BAARMOEDERHALSKANKER MILIEUVERVUILING 999r 699.- 998.- 6 gewonden bij botsing Materiële schade Botsing op de Midden-Peelweg Oorlogstuig Diefstal telefoontoestel best voor ziin klanten 15154-Helden-Panningen. STïfiiïïmv«W a"9S','"U'T"' Veel Nederlandse oeristen zullen dit jaar niet naar Zwitserland gaan. Steeds meer in trek komen daarentegen Engeland en Schotland. De wijziging in de vakantiebestemming is bepaald geen wonder wanneer wij even kijken naar het lijstje met de aan- en verkoopprijzen van vreemde geldsoorten. Het Britse pond ster ling is in enkele jaren tijd teruggevallen van plm. acht gulden tot een niveau beneden vijf gulden en als het zo doorgaat zitten wij voor Kersmis beneden de vier en een halve gulden. De Zwitserse franc daarentegen wordt nu al voor 1.15 aangeboden en was nog niet lang geleden maar 0.80. Om deze reden is het Schotse Hoogland nu meer in trek dan de Mont Blanc. Ook de Westduitse DM stijgt langzamerhand in waarde. Die is ver beneden de gulden te koop geweest terwijl er nu al ongeveer 1.08 voor moet worden neergeteld Tijdens de dcllarcrisis kochten wij een dollar voor om en nabij een rijksdaal der. Nu vraagt de bank daarvoor 2.80. Stap voor stap gaat de waarde van ons betaalmiddel t.o.v. een reeks andere z.g. rijke lan den achteruit. In feite betekent dit dat de gulden op de inter nationale geld- en kapitaalmarkt minder gewild, is en dat men liever zijn centen in een andere waarde-eenheid belegt. WAT ZIJN DE OORZAKEN? Hoe komt het nu dat een munt in diskridiet raakt? Om dat te kunnen beoordelen kunnen wij het beste naar het pond sterling kijken. Daar voor geldt dat het al jaren in dis kridiet is. Een van de belangrijkste oorzaken is wel dat de Britse han del en industrie in het totale wereld beeld enorm zijn teruggelopen. Dat komt omdat een reeks van landen zich hoe langer hoe meer distan- cieert van het Britse Gemenebest. Uit hoofde van de vroegere kolonia le verhoudingen kochten landen als Australië, Canada, India en een aan tal Afrikaanse staten hun in te voe ren goederen bij voorkeur in het Verenigd Koninkrijk. Die band is uit politieke overwegingen verslapt, want het Britse wereldrijk is uiteen gevallen.Maar ook de economische binding met Engeland is aan een sloopproces onderhevig. De praktijk heeft geleerd dat de Westduitsers, de Japanners en vele andere volken bereid zijn betere predukten te leveren dan de Engel sen tegen lagere prijzen. Zij organi seerden hun industrie beter en de onderdanen in veel staten, ook in Frankrijk, zijn bereid harder te wer ken dan de Britten. Een factor van niet geringe betekenis is geweest dat de goede gang van zaken in het Ver. Koninkrijk in de afgelopen ja ren, teveel verstoord is door stakin gen, die tot gevolg hadden dat leve ranties naar het buitenland niet op tijd werden uitgevoerd. Daarnaast is een ander proces gaande, dat ver band houdt met het voorgaande. De Britse munt is al jaren een symbool van degelijkheid geweest. Op de waarde van het pond kon men ver trouwen. Tal van staten lieten hun hele fi nanciële verkeer over Londen lo pen en deden derhalve zaken in ponden. Het geldstelsel was min of meer met het pond verbonden en men kon erop vertrouwen dat dit betrouwbaar en zonder waar deverlies verliep. Dat vertrouwen is verdwenen. Dit heeft tot gevolg (dat een aantal staten in de Ara bische wereld met name, maar ook in Afrika in plaats van in ponden in dollars of Zw. francs gaat han delen omdat die munten voor de toekomst meer waardevastheid in vergelijking met andere landen bieden dan het pond sterling. Men vlucht dus uit de ponden in ande re muntsoorten. Daarom komt er zoveel aanbod van Engels geld dat de waarde enorm daalt. Extra vrees voor nieuwe looneisen in Engeland met name voor de mijn werkers verhaasten dit proces. TWEEDE ZWITSERLAND Hoe dobbert nu de gulden temid den van dit alles. In 1975 hadden wij een overschot van circa 4 miljard gulden op de lopende rekening van de betalingsbalans Dit ondanks het feit dat onze industrie een export- vermindering moest noteren van cir ca 4 procent. Het is duidelijk dat onze verkoop van aardgas dit over schot veroorzaakte. Niet alleen stuwen wij via pijpleidingen miljar den kubieke meters gas tot ver over de grenzen, maar wij krijgen er ook steeds meer geld voor. Want het gas konkurreert als energiebron met de olie. Dank zij de organisatie van olieexporterende landen wordt de prijs van de olie en dus ook van het gas, steeds hoger. Wjj zouden met onze gasopbrengst ook de gulden tot een van de sterkste munten van de wereld Minnen maken wanneer dit geld niet grotendeels via de staatskas zou worden aangewend voor kol- lektieve doeleinden. Het wordt in feite gebruikt om al onze sociale voorzieningen te financieren. Zou den wjj zo verstandig zijn om dit geld te gebruiken cm ons produk- tieapparaat te vernieuwen dan zou dit onze kcnkurrentiekracht t.o.v. het buitenland vergroten en ons tct een bolwerk maken van soli dariteit. Wij zouden een soort tweede Zwitserland kunnen wor den. Het tegendeel is waar. Buiten de gasopbrengst worden enze over heidsbestedingen zo enorm opge veerd dat wij per saldo neg miljar den tekort komen. Er komen dcor deze gedragslijn zo enorm veel gul dens in omloop dat ons nationaal betaalmiddel cok neg wordt gewan- tcuwd. Verder is men hier te lande deels van mening dat met de aard- gaskosten de loonkosten ook mogen stijgen. Hoge loonkosten in voorlopig neg dure aardgasguldens maakt on ze produkten in het buitenland te duur. Men kiest een goedkoper pro- dukt, men hoeft geen guldens te ko pen en derhalve daalt de vraag naar guldens. TOENEMENDE VERWARRING Veel belangrijker in dit beeld is dat ook onze internationale vertrou wenspositie op het spel staat. Een affaire als die met Zuid-Afrika on dermijnt dat vertrouwen. Verder weet men ook in het buitenland dat ever enige jaren onze aardgasop brengsten zullen dalen maar dan kunnen wij niet in hetzelfde tempo als het aardgas afneemt ook onze sociale vcorzienignen terugdraaien. Evenals het beeld van de Britten is dat van de Nederlanders in den vreemde niet gunstig. Men ziet vcor ons land een peri ode aankemen van toenemende ver warring op politiek terrein, terwijl cok geen gunstig financieel econo misch oordeel wordt geveld over de regeringsplannen om de VAD in te voeren, die het bedrijfsleven nog verder onder druk zou zetten. Dit ongunstige beeld heeft tot gevolg, dat men er weinig voor voelt in Ne derlandse waarden te beleggen. On ze aandelenmarkt kwakkelt. Onze obligaties worden bij pakken ver- keeht. Ziedaar allemaal oorzaken waardoor men geen guldens nodig heeft. Als dit proces doorgaat zou het er wel eens cp kunnen uitdraaien dat wij ens betaalmiddel nog moeten la ten devalueren. Wanneer wij zien, dat Zwitsers, West Duitsers en Ame rikanen erin slagen hun inflatieper centage ver onder het onze te hou den, dan is dat geen compliment vcor enze monetaire politiek. Als ever enige jaren de Britse oliereser ves beginnen te vloeien en ons aard gas vermindert, kan het wel eens spoedig gedaan zijn met de aantrek kelijke kcopweekends in Londen. Het is zeker zaak voor onze gulden nu nog maar wat reizen te maken naar landen die nu nog relatief goedkoop zijn. Wanneer er geen fi- nancieel-economische koerswijziging komt, zou onze geldswaarde wel 'ns snel ernstig op de tocht kunnen ko men te staan. Nu zegt men wel eens schertsend, dat onze gulden geen kwartje meer waard is, straks zal men uitroepen dat er geen dubbeltje meer voor geboden wordt. INGEZONDEN Geachte redaktie, Uw artikel, vorige week in Peel en Maas, betreffende het bevolkings onderzoek op baarmoederhalskan ker in de gemeente Venray, had on ze bijzondere aandacht. Wij als vrouwen zien echt wel het belang van een dergelijk onderzoek in. Alleen vinden wij de leeftijds grens van 35 tot 55 jaar niet juist. In onze naaste kennissenkring is bij twee vrouwen beneden de 30 jaar baarmoederhalskanker gekonsta- teerd. Dank zij tijdige medische in greep mogen zij zich thans als vol komen genezen beschouwen. Hieruit blijkt echter wel dat baar moederhalskanker ook beneden de 35 jaar kan voorkomen. Het bevol kingsonderzoek sluit deze categorie vrouwen echter uit. Aangezien wij zelf tot deze leeftijdgroep behoren, vinden we dat niet zo leuk. Natuur lijk kunnen we ons tot de huisarts wenden of tot een vrouwenarts. Maar U weet zelf wel dat men niet eerder naar een dokter gaat, voordat men beslist moet. Bij een bevolkingsonderzoek ligt dat anders, men krijgt een oproep en dan gaat men. Men maakt er dan gewoon de tijd voor vrij. Ons inziens zou het dus de over weging waard zijn de leeftijdsgrens bij dit bevolkingsonderzoek met zo'n tien jaar te verlengen. Met dank voor plaatsing. Antwoord van de redaktie. Wij vinden het een bijzonder gun stig teken op ons artikel over baar- mcedehalskanker een dergelijke re- aktie te megen ontvangen. Het blijkt dat dit onderzoek dus toch wel in de belangstelling van de dames staat. Wat betreft Uw suggestie om de leeftijdsgroep te stellen cp 25 tot 55 jaar, hebben wij ons laten informe ren ter bevoegde plaatse en kunnen het volgende mededelen: Het baarmcederhalskankeronder- zcek geschiedt in drie iregio's, te we en: Roterdam, Utrecht en Nijmegen. Tot de laatste regio behoort ook Venray. Met financiële steun van 't Rijk is het mogelijk in deze drie „proefgebieden" een bevolkings onderzoek te houden. In de regio Nijmegen zijn onge veer 75.000 vrouwen in de leeftijd van 35 tot 55 jaar. In een tijdsbe stek van 3 jaren kunnen al deze vrouwen worden onderzocht. Dat gebeurt in drie onderzoekronden van één jaar: aan de hand van het ge boortejaar wordt telkens 1/3 van het aantal vrouwen opgeroepen. Afgezien van de financiële konse- kwenties, die grotendeels van het rijk moeten kemeri, zou voor de re gio Nijmegen het aantal vrouwen dat onderzocht moet worden wan neer men de leeftijdsgrens zou. ver lagen stijgen tct ver over de hon derdduizend. Het onderzoek zou zich dan ook ever een langere periode dan 3 jaar moeten uitstrekken. In de tweede andere „proefgebie den" zou een en ander natuurlijk cok cp dezelfde voet moeten worden opgezet. Het effekt wat dit 3 jaar durende bevolkinsonderzoek nu gaat opleve ren, zal in feite hetzelfde zijn als 4 jaar durend onderzoek. De resul taten zijn beslssiend of zulk een be volkingsonderzoek door het gehele land zal worden gehouden. Dat betekent nu wel, dat een be paalde leeftijdsgroep niet aan bod komt, maar het betekent ook dat men over 3 jaar een beslissing gaat nemen over een landelijk onderzoek, waarbij dan de leeftijdsgrens punt 2 cp de agenda is. Al met al menen wij ons gelukkig te mogen prijzen dat Venray in deze „proefgebieden" is opgenomen. En wij herhalen wat we reeds vorige week schreven: al wordt er door dit enderzeek slechts van één vrouw het leven gered, dan is dat alle moeite en kosten waard geweest. Op de kruising ZuidsingelLeun- seweg vond een botsing plaats tus sen twee personenauto's bestuurd dcor de 61-jarige A. S. uit Venray en de 32-jarige M. C..., eveneens uit Venray. De laatste bestuurder sor teerde vcor om linksaf te slaan, ter wijl de andere bestuurder die ach ter hem reed de dcor hem bestuurde auto niet meer tijdig kon stoppen, waardoor een z.g. „kop-staart" bot sing plaatsvond met materiële scha de. Op de kruising Ysselsteynseweg— Rouwkuilenweg te Ysselsteyn vond een botsing plaats tussen twee per sonenauto's. De 28-jarige bestuur- j ster van een der wagens, mevr. G. B.-Ph. uit Ysselsteyn verleende geen i voorrang aan de personenauto van I de 32-jarige H. H. uit Venray. Eerstgenoemde bestuurster werd licht gewond, terwijl de weede be- stuurder en zijn echtgenote ernstig gewond werden en naar het zieken huis moesten worden vervoerd. Drie kinderen van dit echtpaar bekwa men lichte verwondingen, maar kon den, na in het ziekenhuis behandeld te zijn, naar huis worden vervoerd. Beide auto's werden vrijwel totaal vernield. VIER GEWONDEN Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor negen maakte de 39-jarige be stuurster van een personenauto me vrouw C. W. uit Huissen bij een in haalmanoeuvre op de Midden Peel- weg tussen Vredepeel en Ysselsteyn, een fout, waardoor zij met haar auto de autobus welke zij wilde inhalen, raakte. De auto ging slippen en kwam rechts van de weg in een bermsloot, waar de auto over de kop sloeg. Drie inzitenden, de 41-jarige S. uit Huissen en twee van haar kinderen resp. 11 en 9 jaar en zij zelf liepen dusdanige verwendingen op dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. De personenauto werd totaal ver nield. De bus liep lichte schade op. In de Spurkt kwam weer een 35 cm. lange granaat naar boven. Kin deren kwamen op het bureau mede deling doen dat zij in het veld een granaat hadden aangetroffen. Het bleek een nog intakt zijnde mortier granaat te zijn. De politie nam maatregelen om het oorlogstuig vei lig te stellen totdat de Explosieven Dienst zich over het oorlogstuig zal ontfermen. Tevens werd op het po litiebureau een band met patronen en een verroeste geweerloop afgele verd. zijn we wel zo netjes Het is nog niet zo lang geleden, dat we wekelijks in dit blad be richten cpnamen van milieuvervui ling, met name het storten van vuil en puin in enze bossen. Eerst het verbaliserend optreden van de po litie heeft dat euvel tot een mini mum teruggebracht. Hoewel men hier en daar toch telkens weer een ladinkje puin of huisvuil tussen de struiken en in greppels ziet liggen. Een ander euvel zijn de wegge worpen friteszakjes en fricandellen- dcosjes. Bij elke friteszaak hangt wel een Drullebak, maar aangezien men de frites e.d. al lopende veror berd, zit men met een vettig leeg zakje dat men nergens anders kwijt kan als op straat. En daar ligt het dan, niet een, maar tientallen. De Grctestraat is, ondanks de be- klinkering nog lang geen promena de als men ziet hoeveel rotzooi er per dag op de grond gegooid wordt, (dat praten we nog niet over wat de honden er deponeren). Dit valt des te erger cp, nu de veegmachine slechts de middenibaan van de Gro testraat kan schoonvegen en de streken langs de winkels nog met handkracht geveegd moeten worden. Gebeurt dat niet elke dag, dan ziet men met verwondering en afschuw hceveel afval er zo op straat gegooid werdt. De enkele vuilnisbakjes aan een gevel mogen dan wel goed be doeld zijn, maar als de brooddron ken jeugd die bij nacht en ontij ook neg van de muren rukt en ever de straat uitstrooit, dan is het helemaal een bende!! Kijk, dat zijn maar enkele voor beeldjes. Als het er op aan komt hebben we allemaal de mond vol over milieuverontreiniging Dan willen we zoveel mogelijk bossen sparen. Dan willen we schoon water in de rivieren en beken hebben. Dan willen we geen stinkende, rokende fabrieksschoorstenen. Dan zijn we er allemaal voor dat de zaak leef baar gehouden wordt. Maar van de andere kant doen we zelf maar raak, denken aan gefen verontreiniging en gooien de afval maar neer waar we staan of gaanAls het maar niet bij ons gebeurt In Venlo bijvoorbeeld, maar cok in andere steden, ziet men dikwijls reklameborden met de slogan: „Houdt Uw stad schoon". Men kan er inderdaad niet genoeg aan herinnerd worden; maar het feit dat we er aan herinnerd moeten werden, toont toch wel aan dat' we helemaal niet zo netjes zijn. Inderdaad is zo'n klein friteszakje cf plastic bakje maar 'n miniscuul dingetje in de totale milieuveront reiniging, maar juist hun grote aan tal maken van de zaak rotzooi. Kijkt U b.v. maar eens in de omgeving van het zwembad. Er liggen daar honderden lege chipszakjes, lekker in of tegen het bos gewaaid, terwijl er op het bad zelf tientallen vuilnis emmers staan. Nee hoor, laat ze maar waaien We kunnen hier nog lang en breed ever uitwijden. We kunnen de po litie achter hun vodden zitten, dat ze strenger op moeten treden. Het helpt allemaal niet. We moeten zelf tot de konklusie kernen dat een leeg friteszakje of wat dan ook, niet op straat hoort. We moeten zelf wat dat betreft nog wat fatsoen leren. Ieder vcor zich zal ook hier de wereld moeten verbeteren, maar beginnen met zichzelf. Ten nadele van de PTT en tot on gerief van de campinggasten werd uit de telefooncel bij de Perdstal het telefoontoestel ontvreemd. PHILIPS WASMACHINE HN 3156 Slechts 45 cm. smal volauto matische bovehlader. 1000 toeren centrifuge snelheid. Catalogusprijs: f. 1.499,— TUMMERS PRIJS PHILIPS WASMACHINE AWB 001 Sterke volautomatische voorlader. 12 Programma's. Catalogusprijs: f. 879,— TUMMERS PRIJS PHILIPS WASMACHINE AWB 126 Volautomaat met kontinu regelbaar centrifuge- toerental. Catalogusprijs: f. 1.375,- TUMMERS PRIJS ^}- tummers

Peel en Maas | 1976 | | pagina 3