Zusters van St. Joseph 100 jaar in Venrau Gemeentelijke C.D.A.- afd. presenteerde zich Tros Tien Traktatie Toernee in Venray Oorlogstuig Rijverbod Bestuurder werd achterhaald Nootenboom sprak in Venray ZWEMINSTRUCTEURSUh INSTRUCTRICES Hiermede vervolgen wij ons ver haal uit de annalen van de Zusters van St. Joseph, die op 19 maart a.s. het feit herdenken dat zij zich 100 jaar geleden in Venray vestigden. Dat deze zusters zeer veel voor Ven ray gedaan hebben, moge ook nu weer uit dit vervolgverhaal blijken. Het is dan ook een goed initiatief om bij dit 100-jarig jubileum een ge schenk van de Venrayse bevolking aan te bieden. De zusters willen dat geschenk niet voor zichzelf behou den, maar stelden het reeds bij voor baat ter beschikking aan de missie in Malawi. Uw geldelijke bijdrage kunt U storten of overschrijven op de Rabobank Venray, rek. nr. 1539 05 730 (giro bank 106 85 14) on der vermelding „Eeuwfeest Zusters van St. Joseph". Grote armoede en strubbelenigen zijn de Zusters van Sint Joseph in Venray niet bespaard gebleven. Kort nadat het Sint Joseph-ge- sticht officieel Stichting werd. stond een nieuwe zorg voor de deur. De kapel was veel te klein, dus moest er dringend een nieuwe komen. Maar waar moest het geld vandaan gehaald worden? Een half jaar lang werd geprobeerd er gens een gunstige lening te sluiten, maar alle pogingen faalden jam merlijk. Met een enorm vertrouwen in Sint Joseph werd al vast begonnen met grondwerk en op 17 maart werd 'n aanbiddinsdag gehouden. Een dag eerder herinnerde men zich iemand, die wellicht zou kunnen helpen. Er werd naar hem geschreven en op 19 maart, de feestdag van de H. Jozef, kwam 's morgens met de eerste post het bericht, dat 'er geld geleend kon worden tegen 3'/i°/o rente. „Die dag werd er door iedereen vurige dankgebeden gezegd en een plech tig Te Deum besloot deze voor het St. Joseph-Gesticht zo meerwaar- digen dag", zo werd in de annelen opgeschreven. Doch ook het bouwplan liep niet volgens wens. Nicolaas van Groe- nendaal werd als nieuwe architekt aangesteld en samen met opzichter Martens werden tal van moeoilijk- heden opgelost. Voor eigen rekening bouwde de architect nog een toren bij de ikapel. die op 7 november 1905 door de toenmalige deken van Horst werd ingezegend. SCHOLENBOUW Intussen was men. beginnen- met de bouw van een school voor de wees kinderen. Doch ook hierbij werden, Een groot aantal belangstellenden vulde de foyer van Venrays schouw burg, op de eerste presentatie van het gemeentelijk C.D.A.-verband. Na maandenlange voorbereiding van de CDA-werkgroep, bestaande uit Dr. H. Tan namens de A.R. groep en G. Janssen van de C.H.U. en le den van het voormalige bestuur van de gemeentelijke KVP afdeling kon' de voorzitter van de Statenkring Horst, de heer J. Wijnhoven uit Ber gen, zijn vreugde er over uitspreken dat nu dan eindelijk de presentatie kon plaatsvinden. Voorzichtig sug gereerde de heer Wijnhoven de mo gelijkheid dat het CDA in Venray met een lijst aan de gemeenteraads- yerkièzingen zal gaan deelnemen, maar dat zal dan in ieder geval in samenspraak en met medewerking van de zittende raadsleden op demo cratische wijze moeten worden aan gepakt. De werkgroep wil binnen niet al te lange tijd een ledenvergadering bij een roepen om een bestuur van het gemeentelijk CDA-verband te kie zen. HARRY NOTEBOOM was blij over de grote opkomst in Venray en wilde gaarne zijn visie geven over het CDA, dat niet van vandaag of gisteren tot stand is ge komen, maar waarover de eerste be sprekingen reeds 15 jaar geleden hebben plaats gevonden. Sinds 1967 vindt er binnen de christelijke par tijen reeds fraktieberaad plaats. Juist de groei naar politieke een heid is van groot belang, temeer daar de verdeeldheid bij de andere politieke frakties nogal eens groot is. Wat ons als christelijke partijen bindt is sterker dan het naast elkaar optrekken. Ook in het Europees par lement is reeds samenwerking bin nen de christelijke partijen, maar ook in 10 Provinciale Staten is die samenwerking reeds een feit. De PvdA heeft, aldus de heer No- teboom, nog niet voldoende geleerd de nodige moeilijheden ondervonden. Toen men n.l. verlof had o mte bou wen was de plaats, welke men daar* voor had uitgekozen, nog in vreem- handen. Na veel moeilijkheden kwam men met de eigenaresse, de familie Poels, toch tot een overeen komst. De inzegening van de school was bepaald op 1 juni 1906. Alles was met de inspecteur geregeld, doch de grote moeilijkheid was, dat er geen hoofdonderwijzer was. Eindelijk, op 19 maart 1907, werd de heer de Groot als zodanig aangesteld. In het begin waren er twee leerkrachten voor 47 leerlingen. Aan het eind van het jaar waren er al 83 leerlingen. In februari 1908 kregen de zusters het land van Aarts in hun bezit. In drukwekkend is overigens de lijst van weldoeners, welke in de annalen telkens worden vermeld. Zelfs de kleinste gift wordt in de geschied schrijving van het klooster met de grootste dankbaarheid vermeld. In 1909 werd een nieuw scholen bouwplan in overweging genomen omdat een derde klaslokaal, een ruimere slaapzaal en een eetzaal hard nodig bleken. En weer was het op de feestdag van St. Jozef, 19 maart, dat met het vergroten van de school werd begonnen. Tevens werden eet-, speel- en slaapzaal gebouwd, de keuken ver groot en speelplaats geplaveid. In 1911 gaven tal van weldoeners de kruiswegstaties voor de kapel. Het klooster werd in dat jaar be woond door 36 zusters, die de zorg hadden voor 175 kinderen. In 1913 werd door het Sint Joseph- Gesticht het oude Gasthuis gekocht. Nadat het gebouw een grondige op knapbeurt had ondergaan werd het ingericht voor de ouden van (tegen en gebrekkigen. EERSTE WERELDOORLOG Na het uitbreken van de eerste wereldoorlog in 1914 werden alle kinderen naar huis gehaald, maar na twee maanden kwamen zij weer te rug in Venray. Na de val van Ant werpen verbleven 33 vluchtelingen in het klooster en daarna stond het huis voor nog eens 36 vluchtelingen Alsof het geen bijzonder belangrijk feit was, wordt in 1915 slechts met een enkel regeltje vermeld, dat op en deinst terug om inpopulaire maatregelen te nemen, al is dat ook in het landsbelang nodig. In de kon- krete politiek zullen er wel verschil len van inzicht blijven en wij zullen in de verkiezingstijd moeten rekenen op krachtieg aanvallen. Maar wij zullen ons vrij opstellen en ons niet binden aan welke vorm van samen werking dan ook, met geen PvdA en niet met de WD. Zeker niet met een opstelling of intentieverklaring van 8 8 en de premier voor de PvdA. Wij zullen ons ook na de verkiezin gen naar best vermogen blij ven in zetten om ieder tot zijn recht te la ten komen; maar ook dat van het Nederlandse volk offers zullen wor den gevraagd en daar is politieke moed voor nodig. RENÉ VAN DER LINDEN was blij in het Venrayse zich te mo gen presenteren, nu hij als provin ciale kandidaat is gekozen. Hij gaf toe dat hij Venray alleen maar ken de van een vroegere kermisviering, maar aan die kermis toch prettige herinneringen bewaarde. Hij was als zoon van een Zuid Lim burgse agrariër bekend met de pro blemen van de boerenstand. Na zijn opleiding in Tilburg en zijn werk op Europees niveau bij de EEG in Brussel was hij nog meer geïnfor meerd met de nood van vele land bouwers en hij wilde op een eerlijke maar wel overtuigende manier zijn werk in het parlement vervullen. VRAGEN AAN HET FORUM waren er velen, zoals ze eigenlijk op iedere politieke bijeenkomst weer gesteld worden in al hun variaties |n waarop beide sprekers afdoende wis ten te antwoorden. Zowel de heer Noteboom als de heer van der Linden deden een be roep op alle leden van de partij om met hun vragen naar de leden van de Tweede Kamer te komen omdat van het grootste belang is dat de Kamerleden weten wat in de regio's moet gebeuren. 1 november 1915 het Groene Kruis werd opgericht en dat de zusters Barthomaa en Bennonia voor deze verpleging werden aangesteld. Kennelijk was voor de zusters het feit, dat er aan het einde van het jaar 180 kinderen waren en dat alle kamers bezet waren, belangrijker dan de start van het Groene Kruis. Bijzonder ook is de vermelding, dat in mei 1917 het z.g. Desselke werd gepacht, dat de Tol werd ge kocht en in november van dat jaar de Tol werd betaald. Twee jaar later werd het z.g. Desselke gekocht en tegen het einde van het jaar bedroeg het aantal kinderen 182, terwijl er in het geheel 300 personen in het St. Joseph-Gesticht waren. In 1920 werd op een kwartier af stand van het gesticht een grote wei gekocht; kwam de vierde onderwij zeres en werd de bewaarschool ge opend. En weer werden plannen gemaakt voor het vergroten van de school. In de winter van dat jaar werd de eerste zuster voor de t.b.c.-ver- pleging aangesteld. In 1922 wordt de aankoop van het land in de Lullse Kuilen vermeld. De keuken en de zusterkamers werden vergroot en werden nieuwe stallen gebouwd. Er werd bij geschreven, dat dit werk met heel veel moeite en grote offers tot stand is gekomen. In dat jaar werden 224 kinderen, 79 pensiongasten en zeer veel patiën ten verpleegd. Met verve wordt in 1925 de doop van een jodinnetje beschreven: „Sinds januari 1925 was in het Ge sticht een jodin. Zij werd plotseling ernsig ziek. Zij wenschte uitdrukke lijk gedoopt te worden. Omdat wij bang waren, dat bij dienzelfden nacht nog zou sterven, waarschuw den wij den pastoor. Deze bereidde haar voor en om 11 uur 's avonds werd zij gedoopt, ontving de 1ste H. Communie als Laatste Teerspijze en het H. Oliesel. Zij werd weer be ter en communiceerde met Kerstmis om 12 uur voor den tweeden maal." 1926 bracht licht in de duisternis. De geschiedschrijfster vermeld: ,,'s Avonds om zes uur werd plot seling het gehele huis electrisch ver licht. De bewoners schenen toen zelf ook wel geëlectrificèerdl' De zusters waren bijzonder geluk kig. Er was nu electrisch licht, tele- Het bekende Tros Tien Traktatie Toernee komt in de Schouwburg op zaterdag 5 maart a.s. De dag begint in Venray gewoon tegetrouw met de rechtstreekse uit zending van het programma HART JE VENRAY, dat natuurlijk weer helemaal in het teken staat van de Ramblers '74 onder leiding van good old Jack Buiterman. De Ramblers kunnen zich dit jaar beroemen op een complete big band bezetting en dat is in het repertoire goed te merken. Ze brengen niet al leen hun beroemde successen van vroeger, maar nu ook moderner werk met een sterk swingende in slag. Bovendien begeleiden ze een aantal solisten. Marcel Thielemans is één van hen. Hij zingt natuurlijk oude toppers, maar hij beweegt zich ook op het terrein van het Franse chanson. Een laatste vast item in HARTJE is tenslotte het optreden van het duo Huub Matron en IJf Blokker, die mijmeren over actuele gebeurtenis sen in een tweegesprek. Zij beslui ten hun aandeel met een „levens lied". Gerrit den Braber presenteert na tuurlijk weer op de bekende wijze dit HARTJE VENRAY. De uitzending vanuit „De Beeje- kurf" begint om 11.30 uur. Omdat inderdaad exact op dit tijdstip ge start moet worden, is het belangrijk, dat het publiek ongeveer een half uur van tevoren aanwezig is. Het tweede onderdeel van de TROS TIEN TRAKTATIE TOER NEE is ook in Venray de opname van het programma CAFé CHAN- TANT, met liedjes en muziek uit de goede oude tijd. Bij dit' programma gaan de gedachten van de program mamakers uit naar een wat ouder publiek, dat zich de liedjes van vóór de oorlog nog 'kan herinneren. Voor de muzikale entourage zorgen de Ramona-solisten onder leiding van de vitale Jules de Jong. Samen met het Kwartet Nol Kok zorgen zij voor de begeleiding van het drietal solis ten. Bovendien vormen de Ramona- solisten een orkestje op zichzelf, dat een aantal orkest-werkjes ten gehore zal brengen. foon, nieuwe riolering, stenen ver bindingswegen tussen de gebouwen en een rijtuig, waarmee het eerst naar St. Jozef in Smakt werd gere den In dat jaar wordt de Tol afgebro ken, maar de schuur bleef staan. GOUDEN FEEST In 1927 vierden de zusters het 50- jarig bestaan van het Sint Joseph- Gesticht. Heel Venray vierde het feest mee en er werden enorm veel geschenken aangeboden. Een gift van 2.600,voor het schilderen van de kapel werd als een bijzonder ca deau vermeld. In de herfst van dat jaar werd het grote stuk land Desselke gekocht. Het gesticht werd bevolkt door 212 kinderen, 42 zusters en 65 pension en andere bewoners. In 1928 werd de verwarming aan- gelëgd. In de annalen is te lezen: „Vandaag voor het eerste gestookt. Heerlijk! Tot aan zijn dood schenkt de heer Huisman ons ieder jaar een wagon cokes." VREEMDE ZIEKTE In 1929 eiste een vreemde ziekte onder de kinderen vijf slachtoffers en op 6 mei brandde in 11 uur tijd het meisjeshuis Nazareth, dat in 1921 was gebouwd, -af. Zeventig kinderen en 18 zusters waren dakloos. Drie weken lang werden de meisjes bij de Zusters van St. Anna ondergebracht. In juli begon de herbouw enr gelijk tijdig werd gestart met de bouw van het Sint Vincentiushuis. Nazareth werd een verdieping ho ger gebouwd en zes meter langer ten behoeve van het Groene Kruis. In maart 1930 werd het nieuwe meisjeshuis in gebruik genomen en in juni kwam het St. Vincentiushuis voor bewoning klaar. Het jaar daar op werden plannen gemaakt voor het uitbreiden van de school waarop op 17 april werd begonnen. In oktober werd de meisjesschool in Oirlo geopend. De twee onderwij zeressen verbleven de eerste tijd in heri St. Joseph Gesticht en moesten ieder dag naar Oirlo reizen. De met de hand geschreven annalen eindigen in 1932 met de vermelding, dat intussen op 't' Desselke gekochte land met Jerusalem was geruild, de nieuwe school en het j ongenshttis - werden ingezegend. (wordt vervolgd) De solisten zijn in Venray de be kende Vlaamse zanger Will Ferdy, Jacco van Renesse, die op het ogen blik in het buitenlandse operette wereldje hoge ogen gooit, én Nelly Wijsbek, eën zeer geregelde gaste in CAFé CHANTANT. Het repertoire van de opname, zo als gewoonlijk gepresenteerd door de enthousiaste Frans Nienhuys, bestaat uit operette-muziek, licht-klassieke stukken en min of meer cabaretske werkjes alles dus van vóór de oorlog. De opname begint om 16.00 uur in de foyer van „De Beejekurf". De uit zending volgt op woensdag 9 maart via Hilversum I. De toernee wordt in Venray beslo ten met de opname van het pro gramma TOERJA TOERNEE, dat deze keer natuurlijk helemaal ge wijd is aan Venray en omgeving. In de loop van de dag heeft mede-pre sentatrice Anneke Jacobs dan al een aantal interviews gemaakt in en rond de stad, die later verwerkt zul len worden in de uiteindelijke uit zending. Voor de avond van 5 maart is dan alleen het amusementsgedeel te gereserveerd. De opname hiervan begint 's avonds om 20.00 uur, weer in „De Beeejekurf'. Jan Kok en Anneke Jacobs pre senteren dan een aantal landelijke en streek-talenten, afgewisseld met nog een aantal gesprekjes. Een belang rijke artieste in het programma is Thérèse Steinmetz. Voor het streek karakter zorgen onder meer Die Fi- delen Rosenthaler en de Zangers van Sint Frans. De artiesten worden begeleid door het vaste orkest van Freddy Golden, dat overigens ook orchestraal op treedt. De opname zal duren tot on geveer 22.00 uur en dan zijn de fees telijkheden nog niet afgelopen. Een dansvloer in het Cultureel Centrum is dan (klaar om de danslustigen on der het publiek te ontvangen. Het orkest Freddy Golden is ook dan van de partij. Kaarten voor de TROS TIEN TRAKTATIE TOERNEE in Venray zijn uiteraard gratis verkrijg baar aan de kassa van de schouw burg. m V.I.B. AFD. VENRAY Verdistraat 21, Venray, Tel. 2755 Maandag 7 febr. j.L heeft de ver eniging „Voorkomen is Beter" haar eerste ledenvergadering gehouden in zaal „In den Engel". Rond de 50 leden keken geboeid naar de V.I.B. diaserie, waarin dui delijk het belang van de jaarlijkse gezondheidstest werd uitgelegd. Deze dia-serie is ten alle tijde beschik baar voor verenigingen, instellingen en organisaties. Op een ledenverga dering gaven zich een aantal mensen op als medewerker en velen namen ledenkaarten mee om in hun fami lie en vriendenkring leden te maken van de snelst groeiende vereniging V.I3. In Venray verwachten wij spoedig het duizendste lid. Vorige keer (Peel en Maas 11-2-77) schreven we over het medicijnen- gebruik. Deze keer alles over koorts! KOORTS Koorts is een belangrijk verschijn sel bij veel ziektes. Belangrijk is wat iedereen ervan moet weten. Dat is bijvoorbeeld hoe je de temperatuur af moet lezen en wanneer je de dok ter moet waarschuwen. Voor een goed begrip is het plezierig ook te weten wat koorts nu eigenlijk is. WAT IS KOORTS? Een mens heeft als hij ziek is, net als vogels en zoogdieren een tame- lijk konstante temperatuur. Dat is nodig om alles processen in ons li chaam goed te laten verlopen. Veel mensen kennen de koortsstuipjes van kleine kinderen of het ijlen van ziëken doordat de processen in de hersenen minder goed verlopen bij hoge koorts. Zo kan ook te lage temperatuur schadelijk zijn. TE HOOG TE LAAG? I Wat is nou te hoog en wat is nou te laag? Helmaal precies konstant is de temperatuur nooit. Hij schommelt heen en weer tussen 36,5 en 37,5 gra den bij gezonde mensen; 's morgens laag beginnend en in de loop van de dag iets stijgend. Nu kunnen we best een iets hogere temperatuur hebben zonder dat we ziek zijn. Iedereen weet hoe warm we het hebben nadat we gesport hebben, of na eens goed gegeten te hebben. Hoe warm voelt een kind niet aan als het nog pas kort slaapt? Toch is er in deze ge vallen geen sprake van koorts of ziek.,zijn; integendeel. - In-demééste gevallen. 'van koorts, bij een lichaamstemperatuur van bo ven de 38 graden, is er sprake van een ontsteking, bijvoorbeeld ver koudheid of een steenpuist of een proces van ontstedringsachtige aard, bijvoorbeeld overgevoeligheid. In veel gevallen zijn het heel onschul dige aandoeningen. WANNEER MOET JE NOU DE DOKTER WAARSCHUWEN? Stijgt de temperatuur tot boven de 39 graden, dan moet je met de huis arts overleggen wat er gebeuren J. te Venray deed aangifte van het vinden van 150 granaatkoppen en een drietal granaten. De Explosieven Dienst van de Kon. Landmacht zal zich over die oorlogssouveniers ont fermen. Venrays politie legde aan een 26- jarige bestuurder van een personen auto uit Horst een rijverbod op we gens gekonstateerd alcoholgebruik. moet. Iemand met 39 graden koorts is ziek. Natuurlijk moet je het niet alleen van de temperatuur af laten hangen of je de dokter inlicht. Een klein kindje dat voortdurend naar een oortje grijgt en oorpijn lijkt te hebben maar nog geen 39 graden koorts heeft, dat kun je het beste toch even de dokter laten zien. Even zo goed kunnen ander ziekte- om naar de dokter te gaan. Als je verschijnselen een goede reden zijn twijfelt? We hebben liever dat je het vraagt dan dat je onnodig risiko neemt. HOE MEET JE DE TEMPERATUUR Je meet met een koortsthermo meter, die bij elke apotheek en dro-< gist te koop is en waarvan ook elk gezin er een moet hebben. Voor je de temperatuur meet moet de thermometer eerst „afgeslagen" zijn: de kwikkolom mag niet te zien zijn. Als dat niet het geval is, pak je de thermometer bij zijn ronde uit einde en slaat hem krachtig af. Sla hem niet stuk! HET METEN Nu het meten zelf. Dat kunnen we in principe in elke lichaamsholte waar de punt van de thermometer gced in past. Dus bijvoorbeeld de mond, de anus en bij de vrouw de schede (vagina). Het beste is daar voor de anus te nemen. Vaak wordt de temperatuur onder de oksel opge nomen, maar deze methode is on nauwkeurig. Om het inbrengen gemakkelijk te maken wordt het spitse uiteinde van de thermometer met vaseline of ge woon met zeep een beetje glad ge maakt zodat hij er gemakkelijk in glijdt. We laten hem dan 5 minuten zitten en letten goed op dat het dun nen gedeelte er goed in blijft zitten. Bij kleine kinderen houden we hem gedurende al die tijd vast want die liggen zelden stil en verliezen hem dan. Na 5 minuten lezen we de tem peratuur af. HOE MOET JE DE TEMPERATUUR AFLEZEN? Je kijkt hoe hoog de temperatuur gestegen is. Soms moet je de thermo meter een klein beetje draaien voor je dat duidelijk ziet. Op de thermo meter staan 8 getallen: van 35 t/m 42. De kwikkolom staat ergens tus sen twee van die getallen, bijvoor beeld tussen 39 en 40. Dan tel je het aantal (kleine streepjes vanaf het laagste van die beide getallen: dus bijvoorbeeld 4 kleine streepjes vanaf de 39. Dan is de temperatuur 39,4. Het aantal kleine streepjes komt dus achter de komma. HOE VAAK MOET JE DE TEMPERATUUR METEN? Een gezond mens is aan het eind meestal iets (een paar kleine streep- jes) -warmer dan 's morgens. Dat is bij een' zieke ook vaak. Als een ziek kind 's morgens 38,7 graden heèft, dan kan het 's avonds best 39,4 gra den koorts hebben. Maar het kan ook andersom zijn; 's morgens ma tige koorts, 's middags hoge koorts en 's avonds weer matige koorts. Aan de wisselingen van de dag kan de dokter iets afleiden over het verloop van de ziekte. Daarom is het goed de temperatuur 's morgens, 's middags en 's avonds op te nemen. Dus driemaal per dag. En dat dan ook op te schrijven. Voor inlichtingen: tel. 2755! Dank zij het feit dat getuigen het autonummer wisten te noteren kon de politie vrij snel de 31-jarige auto bestuurder J. R. uit Venray achter halen. Bij het achteruitzetten van zijn personenauto op de Kruisstraat reed hij tegen de geparkeerde auto van de 59-jarige L. H. Zonder zijn identiteit bekend te maken reed hij door, maar omdat getuigen het juis te nummer noteerden kon hij wor den achterhaald. Ten behoeve van de sector „instructie" bij het gemeentelijke zwembad worden gevraagd VERVANGENDE die bereid en in staat zijn om na een telefonische oproep een tijdelijk opengevallen plaats binnen deze sector in te nemen. Gegadigden dienen in het bezit te zijn van het diploma „zwem- onderwijzer(es)" en bij voorkeur ervaring te hebben in het geven van zwem onderricht De vergoeding bedraagt, afhankelijk van leeftijd en ervaring, maximaal 10,12 bruto per uur, excl. AOW-compensatie en even tuele toeslag voor die uren, die buiten de normale werktijd liggen Voor nadere informaties en aanmelding kan men zich wenden tot de afdeling personeelszaken van het gemeentehuis, telefoon 04780-3838, toestel 231.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 3