WÈSiïÊËÈÊÊÈÊÈÈSSËÊÈÈ Riolering in 'Castenray Bouw nieuwe L.O.M.-school Alarm oproepont- vangers ten behoeve van de politie Botsingen met materiele schade Turk bouwde stoommachine OPEN SCHOOL proefprofekt voor noord-west Limburg UW LAATSTE ST. NIC0LAAS-KAD0O KOOPT U IN BOEKHANDEL VAN DEN MUNCKH0F GROTESTRAAT 28 succes is verzekerd Weet u waar wij onze boterletters aan te danken hebben? Ik weet het. En als dit stukje gelezen hebt weet u het ook. Het kwam zó: Het is wel erg lang geleden, maar het is echt gebeurd. Een aantal bisschoppen waren 'ns in vergadering bijeen. En hun be roemde collega uit Myra was ook aanwezig. Zijn naam was: St. Nico- laas toen al bekend als „Sint". De gekste verhalen deden over hem de ronde. Men had zelfs gehoord dat hij omtrent 6 december, avond na avond, op een appelschimmel, stel je vóór van schoorsteen naar schoor steen sprong. En nog wel in vol or naat! Joost mag weten wat hij 's nachts op die daken toch moest! Sommigen meenden gezien te hebben dat hij er pakjes naar beneden wierp, kenne lijk met een lijstje in zijn hand. Het was wel een erg origineel idee. Dèt wel. Toch bleef men zich afvragen of zoiets wel door de beligel kon; en waar hij het in godsnaam toch alle maal van dééd; en wat die man wel niet bezielde? Ook de bisschoppen wilden dus onderhand wel eens klaarheid, en vroegen Sint Nicolaas op de man af: „Zo en zo hebben wij gehoord. Stad en land praat over, uw bisschoppelijke omzwervingen. Vindt u het zelf ook niet langzamer hand de hoogste tijd worden om uw verhaal, eens en voorgoed, duidelijk op te schrijven. Dan weten we alle maal waar we aan toe zijn". Een ogenblik lang heerste er een doodse stilte. Vol verlangen klopte ieders hart. Toen stond Sint Nicolaas op, en met de hem eigen eenvoud, sprak hij aldus: „Heren collega's! Ik ben blij dat u mij deze vraag hebt gesteld. Mijn antwoord echter zal u mis schien verbazen. Ik zal namelijk nooit of te nimmer mijn verhaal op schrijven, doodeenvoudig omdat ik bang ben voor letters. U zult dat wellicht vreemd vinden? Bij nader inzien is dat toch niet zo vreemd, want bedenkt u eens! De mensen zouden mij wel 'ns aan de letter kunnen houden. Dat zou erg zijn. Maar het zou nóg erger zijn als ze mijn verhaal letterlijk zouden gaan opnemen. En dat mag nooit gebeu ren! Nooit! Maar toch wil ik u tegemoet ko men. Goed! Ik zal mijn verhaal wel schrijven, maar dan in letters die je óp kunt eten. Want ik heb onder vonden, dat ze je veel beter ver staan als je schrijft in letters van banket. Het mag ook marsepein of chocolade zijn. Ik schrijf mijn ver haal voor kinderen die hun schoen klaar zetten, en voor hen, die zich daar nog niet te groot voor voelen. Dat is het! Eens en voorgoed." Zo ver zijn we dus al. De bouw schiet als 'n paddestoel uit de grond. Giel Kusters staat trouw elke week te schetsen, weer of geen weer. U blijft toch wel een handje hel pen? (Giro nr. 388289 t.n.v. Kerk Brukske, Klarinetstraat 32, Venray). In zijn vergadering van woensdag 1 december heeft het college van b. en w. zich beziggehouden met de eventuele mogelijkheid riolering in Castenray te realiseren. Hiervoor is een plan ontworpen door het advies bureau Bongaerts, Kuyper en Huis waard te 's Gravenhage. In het to tale plan zouden 148 woningen kun nen worden aangesloten, doch dan zouden de kosten rond 1.820.000, bedragen, hetgeen door het college geen haalbare kaart wordt geacht, omdat dit neer zou komen op zo'n 12.300,per aan te sluiten wo ning. Als een mogelijkheid ziet het col lege alleen de kom van Castenray van riolering te voorzien, overeen komstig de aanpak' in Mersélo. i i\m i In dat geval kunnen rond honderd woningen op de riolering worderi, aangesloten. Met toepassing van de zgn. ver fijningsregeling uitkering gemeente fonds zullen de aansluitkosten per saldo 1.750,per pand bedragen. Voor de gemeente zal de aansluiting van de Castenrayse kom komen op 172.000,—. De bedoeling is dan, evenals in Merselo is gebeurd, een baatbelas ting in te voeren, welke neerkomt op ongeveer 600,per aan te slui ten woning. Onafhankelijk van de rioolaanleg in Castenray zal ook een gedeelte van het stamriool in Oirlo moeten worden aangelegd, waarvan de kos ten geraamd worden op 188.000, De bouw van een gemaal en de aan leg van een persleiding komen voor •rekening van het Zuiveringsschap Limburg. Het ligt in de bedoeling van het college eerst met de dorpsraad Cas tenray te praten over deze riole ringsplannen, voordat aan de com missie voor openbare werken en verkeer het advies wordt gevraagd ove rhet raadsvoorstel om in totaal 360.000,te voteren voor de rio lering in Castenray en de aanleg van het stamriool in Oirlo. De bouwkundig hoofdinspecteur heeft zich accoord verklaard met 't definitieve bouwplan voor de LOM- school, welke aan het Groenewolt- sepad zal worden-gebouwd. Het bouwplan omvat zeven loka len voor het basisonderwijs, twee lokalen voor jeugdigen en een gym nastieklokaal. Na hierover het advies te hebben gevraagd van de commissies voor onderwijs, cultuur en recreatie en openbare werken en verkeer, zullen b. en w. in de vergadering van 20 20 december a.s. de nodige kredieten vragen. Nadat hierover het advies is inge wonnen van de commissie voor fi nanciën, zal aan de raad worden voorgesteld een krediet van ƒ,8.000,- beschikbaar te stellen voor het aan schaffen van alarm-oproepontvang- ers voor de politie. Er zullen vier van dergelijke apparaatjes moeten worden gekocht, die hetzelfde wer ken als de oproepontvangers, welke bij de brandweer in gebruik zijn. Op de splitsing Paterslaan en St. Antoniusstraat sorteerde de 36 jari ge bestuurster van een personenau to, mevr. H. G. uit Venray voor ten einde linksaf te slaan. Op het mo ment dat zij links af wilde slaan passeerde haar een personenauto bestuurd door de 38 jarige P. B. uit Venray waardoor beide auto's met elkaar In botsing kwamen. Op de Paul Burgmanstraat stond de heftruck beladen met stalen bal ken bestuurd door de 49 jarige J.M. uit Venray stil tegenover de Inalfa fabriek» De bestuurder van de per sonenauto de 5 7jarige G. v. d. V. schatte de afstand bij he t inhalen verkeerd en de door hem bestuurde auto botste tegen de stalen balken. Op de Min. Ch. Ruysstraat ver leende de 37 jarige bestuurder van een personenauto P. G uit Vier lingsbeek geen voorrang aan de over de voorrangsweg de Oostsingel rij dende personenauto bestuurd door de 40 jarige H. H. uit Venray waar door «en botsing ontstond. Op de kruising Zuidsingel-Leunse- weg verleende de 35 jarige bestuur ster van een personenauto mevr. S.- T. uit Odiliapeel geen voorrang aan de over de Leunseweg rijdende per sonenauto bestuurd door de 29 jarige mevr. W.-W. uit Meerlo-Wanssum, waardoor een botsing ontstond. Maar in alle gevallen bleef het bij materiële schade. De 31-jarige Saim Tekin, afkom stig uit het zuid Turkse Adana ver blijft al 7 jaar in Venray en is bij Inalfa alhier werkzaam. Met zijn kameraden is hij ondergebracht in 't voormalige San Damiano, thans ge naamd Turk Yurdu. De laatste maanden heeft Saim Tekin zijn vrije tijd besteed aan het bouwen van een stoommachine, met als enig gereedschap een vijl en een boormachine. Het koperlassen deed hij met een brander. En het mooiste is wel, toen het apparaat gereed was funktioneerde het ook nog Uiteraard hebben zijn landgeno ten veel belangstelling voor het pro- dukt van hun kameraad, maar ook de belangstelling van de Venrayse mensen stelt Saim zeer op prijs. Hij vindt trouwens de verstandhouding tussen de Turkse en de Venrayse mensen uitstekend. RECTIFICATIE In het weekblad „Grens en Maas" van 2-12-1976 staat ver meld dat de VRIJE VERKOOP van de kaarten voor de zittingsavonden van CIRCUS MÖK heden vrijdag ingaat. DEZE MEDEDELING IS ONJUIST De leden van de Carnavalsvereniging De Piëihaas blijven voorrang genieten tot 15 december a.s. Daarna pas wordt gestart met de vrije verkoop f 10,per plaats. Het comité Circus Mök In februari a.s. wordt in Venray gestart met een nieuwe vorm van onderwijs voor volwassenen (vanaf 30 jaar) onder de naam Open School Uiteraard betreft het hier 'n proef- projekt, voor circa 27a jaar, welke op een drietal plaatsen in ons land opgericht worden. Voor de regio Venray begint men met vier groepen, elk van ongeveer 15 personen. Dat zijn dan Venray- zelf (met de voorkeur voor bewoners van het Desselke, van Zuid en van Veltum; verder een groep in de ge meente Horst; een groep in de ge meente Sevenum; en een groep in de drie Maasgemeenten. De deelnemers(sters) aan deze Open School zullen veelal door de lei ding van de school zelf geworven worden, en zij zullen dan kennisma ken met een geheel nieuw ontwor pen onderwijs- en vormingsplan {'t leerplan), die onderdeel zijn van de ze experimentele school. Inderdaad zijn er tal van organi saties en instituten die de ontwikke ling van volwassenen (met niet meer dan lagere school) ter hand hebben genomen. De Open School-leiding meent echter dat daar te weing re kening wordt gehouden met de be hoeften en ervaringen van de moge lijke deelnemers. Ook de geringe sa menhang in het aanbod van deze in stellingen en de geringe verschei- denheid poogt men in de Open Sch. te verbeteren. In september komend jaar zal op nieuw een groep van 15 personen per plaats met dit vormend onder wijs starten. Aan de hand van de bereikte re sultaten (na ruim 2 jaar) zullen de ministers van Onderwijs en Weten schappen, en van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk bepalen of deze 3 proefprojekten voldoende geslaagd zijn om in nog 11 andere plaatsen in Nederland tot oprichting van een Open School over te gaan. Wij komen hierop t.z.t nader terug. Van de 21 agendapunten die dit maal in de Venrayse gemeenteraad •behandeld werden, waren er 12 die de voorzitter zonder meer met een hamerslag kon afdoen. Maar toch duurde deze vergadering nog drie uur voordat men huiswaarts kon keren. De grootste moten waren uiteraard de kwestie grensvaststel- ling van Oostrum en de verhoogde subsidie aan het PEC. Maar eerst hadden de raadsleden nog opmerkingen op de ingekomen stukken. Mevr. Poels-Peters wilde b.v. adhaesie betuigen aan een brief van de gemeente Maastricht over de •bouw van de definitieve huisvesting van de Rijksuniversiteit Limburg en van het Academische ziekenhuis. Aangezien zij dat een Limburgse aangelegenheid vond, was solidari teit haar inziens gerechtvaardigd. Zij werd daarin gesteund door de heer Beterams. De heer Den Brok vond het meer een gelegenheid van Maas- kreeg slechts 9 stemmen voor en 13 van enige inmenging. Ook de voorzitter voelde er niet veel voor omdat deze bouw eerst voor 1985 gepland was en daarom werd het voorstel van Mevr. Pofels- Peters in stemming gebracht. Zij fcreg slechts 9 stemmen voor en 13 tegen. Opmerkelijk was hier de ver deeldheid in de fraktie Samenwer king. Het evaluatie-verslag van 't Vor mingscentrum voor Jong Volwasse nen Noordelijk Limburg was voor de heer Den Brok aanleiding om dit centrum uit te nodigen eens him doelstellingen etc. te komen toelich ten in een informatieve raadsverga dering. En daarmee ging de raad ak koord. Uitstel van een beslissing van Ge deputeerde Staten tot 2 januari a.s. over het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van openbare werken in Westeinde, deed bij de heer Reintjes de vraag rijzen of daardoor de schoonwaterriooi niet nog meer vervuild zou worden. Doch dat werd ontkend. Tot slot, als opmerkingen op de ingekomen stukken, vroeg de heer v. d. Locht het standpunt van de ge meente Venray inzake het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen in de plantsoenendienst. De PSP afd. Venray had n.L alternatieven aan bevolen. Volgens wethouder Loonen houdt men zich aan de wettelijke voorschriften. Waar het zonder ex tra kosten kan, zal men beslist an dere middelen gebruiken. Overtolli ge chemische produkten zal men be slist niet op de vuilnisbelt storten DORPSGRENZEN Opnieuw kwam dan aan de orde de grensvaststelling van Oostrum. De gemeente stelde destijds voor de nieuwe provinciale weg (met via duct) over de Stationsweg als grens op te nemen en zij vroeg daarover het advies van de Oostrumse dorps raad. Deze dorpsraad belegde een vergadering met de belanghebben den en uit die vergadering bleek dat de aanwezigen zich liever aan de oude grens hielden. En aangezien we tegenwoordig leven in een tijd van inspraak en medezeggingschap, nam b. en w. het voorstel over om, wat Oostrum betreft, de zaak bij het oude te laten. En aangezien die grensbepaling zuiver administratief is, nam de raad dat voorstel zonder meer aan. Achteraf vormde zich een aktie- comité dat de bewoners aan de west zijde van de nieuwe provinciale weg uitnodigde him handtekening te zetten onder een voorstel om die westzijde toch maar bij Venray te laten behoren. Er werden 16 hand tekeningen verzameld, waarvan bleek dat er al 2 behoorden tot Ven ray en 3 die in feite bij Oostrum wil len blijven. Kortom, van de 15 ge zinnen waar het om ging hadden er 11 getekend voor Venray en 3 niet. Democratisch als we zijn meende b. en w. dat deze 11 stemmen vóór, recht van spreken hadden. Maar een en ander was toch niet naar de zin van de kerkdorpenfraktie, waarvan de heer Fleurkens ditmaal de woord voerder was. Hij meende dat met zulke handelwijze het werk van een dorpsraad van nul en generlei waar de was. Om een lang verhaal kort te ma ken: de voorzitter verwees deze kwestie terug naar de commissie en de dorpsraad en nu zullen we t.z.t. wel weer opnieuw met dit probleem geconfronteerd worden. Vanaf de publieke trbiune kwam later de opmerking dat de hele zaak Halfweg maar een Lullig stuk was. INDUSTRIETERREINEN De gemeente is in staat ruim 3Ve ha grond te kopen voor het indus trieterrein De Witte Vennen in Oos trum. Dat was voor de heer v. d. Locht aanleiding te moeten konsta teren dat het beleid van b. en w. on geloofwaardig begint te worden. Be loofd was prioriteit voor het indus trieterrein' aan de Maasheseweg, maar in Oostrum blijft men maar grond kopen, zonder te weten of men die ooit nodig heeft De voorzitter had alle begrip voor het standpunt van de heer v.d. Locht maar hoopte toch die grond spoedig nodig te heben. Wat betreft het in dustrieterrein Maasheseweg vertelde hij dat het hele terrein in optie was bij Rank Xerox. Men is met grond verwerving aldaar bezig. MOLENKLEF In het plan Molenklef ligt een „stukje" dat als speelterrein gebruikt wordt door de jeugd. Omzoomd zijn de met openbaar groen, heeft dat te lijden door het spel van de jeugd. Het zag er naar uit dat over 'n paar jaar van dat groen niet veel meer over zou zijn. Buurtbewoners wilden die groenstroken wel kopen tegen 'n prijs van ongeveer 32 gulden per m2. Alles tezamen ongeveer 789 m2. Den Brok vroeg waarom daarvan geen bouwkavel gemaakt werd, maar dat mocht niet vanwege het bestem mingsplan. En vanwege dat „open bare" had men destijds ook niet op- gekaveld. Dat in antwoord op een vraag van de heer Koonings. Het speelterrein voor de jeugd wordt, bij verkoop, wel kleiner, maar er is nog plaats genoeg voor hen. In ieder ge val blijft dan het groen behouden. De heer van Valkengoed meende dat er in plan Molenklef nog wel meer strookjes grond waren, waar de aangrenzende bewoners interes se voor hadden; maar verkoop daar van was kennelijk nog niet nodig. Er werd tenminste verder niet over gepraat. Drie wethouders deden nu hun zegje over de voordelen van deze verkoop maar ze konden de heren Koonings en Den Brok toch niet overtuigen, want die wensten aante kening tegen te sternen. WIE MET PEC OMGAAT Na hetgeen tijdens de algemene beschouwingen, zowel door de Kerkdorpenfraktie als door de WD- fraktie was gezegd over het Plaat selijk Educatief Centrum Horst-Ven ray (Vormingswerk voor volwasse nen), lag het voor de hand, dat de raad niet zonder slag of stoot het voorstel tot verhoging van de subsi die aan dit instituut zou aanvaarden. Bij monde van mevr. Poels-Peters liet de fraktie Samenwerking weten zowel inhoudelijk als qua presenta tie moeite te hebben. Zij meende dat b. en w. in dit geval wel hadden ge dacht: de raad gromt wel, maar zegt toch ja. En inderdaad. De raad gromde aan alle kanten in alle toonaarden, maar toen puntje bij paaltje kwam, lie ten alle frakties met uitzondering van de WD een beslissend „ja" horen. De heer Oudenhoven (WD) herinnerde aan de PEC-brochure „Wie doet wat". „Wie wat doet, blijft om het even" zei hij, „In ieder geval doen wij niets". Zijn fraktievoorzitter mr. Thijssen vond het ongepast, dat b. en w. nog moeten antwoorden op hetgeen hij tijdens de algemene beschouwingen over het PEC had gezegd, terwijl men nu al met een voorstel tot sub sidieverhoging voor dit instituut komt. „Ik kan nu in feite al mijn re plieken gaan houden", merkte hij op. Mevr. Poels-Peters stelde de slui zen van welsprekendheid wijd open. Zij betoogde, dat de raad voor Sin terklaas ging spelen, terwijl de lei ding van het PEC als Zwarte Piet het geld als pepemoten kon uit strooien. De heer van Valkengoed had moei te met de financiële presentatie van het geheel, die hij erg rommelig vond, en enpassant kwam ook de po litiek duidelijk om de hoek kijken. De „Rode Draad", die de heer Den Brok door het stuk zag lopen werd door mevr. Poels als een politieke kleur gezien, en waar in de brochu re van PEC werd gesproken over 'n politiek aktiecentrum van het PEC meende de heer Den Brok, dat dit een rood lapje voor het oog van mevr. Poels had gebracht. Wethouder van Oers, goed voor bereid op de kritiek, leverde een knap stukje verweer, waarin hij o.m. sterk stelling nam tegen de vermeen de politieke aspekten van het PEC. Nadat iedereen tot in derde in stantie zijn zegje had gezegd over het PEC en de subsidieverhoging, werd zonder hoofdelijke stemming' het besluit tot verhoging van de sub sidie gegeven. Alleen de WD-frak- tie hield voet bij stuk en wenste de aantekening tegen het voorstel te hebben gestemd. Maar of nu de po litiek buiten de aktiviteiten van het PEC moet blijven kunnen we nog niet met ja of neen beantwoorden.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 11