TT De moord op Sjang Zeegers Kerstconcert I I 1 I B. en W. antwoorden de raad Politie kon dader binnen 5 dagen arresteren Leenenl Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN I 1 1 I 1 I 1 1 1 i 1 Carnaval 1977 Cirkus Mök In 1977 wordt uit spraak van de Kroon over noordtangent verwacht In het komende jaar aktievanB.enW. tegen „poep op de stoep" Raadzaal voorlopig nog in kantine van gemeentehuis Bebouwing De Bra bander eerst over tien jaar VRIJDAG 17 DECEMBER 1976 No. 51 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Binnen 5 dagen na de laffe moord op de 77-jarige Venrayse smid Sjang Zeegers is de politie er in geslaagd deze zaak tot een oplossing te bren gen en een einde te maken aan de vele geruchten die over deze moord de ronde deden. Reeds woensdagmiddag omstreeks het middaguur kon zij als verdacht van deze moord de 20 jarige Ven- rayer C. B. arresteren. En na uit gebreid speuren werd ook 'n steek wapen in beslag genomen en veilig gesteld. Met dit steekwapen zouden de dodelijke verwondingen kunnen zgn toegebracht. Tot arrestatie van deze jongeman kon worden overgegaan dank zg de meer als 140 tips die de politie van het publiek ontving en naar aanlei ding waarvan reeds meer als 100 personen waren gehoord, waarbij de verstrekte inlichtingen bij proces verbaal werden vastgelegd. Na woensdagmiddag uitvoerig te zyn verhoord moest de verdachte C. B. later op de avond toegeven dat hg de dader was van deze moord. WAT ER AAN VOORAF GING Tijdens de drukte van de koopavond vorige week vrijdag, werd midden in de kom van Venray, in de School straat, op laffe wijze de 77-jarige Sjang Zeegers met een mes drie maal in de rug gestoken, waarvan één het hart doorboorde. De dood moet onmiddellijk zijn ingetreden. Omstreekt acht uur vond de Ven- rayer P. Jeuken, die behoorde tot Zeegers' kleine kennissenkring, de vermoorde man met een hoofdwond liggend op het binnenplaatsje tussen de achterdeur en de toegang tot de smederij. Politie en ambulance wer den gewaarschuwd omdat gedacht werd dat de man op de putrand ge vallen was. Eerst op weg naar het ziekenhuis en bij onderzoek in het ziekenhuis werden de steekwonden in de rug ontdekt. Venrays politie gaf toen groot alarm en vele politiemensen die vrij hadden vanwege 'n bijeenkomst van de politieorganisatie, in Vlak water, werden onmiddellijk ingezet. Woning en winkel werden herme tisch afgesloten en het onderzoek, speciaal om eventuele sporen zeker te stellen kwam op gang. Regen, sneeuw en duisternis be lemmerden het onderzoek die avond maar bij het aanbreken van de da-' geraad werd het onderzoek in alle zorgvuldigheid voortgezet. Tct zondagmiddag bleef de politie bezig met 't onderzoek in de woning en de smederij van Sjang Zeegers, terwijl buiten bewaking van 't pand plaats had. Het slachtoffer had, voor zover bekend, geen vijanden, en was voor Foto's: De woning van Sjang Zeegers en een doorkijk naar zijn smederij. Rechts achter de woning had de moord plaats. velen een begrip, omdat hij steeds klaar stond en velen heeft weten te helpen. Na de dood van zijn zuster waar mee hij samenwoonde, werd de sme derij op een laag pitje gezet en kon Sjang zich wat meer bezig houden met de winkel. Hij kreeg ook hulp van een andere Venrayer, en deze was op de avond van de moord nog tot ongeveer zeven üur in de win kel behulpzaam, en ging toen naar huis. Het was algemeen bekend dat het slachtoffer er warmpjes bijzat, maar om aan alle fabeltjes welke de ron de deden en doen de wereld uit te helpen, kan worden gezegd dat hij niet bankenschuw was en een ge regelde boekhouding voerde. Reeds zaterdag nadat de beide of ficieren van justitie, mr. Uyterwaal en mr Bruigom zich op de hoogte hadden gesteld van de stand van zaken van het onderzoek, werd het recherchebijstandsteam van het ar rondissement Roermond o.l.v. de hoofdcommissaris van Vlijmen, ter versterking van de Venrayse re cherche naar Venray gestuurd. Dit team kon ondergebracht worden in het pand Grotestraat 11, dat ter be schikking. van de gemeente staat. De golf van verontwaardiging over deze laffe moord was niet alleen in Venray maar ook ver daarbuiten te bespeuren. Aan de oproep van de politie, mid dels radio en dagbladen, aan perso nen die vrijdagavond tussen 6 en 8 uur in de winkel van Sjang Zee gers zijn geweest; of wel bij het pas seren van de winkel iets verdachts hadden waargenomen; of wel in de winkel waren geweest en omdat er niemand kwam, onverrichterzake uit é.e winkel'zijn gegaan; hebben velen zich gemeld. Zo kwam defini tief vast te staan dat het slachtoffer tegen 8 uur nog leefde. DE ONTKNOPING De eigenlijke ontknoping, welke tct de arrestatie kon leiden, was de aangifte die de hospita van de dader dinsdagmorgen bij de politie deed - na toen eerst van de moord gehoord te hebben. Op die bewuste vrijdag se koopavond was C.B. even na 8 u. bij haar gekomen op een parkeer plaats nabij de Hema. Hij had be- bloedde handen en zei „ik heb ie- Zaterdag 18 december om 20 uur en zondagmorgen 19 de cember om 11.30 uur wordt in de foyer van de schouwburg het inmiddels traditie geworden kerstconcert gehouden, ge organiseerd door de gezamenlijke Venrayse koren. Bij deze gelegenheid wordt een kersttoespraak gehouden door de edelachtbare heer burgemeester, mr. H.J.M. Defesche. Het kerstconcert opent met een samenzang met het publiek onder leiding van de heer W. Buys, dirigent van de Zangers van St. Frans, „Adeste Fidelis". Daarna vervolgen de Zang ers van St. Frans met een vijftal liederen dit programma. Het dameskoor Venrode, onder leiding van de heer Jean van den Tillaart, met aan de piano zijn zoon Guido, hebben vier kerstnummers op hun repertoire staan. Ook zij begin nen een samenzang met het publiek, met „Nu zijt welleko me". Venrays Gemengde Zangvereniging onder leiding van de heer Rob Berben met pianobegeleiding van Joma Hollaardt kozen het lied „Er is een roos ontsprongen" als samenzang. Zij vervolgen hun programma met vier andere kerstliederen. Tenslotte brengt het Venrays Mannenkoor onder leiding van de heer F. Verhofstad vier kerstliederen, om dan te be sluiten met de samenzang „Er is een kindeke geboren op d'aard". Gezien het vele repetitiewerk die alle koren aan hun re pertoire wijdden, en de toenemende publieke belangstelling in de afgelopen jaren, mag men ook ditmaal weer rekenen op een muzikaal kerstprogramma van hoog gehalte. De toegang tot dit programma is geheel vrij. Abusievelijk werd vorige week in de schouwburgadverten tie ook vermeld dat de Venrayse Kon. Harmenie Euterpe haar medewerking aan dit concert zou verlenen. Dat is niet het geval, maar wellicht dat zulks in de toekomst wel moge lijk zal zijn. mand neergestoken". Maar omdat hij wel eens meer fantastische ver halen vertelde, werd aan zijn ver haal geen geloof gehecht. Hij heeft zich in zijn pension ge wassen en is de verdere avond thuis gebleven. Zondag vroeg hij aan zijn hospita of ze geen schuilplaats wist voor zijn wapens. In een plastic zak wer den zijn wapens - een alarmpistool en het moordwapen, een dolkmes - onder de vloer van de woning ver borgen. Daar heeft de recherche dit ook op zijn aanwijzingen gevonden. Een Venrayse rechercheur had dé auto vrijdagavond op de parkeer plaats bij de Hema zien staan Toen zat er wel de hospita in en een an der persoon, maar niet de 20-jarige. Later kon aan de hand van het mi- nutenschema dat de recherche had opgesteld, die ontbrekende schakel precies worden tussengevoegd. Men was al zover gevorderd dat men wist dat .Sjang Zeegers 8 minuten voor dat zijn vriend Jeuken hem vond nog in leven was. 8 Minuten die voor de dader voldoende zijn geweest om op een laffe wijze een einde te ma ken aan het leven van Sjang Zee gers. Het is niet uitgesloten dat de da der en het slachtoffer nog gevochten hebben, want eerst nu werd bekend dat Zeegers behalve de 3 steken in de rug ook nog een steek in de borst heeft opgelopen. De dader was in financiële moei lijkheden en zonder werk. De uitke ring van de bijstandswet was vol gens hem te weinig. Diefstal is dus vermoedelijk het motief geweest, 't Winkelende publiek heeft hem ech ter kennelijk in dat voornemen ge stoord. OPROEP: Aan alle muzikanten, die geen lid zijn van fanfare of harmonie en al le valsblazers schuinsmarcheerders en videlaars. Carnaval staat weer voor de deur en de voorbereidingen voor de op tocht zijn in volle gang. Buiten de fanfares en harmonieën die ieder jaar weer hun medewer king aan de optocht verlenen, zou den wij graag meer muziek in de optocht hebben. Vaak is het moeilijk om een leuk idee te vinden om in de optocht mee te trekken. Wat zou u zeggen van zogenaam de gekke-harmonietjes? Een of meer muzikanten verzame len drie of vier man om zich heen, die ook een beetje van muziek af denken te weten en vormen zo een band. Hoe gekker hoe beter. ,Iets voor scholen, inrichtingen amb tenaren of buurtverenigingen? Bespreek dit eens met vrienden of kennissen. Probeer een mooie prijs te winnen in de nieuwe kategorie gekke-har monietjes De optochtcommissie wil u daar eventueel'graag behulpzaam mee zijn. Wij komen hier nog op terug. De vrije verkoop voor circus Mök is inmiddels ook gestart. Het laat zich aanzien dat de in totaal 1650 plaatsen voor de drie uitvoeringen volledig bezet zullen worden. De verwachtingen van het publiek zijn dan ook hoog gespannen. Hoewel men uiterst geheimzinnig is met me dedelingen omtrent dit specifieke Venrayse gebeuren mag men aanne men dat er een programma wordt gepresenteerd dat zijns gelijke niet heeft in het reeds vele jaren oude circus Mök. Als antwoord op de velerlei vragen en opmerkingen van de Venrayse raads leden bij de Begrotingsbeschouwing, nu enkele weken geleden, hebben B. en W. hun antwoorden uitvoerig om schreven in een 74 pagina's tellende brochure samengevat. Het is ondoen lijk deze antwoorden allemaal in deze krant te behandelen. Wij maakten een 'bloemlezing' van die antwoorden, wel ke betrekking hebben op onderwerpen die bij het publiek leven. Voor de rest wachten we rustig de a.s begrotings behandeling af. -Iet college van b.en w. verwacht, dat in de loop van '77 door de Kroon een uitspraak zal worden gedaan over de bezwaren, welke tegen het onderdeel „noordtangent" van het centrumplan zijn ingediend. Uiter aard is de vraag, in hoeverre de Kroon in het beroepschrift aanlei ding zal zien haar goedkeuring aan de noordtangent de doortrekking van de Stationsweg naar de Eind- straat over het terrein van Jerusa lem tussen het voormalige klooster complex en de Grote Kerk al dan niet te geven, niet te beantwoorden. Aldus stellen b. en w. in hun me morie van antwoord op de algemene beschouwingen op de gemeentebe groting van 1977. Als toelichting laten. b. en w. er op volgen, dat de opvatting over de aanleg van de noordtangent niet is gewijzigd. De beslissing van de Kroon op het tegen dit onderdeel van het centrumplan aanhangig ge maakt hoger beroep, wordt derhalve door het college afgewacht. Mochten zich echter nieuwe fei ten voordoen, die het wenselijk ma ken opnieuw de verschillende facet ten van de noordtangent' tegen el kaar af te wegen, is het college ze ker daartoe bei'eid. Tot op heden is daar echter nog geen aanleiding toe gebleken. „De veronderstelling van de heer Konings, dat prestige-overwegingen bepalend zouden zijn bij een zo in grijpende maatregel, is bijna lach wekkend", aldus het college in zijn antwoord. Naar aanleiding van door de heef Den Brok gemaakte opmerkingen over „overlast van hondenuitwerp selen op het voetgangersdomein en op terreinen waar kinderen spelen" stellen b. en w. voor het komende jaar maatregelen in het vooruitzicht. Met de heer Den Brok is het college van mening, dat hier sprake is van een ergerniswekkende en overlast bezorgende aangelegenheid. Op de eerste plaats denkt het col lege aan het verscherpen van bepa- dening. Door de A.P.V.-commissie lingen in de Algemene Politieveror- van de Vereniging van Limburgse Gemeenten zijn hierover suggesties te verwachten. Voor zover b. en w. bekend heb ben de her en der toegepaste hon dentoiletten nergens geleid tot een blijvende verbetering. Of verhoging van de hondenbelasting daartoe zal kunnen leiden, meent het college te moeten betwijfelen, tenzij van een drastische verhoging sprake zou zijn. Deze werkt evenwel diskriminerend ten opzichte van de minder draag- krachtigen. Voorlopig zijn b. en w. van oor deel, dat weinig effekt is te ver wachten van doelgerichte maatre gelen, zonder de vrijheid van de ei genaar van de hond en die van de hond al te zeer aan te tasten. Wel gelooft het college nog in een gunstig effekt van een mentale be- invloeding van de hondenbezitters, waaraan door het gemeentebestuur in samenwerking met de dorps- en wijkraden het nodige zou kunnen worden gedaan. In het komende jaar zal door het gemeentebestuur de nodige aandacht worden geschonken aan dit euvel „poep op de stoep". In eerste instan tie door middel van doelgerichte publikaties hierover, en er zal kon- takt worden opgenomen met de dorps- en wijkraden om in nauwe samenwerking hiertegen iets te doen. Bij de algemene beschouwingen op de gemeentebegroting 1977 heeft met name mr. G. Thgssen gevraagd waarom de kapel van het tot ge meentehuis verbouwde kloostercom plex „Jerusalem" niet tot raadzaal wordt verbouwd. Zoals bekend wor den de vergaderingen van de ge meenteraad en verschillende com missievergaderingen wegens 't ont breken van grote vergaderruimten in Jerusalem in de kantine onder de kapel gehouden. In hun antwoord wijzen b. en w. er op, dat het aanpassen van de ka pel tot raadzaal voor de architekt geen eenvoudige zaak is. Het college betwijfelt, dat het niet-aanpassen van deze grote ruimte het beste zou zijn. Binen afzienbare tijd zal in het kader van de bezinning over de ver bouwing van de tweede fase (vleu gel St. Michel) ook de raadzaal wor den betrokken. Deze kwestie zal dan nader met de raad worden bespro ken. In verband met het ruimtegebrek in het gedeelte, dat thans tot ge meentehuis is ingericht, wordt de kapel op dit ogenblik gebruikt voor archief- en bibliotheekruimte. Onmiddellijke entruiming is nog niet mogelijk. Ondanks het in gebruiknemen van een tweetal kluisruimten in de voor malige Rabobank aan de Julianasin- gel, voor archief- en museumruim ten, bestaat er nóg een tekort aan ruimte voor deze doeleinden. De archiefruimten in het intussen tot muziekschool verbouwde oude gemeentehuis, moeten ook nog wor den ontruimd. Binnenkort worden die bescheiden in de kelder onder het voormalige priesterkoor van de kapel ondergebracht. In een passende beeldspraak ant woorden b. en w. de heer Konings op zijn tijdens de algemene be schouwingen gemaakte opmerking en ten aanzien, van het bouwen in Venray. Het college stelt, dat elke plaats, waar in Venray wordt ge bouwd een uitgezocht plekje Ven ray is en dat het de plicht van bet gemeentebestuur is een zo gevari eerd mogelijk bouwterrein-pakket aanwezig te heben om iedere kate gorie burgers haar woningbouwmo- gelgkheden te geven. „Wg be- schouwen dit net zoals het feit, dat zowel „lelijke eendjes als Rolls Roy- ces" cp de markt worden gebracht". I Wat betreft de duidelijke afronding 1 van het reeds tot uitvoering geko- j men gedeelte van het bestemmings plan Vlakwater aan de westzijde, stellen b. en w., dat die afronding volkomen past in de vanaf 1945 voor Venray gekozen struktuur, waarop 1 tot nu toe is voortgebouwd, i Het college is het niet eens met drs. Beterams, die heeft aangevoerd dat het bestemmingsplan Braban der/Laagheide betere mogelijkheden i zou bieden. j Villabouw lijkt volgens b. en w. moeilijk inpasbaar in het vrij kleine gebied Laagheide met zijn vooral aan de Overloonseweg veelal te I handhaven bebouwing. 1 De Brabander, waarvan Laaghei- de deel uit maakt, is een plan, dat eerst na het volbouwen van Land- weert tot uitvoering zal kom. Het lijkt b. en w. voorbarig om I vooruitlopend op die ontwikkeling daarin nu reeds villabouw toe te staan omdat een dergelijk plan eerst stedebouwkundig in zijn totaliteit moet worden bekeken. De Brabander zal wellicht eerst 1 over minimaal tien jaar aan bod ko- men. Bovendien wordt in dit gebied nog een aktief aankoopbeleid ge voerd. Alleen wanneer hier grond aan de gemeente wordt aangeboden, wordt tot werving overgegaan. Meer nieuws uit de Memorie van Ant woord vindt u elders in dit blad.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1