RAAD VAN VENRAY REET ZICH VAST IN 4 VETTE KEUIVEN J.P.A. Nelissen timmert aan de weg VENRAY-PROMOTION OVER DE GRENZEN De Kleine Gids Vergadering 'Zonnebloem' afd. Venray TROS TIEN TRAKTATIE TOERNEE WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Spreekuren wethouders VRIJDAG 4 MAART 1977 No. 9 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOS? AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 et p«r mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Ze zeggen wel eens: „als Venrayer kom je in de vreemde altijd Ven- rayers tegen", en dat klopt dan wel heel dikwijls. Maar als men in de vreemdt ergens „Venray" leest, dan wordt men een beetje chauvinistisch en is men verdomd nieuwsgierig wat er aan de hand is. Dat gebeurde ons ook, toen we over de autobaan AkenLuik plot seling een bouwwerk zagen opdui ken dat op het eerste gezicht veel weg had van een viadukt. Naderbij gekomen bleek het een in aanbouw zijnd restaurant te zijn, en nog dich terbij wees een reclamebord er ons op, dat hier J. P. A. Nelissen uit Venray aan het bouwen was. Aangezien men nu eenmaal niet mag stoppen op een autobaan, kre gen we niet de gelegenheid dit bouw werk te bezichtigen, reden waarom we ons maar rechtstreeks tot het aannemingsbedrijf gewend hebben om wat meer inlichtingen. Het betreft hier de bouw van een A. C. restaurant, van het Albert Heijn—concern. Gebouwd wordt on der een franstalige architect uit Pa rijs, van een Amerikaans architek- tenbureau, met" inachtname van de Belgische bouwvoorschriften. Met de Nederlandse bouwers dus samen een hele internationale aangelegenheid. In eerste instantie had J. P. A. Nelissen alleen de opdracht voor de funderingen en de staalkonstruktie. Eerst later kwam daar het metsel werk, de gevels en het timmerwerk bij. Met het werk werd begonnen eind augustus van het afgelopen jaar en begin juni moet het geheel opgele verd zijn want de opdrachtgever wil met dit nieuwe restaurant nog pro fiteren van het toeristenseizoen. De ligging er van lijkt ons dan ook wei ideaal op deze altijd drukke auto baan. Het leggen van de brugliggers over de auto-snelweg moest 's nachts ge beuren, op last van de overheid. Het eerste gedeelte werd gelegd eind no vember in een stromende regen nacht. Het tweede gedeelte, over de andere rijbaan, volgde een week la ter. En toen kon men daar verder op bouwen. Bekijkt men de foto van deze bouw dan ziet men links (richting Luik-Aken) de opgang naar het fei telijk restaurant. Er is geen lift in, alleen een ruim trappenhuis. Boven gekomen kan men óf via de onder ste overloop over de autobaan heen naar het rechtse gedeelte wande len, óf men kan nog een verdieping hoger het restaurant bereiken, dat. eveneens over de autobaan heen, plaats biedt aan 300 gasten. Dat men vandaar een fantastisch uitzicht heeft over deze auto-snelweg be hoeft geen betoog. In het rechtse gedeelte vindt men op de begane grond een café op de eerste verdieping de toiletten en op de tweede verdieping een zelfbedie ningsrestaurant voor 100 gasten met grill-countre en de keuken. De kosten van dit projekt bedra gen ruim 30 miljoen belgische francs oftewel ruim 2 miljoen nederlandse guldens. Begrijpelijk is dat er aan dit restaurant diverse belgische on deraannemers werken, maar er zijn toch nog altijd een 12-tal werkne mers uit de regio Venray bij bétrok ken. Ofschoon de konstruktie boven de autobaan een vrij kostbare aange legenheid is (en eenmalig in de Be nelux) verdiende het toch uit oog punt van stichtingskosten en exploi tatie de voorkeur. Het maken van 2 restaurants elk aan een kant van de auto-snelweg, met dus 2 keukens, 2 eetzalen en bijna het dubbele aan personeel, zou uiteindelijk duurder uitkomen. Zoals gezegd, begin juni moet de bouw opgeleverd worden. Intussen moet men echter ook aan beide zij den van deze autosnelweg de op- en afritten maken, 'om het nieuwe res taurant te kunnen bereiken. Maar dat is een karwei waar J. P. A. Ne lissen weinig mee te doen heeft. Het ligt in de bedoeling dat het Albert Heijn-cpncem t.z.t. in de buurt van Turnhout nog eenzelfde restaurant laat bouwen terwijl het niet onmogelijk is dat zulks ook in Nederland eens zal gebeuren. Dat J. P. A. Nelissen dan weer een goede kans maakt die te mogen bouwen, zit er dik in door de ervaringen die men thans opdoet. Die ervaring doet men inderdaad cp, want met die franstalige archi- tekt het amerikaanse konsrtuktie- bureau en de belgische bouwvoor schriften is het dikwijls een Babylo nische spraakverwarring. Alles wat men afspreekt moet op papier gezet worden en het liefst in 3 talen, wil men later niet voor ongewenste si tuaties komen te staan. Maar we hebben de indruk dat J. P. A. Nelis sen de zaak wel zal klaren. En als u komende zomer eens in dat restau rant vertoeft, kunt u er bijna staat op maken er weer andere Venrayers tegen te komen (foto: Jacques Voets, Maastricht) Voor de zesendertigste keer is thans „De Kleine Gids voor de Ne derlandse sociale verzekering" ver schenen. Deze succesvolle en nuttige uitgave van de Vereeniging van Ra den van Arbeid geeft al sinds jaar en dag praktische informatie over bijna alles in de sociale verzekering. Verder zijn enkele hoofdstukjes over Algemene Bijstandswet, Rijksgroeps regeling werkloze werknemers. Wet Sociale Werkvoorziening en het Voorlichtingscentrum Sociale Verze kering opgenomen. Ook vindt men er in een duidelijk schema dat de sociale verzekerings wetten en de daarbij behorende uit voeringsorganen laat zien en een samenvattend overzicht van de per 1 januari j.l. geldende premies en uitkeringsbedragen. Om het geheel te completeren is een adreslijst in het boekje geplaatst, dat de adressen vermeldt van alle bij de uitvoering van de sociale verzeke ring betrokken instellingen. De gids is voor een gulden verkrijgbaar bij elke Raad van Arbeid. Wie toezen ding per post wenst, moet er op re kenen dat portokosten in rekening worden gebracht. De bijna 500 leden tellende afdeling Venray van „De Zonnebloem" houdt op dinsdag 8 maart weer een alge mene vergadering, waarop eenieder uitgenodigd wordt, die belangstelling heeft voor het werk van de Zonne bloem. Zij die zich begin van dit jaar hebben aangemeld, krijgen een persoonlijke uitnodiging, maar de anderen die reeds jaren zijn inge schreven in Breda, zijn natuurlijk ook van harte welkom. Op deze bijeenkomst zal bij de aanwezige aktieve leden navraag ge daan worden op welke wijze een ieder het beste kan gaan deelnemen aan het hoofddoel van de Zonne bloem, n.l. het bevorderen van hét regelmatig ziekenbezoek in Venray en de bijbehorende kerkdorpen. Deze vergadering wordt gehouden in de foyer van „Den Kerkdijk" van het Psychiatrisch Centrum St. Ser- vatius te Venray, 's avonds om 19.30 uur. Parkeergelegenheid: ingang laan tegenover garage Gommans aan de Stationsweg te Venray. Zoals reeds eerder aangekondigd, komt a.s. zaterdag het Tros Tien Traktatie Toemee in Venray. De uitzending begint exact om 11.30 uur in de Schouwburg, met het programma-onderdeel Hartje Ven ray. Verschlilende Venrayers zijn door de programmamakers benaderd om hun zegje te zeggen over hun woon plaats. Het tweede deel van het program ma „café chantant" met liedjes en muziek uit de goede oude tijd. Deze opnamen beginnen om 16.00 uur. Het amusementsprogramma „Toer- ja Toemee", helemaal gewijd aan Venray, wordt om 20.00 uur opge nomen, waarna omstreeks 22.00 uur gelegenheid tot dansen in de foyer bestaat. Opgetreden wordt door de Zangers van Sint Frans, de Fidelen Rosen- thaler uit Merselo en het gitaarduo Gerard en Miel. Verdere medewer kenden zijn het orkest van Freddy Golden, Thérèse Steinmetz, Hellen, Wilma en het Trio Nico v. d. Linden. Een aantrekkelijk programma-on derdeel is de z.g. „Sprekershoek". Twee sprekers zullen twee minuten lang een goed doel aanprijzen. Een applausmeter zal uitmaken wie met 500.en wie met 250,voor dat goede doel naar huis gaat De Venray se goede doelen zijn de Algemene Hulpdienst en de aktie „Het Schaap" van het Boschveldcol- lege ten bate van Pater Camps. De bedoeling is, dat beide aktiegroepen zoveel mogelijk supporters op de been brengen om een zo hard moge lijk applaus te bereiken. Toegangskaarten zijn voor zo ver nog voorradig gratis aan de kassa van de schouwburg verkrijg baar. Men moet wel zorgen tijdig aanwezig te zijn. Wethouder J. Loonén zal op maan dag 7 maart a.s. geen spreekuur houden. Op de woensdagen S en 16 maart a.s. vervalt het spreekuur van wet houder mevr. A. P. Rutten-Tielen. De raad van Venray heeft de smaak te pakken gekregen van het indienen van amendementen en het vragen van een stemming. Maandagavond moest er tenminste viermaal worden gestemd ter wijl er twee amendementen werden ingediend. En dat met een agenda, die er op het eerste gezicht toch niet zo heel erg moeilijk uitzag. De vier „grote kluiven" waarin de raad zich vastbeet waren: het niet megen bouwen door de heer M. P. J. van den Brand aan de Molenhcfweg in Leunen, het vaststellen van een baatbelasting in verband met de aanleg van trottoirs aan de St. Catharinastraat, St. Apollcniastraat en de Kapelweg te Leunen, de verkoop van een kavel bouwgrond in Merselo aan de heer Th. Martens en uiter aard het beroepschrift van de heer J. Verhoeven tegen de wei gering van een bouwvergunning voor het plaatsen van een afras tering rond de door hem aangelegde tennisbaan. Bij de „Ingekomen stukken" be vond zich de korrespondentie naar aanleiding van het verzoek van de heer M. P. J. van den Brand om te mogen bouwen aan de Molenhofweg in Leunen. De afwijzing door het college stond de heer J. Reintjes niet aan. Zijn kerkdorpenfractie achtte termen voldoende aanwezig om de plannen van de aanvrager door te sturen naar Maastricht om op basis van artikel 19 de woningbouw ter plaatse toe te laten. I NEGATIEF ADVIES Wethouder Schols herinnerde er aan, dat destijds het betreffende ge bied was aangewezen voor de ves tiging van mensen, die in verband met het bestemmingsplan Brukske waren uitgekocht en hier opnieuw zouden kunnen beginnen. Eerder in gediende aanvragen tot woningbouw in het gebied van de Molenhofweg waren door Maastricht afgewezen. „Wij hebben in Maastricht geen schijn van kans, omdat de heer van de Brand niet; betrokken is bij het bestemmingsplan Brukske", voerde de wethouder aan. De heer Reintjes, gesteund door de heer T. v. d. Sterren en A. den Brok, gaf zich. niet gewonnen en pleitte voor doorzending van de plannen naar Maastricht voor het verkrijgen van toestemming ex artikel 19. Maar burgemeester Defesche stel de onomwonden het onjuist te vin den om een jaren geleden door de provincie vastgesteld bouwplan voor dit gebied op deze manier te door kruisen. Het college zou derhalve een eventueel anders luidend besluit van de raad van een negatief advies voorzien. De door de heer Reintjes gevraag de stemming leverden slechts de stemmen van de heren Fleurkens, v. d. Sterren, Den Brok en hemzelf oop. Tijdens het vragenuurtje kreeg de heer v. d. Brand van de raadsvoor zitter het advies bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State ingevolge de wet Arob vernietiging van de afwijzing door het college te vragen. BAATBELASTING LEUNEN De heer J. Reintjes was het er niet mee eens, dat de panden Albion- straat 38 en 40 de helft van het nor male baatbelastingtarief moesten be talen in verband met de aanleg van trottoir aan de achterzijde van deze percelen. Hij zag in dit geval het „gebaat zijn" niet zitten. De raadsvoorzitter daarentegen wel met gevolg, dat twee meningen lijn recht tegenover elkaar stonden. Even probeerde burgemeester De fesche het door dhr. Reintjes inge diende amendement in de kiem te smoren met de vraag of hij wilde, dat de anderen meer baatbelasting zouden betalen of dat de opbrengst voor de gemeente kleiner zou wor den. „Laat dan de opbrengst maar la ger zijn" vond de heer Reintjes en vroeg stemming. Zijn amendement werd verworpen met slechts de stemmen van de he ren Fleurkens, Claessens, Oudenho ven, Thijssen, van Keysteren en Reintjes voor. Alleen de heer Rein tjes wenste de aantekening tegen het voorstel van het college te hebben gestemd. I GRONDVERKOOP MERSELO De verkoop van een bouwkavel in Merselo aan de Pastoor Vercoulen- straat leverde een onverwacht amendement op van de heer van Keysteren. Hij was het er niet mee eens, dat de heer Th. Martens straks een hogere prijs voor de grond moet betalen omdat de voorlopige ver koopprijs wordt verhoogd tot het prijsniveau zoals dit voor deze bouwgrond komt te gelden in de door de raad vcor het jaar 1977 vast te stellen en door G.S. goed te keu ren (herziene) exploitatieopzet voor het bestemmingsplan Merselo. Deze bepaling wenste de heer van Keyste ren niet opgenomen te zien. Zijn zienswijze bleek na stemming behal ve door hem, slechts door de heer Claessens te worden gedeeld. j AFRASTERING ROND TENNISBAAN Kennelijk had raadsvoorzitter De fesche er weinig behoefte aan op de barricades te klimmen om de weige ring door het college voor het aan brengen van een hoge afrastering rond de tennisbaan van de heer J. Verhoeven aan de Alden Weg sterk te verdedigen. Direct nadat hij na de eerste dis cussie hierover de mening van de raad althans van de overgrote meerderheid had vernomen, ho noreerde hij de wens van de raad. De heer Verhoeven mag dus zijn ho ge afrastering aanleggen. De hele moeilijkheid was in feite gelegen in het feit, dat in de ge meente Venray nog steeds geen be stemmingsplan voor het buitenge bied is, zoals dhr. Konings consta teerde. De burgemeester antwoordde dat hieraan hard wordt gewerkt, maar dat het zeker wel tegen het eind van het jaar zal worden, voor dat dit aan de raad kan worden ge presenteerd. De heren Konings en Thijssen stel den, dat het college een oneigenlijk gebruik maken van de bouwveror dening door de bouw van de afraste ring te weigeren. Deze bouw had niets te maken met de bouwverorde ning, maar alles met ruimtelijke or dening te maken. De commissie voor ruimtelijke ordening had evenwel geen enkel bezwaar tegen het verle nen van de vergunning. De burgemeester voerde nog aan het jammer te vindep, dat de raad in deze de welstandsoverwegingen bui ten beschouwing liet, doch de raad zag deze in dit geval ook niet zitten. Mevr. Poels-Peters: Onze fraktie vindt, dat Verhoeven zijn afrastering mag aanleggen. De afrastering is in- haerent aan een tennisbaan. Van der Sterren: De kerkdorpen- fraktie is het daarmee volkomen Mr. Thijssen: Welstand is ook hier een kwestie van smaak. Burgemeester Defesche: de afras tering is niet in strijd met het be stemmingsplan, maar wel met het standpunt van welstand. Kennelijk met de bedoeling om te weten te komen welk collegelid een andere mening had dan de college- meerderheid, vroeg de heer Thijssen toch nog stemming, nadat de raads- voorziter zich had neergelegd bij de nederlaag van de meerderheid van b. en w. De heer v. d. Logt was het enige raadslid, dat zich opstelde achter de meerderheid van het college. Wet houder Schols ontpopte zich als de gene, die het niet met de wethouders Mevr. Rutten, Loonen en van Oers eens was. GRENSCORRECTIE OOSTRUM Wie gemeend had, dat het vast stellen van de westgrens van het dorp Oostrum (bij het viaduct in de weg Venlo-Maashees) nu een hamer stuk zou worden, sloeg de plank mis. (vervolg zie elders in dit blad)

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1