TT Verbod tot betreden van bossen Yenrays bosbezit door branden zwaar geschonden Kindervakantiewerk in Venray bestaat 25 jaar... EEN BOOM VALT NIET MET DE EERSTE SLAG Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Bekendmaking In enkele uren brak op vijf plaatsen brand uit Grote bosbrand langs de Lorbaan IN WESTEINDE KAN NU WORDEN GEBOUWD JUGENDLAGER YSSELSTEYN/NL Na sluitingsuur VRIJDAG 9 JULI 1976 Nr. 28 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) De burgemeester van Venray, overwegende, dat in verband met de aanhoudende droogte ernstige vrees bestaat voor het ontstaan van bos-, heide- en veenbranden door on achtzaam menselijk gedrag; dat dergelijke branden niet alleen rampzalige gevolgen kunnen hebben voor natuurgebieden, maar evenzeer voor de in of in de onmiddellijke nabijheid van die gebieden gelegen bebcuwing; gelet op de artikelen 219 en 220 van de gemeentewet; besluit tor beperking van gemeen gevaar als hiervoor bedoeld, het volgende te bepalen: Artikel 1 Het is verboden die natuurgebie den te betreden die daartoe zijn aan gewezen op de by dit besluit beho rende kaart, welke ten gemeente huize ter inzage ligt. Het hier bedoelde verbod zal ter plaatse kenbaar worden gemaakt. Artikel 2 Het in bet voorgaande (artikel op genomen verbod geldt niet: a. voor het betreden van de in die gebieden gelegen verharde ver keerswegen en campingterreinen; b. voor de eigenaren en gebruikers van in die gebieden gelegen per celen, voor zover het betreft het bereiken van en bet verblijven op die percelen; c. voor degenen die in de bedoelde gebieden noodzakelijke werk zaamheden moeten verrichten. Artikel 3 Het in artikel 1 bedoelde verbod treedt in werking op vrijdag, 9 juli 1976 te 12.00 uur en geldt tot intrek king. Artikel 4 Bekendmaking van het verbod zal plaatsvinden door aanplakking van een exemplaar van dit besluit aan het gemeentehuis, door publicatie van dit besluit ïn het Dagblad voor Noord-Limburg en in het weekblad Peel en Maas alsmede door omroe ping door middel van geluidswagens. Venray, 6 juli 1976. De burgemeester voornoemd, G. H. Schols, loco-burgemeester Nog nooit is in Venrays geschie denis op zoveel plaatsen tegelijk brand uitgebroken als dinsdagmid dag, toen in enkele uren tijd brand uilbrak in het fraaie bosbezit van de gemeente. Was het aanvankelijk begonnen met een kleine bermbrand te Oirlo; omstreeks vier uur werd brand ge meld nabij de Ballonzuil te Merselo. De brandweerlieden waren nog niet ter plekke toen een nieuwe melding van brand kwam bij de vloeivelden •achter Rank Xerox. Deze brand nam grotere vormen aan jn de in de na bijheid staande bessen. Een kwar tier later werd er brand gemeld na bij het Zwartwater en vervolgens bij de Beekweg. Venrays brandweer kon het niet meer aan en assistentie werd ge vraagd en verkregen van de brand weren van het Mobilisatiecomplex te Ysse'lsteyn, de brandweren van Rank Xerox, Bergen, Meerlo-Wans- sum, Vierlingsbeek, Horst en Deur- ne. Vervolgens werd brand gemeld in de fraaie bossen achter de spoorlijn nabij de Smakt. Dit was de grootste vuurhaard. Alle manschappen moes ten worden ingezet om het overslaan van het vuur te voorkomen en het houten huisje van de 82-jarige heer van Bergen te sparen. Dat lukte. Om 10 uur kon op alle branden het „vuur meester" worden gegeven. Meer dan 30 hectaren fraai na tuurschoon is een zwart geblakerde vlakte geworden. Geen van de deskundigen van brandweer en politie kunnen een verklaring geven over het ontstaan van de brandhaarden. Aan de moge lijkheid van opzet wordt gedacht. Venrays politie had handen vol werk om de vele honderden kijklus- tigen op een afstand te houden. Verschillende wegen o.a. de Maas- heseweg was voor doorgaand ver keer afgesloten. Een vrij grote bosbrand brak door tct nog toe onverklaarbare oorzaak uit in een vele tientallen ha. groot boscomplex langs de Lorbaan, net ever de grens van Veulen op Horster gebied. De vrijwillige brandweer van Horst rukte met groot materieel uit en kon nu een idee van de brandweercom mandant van Horst uitproberen. De ze had zich voorgenomen om bij bosbranden de blubbertanks in te zetten, omdat deze de beschikking hebben ever een grote tank. Het was mede aan de inzet van die blubbertanks te danken dat al vrij spoedig de brandhaard geloka liseerd kon worden. Maar toch ble ken ruim 5 hectare volwassen den nen een prooi der vlammen te zijn. Het zag er even naar uit dat het recreatiecomplex Meerdal, wat aan sluit aan dat bosgebied, gevaar zou lopen, maar door inspanning van ve len werd dit voorkomen. Veel hinder hadden de brandweer mannen van kijklustigen die van heinde en ver naar deze spectaculai re brand kwamen kijken, waaronder velen uit Ysselsteyn die de kermis de kermis lieten. Met enige trots kon dinsdag aan de commissieleden van openbare werken worden meegedeeld, dat ge deputeerde staten van Limburg de verklaring van geen bezwaar had den afgegeven over 't bestemmings plan Westeinde. Aan de jarenlange strijd van be zwaren tegen dit plan door diverse zgn. milieugroeperingen, is nu een definitief einde gekomen. Er kan begonnen worden aan dat gedeelte waarvan de gemeente reeds eigenaar is. Dat houdt in dat 100 eigenbou wers aan de slag kunnen. Met spoed worden nu de openbare werken in uitvoering gebracht en de commissie gaf graag het volmondig ja op een advies voor de openbare werken ten bedrage van rond 1,4 miljoen. Er zal een 5 meter brede weg wor den aangelegd met goot en asfalt- verharding en een wandelpad. Het geheel zal landelijk gehouden wor den. Om de wegen geen sluipwegen te laten worden van de Deumese- weg, zal een gedeelte niet worden aangelegd. Iedere kandidaat-bouwer die al jarenlang wacht, kan nu onmiddel lijk worden geholpen. VOLKSBUND DEUTSCHE KRIEGSGRABERFÜRSORGE E V. Landesverband Baden-Wüfiiemberg KERKHOF VOOR DUITSE GESNEUVELDEN YSSELSTEYN - VENRAY/ PROV. LIMBURG De jaarlijkse „toeloop" van Duitse jongeren naar het Militaire Kerkhof in Ysselsteyn is weer begonnen. Vrijdag arriveerde de eerste groep, bestaande uit 23 jongens en 7 meisjes, die hun vakantie opofferen om op dit kerkhof te gaan werken. Op het programma stond ditmaal het „schonen" van de beplanting. Dat zulks met deze hitte geen Iolle- je is, laat zich zonder meer begrij pen. Al met al staan er 60 werkuren in deze 14 dagen op hun lijstje. Natuurlijk wordt ter afwisseling van dit werk ook gezorgd voor een verzetje, waarbij tevens enige ken nis van ons land kan worden opge daan. Zo wordt er een bezoek ge bracht aan Evoluon in Eindhoven en aan het Oorlogsmuseum in Overloon. Een tweedaagse rondreis met als hoofddoel Amsterdam, sluit hun ver blijf in ons land af. In Ysselsteyn zelf gaat men bog voetballen met de campinggasten van camping de Heidse Peel. Soldaten van de Bundeswehr heb ben bij het kerkhof een tentenkamp opgezet en koks uit de legerplaats 'Budel zorgen voor de inwendige mens. Een tweede groep zal deze jonge lui aflossen, die na 14 dagen op hun beurt weer worden vervangen door een derde groep. Een ontvangst op het gemeentehuis in Wanssum-Meer- lo en in Venray staat dan voor hen nog op het programma. Alle drie de groepen staan onder leiding van de reeds 9 jaren op dit 'kerkhof, in het kader van aktie „ver zoening over de graven heen", werk zame Peter Muller. Deze maand is het vijfentwintig jaar geleden, dat het Kinder vakantiewerk Venray en Omstreken werd opgericht, waardoor naar schatting zeker 20.009 kinderen >een fijne vakantieweek heb ben mogen meemaken. Het feest wordt gevierd met een speciale voorstelling van Circus Mariska op 24 juli a.s. en met een receptie op die dag van 17 tot 19 uur in het restaurant Vlakwater. Op die dag wordt tevens het feit gevierd, dat twee bestuursleden 25 jaar aktief bij de organisatie van het kindervakantiewerk betrokken zijn geweest, n.l. de heren P. Schoester en W. Michiels. De heer Wiel Michiels is voorzitter en de grote inspirator en leider van de totale organisatie, terwijl de heer Schoester mede-oprichter en oud- voorzlitter al jarenlang aktief pen ningmeester is, maar dit jaar af scheid zal nemen. Het bestuur heeft laten weten, dat geldelijke bijdragen, die waarschijn lijk bij gelegenheid van de receptie zullen worden aangeboden, beschik baar zullen worden gesteld aan een projekt van „Het Zorgenkind" Ven ray. GESCHIEDENIS In 1951 waren de heer Piet(je) Schoester en Mej. Bergmans des tijds sociaal werkster bij het Sociaal Charitatief Centrum de initiatief nemers voor het kindervakantiewerk in Venray. In 1952 ging het K.V.W. officieel van start. Sinds de oprich ting heeft het K.V.W. steeds gepro beerd weer in te spelen op de wen sen van de vakantievierende kinde ren. Ondanks de sterk veranderde tijden blijkt het Kindervakantiewerk ook in het zilveren jubileumjaar nog steeds in een grote behoefte te voorzien. Wat velen niet weten is, dat in 1959 door het K.V.W. toen onder voorzitterschap van de heer P. Schoester het initiatief heeft ge nomen tot het organiseren van een wandelvierdaagse, welke is uitge groeid tot een afzonderlijk groots evenement voor de jeugd. Waar schijnlijk weet het bestuur van de avondvierdaagse dit ook niet, want bij gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van het wandelfestijn, werd •de. heer Schoester vergeten Vanaf 1969 zijn ook de kinderen van alle kerkdorpen van Venray be trokken bij het kindervakantiewerk. Dit betekent ieder jaar gedurende 14 dagen een kleine volksverhuizing- van opgeveer 500 kinderen. De deelname blijft al sedert een vijftal jaren konstant op 1100 tot 1200 kinderen, dus iedere week 600 kinderen. De leiding bestaat uit een zeer ak tief bestuur, dat bijgestaan wordt door een leger van ca. 120 jongens en meisjes in de leeftijd van 16 tot 20 jaar, die dit werk geheel belange loos doen. Dankbaar zijn de organisatoren voor de financiële medewerking van velen. Dit jaar b.v. moet er 26.000,- cp tafel komen om de jeugd veertien dagen lang plezierig bezig te houden tijdens de vakantie. PROGRAMMA 1976 Het programma van dit jaar staat geheel in het teken van de Olym pisch Spelen en is zeer gevarieerd met onderdelen als een oriëntatie- tocht, een werkwinkel, het bouwen van een olympisch dorp, olympische spelen, speeltuin „De Bergen" in Wanroy, een grote kreatieve aktfe, de op de vrijdagmiddagen wordt af gesloten met een optocht naar de winkelpromenade tussen 14.30 en 16.00 uur. Bij dit laatste programma onderdeel worden zeker ook de ouders van de deelnemende kinde ren verwacht. Dit jaar hebben zich ruim 1100 kinderen aangemeld voor de aktivi- teiten, welke gehouden worden in de wéken van 19 t.m. 23 juli en van 26 t.m. 30 juli a^. Gouden jubileum voetbalvereniging DIS Oirlo Voetbalvereniging D.I.S. uit Oirlo viert volgend jaar haar 50-jarig bé- staansfeest. In het kader van dit jubileum zul len op 12, 13 en 14 augustus 1977 en op 19, 20 en 21 augustus 1977 aller hande festiviteiten georganiseerd worden. Inmiddels is een feestcomité reeds met de eerste voorbereidingen voor dit feest begonnen. In 'n vrij korte tijdspanne van en kele weken hebben, zich in* Venray twee problemen aan de orde gesteld die beiden met ons milieu te maken hebben, maar die ondanks die over eenkomst toch zeer verschillend be naderd kunnen worden. We bedoe len hiermee de kwestie lindebomen en het bosbezit. Enerzijds een groeiend protest te gen een inwoner van plan Molenklef toen die voor een eigen tennisbaan heel gerust bomen aan het kappen ging. Het gevolg was een kapverbod en de verplichting tot herbeplanting. Anderzijds de overlast veroorzaakt door de lindebomen langs de Lange- weg, de Pastoor Ruttenstraat, de St. Jozefweg, de O. Oostrumseweg, de Oostsingel en de Wilihelminastraat. Om van die overlast af te komen zou men de bijl er in moeten zetten. Dat zal dan ook wel gebeuren, hoe wel de gemeente beslist niet wil overgaan tot de rigoreuze maatregel om alle lindebomen om te hakken en te vervangen door andere bomen. In eerste instantie denkt men aan het verwijderen van die bomen wel ke binnen 6 meter van een huisge vel staan. Zonder te willen stellen dat in de beide bovengenoemde kwesties met twee maten gemeten wordt, komt 't ons toch als iets onredelijks voor. Inderdaad, de druipende lindebo men kunnen overlast veroorzaken - maar dat hebben ze dan al jaren ge daan. Nu moet er ineens de bijl in. Waarom? Was of is er met snoeien •geen oplossing te bereiken? We hebben eens geinformeerd bij mensen waar zo'n lindeboom bij wij ze van spreken voor de deur staat. Men vindt de kleverige afscheiding zeker geen lolletje, maar men is des ondanks blij zo'n groen bladerdak als schaduw voor het huis te heb ben. Het blijkt dus dat de overlast door de een geaccepteerd wordt en door de ander niet. Dat geeft o.i. de gemeente niet 't recht om slechts de afstand tussen boom en huis als lei draad te gebruiken voor het al of niet kappen. Een persoonlijke vraag aan elk der betreffende bewoners aan de betreffende straten, zou vol gens ons wel eens een geheel ander- resultaat kunnen laten zien. Trouwens we hebben in het ver leden wel gezien dat een straat waar de bomen gekapt werden plotseling een „heel ander gezicht" kreeg, en Zou U zich bijvoorbeeld de Oude Oostrumseweg kunnen voorstellen zender lindebomen? Geen gezicht!! dikwijls geen fraai.... Denken we maar aan de Langstraat. De nieuwe aanplant daar, zal deze straat zeker ten goede komen. Ook de Grote Markt en het'Hen- seniusplein moesten zonodig van bo men gerooid worden, terwijl er nu al weer stemmen opgaan tot herbe planting. Ja, zult u zeggen, maar die linde bomen worden toch ook weer ver vangen door andere bomen. Inder daad, maar hoelang duurt het voor dat die nieuwe aanplant dezelfde wasdom bereikt heeft als diegene die men nu gaat kappen? We hebben eens ergens gelezen dat een hectare lindebomen - en dat is niet eens zo'n heel grote laanbe planting - in de tijd dat ze bladeren dragen per dag 169 kg stof opvangen of 42 ton per seizoen. Na elke re genbui spoelt dat stof door de rieden weg en staan de bomen er weer fris bij. En dan praten we nog niet over de zuurstof die ze produceren Ook de kosten van rooien en her beplanting zijn niet mis. Een jonge kwekerijboom kost zo'n 225,per stuk,, inclusief het plantwerk. Tref fen we dan weer een droge zomer, dan lopen we 't risico dat vele jon ge bomen het loodje leggen en kapot gaan. Men behoeft slechts in de nieu we wijken te kijken, of daar waar jonge bomen geplant zijn, om te wé ten hoeveel bomen er dit jaar al ge-. sneuveld zijn. Neen, als men het ons vraagt, dan moeten we echt zuinig zijn met de bomen die we hebben. Niet kappen voor een tennisbaan, maar ook niet voor vermeende overlast, of het zelf natuurlijk de spuigaten uit moeten lopen. COMMISSIEVERGADERING Dinsdaigavond is deze kwestie ook behandeld in de commissievergade ring van openbare werken. Een eensluidend advies kon de commis sie niet geven. Dertig bomen stonden welgeteld binnen de 6 metergrens, maar men durft het niet aan die zo maar te gaan rooien. Men wil een enquête houden onder de betreffen de bewoners en eerst dan zal een be slissing worden genomen. Opmerkelijk was dat er weinig belangstelling was van de zijde van de bewoners der betreffende straten. Een van die weimiige belangstellen den woonde binnen de 6-meter-grens en verklaarde graag de spons te han teren en hoopte dat de voor zijn huis staande lindeboom niet zou woorden vervangen. Voorlopig wordt er dus (gelukkig) niet gerepid. En het ziet er naar uit dat zulks ook niet massaal zal ge schieden. Het zal wel bij een enkel gevalletje blijven en dan wordt di- rekt een nieuwe boom geplant. Kwaad omdat 's nachts om drie uur de eigenaar van de Calimerobar geen drank meer wilde verstrekken nam een boze bezoeker een steen en gooide deze door een ruit van die bar. De gooier had pech, want zijn autonummer kon nog worden geno teerd, zodat de politie hem wel zal achterhalen en de rekening presen teren.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1