DE WERKELOOSHEID IN ONZE GEMEENTE VAKATURE BANK CARNAVAL OP KOMST Scholing in Limburg in 1976 THIEU I NIEUWE PRINS DER PIELHAZEN Carnavalsoptocht 77 HANS WIEGEL WAS HIER... KINDEROPTOCHT 1977 Dronkenschap Autobus tegen stoppende auto Botsing Werkgroep jongeren Overloon De Karklingel Oostrum BOEREBRULLUFT Wij 'hebben het in het verleden reeds meermalen geschreven, dat de situatie op de arbeidsmarkt een zeer onduidelijke zaak is. Enerzijds zitten we met een groot aantal werklozen, anderzijds stijgt elke week het aan tal arbeidsplaatsen dat we telkens in ons blad publiceren bij de vaka- turefbank. Als we zien dat we in Venray per 31 december 842 mannelijke werke lozen hebben 81 meer dan op 30 november dan vragen we ons toch af, of een gedeelte van hen niet la minute aan het werk kan, omdat er in de vakaturebank nog 327 ar beidsplaatsen vakant zijn. Toch schijnt dat niet te kunnen. Kennelijk zijn juist die plaatsen be schikbaar waarin geen werkeloos heid bestaat, althans geen geschikte arbeidskrachten voorhanden zijn. We zullen er mee moeten leren leven, dat er veel, te veel werkelo zen zijn, én dat er bedrijven zijn die niet aan personeel kunnen komen. Een gekke situatie, maar de feiten liggen er. Opmerkelijk vinden we ook steeds weer de redenen die het Districts bureau voor de Arbeidsvoorziening in Limburg, opgeeft, als oorzaak van de gestegen werkeloosheid. Dan zijn dat steeds weer de seizoenmatige stijging en de terugkeer van pende laars uit Duitsland in België. Provinciaal gezien zal dat wel enigszins kloppen, maar bekijken we dat in Venray, dan geloven we daar niet zo heel erg in. Seizoenmatige stijging kaïn en zal zich inderdaad voordoen als we b.v. een strenge winter hebben en de bouwwereld praktisch stil ligt. Van een strenge winter is tot nu toe geen sprake, terwijl vele bouwplaatsen doorwerkproj eikten zijn. Pendelaars zijn er in Venray nog steeds, maar dat die nu allemaal in Gewestelijk Arbeidsbureau Venray Van 1 augustus 1976 tot en met 25 januari 1977 werden 1354 vakatures opgenomen in de vakaturebank; op 26 januari 1977 was in 966 vakatures voorzien, zodat er thans nog 388 plaatsen vakant zijn, waarvan 138 buiten het rayon Venray. Hier volgt een greep uit de vaka tures in het rayon Venray: in de bouwsektor en aanverwan te sektoren: metselaars, machinaal houtbe werkers meubelmakers, woning inrichter/ stoffeerder, straatmaker medewerker op houtwerf, aan komend stoker steenfabriek, fa- brieksmetselaars, medewerker bedrijfsbureau, technisch ambte naar. in de metaalsektor: le automonteur, allround diesel- monteur, leerling bromfietsmon teur, c.v.-monteur, slijper/polijs ter, voorman COo-lassen, lassers, persers, hoorders, slijpers, draaiers, frezers, walsers, verf- spuiters, machinebankwerkers, constructiebankwerkers, galvani- seur, maohiimebedienden, momta- gemedewerlkers, gereedschap- profiielfrezer. in de dienstensektor: sekretaresse, administratief me- dewerkers/sters, medewerker ge meentelijke sekretarie, financieel medewerker, assistent admini strateur, kostprij sdeskundige, telefoniste/receptioniste/typiste, vertegenwoordigers, winkelbe dienden, verkoopsters, serveer sters, kelners, chef de rang, kan tinebedienden, banketbakkers, chef slager, koks, mengers, logo pediste), arts, verpleegkundigen- B, part-1 time nachtdienst bejaar dentehuis, onderwijzer (es), hoofd praktijkopleiding, chauffeurs na tionaal en internationaal, tour- aUtobuschauffeurs, part-time autobuschauffeurs, heftruck chauffeurs. overigen: huishoudelijke hulpen voor dag en nacht, leidster afdelingskeu ken, magazijnbedienden, inpak kers/sters, produktiemedewer- kers/sters, hulp in champignon kwekerij, champignonkwekers- knecht, trompettist/saxofonist. I De vakatures worden snel bezet! Een vakature van vandaag kan mor gen reeds zijn vervuld. Komt U daarom zelf op de hoogte stellen van de inhoud van het vakaturebestand. De vakaturebank is geopend, iede re wericdag 's morgens van 08.15 tot 12.30 uur en 's middags van 13.45 tot 17.00 uur. december naar huis zijn gestuurd, wil er bij ons niet in. Bekijken we de lijst van beroepen van werkelozen dan zien we dat in Venray nog steeds de bouwvakkers het grootste aantal uitmaakt, 187. Maar op de voet volgt dan met 173 een niet gespecificeerde groep wer kelozen. Bet zou interessant zijn te weten welke beroepen zich hder ach ter verschuilen. De metaalbewerkers zijn met 113 ook een niet te vergeten groep. Van de andere beroepen met een hoog aantal werkelozen noemen we nog het kantoorpersoneel met 98 en de landbouwers met 92. Het aantal vrouwelijke werkelo zen bleef in december praktisch het zelfde .Met 346 werkzoekenden vor men zij een flink „legertje". Ook hier zijn de meesten (150) opgeno men in een niet gespecificeerde groep „overige beroepen". Wat die beroepen dan wel zijn staat nergens vermeld. Werkeloos kantoorperso neel is er met 86 meer dan genoeg, terwijl met 48 werkzoekende winkel bedienden een groot warenhuis be volkt zou kunnen worden. 842 werkeloze mannen en 340 wer keloze vrouwen, samen 1182, vormen de droeve balans waarmee Venray het nieuwe jaar opende. Eerlijk heidshalve moeten we vertellen dat op 1 januari 1976 dit aantal 1338 be droeg, dus nog 156 méér dan nu. Maar dat is geen reden om te jui chen. Intetgendeel: 1182 mannen en vrouwen die dagelijks niets om han den hebben, juichen helemaal niet omdat ze lekker niets behoeven te doen In dit verband is het voor die werkelózen toch wel een lichtpuntje dat er allerlei instanties zijn die hen helpen hun (vrije) tijd zo zinvol mo gelijk door te brengen. Onder het motto: „Met werkloos toezien komen we nergens" werd vorige week in dit blad gewezen op de diverse ak- tiviteiten die in Noord Limburg wor den georganiseerd met het beoefenen of ontwikkelen van een doet-het-zelf hobby. Voor meer inlichtingen daar over kan men terecht op het ge meentehuis. De situatie op de arbeidsmarkt in het afgelopen jaar had tot gevolg, dat zender extra maatregelen vraag en aanbod moeilijker tot elkaar kon den worden gebracht. Onder de ar- beidsbevorderende maatregelen na men de gehanteerde scholingsmaat regelen een belangrijke plaats in. De vier centra voor vakopleiding van volwassenen zetten hun aktivi- teiten voort en leverden evenals in voorafgaande jaren aankomende' vaklieden af voor de bouwnijverheid en de metaalindustrie. De bedrijfsscholingsregeling werd nog sporadisch toegepast in het af gelopen jaar. De bestaande regeling werd medio 1976 ingetrokken en vervangen door de regeling scholing in samenwerking overheid - be drijfsleven, waarmede in de afge lopen jaren speciaal in Limburg een ruime ervaring werd opgedaan. Deze laatste regeling werd in 1976 in 39 bedrijven toegepast. Voorzover hier bij personen uit de arbeidsreserve tot de scholing in het bedrijf werden toegelaten, werd een subsidie in de scholingskosten toegekend van ma ximaal 40,per effectieve scho lingsdag en van 70,in de loon kosten. (Eveneens per effectieve scholingsdag). Een waardevolle bijdrage werd verder geleverd door toepassing van de studiekostenregeling ten behoeve van werkzoekenden. Naast de genoemde meer algemene vormen van scholing werd gebruik gemaakt van enkele specifieke scho- lingsvormen, gericht op bepaalde ar beidsmarktcategorieën, zoals het jeugdig produktiepersoneel in de confectie-industrie en de regeling stimulering vakopleiding jeugdigen. In totaal werden in 1976 3831 per sonen tot een of andere vorm van scholing toegelaten, welke als volgt kunnen worden verdeeld: cursisten: oentra voor vakopleiding van volwassenen 608 bedrijfsscholingsregeling 35 scholing in samenwerkings verband 1169 studiekostenregeling werkzoekenden 1081 jeugdig produktiepersoneel confectie-industrie 745 stimulering vakopleiding jeugdigen 193 Totaal cursisten 3831 boekhandel van den munckhof is ook dinsdags de gehele dag geopend Het Venrayse Piëlhazenrijk heeft zaterdagavond ai een voorproefje gekregen van hetgeen de komende weken te wachten staat. Tijdens een bijzonder gevarieerd programma werd met carnavaleske droef heid afscheid genomen van Prins Sef (Raedts) I en zijn adjudanten Sjaak Nooyen en Jo van Oers en onder oorverdovend gejuich kwam Thieu (Coenen) I naar voren als de nieuwe Prins. Hij wordt bijgestaan door zijn adjudanten Teng Weegels en Jan Meurs. En uiteraard werd de „afgedankte" prins bijgezet in de gelederen van Aid Prinse Kompnej na eerst een aantal vragen van de school opziener te hebben beantwoord en gedoopt te zijn met rode cham pagne. Prinsengarde „Den Dreumel" uit Horst opende het programma met 'n wervelende show en gaven later nog een Can-can ten beste, die er zijn •mocht. Niet voor niets riep Prins Sef- I de leidster van de groep, Fienie Houben, naar voren om haar een on derscheiding uit te reiken voor het geen zij op landelijk en zelfs Euro pees niveau met haar meiskes heeft bereikt. In schrille" tegenstelling tot de vaart waarmee de Hors te rs meiskes optraden, stond het optreden van De Goneras uit Koblenz (Did.). De act was langdradig en weinig origi neel. Door de verveling, die zich van de aanwezigen meester maakte ging de toch niet onaardige clouw goed deels verloren. De Mainzel Manchen waarach ter negen dames uit de carnavals optocht 1976 schuil gingen daar entegen waren weer bijzonder aan trekkelijk en geslaagd. Ook de trou badour Joep Rademaker wist snel het camavallend publiek op zijn hand te krijgen. Het „culturele aspect" van de Prinsenproklamatie was toebedeeld aan het VenraysVenrays Mannen koor. Of een dergelijk hoogstaand programma-onderdeel thuishoort bij een carnavalsfeest blijft voor ons 'n vraag. Een optreden van het Hofkoër met b.v. herinneringen aan carnaval 1976 zou misschien beter tot zijn recht zijn gekomen, wat uiteraard niets af doet aan het klassewerk van Ven- rays Mannenkoor. De introduktie van de Venrayse carnavalsliederen 1977 door Jeu Aarts, Mario en Frans Verhofstad mocht er in alle opzichten weer zijn. „Laot meej ow ens bekaeke", „Want enns per jaor" en „Os Hofkepèel" zullen het de komende carnavals dagen ongetwijfeld bijzonder goed doen. Uiteraard was de hofkapel o.l.v. Herman Stevens weer op z'n best. Het optreden van het Jachthoorn-, trompetten- en Majorettenkorps „S. Petrus-Banden" werd bijzonder op prijs gesteld en Janssen en Janssens verdienen een compliment voor het geslaagd „aan elkaar kletsen" van de programma-onderdelen. BRONZEN PIëLHAAS Een belangrijk hoogtepunt van de avond was het uitreiken van de Bronzen Piëlhaas aan Aalmoezenier dr. J. Peters. In alle toonaarden werden de bemoeiingen ,die Pater Peters heeft met de buitenlandse werknemers genoemd. Hij is een vraagbaak voor iedereen en heeft zeer veel gedaan voor het herenigen van de gezinnen van de buitenlan ders, die in Venray en omgeving werken. Met een driedubbele hazeklap werd de waarde van de onderscheiding onderstreept. Opperpiëlhaas Defesche herinner de eraan, dat Aalmoezenier Peters behalve de bronzen medaille van het Spaans Instituut van Emigratie, ook in 1974 een hoge Spaanse onder scheiding heeft ontvangen voor zijn werk voor de Spanjaarden. Aalmoezenier Peters was zeer ver eerd met de onderscheiding en schaarde zich graag in het gezel schap van de Bronzen Piëlhaashou- ders. Het publiek hief hierop een spon taan „Viva L'Espana" aan. Met spijt en weemoed werd af scheid genomen van Prins Sef I, die één jaar heeft geregeerd over het Piëlhazenrijk. Hij bracht dank aan de Vorst en de Raad van Elf. Als vertegenwoordigster van alle Piëlhazen en Piëlhazinnen kreeg mevr. Pelzer zijn laatste onderschei ding. En met een welgemeende driedub bele hazeklap werd het tijdperk van van Prins Sef I uitgeluid en de nieu we Prins, Thieu I geintroduceerd. Onder 'het motto: „Mak vort, mak vort, 't duurt mar kort" beloofde Tjeu II zijn beste krachten te zul len geven aan de Venrayse carna valsviering en nog dezelfde nacht trok hij zich terug met zijn adjudan ten en adviseurs om aan de voorbe reidingen te beginnen. Op zaterdag voor carnaval zal hij officieel ten gemeentehuize door Op per Piëlhaas Defesche worden ge- installeerd. Daar kwamen ze dan op de eerste zittingsdag van onze commissie. Nog nooit waren er op de eerste dag zo veel aanmeldingen voor de optocht. Dat belooft wat. Met glinsterende pret-ogen werd uitvoerig uit de doeken gedaan waar men mee bezig was, er meteen al weer van alles bij-fantaserend. Daar zijn al enkele weken van plezier aan vooraf gegaan en er volgen nog en kele weken van pret, tot enkele uren voor de optocht. Dan komt er spanning. Zou het lukken, zou het bij de mensen aan slaan? Iedereen die ooit met de optocht meeging kent dat gevoel. Kom mensen, gooi eens alle zor gen van U af en kruip eens in een andere huid. Doe eens (fatsoenlijk) gek en trekt U van de anderen niets aan. Als die even gek doen als U valt U helemaal niet op. Ga mee in de optocht en laat tienduizenden mensen langs de straat ook voor enkele uren him zorgen vergeten ,dan hebben wij sa men ons doel bereikt. Overigens, het eerste gekke-har- monietje is er en er volgen er nog meer. Wij wisten het wel, op de Piëlhazen kun je rekenen. De Optocht-commissie. De belangstelling voor de WD- fraktdevoorzdtter in de Tweede Ka mer, was maandag j.l. zó groot, dat de schouwburgzaal te klein was. Tot in de foyer stond het publiek te luis teren naar de speech van Hans Wie gel. Aan deze politieke avond was een drukke werkdag vooraf gegaan, waarin de WD-kopstukken in drie groepen de diverse Noord-Limburgse gemeenten bezocht hadden en daar hun oren te luisteren hadden gelegd bij de gemeentelijke autoriteiten. Voor Venray waren de voornaam ste punten van gesprek de investe- ri ngspremi eregeling, de werkgele genheid en de noord-zuid-verbin- dling. Wat de investeringspremieregeling betreft, maakt de gemeente Venray zich zorgen. Kreeg men tot nu toe 25% in de investeringskosten voor nieuwe industrie, minister Lubbers wil nu geheel Noord Limburg daar van laten profiteren, maar dan met een premie van 15%. Die 10% ver schil maken voor Venray veel uit ook met de planning die gemaakt werd over diverse jaren. De WD ziet wel het belang van die 15% voor de andere Noord Limburgse gemeenten, maar heeft alle begrip voor de problemen die ontstaan voor Venray. In de Tweede Kamer-frak- tie heeft men daar dinsdag al uit voerig over gesproken. De werkgelegenheid U kunt de toestand daarvan elders in dit blad lezen moet beter afgestemd wor den, zodat vraag en aanbod meer met elkaar in overeenstemming ko men. Overigens voorzag de heer Wiegel in de toekomst dat een be paalde groep van de bevolking nooit en te nimmer aan werk zal kunnen komen. Over de Noord - Zui d -verbindi ng, met name Nijmegen-Venlo-Roer- rnond en de dwarsverbindingen, sprak de WD van „franse toestan den". Zij vond dat de huidige rege ring het rijkswegenfonds uitgehold heeft. Zeker wanneer de WD rege ringspartij wordt, zal aan deze Noord Limburgse wegen alle aan dacht besteed worden. In dit ver band noemde men de verbinding V enrayB oxmeerN ijmegen. Piëlhaze en Piëlhazinnekes. Over enige weken is het weer car naval. 'Om dit feest voor jullie tot een groot sulkses te-maken,, zijn er kin derbals georganiseerd én wórdt er een erg leuke kinderoptocht gehou den. De kinderoptocht is op Cama- valszondag. Je kunt er helemaal al leen of ook samen met een groep vrienden of vriendinnen aan mee doen. Als je zin hebt kun je ook een wa gen of een kar leuk versieren. Voor de mooiste wagen, groep of mooist verklede eenling zijn er natuurlijk aparte prijzen. En voor de mooiste schoolgroep is er dit jaar weer een beker. Val je niet in de prijzen, dan krijg je na- tuuriijk toch een mooi herinnerings plaatje. Op 30 januari en op 6, 13 en 20 fe bruari van 11.30 - 12.30 uur kun je je voor de optocht opgeven in Soos „Free Wheelin", Hoenderstraat 10. Als je je daar opgeeft krijg je een deelnemerskaart met nummer. Zo weet de jury precies wie je bent. Wanneer je niet precies weet wat je wilt maken of je weet niet hoe t moet, kun je altijd om raad en ideeën vragen aan de mensen ,bij wie je je opgeeft. De optocht wordt om 14.30 uur opgesteld in de Hoenderstraat en vertrekt om 15.18 uur. Via de School straat, Leeuwstraat, Langstraat, Pa- terslaan en Patersstraat kom je uit op het Henseniusplein,( waar in de tent alle prijzen uitgereikt zullen worden. De kinderbals zijn op maandag en dinsdag 21 en. 22 februari van 10.00 tot 12.00 uur. Voor kinderen tot 10 jaar is dat in de schouwburg en voor kinderen ouder dan 10 jaar is het in d etent (Henseniusplein). Verder is er op zondag-, maan dag- en dinsdagavond groot bal voor de Venrayse jeugd. Deze bals zijn in ed tent. Op zondag van 18.00 - 21.30 uur. Op maandag en dinsdag van 17.30 - 21.30 uur. Organisatie Kinderopocht „Grieze Hazekeutel" Twee personen uit Venray werden door de politie aangehouden en in de daarvoor bestemd ruimte ter ont nuchtering opgesloten, terzake open bare dronkenschap. Op de Stationsweg stopte de per sonenauto, bestuurd^ door de 48-ja- rige A. J. uit Venray. De achter hem rijdende autobus, bestuurd door de 49-jarige A. D. uit Venray rem de nog af om een botsing te voor komen met de stoppende auto, maar waarschijnlijk door het natte weg dek gelukte het de bestuurder niet de autobus tijdig tot stilstand te brengen. Het bleef gelukkig bij ma teriële schade. De 23-jarige bestuurder van een personenauto P. L. uit Helmond zag dat een andere auto bij het achter- uitzetten tegen zijn auto botste. Deze veroorzaker reed zonder zijn iden titeit bekend te maken door. Voor dat hij de schade had opgenomen, zette de Helm onder een achtervol ging in en het gelukte hem op de Westsingel de andere auto te laten stoppen. De politie werd erbij ge haald en deze stelde de identiteit vast van deze brokkenmaker. Het bleek de 23-jarige Venrayer H. F. te zijn. De rekening van de schade zal nu wel hoger voor hem uitval len. Woensdag 2 februari 19.30 uur zal er in het Gemeenschapshuis te Over- loon de film: Hyde Park van de Rolling Stones worden gedraaid. Na afloop van de film is er nog gelegen heid om te dansen. KARNAVALSVERENIGING Zaterdag 22 januari j.l. hebben wij ons Prinsenbal gevierd in O os tiums Parochiehuis. De onthulling van Prins Karnaval 1977 was een enorme verrassing. Wij alleen waren blij Prins Toon I als waardig opvolger van Prins Twan I toe te mogen juichen. Wij wensen onze nieuwe Prins, Toon van Soest, veel sterkte toe in het komende karna va lsgedruis. Woensdag j.l. werd het bruidspaar met familie van de dit jaar te hou den broerenbruiloft aan het publiek voorgesteld. Dit gebeurde tijdens een speciale bijeenkomst van de organiserende vereniging van dit jaar, n.l. Venrays Mannenkoor. Op deze avond werden enkele films vertoond van de boerenbruiloft en carnavalsoptocht van 1976, terwijl 't Hofkoor deze avond opluisterde met haar nieuwe carnavalsrepertoire, hetgeen erg in de smaak viel. Voordat camavalsdïnsdag weer een paar duizend bruiloftsgasten mee zullen trekken en hossen vindt op carnavalszondag tijdens 't carnavals- zondagochtendconcert de ondertrouw plaats. De boerebruidegom van dit jaar Is Wim Smits, op de Venrayse carna valszittingen en in 't Hofkoor geen onbekende. Als Wim van Jacob den Boektoiender krijgt hij Bets Laurens- se als boerebruid, oftewel Bets van Johan van Harrie den schoester. Als ouders van de bruid fungeren Lam en Trudy Seuren, terwijl Jan en Tony Oudenhoven als ouders van de bruidegom optreden. De wettelijke getuigen bij deze boerebrulluft zijn Gerrit van Genen en Jac. Laurensse. Het bruidshuis is op het adres Oude Oostrumseweg 1 (de woning van de voorzitter van het Venrays Mannenkoor, dhr. van Dijk).

Peel en Maas | 1977 | | pagina 3