In Amstelveen hangt heel Venray te wachten klein GROOT DERDE KIEN AVOND in l keukens in prijzen GESLAAGD Inbraak woning Diefstal uit gepar keerde auto Wildstropers Besturen onder invloed CARNAVAL 76-77 IN HET KORT BESCHERMVROUWE Slipjacht Venray Sint Nicolaas-tocht ten bate van de nieuwe kerk Brukske, zal gehouden worden op Dinsdag 23 november om 20.00 uur (zaal open: 19.00 uur) in het Marianum, Leunseweg 2a Er wordt gekiend met grote kaarten PRIJZEN O.A. PICK-UP MET 2 BOXEN, STAANDE SCHEMERLAMP EEN VREEMDE GEWAARWORDING Gehoorgevend aan een uitno diging van de oud-Venrayer Johan Jeuken, zijn we naar Amstelveen gegaan, misschien uit nieuwsgierigheid, om te zien hce zijn kunstschilders talenten bij het „grote pu bliek" van de grote stad in 't Westen wordt ontvangen en beoordeeld. Dan verlaat je de naar wester se begrippen ontzettend rusti ge Peel, rijdt langs Schiphól, waar je wordt getroffen de'or die enorme wereldwijde druk te. Dan kom je in het oude Am stelveen met z'n pittoreske huisjes waarna je direct in de ban raakt van die enorme wolkenkrabbers van het mo derne Amstelveen. En temidden van dat enorme dat moderne, zie je ze dan hangen, die schilderijen van Venray. Venray in Amstel veen een vreemde ge waarwording. WESTSINGEL 54 VENRAY TEL.04780-2851 Zal ik mijn moderlaarzen maar weer uittrekken? Nee, liever niet. Nog even aan houden! U mag dan wel de regens van de vorige week vergeten zijn, de klei op het bouwterrein, in alle geval voorlopig, nog niet. Klei vraagt nou eenmaal veel tijd cm kontinu geplens te verwerken. Even anders ligt het b.v. met een hijskraan of een heftruck. Dat zijn goliatten die er weinig moeite mee hebben. Dat bleek woensdagochtend wel. Daar kwamen ze om 8.00 uur al, nota bene! op hun dooie gemak het terrein opgerold. Energiek en lawaaierig! Bewust van hun enorme spierballen zouden ze de vierdui zend kilo stalenl iggers wel eens even op de ielige pilaartjes heffen. Ze konden niet begrijpen dat er zo veel praat over gemaakt werd. Dat doe je toch zó! „Uit de weg, jullie slappelingen!" Dat was aan het adres van onze werklieden, die overigens van de duivel niet bang zijn. Toch lieten zij zich het bevel geen tweede keer herhalen. Als zeven Davidjes ble ven ze op veilige afstand. Want één van hen had jaren geleden iets mee gemaakt waarover hij nét vannacht toevallig had gedroomd! Het was over die ochtend waarop zo'n zelf de 2V2 ton zware vriend plotseling door de kabels brak. Gelukkig geen persoonlijke ongelukken. Maar zó veel jaar na datum moest je toch eigenlijk geen nachtmerries meer hoeven te hebben! Nu moet u niet denken, beste mensen, dat die twee reuzen wel zo verschrikkelijk onverschrokken wa ren. Want op momenten stonden ze toch maar lekker op hun benen te trillen. En niet zo'n beetje ook! En him bleed joeg ook als een bezetene door hun stieren-hart. En heus niet alleen van de inspanning! Stoer doen dat wel meneer, maar ondertussen! Gced, we zullen er niet meer over bekvechten. Zij hebben tenslotte de spierballen. Heren! Het karwei is geklaard en wel bedankt! Een biertje? Of wacht 'ns! Zou meneer-de-heftruck die 2 twee betonnen elementen nog even op hun plaats willen hijsen? Op die twee hoeken daar? Geen twintig dwergen krijgen die 'n centimeter van de grond. Nee, daar was hij niet te beroerd veer. Peulenschil! Twintig minuten later iiep hij éven nonchalant het terrein af als hij gekomen was. Kalm, waardig en gedrongen. Toch ken je zien dat hij niet weinig moei te deed, nét te doen of hij zijn eigen armen nog voelde. Maar hij was nog niet de heek om of hij riep heel hard: 388289!" Dinsdagavond j.l. werd er weer enthousiast gekiend. Zoals de eer ste avond was er weer die gezellige spanning. Eén speler riep ineens: „Kien", maar dan wel zo hard, dat ze haar thuis konden horen. En ja wel het hielp! De nummers klopten en zij had de draagbare t.v. Profici at! Komt u dinsdagavond ook weer? Want: Zonder geluk vaart niemand wel, Maar weet: de Kerk is inzet van het spel! Aan de rijksuniversiteit te Gro ningen slaagde voor het artsen-ex amen Marjon Numan-Remmen. JONGERENKOOR CAPRICCIO Zondagmorgen 21 november 11.15 gezamenlijke repetitie. Maandagavond 22 november 19.30 gezarrfenl iikerepetitie. Woensdagmiddag 24 november 4.30 sopranen en alten; 5.15 tenoren en bassen. Zondagmorgen 28 november 11.15 alle hoofdrolspelers van demusical. JONGERENORKEST BOJEMA Vrijdagavond 19 november 18.45 repetitie voor het hele orkest. Vrijdagavond 26 november 18.45 partij repetitie alleen voor dwars fluiten, waarna om 19.45 repetitie voor het hele orkest. SALTARELLO De eerstvolgende repetitie voor al le leden is op zondagavond 28 no vember cm 19.00 uur. In het afgelopen weekend werd tijdens afwezigheid van de bewo ners, de fam. J. in de Fagotstraat, ingebroken. Weggenomen werden 1 gouten tientje, 2 zilveren rijksdaal ders ,en een bankbiljet van 2.50. Dit oud bankbiljet en oud geld zat in e engeel Brabantia geldkistje wat ook verdwenen is. Verder werd stuk gegooid een spaarpot waarin een bedrag zat van 35, Uit de benzinetank van een gepar keerde auto, van H. v. H. uit Ven ray, op de parkeerplaats bij het voormalig lyceum, werd 35 liter benzine afgetapt In de bossen nabij de brandtoren te Merselo werden in verband met freteren aangehouden de 25-jarige J. S. en de 36-jarige J. W. beiden uit Reuver. Laatstgenoemde pleegde nog verzet bij zijn aanhouding. Tweee freten, fretteemetten (50 stuks) en 8 dode konijnen werden in beslag ge nomen. In een der afgelopen nachten werd door Venrays politie als verdacht van wildstreperij aangehouden de 51-jarige P. H. uit Overloon. Na op making van de verschillende proces- senv erbaal werd het drietal huis waarts gezonden. 1 De politie hield een 26-jarige auto bestuurder aan die onder invloed va nalcohol zijn auto bestuurde. De blaas en bloedproef waren positief. Met de elfde van de elfde is ook in Venray de carnaval op gang ge komen. De Piëlhazen kozen 'n nieu we voorzitter in de persoon van mr G. Thijssen. Bekend werd gemaakt dat de Prinsenprcklamatie op 221 in de foyer van de schouwburg zal plaats hebben. Cirkus Mok zal drie identieke uitvoeringen houden, n.l. op 28 en 29 januari en 4 februari. Kaartjes zijn tot 15 december a.s. in voorverkoop voor de leden (max. 2 per lid) daarna begint de vrije ver koop. Het wordt weer een daverend programma met 'n keur van veelal Venrayse artiesten. De nieuwe carnavalsvereniging van het Brukske heeft zijn intrede ge daan onder de welluidende naam De Kwakers. Brukske zelf zal tijdens de carnavalsdagen omgedoopt worden in „Kikkerbroek". Als eerste Prins in het Venrayse land presenteerde zich Prins Karei (K. Gaal), die met carnaval Brukske gaat regeren. De naam Adriaanszoon mag van de officier van justitie te Roermond als voornaam ingeschreven worden in de burgerlijke stand van Venray. Enkele weken geleden werd deze naam door de betreffende ambte naar als voornaam geweigerd. In de Wieën is de vlag in top op het in aanbouw zijnde kleedgebouw van SW, het hoogste punt werd be reikt. Omstreeks kerstmis zal het gebouw klaar zijn, waarmee men dan de beschikking krijgt over zes kleedkamers, een kantine en 'n be stuurskamer. Bij de begraafplaats Boschhui zen zal van gemeentewege 'n fiet senrek geplaatst worden. Het plaat sen van invalidenwagentjes aldaar is geen haalbare kaart. Tussen St. Nicolaas en Kerstmis gaat het Jachthoomkorps St. Petrus Banden kerstkaarten en kerststuk jes aan huis te koop aanbieden. Kennelijk als reaktie op ons ar tikeltje 'Venray wordt kollektemoe' (14 dagen geleden in dit blad) gaat b. en w. het mes zetten in de „kol- lektekalender" van de gemeente, 't Aantal kollektes e.d. wordt beperkt. Wij komen hierop nog nader terug. 77.290,willen b. en w. be schikbaar stellen voor vernieuwing en uitbreiding van de motorvoertui gen van Venrays gemeentepolitie. Tijdens de Caeciliaviering van het Jachthoorn-, Trompetten- en Majo- rettenkerps St. Petrus Banden werd mevr. Stevens - Heinen voorgesteld als nieuwe beschermvrouwe van het korps. Zij treedt hiermee in de voet sporen van haar overleden man, de heer Teng Stevens, die als mede-op- richter, jarenlang als beschermheer zeer veel gedaan heeft voor 't korps. 32 Ruiters volgden zaterdag j.l. de verrichtingen van 15 koppels Fox Hounds onder leiding van de Master L. de Beer uit Oistrewijk. Het was prima jachtweer, vochtig wat mistig en haast geen wind. Halverwege de eerste run in de Helderse bossen raakte de meute 't spoor bijster en een gedeelte van hen stootte bij het zoeken op het oude spoor. Gevolg: de whippers moesten hen terughalen praktisch bij het be gin van de run. Dat gaf zo'n 25 min. vertraging. Tijdens de rustpauze na de 2e run liepen twee auto's schade op door dat 'n tweetal paarden achteruit sloegen in een schrikreaktie. Net voor donker kwamen honden en jachtruiters na de 3e en 4e run bij de kill aan. De „vos" was dit jaar in een berkeboom gevlucht. Vele bezoekers hebben het jacht- gebeuren op verschillende „bezoe kersplaatsen" van nabij kunnen vol gen. Een aangeklede borrel ten huize van mevr. Burgman en een klinkend jachtmaal in het Pelgrimshuis wa ren het besluit van een prachtige dag. De organisatoren zeggen de vele mensen die op enigerlei wijze hun medewerking hebben verleend aan deze slipjacht hartelijk dank. Op zendag 28 november organi seert WSV De Natuurvrienden een wandeltocht van 5 en 10 km. Ook Sint Nicolaas en zijn knechten doen aan deze tocht mee. Iedereen mag meewandelen, groot en klein." De start is cm 14.00 uur in zaal Arts. Het startbureau is open om 13.30 uur. Het inschrijfgeld is f 1,50 per per- paart aan een vaak beklemend colo- riet. Hij heeft een voorkeur voor de blauwe en blauwachtige tinten. Of laatste jaren is er n.l bijna geen dat nóg zo is, weet ik niet. Van de werk geëxposeerd, uitgezonderd 2 gouaches. Een daarvan stelt een fors in grijs geschilderd urinoir voor, waarbij niets meer verschuift of verzakt en de ruimtelijke weergave klassiek en zelfs een beetje magisch realistisch lijkt geworden. |k haal dit schilderij met name aan, niet al leen omdat het met academische vaardigheid een werkelijkheid uit beeldt met prachtige partijen in de tegeltjes achter de vespasienne, maar ook omdat het mij deed denken aan een joyeus geschilderd groen pisoir, alias „De Krul van het Henseniusplein", een van de andere werken van Johan Jeuken, met op de voorgrond de onvergetelijke Ven rayse dorpsfiguur Dolf Domecq met zijn heibezem en zijn fleske vuur water in de jaszak. En die vergelijking deed mij be denken dat de drukbevolkte doeken van vader Jeuken maar niet uitver teld kunnen raken over wat er nog allemaal leeft in zijn brein en dat hij daardoor inderdaad de jongste schilder van de drie lijkt. Wie rond loopt tussen de schilderijen die hij heeft bestemd voor Aemstelle voelt zich plotseling betrokken in een zeer actieve kleurige wereld waarin van alles gebeurt. Het meeste'werk is recent. Het lijkt soms wat harder gewerden van kleur. Bij 'voorbeeld als men klassieke meesterwerken als „De stoomcarrousel" uit 1971 en „De Precessie naar Oostrum" uit 1972 vergelijkt met de twee grote „Boe renbruiloften" uit 1976. En wie door zo'n vergelijking terugdenkt aan het vroegere oeuvre van Johan Jeuken, betrapt zich onwillekeurig op de gedachte dat hij voor de tentoon stelling in Aemstelle nog maar en kele doeken heeft gebruikt van de grote overzichtstentoonstelling in 't Nccrdbranbants Museum in 1973. Zo vlug is het allemaal gegaan. En toch heeft het geweldige tempo geen minuut afbreuk gedaan aan zijn in tegriteit of techniek. Integendeel. De hele grote en volle doeken als b.v. „De Kinderaubade" uit 1975 zijn met engelengeduld gecomponeerd en uitgevoerd. Mr. H. Janssen, de bur gemeester van Venray in de jaren dertig, voor wie dit schilderij werd gemaakt, placht steeds te zeggen: „We zullen het bezien". Welnu, hij kan vooruit. Wat De Kinderaubade in het klein doet, doet Johan Jeu- ken's totaal oeuvre in het groot. Het geeft een spontaan en kleurig beeld van het Venray van zijn jeugd, in die dagen niet voor niets „De parel der Peel" geheten. Het heeft Johan Jeuken als „Raodse jong" daarom een héél klein beetje gestoken dat er bij de plechtige opening van Ven rays driemansexpositie in het verre Holland helemaal niemand te be groeten viel uit zijn geliefde Rooy, hoewel er naar velerlei functiona rissen ter plaatse in totaal acht „ge richte" uitnodigingen werden ver zonden. En natuurlijk. Iedereen heeft het druk in 1976. Vooral in het week end. Al is het maar met stilliggen. Het zij gezegd zonder een zweem van spot. Maar één tip mag niet achterwege blijven. De archieven van Venray en de streek waar het toe behoort, zouden er verstandig aan doen de expositie in Aemstelle te laten vastleggen op film of dia. Drie begaafde Raodse zonen en 't hele Venray van voor de oorlog hangen er op te wachten. CAREL S WINKELS soon. Hiervoor krijgt u een mooie wandeling, samen met de knechten van de Sint, een prachtige medaille en een verrassing. Het zal in de veelbewogen geschie denis van Venray waarschijnlijk nog nooit zijn voorgekomen dat drie ge boren en getogen Venrayse kunst schilders drie verdiepingen van een Hollandse expositieruimte volledig hebben gevuld met schilderijen. Laat staan dat die drie dan ook nog be stonden uit een vader met twee van zijn zonen. Toch is dat fenomeen tot 22 november a.s. te bezichtigen in het gemeentelijk expositiecentrum Aemstelle, Amsterdamseweg 511 in Amstelveen (tel. 020-432494) waar Johan Jeuken (Venray, 1909) en zijn zoons Jacq (Venray 1935) en Theo (Venray 1945) een zeer verzorgde tentoonstelling hebben ingericht van hun werken. Zal het in de meeste gevallen, waarin een vader en zijn zoons schil deren, zo zijn, dat de vader al aar dig wat heeft afgeschilderd voor de zcons de eerste streep aan het pa pier gaan toevertrouwen, in dit ge val liggen de zaken net andersom. De geschiedenis is intussen in Ven ray en ver daarbuiten al eens meer verteld. Vader Johan Jeuken in Venray bekend als de kleermaker van „Het huis met de trapjes" aan de Langstraat, besloot na de oorlog zijn geluk elders te gaan beproeven. Na een bewonderingswaardige carri ère in de betere ccnfectie-industrié, die hen in Amsterdam deed belan den, was hij in 1964 door ziekte ge dwongen zijn geliefde beroep op te geven. In de herfst van dat jaar vroeg zijn vrouw, de Venrayse Mientje Pcuwels van de Langstraat, die bloembollen in hun stadstuintje had gestept, cm een plattegrondje van de bolscorten. Jchan Jeuken maakte met vet- krijtjes van zijn kleinkinderen een tuintje op papier. Mede op aandring en van zijn zoons Jacq en Theo, die teen al van „het vak" waren, werd dat plaatje het begin van 'n nieuwe carrière. Want Jchan Jeuken kreeg plezier in het schilderen. Vooral als hij zijn eigen omgevingen volgde en taferelen uit zijn Venrayse jeugd in clieverf toevertrouwde aan het doek. In betrekkelijk korte tijd ontwikkelde hij zich met benijdenswaardige geestkracht tot één van Nederlands bekendste naieve schilders. Want Venray, zijn geliefde geboortedorp, bleek een onuitputelijke bron van inspiratie. In 1972 exposeerde hij veer het eerst in Museum Fodor en de Venrayse schouwburg. Daarna had ik de eer een overzichtstentoon stelling van al zijn werk olieverf, aquarel en tekeningen te mogen bevorderen en openen in het Noord brabants Museum in 's Hertogen- bcsch, dezelfde gewijde tempel waar neg niet zolang voordien het werk van Jeroen Bosch half Europa naar zich had toegetrokken. Nadien volg den een tweetal verkoopexposities in Galerie Asselijn in Amsterdam, waarop het, bij wijze van spreken, niet eens nodig was geweest de schilderijen op te hangen Want voordien waren ze praktisch alle maal al besproken- Uit zijn totale preduktie, die dank zij een ijzeren werkdicipline en een onuitputelijke inspiratie bestaat uit een respecta bel aantal doeken, heeft Johan Jeu-, ken 38 schilderijen bestemd voor de expositie in Aemstelle. En de geschoolde zenen, de eerste beverderaars van vaders, „hobby" zijn zij niet verdwenen? Wie de ten toonstelling in Amstelveen bezoekt, kan zich overtuigen van het tegen deel. Op de eerste verdieping van Aemstelle treft men nl. het werk aan van Jacq Jeuken. Hij studeerde aan het instituut voor Kunstnijver heidsonderwijs in Amsterdam en is werkzaam als grafisch ontwerper. Zijn vrij werk bestaat uit een aan tal olieverfschilderij tjes, gouaches, aquarellen en tekeningen. Het is klein, stil en ingekeerd werk met een niet toevallige voorkeur voor 't stilleven. Van kleur en compositie is het meestal heel sereen en har monisch. Het lijkt wel eens op werk dat men al eerder gezien heeft, maar ontleent dan toch nog een ei gen charme aan de intieme toets waarmee het gedaan is. Zijn meest recente werk met extreme voorbeel den van zijn kunnen als het olie verfschilderijtje „Grieks Kerkje" en de tekening „Fotoboek van tante Ti- ka" lijkt mij, zonder dat er sprake is van één uitgesproken persoonlij ke stijl, veruit het sterkst. In het prentenkabinet, beneden in Aemstelle, hangt het werk van Theo Jeuken. Hij deed in 1965 eindexa men aan de Rietveldacademie in Amsterdam en exposeert 25 aqua rellen en gouaches. Het is meren deels werk van oudere datum en wellicht daardoor nog bezig met 'n surrealistische mode. die zich graag verdiepte in ruimtelijke anecdotiek als verschuivingen, verzakkingen, welken op een grasveld en omge vouwen stukjes lucht. Hoewel ik mij vcor kan stellen dat er mensen zijn die op dit soort werk een beetje uit zijn gekeken, dient gezegd dat Theo Jeuken een zeer knappe techniek Een van de nieuwste schilderij en van Johan Jeuken is een uitbeel ding van carnaval in Venray 1976, en cm precies te zijn: de boerebrul- ieft.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 17