Sportieve recreatie in de natuur Gewone of speciale hengel Goede vangsti Een kalmerende maar ook opwindende ontspanning voor jong en oud ZWART-VISSERS WORDEN ZWART-KUKERS VISSEN Gesloten tijden en verboden vangmiddelen «S In het begin van onze jaartelling telde ons waterrijke land slechts vissende mensen om in hun dagelijkse levens onderhoud te voorzien. Voor hen golden geen gesloten tij den en geen verboden vangmiddelen. Zoals zij om dezelfde reden jaagden met pijl en boog, zo visten zij met een zelf gesneden harpoen, hetgeen wel iets anders was dan het tegenwoordige vissen met steeds fraaier uitgevoerde hen gels met alle mogelijke vistuigen en keus uit meer dan vijftig verschillende haaksoorten. Maar ook ten aanzien van het minder verre verleden is het tegenwoordige hen gelen wel iets anders dan menigeen zich nog zal kunnen herinneren uit zijn jeugd, toen een hengel bestond uit een eenvoudige stok met garendraad, een kurk als dobber en een omgèbogen speld als haak. De vangst daarmee was, gerekend naar maat en gewicht, wel minder maar het visgenoe- gen zeker zo groot. Steeds meer mogelijkheden In de loop der eeuwen en jaren heeft zich niet alleen de techniek ten aanzien van het vissen en de hengelsport ontwikkeld, maar zijn ook de mogelijkheden enorm verruimd. Viste men nog niet lang geleden uitsluitend in de naaste omgeving of hooguit enkele ki lometers van huis, thans maakt meh onge looflijke lange trips naar een speciaal „stekkie". Veel mooier nog, men vaart er niet zelden voor het zeegat uit om de ma kreel te verschalken, of trekt ervoor naar het buitenland omïeen forel aan de haak te slaan. Maar wat dcret het er eigenlijk toe waar of waarmee men vist. Laten we de hengel sport niet doen ontaarden in het elkaar wil len overtreffen met steeds verder en duur der reizen en steeds kostbaarder materia len. Het gaat immers om de sport? Niet om de hengel maar om het hengelen! Ontspannend en inspannend De jaarlijkse opening van het visseizoen betekent voor zo'n anderhalf miljoen hen- Voorn Forel Zalm 8e are Zeelt Karper gelaars een nieuwe periode van onschuldi ge, soms spannende, maar altijd ontspan nende vrijetijdsbesteding, die kan worden aangemerkt als een heilzame compensatie voor het vaak gejaagde leven van alledag. Het turen naar de dobber en het tevens ge nieten van de natuur werkt uitgesproken kalmerend. Vermoedelijk daarom ook heeft reeds menige vrouw haar min of meer on- genaakbare echtgenoot toegevoegd: „Man ga vissen!" Overigens bestaat het leger sportvissers voor 2,5 procent uit vrouwen die zelf ook vissen. Vooral ook omdat vissen opwindend kan zijn is het zo aantrekkelijk. Wie herinnert zich i^iet zijn of haar eerste vangst als iets geweldigs? En dat is het telkens weer bij elk beet hebben. Wie nog nooit „beet" ge had heeft weet niet wat vissen is. Elke hen gelaar kan vertellen welk een opwindende ervaring het is wanneer een onder water verdwijnende dobber het sein geeft tot een naderend hoogtepunt. Jong geleerd oud gedaan Het mooie van de hengelsport is ook dat ze beoefend kan worden met heel eenvoudi ge middelen en vaak dicht bij huis, want in de meest waterarme streek is wel een vaart of meertje te vinden waar een argeloos vis je kan worden verschalkt". Vooraf in water rijk land wórdt vaak op zeer jeugdige leef tijd met het vissen begonnen. Menig kind is door het vissen zelf voor het leven lang ge vangen voor de hengelsport. Daardoor treft men ook veel bejaarden aan de waterkant. De hengelsport is een sport die te beoe fenen is van jong tot oud. Dat jong en oud daarvan naar believen kunnen genieten wordt temeer mogelijk gemaakt door het feit dat kinderen tot en met 14 jaar niet in het bezit behoeven te zijn van een viskaart (bijdragebewijs) en dat voor bejaarden vaak sloten of vijvers worden aangewezen voor het vissen zonder vergunning. Neem de regels in acht Om het gewone, sportieve hengelen te bevorderen en tot een zo groot mogelijk genoegen te maken schreven wij dit artikel met daarbij enkele belangrijke tips. Want wie gaat vissen en niet zelf gevangen wil worden, zal er verstandig aan doen zich op de hoogte te stellen van enkele voor het vissen belangrijke bepalingen. Zowel voor de ervaren hengelaar als voor de beginne ling is dat op z'n minst wenselijk om moei lijkheden en teleurstellingen te voorkomen. De kwestie gewone hengel of speciale hengel houdt nauw verband met wat mag of wat niet mag en het vereiste ten aanzien van de papieren. Gewone hengel Onder een gewone hengel wordt ver staan een hengel, al of niet voorzien van een molen, met maximaal 3 één-, twee- of drietandige haken (voor meer haken is een Grote visakte vereist) geaasd met: a. brood, aardappel, deeg, kaas, granen, zaden en peulvruchten, fruit, slachtpro- dukten, zeepier, zager, mossel, put- schelp, Wörm, steurkrab en garngal; b. nabootsingen van de onder a. genoemde aassoorten (onder nabootsing wordt kunstaas verstaan); c. insecten en insectenlarven; d. nabootsingen van het onder c. genoemde aas, voorzover niet groter dan 2Vz cm (Opgemerkt zij dat sedert 1 januari 1976 de stukjes vis van maximaal 3 cm niet meer als aas voor de gewone hengel is toegestaan). Speciale hengel Onder speciale hengel wordt verstaan elke hengel geaasd met ander dan door de minister aangewezen aas voor de gewone hengel. Dus bijv. levende en dode visjes, stukjes vis, spinners, lepels, kunstvliegen gróter dan 2V2'cm enz. Het begrip werp hengel kent de wetgever niet. Deze kan al naar gelang het aas zowel een gewone als een speciale hengel zijn. Voor het vissen met één gewone hengel heeft men de vis kaart met rood zegel nodig; voor het vissen met twee gewone hengels, of één speciale hengel of één peur is de viskaart met blauw zegel vereist. Voor alle sportvis tuigen geldt een gesloten tijd gedurende de nacht. Dat is van één uur na zonsondergang tot één uur vóór zonsopgang. Dit geldt voor het gehele gebied van de binnenvisserij met uitzondering van een gedeelte van de Beneden-rivieren. Verder geldt een gesloten tijd van 1 april tot en met 31 mei voor de rivieren; voor het IJsselmeer en de overige binnen wateren van 16 maart tót en met 31 mei. Voor enkele Zeeuwse en Zuidhollandse' wateren gelden uitzonderingen, die het de hengelaar die de gesloten tijd niet weet door te komen, mogelijk maakt het gehele jaar door te vissen. Voor de peur, waarmee op aal of paling wordt gevist geldt geen gesloten tijd. Niet snoeken vóór 1 juli Voor de speciale hengel geldt een spe ciale gesloten vistijd. Deze ligt in de perio de van 1 maart tot en met 30 juni. Dat is een halve maand eerder en een hele maand later als voor de gewone hengel. 1 juli (te vens openingsdatum voor snoek) is dus ei genlijk pas dé nieuwjaarsdag voor de hen gelaars die vissen op kanjers die zo enorm kunnen groeien tussen het moment waarop ze gevangen worden en het ogenblik waar op dè visser zijn vangst aan zijn vrienden verhaalt. Behalve de reeds genoemde gesloten tijd voor snoek van 1 maart t/m 30 juni, geldt voor baars een gesloten tijd van 16 maart t/m 31 mei, en voor witvissoorten, waaron der snoekbaars en karper, van 1 april t/m 31 mei. Geen gesloten tijd geldt voor aal of paling, zeelt, forel of bot. Wat onder vissen wordt verstaan Onder vissen wordt verstaan: het te wa ter brengen, te water hebben, lichten of op halen van vistuigen alsmede het aanwen den van enig ander middel om vis te be machtigen. Het is verboden te vissen met de zetlijn of stek, de strik, de harpoen en een aantal dergelijke middelen die geschikt zijn vis te verwonden. Het is eveneens ver boden vis te bedwelmen, te verwonden of te doden door gebruik van vergiftige bedwel mende en ontplofbare stoffen. Een zwartvisser is iemand die vist zonder de benodigde papie ren. Dat zo iemand de lip laat hangen als hij daarvoor gesnapt wordt is wel begrijpelijkmaar aan eigen schuld te wijten. Het is nu eenmaal regel dat wie vissen wildaarvoor een bijdrage tot verbetering van de visstand moet leveren. Jaarlijks worden door de beroepsvisserij en de hengelsportverenigingen enorme bedra gen uitgegeven aan pootvis en het is niet meer dan billijk dat wie daarvan wil vangen, daaraan ook zijn bijdrage levert, door aan schaf van een zogenaamde viskaart. Daarnaast dient men behoudens uit- Vrii vissen wil zeggen vissen zonder vis- zonderingen in het bezit te zijn van een haart en vergunning. Dit geldt echter al- leen voor het vissen met één gewone hen gel. Voor het vissen met één zo'n hengel heeft men geen viskaart nodig als men niet ouder is dan 14 jaar. Vanaf 15 jaar moet men in het bezit zijn van een viskaart met rode zegel (dat geldt als bewijs van bijdra ge). Geen vergunning heeft men nodig ongeacht de leeftijd voor het vissen met één gewone hengel in zogenaamde openba re wateren. Dat zijn in het algemeen onze rivieren, meren, kanalen en andere water- verkeerswegen. Maar ook hierop zijn uit zonderingen. Men heeft namelijk ook voor het vissen met één gewone hengel, wel een vergunning nodig voor het vissen in: vergunning van de rechthebbende op het visrecht. Dat is meestal de een of andere hengelsportvereniging. Het afgeven van vergunningen door particulieren komt nau welijks meer voor omdat daarvoor nogal wat komt kijken omdat zo'n vergunning ge viseerd moet worden door de Kamer voor de Binnenvisserij. Daarom zijn de meeste hengelaars lid van een hengelsportvereni ging, die geviseerde vergunningen afgeeft voor goed viswater. Door tussenkomst van de hengelsportvereniging kan men ook vaak dagvergunningen bekomen bij bij voorbeeld botenverhuurders of camping houders. 1. het Amstelmeer en de daarmee in open verbinding staande wateren; 2. het Balgzandkanaal; 3. het zijkanaal van het Balgzandkanaal naar het Noordhollandse kanaal tot aan de schutsluis; ~4. de Van Ewijcksvaart; 5. het Waard en Groetka- naal; 6. het Alkmaardermeer met de daar aan gelegen open havens en inhammen; 7. het Uitgeestermeer; 8. de Oude Nie; 9. de Disselsorpervaart; 10. het Slikkerdiep; 11. de Startingervaart; 12. de Schulpvaart; 13. de Rotte en de Bleiswijkse- of Rottemeren; 14. het Brielse Meer met het scheepvaart en voedingskanaal westelijk van de daarin gelegen sluizen; 15. het Hartelkanaal wes telijk van de daarin gelegen sluizen; 16. het, Kanaal van Voorne; 17. alle aan de onder 14 t/m 16 genoemde wateren gelegen open havens en inhammen: 18. de Binnendijkse Maas, de Boezemvaart en de Strijense ha ven; 19. het Veerse Meer; 20. het Grevelin- genmeer; 21. het Lauwersmeer. De wate ren zijn in hoofdzaak gepacht door hengel sportverenigingen en dus slechts met ver gunning van deze verenigingen te bevissen. Over wat in het algemeen openbare wa teren zijn bestaat nogal verschil van me ning, waarom het in geval van twijfel ver standig is de plaatselijke instanties te raadpleger.. Wanneer nooit vrij vissen Voor het vissen met twee gewone hen gels, met een speciale hengel <?f met een peur heeft men ook beneden de 15 jaar altijd een vergunning nodig, alsmede een viskaart met een blauw zegel (geldend als kleine visakte). Voor het vissen met andere vistuigen of met meerdere vistuigen (gecombineerd) dan hier genoemd, zoals door de beroeps visserij, dient men in het' bezit te zijn van K) een viskaart met geel zegel (voor de grote visakte). Viskaarten zijn geldig van 1 juni t/m 31 mei. Hoe u aan de viskaart komt Wat voorheen „Bewijs van bijdrage" „Kleine visakte" en „Grote visakte" werd genoemd, heet nu „Viskaart". De bevoegd heid is afhankelijk van de kleur zegel, waarop het te betalen bedrag en de geldig heidsduur staan vermeld. De rode zegel geldt als Bewijs van bijdrage, de blauwe zegel als Kleine visakte en de gele zegel als Grote visakte. Behalve de jaarlijks vast te stellen kosten is één gulden administratie kosten verschuldigd. De kosten bedragen thans resp. 4. 10 en ƒ32 De viskaart is uitsluitend verkrijgbaar op het postkantoor of postagentschap en per postgiro. Voor het per giro bestellen mag alleen de gewone girokaart worden gebruikt. Per girokaart mag slechts één viskaart worden besteld. Verder moet de gewenste viskaart worden vermeld en het daarvoor verschuldigde bedrag worden in gevuld. Als de girokaart op twee namen gesteld is, moet in het vakje „mededelin gen" worden vermeld voor wie de viskaart bestemd is. Ook moet de geboortedatum worden vermeld. Voor rekeninghouders van het giro kantoor Den Haag moet de girokaart worden gericht aan „Visakten en B(j- dragebewjjzen'% Den Haag; gironum mer 528851. Voor rekeninghouders van het giro kantoor Arnhem moet de girokaart worden gericht aan „Visakten en Bij- dragebewijzen", Arnhem; gironummer 3542200.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 17