Venrayse bejaarden weer in aktie voor de bejaarden van Kediri Raadsvergadering van de Gem. Meerlo-Wanssum Twee moeders vieren uniek jubileum Motorraces Venray Ysselsteyn krachtmeting KNMV-NMB disco 'Itum 11, 12, 17 en 18 september in „Het Schuttersveld" Bestuurscommissie voor sportzaken, jeugd- en jongerenwerk Mevr. De Kroon-Koks overleden Ziekentriduum DE SFEERVOLLE ZALEN LINDERS-VOLLEBERG Het geweldige succes dat vorige jaar de actie „Vertray helpt Ke diri" heeft gehad, heeft de bewoners van Het Schuttersveld ge stimuleerd om ook dit jaar weer iets te doen voor de bejaarden van Kediri op Java. Vorig jaar tijdens de Pinksterdagen heeft 'n drie dagen durende aktiviteit niet minder dan 9.000,opgele verd. Een inzamelingsaktie in Het Schuttersveld en de opbrengst van kerkkollektes voor dit doel hadden bovendien nog eens 6.000 gulden opgebracht, zodat de direktrice van het bejaardentehuis in Kediri, Zuster Fernanda, met niet minder dan 15.000, naar Java kon gaan om daar in Kediri een nieuw bejaardente huis te bouwen. Dit bejaardentehuis is inmiddels dank zij deze geweldige opbrengst gebouwd en zuster Fernanda die regelmatig kontakt houdt met de Venrayse bejaarden heeft laten weten, dat de Indonesische bejaar den zihc daar bijzonder gelukkig' voelen. Het bejaardentehuis van Kediri heeft geen eigen inkomsten, behal ve de steun van Nederland. De be woners van dit tehuis zijn over het algemeen erg arm en betalen met rijst in plaats van geld De Venrayse bejaarden willen nog eens de handen uit de mouwen ste ken om zuster Fernanda te helpen om in de eerste plaats het nieuwe bejaardentehuis af te bouwen en daarnaast wat meer financiële arm slag te geven om de ergste nood onder de Indonesische bejaarden te lenigen. Het aktiekomitee in Het Schut tersveld is van plan dit geld in te zamelen doo,r middel van een grote loterij, een vlooienmarkt, een aan tal fancy fair-achige toestanden en dat alles in een Indonesische sfeer met Indonesische eten en muziek. Ock wordt weer een dia-serie ver toond door de heer Thei Min, ter wijl tevens een entoonsteliing over Indonesië wordt ingericht. Tijdens de dagen, waarop de aktie wordt gehouden is er een gezellige bar waar het goed toeven is. PROGRAMMA Op zaterdag 11 september wordt van twee tot vijf uur in Het Schut tersveld een vlooienmarkt gehou den in nauwe samenwerking met dé wijkraad „Noord West". De he ren W. van Gestel en J. v. cL Vorle van deze wijkraad hebben zich be las met de organisatie daarvan. Voor- deze vlooienmarkt heeft men nog wel het een en ander nodig. Wil men hiervoor materialen be schikbaar stellen gedacht wordt b.v. aan spulletjes, welke bij zofder- opruimingen vcor de dag komen dan behoeft men maar even kon- takt cp te nemen met de heer v. d. Vorle (tel. 2581) en de zaak komt in orde. Tijdens de vlooienmarkt is de bar ook open en zullen saté'sworden verkocht, Aansluitend aan de vlooienmarkt kan men in Het Schuttersveld te recht voor diverse spelen, zoals bal- lengooien, schieten, voetballen, flip peren, grabbelen, barakken etc. En natuurlijk zal het Rad van Avon- i tuur, dat vcrig jaar met een gewel- dig succes heeft gedraaid, weer j aanwezig .zijn. Tevens kan men leuke dingen kepen in een stand van de Derde Wereldwinkel. 1 Indonesische muziek zal ten geho- j re worden gebracht door de „Nusa i In-a Boys" onder leiding van Step- j han Kainama. I Men kan zich tevens te goed doen aan Indonesisch eten, dat vanaf vijf i uur ook af te Kalen is cm thuis te i kunnen consumeren (rijsttafel, nasi i gereng, saté etc.). I Tot elf uur 's avonds wordt de In- j denesisehe dia-serie vertoond en j blijft de bar waar ook ijs te verkrij- j gen is, open. I Op zondag 12 september begint het feest weer cm drie urn- en gaat dcor tot 10 uur 's avonds. Vanaf 12 uur kan men Indonesisch eten af- halen in het ontmoetingscentrum van Het Schuttersveld. Tijdens de cpenstellingsuren kan men weer I deelnemen aan diverse spelen. i Op vrijdag 17 september gaan de aktiviteiten weer verder van 19 tot j 23 uur. Vanaf 19 uur kan men In- denesiseh eten afhalen. Op zaterdag 18 september staat vanaf drie uur Het Schuttersveld i weer open voor iedereen, die door j deelname aan de verschillende spe- j len geld over hebben voor de be- jaarden van Kediri. Op die dag kan men vanaf twaalf uur eten halen. Om negen uur 's avonds vindt de j trekking plaats van de grote loterij Door de bejaarden zullen in de voorafgaande dagen loten a 0,50 j werden verkocht. De hoofdprijs be- staat uit een weekend Parijs voor 2 j personen. Verder kan men een ra- j dio, een diner voor twee personen en tal van andere aantrekkelijke prijzen winnen. De bejaarden van Het Schutters veld, die in deze nauw samenwer ken me het open bejaardenwerk, hopen, dat ook deze nieuwe aktie evenveel succes zal opleveren als de aktie van het vorig jaar. Dank zij de opbrengst van de Pink- steraktie van vorig jaar heef Zus- 1 ter Fernanda in Kediri op Java een I, bejaardentehuis kunnen bouwen. Op de foto het nieuwe tehuis waar- in de bejaarden zich bijzonder ge- lukig voelen. De raadsvoorzitter drs. Dittrich had ditmaal een gemakkelijke ver gadering en de volgende agenda punten haalden zonder veel op- of aanmerkingen de eindstreep: Rechtspositieregeling vrijwilli gers centrale brandweer werd aan gepast; werd het bedrag per leerling als bedoeld in art. 101 der L.O. ge bracht op 263,50 per leerling; werd de vergoeding voor 't vak onderwijs gebracht op 10.078 voor de Meerlose school, 4.987,— vcor de school in Blitterswijck, 6.650,voor de school van Swol- gen, 5.895,voor de school van Tienray, 12.260,vcor de school van Wanssum en 2.863,voor de school van Geysteren; verleende de raad medewerking aan de Stichting Kath. Onderwijs te Meerlo voor de aanschaf van leer- en hulpmiddelen alsmede schoolibe- nodigdheden; had de raad.geen moeite met de aankoop van een strook grond ten behoeve van de bouw van 'n nieuwe brandweerloods annex dienstwo ning. De raadsvoorzitter deelde mede, dat met de votering van de gelden in een eerder stadium geen reke ning was gehouden met het archi- tectenhcncrarium en de votering zal met 25.000,moeten worden verhoogd. Desondanks bleven de gelden toch neg onder het geraam de bedrag. Kwam aan de slepende verkoop van grond aan dhr.^L. Francken te Wanssum een einde nu de raad goedkeuring verleende aan die ver koop, al zullen daaraan bepaalde voorwaarden verbonden worden; kreeg de voetbalvereniging BW te Blitterswijck de gevraagde in vesteringssubsidie voor de aanschaf van een trainingsverlichting; kreeg de Lawntennisclub Wans sum de startsubsidie van 3.159,-. Het was maar goed dat er een koffiepauze was want voor de kof fie had de raad het voorstel van B v en W verworpen om medewerking te verlenen aan de stichting kath. onderwijs te Tienray. B en W wa ren van oordeel dat gezien het door de dienst openbare werken inge stelde onderzoek naar de bruik baarheid van de leerlingsets en les senaars moest worden afgeweken omdat deze met weinig kosten nog bruikbaar waren te maken. De heer Versieyen diende een voorstel in om van de klassen 3 to en met 6 deze wel te vervangen. Om dat dit een onderdeel was van de gevraagde medewerking, stemde de raad tegen het voorstel, wat verder inhield de eerste aanschaf van speel'leessets en de eerste aanschaf van 'n hang- mappenkast. Na de koffie werd het voorstel opnieuw in stemming ge bracht en nu gewijzigd omdat de raad wel medewerking wilde ver lenen aan deze aanschaffingen De rondvraag was voor deze raad uiterst kort omdat men nog na wil de vergaderen. Het verhaal over de ontwikkeling en rond de Roekenbos waren, aldus de raadsvoorzitter, volledig uit de duim gezogen. Donderdag is de bestuurscommis sie voor sportzaken, jeugd- en jon gerenwerk ten gemeentehuize in vergadering bijeengekomen. Op de ze openbare vergadering werden 'n zestal punten aan de orde gesteld. De agenda vermeldde o.m. het voorstel tot subsidiering ten behoe ve van terreinverbetering ruiteroe- f en veld Castenray; vaststelling ge wijzigde tekst subsidieverordening jeugd- en jongerenwerk en aan vraagformulieren. Een verslag van deze vergadering kunt u volgende week in dit blad lezen. Naast al deze aktiviteiten, had zij altijd aandacht en zorg voor het j personeel van de fabriek van haar j man, te weten „De Maasvallei" te j Venray. I Met haar is een stijlvolle en naar 1 de medemens gerichte persoonlijk- 1 heid heengegaan; zij zag zichzelf vooral als echtgenote, huisvrouw en moeder die meeleefde met haar echtgenoot en die veel zorg besteed de aan haar beide kinderen. Peet en Maas voor advertenties I Zaterdag had onder zeer grote belangstelling te Overloon de be grafenis plaats van mevrouw E de Kroon-Koks, die op 47-jarige leef tijd in het ziekenhuis te Venray was overleden. Mevrouw de Kroon-Koks heeft zich gedurende haar leven ingezet op verschillende terreinen van het maatschappelijk leven. Indertijd] was zij mede nauw be trokken bij de start van de Mater Amabilisschool thans het Jong Volwassenwerk te Venlo op wel ke school zij verschillende jaren les heeft gegeven voor leerlingen uit de regio Venlo, Blerick en Tegelen. Nadien werd mevrouw de Kroon- Koks promotor van de oplichting van de Mater Amabilisschool te Venray. Mede door haar toegewijde en stijlvolle manier van werken werd de Mater Amabilisschool te Venray in die jaren bezocht door honderden leerlingen uit de regio. Vanaf de beginfase was mevrouw de Kroon-Kcks gedurende ca. tien jaren als voorzitster aan deze school verbonden. Geruime tijd was zij Limburgs bestuurslid der Mater Amabilisseholen terwijl zij ook ten nauwste betrokken was bij het Jongerenwerk. i Als lid van de Organisatie Neder- 1 landse Bedevaarten te 's-Hertogen- bosch nam zij gedurende ca. 20 ja- ren deel aan de bedevaarten naar Lourdes waarbij zij met veel liefde en\ inzet haar zieke medemensen 'n zo aangenaam mogelijke bedevaart 1 trachtte te bezorgen; de laatste 2 jaren nam zij zelf als zieke aan de- ze bedevaart deel. In haar toenmalige woonplaats Leunen was zij eveneens, aktief op verschillende terreinen. Zij was me- i de-cprichtster en een tijdlang voor- j zitster van de Parochieraad te Leu- j nen terwijl zij ook mede met haar man een eerste aanzet heeft 1 gegeven bij het tot stand komen van de Dorpsraad te Leunen waar van zij eveneens lid is geweest. Als voorzitster van Wandelsport vereniging „De Belhamels" te Leu nen besteedde zij haar aandacht aan het sportieve- en ontspanndngsele- ment van de jeugd. Ook de religi euze ontwikkelingen werden met veel interesse door haar gevolgd én intensief beleefd getuige haar lid- maatschap van de Dekenale Raad j van het Dekenaat Venray waarin zij gekozen werd door de parochie- raden van de parochies West van dit Dekenaat Vrijdag 20 augustus gaat Disco Veltum weer duidelijk van start, voor ieder die maar wil komen. Ook van buiten Veltum. Voorlopig met Arno Schuurmans, als D.J. Speedy, worden er de nieuwste plaatjes gedraaid in het weer ge zellig gemaakte Trefcentrum in de Goudsmidstra a t Vrijdag 's avonds draaien we van zeven tot negen uur voor jongens en meisjes van 12 tot 14 jaar. Van wege de aangepaste konsumptie- pr s is de toegang gesteld op 50 ct. per avond. De leiding is toevertrouwd aan mevr. van 't Ooster en Gerrie Swaghoven. Voor de 14-16 jarigen liggen de zaken iets anders. Om te beginnen is voor hen Disco Veltum IEDERE zaterdagavond geopend van half 8 tot half 11. Ook dan zal discjockey Speedy, de draaitafel bezetten, om op de al bekende wijze de plaatjes aan ae man te brengen. Verder wordt het voor een groot gedeelte aan de bezoekers van deze avonden overgelaten om samen met een der bestuursleden er een pret tig samenkomen van te maken. De initiatieven voor welke aktiviteit dan ook zullen voor een flink stuk uit de bezoekers moeten komen. Ze krijgen het zelf mee in de handen om er iets van te maken. Dus de zaterdagavonden alleen voor 14-16 jarigen, die dan ook geen kontributie bétalen. Op 7, 8 en 9 september wordt het jaarlijkse ziekentriduum gehouden in „Den Kerkdijk" op het terrein van Servaas. Wat is dat toch, een zieken triduum? Deze vraag wordt nogal eens gesteld. Drie op eenvolgende dagen (triduum) worden de zieken en hoogbe jaarden uit Venray en omge ving de kerkdorpen bij eengebracht om samen de Eucharistie te vieren en te bidden en daarnaast met el kaar te praten en gezelligheid te vinden. Daarbij zijn de goed verzorgde maaltijden een attractie op zich zelf. Degenen die eenmaal heb ben deelgenomen kijken al vol verlangen uit naar het komende ziekentriduum. Het aantal deelnemers bedraagt meer dan 150. Voor de verzorging van zo veel mensen moeten natuur lijk ook veel onkosten wor den gemaakt. Ieder jaar is door de ge meenschap daar goed voor gegeven. Moge ook dit jaar de dames, die in de week van 22 augustus daarvoor rond gaan, een prettige ontvangst aan de deuren ervaren. God houdt van een blijde gever. VOOR BRUILOFTEN EN FEESTEN TIJDIG RESERVEREN S.V.P. Stationsweg 147 - Venray - Telefoon 1510 Zondag 29 augustus zullen onder auspiciën van de KNMV voor de zesde keer motorwegraces worden gehouden op het vorig jaar nieuw in gebruik genomen circuit. Dit circuit is korter en overzichtelijker dan het voorgaande en interessant vcor de toeschouwers, omdat de coureurs vaker en langer gezien worden. In tegenstelling tot 1975 toen alleen KNMV -rij ders zoals Marcel Ankoné, den Boet, Hartog etc. strijd leverden om de beste plaatsen, zal dit jaar de wedstrijd in het teken staan van de uitwisse ling tussen KNMV en NMB omdat a) Bij de toprijders van de NMB ook nog bekende favorieten zitten uit Limburg; omdat b) Gelukkig voor Ysselsteyn de ACB races 29 augus tus niet doorgaan; c) de KNMV uit sportieve rivaliteit zal willen win nen; zullen zondag 29 augustus na- uurlij'k behalve de grote schare KNMV supporters ook alle NMB- supporters uit Brabant en Limburg te vinden zijn in de Peel. Het zal onegtwijfeld een enorme drukte werden in Ysselsteyn. Het zal on getwijfeld ook enorm spannend worden in Ysselsteyn. Want de Er worden in onze kolommen veel jubilea vermeld, de een soms nog spectaculairder dan de andere. Twee jubilea welke wij nu moeten berichten zijn echter zo uitzonder lijk van trouw dat zij wellicht hun weerga niet vinden. FRAU VON ZITZEWITZ 'kreeg in 1951 eindelijk zekerheid dat haar enigste zoon in Nederland gesneuveld was en begraven zou liggen op het Duits soldatenkerk- hof in Ysselsteyn. Daardoor kwam aan de onzekerheid een eiiyie want de enigste berichten welke zij had ontvangen waren dat haar zoon j' Ernst von Zitzewitz bij de oorlogs- l handelingen gewond was geraakt en later kreeg zij het bericht dat i hij vermist was. Maar zij geloofde niet de vermist- melding en bleef zes jaar zoeken, informaties inwinnen en kontakten leggen met vroegere kameraden van haar zoon, totdat zij dan in 1951 het overlijdensbericht ontving. Dan gaat ze op weg, vanuit Ber lijn, naar het venre onbekende Ys selsteyn. Daar ontmoet zij kapitein Timmermans welke haar kan over tuigen dat de op het Duits soldaten- kerkhof herbegraven liggende sol daat onomstotelijk haar op 24 dec. 1925 geboren zoon is, die tijdens de luchtlandingen in de corridor in de buurt van Schijndel was omgeko men op 24 september 1944. Maar ze wilde meer weten en zij begon van plaats tot plaats te zoe ken naar informatie en kreeg voor al van de pastoor van Son, die in Munster had gestudeerd, veel infor maties waardoor ze zich een beeld kon vormen van de strijd waardoor Ernst zijn leven had verloren. Deze als piloot opgeleide soldaat was la ter, omdat het op terugtocht zijnde duitse leger geen vliegtuigen meer had ingezet, bij de Hermann Goe- ring pantsertroepen ingedeeld. Dit regiment was een vergaarbak van I alle mogelijke soldaten en officie- ren. 4 Weken lang zocht zij naar kontakten en door bemiddeling van de burgemeester van Schijndel kon zij inzage hebben van het door een ambtenaar bijgehouden dagboek. Ze kon honderden foto's bekijken maar op geen van de foto's herken de zij haar zoon. Maar kapitein Timmermans nam haar twijfel weg en sinds die tijd komt ze ieder jaar naar het Duits soldatenkerkhof in Ysselsteyn en brengt haar vakantie daar door, iedere dag een bezoek I brengende aan het graf van haar i zoon. In die tijd deed zij meer. Ze wil- i de dat dit kerkhof verrijkt zou 1 worden met een carillon en de da gen en uren dat ze voor de realise- ring heeft gebruikt zijn niet te tel- len maar het moeten vele werkcla- gen zijn geweest. Aan de ingangs- j poort stond ze met een kollektebus- om de bezoekers een bijdrage te I vragen voor het carillon, waarvoor ze zelf de eerste klokken uit eigen middelen schonk. Terug in Berlijn heeft ze een wa re brievenlawine ontketend voor bijdragen en ze ging zelfs tot in de hoogste kringen om financiële steun te vragen voor haar plannen. En 't carillon is er gekomen dank zij het doorzettingsvermogen van deze, hu 76 jarige vrouw. Ondanks haar- ouderdom blijft ze elk jaar naar Ysselsteyn komen. Voor haar inzet op het kerkhof en voor haar inzet voor de Volks- bund Deutsche Kriegsgraberfursor- ge kreeg ze reeds de gouden speld van verdienste uitgereikt. FRAU LIEDERT maakt al sinds 24 jaar de weg van Saarbrucken naar het Duitse kerk hof in Ysselsteyn om daar het graf van haar in Amsterdam om het le ven gekomen zoon te bezoeken, die sneuvelde toen het door hem be stuurde vliegtuig door de Engelsen werd neergeschoten. Ook zij brengt ieder jaar 4 weken vakantie door in Ysselsteyn en brengt dan dage lijks een bezoek aan het graf van haar zoon. Maar ze heeft nog een andere opgave want een andere zoon sneuveüde in Italië, en ook daar be zoekt zij het graf nabij het Garda- WAAROM zo vragen wij brengen beide moe ders jarenlang die bezoeken aan 't graf van hun zonen en hebben ze daar zoveel offers voor over. Meerdere dagbezoeken per jaar zijn voor hen niet haalbaar. Daar om blijven ze trouw de vakantiepe riode in Ysselsteyn doorbrengen. Dat kerkhof is intussen iets van henzelf geworden. Ze hebben de beplantingen zien groeien, hebben de toenemende verzorging ervaren en voelen er zich dichter bij hun zonen. streekrijders Peter Driessen uit Te- gelen en Henk Wdllems plaatse lijk favoriet en gesponsord door Motorhuis - Limburg uit Blerick zullen hun beste NMB motorbeen tje voorzetten om de KNMV streek rijders zoals Leo Bovee en Piet v. d. Wal partij te geven. Bovendien kunnen we een uniek motorfeit meemaken wanneer Wil- een hattrick zou volbrengen en in drie klassen nationaal kampioen wordt. Al met al voldoende fakto- ren die garanderen dat het een; unieke wegrace beloofd te worden, die al de moeite waard is te gaan kijken. Zaterdag 28 augustus is de trainingsdag, waarop steeds meer mensen komen kijken. He circuit is gemakkelijk bereikbaar en goed te vinden. Vanaf het grote kruispunt op de weg Venray-Deume wordt aangegeven (met B.P. pijltjes) hoe u verder moet komen. Eveneens zijn er voorzieningen getroffen voor de bezoekers die komen over de Mid- denpeelweg-vanaf Sevenum. De wedstrijden beginnen om 13.00 uur en er is voldoende parkeerge legenheid in de direkte omgeving. Over de verzorging van het kerk hof hebben ze niets dan lof en gro te bewondering voor kapitein Tim mermans, vooral voor de wijze waarop hij zich steeds heeft beij verd voor een goede verstandhou ding tussen bedde volkeren. Ze heb ben beiden begrip voor de houding van vele Nederlanders ten opzichte van de Duitsers, al is de laatste ja ren veel ten goede gekeerd. Ze heb ben dat begrip kunnen opbrengen door een bezoek te brengen aan 't Nat. Oorlogs- en Verzetsmuseum te Overloon, waar de geschiedenis op een zo overzichtelijke en duide lijke wijze naar voren wordt ge bracht. Dankbaar zijn ze beiden voor de vriendschap welke ze in de afgelo pen 25 jaar mochten ondervin den van zovelen in Nederland, zelfs dat ze dikwijls verse bloemen vin den op het graf van hun zoon door Nederlanders gelegd. Maar voor het bezoek aan Ysselsteyn, het moge dan een macabere vakantie zijn leven beide het gehele jaar. Al is him gang wat langzamer geworden en hun haren grijs, met dankbaar heid denken ze het hele jaar terug aan het personeel van dit enigste Duitse Ssoldatenkerkhof in de Peel voor hetgeen er gedaan wordt voor hun zonen

Peel en Maas | 1976 | | pagina 3