JUM Merselo Venrays schilderij bij afscheid Gouverneur Politierechter disco weltum Venrays Mannenkoor Kath. Vrouwengilde Venray Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray e.o. ^3? GESLAAGD BEDRIJFSVOETBAL zoekt deelnemers Gilden uit de kring Land van Cuijk vergaderden in Beugen Inzittende gewond openbare bibliotheek I Q venray Julianasingel 33 - tel. 1970 4 Aanwinsten volwassenen: Bomans, G. De avonturen van Pa Pinkelman en Tante Pollewop (hum) Burmeister, J. Als een dief in de nacht (av) Claes, Ca tel ij n. In de maalstroom van het leven, (fam) Cookson, C. Als koppige wijn. Simfnel, J. M. Niemand is een ei land. Doolaard, A. den. Samen is tiyee keer alleen. 0 Golon, A., en S. Golon. Angélj^ér de samenzwering, (hist.) Hamelink, J. Een reis door het de- miurgenrijk. Hoorn, Margreet van. Dansende hal men. (fam) Sagan, Frangoise. Ogen van zijde (verh) Donderdag 3 febr. om 19.30 uur extra repetitie voor le en 2e tenoren en om 20.00 uur voor 't gehele koor. Vrijdag 4 febr.: Optreden Hofkoor op Circus Mök. Dconderdag 10 febr. om 19.30 uur repetitie bassen en baritons en om 20. CO uur voor 't gehele koor. Papier verzamelen: Container bij Schoonmaakbedrijf van Elswijk (De Lelie). Afmeldingen uitsluitend bij dhr. H. Gommans, Niessenstraat 7, tel. 3687 of Almonda 5777. Afmelden Hofkoor: dhr. M. Aarts, tel. 1617. Vrijdag 4 februari 19.00 uur repe titie voor het hele koor. Maandag 7 februari 19.00 uur re petitie voor sopranen en alten. Dinsdag 8 februari 16.00 uur re petitie voor alten in "Blitterswijck; 18.30 uur repetitie voor alten in Ven- ray. Woensdag 9 februari 18.30 uur spelavond in de Galmhut. Donderdag 10 februari 16.00 uur re petitie voor sopranen in Blitters wijck; 18.30 uur repetitie voor so pranen in Venray. Vrijdag 11 februari carnavals avond in café Halfweg, voor alle koorleden. Afmeldingen alleen bij Michel Claessen, tel. 5155, na 17.30 uur. Woensdag 9 februari a.s. om 19.45 uur kursus notenlezen, enz., waarna om ongeveer 20.15 uur repetitie voor het gehele koor, tot 22.00 uur. Daar na nog repetitie voor het opbouwen van een ander repertoire voor de rouw- en trouwdiensten, welke wij ook af en toe verzorgen in de Vre- deSberk. Maandag 14 februari a.s. is onze jaarvergadering, om 20.00 uur in „De Essel" aan de Ursulastraat. Verdere gegevens hierover hoort U tijdens de repetities. Bij verhindering uw afmelding aan mevr. Schrooten, tel. 3309, of aan mevr. Pouwels, tel. 2349. secr.: N. de Graaf-Wijnen Mastbos 2, Venray Tel. 04780-2879 Uitnodiging voor alle leden tot het bijwonen van onze ledenavond op maandag 7 februari a.s. om 20.00 u. in de foyer van de schouwburg. Zoals u in het jaarprogramma al hebt kunnen zien zal pater W. Sang- ers, Kruisheer ta -jdaaseik een cau serie houden, getiteld: Zwervers over 's Herenwegen. Hij zal ons ver tellen over zigeuners, kermisexploi tanten en circusmensen; mensen die in het midden van de vorige eeuw udt armoede rondzwierven. Hierbij vormden zich groepjes en clubjes van artiesten, waartoe men b.v. ook de koperslagers, klokkemakers, enz. kan rekenen. Wij verwachten, dat 't een gezellige avond zal worden, en waarbij zeker ook nog wel verhalen uit grootvaders tijd te berde zullen worden gebracht. Afd. Sectie Genealogie Op donderdag 10 februari, 's avonds om 20.00 uur zal de sectie genealogie haar werkvergadering houden in ho tel De Burggraaf aan de Stations weg. Wat is een stamboom? Dhr. Hoen uit Geleen legde dat de vorige keer in een vergadering uit. Naast een stamboom is er de kwartierstaat, een volledige opsom ming van alle voorouders van een en dezelfde persoon dus twee ouders 4 grootouders, 8 overgrootouders en gaat u zo maar door. Verder is er de zogenaamde pa- renteel, dit zijn alle afstammelingen van een en dezelfde persoon. Dhr. Harry Linskens uit Venray zal tijdens deze bijeenkomst zijn kwartierstaat vertonen door middel van dia's, zodat men kan zien, wat men zoal met zijn onderzoekingen kan doen. Hierna is er gelegenheid tot diskussie, ën het uitwisselen van gegevens. Breng dus uw gegevens mee, zo dat men weer eens van elkaar kan leren, en eventuele gegevens kan uitwisselen. De avond is toegankelijk voor ie dereen, die voor genealogie-stam boom onderzoek belangstelling heeft. a.s. Vrijdagavond om 7 uur wordt de eerste plaat gedraaid. Er is dan n.l. disco-bal. Iedereen van 12-15 jaar is dan van harte welkom. Ko men jullie ook. We proberen er weer een gezellige boel van te maken. Zaterdagavond vanaf 8 uur zijn we weer geopend voor iedereen van af 15 jaar. Deze avond worden er hoofdzakelijk rockplaten gedraaid. Tot vrijdag of zaterdag danl Leiding JUM CAPRICCIO Vrijdagavond 4 februari 19.30 uur repetitie in de Grote Kerk voor het hele koor. Zondagmorgen 6 februari 10.30 uur aanwezig zijn in de Grote Kerk; 11 uur Viering. Maandagavond 7 februari 19.00 u. repetitie voor het hele koor. Wcensdagmiddag 9' februari 16.30 uur tenoren en bassen; 17.15 uur so pranen en alten.' BOJEMA Vrijdagavond 4 februari geen re petitie. Vrijdagavond 11 februari 18.45 u. orkestrepetitie. We beginnen met ons nieuwe programma. SALTARELLO Vrijdagavond 4 februari 19.30 uur repetitie Grote kerk. Zaterdagavond 5 februari 19.00 u. inhaalrepetitie. Zondagmorgen 6 februari 10.30 u. aanwezig zijn in de Grote Kerk; 11 uur Viering. Afmelding repetities: Koor: R. Reijnders, tel. 1327; orkest: R. Cals, tel. 04786-209. Donderdag 10 februari 20.00 uur, voor de pauze Bondskursus, na de pauze foto's leden. Onderwerp is vrij. VENRAYS GEMENGDE ZANGVERENIGING Maandag 7 februari 20.00 uur mu- ziekkursus voor de leden, die zich hiervoor hebben opgegeven. Schrijf materiaal enz. meenemen. Afmel dingen voor deze kursus uitsluitend bij mevr. A. Luijpers-Riïtten, De Houten Hoek 6, tel. 3554. Dinsdag 8 februari 20.00 uur jaar vergadering in zaal In den Engel, in gang Poststraat. Zaterdag 12 februari 11.00 uur me dewerking eucharistieviering t.g.v. het 50-jarig kloosterfeest van zuster Adolpha, in de kapel van St. Jozef, Overloonseweg. Maandag 14 februari muziekkur- sus. Indiien u verhinderd bent, dan ge lieve u zich af te melden bij dhr. J. Steijlen, Kolkweg 3, tel. 1221 of bij mevr. W. Manders-Weij ers, Wilhel- mdnastraat 4, -teL 4001. Te Nijmegen slaagde voor het ex amen med. arts de 25-jarige Ven- rayer Wim Timmermans. Ter gelegenheid van zijn afscheid ontving de Commissaris der Konin gin in de Provincie Limburg, mr, dr. C. J. M. A. van Rooy, van Rank Xe rox in Venray een schilderij dat werd gemaakt door de in Amster dam wonende Venrayse schilder Jo han Jeuken. Het stelt een boeren bruiloft voor in de straten van Ven ray van zo'n vijftig jaar geleden. Jo- han Jeuken schilderde het doek in 1976, nadat hij de Venrayse boeren bruiloft als familie van de bruid en thousiast had meegevierd. Het schilderij werd aan de Gou verneur overhandigd door mevr. L. A. Stierman, echtgenote van Euro pees' direkteur van Rank Xerox, on der wiens leiding Rank Xerox Ma nufacturing (Nederland) BV in Ven ray uitgroeide tot een bedrijf van 2800 man. Mr. dr. C. J. M. A. van Rooy ver richte in november 1965 de officiële opening van de fabriek, die hij in la tere jaren meermalen bezocht. Jöhan Jeuken werd geboren in Venray, bracht er een belangrijk deel van zijn leven door en daarna zijn vleugels uit te slaan in Amster dam. Hij bouwde een karrière op als modelleur in de dameskonfeketie. In 1964 gaf hij, om gezondheidsredenen, zijn beroep op. Bij toeval ontdekte hij dat z'n jeugdhobby tekenen wel licht een mooie tijdspassering zou kunnen zijn. Hierbij is het niet gebleven. Hij eksposeerde inmiddels in Venray, 's-Hertogenbosch, Amsterdam en Amstelveen. Bijna al z'n schilderijen vonden vlot een koper. Verscheidene van de kleurrijke werken kwamen terecht in Venray en omgeving. Hij put zijn inspiratie vooral uit herinneringen die met zijn jeugd in Venray te maken hebben. Rank Xerox wijdde in 1974 een kerstnummer van haar personeels blad aan Johan Jeuken. Publicist en ontdekker van Johan Jeuken, de in Nuland wonende Carel Swinkels, schreef het levensverhaal van de schilder. Een Amsterdamse uitgever heeft het plan een uitvoerig plaat werk aan de schilderijen van Johan Jeuken te wijden. GEZOCHT!!! Carnavalsvierders en andere plezier zoekende wezens. Want, let goed op, a.s. zaterdag 5 februari is er een super camavals- discobal in het Trefcentrum Veltum. (kelder scholengemeenschap Coninx- hof). We maken er een knotsgekke boel van. Haal je gekste kleding voor de dag, spring er in en kom naar Vel tum. Vanaf 19.30 uur zijn we in de weer, om er een plezierige avond van te maken. De gekste verklede krijgt een mooie prijs. Dus niet nadenken, korh op naar het super carnavals-discobal in Vel- tum. De disc-jockey's van deze avond zijn D.J. Speedy en D.J. Nobody. Je lacht je te barsten! Tot dan, Arno, Gerrie, Bert en Ed. Lourdescomité afd. Venray Zoals bekend, gaat de Limburgse Bedevaart van 16 tot 24 mei a.s. weer naar Lourdes. Er hebben zich al 'n groot aantal pelgrims laten inschrij ven, zodat Hotel Frangois d'Assise weer goeddeels door Venrayers „be zet" zal worden. U kunt zich nog tot uiterlijk 15 fe bruari a.s. opgeven bij de heer L. Heidens, Nieuwlandstraat 28, Ven ray, tel. 04780-2364 Wacht s.v.p. niet tot het laatst, i.v.m. diverse formaliteiten die ver vuld moeten worden. Alle gewenste inlichtingen, zoals reis- en verblijfkosten, vervoer naar Maastricht kan de heer Heidens u verschaffen. „U hebt zich wel op glad ijs ge waagd" zei de politierechter streng tegen een zeer jeugdige verdachte. „Ja, 't was verrekte glad buiten met die ijzel!" klonk het meelevend. „Ik heb het niet over de gladde straten, maar over gladde jongens." „Nou, u mag blij zijn dat ik geko men ben. Vamme moeder mocht ik de deur niet uit met de brommer. En ik ben twee keer weggeslipt voor ik hier van de stoep glee „U wordt beschuldigd van heling." „As ik miene nek gebroke haaj, ha'n ze ow meschien wel van moord beschuldigd urn de meense mit zo'n gladde weeg op te trommele. En aid meenske het hier vur de dieur d'r biën gebroke. Ik zaag 't gebeure." „U hebt aanstekers doorverkocht die gestolen waren!" „Weet ik veel waar ze vandaan kwamen." „De naam stond er cp!" „Dat was voor mij een bewijs dat ze tweedehands waren en niet splin ternieuw." „Het waren relatiegeschenken." Dat woord kende deze onervaren heler van amper 18 nog niet. De rechter moest hem uitleggen, dat voorwerpen die van diefstal afkom stig waren, niet zomaar mochten worden gekocht en verkocht. De of- fiicer verklaarde, dat dit de knaap al was uitgelegd bij het verhoor voor de rechter-commissaris. „Maar hij wil het zeker niet begrijpen en daar om moet hij maar eens strenger worden aangepakt. Dit is opzet heling." „Nóg strenger?" vroeg de verdach te verbaasd. Hij vond het al welle tjes. „Het waren kostbare aansteker, die nieuw zeker zo'n twintig gulden kostten. De firma liet er haar naam en 1977 op graveren, waardoor de waarde nog steeg. Ze wilde deze voorwerpen cadeau geven aan goede relaties. En nu „Als 't toch wéggevertjes waren, kunde me niks make! Dan kosten ze niks." „Nu zijn ze gestolen door die mooie vriend van u, die daar werkte. En die heeft er u een aantal verkocht. Hoeveel betaalde u daarvoor?" „Nee, u zei 't zelf dat 't cadeaudin getjes waren. Ik kreeg ze dus voor noppes. En dat ik er een paar ver kocht heb om aan centen te komen voor benzine voor m'n brommer heeft er niks mee te maken." „Uw vriend nam ze voor noppes. Maar dat mocht hij niet .Hij stal ze en hij heeft bekend ook. Hij vertel de, dat hij u die aanstekers geleverd had voor vijf gulden per stuk. En verschillende getuigen hier kunnen verklaren, dat u diezelfde aanstekers verkocht voor zeven gulden vijftig. Dat is heling." „Dat noem ik verlinkerij", ant woordde het boefje. „Ik wist niet waar ze vandaan kwamen. Ik kreeg ze aangeboden voor een prikkie. En als je dan liefhebbers weet, zou u dan weigeren?" „Wacht even, een prikkie is geld. Hoeveel geld?" „Geen geld. Een ruiltje. Hij wat sigaretten en ik wat aanstekers, ge loof ik. Die had ie versierd, zei die. Weet ik, wat ie daarmee precies be doelt? Dat ga ik me niet afvragen." „Versieren is anders een heel ge bruikelijk woord voor gappen!" „Nee hoor, as ge en meisje versiert, gapte ze ook niet!" De ouders van de jongen hadden voor een advocaat gezorgd, die wat dieper inging op de ruime betékenis van allerlei moderne termen. Die advocaat betoogde, dat cadeau-arti kelen er waren om cadeau te doen, dus dat iemand die over cadeau artikelen beschikt klaarblijkelijk be voegd is deze cadeau te doen. Voor al omdat de dief werkte bij de be stolen fabriëk, kon zijn cliënt aan nemen dat hij maar voor het uit delen had daar en leet het hém niet van belang, wie nu de aanstekers cadeau kreeg. De ene relatie of de andere. En zijn cliënt stond in vriendschappelijke relatie met de employé van de bestolen fabriek, dus kon hij de cadeau-artikelen wel als cadeaus beschouwen. Dat hij er toch een ruilartikel tegenover had ge steld, was dan van ondergeschikte betekenis. Maar een vriendendienst, zo van de ene dienst is de andere waard Maar de politierechter hield het op schuld-heling en vonniste con form de eis met een boete van 250,- waarvan 100,- voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. „En nóóit cadeautjes meer!" zei 't jongetje. Onlangs vierde de Venrayse be drijf scompeti tie haar 20 jarig be staan. Tevens organiseerde zij de al gemene Limburgse kampioenschap pen bedrijfs- en zomeravond voetbal welke bijzonder geslaagd genoemd mogen worden. Het BVC-bestuur betreurt het dat de belangstelling de laatste paar ja ren teruggelopen is. Zo is het aantal ^deelnemende elf tallen van 20 teruggelopen tot 9 be drijven (instellingen). Het ligt in de bedoeling om de nieuwe competitie '77 te starten met ongeveer 18 elftallen verdeeld over 2 poules. Zeer gaarne zag het BVC-bestuur dan ook diverse nieuwe bedrijven en instellingen, die zich van deelname aanmelden. Gedacht werd ook zeer zeker aan bedrijven die voorheen zelfs mini maal 2 elftallen lieten deelnemen. Opgemerkt dient te worden dat de terreinen nu allemaal beschikbaar zijn in het nieuwe sportpark De Wie- ën, zodat niet meer uitgeweken be hoeft te worden naar de in de buurt liggende voetbalvelden. Het aantal spelers per elftal is mi nimaal 15 man. Mocht een bedrijf of instelling de vereiste spelers niet be schikbaar hebben bestaat de moge lijkheid om met een ander in com binatie aan de competitie deel te ne men. Dit is in voorgaande jaren al met sukses diverse malen toegepast. De Venrayse bedrijfscompetdtie valt geheel onder de reglementen der KNVB. Kosten: Het inschrijfgeld bedraagt evenals voorgaande jaren 220, Keuring is verplicht voor niet ak- tieve leden. Kosten 10,per spe ler. Verzekering: Voor niet-aktieve le den 2,65 per speler. Aktieve spelers behoeven uiter aard niet gekeurd te worden. Deze dienen voor de competitie wel een bewijs-toestemming te overleggen van him club. De start is vastgesteld op eind april. Het hangt af van het aantal deelnemende dubs. Voor inlichtingen omtrent het in combinatie treden met andere be drijven bijSecr. W. Baartman, Cho- pinstraat 25, tel. 5022. Tevens alle aanmeldingen uiterlijk t.m. 20 februari. Het bestuur BVC hoopt op een flinke belangstelling der Venrayse bedrijven en instellingen zodat de komende nieuwe kompetitie weer de nodige ouderwetse spanning op gaat leveren. MEDEDELING VERENIGING HET GROENE KRUIS VENRAY Op 15 fbruari 1977 zal er wederom een kursus voor aanstaande ouders worden gegeven. Opgave hiervoor, liefst zo spoedig mogelijk bij het Groene Kruis Ven ray, tel. 04780-1269. Een fleurige kleurschakering vorm den de prachtige gilduniformen op de jaarvergadering van de Gilden uit de Kring Land van Cuijk te Beugen. Het gaf de juiste sfeer aan een aktief gildeleven in dat gebied, waartoe ook de gilden uit Geysteren, Holthees en Overloon behoren. De jaarlijkse preek van de voor zitter baron W. de Weichs de Wenne, maar vooral het openings- en slui tingsgebed, waarin Gods zegen wordt gevraagd over het werk van de gilden, doet ook in deze tijd vol nostalgie terugdenken aan het Rij ke Roomse Leven, maar is kenne lijk voor de Gildebroeders een van zelfsprekende zaak. De voorzitter ging in zijn wel komstwoord dan ook bewust in op het waarom en de zin van het Gil- debrceder zijn. De pijlers van het gildebroederschap zijn nog altijd de zelfde: 1. ten volle ons christen zijn en daarnaar zich ook te gedragen. 2. Sociaal gericht zijn en de mede mens die hulp te bieden welke hij nodig heeft. Hulp aan zieken en be jaarden of gehandicapten. 3. Ver bondenheid met de historie, niet om dat men de moed niet heeft in het heden te kijken en daarnaar te han delen. Onze voorouders waren ook men sen en al hebben wij heden ten da ge meer mogelijkheden, wij moeten groot respekt hebben voor de rijk dom welke zij ons hebben nagelaten. Wij heben als gildebroeders, zo besloot de voorzitter zijn preek, de plicht en de opdracht om het gilde in stand te houden, om te behouden, omdat het goed is bewaard te blij— HUISHOUDELIJK GEDEELTE J De traditie om de broederschaps gedachte levendig te houden door deeT te nemen aan de ziekendag op kasteel Kalebeeck te Goch zal, wor den voortgezet. Van de opbrengst van die kasteelfeesten zullen zieken een gratis bedevaart kunnen ma ken naar Lourdes. Er kunnen ook zieken uit het Nederlandse grensge bied naar Lourdes gaan. Baron de Weichs de Wenne werd voor een periode van drie jaar bij acclamatie herkozen als voorzitter. Bet algemeen klassement voor de prijsverdeling werd goedgekeurd. De kontributie werd verhoogd van 35 gulden tot 100 gulden per jaar, terwijl de boete bij het niet deel nemen van een gilde aan een kring wedstrijd werd gebracht van 15 op 100 gulden. Geen dames zullen lid kunnen worden van een gilde voor vende liers, schutters of standaardrijder. Dat besluit werd genomen gezien de historische achtergronden van de gilden. Hofdames, keizerinnen en koninginnen mogen natuurlijk niet in de optocht ontbreken. Deelnemers aan wedstrijden kunnen alleen voor prijzen in aanmerking komen als ze aan de optocht hebben deelgenomen. Bet Europees koningschieten zal in Nijmegen worden gehouden op 5 juni a.s. Daaraan zullen alleen kringkoningen kunnen deelnemen. Er worden in Nijmegen 80 kringko ningen verwacht waaronder 11 uit Limburg. Rond het Europees koningschieten worden nog al wat festiviteiten ge pland: gildemaaltijd taptoe en ko ningsbal; terwijl de muziek door minnestrelen wordt verzorgd. Er zullen ook echte koningsparen uit Europa aanwezig zijn. Zeker is dat H.M. Koningih Juliana met Prins Bemhard, H.K.H. Prinses Beatrix en Prins Claus aanwezig zijn. Mgr. Bluyssen zal een pontificale Hoogmis opdragen met assistentie van Em. Kardinaal Alfrink. In Eindhoven zal een tentoonstel ling van gildezilver en gideattribu- en georganiseerd worden in de Phi- lipshallen. Het was een hoogstaande vergade ring welke zich kenmerkte door een eigen sfeer. Van de 24 gilden liet geen enkele verstek gaan en dat is een percentage waarop menige or ganisatie jaloers mag zijn. Op de Stationsweg geraakte een, personenauto bestuurd door de 29 jarige E. H. uit Meerlo-Wanssum in een slip. De auto kwam via het trot toir in botsing met een tuinmuurtje. De auto werd zwaar beschadigd, het muurtje werd vernield, terwijl de inzittende de 29 jarige mej. P. v. B. door de botsing dusdanige verwon dingen opliep dat ze naar het zieken huis moest worden vervoerd.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 8