PRAKTIEF Bossen open of gesloten DE BOSBRANDEN Gemeente koopt voormalig internaat van Franciscanen eigen haard BEKENDMAKING BEKENDMAKING haal nu vlug de vele extra Ebberink, Marktstraat 5 koopjes in de opruiming van (van 15 tot en met 31 juli) EERSTE STAP GEZET VOOR DE ONROEREND-GOED- BELASTING SPORTVELDEN VERDROGEN Het is de bedoeling dat per 1 jan. 1978 de onroerend-goed-beIasti|ig wcrdt ingevoerd in onze gemeente. Zoals bekend heeft de raad zich eind 1974 uitgesproken dat de schat tingen van het onroerend goed zal geschieden op basis van de waarde in het economisch verkeer. Er zal nu al een begin moeten werden gemaakt met de opbouw van de benodigde administratie en het verzamelen van de nodige ge gevens. Deze gegevens worden door geleverd aan de rijksbelastingadmi nistratie, die dan wel voor de aan slagen zal zorgen In Venray bedraagt het aantal eigendommen dat onder deze belas ting gaat vallen circa 10.000 Teneinde de nodige paperassen te kunnen aanschaffen en de schatters te kunnen betalen, moest de com missie van financiën deze week gunstig adviseren over het beschik baar stellen van een krediet van 243.0C0,(Daarvan gaat de groot ste hap, zijnde 235.000,naar de schatters. De heer Houba vond dat men hier maar ouderwets te werk ging. Alle gevraagde gegevens staan al mecha nisch geboekt bij het Waterschap, en het is een kleine moeite die daar van over te nemen, inplaats van al les nog eens opnieuw met de pen op papier te zetten. Alleen de geschat te bedragen behoefde men dan nog maar in te vullen. Aangezien men niet zeker wist of de computer-gegevens van het Wa terschap voor dit doel bruikbaar waren, zou men er naar gaan infor meren. Zo ja, dan was er natuurlijk al veel gewonnen. Ter geruststelling van onze lezers, zij nog medegedeeld, dat de schat tingen zullen worden uitgevoerd na dat de bevolking in het algemeen daarover nader zal zijn ingelicht. Daarnaast wil men, vlak voordat in een straat of wijk geschat wordt, de daarbij betrokken mensen informa tie verschaffen en om medewerking voor de schatere vragen. Het raadslid, de heer van der Ster ren, is niet tevreden over de gang van zaken, zoals die is gebleken bij een aanvraag van de sportverenigin gen in Oirlo, cm 't sportveld te mo gen besproeien. De totale kosten in dit geval, bedragen voor het boren van een put en de aanleg van twee rijen buizen over het veld in totaal ongeveer 8000,Oirlo kan die zelf niet (helemaal) betalen en heeft daarom de hulp van de gemeente ingeroepen. Maar die aanvraag wcrdt kennelijk op de lange baan geschoven, en niemand durft te^ zeg gen: jongens begin maar, houdt de zaak nat, straks zien we wel hoe we de financiën fiksen Oirlo is in staat de hele karwei in een dag klaar te krijgen, maar moet met lede ogen aanzien hoe het sportveld tot de laatste grasspriet verdort. Nu is de zaak misschien nog te redden. Of het zou moeten zijn dat de regen die dinsdag begon, zich over een langere periode uit strekt. Kennelijk wil niemand op het ge meentehuis onder ogen zien dat er straks misschien duizenden guldens meer betaald moeten worden voor een nieuwe grasmat. En die kosten komen dan toch weer ten laste van de gemeenschap Venrays Open Jeugdcentrum „De Brak", normaliter gevestigd in de oude landbouwschool aan de Sta- ,'tionsweg, heeft al enkele jaren het z.g. Braktief georganiseerd in het St. Odapark aan de Merseloseweg. Gezien de prettige samenwerking die intussen gegroeid is met het Open Jeugdcentrum Puree uit Leu nen, heeft men deze jaarlijkse ak- tiviteit een kleine naamsverandering doen ondergaan, en is het Praktief geworden. Dit jaar is dit evenement gepland in de Venrayse kermisweek en zal vanaf zaterdag 31 juli tot en met zaterdag 7 augustus de jeugd weer beslag leggen op het Odapark. Niet dat ouderen niet welkom zijn. Be slist wel, maar in feite is het een jeugdfeest! Op het grote grasveld in dit park zullen de diverse zang- en muziek groepen optreden. Op het kleine grasveld kan de liefhebber zijn tent je opzeten, voor zover hij van plan is om er de hele week te blijven. Het oude theehuis gaat dan weer open voor het natje en het droogje van de vele deelnemers, maar we kunnen ons niet voorstellen dat er nog thee gedronken gaat worden Over het uitgebreide programma dat deze week gaat vullen komen wij in ons volgende nummer uitvoe rig terug. De grote droogte en de vele bos- j branden hebben, zoals bekend, de gemeente Venray doen besluiten de bossen voor het publiek (tijdelijk) tot verboden gebied te verklaren. Sinds.j.l. vrijdag 12 uur mag men zich niet meer in de bossen ophou den, tenzij men over verharde we gen gaat. Deze maatregel werd tijdelijk in vele andere Limburgse gemeenten afgekondigd of 's anderdaagse na gevolgd. In tegenstelling tot dit verbod heeft Staatsbosbeheer toch besloten hun bossen normaal open te houden. De hoofd-ingenieur-directeur van Staatsbosbeheer Roermond, zegt hierover: „Uit praktische overwe gingen blijven onze bossen normaal open. Het is ondoenlijk alle wegen af te sluiten. Er lopen door de bos sen en natuurgebieden zoveel ver harde wegen die open moeten blij- We kregen van verschillende zij den waarderende woorden te horen over de inzet van Venrayse brand weer, die dagenlang in touw is ge weest om de diverse bosbranden in onze gemeente te blussen. Waarde ring gaat tevens uit naar de vele brandweercorpsen uit de omgeving van Venray, die zich bij de eerste oproep met spoed hebben ingezet tot bestrijding van die branden. Maar ook waardering voor de ve le doodgewone burgers, die zich met veel inzet en enthousiasme aan de voor hen ongebruikelijke taak heb ben gekweten. Daaronder waren ve le vakantiegangers die naar Venray waren gekomen om hier van de na tuur te genieten, en nu in het zweet huns aanschijns mede de strijd aan bonden om het allesvernietigende vuur een halt toe te roepen. ven dat je daar niet aan kunt begin nen". Een tweede motief van Staatsbos beheer om haar bossen op te hou den is het feit dat het wandelend publiek in de bossen een beginnen de bosbrand kan melden en kan helpen bij het bestrijden van die branden. Een nader aspect is dat de branden veelal kwaadwillig worden gesticht. Naar de mening van Staats bosbeheer krijgt juist de kwaadwil lige nu nog meer de kans om brand jes te stichten omdat niemand an ders in de bossen vertoeft. Voor beide stellingen: gesloten of epen houden, kan men begrip op brengen. De praktijk zal moeten uit wijzen welke de verstandigste maat regel is geweest. Feit is dat b.v. Horst en Sevenum hun bossen open laten, maar wel een dringend beroep doen om het roken in de bossen ach terwege te laten. Zij vinden het ar gument van1 Staatsbosbeheer zwaar wegen. Ook waardering voor de vier on bekende militairen die urenlang zonder aflossing hebben gewerkt om de brand onder controle te krij gen. Voor de politiemensen en de re- servepolitie w;as het een schier ho peloze taak om het verkeer in goede banen te leiden. Vooral de kijklus- tigen maakten een goede bestrijding dikwijls zeer moeilijk. Wij dachten bij deze mededeling aan een grote bosbrand welke in '41 langs de Maasheseweg woedde, en waar Venrays brandweer ook toen veel last had van de vele kijkusti- gen. Het toenmalige hoofd van de Venrayse politie dc heer Janssen in de volksmond Veldwachter Jans sen maakte toen gebruik van de mogelijkheid hem in de wet gege- boekhandel van den munckhof is ook dinsdags de gehele dag geopend ven, en vorderde de toekijkende op om daadwerkelijk mee te helpen de brand te blussen. Na dat bevel wa ren de kijklustigen grotendeels vlug verdwenen. Of en in hoeverre zulks thans nog mogelijk is, weten we niet; maar het lijkt ons de moeite waard het bij een volgende brand eens te proberen. Ook dan zal de be langstelling van het publiek zeker veel minder zijn, Nu het voorlopig tijdelijk verbo den is om Venrays bosgebied te be treden, zijn we eens nagegaan wel ke strafmaat hier volgens de wet kon worden toegepast. Dat kunnen zijn: hechtenis tot twee maanden en een geldboete tot 300 gulden. We hepen echter dat het Venrayse pu bliek doordrongen zal zijn van de noodzaak om de bossen niet te be treden. Degenen die er noodgedwon gen wel moeten zijn, moeten de ui terste voorzichtigheid betrachten. Een langs de wegrand weggewor pen brandende peuk kan, en dat is reeds bewezen, catostrofale gevol gen hebben. Zaterdag en zondag laaiden weer eerder plaats gehad hebbende bos- brandjes op, o.a. bij de Spurkterdijk en aan de Smakterweg achter Rank Xerox. Een brandwacht werd inge steld en campinghouders werd ge vraagd attent te zijn en de cam- pinggasten te wijzen op het grote brandgevaar. Het politiepersoneel en oojc de brandweer heeft de aanzegging ge kregen om ter beschikking te blij ven ook indien ze vrij van dienst zijn. Alleen een fikse regenbui zal aan deze (nood)toestand een einde kun nen maken. De regen van deze week is slechts een druppel op de gloeien de plaat. Aan de Venrayse gemeenteraad werd onlangs, in een besloten zit ting, mededeling gedaan, dat aan de gemeente Venray door de Francis- cus Stichting een aanbod was ge daan om het gehele gebouwencom plex aan de Leunseweg te kopen. Het is al langer bekend dat het in ternaat van de Franciscanen aan de Leunseweg met ingang van het schooljaar 1977-1978 zal worden ge sloten. Omdat er, zo werd er van de zijde van de Franciscanen medege deeld, nog een andere serieuze kan didaat voor de aankoop was, zou dg gemeente Venray voor 14 juni j.l. mededelnig moeten doen of er be langstelling zou zijn voor die aan koop. Het college van b. en w. werd ge machtigd om op basis van de op dat moment bekend staande gegevens het gehele complex groot 3.61.30 ha, met daarvan bebouwd 0.72.50 ha aan te kopen. Buiten de verkoop werd gehouden een woning aan de St. An- toniussttraat, omdat deze enkele ja ren geleden aan de huurder reeds was verkocht. Er waren op dat mo ment reeds verschillende raadsleden welke sprake van een koopje, want voor de prijs van 2.890.000,voor het totale complex zou dat omgere kend per meter 80,bedragen, hetgeen voor de ligging en ongekend lage prijs zou zijn. Los van de taxatie welke door de Franciscusstichting was verricht, wilde het college toch zijn eigen ta xateur een rapport laten opmaken. Ook deze taxateur, de heer Pee tere, kwam tot de konklusie dat de aankoop verantwoord is. Binnenkort zal de raad het for mele voorstel krijgen om tot aan koop over te gaan. WAT GAAT DE GEMEENTE ^MET DIE AANKOOP DOEN? De lokalen welke voorheen in ge bruik waren voor de gemeentelijke diensten, kenden reeds direkt voor de tijd van 5 jaar worden verhuurd aan de vereniging voor Landbouw onderwijs te Roermond, welke die lokalen nodig heeft om het ruimte gebrek op te lossen welke er bij de scholengemeenschap Marianum is. Dit onderwijsinsituut heeft ver schillende klassen elders in de ge meente ondergebracht, zoals o.a. in het St. Jozefklooster. Ze zouden dan tevens in het voormalige Lyceum ook de beschikking kunnen krijgen over de aula en de gymzaal. Bij de scholenplanningscommissie van het departement komt nieuw bouw voor Marianum eerst in 1982 in aanmerking. Om in die tijd het ruimtetekort te overbruggen, was dit een ideale uitkomst, temeer daar die lokalen aan de Leunseweg met wei nig kosten geschikt gemaak konden worden voor het geven van onder wijs. Reeds thans worden er voorberei dingen getroffen om de lessen aan de leerlingen van Marianum reeds na de vakantie daar te kunnen be ginnen. De L.TS. heeft, mede door de gro te toeloop van leerlingen, eveneens ruimtegebrek en hoopt dat in het St. Jozefklooster vrijkomende ruimten te kunnen huren voor het geven van onderwijs aan hun leerlingen. De onderhandelingen hierover zijn al in een vergevorderd stadium. Omstreeks augustus 1977 zal het resterende gedeelte van het inter naat vrij komen en welke bestem ming die gebouwen dan gaan krij gen is nog niet bekend, wel is reeds gedacht cm de kapel van het inter naat te gaan gebruiken voor sport en dan wordt meer in het bijzonder aan die sporten gedacht, die niet in de sporthal kunnen gebeuren omdat die te groot is. Het zwembad van het internaat zal cok er beschikking komen. Nu er plannen bestaan cm het politiebureau aan de Leunseweg te bouwen, waarbij o.m. gedacht werd aan het voormalige hockeyterrein, is door de aankoop van het Lyceum cok gedacht om het politiebureau te bouwen op de ruimte tussen het Ly ceum en houthandel Schoenmakers, omdat dit terrein doorloopt tot de Antoniusstraat. Dat het Venrayse gemeentebestuur recht van voorkeur had boven een andere stiching, is de wens van de Franciscanen, die dit gebouwencom plex voor de Venrayse gemeenschap bewaard wilden zien. fauteuil Bestelnr. 36/304 Leuke fauteuil bekleed met vrolijk canvas in slreep-dessin. van 180.voor fauteuil Bestelnr. 36/305 Deze komfortabele fauteuil is bekleed met velours in fraai gedessineerde bloemmotieven, van 460,- voor interieurverzorging Sevenum, Past.Vullinghsstraat 7, tel.1826. Venray. Schoolstraat 29, tel. 2751, Eindstraai 13 tel. 1471.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 5