VENRAYS INDUSTRIE VAN 1840-1940 1 4163 m Leenen Leenen t! NOOD Venrays Mannenkoor Plantenbeurs te Horst Geslaagd EUK lalveld o 1 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Sf TELEFOON Peel en Maas voor advertenties Vernielingen Diefstallen Beschadigde auto Schoonbranden van sloten illen iP - m m VRIJDAG 28 MEI 1976 Nr. 22 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG VRIJDAG 12 MAART 1976 Nr. 11 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG druk en uitgave van den munckhof b.v. venray urrt 0 K c ;t - PEEL EN MAAS GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 et. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Onder de titel „"Venrays industrie van 1840-1940" geeft de heer W. Willemsen in een tweetal artikelen een overzicht van een eeuw his torie op dit terrein. Nu we volop bezig z(jn tussen Venray en Oos trum een nieuw klein industrieterrein aan te leggen en de discus sies rond een groter terrein tussen Oostrum en Oirlo al weer enige t(jd duren, is het wellicht even interessant in het verleden en zelfs jongste verleden te duiken, al was het maar om ons te realiseren dat onze huidige industriële ontwikkeling nog niet zo heel oud is. Integendeel zelfs Volgens de „Aardbol", magazijn van hedendaagse land- en volken kunde, deel II, uitgegeven te Am sterdam in 1841, waren er in de toen bijna 4600 inwoners tellende ge meente Venray de volgende „indus trieën" gevestigd: 3 looierijen, 2 ver verijen, 1 branderij, 4 brouwerijen, 1 kaarsenfabriek, 2 stroopfabrieken en 4 graan- en 2 oliemolens. In het Aardrijkskundig Woorden boek der Nederlanden van A. J. van der Aa, deel XI (1848) komt de on derstaande opgave voor: 3 leerlooie rijen, 1 ververij, 1 branderij, 3 brou werijen, 1 kaarsenfabriek, 1 cichorei- fabriek, 1 tabaksfabriek, 3 stroop fabrieken en 3 graan- en 2 pelmo lens. Voor de hierop min of meer aan sluitende gegevens is gebruik ge maakt van de gemeenteverslagen (helaas incompleet), hinderwetregis- ters, jaargangen van Peel en Maas etc. Om de duidelijkheid in het over zicht te bewaren is gekozen voor een indeling per bedrijfstak. TEXTIELNIJVERHEID Volgens het gemeenteverslag van 1852 is h$t enige bedrijf in deze branche dat in Venray gevestigd is, een kantfabriek, waar 8 tot 10 jonge meisjes werkzaam zijn. Het bedrijf werd in de Paters- straat uitgeoefend door de in 1804 te Helmond geboren Martin van Houdt. Het verslag van 1855 meldt behalve de kantfabriek ook nog het bestaan van een katoendrukkerij, 2 ververijen en een weverij waarvoor 18 wevers in de gemeente en 30 van buiten de gemeente werkzaam zijn (naar alle waarschijnlijkheid dus thuiswerkers). In 1860 bleek de situatie niet veel verandering te hebben ondergaan. Wel wordt er toen gesproken over 2 katoenweverijen, waaraan werd toe gevoegd dat de aktiviteit van deze bedrijfjes niet groot was. In 1864 bestond de Venrayse tex tielindustrie uit: 1 kantfabriek: M. van Houdt, waar 5 volwassen vrou wen werkten voor een weekloon van 0.75 tot 1.00. 3 weverijen: H. v. d. Boogaard, G. v. d. Bosch en J. v. d. Linden. Hier van had alleen H. v. d. Boogaard één werknemer in dienst, die een weekloon kreeg van 4,tot 6, 1 katoenweverij: H. v.d. Boogaard, met twee volwassen werknemers (weekloon 2.40 tot 3.60) en één jongen onder de 16 jaar die een weekloon ontving van 2.20 tot 2.40. Hoe het verdere verloop van de „textiel" is geweest, is niet geheel duidelijk omdat de verslagen over de jaren 1865 tot en met 1880 ont breken. Zeker is echter wel dat de kantfabriek na het overlijden van M. van Houdt in 1868 ter ziele is gegaan en dat ook de katoenweverij weinig meer te betekenen heeft ge had. Dit blijkt uit het antwoord van burgemeester Joseph Esser op 3 dec. 1875 aan de commissaris des Konings te Maastricht. Hij zegt daarin dat er te Venray geen weverijen en spinne rijen meer gevestigd zijn. Enkel wordt er door een zestal linnenwe vers ieder met één weefgetouw voor winkeliers geweven, terwijl de overige wevers in de gemeente voor particulieren weven. Het getal der werkuren schat hij op tien uren daags en naar zijn opgave varieert het dagloon van 0,75 tot 1,00. ZEEPZIEDERIJ Venray heeft één zeepziederij ge- •kend, waar zachte zeep werd bereid. Ze werd in 1854 opgericht door Phi lip Esser, wonende in de Grotestraat in het voor enkele jaren gesloopte pand Cals. In de jaren 1875-1898 was Philip Esser behalve zeepzieder ook nog burgemeester van Venray. Het bedrijf heeft geen grote omvang we ten té bereiken, want in 1864 was er één werknemer in dienst (weekloon 3.00 - 3.60), in 1881 twee en in 1886 drie werknemers. Aangenomen kan worden dat het bedrijf, na de dood van de eigenaar in februari 1898, is beëindigd. CICHOREI Volgens het voortreffelijk boek „Verandering en verschuiving" van Dr. G. Linssen kwam dit surrogaat tijdens de Franse tijd (1794-1814) tot grote betekenis omdat het Continen tale Stelsel de invoer van koffie die overigens vrij duur was ver hinderde. Ook nadien wist de cicho rei zich te handhaven, omdat men het produkt, in geringe hoeveelhe den aan de koffie bleef toevoegen. Limburg telde veel cichoreifabrie- ken. In 1858 waren het er nog 154. Volgens het in het begin van dit artikel aangehaalde Aardrijkskundig Woordenboek der Nederlanden be stond er in 1848 in Venray één cicho- reifabriek. De eigenaar was Laurens van Valkenburg, geboren in 1780 te Oss. Het bedrijfje werd uitgeoefend op de Langstraat (pand Colsen). In 1855 deed hij zijn bedrijf over aan Peter Jacob in 't Groenewolt, gebo ren te Horst in 1826, die gehuwd was met Johanna van Valkenburg (doch ter van Laurens van Valkenburg). Omstreeks 1875 werd het bedrijf weer overgenomen door Henxicus Poels (Soekerij Poels), gehuwd met Henriette in 't Groenewolt. Inmid dels was er nog een cichoreifabriek opgericht en wel door de firma Min- ten. In 1884 werden de bedrijven van Minten en Poels gecombineerd en door de gebrs. Esser voortgezet on der de naam in 't Groenewolt. De gemeenteverslagen van 1886 en 1896 maken melding van 5 werk nemers. Dat van 1906 bericht van 3 werknemers en dat de cichoreimolen wordt aangedreven door een paard. Het bedrijf, dat gelegen was in de Veldstraat (Wilhelminastraat), heeft bestaan tot 1944 toen het in de be vrijdingsdagen ten onder ging. TABAKSFABRICAGE Volgens het gemeenteverslag van 1852 was er in Venray één tabaks fabriek gevestigd. Waarschijnlijk be hoorde deze toe aan Peter Jacobus Goumans, wonende aan de Grote Markt, omdat het verslag van 1864 (ook dan is er nog maar één tabaks fabriek) het met name noemt. Er wa ren toen twee werknemers in dienst die 2.60 tot 3,— per week ver dienden. Het hierop volgende bericht stamt uit 1881. Er is dan sprake van drie drogerijen van sigaren en wel die van K. Smitz, H. Esser en gebrs. Es ser-v. d. Boogaard. Gezamenlijk heb ben ze ruim vijftig mannelijke en vrouwelijke werknemers in dienst. De Venrayse tabaksindustrie van 1886 bestond uit: twee sigarenfabrie ken nl. de weduwe Goumans (2 werknemers) en G. F. Aerts (School straat, met 14 werknemers). Voorts nog de in 1879 opgerichte tabaksker- verij Esser - gebr. v. d. Boogaard (in de Draal). In 1889 wordt de siga renfabriek Minten (Esser) opgericht (Veldstraat). In 1898 volgde E. v. d. Putten met de sigarenfabriek „De Heibloem" (eerst op het Eind, later in de Jan Henssenstraat). In 1906 kende Venray nog drie sigarenfabrieken: fa. Aerts (10 werk nemers), Minten-Esser (30 werkne mers) en v. d. Putten (4 werkne mers). In dat jaar werd aan de firma Aerts het predicaat „Hofleverancier van Z.M. de Sultan van Turkije" ver leend. Ook werd er in dat jaar een be roepstelling gehouden waaruit bleek dat er in Venray 64 sigarenmakers woonachtig waren. Hieruit dient ge concludeerd te worden, dat er ook een aantal sigarenmakers in bedrij ven buiten Venray werkzaam was. Dat arbeidsconflicten niet alleen van deze tijcj zijn blijkt wel uit het feit dat in 1907 bij de fa. Minten- Esser werd gestaakt voor hoger loon en dat er in 1909 15 werknemers werden ontslagen omdat ze gewei gerd hadden een arbeidscontract te tekenen. In 1919 brak er opnieuw een staking uit wegens looneisen (20 arbeiders waren hierbij betrokken). In 1922 werd het bedrijf van fa. Aerts opgeheven. Er waren toen nog over: de fa. Minten-Esser, v. d. Put ten en Baars (pand Nelissen, Julia nas ingel). In okt. 1935 werd het bedrijf van de fa. Baars gesloten (voor 18 van de 40 werknemers was er gelegen heid in het hoofdbedrijf te Cuick te werk gesteld te worden) en daar mede was voor Venray het einde aangebroken van de fabrieksmatige fabricage van sigaren (afgezien n;^ tuurlijk van de jaren 19461948 toen in Venray een klein nevenbedrijfje van Karei I gevestigd was). Wel ble ven er nog enige sigarenmakers als thuiswerkers tot het einde der vijf tiger jaren sigaren vervaardigen. BIERBROUWERIJ EN MOUTERIJ Volgens het eerder genoemde Aardrijkskundig Woordenboek der Nederlanden waren er in 1848 drie brouwerijen. Eenzelfde aantal wordt genoemd in de gemeenteverslagen over de jaren 1852 tot en met 1864. Volgens het laatste verslag waren het de brouwerijen: „de Keyser' (Fr. Janssen), „het Hert" (J. Camps) en „de Roos" (v. d. Pasch). Het loon van een brouwergezel bedroeg toen ongeveer 3,per week. In 1881 blijken er vijf brouwerijen te be staan: „de Keyser" (gesticht in 1740), „het Hert", „de Roos" (in 1878 over genomen door P. Rutten), de in 1878 opgerichte brouwerij Janssen (Gou den Leeuw) en die van de paters Minderbroeders. Rond de eeuwwis seling zijn er in Limburg nog veel brouwerijen (193) en het aantal cafés was navenant. In 1903 wanneer Ven ray 6300 inwoners telt, zijn er maar liefst 137, d.w.z. van elke zeven wo ningen is er één café. In 1906 waren er bij de vijf genoemde brouwerijen in totaal dertien werknemers in dienst (waarvan vier bij „de Key ser"). In 1909 werd het aantal brou werijen nog met één vermeerderd (Th. Slits in de Kruisstraat). *7, ,—•»**- In 1914 wordt er nog melding van gemaakt, maar niet meer in 1922, 543 Bereikbare tijden: Elke werkdag van 9 tot half 11 's morgens en van 7 tot 8 uur 's avonds. De Algemene Hulpdienst kan u in elke situatie hulp bieden. Het is een groep mensen die zich vrijwillig inzet om een oplossing te vinden voor uw moeilijkheden Met wat voor proble men u ook zit kom er gerust mee over de brug I Bel 4163 want dan zijn er nog slechts vier over nl. „het Hert", „de Roos", „de Gouden Leeuw" en die van de pa ters Minderbroeders, die uitsluitend voor eigen gebruik brouwde. Met de sluiting van de brouwerijen „de Roos" en „de Gouden Leeuw" in het begin van de vijftiger jaren komt er ven einde aan Venrays aandeel in onze nationale bierproduktie. In 1892 begon de uit Vierlingsbeek afkomstige L. Mooren in de Paters- straat een mouterij. Mout was een kunstmatig gekiemd graan in het bijzonder gerst dat werd gebruikt bij de spiritus- en bierbereiding. In 1911 werd de mouterij „De Hoop" overgenomen door de firma Clephas die in 1918 het bedrijf uitbreidde met een drogerij van groenten en landbouwprodukten. In 1928 werd 't bedrijf omgezet in een limonadefa- briek die tot na de 2e wereldoorlog in werking is geweest. LEERLOOIERIJ EN HUIDENZOUTERIJ In de aanvang van de zestiger ja ren van de vorige eeuw werd er in Venray een leerlooierij opgericht door Willem v. d. Boogaard. Volgens het gemeenteverslag van 1864 waren er twee werkknkemers in dienst die in het aan de Leunseweg gelegen bedrijfje 4 tot 6 gulden per week verdienden. In 1881 was het aantal looierijen reeds gestegen tot vier: Th. v. d. Boogaart (3 werknemers); H. C. H. Esser (3 werknemers), op gericht in 1878 en gevestigd in de Patersstraat in het pand waar in 1892 de mouterij „De Hoop" geves tigd zou worden. J. v. d. Pasch (1 werknemer), J. Roeffs (1 werkne mer), opgericht in 1878. In 1911 werd er nog weer een nieuwe leerlooierij en huidenzouterij opgericht te Oostrum (firma Poels). Er waren toen twee huidenzouterijen werkzaam, want in 1894 was de hui denzouterij Sybers opgericht, die tot 1918 in bedrijf is geweest. In dat jaar werden ook de looierijen van de firma's v. d. Pasch en Roeffs buiten werking gesteld. (Wordt vervolgd) Donderdag 11 maart om 19.30 uur repetitie voor bassen en baritons en om 20.00 uur voor het gehele koor. Donderdag 18 maart om 19.30 re petitie voor le en 2e tenoren en om 20.00 uur voor het gehele koor. Donderdag 15 maart wordt de al gemene jaarvergadering gehouden. Nieuwe leden kunnen zich nog aanmelden vóór 1 april bij dhr. W. Smits, Hoenderstraat 17, tel. 2454 of op de wekelijkse repetitie in Hotel De Zwaan. Op deze datum volgt een ledenstop. Afmeldingen uitsluitend bij dhr. H. Gommans, Niessenstraat, tel. 2687 of Hotel De Zwaan, tel. 1279. De imkersvereniging Horst e.o. houdt a.s. zaterdag een verkoop van drachtplanten. Drachtplanten zijn bomen, heesters en vaste planten waar insekten, met name bijen, hommels en vlinders, nectar en stuif meel op verzamelen. Aanwezig zijn o.a. reuzebereklauw, herfstasters, heide, gulden roede, ereprijs, duivelswandelstokken krui den. Elke koper ontvangt gratis een wilgenstruik. Tevens is er gelegen heid tot het kopen van echte Neder landse bijenhoning. De verkoop vindt plaats bij de modelbij ensand „Het Zoemhukske" gelegen in de Kasteelse Bossen nabij de ingang van het voetbalterrein. Tijd 13.00 tot 15.00 uur. Steenfabriek „Het Veulen" was een van de Venrayse industrieën in de vroeger jaren. Deze foto werd genomen bij de opening van het bedrijf Op vrijdag 27 februari j.l. slaag den in het St. Elisabeth-ziekenhuis te Venray de volgende leerlingen van de gecombineerde opleiding Horst-Venray voor het diploma Zie kenverpleging-A Ziekenhuis Horst: de dames N. Buijssen, A. Hendrix, D. Janzen, D. Pijpers en A. Sijbers en de heer F. Gommans. Ziekenhuis Venray: de dames T. Arts, J. Arts, M. Cuppen, B. Engels en A. Tax en de heren G. Beterams en H. Ewalts. Afgewezen: geen. Personeel van een fabriek aan de Stationsweg ontdekte dat de neon verlichting van de zaak vernield was. Vermoedelijk zijn de vernielin gen tijdens de carnavalsdagen ge pleegd, waarbij de daders gebruik hebben gemaakt van stenen. Deze stenen lagen er voor het oprapen. De schade welke niet door de verzeke ring wordt gedekt, bedraagt 500, De Venrayer H. G. deed aangifte dat van zijn voor een café aan de Merseloseweg geplaatste personen auto, de buitenspiegel en een sier- strip waren ontvreemd. De 16-jarige F. J. uit Venray deed aangifte dat van zijn op de Henseniusstraat geplaatste fiets, de vastgebonden sporttas was verdwe nen. De inhoud van deze sporttas was: sportschoenen, trainingspak, sporthemd en sportbroek. De dames E. F. uit Maashees en G. v. Z. uit Venray deden aangifte dat hun bromfietshelm in het brom fietsmandje verdwenen was. De bromfietsen waren nabij het ge meentehuis gestald. Weer werd beschadiging van een geparkeerde auto gemeld. Nu was de 34-jarige H. S. uit Oss de gedupeer de. Hij had zijn personenauto gepar keerd op het parkeerterrein achter de HEMA. Een getuige van de bot sing kwam de politie melden dat een hem onbekende bestuurder van een personenauto bij het achteruitzetten de auto aan het linkerportier ramde en daarna zonder te stoppen door reed hoewel hij gemerkt moet heb ben dat hij een botsing had veroor zaakt. Het blijft een gevaarlijke zaak om sloten schoon te branden zonder vol doende maatregelen te nemen. Dat ondervond de 26-jarige A. C. toen hij met hulp van enkele minderja rige jongens sloten langs de Blak- terweg wilde schoonbranden. Het vuur sloeg over naar een nabij ge legen natuurterrein. Voordat deze personen later met de hulp van de brandweer het vuur wisten te doven bleef een 500 meter groot natuurter rein verschroeid achter. Op dat ter rein was veel wild aanwezig. Hoe veel er in de vlammen zijn omgeko men is niet bekend. De politie maak te tegen dat schoonbranden proces verbaal op. SPRIJS iling) ons afgelo- s en waar- itgave mei er le zijn gezicht liet i eigen be- I mogelijk. 5 medewer- K»r Noord- s krant op ■en worden, ik dat op wijken van I en Maas. vel van re- wordt f samenge- vrachtauto, Isberg kon vrachtauto elsteyn niet ndat op het trillen zijn geraakte in ■echter trot- rechter zij ig haaks op jen. De ge it voertuig de bestuur- tardig letsel Oud AJax dt het voet- rogels offi- edstrijd Pa- Oud Ajax s om 3 uur. ilgencL spe- Ijaak Swart v, van Dui- *ins, Klaas let Cuder- phok, Dick Ier als ver- Para dijsvo- er bekende ïgen aan de irerenigings- Melderslo. etbalmiddag derslo. ting op ont- an eenieder dagtekening schriftelijk lliging van ig van de de gemeen- «uders voor- urgemeester :t® •id I de an er Je et to ar t- in in 'n i-

Peel en Maas | 1976 | | pagina 9