TT Prof. P. Steenkamp in Oirlo P.v.d.A.-vergadering in Wanssum Rahikank FAVETEX WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Welke hypotheek? Watvoorvorm? Hoeveel eigenlijk? Over welk objekt? Waarom een top-hypotheek? Hoeveel rente? Welke looptijd? Ja of nee levensverzekering? Vaste of wisselende rente? vragen...vragen...vragen Derde Wereldwinkel Venray Dekenaal Religieuzen Beraad Venray VRIJDAG 2 APRIL 1976 Nr. 14 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG H PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050S52 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR f 10,— (uitsluitend bij vooruitbetaling) „When the saints go marching in" speelde vol vuur de jeugdkapel van Oirlo, toen daar donderdag prof. Piet Steenkamp zaai Rongen binnenkwam om voor de kring Venray van de LLTB, LVB en KPJ de noodzaak van een Christen Democratisch Appel te komen benadrukken. Iets wat hem, als geestelijke vader van het CDA wel op het hart gebakken was. De belangstelling voor dit politiek gebeuren was ouderwets groot. TWIJFEL Hij kon begrip opbrengen voor de genen, die zich verbaasd afvragen waar nu toch wel het CDA blijft. 70 jaren hebben de christelijke partijen al in verschillende regeringen sa mengewerkt, in meer dan 380 ge meenten is er een C.D.A., in 10 van de elf provincies is er een C.D.A.- fraktie en over een goede maand zal er een Europees C.D.A. gaan komen in Brussel dat in mei 1978 een be langrijke rol hoopt te spelen bij de verkiezing van het Europees parle ment. Waar blijft een C.D.A., dat blij kens opiniepeilingen bij de volgende verkiezingen groter kan worden dan b.v. een P.v.d.A.? Hij wees er echter op dat katho lieken en protestanten meer dan 400 jaren tegenover elkaar hebben ge staan en dat bij de protestanten b.v. de gereformeerden en hervormden elkaar 100 jaren lang niet aangeke ken hebben. Ook die dingen schuif je maar niet zo aan de kant. Dat vraagt voortdurend overleg. Boven dien is het geen kleinigheid christe lijke politiek voor te staan in een tijd, waarin God dood schijnt, verso bering te vragen, terwijl we net pas aan de welvaart aan het snoepen zijn en de uitdaging te aanvaarden voor de straatarme andere helft van de wereld op te komen. Want daar zal juist christelijke politiek op beoor deeld gaan worden. Voeg daarbij dat een 98-jarige ARP nog graag haar eeuwfeest zou vieren, en dat CHU op winst schijnt te draaien, dan is het duidelijk dat een C.D.A. het juist aan de top moeilijk heeft. Maar Prof. Steen kamp is van iets wel keihard over tuigd, namelijk dat bij de komende verkiezingen de christelijke demo cratie er komen zal, ook als dat niet via het C.D.A. komt. Als dat gebeurt zal dat zijn weerslag hebben op wat we nog de christelijke parijen noe men. EIGEN WEG In tegenstelling van wat ook uit de vergadering kwam, namelijk dat het C.D.A. een barrière moet gaan vor men tegen socialisme en communis me, stelde Prof. Steenkamp daar helemaal geen behoefte aan te heb ben. Christen-democratie is een eigen weg in de politiek. Men moet de Nederlandse politiek niet opdelen in 2 kampen: socialis me en liberalisme. Er is een aparte, een derde weg, de weg van het CDA. Het CDA dat geen toeleveringsbe drijf is voor de PvdA, noch een schuilplaats voor de WD, maar zijn eigen weg volgt, waarop telkens de keuze gemaakt wordt om het diepst, wat in een christen leeft, ook over te brengen in de maatschappij. Dan zal blijken dat een CDA inzake abortus, inzake NAVO, inzake hulp aan ont wikkelingslanden en vele andere punten andere denkbeelden heeft dan de overige politieke partijen. Lid zijn van zo'n partij ben je, omdat je gelooft van uit de christen democra tie, iets voor de samenleving te kun nen doen, uit medemenselijkheid, uit verantwoordelijkheid en vrijheid. Lid van zo'n partij betekent een nieuwe geestelijke inzet om morele waarden hersteld te krijgen. i DISCUSSIE In de daarna volgende discussie werd gevraagd of de abortus-wetge ving geen breekpunt zal worden, nu de PvdA en VVD samengaan om abortus mogelijk te maken. Prof. Steenkamp zag dat huwelijk op die basis nog niet zo zitten, al sloot hij het niet uit. Wel zette hij als Eerste Kamerlid vraagtekens bij wat in die kamer bereikt zou wor den, waarin de WD senator van Riel b.v. mordicus tegen de voor- Stellen van zijn eigen partij is. Maar het is niet onmogelijk dat de chris telijke partijen hier verliezen zullen en dat onderstreept alleen maar de noodzaak van een sterk christen de mocratisch appel. Kriteik kwam uit de vergadering op het kabinet DE Uyl, met name uit de kring van de zelfstandige on dernemers: de boeren. Maar Prof. Steenkamp vond het niet juist alle fouten aan dit kabinet te wijten. Het is in zijn periode geconfronteerd met vraagstukken als de oliecrisis, de teruggang van de wereldconjunc tuur en een wereldwijde inflatie. Dat heeft o.m. voor een miljarden- tekort gezorgd. Dat moet nu liefst 13 miljard worden teruggeschroefd. Ga daar maar eens aanstaan. Ieder brult het hardste dat de ander bezuinigen moet en welke voorstellen men ook doet, men weet op voorhand, dat daar stormen van kritiek op zullen komen. Maar het is gewoon zo, dat de buikriem door iedereen aange haald zal moeten worden en die waarheid ziet niemand graag onder ogenLaat staan dat er naar ge handeld wordt. Een kabinet welke dat in haar vaandel heeft geschre ven wordt niet populair. Neen, zo ontevreden was hij niet en hij meende dat in de komende verkiezingsstrijd de CDA ministers rustig hun doen en laten in 't kabinet Den Uyl zullen kunnen verdedigen en him eigen inbreng daarin kunnen verantwoorden. BEZWAREN A.RJP. Hem werd gevraagd, wat nu de beweegredenen zijn van de Anti Re volutionaire Partij welke zo weer spannig blijft. Prof. Steenkamp wees op het debat indertijd over de kwestie van de bij bel, die volgens de/ARP te weinig de bezinningsbron is voor het demo cratisch handelen van het CDA. Daar wordt inmiddels iets genuan ceerder over gedacht en komt nog een definitieve uitspraak over. Daar naast speelt dat de ARP moeite heeft met een CHU, dat thans in de oppo sitie is, doch bij de komende verkie zingsstrijd dan naast de andere christelijke partijen zal staan. Men is nu aan het pogen de frakties in het parlement dichter bijeen te bren gen en wellicht gaat het komen tot gezamenlijk fraktieberaad. Een zaak, welke wel vooruitgang boekt, doch nog niet bevredigend werkt. Wel licht dat de grote drang van onderop ook hier weer een belangrijke bij drage levert om in de top over de levende bezwaren heen te stappen. KLEINE GEMEENSCHAPPEN Het was in dit gezelschap geen toeval dat de vraag kwam hoe het CDA staat t.o.v. de kleine gemeen schappen, welke onder dit kabinet schijnbaar ten dode zijn opgeschre ven. Hij moest bekennen het pas ver schenen programma van het CDA op dit punt niet te kennen, maar deel de volledig de mening van de ver gadering dat deze kleine leefge meenschappen maar niet even onder tafel geveegd kunnen worden, doch hun kansen moeten krijgen. In dit verband wees hij er op dat trou wens dat gehele programma nog bij de verschillende afdelingen onder werp van studie en gesprek zal uit maken. Mocht deze zaak onvoldoen de aandacht gekregen hebben, dan staat het iedereen vrij ze alsnog aan de orde te stellen. Kringvoorzitter Joh. Loonen kon de inleider belanken voor zijn bezie lend woord en voor zijn niet afla tend vechten om de christelijke par tijen bij elkaar te krijgen. Hij wens te hem daarbij alle succes toe, waar hem wel duidelijk zou zijn gewor den, dat men in Venray ook hoopt op de totstandkoming van dit appel. En het was de jongerenkapel van Oirlo, die Prof. Steenkamp een mu zikaal afscheid toe blies, waarna men het aangename met het nuttige ging verenigingen door de opvoering van enkele toneelstukken en koffie met vla. Maar dat is een hoofdstuk apart. Meisje ernstig gewond Zonder op het verkeer te letten stak het 6-jarig meisje I. V., toen ze uit een auto stapte, plotseling de Ys- selsteynseweg te Ysselsteyn over om naar de ouderlijke woning te gaan. De bestuurder van een personen auto, de 19-jarige J. de W. uit Ys selsteyn, kon het overstekend meisje niet meer ontwijken. Dit werd ge schept en moest met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis wor den vervoerd. KLEDINGNIEUWS te véél om hier op te noemen, ziebinnenpaginaü Of het Tweede Kamerlid van de P.v.d.A. dhr. Martien Konings, de aanwezige gemeenteraadsleden van Meerlo-Wanssum op de onlangs in Wanssum gehouden P.v.d.A.-verga- dering heeft kunnen overtuigen, is nog een open vraag. Hij stelde dat ook in kleine ge meenten de landelijke politieke lijs ten aan de gemeenteraadsverkiezin gen deel moeten gaan nemen. Hij meende dat zulks noodzakelijk is, omdat een raadslid eerst dan goed in een gemeenteraad kan funktione ren, als hij via een landelijk bureau goede en noodzakelijke achtergrond informatie kan krijgen. Dat kan hij via de landelijke partijen. Aan de hand van enkele voorbeel den toonde hij aan, dat bepaalde be slissingen van een willekeurige raad van grote invloed kunnen zijn op nabuurgemeenten of voor de streek in de toekomst. PEEL Zo vroeg hij zich af of bijv. bij het herindelingsplan niét geijverd moest worden om het gehele Peelgebied bij één provincie te brengen, in dit ge val bij (Noord) -Limburg, omdat de geplande uitgroei van Helmond wel degelijk een aantasting kan gaan vormen voor dit toch al geschonden natuurterrein. Over dergelijke on derwerpen hebben ook de gemeente raden hun zegje te doen. Ook krijgen kleinere gemeenten steeds meer te maken met gemeen schappelijke regelingen. Zaken als politie, brandweer, vuilverwerking (om er maar enkele te noemen) zul len met meerdere gemeenten geza menlijk moeten worden opgelost, wat dwingt over gemeente-grenzen heen te kijken. Daarnaast is er een streven naar decentralisatie, doordat democra tisch gekozen dorpsraden voor het wel en wee van de kernen op gaan komen en het welzijn en de leefbaar heid daar gaan bewaken. Om over al deze zaken zinnig te kunnen oordelen heeft een raadslid achtergrondinformatie nodig, welke grote partijen middels hun daartoe aangewezen bureaux geven kunnen. (vragen waarop wij u een persoonlijk gericht antwoord kunnen geven. Verantwoorde adviezen die passend zijn voor u en voor onze reputatie). de bank voor iedereen Dan vormen zij een goed tegenwicht tegen B. en W. dat gewoonlijk beter geïnformeerd is dan de raad. UITGROEI Natuurlijk kwam in dit gezelschap ook de bevriezing van kleine kernen ter sprake. Het feit dat men van bovenaf maar beslist of in een plaats nog enige bouwmogelijkheden lig gen, noemde dhr. Konings een goe de zaak, maar schopte daarmee ken nelijk tegen het zere been van de aanwezige raadsleden, die een uit groei van verschillende dorpen de zer gemeente propageren. Men vond elkaar tenslotte bij de stelling dat kleinere kernen in ieder geval zo moeten kunnen groeien, dat de op vang van eigen mensen mogelijk moet blijven. Waarbij dhr. Konings dan wel moeite had met het feit dat een gemeente als Meerlo-Wanssum dan maar in een jaar opbouwt, waarover ze 5 jaren had moeten doen. Zijn pleiten voor een zo zui nig-mogelij k-zijn op kleine kernen, kreeg in dat gezelschap wel weinig weerklank, omdat men daar zuinig heid had ervaren als gierigheid. RIJKSWEG 73 Als andere punten, welke de aan dacht ook vragen van kleinere ge meenten, maar die z.i. onvoldoende krijgen, noemde dhr. Konings b.v. het ontzandingsprobleem. Wat in Bergen gebeurd is, is een goed voor beeld hoe het niet meer moet Voor zand en grind zal een natio naal beleid moeten gaan komen, in plaats van een plaatselijk. Dat geldt ook voor de oprichting van mest banken, zoals men van plan is in deze gemeente. Hij vond het een vreemde zaak dat men met dat mest overal heen gaat sjouwen voordat het ter bestemde plaats is. Z.i. kan beter het mest bij de betrokken boer opgeslagen blijven tot men weet waar het heen moet. Dan is men met één transport klaar en wordt de milieu-vervuiling tot een minimum beperkt. Rijksweg 73 is een ander voor beeld van hoe het niet moet. Nu gaat iedere gemeente moeite doen om deze weg zo dicht mogelijk bij plaatselijke industrieterreinen te krijgen, maar dat heeft b.v. in Ven ray tot gevolg dat een wijk als Brukske daar geweldige hinder van gaat krijgen. Dhr. Konings bepleitte, nu de rijksweg BoxmeerNymegen er toe hgaat komen, van Boxmeer uit een verbinding via de Rips met de Midden Peelweg, die dan naar bo ven (Ravenstein) en zuiden (Kes- sel) kan worden uitgebouwd tot Rijksweg. Hij stelde dat volgens het ontwerp van de wet geluidshinder een der gelijke weg nooit langs Brukske noch Castenray zal mogen komen. SCHOLEN De bewering van drs. Dittrich dat de raad zich maar neer heeft te leg gen bij het plan om in Meerlo een nieuwe basisschool van 2,2 miljoen te bouwen noemde dit Kamerlid on juist. De raad heeft, ook bij een bijzondere school, altijd het recht om het gevraagde bedrag niet te voteren, als zij van mening is dat dit bedrag te hoog is. PLANNEN De Swolgenerheide kwam natuur lijk ook ter sprake. Het is mede op instignatie van dhr. Konings geweest dat plannen van de gemeente Meer lo-Wanssum om aldaar een recrea tie-park te stichten, de grond zijn in geboord. Dat heeft men hem en an dere ijveraars niet altijd in danik af genomen en ook op deze vergadering kreeg hij te horen dat zijn argumen ten tegen, door velen als een lacher tje beschouwd worden, zeker als men nu ziet hoe dat terrein er nu bij ligt en hoe het intussen toch de ver nieling is ingegaan. De haven en het golfterrein grote recreatiegebieden voor slechts weinigen kwamen ook weer ter sprake, omdat in het verleden de heer Konings op die terreinen de degens gekruist heeft met het ge meentebestuur van Meerlo-Wans sum. Maar nieuwe gezichtspunten deden zich niet voor. De haven is uitgebreid, kost geld en het golfter rein ligt er met veel subsidie. Maar nogmaals, of dhr. Konings de aanwezigen heeft kunnen over tuigen van de zegeningen van meer achtergrond-informatie en van de landelijke partij-bureaux is voor ons een open vraag gebleven. De P.v.d.A. gaat echter verder met haar ideeën te verspreiden en gaat binnenkort in Tienray een dergelijke avond be leggen. Gezien de grote belangstelling voor de produkten en artikelen uit de Derde Wereld Landen is besloten deze na het komende weekend van 3 april nóg één weekend te verkopen en wel op de PASAR MA LAM (In donesische markt) in het weekeinde van 10 april in de foyer van de schouwburg. In het weekend van 3 april vindt dus voor het laatst dit jaar de ver koop in de winkel plaats op het adres MERSELOSEWEG 7 naast de Rabobank. In de afgelopen weken bleken be paalde kunstprodukten uit de ont wikkelingslanden al gauw uitver kocht te zijn door de massale toe loop. Dat behoeft veenwel geen te leurstelling te betekenen, omdat de voorraad telkens aangevuld wordt, zodat men een volgend weekend niet tevergeefs naar de winkel komt. Interparochiële Werkgroep Vastenaktie 1976 Petrus Bandenkerk, Paterskerk, Vredeskerk. Wij herinneren alle religieuzen van Venray er aan, dat er op dins dag 6 april 's avonds om 8.00 uur in de kapel van het St Elisabeth-zie- kenhuis alhier, een Eucharistische viering gehouden zal worden, waar onder een vastenoverweging. De Rector van het ziekenhuis, Pa ter Berthold de la Haye o.f.m. zal deze bijeenkomst leiden. Daarna is er gelegenheid tot een samenzijn in het klooster van de zus ters, waar een korte bespreking zal plaats vinden. Hond liep plotseling de weg op Op de Beekweg liep de hond van J. F. plotseling de weg op en kwam in botsing met de voorzijde van de personenauto, bestuurd door de 49- jarige L. D. uit Gemert. De auto liep enkele deuken op, maar de hond overleefde de botsing niet. Licht gewond Op de kruising Wanssumseweg Hoogzand bemerkte de 53-jarige be stuurder van een vrachtauto P. S. uit Huissen te laat dat de voor hem rijdende vrachtauto afremde om rechtsaf te slaan. Er ontstond een botsing, waarbij de bijrijder van laatstgenoemde auto licht gewond werd. Overigens was er behoorlijk veel materiële schade. Bromfietser werd gewond Op de kruising LangstraatWest singel verleende de bestuurder van een personenauto H. v. S. uit Ven ray geen voorrang aan de over de Langstraat rijdende bromfietser, de Venrayer O. K. Deze werd bij de bot sing dusdanig gewond dat hij naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. Kind stak de weg over Op de splitsing ZuidsingelKas tanjestraat stond de 6-jarige jongen O. B. uit Venray op het voetpad langs de voetgangersoversteekplaats. De bestuurster van een personen auto, de 40-jarige mevr. C. v. D.-V. uit Rumpt, was de voetgangersover steekplaats tot op korte afstand ge naderd toen het kind plotseling de weg overstak. Bestuurster trachtte nog door krachtig remmen het kind te ontwijken maar dat lukte niet. Het kind liep dusdanige verwondin gen op dat het naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Materiële schade Op de kruising Maasheseweg- Gasstraat-Akkerweg verleende de 45-jarige bestuurder van een perso nenauto F. B. uit Oploo geen vrije doorgang aan de personenauto be stuurd door de 62-jarige P. A. uit Horst. Bij de botsing viel alleen ma teriële schade te noteren.

Peel en Maas | 1976 | | pagina 5