BIJ EEN AFSCHEID EN EEN NIEUW BEGIN VUURWERK INFORMATIE-AVOND OVER .DE ZONNEBLOEM" i^ieutojaerötoenóth WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN |Leenen| voorspoedig 77 JOHN'S 1ERNS*SH0P DAG YAN DE VREDE Mgr. Gijsen in Vredeskerk ,Wij vrouwen eisen Prinsenproclamatie 1977 Carnavalsoptocht 77 VRIJDAG 31 DECEMBER 1976 Nr. 53 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 n c a ADVERTENTIEPRIJS 24 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) De uren, dagen, weken en maan den van 1976 hebben zich weer aan eengeregen tot een jaar, dat aan de historie kan worden toegevoegd. Een jaar, dat naar ons gevoel enorm snel voorbij ging, maar in werkelijkheid toch niet vlugger is gegaan, dan al die andere jaren, die geschiedenis zijn geworden. Nog een beperkt aantal uren en het is weer zover. Dan zullen de klokken luiden, het vuurwerk knal len en wenst men elkaar een zalig, gelukkig of voorspoedig Nieuwjaar toe. Men heft het glas, vergeet het verleden en toast op de toekomst; op het jaar dat voor ons ligt. En onbeschreven blad ligt op tafel en bedekt een stapel beschreven bla den die de geschiedenis van één jaar Venray bevatten. Een goed jaar? Een slecht jaar? Wat is er geworden van het zalige, gelukkige, of voorspoedige, dat men elkaar een jaar geleden heeft toege wenst? Of was het een jaar zoals alle voorgaande jaren, een aaneenscha keling van droeve en blijde gebeur tenissen; een jaar dat voor de een goed en voor de ander minder goed was? Het is maar hoe men er tegen Als een dringende waarschuwing aana ouders en kinderen, verzoekt de politie uw- aandacht voor het vol gende: Het is en blijft verboden aan kinderen beneden de 16 jaar vuur werk af te leveren. Als er zonodig vuurwerk moet werden afgestoken, doe dat dan vol gens de richtlijnen van de fabrikant. Weest uiterst voorzichtig met vuurwerk, ga er niet mee spelen, een ongeluk zit in een klein boekje. Het misbruik dat, ook nu weer, met vuurwerk wordt gepleegd, dwingt de politie tot uiterst streng optreden. Zij denkt hierbij speciaal aan „rotjes-gooiers"; jongelui die rotjes of ander vuurwerk in brie venbussen, portalen en gangen gooien en daarmee de bewoners de schrik op het lijf jagen en mogelijk ook materiële schade aanrichten. In dat geval zal de politie de ouders zonder meer aansprakelijk stellen. De eerste meldingen (lees: klach ten) kwamen inmiddels al bij de po litie binnen. In een hondenren kwam een rotje tot ontploffing, met het ge volg dat de hond zal moeten worden afgemaakt. In de woning van een alleenstaande oudere dame, ontplof te een rotje in de brievenbus. De dame kreeg bijna een beroerte en de brievenbus werd beschadigd. Ook bleek vuurwerk in een meta len buis te zijn gepropt, wat tot een. levensgevaarlijke explosie kan. lei den. Elk jaar leest men in de kranten over ongelukken met vuurwerk: ogen beschadigd, vingers vernield en zelfs blijvende doofheid Laat ieder van ons zorgen dat zulks in Venray NIET gebeurt Laat het nieuwe jaar niet ongelukkig beginnen. aan kijkt, wat men er zelf van heeft gemaakt, hoe men het zelf heeft er varen. Tweeenvijftig weken lang hebben wij geprobeerd het wel en wee van Venray van alle dag in onze kolorh- men te brengen. Of wij er in zijn ge slaagd? Het antwoord laten wij aan onze lezers over. Een snelle terugblik over het voor bije jaar laat zién, dat 1976 evenals 1975 geen uitbundig jaar was. Ven ray is wéér gegroeid. Harder mis schien dan"menig andere plaats. Mogen wij dit als een „verdienste" aanmerken? Moeten wij trots zijn op die snelle groei? In ieder geval is het een feit, dat die greei niet het gevolg is van een uitbreiding van bestaande of de ves tiging van nieuwe industrieën. Daar is het de tijd niet naar. Venray heeft zijn tijd gehad van recordaantallen nieuwkomers als gevolg van de snel le groei van de plaatselijke bedrij ven; de tijd van het gereedkomen van grote aantallen woningen is ge weest. Maar toch is Venray gegroeid in tal, maar ook in last. Gegroeid is het aantal werklozen; gegroeid het aantal echtscheidingen; gegroeid het aantal, dat om een of andere reden de weg naar sociale za ken moet gaan; gegroeid de proble matiek rond de huisvesting van al leenstaanden en tweepersoons huis houdens. Toegenomen is ook weer het aan tal verkeersongevallen met dodelijke afloop, terwijl ook de criminaliteit is toegenomen. Nog zo kort geleden werd 'éen der onzen, 'Sjang Zèegérs, met messteken om het leven ge bracht. Ook dót was mogelijk in ons dierbaar Venray van 1976. Maar laten we niet te somber zijn met onze terugblik op een voorbij jaar. Er waren ook prettiger dingen. Venray kreeg een nieuwe burge meester in de persoon van mr. H. J. M. Defesche, die de naar Den Haag gepromoveerde drs. F.G.L.L. Schols opvolgde. Venray kreeg ook een ver grote en gerenoveerde schouwburg, ondanks veel gekrakeel in de raad. Het goede oude Venray kreeg een nieuw hart in de vorm van een win kelpromenade in de Grotestraat. Maandenlang heeft men zich in het winkelcentrum moeten behelpen, maar nu het wandelgebied er is, is iedereen blij. Afgezien dan van de honden, die het voetgangersparadijs zo rijkelijk bevuilen. Brukske vierde het gereedkomen van de nieuwe woonwijk en kreeg eindelijk zijn winkelcentrum. Op de gemeentelijke tekentafels worden de eerste lijnen op papier gezet voor het toekomstige bestem mingsplan Landweert, dat het groot ste woongebied wordt, dat ooit in Venray tot ontwikkeling is gekomen. Inspraak en participatie, openheid en voorlichting waren onderwerpen, die in het afgelopen jaar grote aan dacht kregen. Maar ook in 1976 was het wachten op de uitspraak van de Kroon over de aanleg van de''Noord tangent en de bebouwing van Veltum II. En weer stappen vele gegadigden voor een bouwkavel in Westeinde over de jaardrempel, met de grote onzeker heid of zij al dan niet in het nieu we jaar met bouwen kunnen begin nen. Zal het nieuwe jaar onzeker heden opheffen? En zo lopen we ongemerkt vooruit op het nieuwe jaar, terwijl dat iets is, dat we voor' de komende edities van Peel cn Maas willen bewaren. Ons; weekblad, dat in 1977 zijn 98e jaargang ingaat Terwijl wij dit schrijven, denken we terug aan onze in april van dit jaar overleden hoofdredakteur Wim van den Munckhof. Zovele keren heeft hij op zijn eigen wijze terug blikken op voorbije jaren geschre ven. Nog vers in ons geheugen ligt zijn kort voor zijn dood geschreven afscheid van de lezers van zijn week blad. Een laatste woord van een ge lukkig mens in wiens plaats wij nu deze regels schrijven Maar het leven is verder gegaan, zónder Wim van den Munckhof, die wij nog dagelijks missen. Wij proberen zijn spoor te volgen en Peel en Maas iedere week zoals hij dat meer dan dertig jaar als hoofdredakteur heeft gedaan het wel en wee van Venray te laten brengen. Kort na zijn heengaan hebben we moeten besluiten als gevolg van moeilijkheden met een pers Peel en Maas elders te laten drukken. Vanaf dat ogoenblik kreeg het week blad een ander uiterlijk. Wij zijn ons er van bewust, dat vooral voor onze trouwe lezers die nieuwe gedaante vreemd aandeed. Nu, na zoveel we ken, menen we, dat het nieuwe ui terlijk door allen is geaccepteerd. Het gaat tenslotte niet om het uiter lijk als wel om de inhoud van het blad, dat hard op weg is naar zijn honderdjarig bestaan. Ondanks het gemis van onze hoofd redakteur en ondanks het nieuwe uiterlijk van ons weekblad menen wij erin geslaagd te zijn Peel en Maas zijn naam als nieuwsbrenger en meningsvormer gestand te doen. Wij hebben dit kunnen bereiken, dank zij de medewerking van velen en het vertrouwen, dat in ons wordt gesteld. Bij gelegenheid van de jaarwisse ling hebben wij er dan ook behoefte •aan alle medewerkers hartelijk ..te danken. Dit'geldt voor hen* die ia „het vein" werken, de mannen in zetterij en drukkerij, de bezorgers en natuurlijk ook de adverteerders, die we willen het ronduit zeggen de kurk vormen waarop ons week blad voor een belangrijk stuk drijft. In eendrachtige samenwerking en met medewerking van velen, zullen we het ook in 1977 zeker wel rooien. Zoals vele lezers ongetwijfeld be kend zal zijn, begon Alex v. Wayen- burg in 1945 bij Radio Herrijzend Nederland met het uitzenden van radioprogramma's voor zieken. Na de oorlog trad hij in dienst van de KRO, waar hij met deze uitzendingen voortging. Het was het startpunt van het werk ten behoeve van chronisch zieken, gehandicapten on hulpbehoe vende bejaarden, o.a. door zijn radio programma „Radio Ziekenbezoek". Dat hiermede in een ontstellend grote behoefte werd voorzien, is wel hieruit gebleken, dat in de loop der jaren vanuit deze start een lande lijke organisatie is gegroeid, de Ver eniging „De Zonnebloem", die thans in Nederland met ruim 1.100 plaat selijke afdelingen werkt. De aktiviteiten van de Vereniging „De Zonnebloem" zijn in de laatste jaren enorm toegenomen. Diverse aktiviteiten zijn aan chronisch zie ken, gehandicapten en hulpbehoe vende bejaarden gepresenteerd. Men heeft daarop gereageerd met een grote belangstelling en deelname. Naast de „kern" van het Zonne bloemwerk, het regelmatig zieken bezoek, hebben ook de dagboottoch ten, de vakantieweken, de St. Nico- laasaktie, de ontspanningsmiddagen en -avonden, grote bekendheid ge kregen. De plaatselijke afdelingen worden allen geheel gevormd door vrijwilli gers. Meerdere malen is gebleken, dat er nog vele mensen zijn die best wat tijd en aandacht willen besteden aan hun wat minder gezegende me demensen. Dat er anderzijds nog zeer velen zijn, die zó weinig bezoek ontvangen, zó weinig kansen krijgen eens een keer uit te gaan, die steeds meer aan huis of inrichting gebon den raken, is een uitdaging om het Zonnebloemwerk verder uit te bou- wwen. Daarom organiseert de Natio nale Vereniging „De Zonnebloem" in samenwerking met enige initiatief nemers uit Venray een informatie avond op maandagavond 3 januari 1977 met de bedoeling in onze ge meente te kunnen komen tot de op richting van een plaatselijke afde ling. Deze avond zal worden gehou den in zaal „In den Engel", Post- straat/hoek Grotestraat te Venray. De aanvang is gesteld op 20.00 uur. Deze avond is bedoeld voor allen die belangstelling hebben voor en geïnteresseerd zijn in de doelstelling en het aktiviteitenpakket van de Zonnebloem. We weten dat hier in de gemeente reeds enkele instanties zijn die zich daadwerkelijk inzetten voor de zieke en gehandicapte medemens, zoals daar zijn: de vereniging „Het Rede Kruis", vervolgens de organi satoren van de jaarlijkse ziekentri- duums en diegenen die telkenjare de bcottochten verzorgen voor onze geestelijk gehandicapten in onze zie kenhuizen. Ook genoemde afdelingen zijn bij onze te houden informatie avond van harte welkom. De toegang is overigens gratis en tijdens een „kontaktpauze" is er gelegenheid een kopje koffie te drinken. De heer H. J. de Klerk, hoofd na tionale projekten van de Nationale WIJ WENSEN U ALLEN EEN GROTESTRAAT 34 VENRAY TEL. 04780 - 5214 vereniging de Zonnebloem, zal die avond een korte toespraak houden over het Zonnebloemwerk en in een ca. l1^ uur durende film de diverse aktiviteiten belichten. Daarna zal er gelegenheid worden geboden tot vraagstelling, waarbij alle gewenste informatie zal worden gegeven. Be halve genoemde heer de Klerk, als voorzitter, zullen namens de Zonne bloem op onze eerste informatie avond aanwezig zijn: Zr. Jenniskens, de heer J. Wolbrink en Broeder Martino van der Maat, welke perso nen U de nodige informatie zullen kunnen geven over het werk van de op te richten vereniging in onze ge meente Venray. We hopen dat we vele belangstel lenden kunnen verwelkomen op die maandagavond in zaal „In den En gel". Graag tot ziens. Het is intussen traditie geworden, dat Mgr. J. M. Gijsen, bisschop van Roermond, op oudejaaarsavond om 7 uur een plechtige Eucharistievie ring komt opdragen in de Vredes kerk. Door Paus Paulus VI is Nieuw jaarsdag uitgeroepen tot de dag van de Vrede. Dit jaar is het thema: „Als u de vrede wilt, verdedig dan het leven." Met name wordt op deze dag aan dacht geschonken aan de rechten van de mens en de kwestie van de martelingen. Wij weten allen dat de fundamen- AFSCHEYD VAN 'T JAAR MCMLXXVI EN EEN VAN UW KRANT „PEEL EN MAAS" Hoe lang blyft 't ons vergunt, in Koffij-dick te kijeken? De prys ryst uyt de Pan, w'aanschouwen 't vol chagrijn en zorg voor 't backjen Leut, terwyl wy angstich vragen Wat souden Land en Volck tog zonder Koffij zijn? Maer is dit 't swaarste leedt, dat wy te zaamen torsen dan valt 'et allemael toch noch verschricklyck mee Veel groter is tog 't leed van hen, voor wie de koffij geen arbeyt onderbreeckt die loopen in Weewee. Al syn d'r onder hen die 't best wil bevallen dat luye leeven dat noch goet en wordt betaeld Veel zwaarder ist voor hen die yedere nieuwe Morgen voort vraeg-stuck wordt ghestelt, hoe hy de Avond haelt. Dat raeckt terdeegh oock ons, de maekers van uw couranten waer 't drucken van geschiedt onder steeds zwaarder druck de voortgangh der techniek schept nieuwe mooglyckheden maer anderzijds voor veelen Noot en Ongeluck. De Letterkasten die Uw huysenwanden sieren met poppetjens er in en sierlyck gherijf schoon Ghy daer nyet aen denckt, sy vormen altesaamen het monument opt Graf van meenich druck bedrijf Ze zyn nyet noodich meer, de Letters noch de Zetters en 'tjonge volcksken kan welligt noch om-gheschoolt maer meenig Oudre die men nyet meer kan ghebruyeken ziet men thans werckeloos en doelloos onghedoolt. De Overheydt des Lands bezit het monopolie 't bezorgen van de Post gheschiedt door haar Bedryf en melckt ons uyt met immer stijgende Tarieven 'et kost al dat 'et barst, dat is wel buyten Kyf maar veel is nyet genoech, strackx kost 't bezorgen duurder dant maecken van de Krant, ocharm, waer moet dat heen met ons Vrije Pers, soo met de Mondt ghepreesen maar metterdaad ghemolt, al klaagt men steen en been? Toch krijgt Gy staag Uw krant, die weynich weet te melden wat 't Herte vrolick maeckt, 't is alles Ramp en Stryd en als maer zeuren en malheuren en blageuren Het zy door de Natuur of door de Mensch bereyd. In naam der Vryheid en van andere fraaye zaaken heerst rauw en wreed gheweit, ontsiende grys noch kind en zelfs opt Veld der Sport die immers zoo vereedelt? wordt speeln op de Man en Vegtery bemind en strooyt men kwistig rond met rooi' en geele kaarten terwijl de politiek het ooveral verstoort opt Weereldwyde veld van Olympiade het grootste Ideel des Stigters wordt vermoord Isser dan nog wat koffijdick om in te kyeken? Wat brengt het volgent Jaer? Een doncker bruyn geval! Maer waarom enckel naar de donckerheyt gekeeken vergeetend agteloos der zegeningen tal? W'ontvingen yedre Dag de gaaven van het Leeven er was, by veel verdriet, toch noch soo veel gheluck! Het best voort volgnt Jaer! dat wil U meede geeven Uw courant, al druckt men die eilaes! in droeven Drcuck tele mensenrechten, in veel landen met voeten worden getreden; denk maar eens aan het abortus vraagstuk in onze westerse landen. Het vraagstuk van de martelingen, om welke reden dan ook, is nog aan orde van de dag in verschillende landen. De oplossingen van deze problemen zijn niet gemakkelijk. De Paus heeft alle Christenen in zijn kersttoespraak opgeroepen om te bidden en te werken voor: de waar de van het menselijk leven. Wij doen, dit op Oudejaarsavond, samen met onze bisschop. Onbekenden hebben met Kerstmis gemeend gevels en ruiten te moeten bekladden met de leuze „Wij vrou wen eisen". Als ondertekening lieten zij een hakenkruis en/of signatuur van de P.S.P. achter. De secretaris van deze politieke partij, de heer Hendriks in Ysselsteyn, liet de po litie en ons weten, dat het bekladden in ieder geval niet uit naam van de P.S.P. is geschied. Met de leus „Wij vrouwen eisen" werd het ongenoegen kenbaar ge maakt tegen het besluit van de Eer ste Kamer waardoor abortus wordt afgewezen. De leuze werd met rode verf uit een spuitbus gekladderd op de gevels van het woonhuis en het kantoor van de WD-fraktievoorzitter Mr. G. Thijssen, onder de voordeur van de woning van mevr. H. Poels-Peters (C.D.A.-statenlid) op de ruiten van de Rabobank en op de pijlers van het viaduct over de Leunseweg. Het staat nu definitief vast, dat de proclematie van de nieuwe prins der Piëlhazen zal plaats hebben op zater dagavond 22 januari 1977 in de foyer van de Beejekurf. Een zeer aantrekkelijk en afwis selend programma zal aan dit feeste lijk gebeuren vooraf gaan, evenals het aftreden van Prins Sef I. Aan het programma zullen naast het Venrays Mannenkoor, Janssen en Janssen, ook deelnemen de Kam- piooensprinsegarde uit Horst en de Cunera's uit Koblenz. De kaartverkoop is bij de schouw burg al van start gegaan en daaruit blijkt dat de belangstelling voor de proclamatie van Prins 7 x 11 erg groot is. Weet U wat nog zo leuk is van die gekke harmonietjes? Niet alleen dat zij muziek maken in de optocht, maar zij kunnen het hele Carnavals- gebeuren beïnvloeden. Denk maar eens aan de kinderoptocht of aan de z.g. kroegentochten. Gekke-harmo- tenijes trekken door Venray en Piël hazen en Piëlhazinnen er achter aan. komen en ook diegenen, die zelf geen Carnaval zal dan meer de straat op carnaval vieren, komen kijken. Kom mensen, steek de koppen bij elkaar en maak er iets leuks van. Als U één keer met de optocht hebt meegedaan, doet U in het vervolg ieder jaar mee. Kunnen wij op U rekenen? Graag dan tot op 23-1, 30-1, 6-2 of 13-2 in Hotel Almonda, waar U zich voor de optocht kan opgeven.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1