VAKATURE- BANK Zusters van St. Joseph 100 jaar in Venray Dierenmishandeling Militaire oefening Uitbesteding huisvuil ophaaldienst Zwemvaardig- heids-diploma 1 Den Dissel. Scholings- en Vormingswerk pqj-gg-r JOHffS JEANS *SH0P Wij zijn gesloten EUTERPE NIEUWS Toevallige wandelaars hoorden hondengejank en geblaf in de bos sen achter het Duits soldatenkerk- hof. Ze gingen op onderzoek uit en troffen temidden van de bossen on zichtbaar vanaf de harde weg een grote woedende hond aan, welke, hoe korter ze erbij kwamen, des te agressiever werd. Geen wonder want zijn bewegingsvrijheid was maar amper een meter. De wandelaars stelden de Venray- se politie op de hoogte, deze konden zonder hulp de hond niet vinden. Ook de politiemannen konden niets uitrichten om de hond te bevrijden. Ze riepen de hulp in van de heer van Bergen van het dierenasyl. On danks zijn „boevenpak" kon ook hij niet bij de hond komen. Er moest andere hulp komen en deze kwam uit een verdovingspistool. Een wel gemikt schot bracht de hond in ver doving waarna hij gepakt kon wor den en naar het dierenasyl in Oos trum kon worden overgebracht. De eigenaar van de hond is niet bekend, maar mogelijk kunnen onze lezers de politie op het spoor van de eigenaar brengen, want dat deze zijn gerechte straf niet mag ontlopen, zal ieder weldenkend lezer met ons eens zijn. Naast een behoorlijk procesverbaal moet de eigenaar feitelijk ook de re kening gepresenteerd krijgen van de onkosten welke gemaakt zijn op die zondagavond. Als de hond dan geen huisvriend meer kon zijn of om welke reden dan ook moest verdwijnen, had de hond ook naar het dierenasyl ge bracht kunnen worden ofwel via een dierenarts uit zijn lijden kunnen worden verlost. Gewestelijk Arbeidsbureau Venray Van 1 augustus 1976 tot en met 15 februari 1977 werden 1547 vakatures opgenomen in de vakaturebank; op 16 februari 1977 was in 1071 vaka tures voorzien, zodat er thans nog 476 plaatsen vakant* zijn, waarvan 200 buiten het rayon Venray. Hier volgt een greep uit de vaka tures in het rayon Venray: in de bouwsektor en aanverwante sektoren: metselaars, timmerlieden, opper lieden, machinaal houtbewerker, medewerker houtwerf, meubel makers, woninginrichter/ stoffeer der, straatmaker, aankomend sto ker steenfabriek, fabrieksmetse- laars, medewerker bedrijfsbureau, technisch ambtenaar, aankomend betontekenaar. in de metaalsektor: (le) automonteur, allround diesel monteur, c.v.-monteurs, leerling c.v. monteurs, slijper/polijster, voorman C02-lassen, lassers, per sers, boorders, slijpers, draaiers, frezers, walsers, verfspuiters, ma chinebankwerkers, eonstructie- bankwerkers, plaatba nkwerkers, machinebedienden, montage medewerkers, gereedschap-profiel frezer. in de dienstensektor: sekretaresse, administratief mede werker s/s te rs, medewerker ge meentelijke sekretarie, financieel medewerker, kostprijsdeskundige, adviseur/verkoper, telefoniste, ponstypistes, vertegenwoordiger/ inspekteur, assistent hoofdboek houder, verkoopster s/kassières, serveerster, kelners, chef de rang kantinehulp, buffetbediende, ban ketbakkers, chef slager, koks, verpleegkundigen A en B, part time nachtdienst bejaardentehuis, onderwijzeres, docent(e) engels, projektleider, tourautobuschauf- feurs, heftruckchauffeurs. overigen: huishoudhulp voor dag en nacht, keukenhulpen, inrichtingsassis tente/huishoudkundige, huishoud- assistenten, leidster afdelings keuken, glazenwassers, magazijn bedienden, inpakkers/sters, pro- duktiemedewerkers/sters, hulp in een champignonkwekerij, cham- pignonkwekersknecht, tuinders- knecht, trompettist/saxofonist. De vakatures worden snel bezet! Een vakature van vandaag kan mor gen reeds zijn vervuld. Kom U daar om zelf op de hoogte stellen van de inhoud van het vakaturebestand. De vakaturebank is geopend, iede re werkdag 's morgens van 08.15 tot 12.30 uur en 's middags van 13.45 tot 17.00 uu. De burgemeester heeft er geen be zwaar tegen, dat op 8 en 9 maart a.s. door het opleidingscentrum Officie ren Speciale Diensten te Breda een zogenaamde Exfiltratieoefendng ge houden wordt, welke zich gedeelte lijk in Oirlo en Castenray afspeelt. Op die dagen zullen 114 man en 14 voertuigen in groepen van maximaal 12 man oefenen in de Schadijkse bossen (gemeente Horst) en verder in Meerlo, Oirlo en Castenray. In de vergadering van 7 december j.l. ging de commissie voor openbare werken en verkeer er nog niet mee akkoord, dat het ophalen van huis vuil in de gemeente zou worden uit besteed aan Speciaal Transport Deume B.V. Met name door de heer H. Oudenhoven werd er op aange drongen een nieuwe aanbesteding te houden, opdat ook de Venrayse be drijven zouden kunnen inschrijven. Daarna zijn met de betrokken Ven rayse transportbedrijven enkele ge sprekken gevoerd en werd de in schrijving opnieuw opengesteld. Slechts twee bedrijven hebben hierop gereageerd, namelijk Speciaal Transport Deume B.V., die als laag ste inschrijver uit de bus kwam en Gebr. Thijssen te Venray, die aan merkelijk hoger heeft ingeschreven. Transportbedrijf Joosten te Oirlo en Jac. Kortenoeven te Venray ble ken geen interesse voor een aanbie ding te hebben. Nu de commissie voor openbare werken en verkeer intussen heeft kennis genomen van de hernieuwde inschrijvingsmogelijkheid en ak koord is gegaan met de gunning aan de laagste inschrijver, zal aan de raad worden voorgesteld met ingang van 1 maart a.s. het pphalen van huisvuil in de gemeente Venray uit te besteden aan Speciaal Transport Deume B.V. Naar aanleiding van een verzoek van het hoofdenberaad Venray heeft het college in overleg met de be drijfsleider van het gemeentelijk zwembad besloten in principe de schooljeugd op te gaan leiden voor het zwem va a r di ghei dsdiploma I. De schoolhoofden hebben hierom ver zocht om enige contuïniteit te krij gen in de zwemlessen, met name om de leerlingen, die reeds een zwem diploma hebben, de gelegenheid te geven zich verder in de zwemkunst te bekwamen. Wel wordt er op ge wezen, dat de eisen voor het zwem- vaardigheidsdiploma I bijzonder zwaar zijn voor de betreffende leef tijdscategorie, waardoor het aantal geslaagden zeer laag zal zijn. Mag ik, als prinses Jeanny de Ur- ste van de jeugdklup „Den Dissel" jullie allemaal uinodigen voor de ko mende kamavalsdagen in het tref centrum aan de Ursulastraat. De nieuwe raad en ik hopen dat het net zo'n gezellige boel wordt als het afgelopen zaterdag was. Nog maals een bedankje voor de jongens die zo goed de act van André van Duin bracht. Verder eeniedr die aan de jeugdkamaval in de wijk mee werkt.. Hardstikke bedankt en een drievoudig alaaf alaaf alaaf. Programmaoverzicht van Jeugdklup Den Dissel met karnaval: Zaterdag 19 febr.: verkleed discobal van 19.30 tot 22.00 uur, entree 0.75. Zondag 20 febr.: na de kinderoptocht tot 18.00 uur vrij hossen; verkleed discobal van 19.30 to 22.00 uur, entree 0.75. Maandag 21 febr.: matinee van 10 tot 12 uur, vrij en tree. Na de optocht tot 18.00 uur vrij hossen. Verkleed disco bal van 19.30 tot 22.00 üur, entree 0.75. Dinsdag 2 febr.: matinee van 10 tot 12 uur, vrij en tree. Laatste verkleed disco bal van 19.30 tot 22.00 uur, entree 0.75. Voor ouders, die interesse hebben om mee te komen, is er vrij entree. Namens de beheerder, de heer van de Pas, en de jeugdleiding van jeugdklup Den Dissel wordt ieder een een gezellige karnaval gewenst. Alaaf! VERGADERING PARTIJ VAN DE ARBEID Op donderdag 17 februari houdt de afdeling Venray van de PvdA weer een openbare ledenvergadering. Na het huishoudelijke gedeelte zullen om 9 uur 's avonds allerlei zaken be sproken en bediskussieerd worden die te maken hebben met scholing en vorming. Wie niet goed raad weet met na men en afkortingen als: open school, Duin bracht. Verder eenieder die aan OBD, MOB, VJV, RIM, SSO enz. kan komen luisteren wat dat allemaal zijn en wat men er mee kan doen. Vormingscentrum, Bevrijdingsweg, Venray. Woensdag 23 februari om 20 uur repetitie voor het gehele koor. Komt u allen Op 6 maart a.s. geven wij ons zon dagochtendconcert, tesamen met de harmonie uit Arcen. Bent u verhinderd, wilt u zich dan afmelden bij mevr. Schrooten, telef. 3309 of bij mevr. v.d. Bekerom, teï. 3332. Maandag 14 febr. was onze jaar vergadering. Een belangrijk punt was de benoeming en kennismaking met de nieuwe president, de hr. A. Huybers. Wellicht was het een goed idee dat het bestuur naast zich een man koos, die in het verenigingsle ven zijn sporen heeft verdiend; ja renlang (nu nog) aan het koorleven daadwerkelijk heeft deelgenomen; en ook en vooral op bestuursgebied een waardevolle hulp en steun voor het bestuur kan zijn. Verder werd de voorzitster, mevr. Laurensse, als zodanig herkozen. De dames Pas en Giesberts traden af - daarvoor in de plaats werden mevr. Schoenmakers en mevrouw v.d. Be kerom in het bestuur gekozen. De commissie van planning werd uitgebreid met mevr. Boom, tèrwijl ook de bibliothecaresse hulp werd toegezegd van drie partij-commissa rissen. Naast de activiteiten van 1976 (10 optredens) werd gerefereerd aan 6 maart a.s. (zondagochtendconcert) en aan 24 april (concert in Goch D.). Handenarbeidklubs Op maandag 21, dinsdag 22 en op woensdag 23 februari is er geen club. Rclschaatsclub Voor degenen die wij niet, hebben bereikt, hier de mededeling, dat de rolschaatsclub niet doorgaat zolang mevr. van 't Ooster met een gebro ken been ligt. Wij wensen haar van harte beterschap. Disco Veltum In verband met carnaval draaien we alleen op vrijdag 18 februari. De an dere dagen sluiten wü voor de in stuiven. Donderdag 24 februari om 20 uur causerie met met dias door H. Smet- zers en J. van Soest, twee leden van de fotoclub Venlo, tevens lid van de fotogroep M.L. '70. Deze voordracht zal worden gehouden in de bedrijfs kantine Oude Oostrumseweg 19 te Venray. VENRAYS GEMENGDE ZANGVERENIGING In verband met carnaval gaan de muziekcursus op 21 februari en de wekelijkse repetitie op dinsdag 22 februari niet door. Maandag 28 februari, 20 uur mu ziekcursus voor de leden, die zich hievcor opgegeven hebben. Schrijf materiaal enz. meenemen. Afmeldin gen voor deze cursus uitsluitend bij Mw. A. Luijpers-Rutten, de Houten Hoek 6, telefoon 3554. Dinsdag 1 maart, 19.30 uur repeti tie voor de bassen, om 20.00'uur voor het hele koor in de Essel, Ursula straat. De komende repetities zijn zeer belangrijk, want op zondag 20 maart zullen wij èen zondagochtend concert verzorgen in de schouwburg. Bent u om dringende reden toch verhinderd, dan gelieve u zich af te melden bij dhr. J. Steijlen, Kolkweg 3, tel. 1221 of bij Mw. W. Manders- Weijers, Wilhelminastraat 4 tel. 4001 GROTESTRAAT 34 VENRAY TEL. 04780-5214 VAN MAANDAG 21 FEBR. t.m. WOENSDAG 23 FEBR. Wij wensen U plezierige carnavalsdagen. Het Jongerenkoor Capriccio Vrijdagavond 18 februari: 19.30 uur repetitie Grote Kerk; Zondagmorgen 20 februari: 10.30 uur aanwezig zijn in de Grote kerk; 11 uur Eucharistieviering. Tijdens de carnavalsdagen komen alle repetities te vervallen. De eerst volgende gezamenlijke koorrepetitie is op maandagavond 28 februari om 19.30 uur. Het Jcngerenorkerst Bojema Vrijdagavond 18 februari: GEEN repetitie. De eerstvolgende gezamen lijke orkestrepetitie is op vrijdag avond 4 maart om 18.45 uur. „Saltarello" Vrijdagavond 18 februari: 19.30 uur repetitie in de Grote Kerk; Zondagmorgen 20 februari 10.30 uur aanwezig zijn in de Grote Kerk; 11 uur Eucharistieivering. De eerstvolgende gezamenlijke re petitie is op zondagavond 27 februari om 19.00 uur. Carnavalszondag 20 februari a.s. intocht Prins en aansluitend kinder optocht. Bijeenkomst om kwart over twee in Prinsenhof. Uniform: beige hemd en'rode das. Carnavalsmaandag 21 februari a.s. deelname aan optocht. Bijeenkomst om kwart voor twee in Prinsenhof. Kleding naar eigen keuze. Zoals U vorige week reeds in dit blad heeft kunnen lezen, zijn in maart a.s. de Zusters van het St. Josephklooster aan de Overloonse- weg, honderd jaar in Venray. Een comité van aanbeveling waarin abusievelijk de heer L. Lau rensse niet werd vermeld wil de zusters bij die gelegenheid een jubi leumgeschenk aanbieden. Eenieder kan daarvoor zijn bijdrage leverei door een bedrag te storten bij de Rabobank Venray op rekening nr. 1739 05 730 (Giro bank 106 85 14) on der vermelding „Eeuwfeest Zusters van St. Joseph". De zusters hebben intussen te ken nen gegeven de opbrengst beschik baar te stellen voor ontwikkelings werk in Malawi ten behoeve van de opleiding van zusters, onderwijze ressen, huishoudelijke hulpen enz. Wij van onze kant willen in enkele wekelijkse artikelen de geschiedenis van het St. Josephklooster en van de Zusters de revue laten passeren, waarvoor we gaarne uw aandacht vragen. I UIT DE ANNALEN VAN DE ZUSTERS VAN ST. JOSEPH i „In het jaar 1876 op 10 februari vertrokken de Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid van St. Maurits by Münster naar Holland. De eerste tijd waren zij werkzaam te Blerick en Steijl in bewaar- en handwerkscholen. Om echter meer in contact te komen met de Hol landers was het zeer noodzakelijk, dat de Zusters de Nederlandsche spraak werd geleerd. In Steijl en Blerick was daarvoor geen gele genheid. De Zeereerw. Heer Pastoor Jacobs van Helden en de Waarde Moeder Vincentia gingen naar Venray om bü de Eerw. Zusters Ursulinen te informeren of bij hen gelegenheid bestond .eenige onzer Zusters voor de Hollandsche studie op te leiden. De Eerw. Overste Mère Pelagia stemde hierin zelfs zoover toe, om de zusters tot voor het examen klaar te maken. De Zus ters konden echter niet intern daar verblijven. De Eerw. Pastoor van Haeff verklaarde zich bereid een filiaal voor de zusters te stichten, onder voorwaarde, dat de Congre gatie eenige Zusters wilde afstaan voor de ziekenverpleging". Met deze zinnen begint de ge schiedschrijving van de Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid, in Venray beter bekend als de „Zusters van St. Joseph". De tot 1938 in fijn handschrift geschreven annalen zijn niet alleen een opsomming van fei ten, die voor de zusters die op 19 maart a.s. het feit vieren, dat zij honderd jaar geleden naar Venray kwamen belangrijk zijn. Zij zijn tevens, vooral voor de eer ste jaren, een aaneenrijging van enorme moeilijkheden, waarmee de zusters in grote armoede te kampen hebben gehad. Bovendien getuigt de ze eenvoudige geschiedschrijving van grote en oprechte dankbaarheid voor alle financiële en materiële steun, welke de zusters hebben ont vangen van de Venrayse bevolking. Maar ongewild wellicht blijkt uit deze punktueel.bijgehouden geschie denis, de onschatbare verdiensten, die de Zusters van Sint Joseph een eeuw lang hebben gehad voor de Venrayse armen, zieken, weeskinde ren, geestelijk gestoorden en niet in het minst voor 't onderwijs, met na me voor het B.L.O. DE BEGINJAREN i Op 17 maart 1877 vestigden de eer ste vijf zusters van de Goddelijke Voorzienigheid zich voor de studie bij de Zusters Ursulinen in enkele Venrayse Armenhuizen. Met hen kwamen de overste en een zieken zuster mee. Nauwelijks een jaar later kregen de zusters volop werk omdat in Ven ray typhus was uitgebroken. Toen een van de zusters door de ziekte werd aangetast, werden de studeren de zusters, om besmetting te voor komen, opgenomen in het klooster van de zusters Ursulinen. Intussen kwamen enkele anders zusters uit Münster naar Venray om de zieken te helpen. Tegenover het armenhuis lag een stuk land, dat „Lieve Vrouw Fonda- tie" werd genoemd. Pastoor van Haeff kreeg in 1880 van de bisschop van Roermond Mgr. Paredis, toe stemming om dit land aan de zusters te schenken om hierop een klooster te bouwen. Als voorwaarde werd evenwel gesteld, dat de zusters hier in de armen, zieken en weeskinde ren zouden opnemen en verplegen. Op de feestdag van Sint Joseph van dat jaar werd de eerste steen voor de bouw van het klooster ge legd. Pastoor van Haeff zorgde voor de nodige gelden door aan oudere mensen te vragen hun geld voor de bouw van het klooster te geven te gen rente of opname in het kloos ter. Dit betekende de oprichting van het St. Josephgesticht, dat vele jaren onder bijzonder zware lasten gebukt is gegaan. Op 21 oktober 1880 betrokken de zusters het klooster. Hun bezittingen bestonden uit niets meer, dan wat zij uit de armenhuizen hadden meege nomenDeuren en ramen ontbra ken. Om de zusters tegen regen en wind te beschutten werd door buur vrouw Peeters een gestikte deken voor de ingang gespijkerd.Daags voor Kerstmis werd de kleine kapel ingezegend en met Kerstmis werden de eerste nachtmissen in de Kloos terkapel opgedragen. Maar de zusters bleven grote ar moede lijden. Ondanks hard werken en veel moeiten, slaagden de zusters er niet in de grote onkosten te be talen. De weeskinderen verhuisden weer naar de armenhuizen. In deze omgeving vergden de opvoeding en de verzorging van de kinderen enorm veel van de zusters. Interessant is te lezen wat in 1888 gebeurde: „Zuster Bibiana kwam voor haar gezondheid naar Venray. Daarna bleef zij er om mee te helpen. In haar kwam dikwijls de wens op, dat de oudjes en zieken toch ergens an ders konden worden verzorgd, maar liever niet in het Sint Joseph-Ge- sticht. Zij kende echter niet de ver plichtingen van het huis, evenmin de nood van Venray. Zij besefte blijk baar toen nog niet, dat er voor de ouden van dagen en armen moest gezorgd worden. Zij meende, dat zoo iets in zoo'n omgeving niet kon. God had dit gehoord en binnen eenige weken stierven alle zieken en oud jes. Doch hiermee hielden ook de in komsten op. De kamers stonden leeg. Men had geen werk, dus ook geen inkomsten. Weken, maanden gingen voorbij. Men bad veel en vu rig, doch het scheen alsof de hemel doof was. De grootste armoede liet zich gevoelen. In de stevige winter van 1889/1890. Hoewel de zusters zelfs groot gebrek aan kolen en eten hadden, werd alles nog gedeeld met de armen. „Armoe de en verlatenheid troffen in grote mate het St. Joseph-Gesticht". en met vreugde vermeldde men in de annalen een gift van f 25,van de heer W. Poels om met Kerstmis ten minste witbrood te kunnen kopen. Toen de nood het hoogst was, zorg de pastoor Notermans voor de red ding. Door hem werden enkele zie ken en bejaarden in het Gesticht on dergebracht en het duurde niet lang voordat alle kamers weer bezet wa ren en de financiële toestand weer verbeterde. VREEMD VOORVAL In 1891 deed zich iets vreemds voor tijdens de H. Mis op de laatste der negen Eerste Vrijdagen. Hiervan staat het volgende opgetekend: ,Bij het begin van het Agnus Dei stortte de grote kandelaar met brede voet naar beneden. Niets was er voor die tijd gebeurd dat hiervan de oorzaak kon worden genoemd. Men zag met grote verwondering de kan delaar draaien en toen vallen. Dat het hier iets buitengewoons was, merkte een ieder dadelijk op. De Pa ter ging door met de H. Mis en de zusters zongen het Amus Dei verder af. Men was er van onder de indruk, dat er toch nog een stoornis moest worden gemaakt En wie anders was het dan de duivel, die niet kon heb ben, dat de vereering van het H. Hart in St. Joseph zoo ijverig was." UITBREIDING In 1892 werd het Sint Joseph-ge sticht uitgebreid met een nieuwe vleugel. Hierin werden de weeskin deren vanuit het armenhuis gehuis vest. Een jaar later wordt vermeld: Stierf een oude man, die twee mooie weilanden schenkt". In 1897 wordt gewag gemaakt van de aankoop van een stuk bouwland met boeren woning „tegen een billijken prijs". In 1902 werd het Sint Joseph Ge sticht eigendom van de Congregatie der Zusters van de Goddelijke Voor zienigheid. Toen brak voor de zus ters als het ware een beter en ge lukkiger tijdperk aan. Tussen 1903 en 1905 deden zich nog al wat strub belingen en moeilijkheden voor met de overdrachtsaakte, maar uiteinde lijk werd alles goed geregeld en kon den de zusters gaan beginnen met het bouwen van de grote kapel en werden plannen gemaakt voor het bouwen van een school. (Wordt vervolgd)

Peel en Maas | 1977 | | pagina 5