GEMEENTEPRAAT oon NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schutte, Bureau Voorlichting Opstellen van educatief plan" in kader van wijziging welzijnsbeleid c&> c&> 1298. m c&> 389,- 549,- 499,- co> 499,- CO> Materiële schade bij botsingen Engels en Duits koor bezoeken Venray Auto beschadigd Geslaagden bij de politie Geslaagd Brand Valse brand melding Diefstallen en vernielingen Omdat de mens nooit te oud is om te leren, hebben zich de laatste jaren allerlei instituten en instellingen opge worpen, die iets willen bijdragen aan de kennis van de mensen. Het is nu eenmaal zo, dat de op school verkregen "geestelijke bagage" niet voldoende is om mee te komen in de zich snel veranderende maatschappijVoortdu rend zal men de op school verkregen "wetenschap" moeten aanvullen om mee te kunnen in het leven van alle dag. Dat geldt voor iedereen. Dat geldt voor de dokter en de schoenmaker, voor de metselaar en de notaris, vooi" de gemeentebode en de voorlichtingsamb tenaar. Allen moeten zich van tijd tot tijd geestelijk laten bijtanken om "bij" te blijven en mee te kunnen komen in de moderne tijd. Instellingen en instituten om mensen op latere leeftijden "bij te spijkeren" zijn er bij de vleet. We denken b.v. alleen maar aan de schriftelijke onderwijsin stellingen, de gewestelijke sociale school, het vormingsinstituut voor jon ge volwassenen, het plaatselijk educa tief centrum, de cursussen, welke door vrouwenorganisaties worden gegeven, etc. Hierdoor probeert men de mensen bij te laten blijven bij de grote ont wikkelingen, welke zich in de maat schappij voltrekken. Deze vorm van werken aan het welzijn van de mensen noemt men met een geleerd woord "Permanente educatie", oftewel in goed Nederlands: blijvend onderwijs. Men zou "permanente educatie" een modewoord mogen noemen, wanneer men geen oog zou hebben voor de diepere betekenis hiervan. Vormings- en ontwikkelingswerk - vooral in de na-oorlogse jaren - een noodzakelijke aanvulling op eerder genoten onderwijs geworden. Bij het snel veranderen van inzichten, waarden en normen, bij het voortgaan van de wetenschap, bij inspraak, medezeggen schap en democratisering kan men niet blijven stilstaan bij hetgeen men vroeger heeft geleerd. Kennis en sociale vaardigheid zijn nodig voor het WELZIJN van iedereen! Twee weken geleden hebben we op deze pagina geschreven over de belangrijke veranderingen in het welzijnsbeleid. In het kort kwam de inhoud van dit stuk hierop neer, dat de minister van C.R.M. het welzijnsbeleid in nieuwe banen wil leiden. Het welzijnsbeleid wordt gedecentrali seerd en van de rijksoverheid overgehe veld naar het niveau van de gemeenten. Hiermee hoopt men te bereiken, dat een meer evenwichtige spreiding van het welzijnswerk wordt verkregen en dat duidelijk aangesloten kan worden op de behoeften, welke onder de verschillende bevolkingsgroepen leven. Er zullen rijksbijdrage-regelingen in het leven worden geroepen, waardoor de gemeentelijke overheid in staat wordt gesteld het welzijnswerk te betalen. De op handen zijnde veranderingen in het welzijnsbeleid zijn op maandag 9 mei j.l. in een informatieve vergadering met de gemeenteraad en andere belang stellenden besproken en op 24 mei a.s. zal de gemeenteraad zich nog eens met dit onderwerp bezighouden. EDUCATIEF PLAN Waar het nu om gaat is het z.g. "Educatief Plan." In het kader van de rijksbijdragerege lingen is n.l. tot nu toe slechts één concrete regeling ingevoerd; een rijks bijdrageregeling voor vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen. Het college van b. en w. heeft besloten nu al te beginnen met het opstellen van een "educatief plan" voor de gemeente op basis van de ontvangen aanwijzingen van het ministerie van C.R.M. Alles wat binnen de grenzen van de gemeente te maken heeft met onderwijs aan en vorming en scholing van volwas senen, valt onder het educatief plan. Tot op heden komt in grote lijnen de zaak hierop neer, dat allerlei instellin gen en instituten, welke zich met vor mings- en ontwikkelingswerk voor vol wassenen bezig houden, nu eens wel, dan weer in het geheel niet door het ministerie van C.R.M. en de gemeente worden gesubsidieerd. Dit werk komt veelal voort uit het maatschappelijk of particulier initiatief, maar is in de loop der jaren vaak zó onoverzichtelijk geworden, dat door de bomen het bos moeilijk zichtbaar is. Er wordt ongetwijfeld veel en belang rijk werk gedaan op dit welzijnsgebied, maar het kost wel handen vol geld en de vraag is of dit geld altijd even nuttig wordt besteed. Veel instituten en instellingen zijn op eikaars terrein bezig, andere zijn eikaars concurrenten of overlappen elkaar. Hierin moet verandering komen, zegt de overheid. We moeten ons bezinnen over het besteden van de beschikbare financiële middelen. Dan wordt meteen als voorwaarde gesteld, dat in de eerste plaats wordt gekeken naar waar de behoeften liggen en hoe de prioriteiten moeten worden gesteld. VOORBEREIDING Wat gaat er nu in de gemeente Venray gebeuren? Het college van b. en w. is van mening, dat er in de gemeente een educatieve planning moet komen. In de eerste plaats moet er geïnventari seerd worden wat er op het gebied van vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassen in de gemeente aan de orde is. Daarna moet een meerjarenplanning voor dit deel van het welzijnsbeleid, waarin ook de prioriteiten worden gesteld, tot stand worden gebracht. Zoiets is gemakkelijk gezegd, maar bijzonder moeilijk gedaan... Vandaar, dat het de bedoeling is reeds in het voorbereidende stadium een werkgroép "Voorbereiding Educatieve Planning" in te stellen. Zoals gezegd, heeft de gemeenteraad op 9 mei j.l. al heel wat informatie ter toelichting op de wijzigingen in het welzijnsbeleid gekregen. Op 24 mei a.s. om 19.00 uur zal in de kantine van het gemeentehuis deze materie wéér aan de orde worden gesteld, maar nu met een aantal voor stellen, waardoor het "Educatief Net werk Venray" op gang zal kunnen komen. Hiervoor is een aantal personen uitge zocht, waarvan wordt verwacht, dat zij in de eerste plaats kundig zijn op het terrein van vormings- en ontwikkelings werk voor volwassenen; dus weten waarover zij praten. Daarnaast moeten zij daarvoor ook tijd beschikbaar willen stellen. D| hiervoor gevraagde personen zijn derhalve op zuiver persoonlijke titel aangezocht. Als bijzonder punt wordt hierbij met nadruk gesteld, dat de bevolking steeds bij het overleg zal moeten worden betrokken. Met andere woorden: inspraak vanuit de burgerij moet zowel bij de voorbe reiding als bij de uitvoering ten volle tot zijn recht komen. Samenvatten komen de voorstellen van het college hierop neer: In te stemmen met het opstellen van een educatief plan 1978 t/m 1981 en het daarbij behorende programma 1978; In te stemmen met de - zij het voor lopige - procedure van inspraak en de tijdsfasering ten behoeve van een educatief plan Venray; In te stemmen met de voorgenomen wijze van informatieverstrekking; In te stemmen met het instellen van de werkgroep "Voorbereiding Edu catieve Planning"; In te stemmen met het houden van een sociaal-cultureel onderzoek ter ontwikkeling van een z.g. Sociale Kaart van Venray; In te stemmen met de door het col lege voorgestelde prioriteiten ten aanzien van educatieve activiteiten. Zo te zien wordt het voor de gemeente raad een zware kluif. Evenzeer is het voor de bij het vormings- en ontwikke lingswerk voor volwassenen betrokken personen een bijzonder interessante a- vond, want wèt er straks wordt gedaan op dit terrein van het welzijnsbeleid, hangt af van wat de gemeenteraad - als hoogste bestuurscollege van de gemeen te - besluit. Sluiting gemeentekantoren In verband met de op 25 mei 1977 te houden veritiezingen voor de le den van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal zullen alle gemeente- kantoren op die dag gesloten zijn. Uitsluitend voor het doen van aangiften van de burgerlijke stand is die dienst geopend van 11 tot 12 Spreekuur burgemeester en weth. mevr. Rutten In verband met de verkiezingen op woensdag 25 mei a.s. zullen bur gemeester H. J. M. Defesche en wet houder mevr. A. P. Rutten-Tielen op die dag geen spreekuur houden. ITT SCHAt/B LORENZ KLEURENTELEVISIE Type 1741; 51 cm; in-line-beeld- buis; 8 sensor toetsen voor pro- grammakeuze; mcduulchassis; verlichte programma indikatie; notenhouten kast. Normaal 1998 KROON 100Q. PRIIS l/y°' SONY KLEUREN TELEVISIE Type KV 1600; 41 cm beeldbuis; met sensorbediening; normaal 1795 KROON cf 13,per week PRIJS f) en gelijk uw eigendom BLAUPUNKT KLEURENTELEVISIE Type Milano; 56 cm; 110° in-line beeldbuis; met sensor voorkeu ze-toetsen; AFC voor automat, fijnafstemming; tevens mogel. v. aansl. hoofdtelefoon en bandrec.; softline-uitvoering; notenh. kast; normaal 2148,— kroon 1798,- PRIJS INDESIT PORTABLE TELEVISIE 31 cm 110° beeldbuis; geschikt voor aansl. lichtnet en 12 V accu; ingebouwde uitsch. antenne; normaal 398, KROON O/CO PRIJS zoy' INDESIT WASAUTOMAAT Wasprogramma's; temperatuur- type Europa; kapac. 5 kilo; 12 kiezer; zelfreinigende pomp; enz. normaal 599, KROON PRIJS PHILIPS STEREO KOMBINATEE ZANUSSI WAS AUTOMAAT Type DL 22; volautom. voor 10 wasprogramma's; inhoud 5 kilo; zeepbakje aan voorzijde; afm. hxbxd - 85x61'/zx48 cm cO> normaal 798, KROON PRIJS INDESIT TAFELMODEL KOELKAST Inhoud 140 1.; m. een ruim 2ster- ren vriesvak; regelb. thermost. en drukknop-ontdooiing; ruime groentelade; binnenverlichting; luxe uitvoering; normaal 369, KROON 0 4Q PRIJS TOPMERK DUBBELDEURS KOELKAST 175 liter koel ruimte; 50 ltr. diepvr.ruimte; 4-STERREN- uitvoering normaal 799,— KROON 499,- PRIJS TOPMERK DIEPVRIES- KIST 210 liter 4-STERREN- uitvoering met formica bovenblad; binnen verlichting en slot; voorvriesvakf normaal/super invriesschakelaar; door perfekte isolatie een laag stroomverbruik; controlelampje brandt als apparaat werkt; normaal 779r— KROON PRIJS Type 22RH841 stereo kombinatie van cassetterecorder, toner-verst, en luidsprekerboxen; 4 golfber.: FM, MG, LG en KG; norm. 795,— KROON PRIJS Henseniusplein 1\ Venray, tel. 04785-611 AANGESLOTEN BIJ DE ELECTRO-ADVISEURSGROEP Op de Sportlaan geraakte de personenauto bestuurd door de 49 jarige H. T. uit Venray in een slip en kwam vervolgens in een greppel tot stilstand. Op de Poststraat wilde de 22 jarige bestuurder van 'n personen auto linksaf de parkeerplaats oprij den. De 19 jarige bestuurder van een personenauto W. V. uit Venray wel ke achter die auto reed bemerkte dat afslaan te laat en de door hem bestuurde auto botste tegen zijn voorligger aan. Op de Stationsweg lette de be stuurder van een personenauto de 50 jarige A. P. toen hij vanaf een uitrit de Stationsweg wilde oprijden, niet op het verkeer en verleende geen voorrang aan de over de Sta- tonsweg rijdende auto bestuurd door de 65 jarige P. H. uit Venray. Op de zuidelijke rijbaan van het Henseniusplein lette de 27 jarige bestuurder van een trekker me op legger .J. G. uit Tilburg onvoldoen de op en nu raakte de losklep van zijn auto de geparkeerde auto van A. K. uit Venray. Op de krulising bij de Paters kerk remde de 35 jarige bestuurder van een personenauto A. B. uit Weert en ging na het stoppen ach teruit rijden. Achter zijn auto was een personenauto, bestuurd door de 22 jarige bestuurder H. P. uit Ven ray, stil blijven staan. Toen zij de achteruitrijdende auto op haar af zag komen claxoneerde zijn nog maar dat mocht niet meer baten. De au to van de Weertenaar botste tegen de auto van de Venrayse dame. Op de Horsterweg stond de tractor bestuurd door de 55-jr. G. v. d. B. stil maar de stilstaande trac tor werd te laat opgemerkt door de bestuurder van een personenauto de 30 jarige P. G. uit Horst. Hij remde op het laatste moment nog af maar kon de door hem bestuurde auto niet meer tijdig tot stilstand brengen. Op de Midden Peelweg afslag met Kempkensberg stond een auto, bestuurd door de 47 jarige A. J. voorgesorteerd stil. Hij moest voor rang geven aan de tegemoetkomen de vrachtauto met aanhangwagen bestuurd door de 57 jarige H. v. W. uit Arcen. De 21 jarige bestuurder van een personenauto A.V. uit Horst had te laat de voorgesorteerde auto opgemerkt en botste daardoor tegen de auto waarop de voorgesorteerde auto doorschoof en in botsing kwam met de tegemoetkomende aanhang wagen. De daardoor scharende aan hangwagen raakte enkele bercpaal- tjes en een verkeersbord. De auto van de Venrayenaar werd nagenoeg geheel vernield Bij alle botsingen bleef het geluk kig toch bij materiële schade. Van 21 tm. 26 mei zal het jongens koor verbonden aan Gunnersburg School in Londen een bezoek bren gen aan Venray. Dit koor bestaande uit 24 jongens in de leeftijd van 12 tot 15 jaar is dan te gast bij de Zan gers van St. Frans en zullen waar schijnlijk op zaterdag 21 mei a.s. zingen in de nieuwe kerk in het Brukske. Tevens zal dit jongenskoor te beluisteren zijn tijdens het zon dagochtendconcert in de schouw burg op 22 mei a.s. Tevens zal tijdens datzelfde zon dagochtendconcert optreden de Flo- rian Singers uit Dortmund. Dit koor bestaande uit plm. 35 jonge mensen kan bogen op een grote bekendheid in Duitsland en heeft diverse suc cesvolle toumee's achter de rug in Engeland, Noorwegen, Zweden en Nederland. Het repertoire is voornamelijk ei gentijdse profane muziek, waaron der gedeeltes uit Hair, Oklahoma, West Side Story Jesus Christ Super Star, maar ook diverse negro spiri tuals, Chinese en Japanse liederen. Het motto waaronder dit koor werkt; „Musik a us aller Welt" te zingen is een zaak waarin zij zeer zeker geslaagd zijn zodat de jongere maar ook de oudere muziekliefheb ber kan genieten bij een bezoek aan het zondagochtendconcert in de schouwburg, waar ook de Zangers van St. Frans zulilen optreden. De op de Kolkweg geparkeerd staande auto van J. v.d. Z. uit Ven ray was met een scherp voorwerp bekrast. Lakbeschadiging op het dak en zijkant van de auto. Voer een gedeelte van het politie- diploma B slaagden de hoefdagent Te Holder en agente Sijben. Voor het examen recreatieve sport leider A slaagden de volgende kandi daten: mej. E. Poels, mej. A. Geurts, mej. R. Vissers, mevr T. van Loon, mevr. T. Horstermans, mevr. N. van den Akker, mevr. J Derks en de he ren J. Knaap, F. Schelbergen, M. Tonen, M. Gloudemans, W. van de Waterlaat, H. van Ekelenburg, J. Coolen, Sj. Roubroeks en J. Jacobs. Venrayse brandweer moest uitruk ken voor een brandmelding in Mer- selo waar op het Grootdorp een schuur achter de woning van de fa milie M. in brand stond. Naast de brandschade aan de schuur gingen ook een dertigtal pakken hooi in de vlammen op. 2 jeugdige kinderen hadden in t schuurtje vuui-tje ge stookt. De betreffende ouders zijn op dè hoogte gebracht en deze heb ben zich bereid verklaard de schade te vergoeden Venrays politie kreeg van een zich noemende Leo Will ems de telefoni sche mededeling dat er een uitslaan de brand was in de woning Spinet straat 10 op het Bnikske. Venrays brandweer rukte met twee wagens uit, maar op het opgegeven adres was niets van brand te bespeuren. Het is te hopen dat Venrays poli tie achter de identiteit van de vals- melder komt en hem de rekening zal kunnan presenteren. Het is een kost bare zaak, het uitrukken van twee wagens. Diegenen, die op de hoogte zijn van de identiteit van de valsmelder worden verzocht zch met de politie in verbinding te stellen. Droogmolens zijn niet veilig als ze in de tuin staan opgesteld. Dat ondervond de familie v. d. M. in de Ravelstraat waar een droog molen ontvreemd werd. J. S. uit Veulen kwam tot de minder aangename ontdekking dat zijn bij het station van de N.S. ge stalde bromfiets verdwenen was. Later werd deze bromfiets bij het viaduct bij de Henri Dunantstraat vernield aangetroffen. Bij de zandafgraverij van Th. uit Gennep te Castenray op de grens van Tienray weiden van een aldaar staande schaftkeet twee ruiten ver nield. In de keet waren TL lampen een looplamp een veiligheidsbril en een zwaailicht vernield. Bij 't inge stelde onderzoek is gebleken dat dit puur vandalisme is van de jeugd welke met bromfietsen ter plekke ds geweest. De politie verzoekt ons mededeling te doen van deze vemie- lngen om nogmaals de ouders er op te wijzen dat zij de plicht 'hebben de schade welke hun jeugd aanricht te vergoeden. Nogmaals verzoekt de bolitóe om getuigen van dergelijk soort vandalisme zich onmiddellijk met politie in verbinding te stellen. Dan komt er mogelijk 'n einde aan dat vandalisme, want als de reke ningen worden gepresenteerd zal herhaling voerkomen kunnen, wor den.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 11