TT "Zonnebloem" kreeg f 5000,— Rabobank heeft zijn sociale taak niet vergeten Scholierenkampioenschap Tafeltennis 1976 DE RAAD IN KORT BESTEK Structuurschets Landweert 1976 verschenen vragen rond verdwenen Odaput WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Leenenl Op 2 sept. weer hoorzitting over bestemmingsplan Landweert Wie was St. Oda? VRIJDAG 2 JULI' 1976 Nr. 27 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOO* AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VÖOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Burgemeester mr. H. J. M. Defesche zei bij de officiële opening van de nieuwe Rabobank aan Merseloseweg zich graag herkies baar te stellen om over een aantal jaren weer de bank te her openen. Hij had n.l. ontdekt, dat alle Venrayse na-oorlogse bur gemeesters al eens betrokken 'waren geweest bij een officiële ope ning of heropening van de boerenleenbank. Telkens weer is in het verleden gebleken, dat de bank uit zijn jasje was gegroeid. Daar om zou hij het niet vreemd vinden, wanneer hp over een jaar of zes weer hier zou staan om een uitgebreide Rabobank te moeten heropenen In zijn openingswoord zei burge meester Defesche o.m., dat de grond legger van de boerenleenbanken, Friedrich Wilhelm Raiffeisen, in de verste verte niet had kunnen ver moeden, dat zijn initiatief na bijna een eeuw zo'n grote vlucht zou heb ben genomen. De Rabobank (welke naam is ontstaan uit het samenvoe gen van RAffeisenbank en Boeren leenbank) heeft -zich intussen ont wikkeld tot de grootste bankinstel lingen in Nederland. Overigens zo kon de heer Defesche niet nalaten te zeggen betekent „rabo" in het esperanto „ik roof". „SOCIAAL" - „COMMERCIEEL" Hij herinnerde er aan, dat volgens de gedachte van Raiffeisen de bank in eerste instantie een sociale instel ling was met een commerciële bij zaak. Thans was naar de mening van de burgemeester de bank in eerste instantie een commerciële in stelling met het sociale aspekt op de tweede plaats. De belangrijkheid van de bank was bewezen bij de ontwikkeling van Venray. Bij de particuliere wo ningbouw had de bank door het ver lenen van hypotheken een grote rol gespeeld. Hoewel thans door de eco nomische teruggang de woningbouw niet zo hard meer gaat, vond de bur gemeester het een prettige omstan digheid'te kunnen mededelen, dat juist op de openingsdag de struc tuurschets voor Landweert was ver schenen. Daarnaast zei hij, dat door de bouwplannen van de bank ©en eer ste aanzet was gemaakt met het uit voeren van het centrumplan. De om legging van de Merseloseweg, vast gelegd in het centrumplan, moest door de bouw van de bank, versneld werden uitgevoerd. GROEI i Namens het bestuur en de raad van toezicht werd gesproken door de heer H. W. J. H. Wismans. Hij ver geleek de groei van de Rabobank met de groei van Venray maar kon daarbij met enige trots vermelden, dat verreweg het grootste gedeelte van de Venrayse bevolking gebruik Ondanks de tropische hitte zijn deze kampioenschappen bijzonder goed geslaagd te noemen. Uit een deelnemersveld van 283 kwamen tenslote 24 personen tevoorschijn, die als beste uit de voorrondes kwaméh. Die 24 man speelden afgelopen za terdag om de ereplaatsen Alleen 4e, 5e en 6e klassers van de lagere school konden meedoen. Van de kant der ouders was de belangstelling goed te noemen. Hun aanmoedigingen bleken een grote steun te zijn. Het was alleen jam mer, dat van het onderwijzend per soneel niemand aanwezig was, on danks schriftelijke uitnodiging. Ver moedelijk kon men het niet opbren gen bij deze temperatuur op te kó men dagen. Verder zal de vakantie hiertoe ook wel zijn steentje hebben bijgedragen. Gelukkig deed dit geen afbreuk aan de strijd, die er geleverd werd. Deze was erg spannend en zeer ener verend. 4e klasse: In deze groep was de strijd om de ereplaatsen vanaf het begin geheel open. De verschillende speelsters en spelers gaven elkaar niets toe en zo kon op het eind het gemiddelde eerst de definitieve volgorde aangeven voor zowel de eerste drie als ook de volgende drie plaatsen. Uitslagen: 1 G. van Bergen, Luciaschool 6 p. 2 P. van Eek, Luciaschool 6 p. 3 Fr. Sonneville, Francisoussch. 6 p. 4 R. Remers, Coninxhof 3 p. 5 W. Breeuwsma, De Hommel 3 p.j 6 Chr. v. Thiel, Luciaschool 3 p.j 7 W. de Vilder, Luciaschool 1 p. 8 M. Janssen, Dr. Poelsschool 0 p. 5e klas: Ook in deze groep werd het tot het ©inde spannend gehouden Echter met dit verschil to.v. Mas 4, dat de num mer 1 reeds bij voorbaat vaststond. Bij plaats 2 t.m. 4 speelde het ge middelde een rol. Uitslagen: 1 L. Vievermans, Coninxhof 5 p. 2 R. Heprkens, Coninxhof 3 p. 3 P. Maarseveen, Luciaschool 3 p. 4 P. Michiels, Henseniusschool 3 p. 5 M. Grubben, Luciaschool 1 p. 6 L Fleurkens, Franciscussch. 0 p. 6e klas: Bij de groep was Bart Hebing de absolute uitblinker. Spannender was de plaatsing om 2 en 3. Pas in de laatste wedstrijd werd beslist, wie dat waren. P. Hoogendijk won van D. v. d. Heuvel en werd daardoor 2e. Bij verlies was hij 4e geworden en Fr. Janssen 3e. Uitslagen: 1 B. Hebing, Coninxhof 6 p. 2 P Hoogendijk, Coninxhof 4 p. 3 D. v. d. Heuvel, Luciaschool 4 p. 4 Fr. Janssen, Petrus Banden 3 p. 5 R. Janssen, Henseniusschool 6 L. Tijmensen, Coninxhof 7 M. Verhoeven, Coninxhof 8 J. Gommans, Coninxhof 2 p. 1 p. 1 p. 0 p. De strijd om de wisselbeker ging voornamelijk tussen Coninxhof en de Luciaschool. Zij hadden namelijk de meeste deelnemers afgevaardigd. De strijd ging gelijk op, maar ten slotte won Coninxhof met slechts 4 punten verschil. 1 Coninxhof 52 pnt.; 2 Luciaschool 48 pnt.3 Petrus Banden 9 pnt. even als de Franciscus- en Hensenius school; 6 De Hommel 5 pnt.; 7 Dr. Poels 3 pnt. en 8 Ursula 2 pnt. maakt van de diensten van de Rabo bank. De grondslag voor het ver trouwen, dat de Rabobank heeft verkregen in de loop van de tijd was volgens hem te danken aan de wer kers van het eerste uur. Uitvoerig bleef de heer Wismans stilstaan by de groeicijfers van de bank. Zo kon hy mededelen, dat in 1924 aan de bank 274.000,was toevertrouwd, terwijl de verstrek te voorschotten 225.000,be droegen. Ruim vijftig jaar later is het balans-totaal gestegen tot ruim 80.000.000,—. En het bedrag aan uitzettingen in Venray zelf, voornamelijk in de woningbouw sector en bedryfsfinancieringen in alle groeperingen der bevolking bedraagt thans ruim 50.000.000,-. Met deze cijfers toonde de heer Wismans tevens aan, dat de nieuw bouw van de bank een harde nood zaak was. Tenslotte bracht de heer Wismans dank aan architect Colsen, Aanne mer Janssen, alle onderaannemers en de vele anderen die op enigerlei wijze betrokken zijn geweest bij de bouw. De heer Sonneschein zou deze mid dag spreken namens de hoofddirek- tie van de Centrale bank. Op het laatste moment moest hij zich laten vervangen door de heer Mars. Door hem werd er de nadruk op gelegd, dat de coöperatieve gedachte nog steeds ten grondslag ligt aan de or ganisatie. Namens de Centrale di- rektie bood hij de Venrayse direktie en bestuur een geschenk aan. In zijn slot woord ging de heer Wismans nog even in op hetgeen burgemeester Defesche bij wijze van grap had gelanceerd over het com merciële en het sociale van de bank. SOCIALE GIFT Om het tegendeel aan te tonen deelde hij mede, dat deze dag alle zieken in het ziekenhuis en de be jaarde bewoners van „Het Schut tersveld" een attentie van de Rabo bank hadden ontvangen. En om nog meer bewijs te leveren van het feit, dat de Rabobank bet sociale niet vergeet, overhandigde hij de heer Peers, distrikts-direk- teur Noord Limburg van Stichting „De Zonnebloem" een cheque van 5.000,om de grondslag te ge ven voor de oprichting van een afd. Venray van de Zonnebloem- aktie. Op zijn beurt zei de heer Peters, dat ook in het verleden de bank zeer veel sociaal werk had verricht o.m. met de aktie „Steun door Raboban- ken" waardoor de stichting Zonne bloem een groot aantal rolstoelen had gekregen. Na de drukbezochte receptie kreeg men gelegenheid de aanwinst voor Venray te bezichtigen en ook „De Open Dag" op zaterdag werd zeer druk bezocht. De P.v.d.A. blijft in de gemeen teraad nu de heer Wiegant een op volger heeft gekregen ïn de persoon van de heer J. J. Konings. Na zijn beëdiging zei hij het moeilijk te vin den Hans Wiegant te moeten opvol gen; dat een eenmansfractie in het verleden haar bestaansrecht heeft bewezen; dat er volgens hem nog te veel besloten commissievergaderin gen werden gehouden en derhalve „te veel geritseld" wordt; dat hij ook de plaats van Hans Wiegant in de commissie Ruimtelijke Ordening wil innemen eri dat hij niet gelukkig is met zijn Provinciale Staten-lidmaat- sohap. De heer J. Reintjes had een se rie vragen gesteld over de 'koeienge- schiedenis van de heer van Dijck op de Laagheidseweg. Burgemeester Defesche zei, dat deze vergiftingszaak volop in onder zoek is en dat hij graag de raad vol ledige informatie wil verschaffen. Het antwoord van het college mag dan ook de volgende vergadering worden verwacht, omdat dan mis schien de oorzaak bekend is. En passant kwam tijdens deze raadsvergadering het rijwielpad langs de Henri Dunantstraat om de hoek kijken; Wethouder Loonen zei hierover, dat voor de aanleg van één rijwielpad de ruimte aanwezig is en niet voor het tweede aan de zuid zijde van de weg. De heer Reinitjes maakte be zwaar tegen het kopen van een naai- In april van het vorig jaar werd door de raad van de gemeente Venray de doelstellingsnota voor het gebied Landweert met pro gramma van eisen aangenomen. Enkele weken eerder, op 11 maart 1975 vond een gesprek met de bevolking plaats in het Boschveld- college, gevolgd door een inspraakavond in café Halfweg met de huidige bewoners van het gebied Landweert. De bemerkingen en verlangens van de bevolking zijn mede uitgangspunt geweest by de opstelling van de dezer dagen verschenen „Structuurschets Landweert 1976" Deze structuurschets een lijvig boekwerk voorzien van een groot aantal kaarten als bijlagen is opgesteld door een door het college van b. en w in !het leven geroepen werk groep, waarin een aantal direkt bij de voorbereiding van het be stemmingsplan betrokken personen en instanties zitting hebben» Vanaf begin af aan hebben burge meester en wethouders zich op het standpunt gesteld steeds de bevol king zeer nauw te betrekken bij al les wat met het nieuwe bestem mingsplan Landweert heeft te ma ken. De thans verschenen Structuur schets Landweert 1976 biedt nu weer alle gelegenheid voor een nieuw gesprek met de bevolking, welke zal worden gehouden op 2 september a.s. Hét is de bedoelingdat het boek werk in de eerste plaats wordt ver zonden naar een aantal instanties, die zeer nauw betrokken zijn bij de ontwikkeling van Landweert. Daarnaast zal de Structuurschets vanaf maandag 5 juli a.s. ter inzage werden gelegd ten gemeentehuize Maasheseweg 1 bij de afdeling voor machine voor de openbare school „De Keg". „Men moet er geen ate lier van maken en de kinderen niet te gauw in het „produktieproces" opnemen, zei hij. Wethouder mevr. Rutten vond een naaimachine op school een gewone zaak omdat ook hiermee de kreativieit van het kind wordt vergroot. Met produktiviteit had een naaimachine niets te ma ken. De verkoop van 'n strook grond in het bestemmingsplan Molenklef aan een, bewoner van deze wijk, zat de heer Konings niet helemaal lek ker. Zijn fraktie had steeds geageerd tegen verkoop van stukjes openbaar igroen. Hij vroeg zich af of hier •sprake was van beleid omdat men steeds nee heeft gezegd tegen be woners van Bruksike, die een stukje grond bij hun tuin wilden kopen. Hem werd geantwoord, dat deze verkopen steeds van geval tot geval worden bekeken én dat het wel de- lichtdng (begane grond) en de afde ling III-D (2e verdieping). Verder zal men het boekwerk in de Open bare leeszaal en bibliotheek kunnen inzien. Belangstellenden voor en belang hebbenden bij de Structuurschets Landweert 1976 kunnen deze op verzoek verkrijgen bij de afdeling voorlichting en afd. III-D ten ge meentehuize. Door het beschikbaar stellen hier van hoopt het gemeentebestuur de belangstelling voor dit belangrijke toekomstige uitbreidingsplan te wek ken. De bevolking krijgt daardoor volop de gelegenheid zich te verdie pen in de geformuleerde gedachten rond Landweert opdat zij straks tij dens de hoorzitting op 2 september een goede inbreng kan hebben bij de verdere voortgang van de plannen. gelijk de stedebouwkundige aan vaardbaarheid van verkoop meetelt. De wijk- en dorpsraden zullen blij zijn nu de raad ja heeft gezegd tegen de subsidiëring van deze ra den. Tenslotte kreeg de heer v. d. Locht antwoord op zijn schriftelijke vragen over gedeeltelijke kaalslag van een bosperceel aan de Alden- weg. Uit het antwoord bleek maar al te duidelijk, dat 't gemeentebestuur bepaald niet gelukkig is met het om hakken van een stuk bos voor de aanleg van een particuliere tennis baan. Degene die het gedaan heeft zal drie jaar de tijd krijgen om het kaalgehakte stuk weer van bomen te voorzien. De burgemeester geloofde niet, dat hier een uitzondering kan worden gemaakt om de Mandestiene hakker de kans te geven de herplanting el ders uit te voeren. Een aantal Venrayers heeft zich een beetje verbolgen tot het col lege van burgemeester en wethouders gewend omdat by het slo pen van de uit 1871 daterende Lourdesgrot op het Jerusalem com- complex en passant ook de eeuwenoude Oda-put werd gedempt. Het college wordt gevraagd de Sint Odaput weer aan de opper vlakte te brengen of tenminste het bovenstuk er weer op te bou wen om het eventueel met bloemen te vullen. Verder wordt met betrekking tot dit soort zaken gevraagd in de toekomst advies in te winnen van organisaties zoals b.v. de Geschied- en Oudheid kundige Kring Venray of de Kring Veldeke te Venray In de brief wordt herinnerd aan het voorwoord in het programma boekje, uitgegeven bij gelegenheid van de in 1926 gehouden St. Oda- feesten ter herinnering van de (le gendarische) 1200ste sterfdag van deze heilige. Het doel van de feesten was uitdrukking te geven aan een gevoel van dankbaarheid jegens de H. Oda, in naam van de inwoners van Venray en omstreken. Vijftig jaar later in 1976 zo wordt in de brief gezegd, moet men helaas konstateren, dat er van die dankbaarheid niet veel meer over is nu gebleken is, dat mét de Lourdes grot ook de St. Odaput is verdwe nen. Hoe men over de Oda-legende met betrekking tot Venray ook mag den ken zo vervolgen de briefschrij vers feit is wel, dat St. Oda als schutsheilige van Venray zeer lan ge tijd een grote rol heeft gespeeld in het leven van onze Venrayse voorvaderen. Hoe is het anders te verklaren, vraagt men zich af, dat Venray in zijn Grote Kerk een uit 1480 daterend St. Odabeeld bezit? Dat Venray verder een Odakapel en een Odapark heeft, een fanfare Poorthuis met St. Odaputje in zijn oorspronkelijke staat. Boven: St. Oda- putje in zijn latere toestand. Tekeningen van Giel Kusters, Venray. en een handboogschutterij haar naam dragen, terwijl in Ysselsteyn ook een kerk haar is toegewijd en er tenslotte ook nog een Oda-rusthuis in Venray is. De ondertekenaars van de brief zeggen zich niet erg gelukkig te voelen met de wijze waarop thans is omgesprongen met de kulturele en historische waarden uit Venrays verleden. Gesteld wordt, dat Geyste- ren en Heilo er wel voor zullen pas sen hun Willibrordusputten te dem pen terwijl zij zich ook moeilijk kunnen voorstellen, dat b.v. in Val kenburg de Lourdesgrot verdwijnt. Naar de mening van de brief schrijvers zal men dan ook in de toekomst meer aandacht moeten be steden aan deze Meine karakteris tieke dingen, die veelal van histori sche betekenis zijn en bovenal ken merkend zijn voor een plaats die een „eigen gezicht" wil tonen en bewa ren. Intussen is ons duidelijk gewor den, dat de Sint Odaput nabij de Lourdesgrot niet door de gemeente is gedempt. Jaren geleden is n.L de put door de Scholengemeen schap Jerusalem dicht gegooid, omdat zij gevaar opleverde voor de schooljeugd. De rol en de beide oms tanden, waaraan de rol was bevestigd, zijn bewaard gebleven. Een korte levensbeschrijving van Sint Oda is te vinden in het oude Missaal onder „De eigen feesten van de Neder landse Bisdommen". „De H. Oda wordt vereerd te Weert en te Venray, waar zij heeft geleefd, en te St. Oe- denrode (Sint-Oda-Rode) waar zy omstreeks het jaar 726 is gestorven. Volgens de overlevering werd zij in Schotland als dochter van een koning gebo ren. Zij was blind van haar geboorte af en kreeg te Luik, op voorspraak van de H. Lam- bertus het gezicht terug. Haar vaderland bad zij ver laten, omdat zij haar zuiver heid aan Christus had gewijd en door haar vader tot een hu welijk werd gedwongen. Als pelgrim leidde zij een leven van strenge boetvaar digheid. Haar graf werd door zoveel wonderen verheerlijkt, dat Bisschop Otbertus van Luik in 1909 de relieken heeft verheven. Zij rusten nog altijd In de collegiale kerk, welke haar naam draagt. In het Bisdom Roermond wordt het feest van de H. Oda, Maagd, op 28 november ge vierd."

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1