IÜ˧ JUM Merselo beleg mijn geld via de Rabobank, die zijn van alle markten thuis yj Rabobank Q Leenen Leenen VASTENAKTIE SAMEN BOUWEN Don Giovanni in grote sterbezetting in Venray Partij van de Arbeid KINDER VAKANTIEWERK VENRAY e.o. viert zilveren bestaansfeest Jongerensoos Puree Leunen 'TPen Dissel. Postzegelen in Venray EUK lalveld o boekhandel van den munckhof is ook dinsdags de gehele dag geopend III en *P VRIJDAG 28 MEI 1976 Nr. 22 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG VRIJDAG 12 MAART 1976 Nr. 11 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG l'ITIïrilTfrllfnilillkB .#^^n wrM n AV w-m., AMCTDCVCKI ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS druk EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY VVEEKBLAD VOOR VENRAl EN OM!) I KEIxfcN pER HALFJAAR 10,— (uitsluitend bij vooruitbetaling) GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 - de bank voor iedereen PEEL MAAS li W Voor de meesten van ons is opera een fenomeen, waar we wel bekende aria's en stukken uit kennen, maar dat we in feite eerst hebben leren kennen via de televisie. Een kleine greep Venrayers mocht dan voor de oorlog een trouwe gast zijn van het Duisburgse opera-gebouw, waarheen de opera-bus op gezette tijden reed, het grootste deel van het publiek stond voor kort wat wildvreemd te gen dit zangdrama aan te kijken. Als dan nu in Venrays schouw burg de opvoering van de opera Don Giovanni staat aangekondigd, dan is het wel verklaarbaar dat men daar over aanneemt. Temeer waar we een wat afwachtende houding tegen- door de televisie in dit opzicht wel verwend zijn, wat betreft de uitvoe renden De veertigdagentijd is weer begon nen. De tijd ook van de vastenaktie. Veel mensen denken dat de vasten aktie maar veertig dagen duurt. Niets is minder waar. Wel is het zo, dat gedurende veertig dagen een aantal keren een beroep op onze beurs gedaan wordt voor het werk van de vastenakie. Maar een hele hoop geld maakt nog geen vasten aktie! Aan het geven van geld voor de vastenaktie zullen we zelf zin en be tekenis moeten geven. We kunnen onze gift zinnig en onzinnig maken. Geld geven voor de arme landbe- werkers in Zuid-Sumatra en tegelij kertijd de maatschappijen steunen die de oorzaak zijn van hun grote el lende, is beslist onzinnig. Datzelfde geld wordt wel zinnig als we dan ook produkten gaan kopen van or ganisaties, die wel een rechtvaardige prijs betalen voor d produkten van die landbewerkers. Met dit soort dingen hebben we dagelijks te ma ken. Daarom kan een vastenaktie niet iets van veertig dagen zijn. Het duurt een leven lang! Aansluitend bij de bisschoppelijke vastenbrief over „Leven in verande ring" van dit jaar, voert de vasten aktie 1976 haar kampagne onder het motto „OMMEKEER OMMEKAAR". Bisschoppen en vastenaktie bedoe len onder meer te zeggen: Als je al leen maar geld geeft voor de derde wereld zonder de noodzaak te zien om iets aan je eigen stijl van leven en aan onze eigen samenleving te veranderen, dan heeft óf de vasten aktie gefaald óf wij hebben zin en betekenis van die aktie niet begre pen. Immers hoofdzaak voor de vas tenaktie is dat mensen gaan werken aan verandering, aan een betere we reld, ginds èn hier. Als onze manier van leven mede een oorzaak is van veel ellende in de wereld, dan moe ten we daar iets aan veranderen. Wij samen, de mensen in de ach tergebleven gebieden en wij in het overontwikkelde Westen, staan sa men voor de taak die ontwikkelings hulp heet. Of moeten we zeggen ont wikkelingssamenwerking? Dit kan alleen maar betekenen: in dienst staan van elkaar en werken aan el- kaars bevrijding. Een bevrijding die zich niet beperkt tot de menselijke grondfout, dat de een als enke ling of als groep wil heersen over de ander, maar die verder gaat tot in de onrechtvaardige strukturen van onrecht, uitbuiting en afhanke lijkheid, niet alleen ginds maar ook hier. En dat vergt nogal wat bereid heid tot verandering, tot ommekeer. Ommekeer bij onszelf en de ge meenschap die we vormen. Omme- kaar, opdat de ene mens de andere rechtvaardig en gelijkwaardig be handelt. Voor de vooruitgang en ontwikke ling van de mensen in de ontwikke lingslanden is onze ommekeer de zin en de ziel van het geld dat we voor de vastenaktie geven. Geld zonder de bereidheid ook hier te verande ren is waardeloos voor veranderin gen ginds. Want het een hangt met het ander samen. Het moet een om mekeer ommekaar zijn. Evenals vorig jaar werken de zes dekenaten van Noord-Limburg (Venlo, Tegelen. Helden, Gennep, Horst, Venray) weer samen in de „Vastenaktie Noord-Limburg", een voor Nederland vrij unieke vorm van samenwerking die ook elders navolging begint te vinden. In 1975 heeft Noord-Limburg zoals bekend zich georiënteerd op Vastenaktie- projekten in Indonesië en het aan grenzende Papua New-Guinea waar voor een bedrag van bijna 250.000 bijeen werd gebracht. Dat was zo'n 35.000 méér dan gevraagd was, zo dat Noord-Limburg nog extra-pro- jekten in Indonesië heeft kunnen fi nancieren. Een prachtig resultaat. Ditmaal wordt uw medewerking gevraagd voor West-Afrika. De pa rochies van Venray-centrum hebben echter besloten om nogmaals een In- donesië-projekt (28.000 gulden) voor hun rekening te nemen, terwijl evenals vorig jaar ook de Neder landse Stichting voor Leprabestrij ding in de drie noordelijke dekena ten een gedeelte van de opbrengst (men denkt aan ongeveer f 10.000) krijgt voor een lepraprojekt in West Afrika. Zoiets in Venray te kunnen ver wachten, daar geloven we zo een, twee, drie niet in, lijden we mis schien aan een minderwaardigheids complex. Maar dan komt diezelfde televisie ons te hulp want in de laatste vuist van Willem Duys was Marjon Lamb riks te zien en te ho ren, die dezelfde Duys een toekomst voorspelde als Christine Deutekom, vroeger een eenvoudige Nederland se huisvrouw, nu de grote ster bij de Zaterdag 13 maart een optreden in de soos van Michael Music Brown. Michael werd geboren in Hollywood en bracht op jonge leeftijd zijn tijd door rond de filmstudio's. Hij ver kocht er kranten en deed mee aan t.v.-shows voor kinderen. Hij stu deerde klarinet en tenor-sax en hij werkte in drumbands, kamerorkes ten en kleine danscombo's. Hij leerde acteren bij de Actor's Stage te Hollywood, daarnaast stu deerde hij geschiedenis, filosofie en literatuur. Hij speelde mee in diver se theater- en t.v. produkties. Na dit alles nam hij het besluit ich bezig te gaan houden met folk muziek. Hij gaf konserten in jon gerencentra, koffiehuizen eet. in. Frankrijk. Maakte een solo-toernee door Marokko in het kader van het uitwisselingsprogramma van de V.S. In Frankrijk formeerde hij de groep Earth People voor konserten en t.v.- optredens en maakte een l.p. met Jacques Yvart. Voordat Michael naar Nederland kwam, woonde hij op Mallorca met David Allen (ex-Soft Machine) en maakte deel uit van de groep Gong. Hij maakte nog een toernee langs de universiteiten in de V.S., gaf met een grote band konserten in diver se plaatsen en met Bernie Griff een l.p. Sindt kort is hij dus in Nederland en wil gaan optrden in jongeren centra. De nummers die Michael brengt zijn eigen nummers en beslist de moeite waard om een avond naar te luisteren. Zaterdag beginnen we rond de klok van 8 uur en de entree voor leden is 2.50. Nog een weetje voor iedereen: Voortaan zijn we ook zaterdags middags geopend van 3 tot 6 uur. Tot dan. -Team Progrmama bekendste opera-gebouwen in de wereld. Trouwens Willem Duys had het gemakkelijk met voorspellen, want Marjon, die na hier ontdekt te zijn door Toon Hermans, toen naar We nen trok, is daar een van de groten van de Volksoper. Welnu deze Marjon Lambriks zingt nu in Venray een der hoofd rollen. Naast haar staat Peter van der Bilt, die opera-liefhebbers mis schien wat beter kennen, en waar van de Weense kranten zijn laatste rol in Don Giovanni in de Wiener Staatsopera een „uniek" gebeuren noemen. Dezelfde rol, die hij hier speelt en zingt. Wie nog twijfelt over de kwaliteit doet misschien goed even de voor geschiedenis van deze opvoering in Venray te leren kennen. Een vol waardig schouwburgprogramma zon der een opera, is feitelijk ondenk baar. Daarom dat alle Limburgse schoiiwburgdirekties op zoek gingen naar een opera-produktie, waarvan het aanbod echter dit jaar maar be perkt was en niet altijd even goed. Men besloot toen in samenwerking met de kontakraad Limburgse schouwburgen en het Limburgs Symphonie Orkest een eigen produk- tie op te zetten, waarbij voorop stond dat er wel kwaliteit moest ko men. Men wist beide hoofdrolspe lers die nog deel zullen nemen aan de beroemde Salzburger Festspiele, te engageren, mede dank zij gewel dige subsidis. De Limburgse schouwburgdirek- ties hebben dus hun hals wel heel ver vooruit gestoken om werkelijk iets goeds ten tonele te brengen en dat alles tegen aanvaardbare prij- AFDELINGEN NOORD LIMBURG Maandag 22 maart a.s. komt Mar tin Konings, lid van de Tweede Ka mer, praten over het belang van landspolitiek in gemeenteraden, ook van kleine gemeenten. Deze voor dracht, waarin o.a. aan de orde zul len komen de problemen rond rijks weg 73. ontzandingen, gemeentelij ke herindelingen en openbaarheid van bestuur, zal plaats hebben in café Verstraelen, Geysterseweg 7 in Wans sum. Graag tot ziens. Repetitie a.s. dinsdag om 7.45 uur. We beginnen dan met de cursus no- tenlezen, enz. Zondag 21 maart ons zondagmor genconcert in de Schouwburg, sa men met het Mannenkoor „M.C.V. 1898" uit Goch (Duitsland). Op 14 maart om 2 uur nm optre den van de bekende Engelse Groep „The Poodles". Entree 1,— Hallo jongens en meisjes, Mag ik, Mary den Urste, namens de raad van eif en de narren, jullie bedanken voor de fijne karnavals- dagen die we samen gehad hebben- Ik hoop dat we nu weer een jaar kunnen sparen, zodat we er volgend jaar nog een doller festijn van kun nen maken. Alaaf. Dat Willem Duys ons nu reeds diets maakt, dat zo iets over enkele jaren onmogelijk zal zijn omdat Marjon Lambriks dan even onbe taalbaar geworden is als nu Christi ne Deutekom, is nog eens een onder streping van de kwaliteit van dit gebeuren. 16 maart is deze voorstelling in Venrays schouwburg en men kan te- reert voor 13,en 15,50, terwijl groepen, 65 plussers en C.J.P-ers nog reduktie krijgen. We kennen in den lande en zeker in Venray nog geen operatraditie. Misschien dat deze uitvoering en met deze stemmen de eerste stenen daartoe kan aandragen. Zaterdag 13 maart is er weer een disco-avond. Deze is voor boven de 14 jaar. Wij hopen dat iedereen aan z n pasje denkt, maar ook dat hij of zij er voor zorgt dat de foto aan wezig is. De entree is weer zoals voorheen 50 ct en voor degenen die nog geen pas hebben kost een pasje i_ Dan tot ziens a.s. zaterdag in ons jeugdgebouw Den Dissel. Op maandag 15 maart a.s. wordt er aan alle postzegelverzamelaars- (sters) van Venray en omgeving ge legenheid geboden tot ruilen. Vanaf 20.30 uur bent u van harte welkom in de zaal van café C. Veerhuis. Henseniusstraat 13 te Venray. Voor de buitenwacht is dit het eerste bericht over het Kindervakan tiewerk 1974. Omdat het komend jaar voor het K.V.W. een erg bijzon der jaar is, willen we toch al in een vroeg stadium een tipje van de sluier oplichten, voor belangstellen den en belanghebbenden. Komende zomer viert het K.V.W. n.l. het 25-jarig jubileum. Zonder overdrijving kunnen we wel stellen dat het K.V.W. Venray een van de weinigen in Nederland is die al zo lang aktiviteiten voor knderen orga niseert, tijdens de vakantiemaanden. Omdat we dit jubileum niet zon der meer voorbij willen laten gaan zijn wij (het bestuur van de stich ting K.V.W. Venray en omgeving) al vanaf begin januari bezig met de voorbereidingen. Tijdens de eerste vergadring werd besloten dat de aktiviteiten dit jaar gehouden zullen worden in de we ken 19 t.m. 23 juli en van 26 t.m. 30 juli. Via de scholen krijgen de kinde ren hierover natuurlijk weer de no dige informatie. Omdat we dit jaar wellicht meer kinderen krijgen die mee willen doen, willen we de ou ders nu al met enige klem verzoe ken de kinderen op te geven via de door de school verstrekte formulie ren en niet nog weken daarna om dat dt voor het bestuur en de hoofd leiding die met de organisatie belast is nogal wat extra werk met zich meebrengt. Vóór het concert, om 10 uur, zin gen beide koren de hoogmis in de Vredeskerk. Mocht U voor een repetitie ver hinderd zijn, meldt U zich dan af bij Mevr. Pouwels, tel. 2349 of bij Mevr. Giesberts, tel. 2903. VENRAYS GEMENGDE ZANGVERENIGING Dnsdag 16 maart, 19.30 cursus no- tenlezen en stemvorming tweede deel. Om 20.00 uur repetitie voor het gehle koor. De repetitie wordt ge houden in de Essel, Ursulastraat. Maandag 22 maart, 20.00 uur repe titie in de kapel van St. Jozef, Over- loonseweg 2. Dinsdag 23 maart repetitie als op 16 maart. Zaterdag 27 maart 11.00 uur me dewerking Eucharistieviering t.g.v. vijftg-jarig professiefeest van Zus ter Francina, eveneens in de kapel van St. Jozef. Indien U verhinderd bent, dan ge lieve U zich af te melden bij: J. Steijlen, Kolkweg 3, tel. 1221 of Mw. Manders-Weijers, Wilhelminastr. 4, tel. 4001. Om het jubileum een extra feeste lijk tintje te geven zal er een offi ciële receptie gehouden worden waarover we nu nog niet in detail kunnen treden. Aangezien het K.V.W. aktiviteiten organiseert voor kinderen willen we ook dit jaar iets speciaals aanbieden. Dit extra feestprogramma zal op za terdag 24 juli worden gehouden voor de kinderen van de eerste en de tweede week. Hoe een en ander er konkreet uit zal komen te zien is op dit ogenblik nog niet te zeggen, maar daarover zullen wij t.z.t. nog uitvoe rig terugkomen. Hallo jongelui, Vrijdag 12 maart hebben we weer eens een groot disco-bal. Hopelijk komen jullie allemaal, dan maken we er weer een gezellige boel van. Tot vrijdag - Zaterdagavond 13 maart is JUM weer open voor iedereen van 15 jr. en ouder. Vorige week was het lek ker druk en erg gezellig. Als jullie weer allemaal komen wordt het na tuurlijk weer zo leuk. Het bier is koud en daar zorgen Nellie en Tea voor. De muziek is erg goed want Henk zit er achter. Kortom het wordt weer 'n knal avond. Groetjes en tot ziens in JUM, De leiding. ik SPRIJS aling) ons afgelo- 5 en waar- itgave mei er te atfn gezicht liet i eigen be- 1 mogelijk- s medewer- ►or Noord- krant op ten worden, ik dat op wijken van l en Maas. vel van re- wordt f samenge- vrachtauto, Isberg kon vrachtauto elsteyn niet ■ndat op het rrillen zijn geraakte in ■echter trat rechter zij ig haaks op ;en. De ge- ?t voertuig de bestuur- lardig letsel Oud Ajax dt het voet- rogels offi- sdstrijd Pa- Oud Ajax. 3 om 3 uur. dgenc spe- ijaak Swart v, van Dui- rins, Klaas •iet Cuder- phok, Dick Ier als ver- Paradij svo- er bekende ïgen aan de verenigings- Melderslo. etbalmiddag derslo. ting op ont- an eenieder dagtekening schriftelijk iliging van ig van de de gemeen- mders voor- urgemeester :te id de sn er >e et to sa t in in 'n I- »- ït >- --?aj •-<1

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1