Grote Ledenwerfaktie De Zonnebloem afd. Venray Weer een gouden paar in Venray Onderwijscommissie heeft bedenkingen tegen type verplaatsbare leslokalen Rabobank S „WIJ halen en wisselen buitenlands geld altijd bij de, Rabobankm WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN RODE KRUIS DOET WEER BEROEP OP BEVOLKING Aanrijding Bromfietser gewond Bromfiets tegen auto Schutterij 't Zandakker VRIJDAG 21 MEI 1976 Nr. 21 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VbO«? Al UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 cL per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bi] vooruitbetaling) BOUW MEE, GEEF ZOVEEL U KUNT Van 24 mei tot en met 5 juni a.s. zal het Rode Kruis weer beroep doen op het Nederlandse volk, dus ook op de inwo ners van Venray en de kerkdorpen om de vele taken van het Rode Kruis mogelyk te maken. Voor en tijdens deze jaarlijkse campagne zal men via de TV in de zendtyd van Socutera korte filmpjes kunnen zien, waarin de verschillende taken in beeld worden gebracht en het belang van een ruime gift wordt onderstreept. Ook zal in een speciale Rode Kruis-krant de aandacht voor de Rode Kruisactiviteiten worden gevraagd. De kollektanten horen vaak: „Ik heb al betaald via de giro, want ik ben al lid". Dat kan, want een groot aantal inwoners van Venray is al lid van het Rode Kruis en betaalt derhalve jaarlijks kon- tributie. Maar de jaarlijkse campagne staat los van het lid maatschap. De bijdragen worden gevraagd aan leden èn niet- leden. Ook zijn velen lid van andere Kruisverenigingen. Deze hebben evenwel een geheel andere taak dan het Rode Kruis. Het Rode Kruis heeft veel geld nodig om zowel nationaal als internationaal hulp te kunnen bieden. Daarom: Bouw mee, geef zoveel u kunt. Het is voor het bijzondere goede doel. In de periode van 19 t.m. 26 mei a.s. organiseert de Zonnebloem een i grootscheepse ledenwerfaktie in Venray. De Zonnebloem is een landelijke vereniging die gegroeid is met het bekende programma: Radio zieken bezoek van Alex van "Waayenburg. De doelstelling van de Zonnebloem lis: het bevorderen van het welzijn van langdurig zieken en gehandicap ten. Wat betekent welzijn in dit ver band? Onder welzijn verstaat de Zonnebloem het voorkomen van ver eenzaming van zieken en gehandi capten. Zieke mensen dreigen name- lijk enorm snel te vereenzamen. Het is 'n triest verschijnsel van deze tijd dat gezonde mensen nog nauwelijks aandacht voor mekaar kunnen heb ben, laat staan aandacht voor zieke j mensen. En toch is het een niet te ontken nen feit dat iedereen van ons ziek kan worden. Niemand kan zich hier voor vrijkopen. Om het komtakt tussen zieke en gezonde mensen te bevorderen is de allereerste en belangrijkste taak van de Zonnebloem: het regëknatig zie kenbezoek. Het kost echt niet zoveel tijd om eens een zieke op te zoeken. Naast dit belangrijke werk orga niseert de Zonnebloem uiteraard een groot aantal andere aktiviteiten om zieke mensen uit hun isolement te halen. Aktiviteiten zoals o.a. Boottochten, aangepaste vakanties, winkelochten den, welfarewerk, ontspanningsmid- i dagen en zeer zeker in Het Zuiden van Nederland de bekende cama- i valszittingen. Er zijn momenteel in geheel Neder land ongeveer 360.000 zieken en ge handicapten die onze aandacht vra gen. Daar tegenover hebben wij naast een enorm groot aantal vrij willigers ongeveer 130.000 betalende leden. Deze leden maken het ons moge lijk door hun regelmatige financiële steun, om ons werk te doen. Omdat de vraag naar ons werk zich enorm uitbreidt, is het noodza kelijk om ons ledenbestand te ver groten. Daarom dan ook deze leden werfaktie in Venray. Om deze aktie te doen slagen wer ken een groot aantal Venrayse vrij willigers mee zoals o.a. leden van Venray s Mannenkoor, dameskoor Venrode. Deze dames en heren komen bij u aan de deur om een folder af te 'geven. Hierop ikunt u uw naam en adres invullen waardoor u te kennen geeft ons werk financieel te willen ondersteunen. Uw bijdrage bedraagt dan 7.50 per jaar (2 centen per dag) Dezelfde dames en heren komen deze folder ook weer bij u ophalen. Namens onze zieken willen wij u allemaal bij voorbaat al zeer vrien delijk danken: De medewerkers voor hun prachtieg inzet en alle nieuwe leden voor. hun onder steuning van ons werk. Bedankt allemaal: „Aandacht voor zieken is gezond". Weer kunnen wij het levensver haal schrijven van een gouden paar in Venray, want op 1 juni a.s. zullen de echtelieden Joep Versteegen (81) en Cathrien Arts (79) die hoogtijdag beleven. Over dit echtpaar reiken eigenlijk onze kolommen tekort. Immers die levensloop zou eigenlijk de moeilijke weg welke de Peelboerkes of keuter- boerkes hebben moeten afleggen, volledig tot zijn recht moeten laten komen. Een weg welke vol was met tegenslagen, hard werken, zwaar werken, ook voor de gouden bruid en bruidegom. Een leven vol doornen vooral in de eerste 20 jaar van hun huwelijksleven. Ontginningen met de schop of met de ploeg, getrokken door een magere hit, maar ook van het echte pioniersleven in onze Peel. Maar laten wij trachten hun leven op de voet te volgen in de weten schap dat veel van die tegenslagen onvermeld zullen blijven. DE GOUDEN BRUIDEGOM JOEP VERSTEGEN is geboren en getogen in Merselo, als zoon van het keuterboerke Verstee- gens Driek. Hij was voorbestemd, na summier het onderwijs te hébben gevolgd, als dagloner of boeren knecht te gaan werken in Merselo en de regio, totdat hij 's Konings wapenrok moest dragen. Als Land- stormer diende hij 3 jaar in de mo bilisatie 1914-1918. Terug in het burgerleven had hij eigenlijk in die drie dienstjaren niet veel bijgeleerd en ging maar weer d'n boer op en werd zelfs os sendrijver die met de zweep langs een ossenspan de ploeg diepe voren liet trekken in de onontgonnen Peel. Na zijn huwelijk werd hij zetboer op de boerderij van Dijck (3 jaar) en vervolgens zetboer op het bedrijf van Ir. Timmermans. Deze gaf hem later de kans de boerderij te pachten. In 1938 werd op het Veulen een keu- terijtje gepacht. Daar bleef men tot 1950 toen de kans werd aangegrepen om in Peelplan Zuid een kavel grond te pachten en nog een gedeel te van die kavel te ontginnen. De noodbehuizing welke daar werd op- Het ligt in de bedoeling om in de meivergadering van de gemeente raad het voorstel te behandelen tot het beschikbaar stellen van 378.000,voor het uitbreiden van „De Foekepot" in Brukske met vier verplaatsbare lokalen. Hoewel de gemeenteraad in april al uitvoerig had gediscussieerd over uitbreiding met permanente of ver plaatsbare lokalen, waarbij het be sluit viel de uitbreiding met zgn. Ja- rinolokalen te doen plaatsvinden, bleek men in de commissie voor on derwijs, cultuur en rekreatie toch niet gelukkig met de Jarinolokalen. De heer A. den Brok wees er op, dat de openbare school „De Keg" in Veltum en Coninxhof dergelijke lo kalen hebben. In de zomer is het te heet om les te geven en in de winter zijn ze niet warm te krijgen, zei hij. Hij werd bijgevallen door het hoofd van Coninxhof, de heer J. Raedts, die uit eigen ervaring vertelde dat tijdens de afgelopen warme dagen de thermometer daar op 42 graden stond. Wethouder van Oers en de com missiesecretaris de heer J. Brueren, somden de voordelen van deze loka len op en stelden tevens, dat deze lo kalen niet alleen de beste, maar ook de duurste waren. „Ga maar eens kijken in Lely stad", stelde de heer Den Brok voor. „Daar hebben ze lokalen, die kenne lijk beter ventileerbaar zijn'". Maar wethouder van Oers vond het moeilijk om nu nog te verande ren, want de tijd dringt. De nieuwe lokalen moeten persé met ingang van het nieuwe schooljaar in gebruik worden genomen. Vandaar, dat het krediet hiervoor op 25 mei in de raad moet komen. Om het ene te doen behoeft men het andere niet te laten. Er zullen in formaties in Lelystad worden inge wonnen voor het geval in de toe komst nog verplaatsbare lokalen moeten worden aangeschaft. Op de kruising LeunsewegAcca- siastraat vond een botsing plaats, waarbij een vrachtauto en twee p<v- sonenauto"s betrokken waren. De 41- jarige bestuurder van de personen auto W. C. uit Venray, reed op de Leunseweg richting Leunen waarbij hij van richting wilde veranderen om de Accasiastraat in te rijden en verleende bij die manoeuvre geen vrije doorgang aan de personenauto, bestuurd door de 19-jarige W. W. uit Beesel. De vrachtauto, bestuurd door de 56-jarige C. N. uit Sambeek be merkte een en ander te laat en bots te tegen de Venrayse auto op. De Venrayse bestuurder werd licht ge wond naar het ziekenhuis vervoerd, maar behoefte, na medische behan deling, niet te worden opgenomen. Zijn auto werd zwaar, de beide an dere auto's licht beschadigd. Op de kruising Ysselsteynseweg Ripseweg botste de 46-jarige brom fietsbestuurder G P. tegen de perso nenauto, bestuurd door de 56-jarige A. N. uit Deume. De bromfietsbe stuurder wilde de personenauto in halen omdat deze geparkeerd stond, maar op het moment van inhalen ging de personenauto rijden. Bij de botsing liep de bromfietsbestuurder dusdanige verwondingen op dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. gezet, werd de zwartste bladzijde in de geschiedenis van hun huwelijks leven. Onbeschrijflijke toestanden rond dat noodonderkomen, waaraan geen einde kon worden gemaakt, on danks de inzet en beloften van het Venrayse gemeentebestuur. Het gouden paar is ons nog dank baar voor hetgeen wij rond de jaren 1961 hebben gedaan om de krepeer- gevallen van Peelplan zuid niet al leen in ons weekblad aan de kaak te stellen, maar ook in de landelijke pers. Er werd naar aanleiding van die publikaties in opdracht van de minis ter van Sociale Zaken door Ir. v. d. Vauk een onderzoek ingesteld met als resultaat dat de definitieve bouw van hun boerderij spoedig gereali seerd kon worden. Het was een krepeergeval, immers drie van hun kinderen lagen of wel thuis of in een sanatorium tengevol ge van ziekten, opgelopen door de toestand van de noodwoning. Het de winter de lakens bevroren was was er niet warm te krijgen .Dat in heel gewoon, ook dat de koffiepot bevroor op de kachel. Geen elec- trisch licht of andere voorzieningen. Het water werd gehaald met een zg. gierton in de Breehei. Om het noodwoninkje te bereiken moest men langs diepe karresporen gaan. Ter kerke ging men met een sjees op hoge wielen. Maar ook dat werd overwonnen en toen later Peel plan Zuid mechanisch werd heront- gonnen en de bouw van een defini tieve behuizing voor gezin en vee klaar was, braken er betere dagen aan. DE GOUDEN BRUID CATHRIEN ARTS werd eveneens geboren en is opge groeid in Merselo, als dochter van de zaalhouder van het Anker. Na haar schooljaren moest ze uitgaan werken als boerenmeid en verdiende daar 18 gulden per jaarja U leest het goed per jaar. Dat uit weiken in en rond de boerderijen heeft ze 15 jaar volgehouden, tot er in de St. Petrus Bandenkerk werd getrouwd. Wij schetsten het reeds hierboven cok deze gouden bruid heeft hard moeten werken; te hard volgens onze maatstaven, want ook de boerin vooral op die kleine bedrijven, moest hard meewerken. Hoeveel zorg heeft zij niet gehad voor de gezondheid van haar kinderen; hoevele uren heeft zij niet naast die bedjes gezeten als er weer „gestoomd" moest wor den. Maar hun 7 kinderen bleven in leven. Ze trouwden allen en zullen met 25 kleinkinderen het feest mee maken. Het feest op 1 juni as., zal worden ingezet met een plechtige eucharis tieviering in de parochiekelk van Merselo, waarna men natuurlijk naar zaal 't Anker gaat. Daar kan men het gouden paar gelukwensen van half zeven tot acht uur en al moet vooral de gouden bruid het kalm aan doen, zij verheugt zich erg op him feest. Maar om het verhaal af te maken. Na de bedrijfsbeëindiging in 1962 werd er naar een bejaardenwoning in Ysselsteyn getrokken. Daaraan heeft het paar niet de beste herinne ringen; immers daar was het ook niet warm te krijgen en moest er in de bejaardenwoning zelfs een extra kachel worden geplaatst. Vijf jaar geleden namen zij hun intrek in het bejaardencentrum Het Schuttersveld en van die intrek heb ben ze nog nimmer spijt gehad. Daar genieten zij van een welver diende levensavond, omringd met vele goede zorgen. De zwarte blad zijden in hun leven willen ze gaarne overslaan en meer terugdenken aan het vele goede wat ze hebben mogen ontvangen en de vele vreugden. Dankbaar blikken ze terug op hun leven, dat waard is geleefd te zijn. Maar wij, die deze familie 25 jaar ge leden hebben bezocht, tijdens hun krepeergeval in Peelplan Zuid, we ten welke offers ze hebben moeten brengen om hun geluk te behouden. Peelplan Zuid is nu een welvarend deel van onze gemeente, maar in dié dagen was het eigenlijk een mens onwaardig deel .Dat dat veranderd is, is mede te danken aan de juiste pioniersgeest en. instelling zoals dit gouden paar had, met een berusting welke alleen ingegeven kan zijn door het Geloof dat zij beleven. De 63-jarige bestuurder van een personenauto J. J. uit Horst, reed vanaf een inrit de Horsterweg op en lette onvoldoende op 't verkeer dat over het rijwielpad reed. De 17-ja rige bestuurder van een bromfiets M. S., eveneens uit Horst, kon een botsing niet vermijden en werd ge wond overgebracht naar het zieken huis. Later kon hij naar huis wor den vervoerd. Beste mensen. Langs deze weg willen wij u be danken voor de geslaagde vlooien markt, die dank zij uw medewerking weer een sukses genoemd mag wor den. Nogmaals aan ieder die aan de vlooienmarkt heeft meegeholpen, hardstilkke bedankt en misschien tot volgend jaar. Zaterdag 22 mei is er weer een disco voor ALLE leeftijden. We draaien weer van 19.30 tot 22.00 uur en de entree is 0.50. Tot ziens in „Den Dissel". Dinsdag a.s. om 7.45 uur cursus noten, enz. Repetitie om 8.15 uur tot 9.30 uur, waarna nog partij-repe titie voor de mezzo-sopranen en de alten. Komt U allen. Denkt U aan ons zondagochtendconcert op 30 mei, te- samen met de Gemengde Zangver eniging Venray en de Zangers van St. Frans. Bovendien zingen we met Binkste ren (6 juni) in de Vredeskerk een meerstemmige latijnse mis. Daarom zal volgende week een groot gedeelte van de repetitie in de Vredeskerk zijn. Hierover hoort U nog nader. Wilt U bij verhindering uw afmel ding doorgeven aan Mevr. Giesberts, tel. 2903 of aan Mevr. Schrooten, tel. 3309. A.s. zondag 23 mei is het weer zo ver. Dan houdt de schutterij haar jaarlijks koningschieten op 't schiet- terrein in de Endepoel. Om 14.30 uur zal burgemeester De- fesche het eerste schot lossen. Daar na zal de burgemeester om ±19 uur in het gildehuis Volleberg, Hense- niusstraat 20, onze oude getrouwen een eremedaille uitreiken. Kom alle maal zoveel mogelijk en woon deze ceremonie bij, liefst met echtgenote. Belangstellenden zijn bij beide festiviteiten van harte welkom. Alle leden zoveel mogelijk in uni form. de bank voor iedereen

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1