Voorjaar van 1976 is een ramp geworden Raad van Vierlingsbeek verwierp voorstel b.enw. de bouwtekeningen kunnen het archief in Rabobank G3 Opening voorlopig wijkcentrum Yeltum De bouwtekeningen kunnen worden opgeborgen, want de bouw van de nieuwe Rabobank is in het laatste stadium gekomen. Op dinsdag 8 juni 1976 kunnen wij u in het nieuwe bankgebouw Merseloseweg 5 ontvangen. Wij mogen wel zeggen: met gepaste trots. Want ons nieuwe gebouw is voorzien van de modernste snufjes op het gebied van bankinterieuren! Om u van dienst te zijn. Met de accurate en betrouwbare Rabobankservice. U kunt zich hiervan overtuigen, wanneer u onze nieuwe bank bezoekt. met ingang van dinsdag 8 juni 1976 zijn onze vestigingen Julianasingel 33 en Kennedyplein 8 gesloten. Uitzonderlijk weer Schrijven over het weer is in onze streken riskant. Het weer kan hier snel omslaan waardoor heel andere omstandig- heden gaan heersen dan waarover werd geschreven. Daar om is het verstandig, pas over het weer te schrijven als het zo extreem is, dat de schade echt niet op korte termijn weg gewerkt kan worden door moeder natuur. En dat is het geval met het voorjaar 1976: bijzonder droog, bijzonder koud (tot begin mei althans), erg winderig en des ondanks barre nachtvorsten. De regen die sindsdien, dus in de meimaand gevallen is, heeft daar maar weinig aan kun nen veranderen. Het is een ramp geworden, een grote zelfs. En dan komt de vraag op: als tuinders en bouwboeren zich tegen hagel verzekeren en als er steun gevraagd wordt in de door nachtvorst getroffen fruitstreken (anders komen ze tóch bij de bijstand terecht waarom doet men dan niets tegen de gevolgen van extreme weersomstandig heden? Voor het eerste in de geschiedenis van de raad van Vierlingsbeek werd een voorstel van het college van b. en w. verworpen. Voor gesteld werd n-L aan J. Florianz Soetendaal het aan hem verhuur de horecabedrijf met woonhuis en bijbehorende grond te verkopen, omdat de huurder op korte termijn met de bouw .van een kegelbaan zou willen beginnen. Na schorsing en fractieberaad werd het voor stel verworpen met de stemmen van mevr. Monné-Sluis en de heren v. d. Berg, Kunen, Broeren, Koopmans, Bal tussen en Ronnes tegen. Het gevolg hiervan is, dat Vierlingsbeek dus geen kegel baan krijgt. Droogte De herfst van vorig jaar en de af gelopen winter waren beide overal aan de droge kant. Sinds januan is er echter overal minder regen dan normaal gevallen om over sneeuw maar niet te reppen. In februari viel 22 (51) mm; in maart 30 (42 mm en in april 5 (45) mm. Tussen de normale aantallen! Zo'n droogte is sinds 1893 niet meer voorgekomen. Nor maal valt er in de maanden februari, maart en april 135 mm neerslag; thans was het 57 mm terwijl de mei maand er aanvankelijk nog een flink scheupe bovenop deed. In het begin is zo'n droogte wel prettig. De akkerbouwers hebben nog nooit hun land zo gemakkelijk de voorjaarsbewerking kunnen geven als dit jaar. En dit temeer omdat zware nachtvorsten plus droog op- dooien de kluiten heerlijk verpulvert. De veehouders hadden er weinig aan, want het bleef te droog en te koud. Tenslote werd het zó droog dat bijna overal de grasgroei ernstig werd vertraagd, maar ook de op komst van zomergranen, suikerbie ten, voederbieten en peulvruchten. Waar de zaak nog juist kiemde volg de verdroging en soms woei het bovenste laagje zand mèt zaad en mest gewoon weg. Stofstormen zijn in de Veenkolo niën en op lichte zandgronden niet ongewoon, maar dit voorjaar waren ze bijzonder talrijk en ze kwamen op een bijzonder schadelijk ogenblik. Bij dit alles kwam de koude, die de groei geweldig, vertraagde. Nacht vorst is óók een vorm van koude. Vlak bij de grond werden eind april nog temperaturen gemeten van min zes tot min tien graden! Dat is dan OPENING Dinsdag 1 juni, om 19.00 uur zal door wethouder van Oers het wijk centrum aan de Gratenstraat 6, fees telijk geopend worden. U allen wordt uitgenodigd bij d'e opening van Uw wijkcentrum aanwezig te zijn. OPRICHTING Sinds 1973 hebben verschillende groeperingen in Vel turn uitgezien naar een ontmoetingscentrum voor jeugd en volwassenen. In dat jaar kreeg men de beschikking over de ruimte onder Coninxhof, die echter al spoedig door de jeugd in beslag werd genomen. In 1975 stelde de Werkgroep Wel zijnsvoorziening uit Veltum een en quête in, naar de behoeften voor een wijkcentrum. Uit deze enquête bleek de grote behoefte aan ruimtes voor zeer verschillende doeleinden: zoals vcor het houden van vergaderingen, als ontmoetingsruimte voor de be woners van Veltum, voor buurtge sprekken, enz. VOORLOPIG WIJKCENTRUM Na veel gesprekken met vertegen woordigers van de gemeente werd besloten de gemeente te verzoeken ruimte voor een wijkcentrum ter be schikking te stellen. Bij gebrek aan beter werd voorlopig een drive-in woning aan de Gratenstraat 6, ter beschikking gesteld. We zullen ech ter blijven streven naar een defini tief wijkcentrum, dat aan de behoef tes aangepast is. BEHEER De Stichting-Wijkcentrum-Veltum heeft het beheer over de woning op zich genomen. Het bestuur van de stichting zal trachten het wijk centrum tot een echt ontmoetings punt voor Veltum te maken, waar iedereen terecht kan, grote en kleine •groepen, verenigingen of niet. Het dagelijks bestuur van de stichting bestaat uit: Dhr. P. Hendriks, voorziter; Mevr. M. Kokk, vice-voorzitster; Dhr. H. v. Heumen, secretaris Mevr. T. Tiggelover, vice-secr.; Dhr. L. Neyenhuys, penningm. Voor het gebruik van de ruimten kan men zich voorlopig melden bij dhr. Neyenhuys, Gratenstraat 10, tel. 2451. geen „eerlijke" meting (zoals in de meteorologische hut!) maar de ge wassen groeien wèl vlak bij de grond en daarom is zo'n meting van be lang. Maar ook vruchtbomen kregen een klap evenals de vele vroege aardappelen. De gevolgen Het schrale en schadelijke voor jaar viel in een tijd dat de aardappe len ongekend schaars en duur wer den. Men kan nu reeds zeggen, dat de teelt van vroeger aardappelen in eigen land klappen heeft gekregen, zodat de piepers nog tot ver in de zomer weer prijzig zullen blijven. In sommige streken zijn de vroege aardappelen gelijk met de grond af gevroren. Ze komen dan wel terug, maar later en de opbrengst heeft een duw naar beneden gekregen. Hoewel het overgrote deel van onze voor jaarsgroenten uit de kas komt, gaat er óók een prijsverhogende werking uit van dit weertype. Dat komt door dat alle groenten van de volle grond, zoals spinazie, sla, bloemkool, spits kool, erwten, bonen enz. nu veel la ter komen en slechter groeien. De conservenindustrie kontrakteert ui teraard met bouwboeren die volvelds en gemechaniseerd groenten telen, maar de opbrengsten vallen gewel dig tegen door de koude en de droog te. Dit is bij de in West-Brabant ge maaide spinazie reeds vastgesteld. Ondanks de (weinige) regen van de vorige week blijft de schade tóch al onvoorstelbaar groot. Zij loopt stellig in de honderden mil joenen. Ten dele zal die schade ge dragen worden door de consument, omdat de prijzen hoog zullen blijven cf worden, ten dele komt die neer op de beurs van boer en tuinder. Van daar dat er stemmen opgaan om de zaak eens wat nader te bezien. De gevolgen van felle droogte kan men tegengaan door beregening; soms is daarmee nachtvorst óók te beperken en bij sommige vruchtbomen kan men met groeistoffen óók nog wat doen.. Maar het is ondoenlijk grote oppervlakten pas ingezaaide gewas sen of zeer grote boomgaarden te redden. Rampenfonds Het voorbeeld van de aardappel leert ons, dat de drang naar vrijheid bij boer en handelaar groot is. Al lo pen de prijzen op tot twee gulden per kg., daardoor komt geen enkele aardappel extra in de handel en der halve is zo'n prijsstijging zinloos. Ze was door een redelijke marktrege ling ook wel te voorkómen geweest. Bij de suikerbieten is er een markt en prijsregeling, maar, zo zeggen de boeren, die helpt niet als je bieten niet opkomen door droogte en vorst of je zaad mèt je grond wegstuift Het is nog waar ook en het toont de neiging om bepaalde risico's zelf te dragen. Dat wil de boer per sé mits hij daartoe in staat wordt ge steld door een belastingpol itiek die hem toelaat goede reserves te vor men. Want wat de agrariër slechts met grote moeite leert inzien is. dat de tijd voor die reserves voorbij is en dat de regering volstrekt niet van zins is, haar financiële greep op land en tuinbouw iets te laten verslappen! Onder zulke omstandigheden is de gedachte aan een rampenfonds niet zo verwerpelijk als vele agrariërs denken. Toegegeven, je hand te moeten op houden is nooit aangenaam. Maar zo'n fonds zou ook het karakter van een bijkomende gewassenverzeke- ring kunnen dragen. De premies daarvoor zouden fiscaal uiteraard af trekbaar zijn. Als het onmogelijk is schadeposten Uit de opbrengst van 't bedrijf te dekken moet men naar an dere wegen en middelen zoeken. Het ziet er naar uit, dat het extreme voorjaar van 1976 daartoe sterk aan spoort. Omtrent de mogelijke standplaats voor woonwagens heeft de stede- bouwkundige enkele suggesties ge daan en deze zullen nu nader wor den bekeken. Op 2 juli a.s. zal een extra raads vergadering worden gehouden, waar in afscheid zal worden genomen van de gemeenteontvanger. Of er extra toezicht zal komen bij de vuilnisstortplaatsen zal worden bekeken in overleg met de sollicitan ten voor gemeente-arbeider. MEDEWERKING S CHOOLBES TUREN Het bestuur van de St. Antonius- schcol te Maashees kan de gevraag de 11 jaloezieën aanschaffen; de ba sisschool te Vortum-Mullem een stencilmachine. De basisschool te Vierlingsbeek krijgt aanvullende leermiddelen en een pick-up, de St. Antoniusschool te Maashees mag het voormalige gymnastieklokaal inrichten als ge meenschapsruimte, terwijl 't school bestuur te Overloon een komplete inrichting krijgt voor het handen- arbeidlokaal. ANDERE AGENDAPUNTEN De wijziging van gemeenschappe lijke regeling „Vleeskeuringsdienst Land van Cuyk" ontmoette geen be zwaren van de raadsleden. Voor het vervangen van het leges kasregister voteerde de raad een be drag van 7400, Enkele bouwkavels te Maashees en Overloon werden o.a. aan G. Mijling, Molenklefweg te Venray verkocht tegen een prijs van 41,58 per m2. De raad verleende haar medewer king door het beschikbaar stellen van grond voor de reconstruc tie van de Stevensbeekseweg en de aanleg van een fietspad. Aan B. Poels te Overloon werd een strookje grond verkocht. De raad besloot om subsidie te ver lenen aan de home-teams ten bedra ge van 1.000,maar eerst zal overeenstemming tussen de verschil lende disciplines moeten worden be reikt De Laurentiusstraat te Vierlings beek wordt gereconstrueerd ten be drage van f 139.000,maar eerst wanneer de andere werkèn in de ge meente, welke urgenter zijn, in uit voering zijn genomen. Opmerkelijlk was dat deze straat het vorig jaar verbeterd is, maar nu verbreed moet worden. RECONSTRUCTIE VIERLINGSBEEKSEWEG Eindelijk kan de openbare aanbe steding worden gehouden voor de verbetering en reconstructie van de gevaarlijke Vierlingsbeekseweg. De reconstructiekosten bedragen 675.000 gulden. Daarvoor is een uitkering van het quartair wegenfonds toege zegd van 300.000,en een DACW subsidie van 91%, zodat ten laste van de gemeente een bedrag van 33.782,overblijft. Getracht zal worden om toch nog getijidtij dig de aanleg van een fietspad ter hand te nemen waarvoor een bedrag van 350.000,is begroot De provincie zou de helft van de kosten voor haar rekening nemen en een aanvrage is lopende voor een uitkering uit de DACW pot. Bij de ruilverkaveling is een aan vrage voor benodigde grond in gediend terwijl de overige grond zal worden aangekocht. BEJAARDENWONINGEN OVERLOON De raad wil graag garant staan voor de geldlening van 1.625.000, welke de stichting Bejaardenwonin gen Overloon wil aangaan voor de bouw van 24 bejaardenwoningen te Overloon, welke gebouwd worden bij het bejaardentehuis te Overloon. In dit bedrag is niet de verbouwing van huize Loon inbegrepen. ALLERLEI Aanleg van riolering in de kleine kernen zal een niet te betalen zaak zijn als de centrale overheid niet de helpende hand gaat bieden. Drie ob jecten vragen een jaarlijkse last voor de gemeente van 172.000,Omdat dit niet op te brengen is werd reeds beroep gedaan op de centrale over heid en daarop was nog geen ant woord binnen. Er is een onderzoek gestart in Vortem-Mullem omtrent het plan kleine kernen. Holthees heeft nog 'n redelijke uitbreidingsmogelijkheid met 24 bouwpercelen, zodat deze plaats niet in het onderzoek wordt betrokken. Of en wanneer de vijver op het Vrijthof zal worden verbeterd is nog niet bekend. Wel dat de bevolking zijn zegje mag doen. AFSCHEID RAADSLID De heer Broeren, representant van Vortum-Mullem nam wegens ver trek naar Nijmegen afscheid als raadslid. Hem werd dank gebracht voor zijn inzet. Jongens speelden met lucifers Op de voormalige vuilnisstort plaats, nu rekreatiegebied, speelden een zestal jongens met lucifers en staken wat rommel in brand. Het vuur liep uit de hand, de brand weer moest uitrukken en deze geluk te het uitbreiding te voorkomen, maar na de blussing bleek toch weer een are in dat mooie wandelgebied een zwarte vlakte. De agente, spe ciaal belast met jeugdzaken, zal de jongens in hun klassen op de school gaan bezoeken en zal dan tevens de overige klasgenoten erop wijzen hoe gevaarlijk het is met lucifers te spe len. 7-— geld en goede raad

Peel en Maas | 1976 | | pagina 2