regen spelbreker bij een grootse optocht Kroniek van drie dolle dagen PRIJZEN Staten van Limburg gaven hun fiat aan rijwielpad carnavals optocht Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN dat cje bedankt ziet dat wette VRIJDAG 25 FEBRUARI 1977 No. 8 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS M r DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. pèr mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) PIËLHAZE EN PIËLHAZINNEKES PRINS THIEU I De Venrayse Prins met zijn gevolg r, oesten hun tocht te voet voortzet ten omdat o.a. door de regen de verf van de Prinsenwagen oploste. Elders in dit blad publiceren wij de uitslag van de carnavalsoptocht. DINSDAG Met een hamertje in ons achter hoofd en een askruisje op het voor hoofd moeten we onze gedachten richten op de voorbije carnavalsda gen, die zaterdagmiddag hun start vonden bij de installatie van de Ven- rayse carnavalsprinsen. Dat begon dan in de kantine van het nieuwe Venrayse gemeentehuis voor de eerste keer onder lei ding van de opperpiëlhaas, burge meester Defesche voor de tweede keer. Na de voorstelling van de vele prinsen uit het Rooyse land, verwel komde de burgemeester de aanwezi gen. Hij memoreerde aan het jaar 1939, toen in de eerste Venrayse camavalskrant reeds voorspeld werd dat het klooster Jerusalem eens ge meentehuis zou worden. Vorst Hans beloofde een caraa- De Venrayse Carnavalsprinsen, tij dens hun installatie in het Venrayse gemeentehuis. valsbeleid met veel „gaten" door zichtig maar vond het maar niets dat de burgemeester op het zondag ochtendconcert onderscheidingen stond uit te reiken. Iets wat de bur gemeester als beschermheer van het Venrays Mannenkoor goed kan begrijpen, omdat Vorst Hans dat zo graag zelf doet. Verder hekelde Vorst Hans de pro menade, waardoor nu geen carna valsoptocht meer kan trekken; en hoopte op een visvijver vóór het ge meentehuis waarin De Kwakers (carnavalsvereniging 't Brukske) zouden kunnen zwemmen. Tenslotte had hij in de staatscourant een be sluit van de gemeente Venray gele zen, met als ondertekening: G. H. Schols, burgemeester, A. Janssen, se cretaris Als cadeau voor de opperpiëlhaas presenteerde hij een nogal kortpotige tafel, met veel scheuren, voor de burgemeesterskamer. In- die scheu ren zouden dan wel veel stukken kunnen verdwijnen De burgemeester zeer adrem en burgemeester en de Prins, waarbij hij stelde, dat als de grens van de kom-Venray op de Westsingel zou komen te liggen, beiden voortaan bij Merselo zouden behoren, zij elkaar daar op de karmenaaivisite wel zou den tegenkomen. Dan werd overgegaan tot installa tie van de Prinsen van Venrays kerkdorpen en de Venrayse jeugd prins. Dit was dan wel de unieke kans om zoveel adel bij elkaar te zien. Verder werden nog prinsenmedail les uitgereikt aan de burgemeester en de echtgenotes van prins en adju danten. Vorst Gradje van de Karklingels uit Oostrum, sprekende namens de kerkdorpen, zei zeer tevreden te zijn over deze installatieplechtigheid en de taak die de burgemeester daarin zeer adrem had vervuld. Ook de Prins kon zijn goedkeuring wegdragen, ofschoon hij betwijfelde of na de Oostrumse Prins (Sef Raedts) een Koreaanse COE NEN beter zou voldoen. Ook de optochten in Oostrum, Cas- tenray, Leunen en Merselo hadden met de harde wind te kampen, maar men was al blij dat het droog was. De publieke belangstelling bij deze evenementen was weer bijzQnder groot. De recepties van de Prinsen in Venray, Oostrum en Oirlo mochten zich eveneens in een grote belang stelling verheugen. In AVRO's radiojournaal kwam dan op die zondagavond Vorst Hans nog ruim drie minuten aan het woord. Het is alleen jammer dat men in Hilversum kennelijk niet weet dat Venray ook in Limburg ligt MAANDAG Met de beste weersverwachtingen begon men maandagmorgen aan de grcte optocht te denken. Een record aantal deelnemers hadden zich ge meld en we zouden haast zeggen: cok een record aantal toeschouwers genoten van een uitstekende cama- valistische tour door Venrays stra ten. Dat de kerkdorpen daarbij niet voor Venray-centrum willen onder doen, bleek ééns te meer uit de dik wijls zeer fraaie wagens die in deze optccht meetrokken. Maar de mooie weersverwachting viel anders uit, en na een fikse regenbui, gepaard gaan de met hagel, moesten de deelne mers, nat tot op hun lijf, de tocht voortzetten. Dat zulks veel afbreuk deed aan al het schoons, spreekt vanzelf. En daar hielp zelfs het stra lende zonnetje, na de regenbui, geen zier meer aan Van' oudsher is dinsdag in Venray de dag van de boerebruiloft. Maar niet alleen in Venray, ook in Oos trum en Leunen weet men wat dit betreft van wanten. Het aantal deel nemers aan dit camavalistisch fes tijn groeit telkenjare, en oud en jong host met veel plezier mee in deze bonte stoet. Het is dikwijls verwon derlijk waar men die oude kleding nog vandaan haalt. Kennelijk be waart men die na elke carnaval erg zorgvuldig in „de mottenikist". Prinsewagens: 1 Leunen die daarmee definitief in het bezit kwam van de wisseltro fee; 2 Ysselsteyn; 3 Merselo Jeugdprinsewagens 1 Leunen met Vorstenraadsprijs 2 Heide 3 Ysselsteyn Wagens categorie 1: 1 no. 47 Doktersspaarpot Merselo 2 no. 14 Doornroosje, Venray 3 no. 25 Prinsenwagen „de Kwa kers", Venray Wagens categorie 2: 1 no. 83 Fusie Anna-Servaas, Venr. 2 no. 61 Alles drejt um Rooy, Venr. Grote groepen: 1 no. 80 Enne biëstige Carnaval, V. 2 no. 11 D'n bèr is los, Venray 3 no. 66 De Markiezinnen, Venray 4 no. 72 De Comedy Capers, Venray 5 nr. 48 Promenade-hermonieke, V. Eervolle vermelding: nr. 87 Poetsvrouwen van de pro menade, Venray Kleine groepen: 1 no. 57 Ge kunt meej drie daag Oostrum 2 no. 90 Rose Vlek, Venray 3 no. 81 MinibrommerSj Venray Eenlingen en paren: 1 no. 70 Op naar Mekka, Venray 2 no. 82 Wereldrecords, Venray in onvervalst Maatrichts ver klaarde reeds lang het gevoel te heb ben dat het bestuur van de gemeen te in andere handen lag en was hele maal niet verwonderd zulks in de Staatscourant bevestigd te zien. Het was hem opgevallen dat zowel Prins als Vorst aan de rand van de promenade neringdoende waren. Bij het schoonhouden van die promena de wilde hij wel die randgebieden inschakelen reden waarom hij een originele heibezem aanbood. Die heibezem was dan meteen weer een goede aanleiding om te verklaren dat nieuwe bezems schoon vegen; het vuil voor de bezem uitgaat, de per- depoep met de boerbruiloft node om aktief de bezem te gebruiken; maar ook de bezem te gebruiken om de problemen met de Kwakers van het Brukske weg te vegen. Met dank voor de ontvangen tafel, zei de burgemeester het niet meer te durven om de Venrayse midden stand te passeren bij de inrichting van het gemeentehuis. Teugblikkend op de carnaval in 1976, toen hij amper in Venray werkzaam was, vertelde hij op as- woensdag in de burgemeesterskamer in slaap gesukkeld te zijn. De kabi netchef die hem daar zo aantrof maakte toen de opmerking: „Ik zie dat de burgemeester zich al aardig ingewerkt heeft Ook de gemeenteraad werd nog erven goedhartig onder handen geno men met de vraag of de heren raads leden nu werken voor de volgende generatie of voor de volgende ver huizingen Dan was het ogenblik daar dat het benoemingsprotocol werd voorgele zen van Prins Thieu, gevolgd door de feitelijke installatie van Zijne Kon. Dwaasheid en een kleine bloemen hulde voor mevrouw Coenen. In zijn dankwoord wees Prins Thieu op de vele overeenkomsten tussen de Met de uitreiking van een medaille aan Theo de Haart, die steeds het gemeentehuis camavalistisch wist te versieren, en een medaille aan de Zuid Afrikaanse John van den Munckhof die hier „het carnaval komt leren vieren", kwam een einde aan de eerste stap op weg naar drie dolle dagen en haastten de Prinsen zich terug naar hun diverse residen ties, om daar het carnaval voort te zetten. HOFBAL Terwijl die zaterdagavond in Oos trum een gekostumeerd jeugdbal werd gehouden, in Oirlo de Prins en zijn gevolg gewoontegetrouw bij de pastoor op bezoek gingen; in Casten- ray de Jeugdprins werd bekend ge maakt; in Merselo het openings bal plaats had, evenals in 't Veulen; en in Ysselsteyn en Leunen de respec tievelijke prinsen aan een receptie begonnen; werden in Venray op het hofbal twee Venrayers onderschei den voor hun verdiensten voor de Venrayse carnaval. Dat wareri de heer Clermonts en de heer van der Weijden die resp. voor de optocht en de jeugdcarnaval al jaren hun beste beentje voorzetten. ZONDAG In een stromende regen togen zon dagmorgen de Piëlhazen kerkwaarts, met bange voorgevoelens van een verregende carnaval. Het thema van de eucharistieviering in de Grote Kerk werd verwoord door Vorst Hans; „samen feestvieren". Als steeds bestond voor deze dienst een zeer grote belangstelling en was de kerk volledig bezet. Het zondagochtendconcert door het Hofkoor trok opnieuw een volle foyer met een enthousiast publiek. Na 12 uur kon een waterig zonne tje doorbreken en bleef het de rest van de middag droog. Daarmee was dan de kinderoptocht gered al moest de jeugd tegen een straffe wind op tornen. Een geluk bij deze door vrij guur weer gezegende carnaval, was 't feit dat de boerebruiloft met droog en zonnig weer gehouden kon worden. En daarmee was dan eigenlijk de officiële carnavalsviering wel ten einde. Het sluitingsceremonieel bij de Piëlhaas op de Grote Markt was eens te meer aanleiding om het moe de hoofd ter ruste te leggen. En met Prins Thieu zullen wel rlle Venrayse carnavals-prinsen kunnen zeggen voorzover ze nog stem hebben dat ge bedankt ziet. dat wette. Het was weer 'n schoon feest. De Provinciale Staten van Lim burg gaven hun medewerking aan de realisering van het rij wiel pad Venray-Horst door goedkeuring te verlenen aan het voorstel van G.S. een bedrag van 2.000.020,be schikbaar te stellen voor die aanleg. Van dat bedrag neemt de rijksover heid de helft voor haar rekening. Nu zal dan eindelijk aan de le vensgevaarlijke situatie op de Hors- terweg een einde komen en zal aan beide zijden van de weg 'n rijwiel pad ter beschikking van fietsers en bromfietsers komen. Voor die reali sering hebben de statenleden mevr. Poels-Peters en H. Emonts zich al enkele jaren ingezet. Opnieuw kreeg Leunen de eerste prys b(j de grote prinsenwagens en kwam daardoor definitief in het bezit van de wisseltrofee.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1