VAKATURE- BANK DUJARDIN Sk VIEUX meesterlijk zacht Kerk Brakske rans van de kamp mancieringen |<3ö BLOEDDONORS bloednodig ook voor Yenrayse patiënten Subsidie voor 2e fase gemeentehuis Groeten uit Venraai Noord-Limburg weer in het teken van de asperges „Coninxhof" doet mee aan aktiveringsplan Röntgonologisch borstonderzoek Leegstond woning- gen per 1 april Reconstructie en riolering Smakter- weg en Bosweg Restauratie Veltumse Kapel Twee lokalen voor „Coninxhof" Verkoop weggetje in Spurkt E.H.B.O. Overloon van wenneker Financiering jeugdlokaal in „De Hommel" Auto over de kop Oorlogstuig Botsing Wanssumse jongeman terecht Dronken brom fietsbestuurder Waarom zou je eigenlijk wat lenen? Om iets te kopen? Wacht toch, tot je het geld bijeen hebt! Voor hen die niet kunnen of willen wach ten, verzorgen wij natuurlijkl graag een fi nanciering I TELEFOON 1818 MASTBOS— Zowel de Rode Kuisafdelingen als de ziekenhuizen in Venray, Horst, Venlo-Tegelen en Roermond nemen sinds januari 1974 deel aan de Stich ting Rode Kruis Bloedbank Noord Limburg. Een van de grote voor delen van deze „centrale opslag" van bloed en bloedbestanddelen is. dat nu nog maar zelden een beroep op doners behoeft te worden gedaan op ongelegen ogenblikken, zoals in nachtelijke uren of wel tijdens de weekeinden. De afname van bloed geschiedt evenwel nog in dezelfde ziekenhuizen waar de donor voor die tijd kwam. Tussen 1950 en 1970 nam het ge bruik van bloed of bestanddelen daarvan voor patiënten zó sterk toe, dat duidelijk werd, dat zowel een meer doelgericht gébruik als een an dere organisatie voor het verwerven en verwerken noodzakelijk werd. Dit om te voorkomen, dat operaties niet of met zeer grote vertragingen zouden kunnen worden uitgevoerd en de slachtoffers van ongevallen niet op tijd zouden kunnen worden geholpen. Gewestelijk Arbeidsbureau Venray Van 1 augustus'1976 tot en met 3 mei 1977 werden 2526 vakatures op genomen in de vakaturebank; Op 4 mei 1977 was in 1705 vakatures voor zien, zodat er thans nog 821 plaatsen vakant zijn, waarvan 531 buiten het rayon Venray. Hier vcllgt een greep uit de vaka tures in het rayon Venray: in de bcuwsektor en aanverwante sektoren: metselaars, opperlieden, timmer lieden, meubelmaker, woningin richter/stoffeerder, calculator, schilder, grondwerker, stukadoor, medewerker betonafdeüng, pro- duktiechef. in de metaaisektor: automonteur, onderhoudsmonteur c.v. -monteur, voorman CC>2-las- sen, lassers (CO2, autogeen/elek trisch), slijper/polijste.r draaiers, frezers, draaier/frezer, boorder/ zager, walser, machinebankwer ker, constructiebanikwerker, plaatbankwerker, fijnbankwer ker, machinebedienden, montage- medewerkers, (algemeen) metaal- toewerkers, plaats/constructie- werker, gereedschap-profielfre- zes, allround loodgieter, tijdwaar- nemer, maatcontroleur, galvani- seur, medewerker expeditie en serviceafdeling, werktuigbouw kundig konstructeur. in de dienste nsektor: administratief medewerkers/siters, sekretaresses, telefoniste/telexis- te, medewerker sociale zaken, medewerker gemeentlijke sekre- tarie, medewerker volkshuisves ting, onderzoekfunktionaris, me dewerker afdeling bevolking, cal culator, assistent inkoper, ver- tegenwoordiger/inspekteur, ver tegenwoordiger, commercieel me- dewerker/sters, assistent accoun tant, tandartsassistenten, verko pers, verkoopsters, cassières, ser veerster/kelner, kantinehulpen, koks, brood- en banketbakker, verpleegkundigen-B, logopediste, tourautobuschaffeur, part-time autobuschaffeurs, intemaionaal chauffeurs. overigen: huishoudhulp voor dag en nacht, keukenhulp, werksters, reini gingsvakman, glazenwasserse ma gazijnbedienden, inpakkers/sters, produktiemedewerkers, inzetter Steenfabriek, tuindersknecht, landbouwknecht, leerling hove nier, (leerling/halfwas) schoen- hersteller, saxofinist/trompettist. De vakatures worden snel bezet! Een vakature van vandaag kan mor gen reeds vervuld zijn. Kom U daarom zelf op de hoogte stellen van de inhoud van het vakaturebestand. De vakaturebank is geopend, iede re werkdag 's morgens van 08.15 tot 12.30 uur en 's middags van 13.45 tot 17.00 uur. Gelukkig werden in diezelfde tijd mede door de grote vlucht van het gebruik van plastics ook nieu we metheden ontwikkeld voor het bereiden van bestanddelen uit bloed. Geleidelijk aan werden de toe passingsmogelijkheden en de voor- en nadelen van de behandeling hier mee, duidelijk. In vele gevallen is een correctie van de hoeveelheid vloeistof in het vaatstelsel voldoende, in andere ge vallen is alleen juist een verhoging van het aantal bloedlichaampjes de beste behandeling. De patiënt, die behandeld wordt met een bloedbe- standdeel, krijgt dus niet te weinig. Integendeel, hij wordt niet belast met een teveel aan onnodige be standdelen, die voor hem niet zelden zelfs schadelijk werken. Op deze wijze kunnen meerdere patiënten worden geholpen met het bloed van één doner. De bewerking van bloed vergt echter tijd. De behandeling van een patiënt met bestanddelen is dan ook alleen mogelijk als uit een voorraad kan worden geput. Fit betekent eveneens, dat tevoren moet worden beslist over het aantal donors, dat hiervoor bloed beschik baar stelt. Omdat bloed en bestanddelen daarvan slechts beperkt houdbaar zijn, is het alleen mogelijk om te werken zonder bloed te verliezen door bederf als er een centrale voorraad is, waaruit diverse zieken huizen putten. De organisatie van een dergelijke voorraad en de dis tributie daarvan is de taak van een Rode Kruis Bloedbank, welke voor het gebied van Noord Limburg in Venlo gevestigd is. - Hét bloed, dat in de diverse zie kenhuizen van de doners is afge nomen gaat naar de centrale bewer king in Venlo. Vandaar uit worden de diverse ziekenhuizen bevoorraad. Ieder ziekenhuis heeft steeds een kleine weékvoorraad, welke dage lijks wordt aangevuld. De donoreenheden, welke niet no dig zijn in de streek gaan naar an dere delen van het land. Tevens komen enkele duizenden eenheden plasma vrij, waaruit het Centraal Laboratorium van de Bloedtrans fusiedienst in Amsterdam plasma eiwitten bereidt. Dit is evenwel nog steeds niet vol doende om aan de behoefte te vol doen. Vandaar, dat het Rode Kruis, hoopt, dat er zich nog vele donors zullen melden. Alleen met behulp van vele vrijwilligers kan de Stich ting Rode Kruis Boedbank Noord Limburg deze voorzieningen, die vaak van levensbelang zijn voor pa tiënten, in stand houden. Van levensbelang voor velen is te vens, dat het Rode Kruis in staat wordt gesteld zijn menslievend werk voort te zetten op vele andere ter reinen. Vandaar, dat in de periode van 23 mei t.m. 4 juni ook in Ven? ray wordt deelgenomen aan de lan delijke inzamelingsaktie van het Ne derlandse Rode Kruis. Degenen, die zich willen inzetten om in deze periode het geld in te zamelen kunnen zich opgeven bij het secretariaat van het Rode Kruis afd. Venray, tel. 1969. Het gemeentebestuur heeft be richt gekregen, dat in het kader van de door de regering genomen maat regelen ter bestrijding van dé werk loosheid de verbouw van het kloos ter Jerusalem tot gemeentehuis (2e fase - vleugel Saint Michel) voor uitvoering is vrijgegeven. Door de D.A.C.W. zal een subsidie van maximaal 95% worden ver leend, in het subsidiabele deel der Bij het bepalen van het subsidie zal in ieder geval rekening worden gehouden met een bedrag van 2.625.000,wegens eigen middelen, welke bedrag niet subsidiabel is. Het bedrag van de werkelijke to tale kosten mag de raming van 4.200.000,niet overschrijden. Bij de verdere uitvoering zal nog worden nagegaan of het niet sub sidiabele bedrag nog gewijzigd zal worden. De verbouwing moet vóór 1 aug. a.s. zijn begonnen. In navolging van de tentoonstel ling „Groeten uit Noord-Limburg",* die onlangs in het Goltzius-museum te Venlo werd gehouden, gaat Rank Xerox, in samenwerking met dhr. E. Messemaeökers, een dergelijke ten toonstelling organiseren van oude Venrayse ansichtkaarten. De heer Messaeckers is een ver- jvoed verzamelaar van alles wat met cud-Venray te maken heeft. Daar horen ook ansichtkaarten bij, en die heeft hij honderden. Een deel van zijn verzameling wordt in de Rank Xerox-kantine van gebouw A tentoongesteld, een twee weken lang. Daarna gaan de ingelijste ansichten en de vergrotin gen die men heeft laten maken, naar het Venrayse gemeentehuis om daar opnieuw te worden tentoongesteld. Op deze expositie komen wij t.z.t. nader terug. Nu, in het voorjaar, zo van eind april tot eind juni, is Noord-Limburg weer aspergéland. Dan worden de asperges hier vers gestoken. Dat zie je aan het landschap, waar golvende, soms onafzienbare rijen aspergebed den de horizon markeren. Kleine geblikte figuurtjes schuifelen van 's morgens tot 's avonds langs de aarden wallen, op zoek naar het „witte goud" zoals de asperges hier wel genoemd worden. Want vrijwel iedereen in Noord-Limburg heeft wel iets met asperges te maken. Of hij teelt ze beroepsmatig, of hij heeft enkele bedden in de tuin voor eigen gebruik, of hij gaat dagelijks een paar uur asperges steken, of hij is betrokken bij het sorteren en het veilen of hij snoept om de anderste dag een smakelijk maaltje naar bin nen. De huidige produktie in Nederland ligt rond 7 miljoen kilo, die een ver koopwaarde vertegenwoordigen van 20 tot 25 miljoen gulden; het Noord- Limburgse aandeel daarin is bijzon der groot: rond 5 miljoen kilo ad 15 tot 20. miljoen gulden. Méér dan drie-kwart daarvan gaat naar Duits land en Denemarken «en van het res terende kwart ongeveer de helft naar de concervenfabrieken en de helft naar de betere restaurants. Daar staan asperges in allerlei va riaties #p de menukaart. De streek-WV Noord-Limburg en het Nationaal Bureau voor Toeris me hebben een fraaie aspergefolder 'uitgegeven, waarin alles over asper ges staat, hoe je ze'kunt klaarmaken eh'hoe ze enkele dagen bewaard kunnen worden. Er staat een auto route in die langs de mooiste plekjes van Noord-Limburg voert en na tuurlijk langs heel veel aspergevel- den. Stop zo nu en dan gerust eens en vraag om te mogen zien hoe as perges eigenlijk groeien. Een asper- maal als afsluiting van een dagje Noord-Limburg in een van de ook in de folder opgenomen restaurants, smaakt dan nog beter. Alleen vin den we het jammer en onvolledig dat sledhts een Venrayse restaurant genoemd wordt in deze lijst We we ten uit ervaring dat men in meerde re Venrayse restaurants voor een fijn aspergemaal terecht kan. De folder kunt U bij het WV kan toor gratis verkrijgen. De kleuter- en basisschool „Co- ninxhof" in Veltum heeft bericht ge kregen van het ministerie van on derwijs, dat zij voor het leerjaar 1977-1978 is opgenomen in het z.g. aktiveringsplan. In totaal komen hiervoor 100 scholen in Nederland in aanmerking. Dit betekent dat men zich kan bezighouden met de integratie kleu- ter-/basisonderwijs. Hiervoor ont vangt de school een extra financiële steun terwijl verder een leerkracht voor één schooltijd taakverlichting krijgt. De Stichting Bevolkingsonderzoek in Limburg heeft het gemeentebe stuur meegedeeld, dat wegens on voorziene omstandigheden het voor Venray geplande bevolkingsonder zoek op longaandoeningen niet kan doorgaan in de periode van 13 tot en met 26 september a.s. Dit onder zoek zal nu begin 1978 worden ge houden. De gemeente heeft een onderzoek ingesteld naar de leegstand van wo ningen per 1 april j.l. Hieruit is gebleken, dat op dat moment 17 gewone en 3 dienst/be drijfswoningen in de gemeente niet bewoond waren. Naast de woningen, die ongeschikt zijn voor bewoning, is ook meegere kend een aantal, lat momenteel verbouwd of gerenoveerd wordt. Zoals vorige week reeds is mee gedeeld, heeft de gemeente een DACW-subsidie gekregen voor de reconstructie van en de aanleg van riolering in de Smakterweg en Bos weg. Op 9 mei a.s. zal hierover het ad vies worden gevraagd van de com missie voor openbare werken en verkeer waarna op 31 mei de ge meenteraad kan beslissen over het hiervoor beschikbaar stellen van de nodige kredieten. Als alles goed gaat, kan het werk omstreeks 23 juni werden aanbesteed. Sinds de gemeente eigenaresse is geworden yan de Veltumse kapel ligt de vraag op de bestuurstafel wat moet worden gedaan om binnen het raam van de financiële moge lijkhedenhet gebouw voor „onder gang" te behoeden. Samen met de architect Witte veen uit Eindhoven is gesproken over een viertal moge lijkheden: a. het uitvoeren van een minimum aan noodzakelijke werkzaamhe den om te voorkomen, dat de ka pel achteruit gaat; b. conservering van het gebouw met restauratie van de buitengevels; c. totale restauratie; en d. restauratie plus het aanbrengen van gebruiksmogelijkheden. Thans hebben burgemeester en wethouders besloten te kiezen voor het conserveren van het gebouw, waardoor de buitenkant van de ka pel in de uiteindelijke staat wordt gebracht. Aan het interieur van de kapel zal nog niets worden gedaan, omdat hiervan nog geen gebruik kan worden gemaakt. Het streven van het college blijft in de verdere toekomst gericht op totale restauratie met het aanbren gen van gebruiksmogelijkheden. Dit is echter afhankelijk van de subsi dies, welke eventueel verkregen zouden kunnen worden, b.v. via Mo numentenzorg of D.A.C.W. Nadat de commissie voor onder wijs, cultuur en recreatie hierover heeft geadviseerd zal aan de raad een krediet van 125.000,— worden gevraagd. Burgemeester en wethouders zijn voor het feit gesteld, dat de basis school „Coninxhof" in verband met de toename van het aantal leerlin gen uitgebreid zal moeten worden met twee lokalen. De vraag, welke hierbij centraal is komen te staan is, of de uitbrei ding permanent dan wel niet per manent dient te zijn. Hierbij spelen namelijk op de achtergrond de toe komstige ontwikkelingen rond Vel tum II mee. In ieder geval werd men het er over eens, dat uitbrei ding Coninxhof met twee perma nente lokalen alleen gerechtvaar digd kan worden, indien Veltum II doorgaat. Vandaar dan ook, dat het schoolbestuur bereid is om in af wachting van een defintieve uit spraak over Veltum II met een nood oplossing genoegen te nemen. Hieraan wordt overigens wel een maximum-periode van lVs jaar ver bonden. Met het schoolbestuur is afgespro ken, dat de twee lokalen voorlopig in de huidige gemeenschapsruimte zullen worden gesitueerd. Bij een gunstige beslissing over Veltum II kunnen dan twee perma nente lokalen worden „gebouwd, ter wijl bij een eventuele ongunstige beslissing twee verplaatsbare (Jari- no) lokalen kunnen worden ge bouwd. In verband met het feit, dat het ruimtegebrek zich in augustus al zal manifesteren, zal in de eerstvolgen de raadsvergadering de kredietstel ling voor de uitbreiding aan de orde moeten worden gesteld. De heer W. M. M. Pouwels in Oostrum heeft de gemeente ge vraagd of hij een bij zijn bouwland aan de Spurkt gelegen weggetje van de gemeente kan aankopen. Het gaat hier over een weggetje met een oppervlakte van 770 m2, dat niet op de wegenlegger voorkomt en in de ruilverkaveling Overloon-Merselo komt te vervallen. Tenzij van ver jaring sprake is, betreft het geen openbaar weggetje. Door de verkoop er van blijven omliggende bouw landen normaal bereikbaar en voor zover bekend wordt het weggetje al leen door de heer Pouwels gébruikt Tenzij blijkt, dat hier nog andere belangen in het spel zijn, hebben burgemeester en wethouders tegen verkoop geen bezwaar. De commis sie voor grond- en pachtzaken en agrarische aangelegenheden zal nog om advies worden gevraagd. De oefenavond, gepland voor maandag 9 mei, gaat wegens om standigheden niet door. Nader be richt volgt Burgemeester en wethouders heb ben gedeputeerde staten verzocht het corsppronkelijk gevraagde sub sidie ten behoeve van het jeugdlo kaal in De Hommel ten behoeve van het Protestants Christelijk Jeugd werk te willen verhogen omdat niet op het geplande subsidie van het mi nisterie van CRM kan worden gere kend. Intussen is het burgemeestr en wethouders duidelijk geworden, dat de Provinciale Raad voor het Jeugd beleid Limburg niet onwelwillend staat tegenover dit verzoek en dat deze Raad overweegt om conform de geldende subsidie-voorwaarden een bedrag van maximaal 25% van de stichtingskosten, zijnde 28.650,- beschikbaar te stellen. De gemeente Venray is in principe bereid een bedrag van totaal f 71.350 als totale gemeentelijke subsidie voor haar rekening te nemen. De 46-jarige bestuurder van een personenauto moest plotseling met zijn personenauto iets naar rechts uitwijken voor een tot nog toe onbe kend gebleven vrachtauto die enigs zins over het midden van de weg reed, zodat de personenauto bij die uitwijkmanoeuvre in de berm te recht kwam en vervolgens in een slip geraakte en de bestuurder de macht over het stuur verloor, de auto schoot naar de linkerkant van de weg en sloeg aldaar over de kop. De bestuurder die alleen in de auto zat, raakte daarbij g.ewgnd en moest naar het ziekenhuis worden ver voerd, waar bleek dat de verwon dingen toch nog meevielen en hij naar huis kon worden gebracht. De auto werd totaal vernield, terwijl de bestuurder van de vrachtauto waar schijnlijk niet heeft gemerkt dat hij de oorzaak was van het ongeval. Hij is in ieder geval gewoon doorgere den. Weer mogen de mannen van de E.O.D. een reis naar Venray maken om oorlogstuig op te halen. Op het Veulen werd een handgranaat ge vonden en in Oostrum een staart stuk van een mortier en een ontste ker. Op de Spurkterdijk kwam de trac tor met cultivator, bestuurd door de 22-jarige M. G. uit Smakt in bot sing met de personenauto bestuurd door de 25-jarige J. K. uit Meerlo. Bij het passeren gingen beide be stuurders naar rechts, doch doordat een gedeelte van de cultivator over het midden van de rijbaan kwam, werd de personenauto toch nog ge raakt. Het bleef bij lichte schade aan een fonkelnieuwe auto. De 19-jarige Janssen uit Wanssum welke enkele dagen spoorloos was, is terecht. Volgens het opsporings bericht was hij het laatste in het Bruikske gezien. In de nacht van 2 op 3 mei om streeks 2 uur kreeg een bromfietser wegens abnormaal rijgedrag de aan dacht van een politiepatrouille. Na achtervolging werd hem een stop teken gegeven maar dat werd ge negeerd. De bromfietser trachte te ontkomen en pleegde daarbij diver se overtredingen. Het gelukte de politie toch de bromfietser tot stil stand te brengen en het bleek de 18- jarige H. v. K. uit Meerlo-Wanssum te zijn. Hij bleek zodanig onder in vloed van drank te verkeren dat na de blaasproef de bloedproef volgde. De bromfiets werd voor nader tech nisch onderzoek in bewaring geno men, terwijl de berijder bij zijn ouderlijke woning werd afgezet. De gebruikelijke processenverbaal wer den aangezegd. Kinderen van de Foekepot bij de verkoop van hun creatieve werk stukjes t.b.v. het bouwfonds. Dit spontane initiatief leverde maar liefst 235,op in één enkel week end. Enkele leden van het kerkkoor bespreken nog wat technische fijnig- heden met organist Jan Schatraad. Intussen is het koor naarstig op zoek naar een nieuwe organist en dirigent.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 3