Het Promenadeplan Grotestraat remmen 1 Venrays Mannenkoor uenroue Kath. Vrouwengilde SCHOOLZWEMMEN Jaarvergadering Wit Gele Kruis Gverloon Jaarvergadering Tuinbouwvereniging Gverloon Memisa collecte Gverloon BTIENSTRH VRIJDAG 6 FEBRUARI 1976 Nr. 6 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS EN MUNCKHOF B.V. VENRAY \A/CC|fD| A H VOOD X/CKIPAY K=K1 HMQTD C|/CPü ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJ IS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 WttlVDLAU YvJVJK VC1>II\MT EIN U/rl J I f\ LIVE IN PER HALFJAAR 10,— (uitsluitend bij vooruitbetaling) DRUK EN UITGAVE VAN D! GROTESTRAAT 28 POSTBl Zoals wij reeds uitvoerig bericht ten, en aan de hand van een schets ontwerp illustreerden wordt de Gro testraat in de nabije toekomst voet gangersgebied. De gemeenteraad heeft zich er in zijn laatste vergadering mee accoord verklaard en 793.600,te beschik king gesteld cm de plannen te ver wezenlijken. Ook de belanghebbende midden standers hebben zich ermee verenigd dat wil zeggen: 42 van de 44 gebrui kers en/of eigenaren. Het genoemde bedrag van 793.600 behelst niet alleen de aanleg van de bestrating, het planten van bo men, het plaatsen van zitjes en het maken van fietsenstallingen. In dat bedrag is ook inbegrepen de ver nieuwing van de bestaande riole ring (anno 1928); de werkzaamhe den door de PLEM en Limagas, de telefoondienst van de PTT en de waterleidingsmaatschappij. Alles bij elkaar zo'n 182.600, Blijft dus op het promenadeplan drukken 'n restbedrag van 611.000,-. Daarvan neemt het rijk als 'n soor tement subsidie 50% voor haar re kening. Dat betekent dat de prome nade uiteindelijk nog rond 300.000,- gaat kosten. Dat bedrag wordt nu gedeeltelijk door de gemeente be taald en gedeeltelijk door de win keliers. Deze laatsten hebben onder ling een verdeelsleutel gemaakt, aan de hand waarvan ieders bijdrage werd vastgesteld. Voor die winke liers die te kennen hebben gegeven niet te willen deelnemen, of uitein delijk toch niet bereid blijken te zijn hun bijdrage te leveren, zal een baatbelasting in het leven worden geroepen. Van gemeentewege heeft men in tussen nog een voorlichtingsavond voor de winkeliers van de Grote straat georganiseerd, waarop met de heren architecten 't bestaande plan nog eens werd doorgesproken. Wij zigingen kwamen daar niet aan de orde, wel de entourage van het ge heel. Dat er 21 bomen in de straat komen vond men wel goed, maar dan a.u.b. bomen die blijvend groen zijn. Dat bladeren vegen vond men kennelijk maar niets. Ook moesten die bomen niet te hoog en te breed groeien om uitzicht van de vele bo venwoningen niet te belemmeren. Omtrent de uitvoeringswerkzaam heden hoopte men dat de zaak nog voor de bouwvakvakantie geklaard zou zijn. Zo niet, dan rekende men er op dat de werkzaamheden eerst na de Venrayse kermis zouden wor den hervat. Ook de overlast aan het winkelende publiek wilde men tot een minimum beperkt zien. Zoals bekend zullen de werkzaam- direkt na carnaval worden aange pakt. Uw makelaaj Makelaardï] Projektontwikkellng Hypotheken Verzekeringen Beheer Taxaties Stienstra Venray BV Venray, Stationsweg 11 Tel 04780-4438* Botsingen met materiële schade Op de parkeerplaats onder het ziekenhuis wilde de 28 jarige be stuurster van een personenauto mej. P. R. de door haar bestuurde auto achteruitzetten maar ze lette niet voldoende op en de auto botste te gen de geparkeerde auto van de 25 jarige J. K. op. Materiële schade. Op de Leunseweg ter hoogte van de Paterskerk botste de bestel auto bestuurd door de 23 jarige B.J. uit Venray achterop een stoppende auto bestuurd door de 35 jarige mej. P. v. d. M. uit Venlo. Deze stopte om passagiers in te laten stappen. Alleen materiële schade. Op de Harpstraat verloor de bestuurder van een personenauto de 30 jarige H. H. uit Venray de macht over het stuur, omdat de door hem bestuurde auto in een slip geraakte en daardoor op het voor hem ver keerde weggedeelte terecht kwam, juist op het moment dat een perso nenauto bestuurd door de 27 jarige P. v. L. naderde. Maar ook hier bij de botsing alleen materiële schade. Het niet voldoende rechts hou den was oorzaak dat op de Eind- straat een botsing ontstond tussen twee personenauto's welke elkaar tegemoet kwamen en bestuurd wer den door de 22 jarige H. H. uit Ven ray en de 25 jarige H. R. uit Over- loon. Ook hier alleen materiële schade. Op de kruising bij de Paters kerk was het niet verlenen van voorrang oorzaak dat er een botsing ontstond tussen de personenauto's bestuurd door de 32 jarige W. W. uit Laerbruch (Did.) en de 29 jarige C. H. uit Venray. Eerstgenoemde be stuurder verleende geen voorrang aan de bestuurder van de ander au to welke van rechts kwam. Ook hier alleen materiële schade. Donderdag 5 februari om 19.30 re petitie vóór le en 2e tenoren en om 20.00 voor het hele koor. Circus Mök Zondag 8 februari om 11 uur re petitie Hofkoor. Donderdag 12 februari om 19.30 repetitie bassen en baritons en om 20.00 voor het hele koor. Afmelding uitsluitend bij dhr. H. Gommans, Niessenstraat, tel 2687 of Hotel de Zwaan, tel. 1279. Peel en Maas voor advertenties Dinsdag a.s. repetitie om 20.00 uur in het zaaltje achter café „In den Engel". Na de repetitie korte bespreking in verband met het Paasprogramma. Bij verhindering graag uw afmel ding bij mevr. Schrooten, tel. 3309, of bij mevr. Pouwels, tel. 2349. Maandagavond 9 februaria.s. om half negen belegt de wijkraad haar maandelijkse openbare vergadering in het wijkcentrum „De Kiosk". Het bestuur zal o.m. aandacht be steden aan de mogelijkheden om de wijkbewoners meer betrokken te la ten zijn bij de aktiviteiten van de wijkraad, werkgroepen en kommis sies; het nader onderzoeken van het gebruik van de diensten van de werkgroep „Oppascentrum". n.a.v. Het jaarverslag 1975 van de wijkraad zullen de werkroepen en kommissie omtrent het funktioneren en bezetting nader onder de loupe worden genomen en waar nodig worden aangepast. Tevens zal het voorstel worden besproken om de financiële verant woordelijkheid van de werkgroepen los te koppelen van de wijkraad en daarnaast zal worden bekeken wan neer een ontmoetingsavond voor de nieuwkomers in de wijk, in samen werking met het gemeentebestuur, kan worden gehouden. Iedere wijkbewoner is op maan dagavond welkom. AFD. VENRAY Secr. N. de Graaf-WUnen Mastbos 2, tel. 2879 pende koude met 14 graden vorst. De politie kon de eigenaar van de dieren, de 37 jarige paardenhande laar T. uit Bakel, opsporen. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt terwijl de dieren op kosten van de eigenaar elders zijn ondergebracht. Maandag 9 februari a.s. om 20.00 uur is er in de foyer van de schouw burg een bijeenkomst. Op deze avond zal de heer O. Jansen uit Sweykhuizen, moderator, een lezing houden getiteld: „Com municatie jong-volwassenen en ou ders". Het is de bedoeling van de heer Jansen een korte lezing te hou den en daarna tot een gesprek over en weer te komen, waarbij hij o.m. zou willen ingaan op de vraag: „Verandert de jeugd nu sneller dan vroeger?" Wij rkenen graag op uw belang stelling. Transcedente Meditatie in Venray Donderdag 12 februari om 20.00 uur geeft de heer Jung, leraar in de TM-techniek, een introductiele zing in de Schouwburg. In deze vrij toegankelijke lezing zal aan de hand van wetenschappelijk onderzoek uitgebreid worden ingegaan op de effecten van deze techniek, die 2- maal daags een kwartier wordt be oefend. Voor informatie kan men zich wenden tot het centrum voor het TM-programma, Antoniuslaan 4 te Blerick. Tel. 077-31595.- Op de in Hasselt (België) gehou den internationale zwemwedstrijden voor middelbare meisjesscholen heeft de ploeg van „Jerusalem" en kele leuke successen geboekt. Jac. Geurts, Piëta Beckers en Ingrid Thomassen kwamen na selectiewed strijden in de finale van him onder delen. Bij de estafette 10 x 25 meter vrije slag werd Jerusalem 2e. In het totale klassement van 21 scholen uit Duitsland, België en Nederland eindigde de Venrayse ploeg als 3e. Dierenkwelling In een weiland langs de Deume- seweg ter hoogte van het Brukske, liepen drie paarden in de winterse koude. De verzorging liet te wensen over en een beschutte plaats voor de dieren was er niet, in de sner Dinsdag 10 februari jaarvergade ring Wit-Gele Kruis in Hotel Beu- kema, aanvang 20.00 uur. Sprekers: Dr. Burger, Overloon en v. d. Kroon, Oisterwijk, welke zal spreken over Veilig Verkeer. Donderdag 12 febr. jaarvergade ring Tuinbouwvereniging afd. Over- Icon in Hotel Beukema, aanvang 20.00 uur. De kollekte v an afgelopen zondag in de H.H. Missen ten bate van Me misa, heeft de mooie som opge bracht van 1420, Pompei® Wörum den duuvel gcnne Caselse jong ien de hèl wil „Veldeke" de vereniging voor Limburgse volks cultuur, heeft een lijvige bloemlezing uitgegeven uit de Limburgse dialectenliteratuur. Het boek werk is getiteld „Mosalect" en geeft van vrijwel elk'Limburgs dialect een of meer literaire bij dragen. Wy troffen er ook twee verhalen aan over het Venrayse land, die wy zowel wat be treft de verhalen op zich als de schrijfwijze van veel oude Venrayse woorden, zo interessant von den, dat wij ze onze lezers niet willen onthou den. Deze week publiceren wij het eerste ver haal van de schrijver Th. van de Voort. 't Waor nog ien den tied, dat de Paus nog ien Casele* woonde. Toe waore ien Casele nog mer èn haffel vol meense en enne bok. Lucifer, den baas van hieronder, haj van alles wat ien de hèl, van ieder plaats wat, en van èllek sort, mèr enne Caselse jong waor ie nog noeït an 't lief kunnen komme. En dao prakkezierde ie nou hieël daag over, hoe dat ie den enne te pakke kós kriege. Hej trok zich de haor uut de kop, en ie liep den hieëlen daag rónd mit en zoer smoel en hej haj schel koppien van 't dinke. Ma daor op enne goeie kieër, dao klaorde zien gezicht op. „Jao," zei ie ien zien eige, „den zal ik hale." Bej de Paus haj-je. ze inne knech, Knotten Toeën. Hieël erg slim was den nie. „Van zó'n, dao gaon der zeuve van ien ieëne krintekoek", zeië de meense. Ma op zien manier was ie toch ók wir nie dom. Hej zaat zó vol streek as ennen bok vol keutels. 't Liefst van alles zaag ie jóng megjes. As die ien de buurt waore was Toeën nie weg te slaon. Worre d'r dan van die megjes bej, die deje of ze niks van de jonges wójje wieëte, dan zei Toeën altied: „Glöf 't nie, went alles moest* wat van de katte kump." En as-ie dan mit de ander jónges uut was en d'r kwaam zo'n lief biëësje nève, dan zei ie altied: „Die haj ik nog liever gruun as enne pastoeër gebraoje." Zoeë waor ie; kwaod deej ie anders nie. Ieërlik waor ie as gold. Eiken heilige gaaf ie ziene was. De grutste fout die ie haj was, dat ie zó lui was as enne wegkretser. As den boer um nie achter de vère zaat, lei ie den hiëlen daag mit zien lui gat ien 't gras. Dat haj ie gelieërd as ie mit de schup nao de Pieël mos. En lui meense, dat wette wel, dao haj 't den duuvel op. Zoeë was 't zómmer ge- worre, en de procme wasse riep. Op inne middag lei Toeën bej den Paus onder den proemeboeëm. Hej kós 't zoeë hebbe van daag. 't Waor zónnen halve Zondag, zónder schon himd an. De erm wied van zich aaf en de bieën wied uutèn, zoeë lei ié dor te snurke dat de grónd daverde. Opens viel d'r èn proem nevve ziene kop aaf. Dao wurd ie wakker van. Hej kreeg d'r zin ien, want ie haj enen druëge kèl van 't snurke. Nog ieën viel d'r, en nog èn. Hieël lui rapte ie ze op en staak ze ien de mónd. „Nou gin mer, as 'k d'r nog èn opraap, dan mug den duuvel mej kómme hale." Krek haj ie dac gezed, of dao viel d'r èn vlak bej 'm, zó'n lekker dik, mit zó'n fijn roeëj Wengskes, dat 't water um uut de mond liep. As van eiges ging zien hand nao de proem toe èn vur dat ie 't eiges ien de gate haj, haj ie ze al óp. Toew ging ie mar wir lui ligge en net wój ie beginne te snurke, toen ie gewaar wórd, dat er iemand nèvven 'm stónd. Hej duut de oeëge ope en wat zuut ie dor? Enne uutgeschudde lèllike kèl, as enne netten hieër angetrókke, mar mit roj oeëge, inne spitse neus as énne klauw, en énne geitesik, stöt 'm dao an te greze*. Toeën vuulde inne schuver over ziene rug loeëpe, mer ie haj toch nóg de kraasj um te vraoge: „Wie ziede?" En 't antwoord kwaam pront, mar 't kwaam as uut innen haole poest*: „Ik ben den duuvel." De haor ginge Toeën rechtóp staon, en ie deej ien de bóks van engst. Toch wój ie zich groeët halde. „Wat motte hier, verdomme?" vroeg ie strant*. Mar den duuvel begós vals te grinneke en zei: „Ik kóm ów hale. Dink mer is an die proeme. En nou gèn kómplcmcnte mer, went mit gódde." En of Toeën al spartelde en kwekte as èn mager kocske, den duuvel greep 'm bi-j de nek en stopte um ien énne groeëte wieje zak. Mit twieë hand greep ie de zak óp en goeëide um met inne zwaai op ziene rug. En mit die zwaor vracht trok ie Op de kerk an. Dao stapte den duuvel hin mit de spartelenden Toeën op de nek. Mar Toeën was gèn licht kèlke en den duuvel haj d'r zat an te höffe. Toe ic bej de koster was, haj ie 't zó werm, dat de zwieët um nevve zien puët liep, en zien druëg tóng um èn handbrieëd uut ziene lillike kóp hing. „Alles op zienen tied, en boekeskoek ien den herfst", zei den duuvel bej zien eige, „mar ik goj èn potje bier drinke bej de koster. Misschien kan ik nog zake doen," brómde-n-ie, „want de koster wet altied van alles." De zak mit Toeën d'r ien goeët ie onder de hèg, en ie stapt naor binne. En geliek haj ie. De koster wis van alleman wat, en hiel 'm langen tied an de praot, en ze haje dor bier van Paoters vetje* en dat was goei. Onderdehand dat Toeën dao lei te spartele, kwaam Pier van 't Moezenhool mit zienen bok over de wèg te trekke. „Wat lit daor te spartele", dócht Pier en ie trók d'r mit zienen bok naor toe. Pier schopte is tège de zak, mer dao begós dat mij dao van binnen ien te spektakele en te kriese as en verke dat ien de riek hingt. Mar Pier was nie bang. Hej bögde zich ovver de zak hin en vroeg hieël nuchter: „Wie zit dao ien?" „Laot mej d'r uut, laot mej d'r uut!" kwekte Toeën. „Bin ma zuut jóng," zei Pier, „zèg mej mar uurst, wie dat ge ziet. Ik bin Pier." „Pier! Pier!" schrewde Toeën, „laot mej d'r uut, ik bin Toeën van de Paus." Pier knopte de zak los, en dao kwaam Toeën d'r uut mit èn gezicht as aide todde.* „Mar jóng," zei Pier, „wat hedde gej gemakt." Toew vertelde Toeën wat er gebeurd was. „Stopt cr ówen bók ien Pier," zei Toeën, „ik zal um ow goed betale." Pier liet zich bcpraote. Ze stopde den bók ien de zak, en toe d'r gauw tussenuur. Efkes later kwaom den duuvel uut de kafé mit èn half stuk ien de kraag. Hej pikt de zak en smiet um mit énne smak op ziene rug. En dao stapt-n-ie óp Horst an. Toew ie óvver de beek was kwaam ie dao, wor vroeger de galg stónd van 't kastieël van Horst. Dao zien veul dieve en dcugniete naor de hel gevare. De grónd spróng ope, en èn vlam schoot zó hoeëg as enne miet nao de högte. Den duuvel voer nor de hel mit zien vracht. Onder stónd Lucifer al te wachte op den buit. „Hedde um?" vroeg ie. „Jao," zei den duuvel, „en 't is énne vette, huuër!" Lucifer wreef zich ien de hand van plezeer. „Dat hèdde goed gedaon, jóng," zei ie, „laot is kieke." 't Deej den duuvel goed, dat ie zoeë gemoekt* wier en gauw knöpte-n-ie de zak los. Mit énne sprong kwaam den bok uut de zak krèk mid den ien èn nést mit jong duuvels. En dao ging ie te kieër. Hej stiet en schopte wat ie mer rake kós: zeuve jóng duuvele waore kapot. Hieël de hel liep bejèn en 't was èn gejank en gebrul of de wèrreld verging. Bove alles uut klónk 't gebrul van Lucifer: „Wat hedde ge makt! wat hedde gemakt? D'r uut mit dè Caselse!!" De hel vloog ope en den bok vloog ovver de beek hin tot ien Casele, wor 't erme bieëst bleef ligge mit twieë gebroke puët. Dao vónd Pier uut 't Moezehool um trug. Hej hèt um afge- makt en begrave. Mar ien de hèl hèt Lucifer plechtig gezwore bej de pluum van ziene start, dat er noeit ginne Caselse jóng mer ien de hèl zuj werre binnen gelaote. Went die worre veuls te lómp en vernielden d'r mier as ze d'r goed mieke. En daorum komt er ginne Caselse jong mer ien de hèl. Th.,v.d. Voort

Peel en Maas | 1976 | | pagina 5