Personeelsjaarverslag van Rank Xerox over 1975 Raadsvergadering gemeente Vierlingsbeek GOUDEN BRUILOFT Babobiil: Q WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Vastenaktie 1976 Welke hypotheek? Wat voorvorm? Hoeveel eigenlijk? Overwelkobjekt? Waarom een top-hypotheek? Hoeveel rente? Welke looptijd? Ja of nee levensverzekering? Vaste of wisselende rente? vragen...vragen...vragen JOHN'S JERNS*SH0P Hulpverkoopster WIJKCENTRUM NOORD WEST Eerste prijs met lof der jury Pasar Malam VRIJDAG 9 APRIL 1976 Nr. 15 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij" vooruitbetaling) Het pas verschenen Personeelsjaarverslag over 1975 noemt dat jaar voor Rank Xerox een jaar van bezinning en konsolidatie. Dat uit gerekend b(j het 10-jarig bestaan de periode van kontinue uit breiding van aktiviteiten en snelle personeelsgroei moest eindigen, gaf kans om organisatie en doelmatig funktioneren eens onder de loupe te nemen. De aanpassing van de organisatie bracht impopulaire maatregelen met zich. Van deze reorganisatie viel zeker voor des buitenwacht op de benoe ming van de heren J. W. van Eerde, L. V. Lyes en W. Sonneborn tot di- rekteuren naast Ir. L. A. Stierman. Het hoofd personeelszaken dhr. J. Alkema werd adjunkt-direkteur so ciale zaken, alsmede de keuze van de nieuwe Raad van Commissarissen waarin de vorig jaar gedecoreerde hr. F. Wickstead zitting heeft. Een op schrift gesteld Sociaal Be leid kwam mede door het inter nationaal karakter nog niet ge reed. Maar een aantal verschenen uitgangspunten over het werkover leg geeft kansen om dit jaar op dat terrein te kunnen starten. Een nieuwe kwaliteitsfilosofie, waarmede verbetering van kwaliteit beoogd wordt, leverde naast span ningen toch wel resultaten op. Met funktie-analyse en -Massifi catie wil men komen tot een aange paste indeling en de salarisstruktuur voor alle cao-ers. Het verslag wijdt uitgebreid uit over loopbaanontwikkeling en per soneelsbeoordeling, twee systemen, waarmee men nu en in de toekomst de juiste man op de juiste plaats wil houden of brengen. OPLEIDING EN SCHOLING I 2400 mensen volgden in 1975 bij Rank Xerox interne cursussen en 1039 mensen volgden of volgen 467 kursussen van eksteme instituten. Dat mede op initiatief van R.X. het diploma Assemblage-vakman door Bemetel werd ingevoerd en 11 mensen dit diploma verwierven, wordt met enige trots vermeld. PERSONEELSVERMINDERING Het personeelsverslag doet mede deling van de terugloop van het per soneel van 3100 in 1974 naar 2890. Die bestaan uit 2537 mannen en 353 vrouwen. Hiervan zijn er 230 buiten landers. Van degenen die het bedrijf ver lieten was het grootste gedeelte jon ge mensen uit de lagere funktiegroe- pen. 40% van de bedrijfsverlaters was 23 jaar of jonger. Bijna een kwart van het personeel is overgeplaatst door de reorganisa tie. In 533 gevallen betrof dit tevens een promotie. ARBEIDSVOORWAARDEN Gememoreerd wordt de wijziging in het c.a.o. in april 1975 waarvan de belangrijkste betrekMng hadden op de vakantietoeslag, -rechten en de faciliteiten voor de oudere werk- Men is verder gekomen tot een ge spreide vakantie, ook in de produk- tie gebonden afdelingen, terwijl het pensioenfonds aanmerkelijk verbe terd is. Een enquête onder alle medewer kers in ploegendiensten heeft nog al wat wensen boven tafel gebracht, aan de oplossing daarvan wordt ge werkt. HET ZIEKTEVERZUIM was bij de mannelijke werknemers gemiddeld 10.2% per maand; bij de dames bedroeg dat 16%. Men gaat via kontakten met de zieke werknemers, maar ook door bepaalde maatregelen in het bedrijf trachten die percentages geringer te maken. RESULTATEN Het personeelsverslag gaat ook nog even in op de gang van zaken bij de Xerox mij. Terwijl de omzet van het concern nog met 15.6% steeg tot f 10.5 mil jard, daalde de winst met 1,8% tot f 890 miljoen. Daarbij is geen reke ning gehouden met de f 219 miljoen strop, die de inmiddels afgestoten computer-business gevraagd heeft. Ook gaat het verslag nog even in op de patentrechten-kwestie, welke in 1975 eindigde met de overeen komst dat Xerox licentiereohten aan biedt, aan wie daar om vraagt. Men verwacht niet dat de druk waaronder Xerox de laatste 2 jaren stond, in 1976 minder zal worden. Nieuwe zaken die in 1975 door Xe rox op de markt kwamen, waren de Telecopier 200, de electronische typemachine Xerox 800 en het snel le dupliceersysteem Xerox 9200. Met een jaarlijkse investering van 520 miljoen in onderzoek en ont^ wikkeling per jaar hoopt men in 1980 een omzet van ruim 20 mil jard te behalen, het dubbele van 1975. Onder voorzitterschap van burge meester G. van Heusden kwam de raad van de gemeente Vierlingsbeek bijeen. De raadsvoorzitter kon de verheu gende mededeling doen dat een DACW subsidie in het vooruitzicht was gesteld voor de reconstructie en verbetering van de weg Vierlings beekOvarloon. Of daarlangs ook fietspaden zouden komen, was nog niet bekend, wel dat de kosten van de weg 1086.000,zullen bedra gen. Gezien de abnormale slechte toestand van de weg werd hoogste prioriteit voor de uitvoering ge vraagd. In de raadsvergadering zal een voorstel aan de orde komen voor de start van aanleg van riolering op de kerkdorpen. Mogelijk dit jaar reeds op twee kerkdorpen. Begonnen zal worden in Groeningen. Wanneer in Holthees begonnen kan worden hangt mede af van de samenwerking met Venray voor de riolering Smakt. Overleg hierover is gaande. De vergoeding voQr het Meuter- onderwijs werd vastgesteld op 3400 per lokaal en f 54,75 per Meuter. Het bedrag per leerling voor het lager onderwijs werd vastgesteld op 329,50 per leerling. Schoorvoetend kon de raad mee gaan met de instelling van parkeer vakken voor invaliden bij het Na tionale Oarlogs- en Verzetsmuseum te Overloon. De raad was namelijk niet gerust of het bestuur van de stichting ook faciliteiten aan invali den zou verlenen binnen het terrein van bet museum. De gemeenteboerderij Rieterdreef werd aan de pachter J. de Lange verkocht. De gemeente kan blij zijn van een zware last af te zijn. De pachter had in de loop der jaren veel aan het onderhoud van de be drijfsgebouwen gedaan. Een bedrag van bijna een ton werd niet te laag bevonden. De subsidieverordening Jeugdwerk en jeugdvorming werd z.h.s. aange nomen, c.q. gewijzigd. Een bedrag van 5475,werd be schikbaar gesteld voor de subsidie aan jeugdverenigingen. De subsidie verordening jeugdsport werd con form het voorstel aangenomen. Dank werd gebracht aan de commissie, die de verordening had voorbereid. Geen moeite had de raad om een bedrag van 75,beschikbaar te stellen aan de werkgroep Filmvor- ming Venray. Ook de gemeente Vierlingsbeek gaat de financiële administratie en kasbeheer aanpassen. Dit kon ge makkelijk omdat de ontvanger de heer A. Thijssen de pensioengerech tigde leeftijd bereikte. In het kader van de ruilverkave ling Overloon-Merselo zijn de Mer- seloseweg en de Molenweg opgeno men als de te verbeteren plattelands wegen. Deze wegen zullen een breed te krijgen van 5 meter in tegenstel ling met de breedte van het weg dek op Limburgs gebied. Het krediet werd verhoogd tot een bedrag van 600.000,—. RONDVRAAG Begonnen zal worden met weg- verbetering in Makkenveld, Berg- sche Kamp en Soetendaal. Mevr. Monnée-Sluis kon niet na laten om weer de verontreiniging der bossen ter sprake te brengen. Zij vond het jammer dat de gemeente nog steeds in gebreke gebleven is met het opruimen van de door stormschade gevelde bomen. Zij vroeg of de schooljeugd niet kon worden ingeschakeld bij het schoonmaken van de bossen. Dat wilde de voorzatter in samenwer king met de schoolbesturen beMj- ken. Verbetering van het Vrijthof staat op papier, zo deelde de voorzitter mede. Omtrent verbetering van het bus vervoer kon de raadsvoorzitter het raadslid Cremers niet veel hoop ge ven. Gesprekken zijn op gang met de Zuid Ooster en met de rijksver keersinspectie. Inzetten van mini bussen ds niet mogelijk zolang de Zuid Ooster niet van de concessies afziet. Koopmans pleitte voor verbete ring van de ruilverkavelingswegen, omdat de randen afbrokkelen. Ook vroeg hij om verbeteringen bij het schonen van de beken. Dat kreeg de Holthese afgevaardigde toegezegd, ook dat bekeken zal warden, wat aan de vuilnisbelt kan worden gedaan. Oplossingen van de woonwagen perikelen in Vierlingsbeek zijn in het vooruitzicht gesteld. Ook het gemeentebestuur was pijnlijk getroffen door de uitspraken van het college van B. en W. van Cuyk, dat een centraal administra tief kantoor vanzelfsprekend in Cuyk wenste. De Vierlingsbeekse raad vond dat in flagrante tegen stelling met de streekraadsgedachte. In de vergadering van het streek- gewest zullen de Vierlingsbeekse af gevaardigden daarop teruge komen. Na de openbare vergadering werd de raad nog over diverse zaken ge- informeerd, maar de Vierlingsbeekse vroedschap doet dat nog altijd zwaar in 't geheim. Op donderdag 29 april zal hetderijen, waar de dienstbode een echtpaar JANSSEN-VERDELLEN zijn gouden huwelijksfeest vieren. Op die dag zal in de St. Petrus Ban- denkerk om 3 uur een plechtige eucharistieviering plaats vinden, waarna het gouden bruidspaar met hun 3 kinderen en J0 MeinMnderen en verdere familie in zaal Thielen de verdere dag door zal brengen. Het gouden paar geeft iedereen de gelegenheid hen te feliciteren van half zeven tot half acht. I DE GOUDEN BRUIDEGOM TOON JANSSEN werd geboren te Helden. Na op de turfbrikettenfabriek teG riendtsveen te hebben gewerkt, kwam hij in Me- terik terecht waar hij van beroep verwisselde en opperman werd. Dit vak heeft hij enkele jaren uitge oefend. In dat Horster kerkdorp voelde hij zich zo goed thuis dat hij een van de mede-oprichters van de fanfare werd, waarin hij aktief zijn partij meeblies. In die periode leer de hij ook zijn bruid kennen. Na in Harst getrouwd te zijn verhuisde hij naar Venray, waar hij in Halfweg een Mein bedrijfje pachtte en daar een tuinderij begon. Maar in de kri- sisjaren was het geen vetpot en moest ook hij gaan werken in de werkverschaffing zoals toendertijd zovele van die Meine zelfstandigen. Ook die periode werd overleefd, waarna gelukkiger jaren aanbraken. Een zwarte bladzijde was toen de bevrijding van Venray kwam en hun boerderij werd verwoest. Eva cuatie volgde maar ook de wederop bouw. Een van de eerste die her bouwde in die buurtschap was de familie Janssen. Twee jaar geleden moest hij nog een operatie ondergaan en werd hem een arm geamputeerd, maar ook dat kwam hij goed te boven. DE GOUDEN BRUID CATHARINA VERDELLEN moest als jong meisje van elf jaar ai gaan werken als huip op verschil lende bedrijven. Zij werd geboren in Horst en telt evenals haar gouden bruidegom nu 88 jaren. In de loop der jaren groeide zij tot 'n gewaar deerde hulp, maar was toch blij dat zij in het huwelijk kon treden en voor haar eigen familie kon zorgen. De zorgen van haar gezin wist zij goed op te vangen, zij had haar les sen geleerd op de verschillende boer- voor ales was. Ook zij was nooit bang om hard te werken want dat was nodig om iets meer dan 'n scha mel bestaan te hebben. Maar ze zijn er gekomen en blikken nu tevreden op hun leven terug, een leven, dat als eindpunt heeft gekregen een ver zorging in paviljoen D van het psy chiatrisch ziekenhuis St. Servatius. Ongeveer anderhalf jaar geleden heben zij daar beiden hun intrek genomen omdat het niet meer langer ging in hun huisje aan de St. Anto- niusveldweg. Hun zoon Harry wist hun beide goed te verzorgen maar die verzorging werd hem te zwaar. Hun huisje en grond hadden zij en kele jaren geleden aan het psychia trisch ziekenhuis verkocht. En dat zij daar op paviljoen D goed worden verzorgd daarvan heben wij ons kunen overtuigen. Trouwens him gouden feest wordt eerst op die af deling gevierd als op 27 april in de kapel een plechtige dankdienst zal worden gehouden waarna het de beurt is aan de afdeling. En dat zij daar nu eens het middelpunt kun nen zijn, daarover verheugen zij zich nu reeds. Zij leven daar gelukMg en zelfs heben beiden verleden jaar nog een reis per vliegtuig gemaakt naar Ma ria's genadeoord te Lourdes en ook daarover weten zij nog het een en ander t vertellen. Blij zijn zij dat de verzorging zo goed is, maar ze verheugen zich er ook op, als hun zoon Harry met zijn auto komt voorrijden om een tocht je te maken door het Noord Lim burgse land om daar nog de vooruit gang van de streek in ogenschouw te nemen. Het zijn twee gelukMge mensen, die men beide geen 88 jaren geeft. Ze verheugen zich op hun feest, dat donderdag 29 april zal plaatsvinden. Zo heet de rekening bij' elke Venrayse bank, waarop u een bedrag kunt overmaken ten be hoeve van 't bruggenprojekt in Zuid - Sumatra Dank UI (vragen waarop wij u een persoonlijk gericht antwoord kunnen geven. Verantwoorde adviezen die passend zijn voor u en voor onze reputatie). de bank voor iedereen Gevraagd: Voor de vrijdagavond en zaterdag Leeftijd tussen 20 en 25 jaar. Zonder ervaring onnodig te solliciteren. Sollicitatie na telefonische afspraak. GROTESTRAAT 34 VENRAY TEL. 04780-5214 Aan alle inwoners van de wijk Noord-West. Het ligt in onze be doeling om op 15 mei a.s. weer een vlooien- en antiekmarkt te organi seren. Deze zal gehouden worden in het Trefcentrum aan de Ursula- straat. Op zaterdag 1 en 8 mei zal er door de jeugdleiders, leden van de beheerscommissie en vrijwillige hel pers rondgegaan worden, om alles wat U graag kwijt bent mee te ne men. Mocht U op deze data niet thuis zijn, dan kunt u zich in verbinding stellen met W. Kunzler, Bevrijdings- weg 34, tel. 04780-4909. Dan kan er een afspraak gemaakt worden om op een andere tijd bij u langs te ko men. Tot ziens op 15 mei in het Tref centrum. Bakkerij Hoedemakers, die zich t.z.t. in het winkelcentrum van Vel- tum als warme bakker gaat vesti gen, is zich schijnbaar terdege aan het voorbereiden op deze komst Een eerste prijs met lof van de jury kreeg zij voor haar ingezonden tarwebrood etalage op de eerste West Nederlandse vakwedstrijden in Boskoop. Het betekent dat zij daardoor in november a.s. kan deelnemen aan de Nederlandse kampioenschappen. Bakker Hoedemakers kreeg voorts een eervolle vermelding dn de Masse Meinbrood. Dinsdag a.s. om 7.45 uur cursus noten enz. Om 8.15 uur repetitie tot 9.30 uur, waarna nog partij repetitie voor de sopranen. Op Eerste Paasdag zingen we om 11.30 uur in de Vredeskerk meer stemmige liederen. Bent U voor de repetitie verhin derd, dan graag uw afmelding bij Mevr. Schrooten, tel. 3309 of bij Mevr. Giesberts, tel. 2903. Wat is dat nou weer? Om daar achter te komen moet u a.s. za terdag en zondag 'ns in de fo yer van de schouwburg komen kijken.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1