IN DE STARTLIJN gemeentelijke notities en mededelingen Oorkonde Sluiting gemeentehuis Bevorderingen bij de brandweer Bestrijding van ratten Nieuwjaarsreceptie ten gemeentehuize Vrij zwemmen Spreekuren burgemeester en wethouders Algemene ontheffing voor het gebruik van vuurwerk „Tussen Peel en Maas" Valse naam BERT WEYMANS IN HET GOUD bij 70-jarig Overloons Toneel Spraeland Recreatie Touwtrekken om kosten van geluidswal Openbare School in Yeltum Carnavalsoptocht '77 Wandeloriëntatie- tocht Heden donderdagmiddag reikte burgemeester mr. H.J.M. Defesche, de oorkonde met medaille en transistor- radio uit van het Carnegie Helden fonds aan de 13-jarige Peter Kramer, welke enkele maanden geleden zijn moeder en zusje uit de zinkende auto haalde welke in de Noorder vaart tussen Beringe en Nederweert te water was geraakt. Tot tweemaal toe moest hij in het water terug, terwijl volwassen per sonen geen assistentie verleenden. Burgemeester Defesche was trots op deze moedige knaap en stelde hem ten voorbeeld. VENRAYS GEMENGDE ZANGVERENIGING Vrijdag 24 december: 21.00 uur Nachtmis St Jozef, Overloonseweg. U kunt uw gezinsleden meenemen. Zondag 26 dec.10.00 uur gezongen H. Mis in de kerk te Leunen. Maandag 27 dec.: GEEN muziek- cursus. Dinsdag 28 dec.: 1930 repetitie voor tenoren en oom 20.00 uur voor het hele koor. Zondag 2 jan.: 15.30 Kerstconcert in het St. Elisabeth-ziekenhuis. Maandag 3 jan.: 20.00 uur muziek- eursus. Dinsdag 4 jan.: 19.30 repetitie voor de tenoren en bassen om 20.00 uur ook voor de dames. Zaterdag 8 januari: 19.00 uur zin gen wij de H. Mis in Het Schutters veld. Het bestuur stelt voor, bij officiële gelegenheden, de volgende kleding te dragen: Dames bij voorkeur een lange rok. zo mogelijk zwart, met daarbij behorende stemmige bouse. Heren een donker pak met stropdas. De repetities worden gehouden in de Essel Afmeldingen uitsluitend bij dhr J. Steijlen, Kolkweg 3, tel. 1221 of Mw. W. Manders-Weijers, Wilhel- minastraat 4, tel. 4001. Voor de mu- ziekcursus bij Mw. A. Luijpers-Rut ten, de Houten Hoek 6, tel. 3554. Op de dag voor Kerstmis, vrijdag 24 december zullen alle gemeente lijke diensten vanaf 's middags 12 u. gesloten zijn. Op Oudejaarsdag sluit het ge meentehuis 's middags om vier uur. Na deze sluitingstijden is het ge meentehuis ook telefonisch niet be reikbaar. Met ingang van 1 januari 1977 zijn de volgende aspirant-brandwachten bevorderd tot brandwacht 2e klas: de heren C. G. M. Odenhoven, W. J. J. Sassen en P. H. Wolbertus. De heren C W. Douwes, W. L. Heg- ger, H. F. Jacobs, G. J. Leemeijer, P. W. M. Lenssen en J. G. M. Panken zijn bevorderd van brandwacht 2e klasse tot brandwacht le klasse. De bevelvoerders F. P. M. van Els wijk en W. M. S winkels zijn be vorderd tot onderbrandmeester. De wintermaanden zijn er bij uit stek voor geschikt om ratten te be strijden. Alle hinderwetplichtige be drijven vooral de agrarische be drijven zijn verplicht ratten en ander ongedierte het hele jaar door te bestrijden door het nemen van doeltreffende maatregelen. De grootste vijand is nog steeds de bruine rat, die een gevaarlijke ver spreider is van een aantal besmette lijke ziekten als de ziekte van Weil, paratyfus en varkenspest. Het bestrijden van ratten is op de eerste plaats een taak voor degenen die de ratten op en rond hun erf heb ben gezien. Voor de uitvoering van een doeltreffende bestrijdingsaktie dient de gemeente te worden bena derd (Afd. openbare orde en veilig-^ heid). De deskundige gemeentelijke ongediertenbestrijder heeft voldoen de kennis omtrent de nodige bestrij dingsmiddelen en de werking daar van. Verder heeft hij verstand van en praktijkervaring omtrent de wij ze van veilige en doeltreffende uitleg van het lokaas. Het motto luidt nog steeds: Ratten niet lokken, maar be strijden! Op nieuws jaarsdag wordt in de hal van het nieuwe gemeentehuis Maaa- heseweg 1 de traditionele nieuw jaarsreceptie gehouden. Burgemeester mr. H. J. M. De fesche met echtgenote, Deken L. A. Theunissen en dominee J. R. F. Hei ne met echtgenote zullen dan de goede wensen van de bevolking In ontvangst nemen tussen 12 en IS uur. Tijdens de kerstvakantie van de scholen is er op de schoolzwemuren vrij zwemmen in het gemeentelijk overdekt zwembad. Burgemeester mr. H. J. M. Defesche is in de periode van 27 t.m. 31 de cember a.s. afwezig. Hij zal worden vervangen door loco-burgemeester wethouder G. Schols. Wethouder J. van Oers zal in de periode van 31 december t.m. 6, janu ari' '^een spreekuur höu'dèh. WMmOOaï iv",'J"S De burgemeester van Venray, ge let op artikel 3, lid 2, van de Alge mene Politieverordening Venray; be sluit: I. eenieder boven de leeftijd van 16 jaar ontheffing te verlenen van het in artikel 57a, lid 2, van de Al gemene Politieverordening Venray vervatte verbod om op of aan een weg of op een voor het publiek toe gankelijke plaats vuurwerk, als be doeld in bijlage III, onder III (let ters A t.m. K), van het Reglement Gevaarlijke Stoffen (R.G.S.) te bezi gen of bij zich te hebben; II. de ontheffing te beperken tot de periode van 27 t.m. 30 december 1976, dagelijks van 08.00 tot 20.00 uur en 31 december 1976 na 08.00 uur tot 02.00 uur daaraanvolgend en tot het vuurwerk als bedoelde onder de let ters A, B, C, D, F, G, I en J van voornoemd reglement; III. aan de ontheffing de voor waarde te verbinden dat het bezigen van vuurwerk geen gevaar, schade, hinder van ernstige aard of overlast mag veroorzaken en dat eventuele aanwijzingen van de politie, strek kende tot bescherming van voor noemde belangen, stipt moeten wor den opgevolgd. Venray, 16 december 1976 De burgemeester voornoemd, Mr. H. J. M. DEFESCHE. Toelichting. Op grond van deze ontheffing mag gedurende de daarin vermelde tijden het volgende vuurwerk in het openbaar worden afgestoken: zichzelf al dan niet voortdrijvend vuurwerk, waarvan de houder na ontsteking al dan niet geheel of gedeeltelijk uit elkaar springt, zo oals rotjes, kanonslagen, zeven klappers, romeinse kaarsen, ben gaals vuurwerk zonder ontste- kingskop, vuurpijlen met of zon der knaleffect, voetzoekers en luchthuiiers (Letterklasse A tm. D van H.G.S.); kamer-vuurwerk, zoals boscoycy linders, confettibommen en cotil lon vruchten; fop- of schertsvuur- werk, zoals knalpennetjes, knal- lucifers, knalstenen en flitswat- ten; booby-traps of trektouwtjes en derbyplaatjes. (Letterklasse F, G, I en J van R.G.S.). Het gebruik van zogenaamd „klein vuurwerk" zoals wonderbaarse n, bengaalse lucifers (amorces) was reeds toegestaan (Letterklasse E en H van R.G.S.). KERSTUITGAVE XEROKRANT De afdeling Communications van Rank Xerox Manufacturing (Neder land) B.V. in Venray heeft bij ge legenheid van Kerstmis 1976 een in feite in 1974 begonnen waardevolle traditie voortgezet. In dat jaar ver scheen een kerstnummer als een bij drage bij Xerokrant, dat geheel was gewijd aan Johan Jeuken, de kleine kleermaker en groot schilder van oud-Venray. Vorig jaar was het wel iswaar geen kerstnummer, maar we' een bijzonder waardevolle bijdrage aan het Venrayse verleden. „Venray, een nieuwe naam voor een oud dorp met een oude kuituur" verscheen, te vens als een hommage aan koper- slager-loodgieter-kunstenaar Piet Clephas, die zo voortreffelijk de eeuwenoude beelden uit de Venrayse veldkapellen heeft gekopieerd. „Tussen Peel en Maas", het kerst nummer van dit jaar is gewijd aan de Deumese Venrayer Hub van Baar, Dcmmelschilder en „laatste der Peel- mohikanen". Carel Swinkels, de dichter-schrij- ver wiens hart gedeeltelijk aan Ven ray is verpand, zette de heer Cor Boors je hoofdredakteur van de Xerokrant en hoofd van de afdeling Communications op het spoor van de intussen 82 jaar oude Hub v. Baar en schreef op een aantrekkelijke ma nier zijn levensverhaal. Cor Verbraak, de rechterhand van Cor Borsje zorgde voor de lay-out van het boekje en slaagde er in met gebruik van zwart-wit een goed ty pografisch verantwoord geheel, te maken, daarmee bewijzende, dat de mogelijkheden van enkel zwart-wit maar al te vaak wordt onderschat. Maar „Communications" deed méér voor de personeelsleden van Rank Xerox. Zij liet het fraaie boek werkje vergezeld gaan van een prachtige reproduktie van een topo grafische kaart; een stamboom vanaf de laatste hertog van Gelre; een fotokopy hoe kan het anders van een mooie oude kaart; foto's van cude munten van het Overkwartier; tekeningen van de Venrayse amateur tekenaar Giel Kusters; een bijzonder mooie reproduktie van een gezicht op Venray in 1864 geschilderd door Johannes Adrianus van der Drift, waarvan de originelen hangen in het Freulekeshuus van de Zusters Ursu- linen.. En last but not least bevindt zich in het bijlagepakket een repro duktie van een der schilderijen van Huub van Baar: het riviertje de Dommel in de vroege morgen aan het schilderslinnen toevertrouwd, compleet met passé partout om zelf in te lijsten. Met deze „kerstgave" heeft, de af deling Communications van Rank Xerox zonder meer alle oer inge legd. Door een politieman werd er op de heide in Vredepeel gekonstateerd dat enkele vrachten snoeihout wa ren gedeponeerd. De politieman be trapte de klandestiene storter op heterdaad. Bij het opgeven van zijn naam gaf deze de naam op van een broer van de politieman; exact de juiste namen, geboortenaam, adres en woonplaats. Nadat de politieman hem duidelijk had gemaakt dat hij niet zo maar een familielid kon wor den, gaf hij, na van zijn verbazing te zijn bekomen, zijn juiste naam en adres op. Het bleek een inwoner van Overloon te zijn. Wel ver ge zocht, want de stortplaats in Over loon is dichter bij en zelfs goedko per. Nu kon hij het gestorte goed verwijderen en kreeg een proces verbaal terzake van het storten en het opgeven van een valse naam. De viering van het 70-jarig be staan van het Overloons Toneel is voor de bevolking van Overloon én het gemeentebestuur van Vierlings beek een gerede aanleiding gewor den om de heer Bert Weymans eens feestelijk te huldigen. De heer Wey mans is n.l. al 50 jaar lid van het Overloons Toneel, als speler, regis seur, decorbouwer en grimeur en daarbij heeft hij nog verschillende funkties in het openbare leven van Overloon. Als waardering voor zijn inzet had de raad van Vierlingsbeek unariiem besloten hem de ere-penning te ver lenen van de gemeente Dit was de eerste keer dat zulks geschiedde, na dat deze onderscheiding dit jaar door de gemeenteraad was ingesteld. Bij deze ere-penning bleef het ech ter niet alleen. Het hoofdbestuur van het Brabants Centrum voor Ama teurtoneel meende niet te kunnen achterblijven en spelde de heer Wey mans de gouden speld op, om de waardering van dat Centrum tot uit drukking te brengen. Vele sprekers memoreerden in hun toespraken niet alleen de verdiens ten van de heer Weymans, maar be trokken evenzeer de 70-jarige to neelvereniging in hun hulde. On danks televisie e.d. blijkt het ama teurtoneel, zeker in Overloon, nog volop levenskansen te hebben. Dat dit mede te danken is aan het idea lisme en de volledige inzet van de spelers, spreekt vanzelf. Het gebrek daaraan bij beroepsspelers maakt hun uitvoeringen dikwijls minder in teressant. Fanfare De Vriendenkring zorgdë voor de muzikale hulde met een „wereldpremière" o.l.v. dirigent School. Vrijdag 30 dec om 20.00 uur bijeen komst in het Cultureel Centrum, Jan Hensenstraat. Th. Hendrikx zal die avond dia's vertonen. Uitgerekend op de kortste dag van het jaar, aan het begin van de win ter, opende Spraeland Recreatie aan de Stationsweg 181 haar showroom, met caravans, tenten, zeilboten en wat dies meer zij. Voor dit feestelijk gebeuren had men burgemeester Defesche uitge nodigd, die, met wethouder Schols als adjudant, door het hijsen van een stel zeilen deze nieuwe zaak voor geopend verklaarde. Spraeland Recreatie heeft als le veringsprogramma vrijwel alles op het gebied van duurzame recreatie- artikelen met als hoofdschotel cara vans, tenten, zwembaden, bouwpak ketten voor sauna's, kampeerwagens, buitenboordmotoren en solariums. Het voormalige pakhuis van Neli- pak heeft men keurig opgeknapt en de recreant die de zon wil opzoeken kan er nu uitgebreid zijn keus ma ken. Voor Venray betekent deze ves tiging zonder meer een uitbreiding van de service in zijn dienstverle nende taak. Eventjes iets over Kerstmis schrij ven. „Eventjes!" Welja, alsof Kerst mis een soort Avondje AVRO is. Eventjes tussendoor. Voor mevrouw en meneer! Ja, dat „eventjes" dat weet wat! Klik. Ik ga de buren toch even tjes feliciteren met hun eerste kind je. God, wat een liefke! Dat doet je toch wat, zo'n wezentje! Klik. Eventjes flitste er iets door mijn hoofd, toen Wim weigerde op de fluit te spelen die avond dat twee vrien den van hem waren omgekomen op een spiegelgladde weg. Eventjes con doleren! Klik. Eventjes was Bertus Aafjes op de t.v. met zijn schooltje voor gebrekkige Afrikaan- tjes in Sierra Leone. Wat een vent! Klik. En tot slot het weerover- zicht. Klik! Onze Drie Koningen echter zagen de ster ook maar eventjes. Ze wilden van geen klik horen en reisden ge woon door! Want wat ze gezien had den kon toch niet zo maar iets voor eventjes zijn. Doorzetten! En toen kwam de ster weer terug. Zie je wel! En zó vonden zij het kind. Zalis Kerstmis, lezers! Dat het voor ons allemaal lang mag duren! Een nieuwe, snelle aktie voor de bouw van de kerk in het Brukske! Nee geen ontvoering van een rijke miljonairs dochter, ofschoon zoiets, als je hard kunt lopen, iets meer op brengt, Dit keer een prozaische erwtensoep aktie op 8 januari 1977. Maar liefst duizend liter! In het Brukske met een autobusje rondge bracht. Even opnoemen wat er zoal in zit. Zuivere poëzie: Tweehonderd kilo gram spliterwten. Vijf honderd liter water uit de kraan. De inhoud van enkele potten peper en zout. Een maal gironummer 388289 t.n.v. Kerk Brukske, Klarinetstraat 32, Venray. Honderden kilo's varkenspootjes en kniestukken, die ze graag voor het goede doel afstonden, die varkens. Duizend uiten en prei. Twee en 'n halve kilometer rookworst en vijf honderd bossen selderij. Elke liter goedgekeurd door de Nederlandse huisvrouwen. Eet u mee? Ook wel eens leuk om niet te hoeven koken. In Maastricht eten ze zich „stief" aan zo'n „soap"! Noteert u 8 januari even op uw nieu we kalender? Dank U! Bij deze willen wij nogmaals uw aandacht vestigen op de aktiviteiten van Sportreal op 28 en 29 december. Zoals u wellicht gelezen hebt in Peel eri Maas van vorige week, start er volgende week een wandeloriën- tatietocht in het kader van Sport real. Er zal gestart worden vanaf de Openbare Kleuter- en Basisschool: „De Flierefluit" in het Brukske (straat: Kiosk), tussen 18.30-19.30 uur. U kunt zowel individueel als in groepen tot maximaal 5 personen aan deze tocht deelnemen en is een leuke gelegenheid voor het hele ge zin. De wandeloriëntatietoc'it belooft een gezellige tocht te worden. De ge ringe bijdrage van 1,zal u er dan ook niet van weerhouden aan deze tocht deel te nemen. Alle in formatie t-a.v. de tocht en de op drachten zult u bij het begin van de tocht ontvangen, na te hebben inge schreven. Voor nadere inlichtingen kunt u zich ten alle tijde wenden tot: Het Plaatselijk Aktie Comité Sportreal Venray, Gemeentehuis, tel. 04780- 3838 toestel 247. Verder willen wij u attenderen op het GROTE ZWEMFESTIJN in het kader van deze aktie. welke gehou den gaat worden in het gemeentelijk binnenbad „De Meerpaal" te Horst op 29 december a.s. Dit festijn is bedoeld zowel voor jong, oud als voor het gehele gezin. Het gebeuren zal plaatsvinden om 10.00-12.00 uur en 's avonds 19.30- 21.30 uur. De kosten welke hieraan verbon den zijn bedragen: 1,25 t.m. 15 jaar en ƒ2,vanaf 16 jaar en ouder per persoon. Wij wensen u allen pretige uren toe, een zalig kerstfeest en een voor spoedig 1977. Het Plaatselijk Aktie Comité Sportreal Venray Wat is er in Free Wheelin' te doen met Kerstmis en Oud en Nieuw? Op kerstavond 24 december probe ren we het in de soos voor en met onze bezoekers extra gezellig te ma ken. Iedereen wordt bij het binnen komen gevraagd of hij een kerstbal in de kerstboom wil hangen. De soos zal ook verder in kerststemming zijn door inrichting, muziek en wat lek kers te eten. We draaien op deze avond een film, een aantal mensen lezen bij de open haard een verhaal voor en als het even meezit zingen we op het laatst van de avond nog wat kerstliederen bij de piano Zaterdagmiddag 25 december (eer ste kerstdag) is de soos gesloten. Zondagmiddag 26 december is de soos gewoon open. Met oudejaarsavond is de soos dicht maar 's nachts om half een zijn we van plan nieuwjaarsreceptie te houden tot twee uur. Dus in de nacht van oud op nieuw is iedereen wel kom na half een voor een uitbundig eerste stukje van het nieuwe jaar. Ook op nieuwjaarsdag is er 's mid dags film. Meer Informatie hierover vind je in de soos. Nog even iets nieuws: in het nieu we jaar is de sociëteit Free Wheelin' ook op de woensdag-, donderdag- en vrijdagmiddag open van twaalf tot vijf uur. Lour descomité afd. Venray We gaan (onder voorbehoud) van 16-24 mei 1977 naar Lourdes. Men kan zich vanaf heden opge ven bij de heer L. Heidens, Nieuw- landstraat 28, tel. 2364. Om zoveel mogelijk in eenzelfde hotel te kunnen worden onderge bracht, is het aan te bevelen om niet te lang te wachten met uw opgave. Hoewel de Lourdes-aktie nauwe lijks is afgelopen en ook ditmaal ge slaagd mag worden genoemd, is toch weer gebleken dat we een groot te kort aan kol port eurs(trices) hebben. Zij die zich willen inzetten voor de Venrayse zieken, vragen wij nu reeds om zich op te geven voor en kele avonden of dagen voor het vol gend seizoen. Men kan zich opgeven bij Pastoor W. Geerits, Whistier- straat 1; L. Heidens, Nieuwland- straat 28, tel. 2364 of H. Beerkens, Noordsingel 11, tel. 3428. De geluidswal die de Provinciale Waterstaat naast de nieuwe provin ciale weg gelegd heeft in het gebied Landweert, wordt door de gemeente Venray te laag geacht om t.z.t. de bewoners tegen geluidsoverlast te beschermen. Provinciale Waterstaat meent dat 2.50 m. hoog genoeg is, terwijl de gemeente zegt dat 3.50 m. nodig is. Die meter extra kost ca. 55.000, en die wenst de Provincie niet te be talen, evenmin echter de gemeente Venray. Wij waren er het eerst met enze plannen, zeggen B. en W. en daaraan moeten jullie je maar aan passen. Wie nu uiteindelijk de centen op tafel moet leggen horen we t.z.t wel. Misschien blijft de geluidswal wel 2.50 m. hoog De nieuwe openbare kleuter- en basisschool De Keg, zal op dezelfde plaats gebouwd worden, waar nu de noodlokalen staan, op de hoek Blauwververstraat-Vollenbergstraat. Begonnen zal worden op het nu nog braakliggende terrein naast ga rage Strijbosch en het PTT-bestel- kantoor, waarna de bestaande hout bouw geleidelijk kan worden afge broken. EnHebt U het er al eens over gehad? U weet wel, de Gekke-har- monietjes Leuk idee hè? We hoorden al heel leuke reakties En U kunt eens heerlijk uw gang gaan, op een of meer valse nootjes wordt niet gelet. Wel maakt U door uw medewer king de Venrayse optocht tot nog een groter festijn, dan het in de voor gaande jaren is geweest. Tot ver in de omtrek komt men naar de optocht kijken. Doet U mee? Fijn, dan horen we te zijner tijd nog wel van U. De Optochtcommissie houdt zitting in Hotel Almonda op de zondag 23 jan., 30 jan., 6 febr. en 13 febr. Daar kunt U zich dan voor de optocht la ten inschrijven. Begint U al maar vast wat te oefe nen, U zult zien dat alleen de voor pret al geweldig is. De Optochtcommissie. Tweede Kerstdag gaat traditiege trouw in Geysteren een wanded- oriëntatietocht van start. De opzet van deze wandelingen is dat vele in de zomer de Geysterse bossen bezoeken om de zeer variatie rijke natuur te zien; die variatie is er in de winter zeker ook. Het Kon. St. Willibrordus Gilde heeft een tweetal routes uitgezet welke zijn voorzien van enkele vragen alle be trekking hebbende op natuur en ge bouwen. De start is in zaal Kleeven, Geys teren van 12.00 - 14.00 uur, waar men na de ongeveer twee en een half uur durende wandeling zich in de zaal van een goede bord snert kan laten voorzien. Deze wandeling gaat onder alle weersomstandigheden door en kan zowel door de zeer jeugdige als de geoefende wandelaar gelopen wor den. Jengdnatnurwacht FILM De al aangekondigde film zal in derdaad op maandag 3 januari 1977 vertoond worden in het Luxor Thea ter te Venray De titel van de film luidt: „Benji" en zal ongeveer lVe uur duren. We hopen dat alle leden veel genoegen zullen beleven aan deze film! Gezien het grote aantal leden, die de Jeugdnatuurwacht heeft, zijn er 3 voorstellingen ge pland: 1. Om half elf voor de scholen: Ursula, Petrus Banden, Den Hom mel, Foekepot, Flierefluit, Francis- cus en van Leunen en Heide. 2. Om half twee voor de leden uit Oostrum, Oirlo, Castenray, Veulen, Ysselsteyn, Vredepeel en Merselo. 3. Om drie uur voor de leden van de scholen: Dr. Poels, Hensenius, Co- ninxhof, Lucia, Clara, de Keg, L.O.M. en M.L.K.-school. Het bestuur wil er nadrukkelijk op wijzen, dat alléén de leden toe gelaten zullen worden, op vertoning van het entreekaartje, dat jullie op dinsdag j.l. op school ontvangen heb ben. Dus als jullie vriendje of vrien dinnetje geen lid is van de Jeugd natuurwacht, dan kunnen we ze niet toelaten, omdat er al zoveel leden zijn dat de 3 voorstellingen aardig volgeboekt zijn! Denken jullie verder ook nog steeds aan de hyacint! PUZZEL Tot slot nog een opmerking over de puzzel. Het is de bedoeling dat jullie het antwoordenblad zo volle dig mogelijk ingevuld inleveren bij jullie klasseleerkracht. Aan de spreuk alleen hebben we niets, maar probeer ook ALLE vragen te beant woorden. Veel sukses ermee!

Peel en Maas | 1976 | | pagina 11