Veiling inboedel „De Zwaan" Commissie financien nog niet eens over baatbelasting Kleuterschool wordt gesloopt Meerjarig wensenpakket voor sport, jeugd, jongeren en wijkvoorzieningen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Werkgroep Homofilie op R.0.Z* 1 Handenarbeid- tentoonsfelling VRIJDAG 25 JUNI 1976 Nr.. 26 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOO* AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Het „Sic transit gloria mundi' geldt donderdag, vrijdag en zaterdag in alle ernst voor Hotel „De Zwaan". Dan zal deurwaarder Nieuwenhuis uit Venlo de gehele inventaris van dit bekende oude Venraysé hotel verkopen en daarmee een streep zet ten onder een stuk Venrayse ge schiedenis. In de Venrayse schepenprotocollen wordt reeds in 1628 melding gemaakt van „De Swaen, geleghen aan de mere kt". Er was een brouwerij in gevestigd, welke werd gedreven door de familie Verheyden. Op 20 januari 1710, zo laten oude boeken weten, wordt overeengeko men voor de Venrayse Schepenbank, dat Cornelis Pitts ende Jenneke Ver meulen voor eeuwighlijck voor hun ende hunne erven sullen besiten al les wat bij „de Swaen" behoort, mit last van eene kanne olie j aarlij x aen de Parochiekerke alhier". In 1743 huwt hun dochter Joanna met Paulus Meeuws. „De Swaen" blijft in handen van de familie Meeuws tot december 1872. Jan Paul Meeuws bouwt omstreeks 1857 „De Swaen" in zijn huidige vorm. Vanaf 1862 onderhoudt deze ook een wa- gendieiist tussen Venray en het sta tion Sevenum. In december 1872 verkoopt de fa milie Meeuws „De Swaen" aan Jan Willem. Poels. Deze trekt de ernaast gelegen gebouwen erbij als koets huis. Omstreeks 1903 wordt „de Zwaan", die ook lange tijd door de Franse in vloed „Au Cygne" heeft geheten, verkocht aan Gerard van Meyel, ge huwd met Victoria Poels en aan Wismans-van Meyel. Deze gezamen lijke erfgenamen stellen M. Michels aan als zetbaas van „de Zwaan". De ze verkopen in 1955 „de Zwaan" aan de familie Ligthart. Mevr. wed! Ligt hart is nog steeds eigenaresse van 't gebouw. Hotel „De Zwaan" heeft altijd een goede klank gehad, niet alleen in Venray, maar ook ver daarbuiten. De notabelen van Venray en daarbuiten vonden hier vooral in de vooroor logse jaren hun Stammtisch. Nu de inventaris onder de hamer komt, wil dit niet zeggen, dat het ge bouw wordt afgebroken. De exploi tatiemaatschappij „De Zwaan" zal 't gebouw behouden, doch door ver bouwingen zullen hierin drie win kels en een horecabedrijf worden ge vestigd Wat met de bovenverdiepin gen gaat gebeuren is nog in studie. Architektenbureau Lerou heeft een ontwerp voor de toekomstige be stemming gemaakt en het ligt in de bedoeling, dat direkt na de bouw vakvakantie wordt begonnen. Op de foto Hotel „De Zwaan" vevle jaren geleden vereeuwigd. De commissie voor financiën heeft in zjjn jongste vergadering het college van b. en w. over het uitgeven van enkele behoorlijke be dragen moeten adviseren. Op de eerste plaats ging het om het be schikbaar stellen van een krediet voor het in orde maken en het inrichten van het pand Grotestraat 11 (voorm. pand Vercauteren) als dependance van het politiebureau. Op de tweede plaats moest worden geadviseerd over het raadsvoorstel tot het beschikbaar stel len van 200.000,krediet om het voormalige gemeentehuis aan de Grote Markt tot muziekschoo in te richten. En tenslotte hield men zich nog uivoerig bezig met de te heffen baatbelasting in Öos- trum en de subsidiëring van de dorps- en wijkraden. De commissie had weinig moeite met het voornemen van b en w. om van de raad 'n krediet van 18.000,- te vragen voor het vervangen van de motorspuataanhanger van de brandweer. Ook met het krediet van 34.000,- 'voor het inrichten van de dependan ce in het voormalige pand Vercaute- ren aan de Grotestraat voor de ge meentepolitie had men, nadat burge meester Defesche dit punt uitvoerig had toegelicht, weinig problemen. In afwachting van de nieuwbouw en om te voorzien in het nijpend ruimtegebrek, wordt het pand Gro testraat 11 ingericht als huisvesting voor de korpschef, de administratie van de politie, de recherche en de fotokamer. MUZIEKSCHOOL De huisvesting van de muziek school in het voormalige gemeente huis is permanent en de ruimte wordt voor zeker tien jaar voldoen de geacht. Enkele commissieleden hadden weliswaar op een aantal punten vragen en opmerkingen, maar uiteindelijk kon men zich toch unaniem achter het plan van b. en w. scharen. In de eerstvolgende verga dering van de gemeenteraad zal dit voorstel dan ook in behandeling worden genomen. BAATBELASTING Het heffen van een baatbelasting voor een aantal panden in Oostrum, dat gebaat is bij de aanleg van een trottoir, lag ook nu weer niet hele maal lekker in de cbmmissie; zelfs niet nu b. en w. behalve de panden Mgr. Hanssenstraat 40 en 42 ook Geysterseweg 2 in de belastinghef fing willen meenemen. vervolg zie ommezijde Het is de laatste jaren gebruik geworden, dat het college van bur gemeester en wethouders van Venray rond de aanbieding van de gemeentebegroting de raad confronteert met een investeringsnota, waarin het beleid voor de komende vijf jaren wordt uitgestip peld. Omdat de Bestuurscommissie voor sportzaken, jeugd- en jon gerenwerk op haar specifieke terreinen een eigen verantwoordè- üjkheid heeft, is door deze commissie een investeringsstaat opge steld voor de jaren 1977 t.m. 1981. De bestuuurscommissie meent, dat dit wensenpakket dient te worden ingepast in de grote inves teringsstaat, welke straks de raad ter goedkeuring zal worden aan geboden door het college van b. en w.. SPORTPARK „DE WIEËN" Voor het treffen van diverse voor zieningen voor de afbouw van het sportpark „De Wieën" zal volgens de bestuurscommissie in 1977 een be drag van 290.000,en in 1978 van 510.000,nodig zijn. Bovendien hoopt de commissie, dat op investe ringsstaat een bedrag van 335.000,- wordt geplaatst voor de aanleg in 1977 van een handbalaccommodatie, de uitbreiding 3e en laatste fase, de bouw van het vlierde kleedgebouw en de inrichting van een bestaand voetbalveld tot een volwaardig 3e hockelveld. Voor de aanleg van noodzakelijke atletiekvoorzieningen -waarvan zowel de scholen als de atletiekvereniging gebruik kunnen maken en waarvoor op „De Wieën" ruimte is gereser veerd, is nog geen kostenraming in gevuld. SPORTPARKEN KERKDORPEN In 1977 zal volgens de bestuurs commissie een bedrag van f 210.000,- moeten worden uitgegeven voor het treffen van voorzieningen aan <Je sportzaken op de kerkdorpen. Dat geldt in de eerste plaats voor de uit breiding van het sportpark te Leu nen en de uitbreiding van het kleed gebouw op dat sportpark. Dit jaar is een aanzet gemaakt met de ver- narding van parkeerplaatsen bij de sportparken op de kerkdorpen. Voor de afwerking daarvan wordt nu een bedrag bepleit voor 1977. Als pro memorieposten voor 1977 worden de grondverwerving voor de uitbreiding van het sportpark te Leunen en het aanschaffen van be- xegeningsinstallaties voor de gras sportvelden aangegeven. DIVERSE SPORT- VOORZIENINGEN Zonder zich uit te spreken over 'n bedrag of jaartal, wordt een aantal sportvoorzieningen opgevoerd, waar van nu reeds de noodzakelijkheid wordt onderkend. Hieronder vallen de bouw van een tweede sporthal, een overdekte voorziening voor klei ne zaalsporten w.o. judo en tafelten nis en openlucht sportvoorzieningen in het bestemmingsplan Landweert. Vanwege de urgentie van de uit breiding van overdekt zwemwater, heeft de bestuurscommissie de reali- serinsgtermijn teruggebracht' van 1980 naar 1979. De aanleg van een natuurijsbaan en van een motorcrossterrein wordt voor 1977 noodzakelijk geacht, ter wijl een rolhockeyvoorziening voor 1978 is opgevoerd. De uitbreiding van tennisaccommodatie zal naar de mening van de bestuurscommissie eerste na 1981 aktueel gaan worden. Als eerste urgentie zal voor 1977 een bedrag van 40.000,moeten worden opgevoerd voor het aanbren gen van een kathodische bescher ming van filters van het zwembad, waardoor de levensduur van de fil ters wordt verhoogd. Vervanging van dp filters zou komen op een bedrag van drie ton. RECREATIEVE VOORZIENINGEN Thans is een plan in ontwikkeling t.a.v. een dag-recreatieve voorzie ning in de Ballonzuilbossen. Zodra dit plan is afgerond en voor de uit voering de goedkeuring is verkregen, tkan pas een kostenraming worden opgesteld. De bestuurscommissie heeft deze voorziening voor 1977 op gevoerd, evenals de aanleg van een visvijver waarvan nog niet bekend; is op welke wijze deze kan worden gerealiseerd. JEUGD ACCOMMODATIES Voor het onderdeel „Jeugdaccom- modaties" wordt voor 1977 behalve een aantal pro memorieposten een totaalbedrag van 775.000,op de investeringsstaat voorgesteld, omdat in het kader van het jeugd- en jon gerenwerk een aantal projekten noodzakelijk moeten worden gerea liseerd. De meeste projekten zijn aangemeld voor mogelijke provin ciale, C.R.M. en D.A.C.W. subsidies. Voor de verbouw van de boerderij Jenniskens tot jeugdcentrum voor de wijk Brukske (inclusief het slopen en De Stichting Katholiek Onderwijs Venray heeft besloten de kleuters van de kleuterschool Onze Lieve Vr. van Lourdes, aan de Maasheseweg, op 23 juni a.s. „grote vakantie" te geven, omdat binnenkort deze school wordt gesloopt. Deze rond honderd jaar oude school voldoet niet meer aan de eisen, welke men aan het ge ven van modern kleuteronderwijs stelt. Het treffen van voorzieningen is niet alleen erg duur, maar boven dien niet meer mogelijk. De laatste twee jaar heeft men zich zelfs onge rust gemaakt over de veiligheid van deze school. Vandaar dat de Zusters Ursuliiien de juridische eigenares sen van deze kleuterschool en die aan de Eindstraat - en het school bestuur (S.K.O. Venray) tot sluiting en sloop hebben besloten. De kleuterschool wordt momenteel renoveren van de huidige stal) wordt voor 1977 een bedrag van 450.000,- voorgesteld. Verder zijn aangegeven voor 1977 de bouw van een centraal onderkomen voor scoutingggroepen Venray, de bouw van een jeugd- onderkomen in Smakt-Holtbees en een algemene post voor verbeterin gen en aanpassingen van bestaande jeugd- en jongerenaccommodaties. De aanpassing en verbouw van 't oude politiebureau tot jeugdonder- komen voor de jeugdclub De Spring plank is met een bedrag van 200.000,- aangegeven voor 1978, ter wijl met nog niet ingevulde bedra gen de wenselijkheid van een nieuw onderkomen voor de jeugdsoos „De Brak" (als gevolg van de sloop van de oude landbouwschool als de Oost- singel wordt doorgetrokken), de aan leg van een kinderboerderij en het treffen van een jeugdvoorziening in Landweert voor 1977 als p.m. posten zijn aangeduid. WIJKVOORZIENINGEN Tenslote heeft de bestuurscom missie zijn wensen kenbaar gemaakt voor het opnemen vaii een aantal wijkvoorzieningen op de investe ringsstaat voor 1977 t.m. 1981. Hoewel in het afgelopen jaar in diverse kerkdorpen de nodige bij dragen zijn geleverd aan het reali seren of optimaliseren van bestaan de gemeenschapshuizen, is nog een duidelijke achterstand aanwezig, met name in de wijken Veltum en Bruks ke. Voor het treffen van voorzienin gen in deze wijken wordt voorge steld tweemaal 900.000,uit te trekken voor 1977. Volgens de be stuurscommissie zal 110.000,no dig zijn om in 1977 het gemeen schapshuis in Oostrum uit te breiden en om nu reeds de aandacht te ves tigen op het toekomstige bestem mingsplan Landweert wordt voorge steld tb.v. een wijkvoorziening in 1979 hiervoor geld beschikbaar te stellen. bezocht door 116 kleuters. Na de va kantie gaat een deel van de kleuters naar de nieuwe 'kleuterschool, welke momenteel in aanbouw is bij de Pe trus Bandenschool aan de Dr. Poels straat. Voor de andere kleuters probeert men onderdak te vinden in de school van het St. Jozefklooster van de Zr. van de Goddelijke Voorzienigheid a. d. Overloonseweg; of eventueel in de school van Zuster Ursule aan de Eindstraat. Zij komen dan onder de hoede van de nieuwe hoofdleidster Marly van Haeren-Linssen. De leid ster Marian Albers gaat mee over naar de nieuwe kleuterschool aan de Dr. Poelsstraat. Tijdens de persconferentie, welke over dit onderwerp werd gegeven, bleek dat de plaatsing van de kleu ters dn het gebouw van het St. Jozef klooster nog geen uitgemaakte zaak is. Momenteel is in dit gebouw een gedeelte van de scholengemeenschap „Marianum" ondergebracht. Volgens dè bestaande plannen zal Marianupi straks ruimte vinden in het voorma lige Lyceum aan de Leunseweg, dat door de gemeentelijke diensten ver laten js. Nu heeft de Lagere Techni sche School een optie op een aantal lokalen. Er is evenwel overleg gaan de of en in hoeverre er nog lokalen kunnen overblijven voor het onder brengen van de kleuterschool. De kleuterschool van zuster Ursule aan de Eindstraat zal dan eventueel de kleuters in de overgangsperiode kun nen opvangen. Volgens de voorzitter van het be stuur der school, de heer A Russel', wordt de kleuterschool aan de Maas heseweg officieel per 15 juli aan het gebruik ontrokken, waarna tot sloop kan worden overgegaan. Het is de bedoeling, dat de Ursulaschool (de basisschool) te zijner tijd ook wordt afgebrokenMen denkt de nieuw bouw dn het toekomstige bestem mingsplan Landweert te realiseren. Ondertussen heeft 't schoolbestuur ook besloten tot de bouw van een nieuwe kleuterschool aan de Lange- weg, bij de Dr. Poelsschool. Hoewel het aanvankelijk de bedoeling was een nieuwe basis- en 'kleuterschool te bouwen tegenover de LT.S. Dan heeft de Stichting Katholiek Onder wijs V enray weer de beschikking over drie kleuterscholen en drie ba sisscholen. Op donderdag 17 juni hield de in tegratie-groep Noord- en Midden- Limburg van de Werkgroepen Ho mofilie Venray, Venlo en Roermond hun derde integratie-avond. Radio Omroep Zuid heeft hiervan opnamen gemaakt en enige inter views afgenomen. De ujtzending hiervan, is op woensdag 30 juni a.s. tussen 19.00 en 20.00 uur. De handenarbeidclubs van bejaar den uit Veulen en Venray-kom hiel den afgelopen weekeinde een ten toonstelling van werkstukjes die door hen, onder leiding van de da mes Arts en Franssen, gemaakt wa ren. Deze werkstukjes konden ook ge kocht worden. De belangstelling was zeer groot en de opbrengst ruim schoots, zodat weer heel wat mate riaal kan worden aangeschaft. Na een inleidend woord van de heer Ruland, projektleider bij het Ópen Bejaardenwerk alhier, ver richte mevrouw Rutten-Taelen de opening. Zij toonde zich erg ver heugd over dit gebeuren. Vorig jaar kon zij een dergelijke tentoonstelling van Veulen openen. Thans van Ven ray-kom en Veulen samen. Zij ging in haar toespraak in op het grote nut van het onderling bezig zijn. Hier door leert men elkaar en weer an deren kennen en waarderen. Men leert elkaar helpen wanneer er be paalde moeilijkheden dreigen en kunnen zo de vereenzaming tegen gaan. Wel speet het haar dat er zo wei nig mannen aan deze aktivieit mee doen. Maar ja, die trekken meer naar andere ontspanningsmogelijk heden, zoals kaarten, biljarten en kegelen.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1