Gééf Peel Maas z'n kamerlid Geluk is niette koop, maar je kunt er wèl voor kiezen. Lijst 6. STIENSim UFNRAV Het rommelt in de dorps- en wijkraden Twee weekenden feest in Oirlo Pro Ecclesia voor Sjang van Kessel VEIinHI Studio Theater geopend Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Open brief aan alle in woners van Venray bij gouden fanfare „Ons Genoegen" 1 kei-aar VRIJDAG 20 MEI 1977 No. 20 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG I PEEL EN MAAS Lïï VOO» AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR Al. UV/ DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR f 10,— (uitsluitend bij vooruitbetaling) Juist op het moment, dat het functio neren van de dorps-en wijkraden in het middelpunt van de gemeentebestuurlij ke belangstelling komt te staan, begint het danig te rommelen in verschillende dorps-en wijkraden. In Leunen - waar de dorpsraad als eerste rechtstreeks is gekozen - werd enkele weken geleden de voorzitter de laan uitgestuurd, omdat hij niet "te straf' zou hebben opgetre den. In Oirlo, waar de dorpsraad bestaat uit een aantal leden, die op een algemene dorpsvergadering zijn aange wezen en verder een vertegenwoordi ging vanuit een kandidaatstelling door verenigingen en groeperingen, heeft de dorpsraad het af laten weten. Jan Jeu- cken, secretaris van de wijkraad Bruks- ke, is uit de wijkraad gestapt. Hem werd verweten, dat hij brieven van de wijkraad aan bouwcommissie en bis schop over het gebruik van de nieuwe kerkruimte in deze woonwijk, ook naar de kranten had gestuurd. En tenslotte rommelt het in Ysselsteyn omdat een aantal inwoners het niet eens is met de standpunten van de dorpsraad met betrekking tot de baatbelasting Pater Tulpstraat en het plaatsen van verkeers lichten op de Puttenweg. Met uitzondering van Oostrum, waar een comité van samenwerking actief was voordat de dorps-en wijkraden min of meer officieel werden erkend, date ren vrijwel alle dorps- en wijkraden uit rond 1970. Zij worden gevormd - althans in de meeste gevallen - uit vrij willigers, die zich sterk betrokken voelen bij de gang van zaken in hun dorp en wijk. In enkele gevallen zijn er rechtstreekse verkiezingen geweest, zo als in Leunen en in een aantal andere dorpen werden de leden gekozen op een algemene dorpsvergadering of werden zij aangewezen vanuit een kandidaat stelling door verenigingen en groeperin gen. GOED KLANKBORD In de wijken zijn de wijkraden meestal spontaan tot stand gekomen doordat een aantal personen, die zich nauw betrokken voelden bij het wel en wee in de wijk, gezamenlijk de problematiek te lijf gingen. Er ontstond een goede samenwerking met het gemeentebestuur, dat in deze raden een goed klankbord vond voor zijn handelen in wijken en dorpen. Onder burgemeester Schols kwam de jaarlijkse tocht van gemeentebestuur ders en ambtenaren langs dorpen en wijken tot stand. Op deze avonden kwam b. en w. luisteren naar de wensen en klachten van de inwoners. Geleidelijk aan is men van deze "beeën en weeën-tocht" afgestapt en voorzit ters van de wijk- en dorpsraden de verlangens van de inwoners op een gemakkelijke wiize konden worden doorgespeeld. Een ruimere erkenning van de dorps- en wijkraden door het gemeentebestuur was hiervan het gevolg. De raden werden steeds meer betrokken bij de zaken van het gemeentebestuur en zo werden zij als het ware "adviescolle ges" voor het gemeentebestuur. Zij werden betrokken bij allerlei zaken, waar de bevolking zeer geïnteresseerd is: woningbouw, baatbelasting, scho lenbouw, straatnaamgeving, verkeers- -maatregelen etc. In het verleden is wel eens geprobeerd enkele bestuursbevoegdheden aan de dorps- en wijkraden over te dragen, doch hiervoor voelde men niets omdat daarvoor de kennis en de mankracht ontbrak. Intussen hebben de dorps-en wijkraden een zekere status gekregen als represen tatieve vertegenwoordiging van de be volking. Er is een zeer nauw contact ontstaan tussen gemeentebestuur en wijk-en dorpsraden. In het derde rapport "Participatie in Venray" wordt zelfs gesteld, "dat de adviserende taak, zoals die momenteel al op bescheiden wijze wordt uitge oefend, zeker blijvend moet worden". Al gaat het rapport er voorshands vanuit dat nog geen verdeling van bevoegdheden moet plaatsvinden, wèl wordt er op gewezen dat het verte genwoordigend karakter van de raden versterkt moet worden en dat aan het contact tussen gemeente en die raden vastere vorm moeten worden gegeven. In een gesprek met de rayoncommissie (de overkoepeling van dorps-en wijk raden) is de wenselijkheid om te komen tot een reglement, duidelijk naar voren gebracht. "STILLE REVOLUTIE" En juist op dat ogenblik begint het te rommelen binnen verschillende wijk-en dorpsraden.... Een "stille revolutie" voltrok zich in Leunen, gelukkig zonder veel gezichts verlies want de dorpsraad blijft even actief doordraaien. Moeilijker ligt het in Oirlo, omdat het uitvoeren van een duidelijk gemaakte afspraak met betrekking tot de oude school een wig heeft gedreven binnen het bestuur van de dorpsraad. Een duidelijke afspraak was, dat de oude school zou worden afgebroken als de nieuwe - met "ingebouwde" gemeen schapsvoorzieningen - klaar zou zijn. Er vormde zich een "actiecomité" waarin n.b. dorpsraadbestuurders een actieve rol speelden. ONVOLDOENDE VERTROUWEN In Oirlo zit men er nu mee dat een aantal dorpsraadbestuurders niet verder willen samenwerken met andere dorps raadbestuurders. In het dofpsblad 't Krentje" heette het: "De dorpsraad heeft er het bijltje bij neergelegd vanwege de Ontwikkelingen van de laatste tijd en het blijkbaar ontbreken van voldoende vertrouwen in de dorps raad en de onredelijke en vaak negatie ve zienswijze van verschillende dorps bewoners..." "GEBETEN HOND" In Ysselsteyn zijn er groeperingen, die zich tegen de dorpsraad afzetten nu door de gemeente en de provincie) maatregelen worden getroffen, die te voren door de dorpsraad met de bevol king zijn doorgesproken. Eerstens: de baatbelasting voor bewo ners van de Pater Tulpstraat. Nu het op betalen aankomt herinnert men zich niets of weinig van voorafgemaakte afspraken, die de dorpsraad met de bewoners heeft gemaakt. Tweedens: de actie, welke de dorpsraad op aandringen van de meerderheid van de bevolking heeft ondernomen om verkeerslichten te krijgen op de Putten weg ter wille van een veilige oversteek voor schoolkinderen, dreigt getorpe deerd te worden door een kleine groe pering. Hier blijkt een minderheidsbe lang lijnrecht in te gaan tegen het al gemeen belang. In beide gevallen is de dorpsraad "de gebeten hond" hoewel beide onderwerpen zo democratisch mogelijk met de bevolking zijn doorge sproken. VERTROUWEN ONDERMIJND In Brukske nam secretaris Jan Jeucken de benen, omdat binnen de wijkraad andere gedachten blijken te leven over de kerk in Brukske, dan hij middels brieven aan de bouwcommissie, de bis schop èn de pers had uitgedragen. Een man, die op zijn eigen wijze zeer veel voor de Brukskegemeenschap heeft gedaan, trok zijn conclusie en kraste op omdat volgens hem "het vertrouwen binnen het bestuur is ondermijnd." AI dat gekrakked van de laatste weken binnen dorps-en wijkraden is te betreu ren, omdat het juist gebeurt in een periode waarin het werk van deze raden meer gestalte zal kunnen krijgen. Het bewijst overigens wel, dat de wijk en dorpsraden nog niet toe zijn aan beslissings- c.q. bestuursbevoegdheden. Er zal derhalve intern nog heel wat moeten worden gestudeerd over en geschaafd aan het functioneren van deze raden. Want de laan uit sturen van een voorzitter, het opkrassen van een secretaris, het opheffen van een dorps raad en actie voeren tegen vooraf met elkaar gemaakte afspraken met de dorpsraad zijn nu niet bepaald dingen die het nog meer betrekken van deze raden bij de gemeentelijke zaak bevor deren. ADVERTENTIE Het is opvallend dat op raam biljetten na vrijwel geen WD- affiches het straatbeeld van Venray opfleuren, 't Klinkt wellicht vreemd, maar het ontbreken van WD-affi- ches ligt niet aan de WD Venray. We heben nl. herhaaldelijk en in be hoorlijk aantal affiches aangebracht, cp de gemeentelijke aanplakborden langs de wegen en straten. Er zijn echter ondemocratische ele menten in Venray, die zich niet ont zien als een dief in de nacht want het kan 't daglicht niet verdragen andermans eigendommen weg te ha len of te vernielen, en daarbij het recht op vrije meningsuiting met de voeten treden. De WD heeft in haar programma verdraagzaamheid, 't recht op vrije meningsuiting en het onverlet laten van eigendom groot geschreven. De WD Venray heeft er een gewetens- zaag van gemaakt affiches van an dere pratijen te respecteren. Uit de omschreven criminele ak- tiviteiten kan worden afgeleid, dat de WD gezien wordt als een ge duchte mededinger in de komende verkiezingen. De Venray se kiezer kan nu zelf bepalen welke partij in aanmerking komt voor zijn stem. Toon Uw afkeer van zulke prak tijk. Stem op een democratische par tij. Stem WD. WD - Venray Zeilden hébben wij met zoveel vol doening vernomen dat het Z.H. de Paus had behaagd de Pauselijke on derscheiding Pro Ecclesia et Pontifi- ci te verlenen aan een inwoner van Venray, Sjang van KesseL. De uit reiking had plaats op zijn 60-jarig huwelijksfeest, j.L vrijdag. Deken Tennissen gewaagde in zijn toespraak: „Het is niet zomaar dat binnen de Kerk een parochiaan ver diensten heeft; voor Sjang van Kes sel is dat teveel om op te noemen. Wij willen getuigen dat wij van hem kunnen leren. Terugblikkend wat hij heeft gepresteerd; niet naar bui ten tredend, maar bescheiden zijn eigen vergetend om zich in te zetten voor anderen. Namens de gemeen schap zijn wij overtuigd zijn werk te erkennen. Sjang, 't was geweldig wat je onopvallend hebt gedaan. De Pauselijke onderscheiding Pro Ec clesia et Pontifici is meer dan ver diend en ik verzoek je vrouw, waar mede je 60 jaar lief en leed deelde, je deze onderscheiding op te spél den". Voor het afstaan van je man voor die gemeenschap, in alle sectoren van het Werkliedenverbond, KAB, NKV, voor Herwonnen Levens kracht Priesterstudiefonds, en alle mogelijke instellingen biedt 't kerk bestuur U gaarne een bloemetje aan. Dat was het hoogtepunt tijdens de receptie ter gelegenheid van het dia manten huwelijksfeest van Sjang v. Kessel en Gonda Geilen in het res taurant van Vlakwater. Op die re ceptie verscheen ook het burgemees. terlij'k echtpaar in gezelschap van de wethouders Schols en van Oers. Vertegenwoordigers van vele vereni gingen op kerkelijk, sociaal en maat schappelijk terrein gaven eveneens acte de presence. Het was een ontroerde Sjang van Kessel die, naar ons gevoel niet te laat, maar eindelijk de verdiende hulde kreeg voor al zijn inzet en dat gedurende meer dan 30 jaar. Op 29 juni 1927, nu bijna 50 jaar geleden, had in Oirlo de oprichting plaats van fanfare Ons Genoegen. Dit gebeurde niet van vandaag op gisteren, maar was reeds door me nige vergadering drie maanden lang vooraf gegaan. Het aantal leden bij de oprichting bedroeg 25. Tot eerste president werd gekozen de heer J. H. Nelis- sen, welke funktie hij zou bekleden tot 1947. Voor een bedrag van 1775,35 werden de eerste instru menten aangeschaft. Dit geld had men verkregen, doordat een zestal bestuursleden de vereniging (ieder 200,leenden, terwijl de rest on der de inwoners van Oirlo werd in gezameld Voor die tijd geen kleinig heid. Onder leiding van de heer Wel ting uit Venray werd twee keer in de week gerepeteerd en op 10 juli 1928 maakte ,Ons Genoegen" haar debuut ter opluistering van de plaatselijke sacramentsprocessie. Gedurende de dertiger jaren werd deelgenomen aan diverse festivals in de regio en werden talrijke plaatse lijke festiviteiten opgeluisterd. Ook werden jaarlijks, ter verkrijging van gemeente-subsidie, twee ver plichte concerten verzorgd. Vervolgens gooide de tweede we reldoorlog roet in het eten. Een groot gedeelte van het instrumenta rium ging gedurende deze oorlog verloren. Dit belette „Ons Genoe gen" echter niet om na de bevrij ding met vereende krachten aan de wederopbouw te beginnen. De har monie Asten schonk o.a. zeven in strumenten. Onder leiding van de heer Wijn hoven uit Wanssum ging men in 1948 voor de eerste keer officieel op con cours. Het was meteen raak. In Wes- hem werd een le prijs behaald met promotie naar de 3e afdeling. In 1953 werd in Linne promotie bereikt naar de 2e afdeling. Door diverse mutaties in het di- rektèurschap en een sterke terug gang in het aantal leden, waren de prestaties in de jaren tussen 1953 en 1965 erg matig. Toch werd 1964 een mijlpaal in de geschiedenis van fan fare „Ons Genoegen"!. Niet alleen vanwege het feit dat in dat jaar de drumband werd opgericht, maar ook vanwege het in het leven roepen van een unifornienfonds. Dit comité pres teerde het om in enkele maanden tijd een bedrag van 9.000,bijeen te brengen en op 6 juni 1964 werd de fanfare in het pak gestoken. In 1965 werd tot dirigent benoemd de heer A. Schellens uit Deume en onder zijn enthousiaste en deskun dige leiding kwamen de suksessen met de regelmaat van een klok. Een greep uit deze suksessen: 1966 Rosmalen: le prijs met pro motie naar de 2e afdeling. 1968 Merselo: le prijs 2e afdeling. 1970: Eysden: le prijs met promotie naar le afdeling. 1972 Pey-Echt: le prijs met pro motie naar afdeling Uitmuntendheid. 1974 Leende: le prijs met promo tie naar Ere-afdeling. In 1976 is deze regelmaat onder broken, maar het zou natuurlijk een prachtig jubileumgeschenlk zijn om in het jaar van het 50-jarig bestaan de promotie naar de afdeling Supe rieur te bewerkstelligen Ook de Muziekschool Venray heeft een flinke bijdrage geleverd in de suksessenreeks van „Ons Genoegen' Vanaf 1971 verzorgt deze school na melijk de opleiding van de leerling- leden. Bedroeg het aantal leden by de oprichting 25 met als dieptepunt 1962 met 19 leden, het huidige aan tal leden, inclusief drumband en be stuursleden, bedraagt 100. Indien men hieibij bedenkt, dat de totale Oirlose bevolking bestaat uit nog geen 1200 zielen, dan geeft dit wel enige indicatie, hoe nauw de Oirlose gemeenschap met haar fanfare is verbonden. Het is geen uitzondermg dat van een gezin 4 of 5 gezinsleden deel uitmaken van ,Ons Genoegen JUBILEUM Ter gelegenheid van het op han den zijnde jubileum, werd reeds be gin september een jubileumcomité opgericht. Dit comité, bestaande uit twee be stuursleden van de fanfare en een zestal mensen uit de Oirlose ge meenschap, heeft zich tot taak ge steld om èn fanfare „Ons Genoegen èn de Oirlose bevolking een waardig feest aan te bieden. De feestelijkheden zullen in totaal 7 dagen in beslag gaan nemen, na melijk in de weekeinden 27 tm. 30 mei (Pinksterenl en 3 t.m. 7 juni '77. Wat het programma betreft, kan reeds worden medegedeeld dat dit o.a. zal bestaan uit een „Oelderse avond", d.w.z. een avond voor Oirlo- naren en oud-Oirlonaren. Een drum bandfestival is reeds door de Lim burgse Bond van Tamboeitkorpsen aan Oirlo toegewezen. Op 28 en 29 mei dus volgend weekend komt een fanfarecorps Het nieuwe STUDIO theater in Venray dat op dinsdag j.l. geopend werd, wordt algemeen als een juweeltje beschouwd in de theaterbouw. Bijzonder intiem, strak modern en met een gedurfde kleurschakering. STUDIO is gebouwd naast het bestaan de Luxor theater en boven een eveneens nieuwbouw winkel (300 mJ). Met de Gastegg dat vorig jaar geopend werd is de grond volledig volgebouwd. De nieuwe buitengevel is aangepast aan de vorig jaar geopende Rabobank. De oude gevel van het Luxor theater wordt t.z.t. aangepast. Reeds eind december vorig jaar was de verbouwing van de hal een feit. De te kleine hal is nu aanmerkelijk ruimer geworden en heeft een uitnodigende kassa voor de beide zalen. Boven de kassa is een duidelijk bord waarop aanvangstijden, prijzen en titel van de films overzichtelijk zijn aangegeven. De vloer in de hal is marmer, het uit het Duitse Sauerland, leven in de brouwerij brengen. Ook wordt er een gemeentelijk muziektoemooi georganiseerd, waar voor de Venrayse fanfare- en har moniegezelschappen zijn uitgeno digd. Verder komt er een variété-avond, waarvoor diverse bekende artiesten zijn gekontrakteerd. Voor de school gaande kinderen komt er een gewel dig kinderprogramma terwijl voor de oudere jeugd een disco-avond wordt georganiseerd. Tevens zullen diverse blaaskapel len en jeugdbands ter opluistering van de feestelijkheden aanwezig zijn. Ook het Venrays Mannenkoor heeft haar medewerking toegezegd. Op de afsluitdag van de jubi leumfeesten zal er een vlooienmarkt en antiekveiling worden gehouden. Tevens vindt dan de trekking plaats van de loterij. plafond ruwhout met ingebouwde spots, de wanden met een fraai linnen bespannen. Een ruime trap brengt de bezoeker naar het STUDIO theater. De zaal is 12 meter lang, 8 meter breed en 6 meter hoog. De vloer is oplopend waardoor iedereen een goed zicht heeft. Er zijn 100 fauteuils. Zwarte polyester en een sprankelende aubergine be kleding. De vloerbedekking heeft een donkerder kleur aubergine. Dit tapijt loopt achter in de zaal tot tegen het plafond door. Aan de rechter wand zijn drie nissen aangebracht. De zuilen zijn weer be kleedt met de vloerbedekking. In de nissen hangen drie moderne wandkle den die in opdracht zijn uitgevoerd door de bekende kunstenares Marijcke Stul- tiens. Aan de linkerwand (aubergine- wandlinnen) speelse armaturen van Italiaans ontwerp. Een zeer fraai lamellenplafond met ingebouwde spots kreeg een gele kleur. Alle kleurnuances zijn scherp met de zwarte vloerbedekking geaccentueerd. Het lijnenspel in de zaal zet zich voort naar het projectiescherm. Er zijn twee kaders. De eerste is zuiver decoratief. Het tweede kader is de normale zwarte afkadering voor een scherp afgetekend beeld. De twee kaders hangen een halve meter uit elkaar waardoor een verras sende dieptwerking wordt verkregen. Er is geen voorgordijn, omdat er continu een breedbeeld diaprojectie is aangeschaft. Studio en Luxor hebben één cabine. Beide zalen kregen nieuwe projectoren, met 4000 meter spoelen. Ingebouwd is tevens een stereo-casetterecorder. De versterkers zijn van het type SQ 4. Uiteraard een objectiefrevolver en op afstand bedienbaar geluid. De oude apparatuur blijven als reserve-appara- tuur in bedrijf. (vervolg op eerstvolgende tekstpag.) Stienstra Venray BV, Stationsweg 11, tel.04780-4438 Makelaars in onroerende goederen Wij verzorgen voor u: koop en verkoop - huur en verhuur taxaties - bouwprojektenontwikkeling - hypotheken - verzekeringen - beheer

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1