n Telefooncentrale Yenray is volledig bezet Vlakwater Munitie gevonden in Ysselsteyn Gemeente en Camping Wijkraad Brukske Yvordt problemen moe Leenen Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN f 6.000,- voor Er zijn nog honderden wachtenden voor u. jubilerende Zusters van St. Joseph 25 jaar priester missionaris VRIJDAG 25 MAART 1977 No. 12 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 2S POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Het 100-jarig jubileum van het St. Joseph-klooster is een grootse ma nifestatie geworden. Na een plech tige eucharistieviering in de Grote Kerk, muzikaal verzorgd door het Congregatiekoor van de Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid, wer den de feestvierende zusters opge wacht door het Jachthoomkorps St. Petrus-Banden, die de zusters in op tocht begeleidden naar het St. Jo seph-klooster. Daar werd onder gro te belangstelling een aubade ge bracht. De telefooncentrale aan de Pr. Bemhardstraat is volledig bezet. De capaciteit van de aanwezige appara tuur laat geen nieuwe aansluitingen meer toe. Eind februari was er al een wacht lijst voor 467 nieuwe aansluitingen. Een aantal dat voorlopig beslist niet geholpen kan worden. Het telefoon district in Maastricht ziet nog kans om dit jaar 40Ó aansluitingen te ver wezenlijken, maar dan is het jaar al weer bijna om. Gerekend naar de normale groei zijn er echter op het einde van dit jaar al weer 600 wach tenden. In 1978, volgend jaar dus, denkt men 1000 nieuwe aansluitingen te kunnen voltooien. Maar aan de hand van dezelfde prognoses moet men einde 1978 toch nog rekenen op 370 aanvragen die op dat moment niet verwezenlijkt kunnen worden. Eerst in 1979 komt er een nieuwe semi-electronische installatie, waar in direct 1200 nummers kunnen wor den opgenomen. Men hoopt dan de wachtlijst te hebben ingehaald. Deze semi-elektronisch installatie wordt vermoedelijk ook in de Pr. Bemhardstraat gebouwd en heeft veel minder ruimte nodig dan nu voor een gelijk aantal aansluitingen gebruikt wordt. Met de uitbreidin gen die elders nodig zijn vraagt dat miljoenen guldens. Het Telefoondis trict in Maastricht moet de daarvoor beschikbare gelden zo goed mogelijk verdelen en doet dat aan de hand van te verwachten aanvragen, die uiteraard dikwijls drie jaar oud zijn. De grote groei van Venray was daar kennelijk niet of niet ten volle in voorzien. Het is een enkele keer mogelijk dat een abonné in Venray een aanslui ting krijgt op een ander net, b.v. Ysselsteyn of Wanssum. Technisch is dat niet zo'n probleem maar de nieuwe abonné moet daarvoor wel 75,per maand extra betalen. Bovendien gaat de duidelijkheid in de telefoongids en anderszins er wel op achteruit. Men zoekt een Ven- rayse aansluiting nu eenmaal niet in Wanssum. Voor de vele wachtenden op een telefoonaansluiting dus geen plezie rige mededeling Het kan nog wel enige tijd duren voordat u kunt zeg gen: „laat eens van u horen", zoals de telefoondienst zo graag adver teert Op de receptie, die hierna volgde, hebben de zusters honderden han den moeten drukken. De Koninklijke Harmonie Euterpe bracht traditie getrouw een serenade, wat door de zusters zeer op prijs werd gesteld. De aktie voor een jubileumge schenk heeft 6000,opgebracht. Zoals bekend hebben de zusters daarvoor een bestemming gevonden in hun missie in Malawi. Pater Antoon Peters uit Oirlo, van de Orde der Paters Montfortanen, viert as. vrijdag 1 april zijn zilveren priesterfeest. Pater Peters is mo menteel in zijn geboorteplaats op vakantie. Reeds direkt na zijn pries terwijding werd hij benoemd op de missiepost Thydo op Malawi, waar hij dus binnenkort ook 25 jaar mis sionaris is. Pater Peters viert zijn jubileum met een plechtige eucharistieviering op vrijdag 1 april om 3 uur in de parochiekerk van Oirlo. Om 7 uur wcrdt heb door de Oirlose bevolking een receptie aangeboden. Op de 'wijkraadvergadering van de Venray se wijk Brukske heeft de wijkraad zich uitgesproken om thans een keer te starten met de onderzoeken naar oplossingen voor de diverse problemen die zich reeds jaren in deze nieuwe woonwijk blij ken voor te doen. In bijna een jaar tijd zijn thans de meeste wijkbewoners in de ge legenheid gesteld om hun klachten, wensen en suggesties kenbaar te maken aan de wijkraad tijdens de verscheidene straatbijeenkomsten die hiervoor werden georganiseerd. Met de wensen uit deze bijeen komst werd tijdens de wijwvergade ring een commissie ad-hcc gefor meerd die op korte termijn gaat be kijken welke mogelijkheden en wensen er zijn om het slepende eu vel van „hondepoep" te kunnen be strijden. Ook Brukske, zoals de meeste plaatsen in ons land, blijkt zeker niet verschoond te blijven van de ze uitwerpselen en overlast die men overal in de wijk ondervindt. Spelende kinderen, die gebruik maken van de vele speelvelden in de woonwijk keren regelmatig be smeurd terug, dat zeker niet in dank door de ouders wordt aanvaard De wijkraad staat hier dan ook volledig aphter en zal de voorstel len uit deze commissie voorleggen aan het college van B. en W. met verzoek hieraan de méeste urgentie te geven. Tijdens de vergadering werd even eens besloten dat op korte termijn een commisie ad-hoe dient te wor den geformeerd die zich zal gaan bezighouden met het uitwerken van en onderzoeken naar afdoende op lossingen voor de vaak benarde ver keerssituaties in de woonwijk. Men streeft naar de veiligheid van spe lende kinderen en alle andere weg gebruikers en wijkbewoners. Vanuit het dagelijks bestuur van de wijkraad zal iemand worden aan gesteld die de leiding van déze com missie in handen neemt, welke aan gevuld dient te worden met verte genwoordigers van de scholen, de ouderverenigingen, bejaarden en jeugdwerk van Brukske. Wijkbewo ners die hieraan willen meehelpen kunnen kontakt opnemen met de se cretaris van de wijkraad de heer J. Jeucken, Moderatostraat 3, telefoon 4706. De wijkraad had geen moeite met het verzoek van de vishandel Otten uit Gemert om zijn verkoop voor taan tc concerentreren op één punt en niet meer in de Tamboerijnstraat én in de Bachstraat. Uit het oogpunt van de dienstver lening zal de wijkraad het gemeen tebestuur adviseren hem voortaan op de vrijdagmiddag van 13.30 uur tot 18.00 uur standplaats te laten in nemen op het parkeerterrein bij het' winkelcentrum van Brukske. creet op 1 oktober 1977. Met het stichtingsbestuur is afge sproken, dat de stichting alleen het meest noodzakelijke onderhouds werk zal verrichten. Financiële deskundigen van de ge meente zijn in samenwerking met de accountant van de stichting thans bezig de financiële konsekwenties van een eventuele liquidatie van het •recreatieoord te onderzoeken. Vanzelfsprekend zullen deze con- sékwenties worden voorgelegd aan de diverse raadscomissies en de ge meenteraad. Vervolgens zal de gemeente zich buigen over de uiteindelijke bestem ming van het gebied, alsmede van de daarop aanwezige opstallen. Na de komende raadsvergadering zal in een besloten zitting door het college van burgemeester en wet houders voorzover mogelijk de no dige informatie aan de gemeente raad worden gegeven. Commentaar van de redaktie: Tegenover het adviesrapport van het recreatieschap, dat dus voorstelt de camping op te doeken, staat een rapport van de Nederlandse Kam- peerraad, die stelt dat de camping rendabel is. Of in dat laatste rap port uitgegaan wordt van 'n grootse aanpak in de geest van Meerdal of Schatberg, betwijfelen we. Zelfs of uitbreiding nodig zijn zijn. De situering van de camping ten opzichte van de woonwijk(en) was al bekend toen men de camping ging verplaatsen. Waarom vond men dat toen geen bezwaar, en nu wel? Over last door de campinggasten voor de omwonende bevolking is er prak tisch niet bij. Wel zijn we van me ning dat de Perdstal beter ergens anders geplaatst had kunnen wor den. Blijft voor ons toch nog de vraag of het niet mogelijk is, met vereen de krachten deze camping in stand te houden en tot zijn vroegere bloei terug te brengen. melden dat een landbouwer in Cas- tenray meer geluk dan wijsheid heeft gehad, toen hij bij landbouw- werkzaamiheden op het land een nog in takt zijnde 15 centimeter doorsne de en 78 centimeter lange Duitse ra ket naar boven haalde. Hij vond het te gevaarlijk om die op het land te laten liggen en vervoerde hem maar naar zijn boerderij aan de Tunnel weg te Castenray. Hij legde die maar naast zijn schuur neer. Deskundigen kunnen nog geen verklaring vinden waarom die raket tijdens het ver voer niet is ontploft. Met de groot ste voorzichtigheid zullen de man nen van de E.O.D. de raket naar 'n veiliger plaats vervoeren om die daar tot ontploffing te brengen. Reeds dikwijls hebben wij ge waarschuwd om bij het vinden van oorlogstuig dit te laten liggen en de politie te waarschuwen. Dat is de enigste veilige manier. Naar aanleiding van onze publi- katies over de sluiting van cam ping Vlakwater, heeft het ge meentebestuur van Venray de vol gende mededeling verstrekt, welke wy in zijn totaliteit overnemen. LIQUIDATIE RECREATIEOORD VLAKWATER y Op verzoek van het college van burgemeester en wethouders heeft het recreatieschap „Peel en Maas" in samenwerking met de lijke werkgroep „Groen en Recrea tie" in december j.l. een advies uit gebracht met betreking tot de toe komst van het recreatieoord Vlak water in relatie tot de meest ge wenste ontwikkelingen binnen het groengebied „Vlakwater". Aanleiding tot dit verzoek was de vraag van de Stichting Recreatie oord Vlakwater om toestemming van de gemeente tot overdracht van het aan deze stichting verleende recht van erfpacht aan een particulier. De overdracht van het recreatie oord aan een particulier werd door het stichtingsbestuur nodig geacht in verband met de steeds groter wor dende exploitatietekorten. Toen zich een gegadigde meldde was dit voor het stichtingsbestuur een goede ge legenheid om op een redelijke basis de onderneming los te laten. In besef dat zodanige overdracht aanzienlijke konsekwenties zou heb ben, heeft het college zich afge vraagd of 'het wel verantwoord zou zijn daaraan medewerking te verle nen. Mede daarom werd bovenge noemd advies ingewonnen. In het advies wordt voortzetting van de camping om economische, planologische en sociaal-recreatieve redenen ontraden. In de eerste plaats wordt gesteld, dat economisch gezien een toekom stige exploitatie niet of nauwelijks rendebel is te voeren. Daarbij vergt achterstallig onderhoud, de vereiste aanpassing van de technische en sa nitaire uitrusting een dermate hoge investering, dat aan een rendement niet meer valt te denken. Planologisch gezien wordt in het rapport een investering van de ver- blij fsrecreatie die bij een voort zetting van de camping onvermijde lijk zou zijn onaanvaardbaar ge noemd. Immers in het gebied ver dragen de dagrecreatieve aspecten, de woonfunctie de verblijfsrecreatie en de relatie met het nabijgelegen Loobeekdal, elkaar niet En tenslotte wordt geconcludeerd, dat het so ciaal-recreatief gezien ongewenst is, dat tussen de woonwijken en het re- een grote camping voor buiten-gemeentelijke gasten is gesitueerd, temeer, daar de gedrags patronen van .de autochtone bevol king met die^van de campinggasten in strijd zijn. De campinggasten zou den bij eventuele uitbouw van het kampeerbedrijf, bovendien een on aanvaardbare druk op de omgeving kunnen uitoefenen. Het rapport is intussen aanleiding geweest tot een bezinning door het college van burgemeester en wet houders op de toekomst van het re creatieoord. Hierbij is duidelijk naar voren gekomen, dat voortzet ting van de camping alleen dan ren dabel zou zijn, wanneer een toe komstige (nieuwe) exploitant de zaak groots zou aanpakken. In dat geval zouden voorzieningen getroffen moe ten worden zoals b.v. bij Meerdal en de Schatberg zijn gemaakt. Een punt van studie is tevens ge weest de overname van het recrea tieoord door de gemeente. Maar dan zou eerst een sluitende liquidatie moeten worden gevonden, voordat van overname door de gemeente zou kunnen worden gesproken. Het college van burgemeester en wethouders heeft ook overleg ge pleegd met het stichtingsbestuur. Hierbij kwam eveneens naar voren, dat verkoop met beperkende voor waarden aan een gegadigde niet re- eel is, omdat daardoor een eventuele nieuwe exploitant de mogelijkheden voor inkomstenverhoging niet kun nen worden gegeven. Het gezamenlijk overleg mondde derhalve uit in het principe-besluit de zaak te liquideren na afloop van het kampeerseizoen 1977 en wel con- Via een tip bij de politie dat in de bossen onder Ysselsteyn iets be graven zou zijn, kon de Venrayse politie in samenwerking met de Ex plosieven Dienst van de Kon. Land macht meer dan 250 stuks munitie opgraven. Het onderzoek wees uit dat eerst sinds korte tijd de oorlogssouveniers daar begraven waren; de kuilen wa ren nog vers. Het eerste werd naar boven ge haald een 76 om. lange 5Vs inch tori- santgranaat. Er was volgens de des kundigen zeer gevaarlijk spul bij. Een greep uit het munitiearsenaal: 10 mortier rookgranaten, 3 mortier brisantgranaten, 3 schokbuizen, 1 tijdschokbuis, een 25 ponder rook- granaat, 3 pantser granaten, 1 anti- tankhandgranaat, staven kruit, licht- spoorpantsermunitie, patronen en 50 inch, lichamen van oorlogstuig al dan niet nog van slaghoedjes voor zien, 10 brisantgranaten, 1 vliegtuig bom, 1 riohelmijn, mortiergranaten, welke op de meest gekke wijze on schadelijk waren gemaakt. Het gelukte de politie de dader te achterhalen die de oorlogssouveniers daar had begraven. Het bleek een 28-jarige inwoner van Ysselsteyn te zijn, M. v. A. Na de reeentelijke ont ploffing in Geldrop, waar een inwo ner werd gedood en mede op aan drang van zijn vrouw had de Yssel- steyner zich van het oorlogstuig ont daan en daarvoor had hij de bos sen onder Ysselsteyn uitgekozen. Het oorlogstuig had hij als een soort hobby verzameld. Tegen hem is pro cesverbaal opgemaakt en de man nen van de E.O.D. hebben zich over die grote vondst ontfermd. In dit verband willen wij ook ver-

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1