GEMEENTEPRAAT NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schütte, Bureau Voorlichting Belangrijke veranderingen in het welzijnsbeleid WIE? WAT? WAAR? In juni eerste onderzoek naar baarmoederhalskanker Routewij ziging vuilnisophaaldienst Het stemmen wordt iets gemakkelijker Vanaf de na-oorlogse jaren tot op heden hebben zich gewel dige ontwikkelingen voorgedaan op het gebied van het wel zijnsbeleid. Deze zijn tot uiting gekomen in het van de grond komen van een enorme hoeveelheid van instellingen, welke zich op tal van sectoren bezighouden met het welzijn van de inwoners van Nederland. In toenemende mate is hierbij ge werkt met overheidsgelden. Ondanks bezuinigingen op andere overheidsuitgaven heeft de begroting van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk (CRM) een enorme stijging te zien gegeven; een stijging, die zo groot is, dat het bijna niet meer mogelijk lijkt om op deze maniei' verder te gaan. Bovendien is in de afgelopen periode duidelijk geworden, dat niet iedere Nederlander in evenredige mate kan profiteren van deze over heidsgelden. In het begin van de zeventiger ja ren is in de sector van het Wel zij ns veld een discussie op gang ge komen over hoe het nu verder moet met dit beschikbaar stellen van overheidsgelden. Hierbij kwa men o.a. vragen aan de orde als: wie bepaalt welke vormen van welzynswerk nodig zijn en hoe zij er uit moeten zien, waar liggen de behoeften en wie stelt de priori teiten. Een aantal antwoorden op deze vragen heeft geleid tot het opstel len van enige uitgangspunten, welke zijn neergelegd in brochures zoals „Knelpunten Nota Welzijnsbeleid." van het ministerie van C.R.M. en „Lokaal bestuur en Welzijn", van de Vereniging van Nederlandse ge meenten. Hiermee werd een nieuwe periode ingeluid voor het welzij nwerk. DECENTRALISATIE Een van de meest uitspringende conclusies was wel de gedachte om het welzijnsbeleid te brengen op het niveau van de gemeenten, opdat de gemeenten in de toekomst zelf kun nen bepalen in overleg mèt de bevolking welke voorzieningen op jbet gebiepL. van hetwelzijnswerk: moeten wórden getroffen. Het welzijnsbeleid wordt hierdoor gedecentraliseerd en dus gebracht van het niveau van d© rijksoverheid naar het niveau van de gemeenten. Met deze decentralisatie hoopt men te bereiken, dat een meer evenwichtige spreiding van het welzij nwer k wordt verkregen en dat duidelijk aangesloten kan wor den op de behoeften, welke ondr de verschillende bevolkingsgroe pen leven. Als voorwaarde hiervoor geldt, dat er sprake zal zijn van planning in het welzijnswerk en dat de bevol king zelf nauw betrokken wordt bij. het opstellen van de prioriteiten. RIJKSBIJDRAGEREGELING In dit kader is onderzocht welke instrumenten er nodig zijn om de'- zaak van de decentralisatie van het welzijnsbeleid zo goed. mogelijk te laten functioneren. Hiertoe zullen Rijksbijdragerege lingen (r.b.r.) in het leven geroepen worden. Deze houden globaal in, dat de lokale overheid (gemeentel een plan opstelt van de in de gemeente ge- Meepraten over het welzijnsbeleid Op maandag 9 mei a.s. om 7 uur 's avonds wordt in de een voorlichtende bijeenkomst kantine van het gemeentehuis gehouden over de op handen zijnde veranderingen in het welzijnsbeleid. Deze voorlich ting zal dienen als voor-infor matie op de bespreking van een eerste standpuntbepaling hierover door ^ae gemeente raad op 24 mei a.s. De vergadering van 9 mei is niet alleen bedoeld voor de raadsleden, maar zeker ook voor de leden uit de „achter ban" van de diverse raads- frakties en de andere belang stellende burgers. Met name wordt ook gedacht aan vertegenwoordigers van het sociaal-culturele leven in Venray kortom aan ieder een, die zich op een of andere wijze met het welzijnswerk bezighoudt. Uiteraard mag iedereen vra gen stellen en meepraten. De inspraak van de belangstellen de en belanghebbende burger is in deze bijzonder belangrijk. wenste voorzieningen en activiteiten (vierjarenplan) voor bepaalde groe pen en daarbij tevens jaarlijks een concreet programma maakt voor uit te voeren voorzieningen en activitei ten. Hierbij, zullen de door het rijk te stellen kriteria uiteraard in acht moeten worden genomen. Bij het vaststellen van de priori teiten zal een duidelijke vorm van inspraak vanuit de bevolking moe ten worden gevonden. WERKINGSSFEER In de Venrayse situatie wordt ge dacht om de volgende instellingen en activiteiten onder de werkings sfeer van de rijksbijdrageregelingen (gemeentelijk welzijnsbeleid) te brengen: 1. Samenlevingsopbouw, althans be- bepaalde onderdelen zoals: buurtwerk; wijkopbouw; opbouwwerk bijzondere situa ties; groepsvoorlichting woon- en leefmilieu; aktiewerk. 2. Jeugd- en jongerenwerk: op professionele basis; instellingen voor begeleiding en service (RJC). 3. Interim regeling vrijwilligers jeugd- en jongerenwerk, peuter speelzalen en speeltuingen. 4. Plaatselijk vormings- en ontwik kelingswerk voor volwassenen. 5. Centra voor kunstzinnige vor ming; muziekscholen; creativiteitscentra (Vrije Aca demie). 6. Amateuristische kunstbeoefening In de nabije toekomst: 7. Rijksbijdrageregeling diensten centra voor bejaarden. 8 Rijksbijdrageregeling Maatschap pelijke hulp- en dienstverlening aan jongeren en jong-volwasse- nen. 9. Rijksbijdrageregeling Kinderdag verblijven. Eenvoudig gezegd wordt het dus in de toekomst zo, dat de gemeente lijke overheid in overleg met de bevolking bepaalt welke voorzie ningen er voor bovengenoemde wel zijnsterreinen nodig zijn. Bij het op te stellen programma dient te wor den aangegeven hoeveel geld men daarvoor denkt nodig te hebben. Op basis daarvan kan de gemeente dan de nodige rijksgelden (rijksbijdra gen) claimen. EDUCATIEF PLAN In het kader van de Ryksbydrage- regeling is tot nu toe slechts één concrete regeling ingevoerd n.1. een rijksbijdrageregeling voor vor mings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen. Andere rijksbijdrageregelingen, welke op het punt stonden om in gevoerd te worden zijn wellicht enigszins vertraagd loor het demis sionair worden van de regering. Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten om met de start van de voorbereiding van een en ander niet te wachten maar vast te beginnen met het opstellen van een educatief plan. Dit neemt niet weg dat met het opstellen plan nen voor andere facetten van het welzijnswerk binnenkort ook begon nen gaat worden. Het grote werk waarvoor de ge meente Venray thans staat, is het opstellen van een educatief plan voor de gemeente. Over dit on derwerp zal de gemeenteraad in zijn vergadering van 24 (mei a.s. zich verder buigen. Uiteraard zullen wy in een vol gend artikel hierop nader ingaan. Wethouders houden maandag geen spreekuur In verband met het bezoek, dat het C.D.A. op maandag 9 juni aan Venray brengt, zullen de wethouders G. "Schols, J. Lconen en J. van Oers op die dag geen spreekuur houden. Geen spreekuur wethouder Rutten-T ielen Woensdag 11 mei zal wethouder Mevr. A. P. Ruten-Tielen geen spreekuur houden. Agenda In de periode van donderdag 5 mei tot en met donderdag 21 mei worden de volgende openbare commissiever gaderingen gehouden. Maandag 9 mei 19.00 uur: Voor lichtingsbijeenkomst voor Gemeen teraad en belangstellenden over ver anderingen in het welzijnsbeleid. (Zie elders op deze pagina). Maandag 9 mei 18.30 uur: Com missie openbare werken en verkeer op kamer 201. Aan de orde komen de volgende onderwerpen: Reconstructie Smakterweg en Bos weg; tweede fase verbouwing Jeru salem tot gemeentehuis; verkoop in- dustriékavel b.p. „Smakterheide" verkoop bouwkavels in b.p. Merse- lo; tijdelijke voorzieningen basis school Coninxhof. Donderdag 12 mei 17.00 uur: Stuur groep huisvesting. Het centraal bureau voor keurin- gen op medisch-hygiënisch gebied zal in de maand juni de eerste ronde vap het baarmoeder-hals kankeronderzoek in de gemeente Venray uitvoeren. Dit onderzoek zal plaatsi vinden in een daartoe speciaal ingerichte z.g. cervi-auto's. Op maandag 20 juni staan de wa gens bij het Psych. centrum St. An- nt, St. Annalaan 5, Venray, van 13.00 - 14.00 uur 14.15 - 15.15 uur. Op maandag 20 juni bij het ge meentehuis, Maasheseweg 1, Venray, van 18.00 - 19.15 uur 19.30 - 20.30 uur. Op dinsdag 21 juni bij het ge meentehuis, Maasheseweg 1, Venray van 13.30 - 15.00 uur 15.15 - 16.30 uur 18.00 - 19.15 uur 19.30 - 20.30 uur. Op woensdag 22 juni bij het ge meentehuis, Maasheseweg 1, Venray van 13.30 - 15.00 uur 15.15 - 16.30 uur 18.00 - 19.15 uur 19.30 - 20.15 uur. KERKDORPEN Op donderdag 23 juni staan de wagens bij het gemeenschapshuis te Oostrum: van 13.00 - 14.00 uur 14.15 - 15.15 uur. Op donderdag 23 juni bij zaal Arts te Merselo van 13.30 - 15.00 uur. Op donderdag 23 juni bij het ge meenschapshuis te Leunen: van 18.15 - 19.30 uur 19.45 - 20.45 uur. Qp vrijdag 24 juni bij zaal Ron gen te Oirlo: van 10.00 - 11.45 uur 13.00 - 14.30 uur. Op vrijdag 24 juni bij de Rabo bank te Ysselsteyn: van 10.30 - 12.00 uur 13.15 - 14.30 uur. Sluiting binnenbad op zaterdag 24 mei In verband met het afnemen van zwemexamens zal het gemeentelijke binnenbad op zaterdag 14 mei a.s. 's morgens van 11.00 tot 12.30 uur voor het publiek gesloten zijn. Bestellenlafhalen van zwemabonnementen Voor het bestellen en afhalen van abonnementen op het gemeentelijk zwembad moet men zijn bij het zwembad aan de Parkweg en niet op het gemeentehuis. De voor het onderzoek in aan merking komende vrouwen, krijgen begin juni een oproep thuis gezon- derG ,Hier staat o.a. tijd en plaats van het onderzoek op vermeld. Het ligt in de bedoeling, dat tijdig de nodige voorlichting hierover wordt gegeven. Nadere mededelingen volgen nog. Nieuw boekje Venray en Door de afdeling Onderzoek en Planning van de gemeente is een nieuw boelkje „Venray 4- en samengesteld, waarin in een reeks van cijfers en grafieken het reilen en zeilen van de gemeente, bijge werkt tot 1 januari 1977, is weerge geven. Een eerste constatering bij nadere bestudering van het boekje is, dat de bevolkingsgroei van Venray in 1976 opnieuw spectaculair is geweest door een stijging met ongeveer 1000 inwoners. Voor 70% is deze groei het gevolg van migratie. Niet alleen de migratie heeft in 1976 een grotere bevolkingsgroei op geleverd dan verwacht, maar ook het aantal geboorten is in het voor bije jaar absoluut en relatief toege nomen in plaats van verder gedaald. De nieuwe woonwijk Brukske neemt daarvoor het grootste aantal voor haar rekening, namelijk 36,5 kind per 1000 inwoners. De kerkdorpen hebben 14,8 kind per 1000 inwoners voor zich laten becijferen. Voor de totale gemeente staat het getal 17.6 per 1000 genoteerd. Het Limburgse cijfer bedraagt 11,6 per 1000. Het landelijk cijfer is voor 1976 niet bekend, maar bedroeg voor 1975 nog 13.2 per 1000. Bij het kleutersonderwijs zien we een stijging van het aantal kinderen bij de scholen in Brukske, maar een daling bij de overige kleuterscho len in Venray-kom. In Oostrum en Leunen is het aantal kleuters vrij konstant, maar in de overige dorpen met uitzondering van Merselo, die de kleuters van Vredepeel heeft op genomen zien we een daling bij de „bevolking" van de kleuterscho len. Bij het basisonderwijs is eenzelfde beeld waar te nemen, ofschoon het aantal leerlingen op de basisscholen cp de kerkdorpen met uitzonde ring van Vredepeel ongeveer ge lijk bleef. In 1976 zijn 417 woningen gereed gekomen, waarvan 215 in Brukske, 135 in Veltum II en 13 in het ove rige deel van Venray. De kerkdor pen namen gezamenlijk 51 nieuwe woningen en 3 woningsplitsingen voor hun rekening. Een interesant boekje, dat ten ge meentehuize verkrijgbaar is voor 3.50. Vorige week [hebben we gemeld, dat met ingang van 2 imei de route van de vuilnisophaaldienst op verschillende punten jis gewijzigd. Met name is een verandering gekomen in de dagen waarop de vuilnis wagen in verschillende wijken en dorpen (komt. Waar een verandering in de dag van ophalen is gekomen, hebben de bewoners (nog leen per soonlijke brief van de gemeente ontvangen. -Inwoners van Merselo hebben daardoor kunnen constateren, dat het huisvuil in het vervolg niet op woensdag, maar iop VRIJDAG wordt opgehaald. Op dit punt was de gemeentelijke publikatie vorige week foutief. Waarvoor ex- Intussen heeft Speciaal Transport Deume dat in de gemeente Ven ray het ophalen van huisvuil ver zorgt ook in andere wijken ter wille van een vlotte gang van zaken een wijziging in de route aange bracht, waarbij de dag van ophalen hetzelfde is gebleven. Het gevolg hiervan is, dat de vuil niswagen langs komt op een ander tijdstip dan men gewend was. NIEUWE ROUTE In de afgelopen dagen is deze nieuwe routerijderij ingegaan. Om de klanten goed te bedienen, moest de vuilniswagen soms tweemaal de zelfde route rijden, omdat men de zakken te laat had buiten gezet. Dat was een extra-service van de vuil nisophaaldienst, welke evenwel om niet in de knoop te komen niet herhaald kan worden. Er wordt daarom een beroep ge daan op de bevolking in het ver volg er voor te zorgen, dat de vuil niszakken 'S MORGENS OM ACHT UUR aan de straatkant staan. Dan weet men zeker, dat het vuil ook inderdaad wordt mee genomen. MERSELO SE WEG Omdat in het vervolg in Merselo het huisvuil op VRIJDAG wordt opgehaald zal het ingang van he den het huisvuil op het gedeelte Merseloseweg vanaf de Langeweg richting Merselo op VRIJDAG worden opgehaald. Hiervan gelie ve men goede nota te nemen! Portefeuilleverdeling binnen college van b&w Burgemeester: Mr. H. J. M. Defe- sche, Notarisberg 1, Venray, tel. tel. 04780-1547. Spreekuur: iedere woensdagavond van 17.30-18.30 uur ten gemeente huize, Maasheseweg 1. Portefeuille: Coördinatie, organi satie en voorlichting: werkgelegen heid, regionaal beleid, financiën en belastingen; openbare orde en veilig heid (voor wat betreft politie, brand- weer en bescherming bevolking)ge zondheidszorg (ziekenhuizen, ambu lancewezen en vleeskeuring); samen levingsopbouw; dorps- en wijkra den; algemene zaken en ondersteu nende aandacht voor ruimtelijke or dening. Wethouder G. H. Schols (loco-bur- meester), Oostsingel 26b, Venray, tel. 04780-1620. Spreekuur: iedere maan dag van 10-11 u. ten gemeentehuize. Portefeuile: Ruimtelijke ordening; volkshuisvesting (waaronder wel standstoezicht) personeelszaken; grondtransacties in het kader van bestemmings- en woningbouwplan- nen; middenstandszaken; kermissen en markten. Wethouder J W. Loonen, Volen 5, Heide-Venray, tel. 04780-1484. Spreekuur: iedere maandag van 10-11 uur ten gemeentehuize. Portefeuille: Openbare werken (waaronder wegenbouw, straatver lichting, waterlossingen, beplantin gen en groenvoorzieningen, ver keersmaatregelen); agrarische aange legenheden (waaronder land- en tuinbouw, bebossingen, ruilverkave ling, grond- en pachtzaken, waar onder jacht); openbaar vervoer; milieuhygiëne (waaronder Hinder wetszaken), Wethouder: J. A. A. van Oers, B rugpas 32, V eulen-V enray, tel. 04780-385. Spreekuur: iedere maan dag van 10.00-11.00 uur ten gemeen tehuize. Portefeuille: Jeugdzaken; sport zaken, cultuur (waaronder openbare leeszaal en bibliotheek, cultureel centrum, muziekschool, musea, vrije akademie, etc.); vormings- en ont wikkelingswerk (waaronder Open School en P.E.C. Wethouder Mevr. A. P. Rutten Tielen, Eindstraat 25, Venrayl, tel. 04780-1579. Spreekuur: iedere woens dag van 17.30-18.30 uur ten gemeen tehuize. Portefeuille: Sociale zaken en maatschappelijke zorg (waaronder Algemene Bijstandswet, rijksgroeps regelingen, Wet Werkloosheidsvoor ziening, beeldende kunstenaarsrege ling, peuterspeelzalen, Groene Kruis, gezinszorg, buitenlandse werkne mers, bejaarden werk); onderwijs zaken; woningtoewijzing. Secretaris: J. M. Poels, Dr. Poels straat 9, Venray, tel. 04780-4349 Plakborden voor de verkiezingen De plakborden, waarop de politie ke partijen hun affiches kunnen hangen in verband met de komende kamerverkiezingen op 25 mei a.s. zullen door de gemeente rond 9 mei worden geplaatst Daarna kan er dus worden geplakt. Met nadruk zijn er op gewezen, dat de affiches ALLEEN op de daar voor bestemd borden mogen worden geplakt. Ingevolge de Algemene Po litie Verordening is het verboden de affiches op andere plaatsen aan te plakken. Om iedereen in de gelegenheid te stellen by de komende verkiezin gen zijn of haar stem uit te bren gen is de Kieswet zodanig veran derd, dat er mogelijkheden zijn geschapen om ergens anders te stemmen zo men dat wenst óf iemand anders te machtigen zijn of haar stem uit te brengen. Wanneer U b.v. lang van te vo ren weet, dat U wegens ziekte niet naar de stembus zal kunnen gaan, dan zijn er twee mogelijkheden om tóch te stemmen., Een huisgenoot of kennis, die in hetzelfde stemlokaal gaat stemmen kan dan uw stem uitbrengen. U be hoeft dan alleen de voorkant van uw oproepingskaart in te vullen en te ondertekenen terwijl ook de ge machtigde de kaart moet onderteke nen De gemachtigde brengt dan ge lijk met zijn eigen stem, ook de uwe uit. Gemakkelijker kan het niet. Wanneer u iemand wilt mach tigen, die niet in het zelfde stem lokaal stemt als u, dan kunt u uiter lijk veertien dagen voor de dag van stemming (dus uiterlijk lk mei a.s.) •bij de afd. bevolkingszaken van de gemeente een volmaöhtformulief aanvragen. Dat kan schriftelijk, maar ook telefonisch. Op een aldus verkregen formulier moet dan wor den ingevuld wie namens U stemt. Ook de gemachtigde moet onderte kenen. Het forinulier moet naar de afd. bevolkingszaken worden terugge stuurd samen met de oproepings kaart, waarna de gemachtigde een „volmachtlegitimatiekaart" krijgt, waarmee hij namens u mag stemmen in het stemlokaal waarin hij of zij moet stemmen. In dit geval behoeft de gemach tigde geen familie of huisgenoot te zijn, maar hij of zij mag niet meer dan twee machtigingen aannemen. Op of vlak voor de dag van de stemming is men verhinderd wegens ziekte of moet men plotseling op op reis. In dat geval kunt u een huisgenoot of kennis, die i° hetzelfde lokaal meet stemmen als u, de ingevulde en ondertekende oproepingskaart mee- geven. Men stemt liever op een ander stembureau, dan staat aangegeven op de oproepingskaart. In dat geval moet u tot uiterlijk 20 mei a.s. bij het bureau bevol kingszaken ten gemeentehuize de oproepingskaart aan de achterzijde laten invullen. U krijgt dan een „Kiezerslegiti matiebewijs" waarmee u uw stem kunt uitbrengen: In elk stemlokaal in de gemeen te Venray; in elk stemlokaal in de provincie Limburg; in elk stemlokaal in iedere Ne derlandse gemeente. Wanneer men zelf wil stemmen in 'n ander stemlokaal, maar onmo gelijk tevoren naar het gemeente huis kan komen, dan kan men het „Kiezerslegitimatiebewijs" tot uiter lijk 14 mei a.s. telefonisch of schrif telijk bij de afdeling bevolkingsza ken van de gemeente Venray of mondeling bij de secretarie van een andere gemeente een formulier ter verkrijging van een „kiezerslegi- timatiekaart" aanvragen. Al deze maatregelen zijn gekomen om het stemmen zo gemakkelijk mo gelijk te maken met op de achter grond de gedachte om zo min mo gelijk stemmen verloren te laten gaan bij een zo belangrijke zaak als het kiezen van de leden van de Tweede Kamer op 25 mei a.s. Inlichtingen kunnen worden ver kregen bij de afdeling Bevolkings zaken ten gemeentehuize. Tel. 04780- 3838 toestel 131 of 134.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 11