Zoveel mensen zoveel wensen, zoveel reizen Rabobank Q De zomerreis- programma's liggen voor u klaar! AMENDEMENT VAN WD-FRAKTIE meer geld voor voorlichtng minder subsidie voor LSO L. M. LAURENSSE MET PENSIOEN Geen pessimisme over vestiging nieuwe industrie Nieuwe ontwikkelin gen rond vestiging Havo - V.W.O. in de regio Terrein voor kleine bedrijven in voorbereiding Buurtvereniging St. Jozef Gouden professiefeest GEMEENTERAAD VIERLINGSBEEK DANKBETUIGING Moet uw ziektekosten verzekering niet eens onder het mes? STREEKSCHOUWBURG VENRAY Inleidende lezing voor kursus in het nieuwe jaar Op de laatste avond van de begro tingsbehandeling: probeerde de VV.D.-fraktïe een stukje vuurwerk af te steken door het indienen van een amendement. Hierin werd voorgesteld de subsidie aan het Limburgs Symphonie Orkest L.S.O. van f 43.380,terug te brengen tot 15.000,Het aldus vrijko mende geld wilde de V.V.D.-fractie overhevelen naar de post voor lichting, overwegende „dat deze dienst qua personeel onderbezet is en het assortiment van technische middelen van deze dienst uitbrei ding behoeft, al ware het slechts om te voldoen aan de eisen, die een behoorlijke voorlichting aan gaande de regeling van de onroe- rendgoed-belasting stelt". Helaas voor de WD fraktie en misschien ook voor de voorlichtings dienst werd het een stukje vuur werk, dat even siste en in eigen rook ten onder ging Burgemeester Defesche noemde 't amendement een motie. Een motie, die echter in de loop van de discus sie weer de vorm aannam van een amendement, maar het in beide ge daanten niet haalde. De raadsvoorziter had er geen en kel bezwaar tegen de post voorlich ting (die intussen al verdubbeld was) nog eens te verhogen, omdat de ge meentelijke voorlichting niet ver plicht was het bedrag uit te geven. Maar hij had er wel bezwaar tegen, dat die verhoging ten koste zou moe ten gaan van de subsidie van het L.S.O. Ook mevr. Poels-Peters had daar moeite mee, temeer, daar zij lovende kritieken over L.S.O. had gelezen. - Wethouder van Oers stelde, dat de bestaande gemeenschappelijke rege ling inzake de subsidiëring in 1974 door de raad voor de duur van vier jaar was aangegaan en tussentijds niet opzegbaar is. De raad is derhal ve verplicht tot en met het volgend jaar mee te betalen. De burgemeester wilde de raad niet beïnvloeden, maar liet wel door schemeren, dat het korten van de subsidie aan het L.S.O. „tegen de wet" was. Een eventueel door de raad in die geest te nemen besluit zou hij derhalve ingevolge artikel 73 van de gemeentewet bij de Kroon ter vernietiging moeten voordragen Overigens: zowel het verlengen van de gemeenschappelijke regeling inzake de subsidiëring van het L.SO. als het onderwerp „gemeentelijke voorlichting" zal in januari weer aan de raad ter bespreking worden voor gelegd. En daarmee was het natte stukje vuurwerk uit. Na ruim veertig jaar bij de Neder landse Credietbank als kantoor- en rayondirecteur werkzaam te zijn geweest, heeft de heer L M. M. Laurensse de wens te kennen ge geven met ingang van 1 januari 1977 zich te mogen terugtrekken. Aan deze wens heeft de hoofd- direktie van de bank gehoor gege ven met grote erkentelijkheid voor de vele en veelsoortige verdiensten voor de bank. „Verder geen poes pas", heeft de heer Laurensse ge zegd. „Precies een jaar geleden heb ik mjjn veertigjarig ambts jubileum gevierd op een grootse w\jze. Nu is het welletjes en ga ik in alle stilte over tot mijn ambte loos bestaan". De Ne de r la n ds.e.C redi etb a n k Ven ray en de hèer Lambert Laurensse, onafscheidelijk met elkaar verbon den; twee begrippen, men noemt ze in één adem. Veertig jaar geleden trad hij als volontair in dienst bij de Neder landse Landbouwbank, nu uitge groeid toï de Ned Credietbank. Maar na een jaar werd zijn volontairschap omgezet in een vaste aanstelling te gen het „vorstelijk" bedrag van 25,- per maandNauwelijks tien jaar later, in de na-oorlogse jaren, mocht hij zich al directeur van het bijkan toor Venray noemen. In .1965 werd hij rayondirecteur voor Limburg, waarbij later nog een deel van Brabant bij kwam en hij de supervisie kreeg over 32 bankvesti- gingen. Een bliksemcarière, zou men zo zeggen, waaraan thans een einde is gekomen. De heer Laurensse vindt het welletjes en wil nu wel eens van zijn „rust" gaan genieten. Een rust tussen aanhalingstekens, want hij hangt slechts één pet (pardon hoed) aan de kapstok. Er blijven voor hem nog genoeg hoeden over, die hij in zijn komende vrije tijd kan opzetten; hoeden die passen bij zijn vele be- stuursfunkties, adviseurschappen en commissariaten. Maar de bank, welke de bank hem thans geeft, zij hem van harte ge gund. Vandaar, dat wij ons graag aansluiten bij de wens van zijn hoofddirectie: dat hij nog vele jaren van een welverdiende rust mag ge nieten. Burgemeester Defesche toonde zich niet pessimistisch over de gang van zaken rond het aantrekken van nieu we industrie in Venray. „De econo mische situatie is er niet naar, dat wij zelf een keuze kunnen maken tussen, of dat we zelf op zoek gaan naar nieuwe gegadigden", zei hij, „maar zeker hebben wij belangstel ling voor iedere geïnteresseerde in industrieterrein in Venray". Hij herinnerde er aan, dat wordt doorgegaan met het aankopen van industrieterrein in de Witte Vennen te Oostrum en aan de Maashes eweg, waaronder de optieterreinen van Rank Xerox. Zijn verwachtingen voor nieuwe industrievestiging waren niet nega tief, maar het belangrijkste vond hij wel het blijven voortbestaan van de geldende premieregeling. Venray is graag bereid haar mede werking te geven in vestiging van een HAVO/VWO in de regio, wan neer dit niet ten koste gaat van in Venray gevestigde instituten, zei burgemeester Defesche en voegde hieraan toe, dat zich^cp dit gebied momenteel nieuwe ontwikkelingen voordoen. Tot op heden is zonder noemens waardig resultaat, gewerkt in nau we samenwerking met de verschil lende onderwijsinstituten. Hoewel zich, volgens burgemeester; Defesche, op dit gebied nieuwe ont wikkelingen voordoen, kon hij dë gemeenteraad hierover geen konkre- te mededelingen doen omdat het overleg nog gaande is. „Op zijn minst kunnen we rekening houden met nieuwe mogelijkheden. Er kan een oplossing komen, die voor alle par tijen bevredigend is", zei hij. De gemeene Venray overweegt mo menteel de mogelijkheden om te zij ner tijd over te gaan tot hèt inrich ten van een terrein voor de vestiging van kleine bedrijven. Dit gebied is gelegen tegen het grote industrieter rein aan de Maasheseweg en wordt omsloten door de Bosweg, Nieuw- huisweg, Spurkterweg, Paul Burg manstraat en de Smakterweg. Hoewel de aankoop van de gron den voorlopig nog toekomstmuziek is, hebben de eigenaren van de in dit gebied gelegen gronden het verzoek gekregen toe te staan, dat de ge meentelijke taxateur de eigendom men komt schatten. Jachthoorn-, Trom petten- en Majoret- tenkorps St. Petrus Banden In verband met de komende kerst dagen zal er op 2e kerstdag zon dag 26 december geen repetitie worden gehouden. De overige repe titietijden hebben geen verandering ondergaan. Het bestuur wenst alle leden en begunstigers heel pretige kerstdagen toe. De bijna 32-iarige buurtvereniging St. Jozef hield donderdag j.l. haar jaarvergadering, waar voorzitter J. Bastiaans slechts een gering aantal leden kon begroeten. Na de verslagen van sékretaris en penningmeester, bleek dat laatstge noemde het jaar 1977 met veel finan ciële zorgen tegemoet gaat want de diverse akties die door het bestuur georganiseerd waren, hadden niet het rendement opgebracht wat men er van verwacht had. zodat de finan ciële toestand zorgelijk is. Dat was dan ook de reden dat van uit de leden een kontributieverho- ging werd voorgesteld. Na rijp be raad werd unaniem besloten deze te bepalen op 1,per maand, ingaan de 1 januari 1977. De kascontroleurs hadden veel lof over het beheer van de financiën door de heer H. Minten. Hendrik Beerkens die reglementair aftredend was, werd opgevolgd door Th. Arts, die nu samen met W. Houwen de kaskontrole vormen. Moeilijker was het bij de bestuurs verkiezing. De heer P. Cortenbach stelde zijn bestuurszetel ter beschik king wegens tijdgebrek. De heren Minten en Vergeldt werden herko zen. Hoewel van bestuurszijde alles in het werk werd gesteld om het be stuur uit te breiden tot 7 leden (wa ren er 6), kwamen er geen nieuwe kandidaten, zodat het bestuur met 5 personen het zal moeten zien te red den. De jaarlijkse feestavond was vast gesteld op vrijdag 14 januari 1977 om 19.30 uur in zaal „In den Engel". Er zal aan de leden een bijdrage ge vraagd worden van 5,per per soon. Het aantal gratis consumpties werd gehandhaafd. Hoewel het afgelopen jaar geen dropping kon worden gehouden we gens geldgebrek, zal deze in het voorjaar weer in ere worden her steld. Voor de kleinsten wordt een kerst middag georganiseerd, terwijl de jeugd van 7 t.m. 12 jaar komende zo mer een uitstapje zal maken. Hcpen'lijk zullen de komende bij eenkomst beter bezocht worden en moge het bestuur er alsnog in slagen meer medewerking te verkrijgen, ook in het opzetten van akties, want men gaat beslist niet bij de pakken neerzitten. Op tweede Kerstdag a.s. viert in Boxtel Zr. Gertrudis haar gouden professiefeest. Voor de meeste Venrayers zal zij een onbekende zijn, maars degenen, die in de jaren .kort na 190.0 de Ven- rayse „bewaarschool" en de school van de zusters aan de Maasheseweg bezochten, zullen bij het horen van de naam Mien van Ham weer eeh oude herinnering opkomen. Toen Mien van Ham op 12-jarige leeftijd de lagere school verliet, was haar ideaal het kloosterleven. Enige jaren later was haar intreden bij de Ursulinen een feit. En in de 42 jaren die volgden, zag niemand in Venray haar terug, omdat zij de missie in Indonesië diende en wel te Bandung op het eiland Java. Daar was zij werkzaam als begeleidster van de meisjes, die een verdere schooloplei ding volgden. Daar ook beleefde zij de gruwelijke Japanse bezettingsja ren; ook de zware bewakingskam- oude herinneringen voelen opkomen. Nederlanders zo moeilijke jaren van de vrijheidsstrijd onder leiding van Soekarno; de politieke omverwer ping van laatstgenoemde door Soe- harto, waarop de verplichting om Indonesische te worden volgde. In 1969 keerde zij terug naar haar va derland (tesamen met haar zus Tony, die als medische missiezuster te Pa- repare op Celebes werkzaam was) om van een welverdiende rust te ge nieten. Voor oud-kennissen nog even haar huisdige adres: Ursulinenklooster, Baroniestraat 22 te Boxtel N.Br. Met een voor de raad der gemeen te Vierlingsbeek ongebruikelijke vlot heid werd een uit 17 punten tellen de agenda afgewerkt. De straatnaamgeving te Maashees lokte wrevel op bij enkele raads leden, omdat zij niet geporteerd wa ren over de naamgeving van Bin nenhof. Er is maar een Binnenhof en dat is in Den Haag. Het is al erg ge noeg dat Maashees een Kalverstraat heeft welke in Amsterdam thuis hoort. Maashees zal toch niet aan grootheidswaanzin lijden? Een voor stel ingediend op de straat Kopkes- hof te laten heten, vond genade in de ogen van de raad, met uitzonde ring van wethouder Klein Schip horst. Kópkeshof wil de herinnering aan de Kópkesverkoop bewaren. Het door de heer Evers ingediende bezwaarschrift tegen de vaststelling van het bestemmingsplan „Molen beek" werd ontvankelijk verklaard en het plan werd volgens het advies van B. en W. vastgesteld. Verkoop van enkele bouwterrei nen te Overloon aan de heren Ger- rits, Litjens en Toonen te Overloon kregen de vereiste goedkeuring, ter wijl de verkoop aan A. Arts uit Ven ray eerst doorgang zal vinden als hij met zijn Overloonse bruid is ge trouwd. De kavel werd wel gereser veerd. Dit is e engevolg van het feit dat de gemeente Vierlingsbeek alleen aan inwoners dan wel aan econo misch gebondenen van de gemeente bouwkavels verkoopt. De sportzaal te Maashees verkreeg de gevraagde exploitatiesubsidie, mede omdat de exploitatie in alle redelijkheid is gebeurd. Het tekort van 23.644,wer dnu voor reke ning van de gemeente genomen. Wel werd aan die toekenning de voor waarde verbonden dat in de toe komst de rekeningen een beter over zicht zouden geven. Bittere noodzaak, zo werd de aan leg van de verlichting voor 't sport veld Overloon betiteld. Uit het voor stel van B en W. is het meest haal bar ecompromis naar voren geko men. De aanleg zal een bedrag ver gen van 33.258,en de bijdrage van de voetbalvereniging SSS '18 is 15.000,Deze 15.000,zullen in 10 jaar moeten worden betaald. Voor de aanleg van riolering in Groeningen en Vortum-Mullem vo teerde de raad een bedrag van 2!237.000,en hiervoor zullen in Groeningen 90 en in Vortum-Mullem 88 aansluitingen worden gereali seerd. Verder besloot de raad in principe de invoering van riolering met ingang van 1 januari 1978 van 80,— per aansluiting. Het is in ieder geval zeker dat in 1977 Holthees nog geen riolering zal krijgen .Wel zat het op de investe ringsnota welke bij het college in de maak is, worden vermeld. Het zal de hoogste prioriteit krijgen. De behandeling van' dit agenda punt ontlokte bij een der raadsleden de opmerking de naam VIERLINGS- BELK te veranderen in VIES- STINKBEEK, om daarmee aan te geven dat n ual drie beken riool water afvoeren en van een zuive ringsinstallatie is nog niets bekend. Wel wist de voorzitter te vertellen dat binnenkort zuiveringsinstallaties in het Land van Cuyk aan de orde komen. 54 masten zullen gaan zorgen voor meer licht in de gemeente Vierlings beek en daarvoor voteerde de raad een krediet van 28.616,Wanneer begonnen zal worden is nog niet be kend. De persluchtmaskers voor de vrij willige brandweer kunnen worden vervangen en dit gaat 3.299,kos ten. Reconstructie van vijver en plein voor het gemeentehuis te Vierlings beek kan als de toestemming van G. S. binnen is in aanvang worden ge nomen. Van de zijde van de burgerij is weinig aktie geweest met het in- idenen van plannen. Er was maar een inwoner geweest die zijn visie op papier heeft gezet, maar uitvoering van dat plan was te kostbaar. Nu zal het plan van de eigen dienst ge meentewerken worden uitgevoerd en dat gaat bijna een ton kosten. Verbetering en uitbreiding van de lagere scholen te Overloon kan door het aannemersbedrijf Gebr. Janssen uit Venray worden uitgevoerd. Voor de meisjesschool schreef deze firma in voor een bedrag van 377.500, voor de jongensschool voor een be drag van 386500,Investering in totaal voor beide scholen bedraagt echter 1.197.273,—. Alle belastingbetalers hartelijk dank Voor het eten, in het bijzonder alle drank Voor de geweldige financiële bijdragen. De morele steun in donkere dagen Het volgen van een toffe opleiding Alles onder de hoede van ene Vredeling Maar nu, na al die lange weken Die niet voor niets zijn gebleken Er heerst immers vrede in ons land Zeg ik U. met het bierglas in de hand Het wordt tijd voor een geweldig feest Want het is voorbij, ik ben soldaat geweest Donderdagavond, 23 december om half negen Ben ik terug in Venray, en kom U weer als BURGER tegen Nogmaals dank, ik heb genoten met volle teugen Ouwe stomp. Bert Verheugen. Als u het gevoel hebt dat u nogal veel geld kwijt bent aan uw ziektekostenpremie, praat dan eens met Aben. Wij hebben op het ogen blik allerleimeuwe mogelijkheden om ziekte kosten omlaag te brengen. Bijvoorbeeld door het nemen van een verhoogd eigen risico. Vooral voor mensen met een "ijzeren gezond heid" kan dat erg voordelig zijn. Aben maakt u graag wegwijs. Wij zijn een onafhankelijk verzekeringskantoor met een professionele, maar persoonlijke service. Bij Aben bent u geen penskaartnummer maar een Cliënt. Dat merkt u ook aan de vlotte af handeling van eventuele schades. Bel eens met Aben voor een advies waar u beter van wordt. Aben weet raad. Aben ASSURANTIËN B.V. Venlo Van Cleefstraat 6 Telefoon 077-16847* S#. Venray Julianasingel 41 Telefoon 04780-1061 Tegelen Kerkhoflaan 2 Telefoon 077-32180 telefoon 04780-2468 2e Kerstdag 2 tot 5 uur TENTOONSTELLING JEAN MOULIN: GESTE DAMOUR zoals gepresenteerd in Espace Pierre Cardin te Parijs. De prachtige prenten geinspireerd op de moeder-kind ver houding zijn te koop. Entree gratis. Kinderen alleen onder geleide Zondag 2 januari 8 uur AMATEUR TONEEL OVERLOON „De Herbergierster" van Goldoni. Donderdag 6 januari 8 uur „Het was de Leeuwerik" met Lex Goudsmit en Willy van Heesveld Zondag 9 januari 8 uur PIANORECITAL LUC TEN COSTER WIJ WENSEN U ALLEN PRETTIGE FEESTDAGEN EN. WENSEN U EEN VOORSPOEDIG NIEUWJAAR. Wij hopèn in het nieuwe jaar de reeks suksessen van de laatste weken te kunnen voortzetten. NIET BEREIKBAAR werd bijzonder goed gewaardeerd door ons publiek. DER VOGELHANDLER was een uitschieter van de eerste orde. HAMLET was een voorstelling die terecht ovationeel ap plaus ontlokte. HET BRABANTS ORKEST werd een uitzonderlijke muzi kale avond. Velen hebben in deze laatste weken genoten van gedenkwaar dige voorstellingen, wij hopen dat ook U in het nieuwe jaar zult willen genieten van wat Uw schouwburg te bieden heeft. Donderdag 30 december a.s. geeft de heer Jung leraar T.M. een lezing over het Transcendente Meditatie- programma in de schouwburg te Venray (ingang achterzijde). Deze lezing is vrij toegankelijk en begint om 20.00 uur. Het is een inlei ding op een kursus die begin januari plaats zal vinden. Voor uitgebreide informatie kan men zich wenden tot het centrum voor het TM-programma, Antonius- laan 4 te Blerick, teL 077-25798. geld en goede raad

Peel en Maas | 1976 | | pagina 3