Grote belangstelling K.V.P.-onderwijsavond stichting pax-christi kinderhulp prandena in het goud JUM Merselo ••llm beleg mijn geld via de Rabobank, die zijn van alle markten Rabobank Q m I Leenen Leenen D.T.P. revaccinatie van kleuters geboren in 1972 Groene Kruis contributie 1976 MOTOREN DAVERDEN OP JANSLUST EUK lalveld o WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Drum- en Showband Venray en omgeving Peel en Maas voor advertenties 'illen VRIJDAG 28 MEI 1976 Nr. 22 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG VRUDAG 19 MAART 1976 Nr. 12 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG druk en uitgave van den munckhof b.v. venray ip :te •id de an er )e et to ït PEEL EN MAAS GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,— (uitsluitend bij vooruitbetaling) Het bestuur van de KVP afdeling Venray kan terugzien op een druk bezochte onderwij sa vond j.l. maan dag in zaal „In den Engel". Het Tweede Kamerlid A. J. Her mes, onderwijsdeskundige van de KVP, sprak over de contourennota van 'minister van Kemenade, waar na de mogelijkheid tot discussie openstond. De contourennota is bedoeld als een discussiestuk over de vormen van 't toekomstige onderwijs, d.wz. het onderwijs vanaf de kleuter school tot en met de universiteit, terwijl de Mammoetwet alleen het voortgezet onderwijs omvat. De heer Hermes gaf op deze avond een voorlichting over de vernieuw ingen, welke zich momenteel in het onderwijs aandienen. Niet de gehe le contourennota werd toegelicht, maar wel drie punten welke voor hem van het meeste belang waren, te weten: de middenschool, de bo venschool, die beidie de structuur van het onderwijs gaan uitmaken, terwijl het derde punt handelde over de problematiek van het be heer en bekostiging van dat onder wijs. MIDDENSCHOOL j De middenschool is een vorm van geintegreerd onderwijs: een tussen - school tussen het basisonderwijs en hiet voortgezet onderwijs, waarbij de top van de Havo en VWO ge- handhaaft blijft. Waarom deze middenschool? Uit gangspunten zijn: de keuze voor be roep of verder onderwijs wordt uit gesteld tot latere leeftijd, van 11 jaar naar 14-15 jaar; de uitbreiding van de stofinhoud, waardoor leer lingen meer kansen hebben; de ach terstanden van de eerste jaren kun nen worden ingehaald; een aanpas sing aan het leerproces, nm. vor ming van de mens en de sociale be wustwording. Hierbij werden door de heer Her mes enige kanttekeningen gemaakt. Hij ziet de middenschool als een vang moet hebben in de vijfde klas i vorm van fundamenteel, algemeen vormend onderwijs, dat zijn aan-1 van het basisonderwijs tot ongeveer 13-14 jaar; dit om de problematiek te vermijden, welke zich nu al voor doet in het buitenland binnen de middenschool. De algemene vorming staat bij hem voorop terwijl de minister pleit voor het sociale aspect, waar volgens de heer Hermes niet veel aan om te turnen is. Ook de Havotop moet ver vallen: de bovenschool zal de aan sluiting moeten zijn op de midden school. Discussiepunten van het publiek waren o.a.: Wie worden de leraren van de Middenschool? Een zaak, waarover binnen de Kamer nogal wat meningsverschillen bestaan en waar dus geen duidelijke uitspraak over is, volgens de heer Hermes. Hoe verlopen de experimenten nu? Er is een vrees te baspeuren bij de ouders voor experimenten, wat de heer Hermes alleen maar kon onder- strepen' BOVENSCHOOL Een vervolgopleiding ip de mid denschool is voor 16-19 jarigen de bovenschool waarbij drie verschil lende structuren te onderscheiden zijn, te weten: Theoretische opleiding van 2 jaar (huidige HAVO), Beroepsgerichte opleiding van 2 jaar (huidige M.B.O.), Korte beroepsopleiding van 2 a 3 i jaar (huidige L.B.O.). De argumenten van de minister zijn dat 16-19 jarigen in de toekomst meer deel zullen gaan nemen aan onderwijs. Maar dat noemde de heer Hermes geen argument voor een bo venschool evenmin als er groeperin gen met eigen kenmerken zullen ontstaan en de motivatie van de leerlingen beter zal worden, zoals de minister zegt. Deze drie structuren worden gego ten in het model van één school, wat bij de heer Hermes kritiek op riep i.v.m. de verschillende behoef ten van de afzonderlijke scholen. Hij ziet liever de types onderwijs, die we nu hebben als aansluiting op de middenschool en wil de grens op 15- 16 jaar stellen i.p.v. 16-19 jaar. De vergadering reageerde met de vraag: Hoe zit het met de leerplicht. De heer Hermes beantwoordde deze vraag met het „leerrecht" na 16 jaar, wat een bepaalde motivatie vraagt van de leerling. Een feit blijft dan, dat dezelfde bevoorrech te groep het heft in handen blijft houden. PROBLEMATIEK BEHEER EN BEKOSTIGING De taken (bestuurlijke vorming) binen het onderwijs zullen herzien moeten worden. De minister ziet dit in de vorm van decentralisatie, wat de heer Hermes bestrijdt. Volgens hem kunnen we het beste £>P de voet van regionalisatie doorgaan. Dit houdt in dat er alleen sprake zal moeten zijn van technische mede werking en dat de school zelf de inhoud geeft, niet de regering. Er is momenteel al een grote mate van deskundigheid aan het functio neren in o.a. schoolbegeleidings diensten en pedagogische centra maar we moeten, volgens de heer Hermes, oppassen dat we niet teveel aandacht besteden aan zaken buiten de school, in plaats van binnen de school, iets wat b.v. de minister I doet, voor wie de structuur het be langrijkste is Nadat er nog gewezen werd op de posiitie van de leerkracht en de te grote invloed van wetenschap en deskundigheid in ons onderwijs, werd de vergadering nog in de ge legenheid gesteld vragen te opperen die door de heer Hermes beant woord werden. Pax Christie Kinderhulp, een or ganisatie van bijna vijftien jaar oud die in die jaren voor duizenden kin deren uit West-Berlijn en Noord- Ierland een vakantiegezin in Neder land heeft verzorgd, verwacht op nieuw de medewerking te krijgen van honderden Nederlandse gezin nen. Om het aantal van 1600 kinde ren dat begin juli naar ons land komt te kunnen onderbrengen, zijn aanmeldingen nodig van nieuwe adressen. Van ouders die kinderen uit het geisoleerde deel van de we reldstad Berlijn vijf weken lang aan normale gezinsomstandigheden wil len laten wennen. Elk jaar nodigen ruim duizend gezinnen hun vakan- i tiepleegkind weer uit, maar om uit eenlopende redenen is telkens aan vulling nodig. Een gezamenlijke aktie van Ne derlandse organisaties die zich met vakantiegezinnen bezighoudt via 't t.v.-programma Werkwinkel heeft een overweldigend resultaat gehad maar het merendeel van de verzoe ken ging uit naar Nederlandse kin deren. Weliswaar heeft Pax Christi Kinderhulp via de televisie-oproep 400 aanmeldingen onvangen,, maar dit aantal is niet voldoende om W- Berlijnse probleemkinderen een va kantie in Holland te kunnen belo ven. Pax Christi hoopt vóór 15 apr. nog een groot aantal aanmeldingen binnen te krijgen. Maatschappelijk werkers, dokto ren, leiders van kindertehuizen, jeugdwerkers, en vele anderen diie zich bezig houden met de Berlijnse jeugd heben Pax Christi Kinderhulp verzekerd van de noodzaak van een aktie onbetwistbaar blijft bestaan, zelfs nu West Berlijn niet meer brandhaard van de internationale politiek is. Of zoals een ledister van een kindertehuis tegen Pax Christi Kinderhulp verklaarde: „De situatie in Wes-Berlijn werkt op den duur voor alle inwoners „bedrückend". Ook volwassenen krijgen last van Inselkoller (eiland-kolder), 'n Span ning als gevolg van de vreemde ei landsituatie van de stad. De vraag wat de toekomst West-Berlijn zal brengen wordt steeds beklemmen der. De inzekere politieke situatie Bondsrepubliek of iets anders en als het wat anders is, wat wordt het dan?, legt 'n spanning op alle men sen". de stad West-Berlijn. De stad vergrijst snel, de jonge bewoners trekken weg, buitenland se werknemers moeten de industrie draaiende houden, drankmisbruik en criminaliteit halen angstwekken de cijfers, er is veel werkverzuim èn werkloosheid. Argumenten vol doende voor Pax Christi Kinderhulp om ja te zeggen op het verzoek van West Berlijn. Informatie en aanmeldingen bij Dhr. J. Bennis, De Aldenweg 20, Venray, tel. 04780-2731; Mevr. M. v. d. Eisen, Nevadahof 1, Venray, tel. 04780-3215; Dhr. J. van Etten, Mozartstraat 1, Venray, tel. 04780-5145; Dhr. Gerlach, Allegrostraat 42, Ven ray, tel. 04780-4035; Dhr. A. v. Gestel, Blauwververstr 3, Venray, tel. 04780-3846. Drum- en Showband Venray e.o gaat mee met de tijd. Zij weet dat één goed bestede avond aanslaat en is er dan ook van overtuigd dat ve len het voorbeeld van bijgaande fo to zullen volgen. ELKE WOENS DAGAVOND is dan ook een ont spanningsavond voor jong en oud Zij weten de sfeervolle zaal van café „Halfweg" aan de Stationsweg te Oostrum telkens te vinden. De D.S.V.-kienavonden starten om kwart voor acht. Kaartverkoop ge schiedt vanaf zeven uur. Mogen w ij u ook namens de kien- master van harte welkom heten! Op 8 februari 1926 traden 6 jonge dames in de congregatie van de Zusters van de Goddelijke Voorzie nigheid in het Moederhuis te Steyl en daaronder bevond zich de ruim 17 jaar oude Dorethea Derksen uit de Duitse grensplaats Kleve. Zij had met deze congregatie kennis ge maakt omdat ze twee jaar lang on derwijs had gevolgd aan een der on derwijsinstellingen, welke de con gregatie rijk was. Zij, een dochter van een schoenfabriek, wilde zich in dienst stellen van het onderwijs. Na het voortgezet onderwijs en de kweekschool te Blerick te hebben bezocht, in welke tijd zij ook het postulaat en noviciaat volgde, be gon zij aan haar lange weg van 42 jaren onderwijs. Die begon in Ble rick en eindigde ook daar, met tus senstations in Kessel, Neer, Kaal heide en Maasniel. Bovendien stichtte zij in Amster dam in het Geuzenveld nog een nieuwe school. ven, nu nog naar de Volksuniversi teit te Venlo wilde gaan om daar Spaanse les te nemen. Deze gouden zuster werd reeds vroeg Nederlandse en is blij dat zij zovele jaren haar congregatie in het onderwijs heeft mogen dienen. Er is veel aan dat onderwijs ver anderd evenals bij het kloosterleven maar spijt dat zij deze roepstem ge volgd heeft, heeft zij nooit gehad. ALs ze het nog eens zou moeten doen zou ze weer precies hetzelfde zijn. 8 Februari was de feestelijke gou den dag. Deze is gevierd met een plechtige eucharistieviering in de St. Petrus Bandenkerk en met een viering temidden van haar mede zusters op het klooster St. Jozef. Maar op 27 maart a.s. zal een plech tige eucharistieviering in de kapel van St. Jozef plaats vinden waar tevens haar familie aanwezig zal zijn. Ze is blij dat het Gemengde Koor van Venray haar feest wil op luisteren. Bij het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, zou ze uit het onderwijs stappen. Zij vroeg toen en kreeg toesteming naar het Ven- rayse St. Jozefklooster te mogen gaan om zich nog verdienstelijk te kunnen maken voor het onderwijs aan Spaanse kinderen. Pater Joan nes Peeters was maar wat blij dat deze zuster, die een goede staat bij het onderwijs had weten te verwer- Mevrouw Heckman van het kin- i dertehuis aan de Kruppstrasse deed, en hierin wordt zij door velen bij- I gevallen, een dringend beroep op j Pax Christi Kinderhulp èn de be volking van Nederland door te gaan met het opvangen van kinderen uit Woensdag 24 maart 1976 van 2 tot 3 uur in de Clockert, Bergweg 4 te Venray, revaccinatie van kleuters geboren in 1972, welke in verband met ziekte of andere oorzaken niet op 23, 24 of 25 februari j.l. aanwe zig konden zijn. Gezinnen welke sinds kort in de gemeente zijn gevestigd en hierdoor geen oproep hebben ontvangen wor den verzocht ook aan deze revacci natie deel te nemen. Zoals wellicht reeds bekend, heeft het Groene Kruis afdeling Venray, zich genoodzaakt gezien, de contri butie voor '76 te brengen van 25,- naar 30,-. Ofschoon getracht is de kosten zoveel mogelijk te druken, is aan een verhoging niet te ontkomen. De exploitatielasten stijgen jaar lijks, zoals huur, vernieuwing, schoonhouden, alsmede vervoers kosten van de verpleegkundigen. Door vestiging van een dependan ce van het kleuter- en zuigelingen bureau op het Brukske nemen de vaste lasten ook toe. Het bestuur wil toch graag wijzen op de noodzaak van deze verhoging; te meer, omdat binnenkort gestart zal worden met de inning van de contributiekaarten, die een bijdrage van 30.- zullen vermelden. Anderzijds vraagt het bestuur be grip voor deze verhoging, die zeker niet is doorgevoerd om de kas te „spekken", maar enkel en alleen uit pure noodzaak. Het is verder nog vermeldens waard dat de zes zusters die op 8 februari j.l. 50 jaar geleden in het klooster traden nog alle zes zusters zijn van de congregatie en zich alle zes verdienstelijk hebben gemaakt in het onderwijs. Reeds nu verheugen deze zich er op, dat ze op 2 mei tesamen zullen komen als in het Moederhuis het 100-jarig feest wordt gevierd van de stichting van de Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid. De zusters van St. Jozef zijn nu reeds bezag om het volgend jaar de 100-jarige Venrayse vestiging te vie ren van deze congregatie. Vrijdag 19 maart a.s. is er weer een disko-bal voor iedereen tussen 12 en 15 jaar. Voor de plaatjes zorgt weer onze d.j. „Pukkie". Iedereen is van harte welkom. We beginnen om 7 uur. Zaterdag 20 maart a.s. zijn we weer geopend voor iedereen boven de 15. We beginnen dan om 8 uur. D.J.'s: Guus en Harry. Bar: Piet en Hans. Dus tot vrijdag of zaterdag. De leiding. (wegens plaatsgebrek vorige week niet gepubliceerd) Ondanks de koude wind, welke over het Janslust circuit waaide, waren de organisatoren van de 26e motorcross niet ontevreden over de publieke belangstelling. Zeker niet nu deze cross het begin was van het motorsportgebeuren 1976. Voor de eerste keer kwamen nu de coureurs van de twee bonden KNMV en NMB gezamenlijk aan de start. De meer ervaren rijders van de KNMV ble ken heer en meester maar ook de coureurs van de kleinere bond had den toch ook de nodige stuurmans kunst. Spanning was er volop. Ven- rays burgemeester Defesche was ook aanwezig en opende voor de eerste keer deze cross-wedstrijden en bleef enige tijd getuige van de spectacu lair» verrichtingen. Hij ging met voorzitter Gielen langs 't circuit en toonde zich meer dan tevreden met de veiligheids maatregelen welke de organisatoren ook nu weer hadden genomen waar mede het terrein inderdaad tot een van de veiügste circuits van Neder land gerekend kan worden. Mr. De fesche was in gezelschap van zijn echtge.note en zijn jongste zoon. Ge zien de belangstelling waarmede de ze de verrichtingen volgde, twijfe len wij er niet aan of zij zullen vas te bezoekers gaan worden. Vermelden we verder nog dat de politie, Rode Kruis en brandweer 'n gemakkelijke dag hadden want val partijen met ernstige gevolgen von den niet plaats. Het grote rennersveld was oorzaak dat een aparte manche moest wor den verreden waardoor de toeschou wers, die overigens meer dan aan hun trekken kwamen, nog een extra rit kregen te zien. UITSLAGEN 250 cc senioren en internationalen: 1 Gerard Rond (Bennekom) Yama ha; 2 Jappie de Jong (Tijnje) KTM; 3 Peter Klomp (Odiliapeel) Bul taco; 4 Jos Klumper (Apeldoorn) Bultaco; 5 Gerrit de Haan (Doetinchem) Mai- co. Zijspannen senioren en internation. 1 August Muller/Henk van Heek (Holten) Yamaha; 2 Broer Dirkx Frits Kiggen (Valkenswaard) Norton EML; 3 Henk Knuiman/Geert Knui- man (Wijchen) Norton-EML; 4 C. Baas/Wim v. d. Weijden (Nieuwer- kerk a.d. IJssel) Norton-Wasp; 1 Wil van der Laan/Marinus van den Berg (Ter Aar) Weslake-SPP. 125 cc junioren: 1 Peter Groeneveld (Zwijndrecht) Suzuki; 2 Ruth Baauw (Beucichem) Honda; 3 Ton Belfi (Schiedam) Ya maha. ik de bank voor iedereen 5PRIJS aling) ons afgelo- i en waar- itgave mei er te zjjn gezicht liet i eigen be- t mogelijk. 5 medewer- K>r Noord- e krant op ten worden, ik dat op wijken van l en Maas. vel van re- wordt f samenge- vrachtauto, lsberg kon vrachtauto elsteyn niet ndat op het rrillen zijn geraakte in ■echter trat rechter zij ig haaks op jen. De ge- at voertuig de bestuur- tardig letsel Oud Ajax dt het voet regels ofö- edstrijd Pa- Oud Ajax. s om 3 uur. Jgena spe- ■jaak Swart v, van Dui- rins, Klaas •iet Cuder- phok, Dick Ier als ver- Paradij svo- er bekende ïgen aan de verenigings- Meldesrslo. etbalmiddag derslo. ting op ont- an eenieder dagtekening schriftelijk lliging van ïg van de de gemeen- mders voor- urgemeester ar t- in in 'n ï- K 'A'

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1