Rabobank Nog geen bewijzen van vergiftiging veestapel Nakantiegangers, nog even serieus voordat de pret begint. Vergiftiging veestapel Venray in onderzoek Pasfoto's direkt klaar ^SÜD; AL 35 KOEIEN BEZWEKEN Koeien met selenium vergiftigd Pinksterkollekte erg goed Tegen lichtmast Snelheidscontrole Hond stak weg over Diefstal sierstruik I4ÊÊk 38 m iKL m L mm De koeien van de heer Toon van Dijk op zijn bedrijf aan de Laag- heidseweg zijn aangetast door een vreemde ziekte. Alleen dit jaar al heeft de heer van Dijck 33 melk koeien moeten laten slachten, terwijl ook bij de overige 35 melkkoeien en 43 stuks jongvee verschijnselen, die op vergiftiging duiden, zijn waarge nomen. De gewrichten van de dieren zijn ontstoken, waardoor het staan en het lopen van de dieren moeilijk is. De haren bij de koeien staan overeind, de dieren hebben opvallend grote hoeven gekregen en de melkproduk- tie is aanmerkelijk teruggelopen. De eigenaar ziet de toekomst moeilijk in omdat hij vreest, dat hij zal moeten omschakelen b.v. op een varkens fokkerij omdat hij de ziekte wijt aan vergiftiging op de een of andere ma nier van het weiland. Gedacht wordt n,l. aan vergiftiging van het grond water door een of andere stof, welke op de in de nabijheid gelegen ge meentelijke stortplaats zou zijn ge stort. Zekerheid hierover heeft men nog niet. Door verschillende instanties wordt een onderzoek naar de moge lijke oorzaak ingesteld, maar de re sultaten van het onderzoek kunnen nog wel maanden op zich laten wachten. Intussen hebben verschillende re gionale en landelijke bladen zich meester gemaakt van dit nieuws en op allerlei manieren „wereldkundig" gemaakt, zoals uit bovenstaande ver zameling van koppen blijkt. Ook speculaties over de mogelijke oorzaak van de vergiftigingsver schijnselen zijn niet uitgebleven in de berichtgeving in de verschillende bladen. Zo wordt gesuggereerd, dat het grondwater ter plaatse zou zijn ver ontreinigd door het feit, dat enkele jaren geleden op de stortplaats in het Venrays Broek chemisch afval zou zijn gestort. Een landelijk dagblad' wist te mel den, dat „de koeien blijken te wor den vergiftigd door de chemische stof selenium". In het bericht wordt er aan toe gevoegd dat „selenium om. wordt ge bruikt in de xerografie" waardoor de schuld als het ware meteen wordt geschoven op de schouders van Rank Xerox. Maar van de zijde van Rank Xerox Vertray werd dirëkt verklaard, dat de fabriek voor zover bekend geen afvalstoffen naar de gemeentelijke stortplaats brengt. Hoewel Ir. C. van Lieshout, hoofd van de afdeling toxicologie van het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Roterdam dat in opdracht van het gemeentebestuur een diepgaand onderzoek instelt,hééft verklaard, dat de veronderstelling dat selenium de oorzaak zou zijn voorlopig een slag in de lucht is, weet een ander landelijk dagblad weer te melden, dat dit zelfde instituut waar en kele kceien zijn onderzocht deze chemische stof in de ingewanden heeft gevonden. Ook zou het insti tuut selenium in het slib langs een slcctkant in de weide hebben aange troffen. 'Feiten zijn evenwel, dat reeds maanden geleden, toen de eerste ziekteverschijnselen zich openbaar den, door de gemeente opdracht voor een onderzoek is gegeven en dat eerst het resultaat van het onder zoek moet wórden afgewacht om te kunnen zeggen wat de oorzaak is. Inmiddels heeft het raadslid J. Reintjes uit Leunen die reeds eer der in een vergadering van de com missie voor openbare werken en ver keer op de ziekteverschijnselen bij dé betreffende koeien had gewezen, vragen gestéld aan het college van burgemeester en wethouders. Hij vraagt o.m. het college om de raad zo spoedig mogelijk te informeren omdat hier de volksgezondheid in 't geding is. In zijn brief maakt de heer Reintjes gewag van ongerust heid over het feit, dat in het kader van de ruilverkaveling Overloon- Merselo, stuwen in de Loobeek wor den geplaatst. Hierdoor zou volgens hem het eventueel verontreinigde water van de beek een verdere en ernstige bodemverontreiniging in het Lcobeekdal ten oosten van Venrays Éroek kunnen veroorzaken. Het college wordt gevraagd al het mogelijke te doen voor het bedrijf en gezin en hem waar mogelijk schade loos te stellen. Het ligt in de lijn der verwachtin gen, dat hét college de heer Reintjes in de komende raadsvergadering van dinsdag a.s. zal antwoorden. Het tweede kamerlid M. Konings (PvdA) heeft minister Vorrink van milieuhygiëne ook een aantal vragen gesteld over deze vergiftigingsver schijnselen. Qo dom melskens In het Pinksterweekend werd over geheel Nederland een kerstkollekte gehouden voor de nederlandse mis sionarissen. De opbrengst in Venray- kam was 1100,méér ran verle den jaar. Verdeeld over de paro chies: Grote kerk 1200, Vredeskerk 1900, Paterskerk 1025, Brukske 50, Schuttersveld 550, Totaal 4725,— Op de Puttenweg reed de brom fietser L. G. uit America door tot nog toe onbekende oorzaak met zijn bromfiets tegen een lichtmast waar door hij dusdanig gewond werd dat hij naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht. Op de Overloonseweg hield de po litie een snelheidscontrole. Dat zulks nodig was bleek wel uit de 33 over treders die straks de verrassing thuis krijgen voor hun te hoge snelheid, welke varieerde van 61 tot 94 km per uur. Op ""de Henri Dunantstraat stak plotseling de hond van J. S. de weg over op het moment dat een perso nenauto naderde, bestuurd door de 20-jarige J. H. uit Venray. Deze be stuurder kon de hond niet meer ont wijken. De auto werd licht bescha digd, maar de hond moest zijn ver keersgedrag met de dood bekopen. Uit de voortuin van de woning van de familie D. J. werd een sierstruik ter waarde van tien gulden gestolen. Misschien kunnen we nog iets voor u doen: een ideale reisverzekering afsluiten een rechtsbijstand- en annuleringsverzekering regelen of een aanvullende Casco-verzekering voor de auto in orde brengen u gaat naar Italië, dan hebben we voordelige benzinebonnen «u kunt zich zorgen voor vreemd geld, reischeques, Eurocheques en de Internationale Reis- en Krediet brief van de ANWB en voor een safe loket waarin uw kostbaarheden en waardepapieren veilig zijn. Van belang voor u? Dan zien we u voor 't vertrek vast nog wel even bij de Rabobank! we kunnen geld en goede raad tummers best voor zijn klanten Roermond: Laurentiusplein 9, Tel. 15154. Helden-Panningen: Markt 39, Tel. 1300. Venray: Langstraat 1, Tel. 3030. RUIME PARKEERGELEGENHEDEN BIJ AL ONZE VESTIGINGEN -4>- Venray, Grotestraat 27, Tel: (04780) 1214

Peel en Maas | 1976 | | pagina 9