke een heden. Vandaar, dat de Nota Landelijke Gebieden voor de gemeente Venray bijzonder belangrijk is. Meedenken en meespreken over deze nota is dus een zaak, die iedereen aangaat. VOORLICHTINGS BIJEENKOMST NOTA LANDELIJKE GEBIEDEN Een kans voor 't publiek Vanaf 22 april 1977 ligt bij afdeling Ruimtelijke ordening kamer 204 ten gemeentehuize en in de Openbare bibliotheek en leeszaal een merkwaardig ambtelijk stuk ter inzage. Het is deel III-A van de Derde Nota over de Ruimtelij ke Ordening en heet „Nota Landelijke Gebieden". Er zal nog een vlot leesbaar geschriftje bijkomen zodat iedereen de zaak kan begrij pen, wanneer men althans de moéite doet óm het te lezen. Het doen van deze moeite is alleszins wenselijk, want ieder een krijgt gelegenheid tot in spraak bij het ruimtelijk be leid van de regering. Deftig heet dat, „dat op de Nota Landelijke Gebieden de procedure van de planologi sche kernbeslissing (PKB) van toepassing is". Dat wil zeggen, dat IEDEREEN de gelegenheid krijgt kennis te nemen van en een mening te geven over de ze beleidsvoornemens van de regering over de ontwikkeling, inrichting en beheer van de landelijke gebieden. Ten behoeve van de in spraakprocedure wordt door het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke orde ning in de gemeente Venray een voorlichtingsbijeenkomst gehouden op DONDERDAG 9 JUNI a.s. IN DE SCHOUW BURG. Hoewel bij deze materie spe ciaal de bewoners van de klei ne kernen zijn betrokken, mag natuurlijk ook „het andere pu bliek" komen om zich te laten informeren, om straks wan neer de inspraakprocedure op gang komt hierover beter beslagen ten ijs te kunnen ko men. De regering geeft in de Nota Lan- deliike Gebieden aan hoe zij de steeds klemmender wordende vraagstukken in deze gebieden wil oplossen. De problemen en de mogelijkhe den voor onlossingen worden uit voerig beschreven. De belangrijk ste vraagstukken gaan over: het toenemende ruimtebeslag voor stedelijke doeleinden, waardoor de landbouw, het landschan en de natuur steeds meer iu_het gedrang komen: de spanning tussen de ontwik kelingen van de landbouw ener zijds, die van natuur en land schap anderzijds; VENRAY EN OMGEVING Voor het' gebied, waarin Venray is gelegen streeft de regering naar ■ontwikkeling en behoud van een stabiele en veelzijdige structuur (verweving van functies, zoals dat (heet). Landbouw en recreatie krij- fen be'de in deze nota de mogelijk heid geboden voor ontwikkeling. Ook het natuur- en lanschapsbe- heer zullen een belangrijke rol te spelen krijgen. In het algemeen kan worden ge steld, dat uit het oogpunt van na tuur en landschap beperkingen moe ten worden aangelegd aan de stede lijke druk en aan het gebruik voor de intensieve recreatie, of aan het gébruik door de landbouw. Overigens wordt in de nota „De Peel" als centrale open ruimte aan gemerkt omdat dit gebied met af wisselend landbouw, natuur en an dere functies in kleine ruimtelijke eenheden uit hoofde daarvan open moet blijven. KLEINE KERNEN De problematiek van de kleine kernen, waarmee de gemeente Ven ray met haar tien kerkdorpen zeer intensief heeft te maken, komt in het rapport ook ter sprake. De regering acht het in het alge meen niet noodzakelijk om de pro vincies in deze richtlijnen te geven voor het beleid ten aanzien van de bouw in kleine kernen. De keuze tussen spreiding of concentratie van de bevolking in een regio wordt in principe aan die bestu ren overgelaten. Gelet op de nationale samenhan gen in de spreiding van de bevol king, waarvoor de regering de ver antwoordelijkheid draagt, geeft zij voor de migratie richtlijnen, die geen zelfstandige keuze aan provin ciale en gemeentelijke bestuurders Iaat. Wel zal het rijk bij de verdeling van de rijkssteun voor de woning bouw rekening houden met de be reidheid van de gemeenten om ver ordeningen op te stellen met betrek king tot het gebruik van woningen als tweede woning. Bovendien acht het rijk het van belang, dat gemeen ten zoveel mogelijk gebruik maken van de bestaande financiële regelin gen voor het herstel van slechte wo ningen. Voor de kernen wordt het in de Nota ook van belang geacht, dat zo veel mogelijk wordt vooTkomen, dat scholen voor kleuteronderwijs ge sloten worden. Er zal onderzocht worden op welke wijze de conse quenties van sluiting van scholen dcor het inzetten van vervoersmoge lijkheden kunnen worden opgevan gen. Tevens zal worden nagegaan hoe rendabele vormen van detailhandel in kleine kernen kunnen worden be- houden. MEEPRATEN Nu moeten we eerlijk bekennen, dat de eigenlijke nota welke ter in zage ligt, geen boekwerk is, dat men ademloos uitleest. Het is inderdaad een geleerd stukje vakwerk, dat meeir „voer voor planologen" is, dan lectuur voor de doorsnee burger. Desondanks verwacht de regering, dat „iedere Nederlander" meedenikt over deze materie. Er staat een hele „mee-praat-pro cedure" op stapel. In dit kader dan eerst een voorlichtingsavond in de Venrayse schouwburg op DON DERDAG 9 JUNI a.s. om ACHT UUR. Deze voorlichtingsavond wordt niet georganiseerd door de gemeente, maar door het Ministe rie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening. Het feit, dat het ministerie zelf de moeite doet om met de nota en de voorlichting daarover het land in te trekken, is er wel het bewijs van, dat het een bijzonder belang rijke nota is. Daarnaast kan iedereen schrifte lijk zijn mening geven over het be leidsvoornemen van de regering. In nog te plaatsen advertenties wordt vermeld naar welk adres reacties kunnen worden gezonden. In een latere fase kunnen inspre kers hun schriftelijke meningsuitin gen nog mondeling toelichten. GEEN OPHALEN VAN HUISVUIL op 2e Pinksterdag Op maandag 30 mei, Tweede Pink sterdag wordt in de gemeente Ven ray geen huisvuil opgehaald. Er wordt geen extra route ingelast, zo dat men de zakken huisvuil noodge dwongen een weekje langer zal moeten laten staan. In de periode van donderdag 26 mei t.m. donderdag 2 juni worden de volgende openbare raads- en commissievergaderingen gehouden: Donderdag 26 mei om 16.30 uur ten gemeentehuize: Stuurgroep huis vesting één_ en tweepersoons huis houdens. De agenda vermeldt o.m.: Stand van zaken betreffende onder zoek rapport „Free Wheelin'on derzoek woonsituatie van de be jaarden in Venray. Dinsdag 31 mei om 19.00 in de kantine van het gemeentehuis: Raadsvergadering. De agenda ver meldt o.m. de volgende voorstellen: vaststelling nieuwe verordening op de heffing van keurlonen; onder zoek op baarmoederhalskankeron- derzoek; subsidie nieuwe peuter speelzalen Castenray, Merseto en Oirlo; subsidiëring onderhoudskos ten torenuurwerken; begroting open bare leeszaal' en bibliotheken; stich ting kleuter- en basisschool in Land weer!uitbreiding „Coninxhof" met 2 lökalien; aanschaf meubilair en leermiddelen „Coninxhof"; verkoop •kavels bouwgrond in Ysselsteyn en Mersölo; verkoop industriegrond aan Kroef Aardappelexport b.v. Odilia- peel; beschikbaarstellen krediet ten bate van riolering en reconstructie Smakterweg en Bosweg; vaststelling verordening geldelijke voorzienin gen ré'ads- en commissieleden. Woensdag 1 juni om 18.30 uur ten gemeenltëhuizé: Commissie voor fi nanciën. De agenda vermeldt o.m.: Verordeningen op het heffen van baatbelasting in verband met het uitbreiden van het aardgasnet op de kerkdorpen Oirlo, Menselo, Yssel steyn en Smakt; verordening op het heffen van baatbelasting in verband met de aanleg van de Promenade; tussentijdse evaluatie in het kader van de schatting ten behoeve van de onroerendgoedbelastingen. Donderdag 2 juni om 19.30 uur ten gemeentehuize: Commissie Ruimte lijke Ordening. De agenda vermeldt o.m.: situering nieuw politiebureau; kwestie voetpad Largostraat. Het programma van de activitei ten welke in Venray in het kader van de sportieve recreatie 1977 wor den georganiseerd ziet er als volgt uli't: Juni Straatvoetbaltoernooi Touwtrekken. Gespeeld op de trap veldjes van Venray. 6 juni: Sportkérmis, sportpark De Wleën. 16, 17, en 18 juni: Recreatieve fietsdriedaagse. In en om Venray. Juli: T-bal-introdnctie, waarna T- bal-competitie. In de wijken en op de campings in Venray. Juli: Recreatieve campingactivi teiten. Campings in Venray. Jul - augustus: Bejaardenactivi teiten. Op nader aan te duiden plaats. 22 t.m. 26 aug.: Zwemvierdaagse. Gemeentelijk buitenbad. 7 september: Oriëntatieloop In en om Venray. 8 oktober: Sportinstuif. „De Wette- ling". 29 oktober: Indoor-volleybal-loéï'- nooi. „De Wetteling". 19 november: Z wemcircus. Ge meentelijk binnenbad. Zoals bekend moet voor deelname aan het straatvoetbaltoemooi en het touwtrekken te voren worden inge schreven. Deelnameformulieren zijn verkrijg baar bij: Sigarenmagazijn Jansen, Grote Markt; Sigarenmagazijn Janssen, Paters- stra at Zaal „In den Engel", Postsfcraat; Receptie Gemeentehuis, Maas heseweg 1. De formulieren moeten vóór 27 met worden ingeleverd. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het Plaatselijk Actie Comité van Sport Real, gemeentehuis afd. II-E, Maasheseweg 1, tel. 04780-3838 toe stel 246 en 247. De aanleg van de Grotestraat tot voetgangersgebied is een zaak geweest, die de gemeente veel geld heeft gekost. In totaal vergde dit een bedrag van 570.618,waarvan ongeveer de helft als subsidie zal terug komen, omdat dit werk werd aangemerkt als object ter be strijding van de werkloosheid. Even zo vrolijk blijft dan nog een bedrag van 285.300,ten laste van de gemeente. Nu was destijds met de winkeliers, die ten nauwste besrokken waren met de aanleg van de winkelprome nade afgesproken, dat rond f 170.000 op vrijwillige basis door de belang hebbenden zou worden terugbetaald. Ondanks het feit, dat „Het Winkel centrum Venray" zich hiervoor zeer heeft beijverd, blijken er toch nog en kele zakenlieden in de Grotestraat te zijn, die er niets voor voelen op ba sis van vrijwilligheid mee te betalen aan die 170.000, VIA BELASTING Omdat het geld tóch op tafel moet komen, zal de gemeente haar toe vlucht moeten nemen tot het invoe ren van een baatbelasting, waardoor een billijke bijdrage in de ten laste van de gemeente blijvende kosten (85% van 285.300,— 242..500,-) van de voorziening kan worden ge vorderd. Nu hadden destijds de belangheb- Nu het ophalen van het huisvuil in de gemeente niet meer door de gemeente zelf maar door Speciaal Transport Deurne wordt verzorgd, is gebleken, dat zich hierbij wei nig problemen hebben voorgedaan. De nieuwe vuilnisophalers treden hierbij kennelijk in de voetsporen van hun voormalige gemeentelijke collega's. Hier en daar wordt wel eens be luisterd, dat de vuilniswagen veel vroeger komt dan voorheen. Dat is logisch, omdat vooral in de begin periode een goed rijschema moet worden opgesteld. Wanner men er een (goede) ge woonte van maakt om in die wijken, waar de vuilniswagen 's morgens langs komt, de vuilniszakken om acht uur buiten te zetten zoals het cok móet dan is ook hier geen vuiltje aan de lucht. En waneer men daarbij ook de zakken goed dichtbindt, dan is er ook geen luchtje aan het vuil. De extra-service, welke de ge meente in het verleden steeds bood met het zesmaal per jaar gratis op halen van het grove vuil, behoort tot het verleden. In de nieuwe situatie mag men wekelij'ks het grove vuil gebundeld in hanteerbare hoeveelheden naast de zak aan de straatkant zetten. Er is een bepaling dat de pakken groot vuil niet groter mogen zijn dan een halve kubieke meter en niet zwaar der dan 25 kilo. Dat wil echter niet zeggen, dat men een oude wasmachine of een afgedankt bankstel eerst in stukken moet zagen. Deze stukken grof vuil worden zonder meer meegenomen. Maar de service gaat niet zover, dat men ook een afgedankte auto als grof vuil aan de straatkant mag zet ten De gemeentelijke zaak gaat ook U aan! bende winkeliers onderling een ver deelsleutel opgesteld voor het beta len van de afgesproken 170.000,-. Deze verdeelsleutel is evenwel geen haalbare kaart dn een baatbelasting- verordening. NIET LAGER! Bij het vaststellen van het tarief volgens de verordening hebben b. en w. er voor gewaakt, dat er geen belastingaanslagen uit voort zouden komen, die lager zijn dan de vrij willig te betalen bijdragen. Bij een lager tarief ingevolge de ven-rJen'ng zcu het n.l. kunnen ge beuren, óat de aanvankelijk ge maakte --oraken niet zullen wor den rr^eV^men en dat is nu juist niet de bedoeling. Het college blijft er n.1. op hopen, dat de gehele zaak op vrijwillige basis (tot een totaal van de afge sproken 170.000,zal knnnen worden afgewerkt. Om nu het gevaar van te lage aanslagen te vccrkomen, moet ook van een belastingsopbrengst van 242.500,(op basis van een ren tepercentage van 8V2 en een hef- fingstijdvak van 5 jaar neerkomende op 61.500,per jaar) worden uit gegaan. VRIJWILLIG Belangrijk is te weten, dat dege nen, die vrijwillig aan de gemeen te zullen betalen op basis van de eerder gemaakte afspraken, van de baatbelasting worden vrijge steld. Dit moet dan wèl gebeuren vóórdat de verordening rechts kracht zal hebben dus voordat bericht van koninklijke goedkeu ring zal zijn ontvangen. De gang van. zaken met betrékking tot de verordening heffing Promena de is als volgt: Op woensdag 1 juni wordt de ver ordening om advies gebracht in de commissie voor financiën, waarna de raad haar ter vaststelling krijgt aangeboden. De bedoeling is, dat de verordening ingaat per 1 januari. 1977. Hinderwet Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van: J. S winkels, Past. Jacobspeel 2, Ysselsteyn om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in wericing houden van een rundvee houderij en varkensmesterij waar mest en meststoffen worden be waard en waar propaan wordt ge bruikt. Adres inrichting: Past. Ja cobspeel 2, Ysselsteyn, - kadestraal gemeente Venray sectie H nr. 3251. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende vier weken na dag tekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op woensdag 15 juni 1977 om 15.00 uur in het gemeentehuis, Maasheseweg 1 (afd. IB). Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbe doelde zitting is verschenen: b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 27 mei 1977. Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray. mr. H.J.M. Defesche, burgemeester J.M. Poels, secretaris Henseniusplein Venray Dagelijks geopend van 13.00 tot 22.00 uur

Peel en Maas | 1977 | | pagina 11