FILMNIEUWS ïparen OPEN SCHOOL VENRAY Rabobank JUM Merselo ADMINISTRATIEF MEDEWERK(ST)ER Limburgse Katholieke INVALIDENBOND Vrouwenkonfakf Yeitum Sfraatbijeenkomsten Brukske K.V.V. Venray Het was voor een gering aantal belangstellenden die de werkgroep Commissie Open School, in de foyer van het socio centrum „Den Kerk dijk", onder voorzitterschap van de Venrayse wethouder J. van Oers, mocht begroeten. Een bijeenkomst, omdat de Open School van het ministerie de ver heugende mededeling heeft gekregen dat men in de regio Noord Limburg én de stad Groningen kan beginnen. Van de burgemeesters die een uit nodiging hadden ontvangen, was al leen mr. H. Defesche van Venray aanwezig, terwijl van de wethouders van de zes betrokken gemeenten al leen maar een wethouder van Broek huizen en van Horst aanwezig wa ren. Raadsleden schitterden door af wezigheid, alleen de kleine frakties van Venray raad en van Samenwer king waren een zestal leden aan wezig. De onderwijsspecdaListen van Venrays raad lieten ook verstek gaan. Wethouder van Oers bracht in her innering dat in het jaar na de start toch het een en ander was gebeurd. Men had de werkgroep kunnen for meren. In iedere plaats zullen zoveel mogelijk maatschappelijke geledin gen vertegenwoordigd zijn .Als be geleiders zullen twee full time en 4 half time krachten het projekt gaan begeleiden. Gedacht werd aan 150 deelnemers. In september zal, nu het ministerie de goedkeuring heeft gegeven, reeds in een viertal groepen kunnen wor den gestart en wel 1 in Horst, 1 in Sevenum en in Venray op twee plaatsen. 5 DE PROJEKTLKIDER de heer Friederichs wilde de ge heimzinnigheid waarin gewerkt was nu bij de start in de openbaarheid brengen en was blij dat nu te mo gen doen. De Open School moet ge zien worden als een sluitstuk van de onderwijsstructuur, onderwijs voor niet leerplichtigen. Er zal geen scheiding worden gemaakt tussen onderwijs en vorming. Een groot percentage van de deelnemers heeft niet meer gehad dan alleen de la gere school. De minimale basis moet zijn lagere school tot de 5e klas en maximaal twee jaar vervolgonder wijs. Aan de pre-pensionering en aan lessen voor buitenlandse ar beidskrachten is reeds gedacht. Er zal veel, en vooral in de eer ste jaren, geëxperimenteerd worden. WAAROM OPEN SCHOOL? De Open School is een zeer spe ciale doelgroep met een experimen teel werkplan. Open School wordt niet in een schoolgebouw gegeven. Open School biedt de overstap naar de Avondschool. Open School werkt reeds samen met schriftelijk onder wijs en Teleac. Er zijn nu reeds 14 proefprojekten: 3 voor Jong Volwassenen van 17 tot 28 jaar; 3 voor Werkende Volwasse nen van 28 tot 50 jaar en 8 voor ge huwde vrouwen. Het Noord Lim- burgseprojekt is voor mannen en vrouwen van 28 tot 50 jaar welke hoogstens 2 jaar vervolgonderwijs hebben genoten en die zich met een sluimerende motivatie als deelnemer hebben aangemeld. Waar afstand een rol speelt gaat de Open School naar de deelnemers toe. De Limburgse Vrouwen Bewe ging heeft reeds voor de Open School belangstelling getoond. Natuurlijk zijn er bestaande voorzieningen en er werd gedacht aan het schriftelijk onderwijs, aan de cursussen van Teleac, aan de Avondscholen en aan de Sociale Scholen. De inhoud van de Open School is aangepast aan een open leerplan. Er zal thematisch worden gewerkt en ook kreatief gericht Werken met onderwijseenheden en de bezigheid is bepaald gericht De plaats waar en de tijd zal door de deelnemers zelf worden bepaald. Het experiment zal duren tot augustus 1979. Wij schreven reeds dat de start in Venray (Desseüke en Zuid) in Horst en in Sevenum, in september zal plaatsvinden. De werving zal mid dels toeleiders geschieden en straks mogelijk ook in de Maasdorpen kan plaatsvinden. Na de inleiding kregen zowel de projektleider, de heer Friederichs, als de heer van Enckevort van de werkgroep Commissie Open School, en de studieleider de heer van Heys- ter, de gelegenheid om de verschil lende gestelde vragen te beantwoor den. Gezien echter het dikwijls pre mature of vertrouwelijke karakter van de gestelde vragen willen wij zowel cop ode vragen als de ant woorden niet nader ingaan. Zoals hierboven reeds vermeld, was het een teleurstellende opkomst met name van de raadsleden uit de gehele regio. Als er van de bijna 100 daarvoor in aanmerking kamende raadsleden maar een tiental aanwe zig is, dan is dat volgens ons een onderwaardering dcor diezélfde raadsleden ten opzichte van de on dersteuning van de Open School. Vooral het ontbreken van verschil lende onderwijsspecialisten uit die gemeenteraden vinden wij een be treurenswaardige zaak. Bij de onderafdeling administratie van de afdeling sociale zaken is door toename van de werkzaamheden de vakature ontstaan van: Betrokkene zal in hoofdzaak worden belast met: het berekenen van de uitkeringen; het gereedmaken van de daarmee verband houdende mutaties; het aanleggen en bijwerken van stamkaarten; het assisterèn aan het loket De uitkeringsadministratie is geautomatiseerd, zodat de mutaties gecodeerd moeten worden. q De werkzaamheden worden verricht in (klein) teamverband— (drie medewerkers). Van kandidaten wordt verwacht, dat zij beschikken over een vooropleiding op het niveau van MAVO, bij voorkeur aangevuld met een voortgezette administratieve opleiding (bv. MEAO). Enige ervaring in het verwerken van gegevens met behulp van computers kan tot aanbeveling strekken. Het salaris is afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring en reikt tot maximaal f 1.502,bruto per maand. De gemeente kent een goede studiefaciliteiten-regeling. Sollicitaties kunnen, binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad, worden ingezonden aan het college van Burgemeester en en Wethouders van Venray, Maasheseweg 1 te Venray, onder vermelding van het vakature-nummer PZ-101. MAX HA VELAAR GEPROLONGEERD De beroemde Nederlandse kleuren film van lange speelduur wordt in Venray nog een week doorgespeeld. Opvallend is, dat juist zeer velen, die zelden een bioscoop bezoeken de ze film willen zien. De prachtige opnamen in Indonesië gemaakt wer den door Fons Rademaker vormen een uitstekende entourage voor het bekende werk van Multatuli. Wie kent niet het veihaal van Saidja en Addnda. Wie wil er eigenlijk niet onder de betovering komen van dit beroemde werk. Deze week zijn het wel de laatste voorstellingen. openbare bibliotheek LQ venray Schoolstraat 32 Venray Aanwinsten jeugdafdeling: Amoldius, H. Tup en Joep gevangen. Amoldus, H. Pim en Pidoe en de postduif. Bas, Rutger. Het goud van Pech- zonder-end. Geschiedenis in onderwerpen. Dl. 2. Mavo leerlingenboek. Hellsling, L. De reds van de luchi- beren. Sanday, A. P. Het geluid. Sprookje, Het, van de schitterende va uk en andere Russische sprookjes. Vanhalewijn, M. Een schaap met witte voetjes. Veme, J. Naar het middelpunt der aarde. I jy1 Goscinny, R. Dalton City. L'L/ VENRAYS GEMENGDE ZANGVERENIGING Maandag 31 januari 20.00 uur mu- ziekcursus voor de leden, die zich biervoor opgegeven hebben. Schrijf materiaal enz. meenemen. Afmeldin gen voor deze cursus uitsluitend bij: Mw. A. Luijpers-Rutten, de Houten Hoek 6, tel. 3554. Dinsdag 1 febr.: 19.30 uur repetitie voor de tenoren, om 20.00 uur voor het hele koor, in de Essel, Ursula- straat. Maandag 7 februari muziekcursus. Dinsdag 8 februari 20.00 jaarver gadering in zaal „In den Engel", in gang Poststraat. Zaterdag 12 februari: 11.00 uur medewerking Eucharistieviering ter gelegenheid van 't vijftigjarig kloos- t erf eest van Zuster Adolpha, in de kapel van St. Joseph, Overloonse- weg. Indien U verhinderd bent, dan ge lieve U zich af te melden bijdhr. J. Steijlen, Kolkweg 3, tel. 1221 of Mw. W. Mandors-Weijers, Wilhelm!nastr. 4, tel. 4001. DVORAKS TE DEUM Dvorak schreef dit werk in vier weken in 1892, toen hij in Amerika wa^ ter gelegenheid van de 400e ge denkdag van Columbus' ontdekking van Amerika. De eerste uitvoering vond plaats op 21 oktober 1892 te New York o.l.v. de componist (die vooral bekend werd om zijn 9e sym phonic: „Aus der neuen Welt") en had een doorslaand sukses. De melodieën zijn volksliedachtig van aard en hebben een bonte, maar zeer doeltreffende instrumentatie, soms met een dansachtige inslag. Het werk is gebouwd als eén sym phonic in vier delen. Iets van de Oosterse kerk is er in terug te vin den, als we de mannenkoorpassages beluisteren. De geniale eenvoud van het werk wint nog aan kracht als we het vergelijken met werken van tijdgenoten. De partituur toont een groot meesterschap. Een prachtwerk! Venrays Gemengde Zangvereni ging studeert momenteel dit werk in. Rob Berben, dirigent Als U ook van zang houdt, meldt U zich aan als lid. Iedere dinsdag avond repeteren we in De Essel, Ur- sulastraat. Of bel even naar onze se- kretaris dhr. J. Steijlen, Kolkweg 3, tel. 1221 en U krijgt alle inlichtin gen. Jengdnatunrwacht Hyacint-aktie Een aantal leden hebben ons ge meld dat ze hun hyacint al in bloed hadden. De vraag was: „Wat nu?" Het antwoord luidt: Als je vindt dat je hyacint oop ztfn mooist is, laat je de hyacint zien aan je leerkracht op school, die je daar als beloning één, twee of drie stempels voor kan ge ven. Als je de bol in het verleden goed verzorgd hebt en nu grote en mooie bloemen hebt, verdien je er wei drie stempels mee! Voor de overige leden wil dit niet zeggen dat ze teleurgesteld moeten zijn. Pas als de knoppen of „neuzen" minstens 8 cm zijn en een mooie zachtgele kleur hebben, gaan we de hyacint naar een plekje met hogere temperaturen brengen, maar in het begin nog wel op een donkere plaats. Zijn de knoppen 12 tot 15 cm lang, dan pas zetten we de pot met de hyacint in het volle licht. En als je hyacint dan na een aantal dagen op z'n mooist is, laat je jouw bloeiende „bol-bloem" keuren door je leerkracht op schooL Sommige leden hebben hun hya cint nu misschien al volop in bloei, terwijl andere nog wel weken moe ten wachten, maar hopelijk zal dat wachten ook nog beloond worden. We wensen jullie in ieder geval veel sukses en plezier met je eigen hyacint. AFD. VENRAY Op vrijdag 21 januari j.l. werd in café Veerhuis onze informatieavond gehouden. De opkomst was goed te noemen. Het eerste gedeelte begon projek- 1 eider van Plaatselijk Educatief Cen trum (P.EC.) dhr. Janssen. In zijn betoog wees hij er op dat het P.E.C. een vormingscentrum is voor allen, daar er bepaalde groepen zijn achter gebleven is dhr. Janssen gaarne be reid enkele onderwerpen te behan delen die op onze leden slaat, n.l. de sociale verzekeringen waaronder W.A.O.-A.A.W., protestbrief schrij ven aan diverse instanties en wat er verder nog is op dit gebied. Er werd gedacht aan een z.g. cur sus, die 4-5 avonden omvat. Ook voorzitter Bartels deed een beroep op de leden zich aan te slui ten. Het getroost zeer wél de moeite hoe alles in elkaar zit. Spontaan gaven zich 8 heren en 10 dames op voor deze avonden, zodat men bin nenkort van start kan gaan. Het tweede gedeelte is er nog ge zellig gekiend en velen gingen met een prijsje huiswaarts. Wil nog even onder uw aandacht brengen dat op vrijdag 4 februari onze carnavalsavond in het gemeen schapshuis te Leunen zal worden ge houden. In afwijking van voorgaan de jaren zal ook de afd. Horst hier bij aanwezig zijn, zodat naar wij ho pen vélen van deze mooie en gezel lige avond kunnen genieten. <3* VJC.G.V. organiseert donderdag 3 februari een gezellige avond in café- restaurant „Vlakwater". Tevens zal dan dhr. Th. v. d. Bosch, die vorig jaar al een geslaagde informatie avond over tuinen gaf, met behulp van dia's het een en ander over tuinkruiden vertellen. Hoe je eenvoudig deze kruiden kunt kweken en het gebruik ervan in de keuken. De avond begint om 8 uur en er wordt van U een bijdrage van 2, gevraagd. Ook 't sparen is veranderd. Sparen is eigenlijk makkelijker geworden. Er zijn tegenwoordig zoveel manieren om regelmatig wat opzij te zetten. De Rabobank vertelt V er graag alles over. yy m Si oeM en goede raad Vrijdag 28 jan.: 19.00 Repetitie in de Galmhut voor het héle koor. Zondag 30 jan. 10.15 Hoogmis in de Paterskerk voor het hele koor. Maandag 31 jan.: 19.00 Repetitie voor de sopranen en alten. Dinsdag 1 febr.: 16.00 Repetitie voor de alten in Blitterswijck; 18.30 Repetitie voor de alten in Venray. Woensdag 2 febr.: 18.30 Spelavond in de Galmhut. Donderdag 3 febr.: 16.00 Repetitie voor de sopranen in Blitterswijck; 18.30 Repetitie voor de sopranen in Venray. Vrijdag 4 febr.: 19.00 Repetitie voor het hele koor. Op vrijdag 11 februari is er weer de jaarlijkse Carnavalsavond voor het hele koor in café Halfweg. Afmeldingen alleen bij Michel Claessens, teL 5155 na 17.30 uur. HET JONGERENKOOR „CAPRICCIO" Vrijdagavond 28 januari: 20.00 uur Opvoering Musical in de Aula van het Boschveldcollege. Alle koorleden moeten cm 19.30 in de aula aanwezig zijn. Einde van de avond om 23.15. Zondagmorgen 30 januari: GEEN REPETITIE. Maandagavond 31 januari: 19.30 Repetitie voor het héle koor. Woensdagmiddag 2 februari: 16.30 Tenoren en Bassen; 17.15 Sopranen en Alten. - Vrijdagavond 4 februari: 19.30 u. Repetitie voor het hele koor in de grote kerk. JONGERENORKEST „BOJEMA" Vrijdagavond 28 januari: 20.00 uur Opvoering Musical (zie verder boven bij koor). Vrijdagavond 4 februari: GEEN ORKESTREPETITIE. „SALTARELLO" Zondagavond 30 januari: GEEN REPETITIE. Vrijdagavond 4 februari: 19.30 uur Repetitie Grote Kerk. Zaterdagavond 5 februari: 19.00 u. Repetitie. Afmeldingen: KOOR: R. Reijnders, teL 04780-1327; ORKEST: R. Cals, tel. 04786-209. DISCO - DISCO - DISCO - DISCO Ja meisjes en jongens, het is weer bijna karnaval. Ook bij ons leven we naar die dolle dagen toe. Zaterdag 29 jan. hebben we nog een kléin beetje normale disco, als je het zo tenminste noemen mag. Want op 12 febr. gaat het pas goed beginnen met de karnaval. Tegen die tijd krijgen jullie nog wel meer daar óver te ho ren. Voor zaterdag 29 jan. is de en treeprijs 0.50, we beginnen om 19.30 uur en sluiten om 22.00 uur. Tot ziens op het Disco in het Tref centrum Ursulastraat 2, Venray. Dinsdag 1 februari a.s. is er ween een straatbijeenkomst voor de bewo ners van de Tango-, Mazurka-, Bo lero-, Bazuin- en Cellostraat. Het begint om 20.00 uur in „De Flierefluit". Vanaf het voorjaar 1976 zijn door de wijkraad Brukske regelmatig van deze bijeenkomsten gehouden. De bedoeling van deze avond is de aanwezigen te informeren over de aktiviteiten van de wijkraad. Daarnaast zal men de gelegenheid krijgen om ideeën, vragen en wensen naar voren te brengen. Tevens zal er een videofilm over de wijk het Brukske vertoond worden. Woensdag 2 febr. a.s. om 19.45 uur cursus noten, enz. in ons repetitie lokaal „De Essel" aan de Ursula straat. Om ongeveer 20.15 uur repe titie voor het gehele koor. Zaterdag 5 febr. zingen we om 19.00 uur tijdens de avondmis in de Vredeskerk enkele meerstemmige liederen, boven bij het orgel, zonder uniform. Wilt U bij verhindering U afmel den uitsluitend bij Mevr. Schrooten, tel. 3309, of bij Mevr. Pauwels, teL Op dinsdag 1 februari gaan wij met de cursisten de eerste film ont wikkelen. Dit lijkt misschien moei lijker dan het in werkelijkheid is. Achteraf valt het allemaal nogal mee. Een beetje scheikunde komt er ook bij te pas. Vrijdag 28 januari brengt de politie een bezoek aan JUM. Er wordt dan informatie gegeven over het politie apparaat. Dan kunnen jullie mer ken dat een politie er niet alleen is om bekeuringen uit te delen, maar dat hij er ook is voor andere dingen. Hopeniijk komen jullie allemaal. Iedereen van 12-15 jaar is welkom van 7-10 uur. Zaterdag 29 januari is JUM ge opend van 8-12 uur voor iedereen vanaf 15 jaar. Tot vrijdag of zaterdag. KATHOLIEKE VROUWEN VERENIGING VENRAY Dames, 8 februari uitwisseling met Horst in camavalssfeer. Half acht vertrek vanaf de Zuid-Ooster. Op geven bij het bestuur, kosten 3, De carnaval van 28 jan. gaat NIET door. 16 febr. jaarvergadering en kienen. 1 maart excursie naar de kaasfa- briék in Beugen. Kosten 4,Op geven bij het bestuur. De oproep om ons, pastores van het Brukske, uit de geldzorgen te helpen heeft vooral de laatste weken erg goede weerklank gevonden, zo wel in Venray als daarbuiten. Heit Bouwfonds is met sprongen omhoog gegaan. Onnodig te zeggen dat we erg dankbaar zijn voor zoveel vrien den en medebroeders die hun schou ders onder dit zenuwslopende wenk hebben gezet en blijven zetten. Het is een indrukwekkende lijst geworden, een rijtje getallen waar je nu al gerust „u" tegen kunt zeggen. Tot nu toe hebben de plaatselijke akties zoals loterij, verkoop langs de deur van erwtensoep en tóen- avonden, maar liefst f 12.000,op gebracht. Er formidabel bedrag dat veel energie en enthousiasme verte genwoordigt. De zonda g-koll ekte n in de ver schillende kerken St. Petrus' Ban den, Oirlo, Geysteren en Wanssum ruim 3.000,—. Met onze buurt parochies hebben we het dius ook al goed getroffen. Via brieven die we aan onze mede broeders stuurden, kwam er nog eens zo'n 10.000,bij. Vélen van hen hebben vroeger in Venray ge studeerd en herinneren het „Bruks ke" nog Slechts als een gebied waar zij met hun leraar, „de Leeuwen jager", orchideeën gingen zoeken. En tenslotte zijn er vele grote ere kleine giften binnen gekomen. Vare kloosters. Van mensen die we nau welijks kennen. Van veel vrienden ook, die het hart op de juiste plaats hebben en ons dus niet in de steek wilden laten. Zij samen bestanden het om 45.00,te gireren. Dit alles heeft het Bouwfonds tot nu toe op een totaal gebracht van f 70.000,Dat is bijna de helft van wat we nodig hébben. We hadden dit met de beste wil van de wereld noodt kunnen denken. Een wonder in de eigenlijke zin is het niet, maar er op lijken doet het toch wel een beetje. Met dit ver schil dat dit soort wonderen gewoon door goede mensen wordt gewrocht. Tot nu toe is het nog een wondertje met een kleine „w". Wilt u ons blij ven helpen om een grote ,W" van te maken. Het moet gewoon, anders kamen we voor lasten te staan die we morgen onmogelijk zullen kun nen dragen. Wij zullen u op de hoogte houden. Noteert u dan ons gironummer: 388289 t.n.v. Kerk Brukske, Klari netstraat 32, Venray.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 11