ebberlnk 4-jarig miljoenenkarwei STIENSTRA VENRAY li Vierlingsbeek POELS 25 jaar burgemeester van Dierenarts W. Kremer in het zilver Mooi resultaat van de Rode Kruis Colonne 3F Handy Shop [Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Was U al bij Meubelen in Horst Vervanging van kruizen Soldatenkerkhof Peel en Maas en Hemel vaartsdag u^Ma hoek marktstraat 5 schoolstraat, venray /fey SP1* Peel en Maas uw krant ZATERDAG 13 MEI 1977 No. 19 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOS AL Uw DRANKEN PEEL EN MAAS n c a DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR f 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Op 3 juni a.s. is het 25 jaar ge ledendat de Vaalser boerenzoon W. H. Kremer aan de Rijks Universiteit te Utrecht slaagde voor dierenarts. Daarmee ging een wens van de nu zilveren dierenarts in vervulling, dat hij op zijn wijze iets zou kunnen doen aan de bestrijding van de ziek ten onder dieren, maar vooral aan de preventieve taak welke een die renarts moet hebben. Het was moeilijk om dr. Kremer te bewegen voor onze lezers iets te vertellen over zijn levenswerk dat vooral kwam te liggen in het Ven rayse land, maar ook in de aan grenzende gebieden Vierlingsbeek, Maashees, Holthees en delen van de gemeenten Bergen en Meerlo-Wans- sum. Wij hebben hem echter beloofd tevens uitdrukking te geven van de grote dank, welke hij meent ver schuldigd te zijn voor het verkregen en bewaarde vertrouwen dat hij ge niet. WAAROM VENRAY? Als Zuid Limburger kwam hij naar Venray waar hij gefascineerd werd door de grote bedrijven maar vooral door de ontginnïngsbedrijven. Toen hij de kans kreeg met de die renarts L. Sala te associëren deed hij dat graag. De heer Sala wiens ge slacht reeds een vertrouwde naam had in het Peellandgebied bleek 'n goede keus te zijn. Immers zowel vader als zoon Sala waren echte pioniers. Als men het vertrouwen van die Peellandse bevolking had, dan kon juist de dierenarts dat be langrijke werft van de preventieve geneeskunde beoefenen. Toen in 1955 de heer L. Sala in specteur van de Veeartsenij kundige dienst inspectie Limburg kon wor den, had de heer W. Kremer al zo veel vertrouwen verworven dat hij het aandurfde de volledige praktijk van zijn collega Sala over te nemen. De heer Kremer associeerde zich met de heer M. J. van Winden en deed dat tot 1967 toen een derde dierenarts aan de praktijk werd toe gevoegd in de persoon van dieren arts W. Loonen, terwijl weer later de vierde kracht in de persoon van de heer E. M. Ruymbeek werd aange nomen. In 1952 hadden veel keuterboer- kes in het Venrayse land, een ge middelde stalbezetting van 8 dieren, een aantal dat in de loop der jaren is uitgegroeid tot een gemiddelde van 25.. Abortus onder het rundvee was een veel voorkomende ziekte, het vee was nog niet t.b.c. vrij en bijna ieder jaar had men te maken met de zo gevreesde ziekten als mond- en klauwzeer, varkenspest, pseudo vogelpest etc. Met trots kan de jubilaris nu zeg gen, dat door persoonlijke kontakten veel ziekten niet alleen worden be streden, maar vooral voorkomen worden. Als dierenarts is de heer W. Kre mer ook hoofd van de Vleeskeu ringsdienst Venray en omgeving en hij gaat er trots op dat de onder zijn leiding staande keurmeesters twee keer miltvuur hebben gevonden bij vee. Indien dat niet tijdig was on derkend zouden hier schadelijke ge volgen voor de consument bij het consumeren zijn ontstaan. Ónder die vleeskeuringsdienst staan ook de noodslachtingen en het uitoefenen van kontrole bij de vleesverkoop, ook bij warenhuizen. Daarnaast buigt de heer Kremer zich met veel zorg over zieke huis dieren. Of het nu een konijntje of een marmotje is, steeds vindt men in de heer Kremer een echte vriend. Vertrouwen in de jubilaris heeft ook o.a. de zang- en kleurkanarie- vereniging „De Huisvriend" waar van hij beschermheer is. De duiven- houders kunnen op de heer Kremer niet alleen rekenen op de kampioe nendag maar het gehele jaar door. Van de afdeling Venray van de ver eniging voor dierenbescherming is hij al vele jaren voorzitter. Voor de zwerfdieren had hij veel interesse. Hij was met anderen een voorvech ter voor het oprichten van het die- renasyl. Ruiter- en ponyclub St. Isi- dorus vonden in hem een voorzitter. We kunnen de lijst van aktiviteiten nog aanvullen op veler terrein. Vice- voorzitter van de Kon. Harmonie Euterpe, kerkmeester van de St. Pe trus Bandenparochie, lid van de pa rochieraad, lid van het bestuur van de MAVO, lid van het oudercomité van Jerusalem. En dat dr. Kremer de oude ban den met Vaals nog niet heeft willen verbreken, blijkt uit het feit dat hij nog beschermheer is van het Camil- luskoor uit die plaats. Dit koor zal op het feest acte de presence geven. RECEPTIE Op 3 juni a.s. zal tussen zeven en negen uur ieder de gelegenheid krij gen in de foyer van de Venrayse schouwburg „De Beejekurf" de heer Kremer geluk te wensen. Wij twij felen er niet aan of het tijdstip van de receptiè zal wel uitlopen, omdat men nu de kans heeft ook de heer Kremer de hulde te brengen voor het vele dat hij voor de Venrayse gemeenschap onopvallend heeft ge daan. In 1946 werd begonnen met de aanleg van het Duits soldatenkerk hof in Ysselsteyn op een terrein van ruim 30 hectare langs de Timmer- mannsweg op een stukje ruigé on ontgonnen Peelgrond. De in Nederland gesneuvelde Duit se soldaten kregen mede omdat Ne derland de konventie van Geneve wilde nakomen een waardige be graafplaats en de her en der in ons land begraven liggende Duitse sol daten werden op dat verzamelkerk- hof herbegraven. Door het Nederlandse Ministerie van Defensie werden betonnen graf- kruizen ter beschikking gesteld. Na bijna 30 jaar hebben deze betonnen kruizen zoveel van weersinvloeden geleden dat ze aan vervanging toe zijn. Toen de onderhandelingen tussen de Nederlandse regering en de Voüksbund Deutsche Kriegsgraber- fürsorge over de overdracht van het kerkhof aan de Duitse organisatie was afgesloten en de overdracht op 1 november van het vorig jaar een feit was, was de eerste opdracht van de president van de Volksbund, dr. W. Thiele om de betonnen kruizen te vervangen door natuurstenen kruizen. De Belgische steenhouwerij Renier kreeg de opdracht de krui zen te vervaardigen. Door deze fir ma worden in de natuursteen gebei- telt de naam en voornaam van de gevallene, rang, geboortedatum en sterfdag. Een kruis kost ruim 100 gulden en een rekensom leert dat die vervanging meer dan 3 miljoen gulden gaat kosten. DIENSTPLICHTIGEN Per dag zullen 50 kruizen vervan gen worden en daardoor heeft men dan meer dan 4 jaar nodig eer dat de immense dodenakker een ander aanzien heeft gekregen. Een appel voer vrijwilligers onder de dienst plichtige soldaten heeft tot nog toe voldoende respons opgeleverd. Thans werken 30 soldaten van het Heimat- schutzkommando uit Eutin bij Ham- 'burg gedurende 14 dagen aan die opdracht o.l.v. Oberlt. Singer. De soldaten werken hier aan van half acht 's morgens tot 5 uur 's avonds. Na 14 dagen worden de groepen weer afgelost door soldaten van an dere regimenten. Voor die inzet krij gen de soldaten enkele dagen ver- Vele soldaten die wij spraken, wa ren onder de indruk gekomen van deze immense dodenakker. Voor de onderbrenging van de sol daten is nu een viertal barakken ge plaatst op de plaats waar anders het tentenkamp voor de jongens van de aktie „Verzoening over de graven arbeide voor de vrede" wordt op gezet. De verpleging wordt voor de soldaten verzorgd door het keuken- personeel van de Bundeswehr uit Budel. Als de jeugd uit Baden Wurten- berg o.l.v. Peter Müller weer in Ys selsteyn zal arriveren zulen er geen soldaten worden ingezet en zal hun werk door de jongens worden over genomen. Ook voor die jeugd zal het een verrassing zijn niet meer in een tentenkamp maar in prachtige barakken te worden ondergebracht. Op een der zaterdagen wordt er o.l.v. de vroegere beheerder van het kerkhof, kapitein L. Timmeramns, een rondtocht gemaakt door Neder land met o.m. een bezoek aan Am sterdam om daardoor een indruk te Gezien de zeer korte werkweek Lv.m. Hemelvaartsdag, is het drin gend noodzakelijk dat kopjj en ad vertenties zo vroeg mogelijk in ons bezit zijn. Verslagen en mededelin gen kunnen wjj tot maandagavond aannemen. Advertenties kunnen tot dinsdag 12 uur worden opgegeven. Wij rekenen gaarne op uw aller medewerking. krijgen; van Nederland. De beheerder van het kerkhof, de heer J. Ritter, was over de presta ties van de soldaten meer dan tevre den. Er was een goede samenwer king ook tussen de soldaten en het' personeel van dit kerkhof, dat in middels was uitgegroeid tot 7 perso nen. Met de vervanging van de kruizen is een begin gemaakt bij de ingang rechts en zal geleidelijk aan in de richting van het kruis in het midden worden voortgezet. Op de foto's de oude en de nieuwe kruizen. Stienstra Venray BV, Stationsweg 11, tel.04780-4438 k£l-aar, Makelaars in onroerende goederen Wij verzorgen voor u: koop en verkoop - huur en verhuur - taxaties - bouwprojektenontwikkeling hypotheken - verzekeringen - beheer De colonne van het Venrayse Ro de Kruis heeft vorige week zaterdtg deelgenomen aan de in Maastricht georganiseerde provinciale Rode Kruiswedstrijden. De Venrayse ploeg bestond uit drie helpsters en een helper. De opgave was om hulp te ver lenen bij een brand op een camping. ■Tengevolge van de brand in een keuken en ontploffingen waren er vele gewonden op het terrein, die dringend hulp nodig hadden. Onder het toeziend oog van de jury, be staande uit een arts, een verpleeg kundige en een E.H.B.O.-er moest de ploeg de gewonden zo snel en zo goed mogelijk helpen om hen vervol gens naar een ziekenhuis te laten vervoeren. Uit het grote deelnemersveld kwam de Venrayse ploeg als vierde tevoorschijn, hetgeen een mooi re sultaat is voor deze jonge ploeg. De geoefendheid van de colonne is noodzakelijk omdat in werkelijkheid ook zulke rampen kunnen gebeuren en dan van het Rode Kruis daad werkelijke en deskundige hulp ver wacht wordt. RODE KRUIS DOET WEER EEN BEROEP OP BEVOLKING Van 23 mei t.m. 4 juni a.s. zal het Rode Kruis weer een beroep doen op het Nederlandse volk, dus ook op de inwoners van Venray en de kerk dorpen om de vele taken van het Rode Kruis mogelijk te maken. Het motto voor deze landelijke campag ne luidt: „Uw hulp is nodig over de hele wereld!" Voor en. tijdens deze landelijke campagne zal men via de televisie op 23 en 25 mei en op 1 juni filmp jes kunnen zien waarin de verschil lende taken in beeld zijn gebracht en het belang van een ruime gift in dat houten gebouw aan de Schoolstraat komt tijdelijk onze winkel. Omdat we dus tijdelijk In een kleinere ruimte komen, houden we EEN OPRUIMING Grijp Uw kans en profiteer van deze gelegenheid. Het kan nog slechts negen dagen. J'"-:" M Op 1 juni a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn dat de Edelachtbare heer G. C. M. van Heusden werd benoemd tot burgemeester van de gemeente Vierlingsbeek. Bij gelegenheid van dit niet alle daags jubileum zal de burgemeester op zaterdag 4 juni een receptie wor den aangeboden, ten gemeentehuize en wel van 16 tot 18 uur. wordt onderstreept. De kollektanten horen vaak: „Ik heb al betaald via de giro want ik ben al lid". Dat kan, want een groot aantal inwoners van Venray is al lid van het Rode Kruis en betaalt der halve jaarlijks kontributie. De jaarlijkse campagne staat ech ter los van het lidmaatschap. De bijdragen worden gevraagd zowel van de leden als de niet-leden... Ook zijn velen lid van andere kruisver enigingen en ook dat staat los van deze jaarlijkse aktie. Het Rode Kruis heeft veel geld "nodig om zowel nationaal als inter nationale hulp te kunnen bieden. Daarom: UW HULP IS NODIG! OVER DE HELE WERELD! KOLLEKTANTEN GEVRAAGD Het Rode Kruis afdeling Venray is dringend verlegen op een aantal kollektanten, dat in de periode van 23 mei tm. 4 juni a.s. met de kollek- tebus op stap gaat. Men is al tevreden met vrij wil ligst) ers, die een paar uur in een bepaalde wijk voor het goede doel willen meewerken. Volgende week vrijdag 20 mei a.s. opent een nieuwe Handy Shop in het winkelcentrum 't Brukske, kiosk 25 t.m. 28. In deze ruime, goed gesorteerde Handyshop vindt de konsument al les op het gebied van doe-het-zelf. Tevens is er een afdeling onder de naam Handy Rental. Hier kunnen allerlei professionele gereedschap pen, draagbare elektrische hamers, boren en kemboren, zagen, elek trische hamers, boren en kemboren, zagen, elektrische schuurmachines, slijpmachines, metaalbeweiUdngs- machines, verstelbare werkmansto ren, aluminium ladders, verfspuiten, allerlei bouwmaterialen, loodgieters- uitrusting en tuingereedschappen. Met deze komende opening zal opnieuw het winkelcentrum De Kiosk in 't Brukske in de publieke belangstelling komen te staan. Men mag thans gerust spreken van een goed geselecteerd winkelcentrum.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1