Dertien-jarige Venrayse jongen redde moeder en zusje JONGERE MANNEN IN DE BIJSTAND Klachten over schoolbiblio theek in comm. onderwijs Open dag en tentoonstelling in Huize De Kruuze i i i t MODEHUIS THOMASSEN Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN UNIEKE KUNST TENTOONSTELLING IN DE SCHOUWBURG GEOPEND Informatieavond over de openbare kleuter en basisschool De Keg zomerse zonne- jurkjes voor zonnige prijsjes VRIJDAG 11 JUNI 1976 Nr. 24 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG lü PEEL EN MAAS VOQ-J AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Terwül acht volwassenen langs de Noordervaart tussen Beringen en Nederweert zonder een hand uit te steken, toekeken, slaagde de 13jarige Venrayse jongen, Peter Kramer er in zijn moeder, de 40jarige mevr. M. Kramer-Brounen, en zijn 9jarig zus je Ellen, uit hun te water geaakte Simca te halen. „Biyf maar rustig, we komen er wel uit" zei Peter, toen de wagen, na driemaal omgeslagen te zijn, op zijn z*n kant langzaam wegzonk in 't ruim 2 meter diepe water van de Noor dervaart. In alle koelbloedigheid draaide hij het portierraamje los en wachtte tot de wagen vol water was gelopen. Daarna kon hij 't por tier openen en zijn moeder en zusje op de zijkant van de onder water verdwenen auto helpen. Toen het drietal op de auto was, kwamen de omstanders in beweging. Er werd 'n touw gegooid waarmee de drenkelin gen op de kant konden worden ge haald. Mevr. Kramer was vrijdagmiddag omstreeks drie uur met haar kinde ren cp weg naar Weert voor een hu welijksreceptie van een aangetrouwd nichtje. De weg langs de Noorder vaart is niet breed. Als bestuurster van de Simca bleef mevr. Kramer achter een vrachtauto rijden met de bedoeling te passeren, wanneer er geen tegenliggers aankwamen. Toen zij ging passeren, raakt, ver moedelijk deer de zuiging van de vrachtauto, de Simca de betonnen. Zelden heeft de opening van een tentoonstelling in de foyer van de schouwburg zoveel belangstellenden getrokken als vrijdagavond het geval was by de officiële opening van de expositie van werken van 31 kun stenaars uit het land van Peel en Maas. Niet alleen de echte kunstkenners maar cok velen, die eens kennis wil den maken met de kunst uit eigen streek, waren aanwezig bij de offi- cële opening door burgemeester inr. H.J.M. Defesche. Onder de aanwe zigen zagen we o.m. burgemeester Houbens van Deurne en verschillen de wethouders uit de regio. Mr. v.d. Putt, voorzitter van de jongeVenrayse Kunstkring was trots het welkomstwoord te kunnen spre ken tot zo'n groot publiek. Hij roem de het werk van de Venrayse archi tecten ir. Chris Colsen en Herman Lercu, die er in geslaagd waren het kunstzinnig werk van zovele arties ten als een legpuzzel tot één geheel te maken. Hij noemde dit een ware kaleidoscoop, die het oog streelde. Hij bracht dank aan de heer Verwiel die met groot elan had gewerkt aan het samenbrengen van de kunste naars uit het Peel en Maasgebied. Dankbaar was hij ook jegens de ge- meent evcor het beschikbaar stellen van een garantiesubsidie. De heer v.d. Putt hoopte dat vele bezoekers de voorwerpen niet alleen zouden aanraken maar ook aanko pen. Burgemeester Defesche had de grootste bewondering voor het feit, dat men er in geslaagd was zoveel kunstenaars met hun. geestproduk- ten bijeen te brengen. Dat er in de culturele sector nogal wat tot stand is gebracht in Venray, leidde hij af van de dertig tentoonstellingen wel ke in d^ afgelopen tien jaar in het Cultureel Centrum waren gehouden. De burgemeester hoopte, dat door deze tentoonstelling van meer dan 200 'kunstprodukten, nog meer be langstelling voor de beeldende kunst mocht worden gewekt en dat deze tentoonstelling de eerste zou zijn van een lange traditie. De tentoonstelling is dagelijks te bezichtigen tot 20 juni. Er wordt geen entree geheven. In ieder geval is deze expositie de moeite van een bezoek ten volle waard. Deze tentoonstelling werd tot en met 2e pinksterdag bezocht door 1053 bezoekers. Twaalf kunstwerken werden verkocht. band langs de weg. De wagen begon te slingeren, waardoor de bestuur ster de macht over het stuur ver loor. In de berm sloeg de wagen driemaal over zijn kant en belandde via de rietkraag langs de oever in 't water en zonk langzaam naar de bodem, met de bestuurderszijde naar beneden. De 13jarge Peter bleef bij zijn po sitieven en deed in alle koelbloedig heid wat in zo'n geval gedaan moet worden. Hij liet de wagen vol water lopen, in de wetenschap dat alleen het portier geopend kan worden als de druk binnep. en buiten de auto gelijk is. Rustg aanwijzingen gevend aan zijn moeder en zusje, maakte hij de veiligheidsgordels van zijn moe der en zichzelf los; greep zijn zusje en bracht haar in veiligheid op de zijkant van de auto. Daarna ging hij weer de onder water verdwenen au to in, om zijn moeder, die niet kon zwemmen, te redden. Eenmaal aan de kant, werd het drietal door bewoners van een boer derij aan de overkant van het ka naal van droge kleren voorzien. De echtgenoot en vader van de drie drenkelingen is hoofdagent van de Venrayse gemeentepolitie. Op het moment van het ongeval was hij in dienst. Na per mobilofoon te zijn opgeroepen spoedde hij zich naar de ongevalsplek, waar hij dolgelukkg het drietal in zijn armen kon slui ten. De Simca werd later total-loss uit het water getakeld. Op dezelfde plek zijn reeds vijf van soortgelijke on gelukken gebeurd. 'sAvonds hebben we uit de mond van de dappere Peter, leerling van de eerste klas MAVO, het verhaal gehoord. Hij was geen ogenblik in paniek geraakt. Van zijn vader had hij geleerd rustig te blijven als een auto te water zou gaan. En deze les had hij in alle kalmte in praktijk gébracht. Hij kon goed zwemmen als bezitter van de zwemdiploma's A en B. Achteraf was hij zenuwachtig ge worden, maar toen waren zijn moe der en zusje in veiligheid Hij weet zeker, dat hij, als het nodig zou zijn hetzelfde zou doen. Dat de inzittende van de auto on gedeerd uit de auto zijn gekomen is volgens de gelukkige familie te dan ken aan de autogordels, want voor dat de auto onder water verdween was de wagen drie maal omgeslagen. Had men geen gordels omgehad, dan zouden ongetwijfeld de gevolgen verschrikkelijk zijn geweest; mede gezien de passieve houding van de getuigen van het ongeluk. Overigens was de politie van Nederweert in 'n recordtijd ter plaatse. De heer en mevrouw Kramer zijn uiteraard bijzonder gelukkig met en trots op hun oudste zoon, maar Pe ter zelf vond het niet nodig, dat in de krant aandacht wordt besteed aan zijn heldhaftig optreden. Maar wij denken daar anders over, omdat er zovelen zijn, die met minder pres taties dan van deze kranige knaap „de krant halen". VEEL CHRONISCHE WERKLOZEN Ieder die niet in de noodzakelijke kosten van zijn bestaan kan voorzien, heeft recht op bijstand van de overheid. Aldus luidt art. 1 van de in 1965 van kracht geworden Algemene Bijstandswet. Tot de voornaamste klanten van deze wet behoren ongetwijfeld de in een bejaardenoord verblijvende bejaarden, die veelal de vol ledige pensionprijs niet zelf kunnen opbrengen en derhalve een aanvullende bijstandsuitkering ontvangen, én de categorie verla ten en gescheiden vrouwen, die door het stranden van hun huwe lijk in financiële moeilijkheden geraken. Maar ook het aantal mannen, jonger dan 65 jaar, dat bijstand ontvangt, meet men niet onderschatten. Het is bovendien 'n groei end aantal. Volgens een recent rapport van de afdeling onderzoek en beleidsplanning van de directie bijstandszaken van het minis terie van CRM is het aantal bijstandsontvangende, thuiswonende mannen beneden 65 jaar gestegen van 25.000 in 1970 tot ruim 37000 eind 1974. DIVERSE SOCIALE CATEGORIEËN ONDER BIJSTANDSTREKKERS De bij standont vangende mannen van jonger dan 65 jaar kunnen ruw weg in twee categorieën worden on derverdeeld, tw: a) mannen, die pe riodiek algemene bijstand ontvangen en b) mannen die periodiek bijzon dere bijstand ontvangen. De eerste categorie, dus de perio diek algemene bijstandontvangenden bestaat uit mannen, die duidelijk met een inkcmensprobleem zitten - veelal omdat zij geen inkomen uit arbeid ontvangen en derhalve slechts dankzij een periodieke uitkering in de noodzakelijke kosten van hun be staan kunnen voorzien. De tweede categorie, dus de bij- zendcie bijstandontvangende man nen beneden 65 jaar, bestaat uit mensen, die onder normale omstan digheden over voldoende inkomsten beschikken, doch wier inkomen ten gevolge van bijondere omstandighe den ontoereikend is. Onder deze ca tegorie vallen bijvoorbeeld nogal wat weduwnaars met jonge kinderen die van hun arbeidsinkomen niet 'n (dure) huishoudelijke hulp kunnen betalen en derhalve een beroep doen op de algemene bijstand. Verder treft men in die categorie nogal wat mensen aan, die tengevolge van hoge vcedings-i en dieetkosten (op voor schrift van de arts) in financiële moeilijkheden geraken, omdat zij door die hoge kosten beneden het normale bestaansminimum dreigen te komen. Onder dit laatste bestand van bij zondere bij stand-trekkenden vindt men hoofdzakelijk gehuwde mannen. Mannelijke bijstandontvangenden be neden 65 jaar, die géén gezinsver- antwoordelijkheid dragen, ontvangen in bijna 85% van de gevallen uit sluitend periodiek algemene bijstand OUDERE WERKLOZEN "Onder de mannen beneden 65 jaar die een algemene bijstanduitkering ontvangen, treffen we naar verhou ding veel oudere mannen aan (bo ven de 50). Dat is ook alleszins be grijpelijk. Bijna 81% van deze man nen ontvangt namelijk'geen inkom sten uit arbeid en is dus werkloos. En zoals bekend, komt werkloosheid vooral veel voor in oudere leeftijds categorieën. Als iemand onvrijwillig werkloos wordt, ontvangt hij overi gens niet direct bijstand. Eerst als hij gedurende maximaal 26 weken aanspraak op een WW -uitkering ge had heeft en daarna nog maximaal 2 jaar een uitkering krachtens de wet werkloosheidsvoorziening kan hij aanspraak maken op bijstand. De WW-uitkering garandeert 80% van het laatsverdiende verzekerde Icon; de WWV 75% van datzelfde loon. Is iemand langer dan 2Va jaar werkloos en is aanspraak op WWV vervallen, dan komt hij in aanmer king voor een bijstanduitkering in gevolge de groepsregeling werkloze werknemers. Die uitkering is gere lateerd aan het netto besteedbare minimum loon. Van deze groep bij- standtrékkers komt een groot deel na zo'n lange werkloosheidsperiode in het geheel niet meer aan de slag. Volgens het CRM-rapport zou ,rond 75% „niet bemiddelbaar" zijn. Meer dan de helft van degenen die langer dan 21/a jaar werkloos zijn, zou om fysiek-psychiische rede nen niet tot werken in staat zijn. Het vakblad „Sociaal Bestek" merkt ten aanzien hiervan terecht de vraag op, waarom de rapporteurs die fysiek- psychische redenen" niet nader heb ben gepreciseerd. Aan welke fysieke en/of psychische afwijkingen lijden bedoelde bijstandtrekkers dan wel, dat zij niet meer zouden kunnen werken? Daarover verschaft het be treffende CRMrapport beslist onvol doende informatie. NIET ONVRIJWILLIG WERKLOOS Ongeveer 25% van degenen die 2V» jaar werkloos zijn, is volgens het C RM-rapport te beschouwen als „niet onvrijwillig werkloos". In deze cate gorie treffen we dus mensen aan die veelal wegens eigen schuld op straat zijn komen te staan. Een ander belangrijk deel van de periodiek algemene bijstand ontvan gende mannen beneden 65 jr wordt gevormd door tijdelijke of perma nente arbeidsongeschikt verklaarden Dee greep ontvangt doorgaans bij stand als aanvulling op een WAO- uitkering, omdat men vroeger een parttime dienstverband heeft gehad. In die laatste categorie van zieken en minder-validen treffen we veel oudere mannen aan (boven de 55). Daarentegen vinden we mannelijke bijstandontvangenden met drug- en alcoholproblematiek voornamelijk in de leeftijdscategorie tot 34 jaar, ter wijl de problematiek rondom echt scheiding en verlating vooral speelt bij de 35 tot 44 jarigen. Overigens is de informatie, die in het CRM-rapport bijeen is gebracht ever „mannen jonger dan 65 jaar in de bijstand" maar erg oppervlakkig. Onduidelijk blijft hoe de leefsituatie van deze mensen precies is; waarom niet meer van hen te werk worden gesteld in de wet sociale voorzienin gen enz. enz. Voorhands lijkt het ons geen plezierige zaak dat zovele man nen jonger dan 65 jaar van de bij stand moeten leven, en dat gelet op de nog steeds afnemende werkgele genheid dit aantal in de komende ja ren nog wel eens v-erder zou kunnen stijgen. Heden donderdagavond wordt er om 20 uur d.m.v. film en dia's infor matie verstrekt over de werkwijze en doelstellingen van de openbare kleuter- en basisschool De Keg. Ie der belangstellende is van harte wel- cp deze avond in de Perdstal aan de Kempweg. De commissie voor onderwijs, cul tuur en recreatie had in haar laatste vergadering weinig moeite met het uitbrengen van een gunstig advies aan het college van b en w. Nieuws zat er deze keer meer in de bespre king over de benoeming van een raadslid in 't bibüotheekbestuur en in hetgeen de heer Raedts tijdens de rondvraag over de schoolbiblioteek naar voren bracht. Nu men een raadslid in het bestuur van de openbare leeszaal en biblio theek moet benoemen dacht wethou der van Oers hiervoor de geschikte persoon te hebben gevonden in mevr H. Poels-Peters; maar de hr Broek- steeg liet zijn voorkeur uitgaan naar de. heer H. van Valkengoed. En voordat trien er erg in had, was men aan het discussiëren over de sa menstelling van 't biblotheekbestuur in het algemeen. Zo vroeg men zich af waarom er een vertegenwoordi ger uit de wijk Brukske in het be stuur zou moeten zitten. Men zag de noodzaak hiervan niet direkt in, ook al is deze wijk de grootste van Ven ray. Voor hetzelfde geld, zo meende inen, zouden ook jongeren en verte genwoordigers van de kerkdorpen in het bestuur gehaald kunnen worden - en inplaats van een lid van de wijkraad zou het cok een afgevaar digde van de oudervereniging kun nen zijn. Hoe het ook zij, wethouder v. Oers die al deel uitmaakt van het bestuur zal dit inbrengen in de eerstvolgende vergadering van het bibüotheekbe stuur. Wie van de raad nu zal worden voorgedragen, werd niet helemaal duidelijk. De raad zal dus straks moeten kiezen tussen mevr. Poels- Peters en de heer van Valkengoed. SCHOOLBIBLIOTHEEK Tijdens de rondvraag zei de heer Raedts, dat zowel de onderwijs krachten als het O.O. verbolgen zijn over de gang van zaken met be trekking tot de schoolbibliotheek. Om aan te tonen, dat er aan de schoolbibliotheek wordt geknibbeld, las hij een brief voor, ondertekend door een personeelslid van de biblio theek. Hierin werd medegedeeld, dat in juni de collectie boeken van de schoolbibliotheek niet zal worden geruild „Aangezien ons boekenbe stand in een dusdanige conditie was, dat wij genoodzaakt waren een groot gedeelte af te schrijven en wij tot nu toe geen toestemming kregen nieuwe boeken te kopen, is dit ruilen helaas? niet mogelijk", zo werd geschreven. Veel scholen zitten hierdoor lelijk in het schip met hun schoolbiblio theek, aldus de heer Raedts. Wethouder van Oers vond het in ieder geval onjuist, dat een dergelijk schrijven was uitgegaan van en per soneelslid en niet van het bestuur. Hij beloofde ook dit onderwerp in 't bestuur te zullen behandelen. L.OJH. SCHOOL Gevraagd werd hoe het nu precies zat met de nieuwbouwplannen van de LOM-school. Geantwoord' werd, dat de school definitief aan het Groene- woltsepad zal worden gebouwd, en dat de plannen deze week naar Den Haag zullen gaan. De bedoeling is, dat een desbetreffend voorstel in juli a.s. in de gemeenteraad komt en dat de school rond Pasen 1977 klaar zal rijn. Vervolgens werd wethouder v. Oers op de hoogte gesteld van de ontevre denheid van de onderwijskrachten over het schoolzwemmen. Hieraan zal de volle aandacht worden gege ven. En tenslotte werd ontevredenheid geuit over de gang van zaken bij de VW. Men vond 't maar niets, dat vreemdelingen in de schouwburg te woord worden gestaan via een „gat in het glas". Ook over de dienstver lening door de VW was men niet erg tevreden. Deze klachten zullen worden door gespeeld, omdat de VW geen ge meentelijke zaak is. Onder het motto „Kom eens kij ken" is op 'De Kruuze' alhier een open dag in voorbereiding, waarin tevens opgenomen 'n soort verkoop tentoonstelling vanuit de Bezigheids terapie. Het vorig jaar ös in een dergelijk gebeuren en bescheiden aanzet ge geven tot een presentatie van De Kruuze als Verpleeghuis. Op zondag 20 juni a.s. zal er een nog uitgebreider beeld van De Kruu ze werden aangerekt, aan de hand van foto's, tekeningen, foldermateri aal, dia-vertoning en mondelinge toelichting. De Kruuze zet dan de deuren wagenwijd open om iedere belangstellende te laten zien hoe of er daarbinnen geleefd en gewerkt wordt. Te zien en te horen hoe de ver schillende beroepsgroepen in nauwe samenwerking met elkaar proberen de bewoners te laten ervaren dat het leven, ondanks de kwalen van de ouderdom, nog steeds de moeite waard is. Er zal informatie beschikbaar zijn welke een beeld geeft van de eisen die er gesteld werden aan de oplei ding en de uitoefening van de ver schillende beroepen, zoals de ver pleging, ziekenverzorging, de bezig- heidsaktivering en begeleiding. In dat hele gebeuren van de Open Dag zullen alle werkstukken uit de berigheidsterapie in 'n soort loterij systeem aan de man worden ge- bradht.. Er zijn hele mooie naaldwerkjes bij. Maar cok het bescheiden pannelapje heeft er zijn plaats. Er zijn produk- ten van hout, gemaakt door de he ren die regelmatig bezig rijn in het hobbylokaal. Alle produkten worden in series via lotenverkoop aangeboden. Zij die pas tegen het einde van de middag komen hebben dan een gelijke kans op een waardevolle prijs. Het allerbelangrijkste blijft even wel dat De Kruuze alle belangstel lenden uit Venray, of van waar ook, wil ontvangen, om zo de hele ge meenschap te laten weten hoe en waarom er nu zo gewerkt wordt als verpleeghuis. U bent welkom op zondag 20 juni a.s., 'smiddags van half twee tot vijf uur.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1