TT Statenkring horst hield politiek cafe Alleen geld is oorzaak van uitblijven zuiveringsinstallatie Overleggroep huuraanpassingen Schouwburg 4163 Leerienl Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN EXPERIMENT GESLAAGD uenrpne Zondagochtend concerten !|J§|I' g TELEFOON s NOOD VRIJDAG 23 JANUARI 1976 Nr. 4 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) De KVP in de Statenkring Horst is mede in verband met de vele ver anderingen in politiek opzicht, al langer zoekende naar een methode om de leden meer te betrekken in de politiek. Juist de verwarringen wel ke er de laatste tijd zijn ontstaan, mede door het al of niet doorgaan van de CDA, hebben een en ander versneld. Er was te weinig kontakt met de achterban en om dat te door breken, heeft een kleine kommissie in het Statenkringbestuur getracht dat kontakt e hersell'en en zo moge lijk te aktiveren. Zaterdag was gedurende drie uur een gèluidswagen in aktie in de ge meente Meerlc^Wanssum om-belang stellenden nog' eens te wijzen op de mogelijkheid zondagmorgen in kon takt te konten met de afgevaardig den middels een zgn. Frühschoppen. WANSSUM Wij hebben de politiek, verant woordelijke mensen in Noord Lim burg op hun treffen gevolgd en we waren o.a. in café Poels te Wans- sum waar -Mevr. van Soest-Jans beken, voorzitster van de KVP Lim burg; het Statenlid M. v. d. Sterren; de wethouders Rutten uit Wanssum en Geurts uit Horst met statenkring- besuiirsleden het forum vormden. De heer Jacobs, mede geestelijke vader, van deze nieuwe vorm, dacht nog eens terug aan de tijd van vroe ger toen het grootste gedeelte van de Noord-Limburgers lid waren van de KVP. Waar rijn ze gebleven de aktieve bestuursleden van weleer, zo vroeg de heer Jacobs zich af, waar zijn de aktiefste kleinere plaatsen gebleven? Toch waren de organisatoren voor de Wanssumse opkomst meer dan tevreden, terwijl de provinciale'voor zitster mevr. van Soest-Jansbeken de stand vafi zaken rond de CDA nog eens duidelijk naar voren bracht en ook de innerlijkheden welke er mede door de standpuntbepaling van de heer Aantjes waren. Toch zullen de christelijke partijen een gezamenlijk front moeten gaan vor men tegen de andere grote partijen als de PvdA en WD. IN TIENRAY was de "publieke opkomst iets min der, maar daar was nog iets van het vroegere' te bespeuren, omdat de pastoor der parochie, kennbaar als priester^, naast het forum, bestaande uit de statenleden H. Emonts en Ch. v. d. Broek en leden van het kring- bestuur had plaats genomen. IN MEERLO was het zaaltje van café Coenders goed gevuld en bestond het formum c.a. uit het lid van de Tweede Ka mer drs. H. Nootenboom uit Venlo; mevr. Poels-Peters, statenlid en loco burgemeester G. Schols van Venray met leden van het Statenkringbe stuur. Om niet de vele onderwerpen wel ke op de verschillende plaatsen naar veren kwamen in herhaling te be spreken, willen wij de onhoudbare toestand van de baleybrug te Wans- sum-Wël-1, de kleine kernen-proble matiek, de kleine zelfstandigen, het streekplan, de bezuinigingen welke door dit kabinet worden doorge voerd, de landelijke politiek en de opstelling van de KVP, de grondpo- litiek, de milieuaspekten, de stand puntbepaling van de dorps- en wijk raden, de ouderparticipatie, de moei lijkheden rond de Venrayse inrich tingen en niet te vergeten de kon- tributie-inning van de KVP. Natuurlijk konden de forumleden niet altijd pasklare antwoorden ge ven- op alle vragen, zéker niet waar het .ging over de grondpolitiek en de milieuvervuilers. Wel werden hoopvolle geluiden gehoord. Zo zal binnen niet al te lange tijd de sla pende afdeling Meerlo-Wanssum weer tot leven worden gewekt. God zij dank, zo verklaarde het Tweede Kamerlid Notenboom aan het slot van de bijeenkomst, zijn wij weer terug op vaste punten in de dorpen. Het kontakt met de achter ban vond dit kamerlid belangrijk voor een juiste meningsvorming. Schroom niet, zo wendde hij zich tot de aanwezigen, om ons te roepen. Het is voor ons een noodzaak om daar aandacht aan te schenken. Dankbaar ben ik voor de gelegen heid mij in de KVP gegeven, om de achterban te ontmoeten. Het zal ze kér zijn vruchten aof'werpen in de toekomst. DE BERGERHEIDE Na afloop van de bijeenkomst kwaravhet Statenkringbestuur nog in vergadering bijeen om hun - stand puntbepaling kenbaar te maken rend een motie welke aan de KVP- CDA-bestuurders, aan de minister van Verkeer en Waterstaat, aan de staatssecretaris van CRM, aan het Provinciaal Bestuur van Limburg en de gemeente Bergen zou worden gezonden, betreffende de Gemeente en Bergerheide te Bergen, waaraan wij vorige week in dit blad een ar- Ir. Bongaerts van het Adviesbureau Bongaerts, Kuyper en Huis waard te 's Gravenhage heeft dinsdagavond tijdens een informele vergadering van de Venrayse gemeenteraad duidelijk gesteld, dat alleen geldgebrek er de oorzaak van is, dat Venray nog geen riool waterzuiveringsinstallatie heeft. De heer A. den Brok probeerde, nadat de deskundige een toelichting had gegeven op het Venrayse rioleringsplan, heel voorzichtig er achter te kemen wie de schuld was van het uitbly ven van de installatie. „Heeft het zuiveringschap Lim burg niet voldoende met klem van argumenten aangedrongen op de noodzaak van het beschikbaar stel len van ACW-subsidie?" wilde hij weten. „Hoe komt het, dat er wel voor anctere dingen geld beschikbaar komt en. niet voor het vervangen van die middeleeuwse vlceivelden in Venray?" Maar zowel Ir. Bongarts als wet houder Loonen konden met alle stel ligheid verklaren, dat 't Zuiverings schap er van alles aan had gedaan en dat men nu toch wel erg goede hoop had, dat over niet al te lange tijd het geld beschikbaar zal komen. „Overigens", zei de heer Bon gaerts, „het plan voor de zuiverings installatie dateert van 1952, terwijl het zuiveringsschap er slechts een paar jaar is. In dat geval verwijt de pot de ketel Vloeivelden, zoals in Venray, vindt men volgens de heer Bongarts ner gens meer. Deze avond werd een toelichting gegeven op het rioleringsplan van Venray, uiteraard in relatie tot de te bouwen rioolwaterzuiveringsinstalla tie. Omdat de Venrayse riolering dateert uit 1928 Venray was een van de eerste 'kleinere plaatsen, die een echte riolering kreeg zal in de kom een gedeelte moeten worden vervangen, deels i.v.m. oudersdoms- verschijnselen, deels in verband met diametervergroting. Daarnaast zal 'n groot gedeelte nieuwe riolering moeten worden aangelegd met pompgemalen en persleidingen. Het bestek Merselo is klaar, even als voor het laatste gedeelte van het hoofdriool, waarvoor de kosten voor rekening van het zuiveringschap ko men. In dit jaar komen de bestekken Castenray ,het restant van Oirlo. en voor de hoofdriolen Jclaar. De uitvoering moet gereed zijn als de zuiveringsinstallatie klaar is. De zuiveringsinstallatie is bere kend op 50.000 inwonersequivalen ten. De kosten hiervan werden be cijferd op f 15.000.000, tikel wijdden. Het bestuur van de Statenkring Horst van de KVP spreekt als haar mening uit, dat de problematiek rond de ontgrondingen in recreatief financieel-economisch alsmede in natuurw etenschappelijk opzicht der mate grote omvang heeft aangeno men, dat men hier niet meer kan spreken van een louter gemeente lijke aangelegenheid, maar meer van een regionale, provinciale, zelfs lan delijke problematiek en doet daar om een beroep op de provinciale overheid, als beleidsinstantie terzake van ontgrondingen, door overname van de verantwoordelijkheid bij te dragen tot een oplossing van een voor de betreffende gemeente te zware problematiek. Tevens doet het Statenkringbe stuur een beroep op de provinciale overheid alles in 't werk te stellen om te trachten in samenspraak met de daarbij betrokken instanties, zo als de rijksoverheid, provincie, ge meente en C.I.V. (ontgrondingsmaat schappij), op basis van de op ver zoek van het provinciaal bestuur in gestelde onderzoeken naar de na tuurwetenschappelijke en landschap pelijke waarde van de Berger- en Gemeenteheide, zonder materiële schade voor de kontraktpartijen, een zeer waardevol natuurgebied te spa ren, door een zo groot mogelijke be perking van de te ontgronden gebie den. In verband met de huurverhoging welke op 1 april a.s. ingaat, heeft de staatssecretaris van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening ge adviseerd in de verschillende ge meenten een overleggroep van huur ders en verhuurders in te stellen. De overleggroep moet huurders advise ren over het percentage waarmee de huur zal worden verhoogd. Volgens de staatssecretaris is het onjuist, wanneer voor alle huurwo ningen eenzelfde percentage huur verhoging zal gaan gelden. Immers de ene huurwoning is gunstiger ge legen dan de andere, terwijl er ook een onderscheid in kwaliteit tussen de diverse huurwoningen is. Om te komen tot een zo juist mo gelijke afweging van de huurprijs, is door het ministerie een woning- waarderingssysteem ontworpen, waardoor een zo verantwoord en evenwichting mogelijke richtlijn zou kunnen worden verkregen over de woonvorm en de ligging van de wo ningen, waarvan eventueel de huur zou moeten worden verhoogd. Een overleggroep, bestaande uit belanghebbenden (huurders en ver huurders), die zowel huurders en verhuurders zal moeten adviseren over het percentage huurverhoging, werd ook voor Venray mogelijk ge acht. Eind november werden door de ge meente Venray door middel van een publikatie zowel huurders als ver huurders, die menen in de overleg groep vertegenwoordigd te moeten zijn, opgeroepen zich zo spoedig mo gelijk op te geven. Hoewel het re sultaat van deze oproep zeer matig was, heeft men mede als gevolg van herhaalde aandrang van de zij de van de staatssecretaris in Ven ray toch doorgewerkt. In samenwer king met de gemeente Horst is de overlegggrcep samengesteld uit ver tegenwoordig (st) ers van de Vrouwen Adviescommissie, huurders, ambte lijke medewerkers van de gemeen ten Venray en Horst en van de Wo ningbouwvereniging „Noord Lim burg". Deze overleggroep heeft intussen de voor beide gemeenten te hante ren puntenwaardering opgeisteld en hiervan de beide colleges van b. en w. op de hoogte gesteld. Voor de gemeente Venray ziet de ze puntenwaardering er als volgt uit: LIGGINGSFACTOREN a) woonvorm puntenwaardering Eengezinswoning vrijstaand 15 twee aan twee 12 in rijhoekwoning 12 tussenwoning 10 Drive-in woning: hoekwoning 10 tussenwoning 8 Flatwoning: met lift alle etages 8 zonder lift let etage 8 verminderen per etage met 2 punten. stand tot het centrum en de aanwe zige voorzieningen anders dan de overige kerkdorpen gewaardeerd. Dorpen Afst. tot centr. woon- totaal voorzieningen dichtheid Leunen Oostrum Vredepeel Smakt Veulen Castenray Heide Merselo Oirlo Ysselsteyn LIGGING BINNEN DE WIJK De ligging zal per complex of per woongroep binnen de wijk dienen te worden bezien. Een zestal factoren kan hier een rol spelen waarbij voor iedere factor punten kunnen worden toegelegd: Toe te kunnen punten 1 Ontbreken van hinder door ex terne factoren (b.v. wegen, fa brieken, bedrijven, café e.d.) 2 2 Parkeergelegenheid 1 3 Ligging tuin 1 4 Uitzicht (b.v. aanwezighied van veel openbaar giroen, semi-open- bare voortuin. Het directe ge not van openbaar groen is hier bij belangrijk3 5 Voorzieningen (b.v. winkels en scholen in de wijk of in de on middellijke omgeving) 2 6 Speelgelegenheden (ontspan ningsmogelijkheid, waarbij als voorwaarde geldt, dat deze met openbare middelen tot stand zijn gebracht) 1 Bejaardenwoningen en vrijgezel- lenflats worden gelijk gesteld met eengezinswoning of flat. KWALIFICATIE VAN DE WIJK De woondichtheid in de buurt is in waardering als hoofdmotief- geno- men. Aantal mm per Aantal woning punten Ceptrum 790 9 Oost 740 8 Zuid 640 4 West 620 8 Veltum 470 7 Ncord-West 370 5 Brukske I 210 6 Brukske II 5 Mackenhof 3 Voor de kerkdorpen ligt de situa tie anders. Hier wordt de woondicht- heid gewaardeerd evenals de af stand tot de winkelcentra. Leunen en Oostrum worden i.v.m. de af- 71 kanaries gestoten Wederom werd bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van vogels. Deze keer verschaften onbevoegden zich toegang door verwijdering van een triplex plaat van de kanarie- hokken, staande achter de woning van J. R. Daaruit verdwenen 25 roodkleurige kanaries (mannen), 26 wit- en geelkeurige kanaries (man nen) en 20 wit- en geelkleurige pop pen. De totale waarde van de vogels bedraagt 1.000, Varken oorzaak botsing Het kijken naar een op de Hoog- riebroekseweg lopend varken, is mo gelijk oorzaak geweest dat de per sonenauto's bestuurd dofr de 23-ja rige H. v. L. uit Venray en zijn 37- jarige plaatsgenoot M. v. O. tegen el kaar botsten. Beide bestuurders hadden aandacht voor het feit dat men bezig was dat varken te grij pen. Het varken bleek ergens ont snapt te zijn. L. uit Venray deed la ter aangifte van het vinden van dat varken. Hij had het slapend langs de weg aangetroffen. Diefstal schapen De 43-jarige J. J. in Venray heeft aangifte gedaan van diefstal van 8 schapen en de waarde van deze acht schapen bedraagt circa 1500, Brand in slaapkamer Waarschijnlijk doordat een 4-jarig kind met een brandende kaars speel de, is er brand uitgebroken in de slaapkamer van de fam. P.M. wonen de aan Mackenhot Venrays politie was. snel ter plaat se en doordat zij de in brand staande matras en beddegoed uit het raam wisten te werpen, werd uitbreiding voorkomen. De gearriveerde brand weer behoefde niet meer in aktie te komen. De schade bedraagt 500, en wordt door de verzekering ver goed. Dodelijk verkeersongeval in Vredepeel Zendagavond omstreeks zes uur vond op de Midden Peelweg te Vre depeel een frontale botsing plaats tussen twee personenauto's. De 52-jarige bestuur Leo G. Korn- mann uit Gemert werd bjj die bot sing vrijwel op slag gedood. De be stuurder va nde ande re auto, de 26- jarige G. Bots uit Helden-Panningen en zijn naast hem zittende 25-jarige echgenote werden beiden met zeer ernstige verwondingen naar het Venrayse ziekenhuis vervoerd. Het 8-jarig dochtertje Monique van de eerstgenoemde bestuurder moest met verwondingen van lichte aard even eens naar 't ziekenhuis worden ver voerd. Beide auto's werden totaal ver nield. Naar de juiste toedracht wordt neg een onderzoek ingesteld. Aanrijdingen De 34-jarige bestuurder van een personenauto H. J. uit Bergen wilde de door hem bestuurde jiuto aan de rechterzijde van de School straat parkeren, maar bemerkte- te laat dat naast hem en bromfits reed, bestuurd door de 16-jarige M. v. d. M. uit Venray. Bij dit botsing bleef de schade tot het materiële beperkt. Op de Julianasingel was waar- schnijlijk alcoholgebruik oorzaak dat naar later bleek de 31-jarige be stuurder van een personenauto H. v. Z. niet de juiste koers volgde maar tegen een boom tot stilstand kwam. Er was alleen materiële schade. Een voorbijganger welke getuige was van de botsing pakte de autobestuurder de autosleutels af om hem het ver der rijden te beletten. Hij leverde de sleutels in bij de politie, maar toen deze ging kijken was de auto ver dwenen. Later op de avond hield de Venlose politie de bestuurder in zijn woning aan. Procesverbaal terzake het doorrijden na een aanrijding en het rijden onder invloed werden op gemaakt. Bij terugkomst op de parkeer plaats bij het Henseniusplein kwam de bestuurder van een personenauto W. G. tot de ontdekking dat zijn ge parkeerde auto beschadigd was.. De veroorzaker was pleiten. Verkeersmaatregel Aan de commissie voor openbare werken en verkeer zal advies wor den gevraagd over het voornemen van het college de samenikomst van wegen St. Jozefweg-Langeweg-Be- vrijdingsweg als voorrangssplitsing aan te duiden. Hierbij zal het ver keer van de St. Jozefweg voorrang moeten krijgen op dat van de Be- vrij dingsweg. Gebleken is, dat de St. Jozefweg en de Langeweg steeds meer ver keer te verwerken krijgen. Door de overgang door middel van een vloeiende bocht van de St. Jozefweg op de Langeweg ontstaat bij de weg gebruikers de indruk, dat beide we gen één doorgaande weg vormen, te meer omdat de aansluiting van de Bevrijdingsweg op de beide andere wegen minder goed opvalt. Geslaagden btj de brandweer De vier bevelvoerders bij de ge meentelijke vrijwillige brandweer, de heren W.,Clevers, F. van Els wijk, F. Verbeek en W. Swinkels zijn ge slaagd voor de cursus redding en brandbestrijding bij vliegtuigonge vallen. De brandweer van Venray heeft daardoor bevelvoerders; die in voor komende gevallen adequaat kunnen optreden, hetgeen met een vliegveld in het verzorgingsgebied van de brandweer en vliegvelden op be trekkelijk korte afstand, een vereiste mag worden genoemd. Johnny Kraayhamp op 29 januari in Venray Rondom Johnny Kraaykamp is 'n nieuwe show opgezet, door de pro ducenten van de Snip en Snap re vues. Dat betekent dus sketsjes, mu ziek, zang en dans in snel tempo af gewisseld. De teskten zijn c.a. van Toon Hermans en men heeft bepaald grote verwachtingen van deze gloed nieuwe show, die a.s. zaterdag in première gaat. Johnny Kraaykamp is een ras artiest en hij is vast van plan zich te revancheren op de slechte T.V.- shows die zijn naam geen goed heb ben gedaan. Aan het programma werken o.a, mee Helen Shepperd en Fred Kaps. Het wordt dus een amusements avond met voor elk wat wils. boekhandel van den munchhof is ook dinsdags de gehele dag geopend r i r—\ r%r>r-ii f4 <-i Repetitie a.s. dinsdag 8 uur in het zaaltje achter café „In den Engel". Bij verhindering graag uw afmel ding bij Mevr. Schrooten, tel. 3309 of bij Mevr. Pouwels, tel. 2348. Programma fanfare „Ons Genoegen" Oirlo: Alte Kameraden - Carl Teiike Grand Father's Clock - Geo Doughty Die Lustige Witwe - Lehar-Mellema El Paso, moro Gitano - Cees Vlak Die Alte Garde - Th. Furter Het mannenkoor „Limburgia" uit Blerick komt met het volgende pro gramma: Der Zigeuner (hongaars volkslied) P. Zoll He's got the whole world (negro spi ritual) R. Karsemeyer Drie Russische Volksliederen a. Korobusja T. Stolk b. Wozlje Retskie c. Kakoe Nasjek. PlOvi, plovi (pools volkslied) R. Simoniti Chevaliers de la table ronde (frans drinklied) R.. .Rats Weihe des Gesanges foresierkoor'uit „die Zauberflöte) W. A. Mozart Beim Kronewirt K. Schubing Dirigent is de heer Gerard Franck. 40 jarig dienstjubileum Op 1 januari 1976 was het veertig jaar geleden dat Br. Bonitus van Gils in dienst trad van het Psychia trisch Centrum St. Servatius te Ven ray. Daarvan was hij 38 jaar werkzaam op het medisch secretariaat en 25 jaar als hoofd van gencemd secreta riaat. Daar hij cp 31 januari tevens de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, wordt het jubileum tegelijk met zijn pensionering gevierd op vrijdag 30 januari. Na een H. Mis om half vier, is er van half vijf tot half zes gelegen- hedi om de jubilaris in Den Kerk dijk te feliciteren en tevens van hem afscheid te nemen. .■-iÜSS Ks§ys 4> p tUD Ber eik baret ijde n: Elke wérkdag van 9 tot half 11 's morgens en van 7 tot 8 uur 's avonds. De Algemene Hulpdienst kan u in elke situatie hulp bieden. Het is een groep mensen die zich vrijwillig inzet om een oplossing te vinden voor uw moeilijkheden Met wat voor proble men u ook zit kom er gerust mee over de brug I Bel 4163

Peel en Maas | 1976 | | pagina 9