Woonwagenkamp weer in het geding Ontwikkeling Rose Vlek klein VENRAY IN HET WEEKEND Venrays Mannenkoor WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PLAATS NU DEFINITIEF Spelcircus' brengt Venray in beweging in keukens in prijzen Hongerige dieven? Aangehouden Vrouwenkontakt- grgep Veltum Ingebroken in Levensschool Vernieling Brand in afval Materiële schade Verkeersbord sneuvelde Diefstallen in gymastiëkzaal Pas op voor zigeunervrouwen Cursus afslanken Groene Kruis Venray FILMVORMING Zondagochtend concerten F een huis kopen 1 een huis verkopenj VRIJDAG 16 JANUARI 1976 Nr. 3 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Omdat de betrokken regionale commissie bleef drammen, dat ook Venray een standplaats voor acht woonwagens aanwijst, moest de commissie voor ruimtelijke orde ning weer in het geweer komen. Zoals bekend had deze regionale commissie vorige aanbiedingen van Venray in de prullenbak gegooid omdat ze in haar ogen ongeschikt waren en was zelfs met eigen voor stellen gekomen, namelijk om een kamp te maken voor vier wagens aan de Wester Thienweg in Oos trum en een idem dito op de Ende poel in Merselo. Maar dat is in Venrays politiek onverkoopbaar want niet alleen legt men dan de daaruit voorkomende problemen bij de kleine kernen, maar bovendien krijgen die telkens van hogerhand te horen, dat ze hoogstens en alleen mogen uitbrei den voor autochtonen. Maar op deze manier zijn ze wel goed genoeg om woonwagenbewoners op te nemen. Dus dat feest ging niet door, reden, waarom men weer 'ris door Venray- centrum is gaan wandelen, om daar een plekje te vinden. Wilde men aanvankelijk aan de Overloonseweg achter St. Anna zo'n kamp maken, nu was aan het schui ven gegaan en had een plaats ge vonden in de buurt van de fabriek van Kupers, een goede honderd me ter vanaf de Smakterweg aan de Nieuwhuisweg. Daar was riolering, gas, water en electriciteit. 'n Twee de plaats was aan de Beekweg, on geveer op de hoogte, waar eertijds Burhenne zijn handel had, maar daar is geen riolering of gas. Een derde plaats tenslote was aan de Laagheidseweg, waar de gemeente een stuk grond heeft liggen, dat als kamp kan worden ingericht, maar waar ook geen riolering en gas is. Die plaatsen wilde men nu aan de regionale commissie aanbieden, die daar donderdag over vergaderde. De heren CLAESSENS, HOUBEN en THIJSSEN gingen meteen met dit voorstel mee. DE BRUYN bleek duidelijk een grotere voorstander voor het kamp aan de Laagheidse weg dan achter St. Anna, wat hij nog al geisoleerd vond liggen. Dat vond ook mevr. POELS-PETERS, die meende dat aan de Smakterweg van de zo gewenste integratie niets terecht zou komen. Maar die venden wethouder SCHOLS op zijn beurt weer tegen zich, die meende dat juist het feit dat men practisch aan de Smakterweg zit en dus aan een dicht bebouwde straat in Venray- centrum de integratie ten goede zal komen. Het college had de Laagheidseweg onderaan gezet, omdat men dan fei telijk het kamp gaat leggen in een nog cp te zetten bestemmingsplan Brabander, wat wel eens grote moeilijkheden in de toekomst met zich kon brengen. Want dan zal het niet eenvoudig zijn om zo'n kamp te verhuizen, ge zien het feit dat hierin nog al wat geïnvesteerd moet worden. DE BRUYN drong er op aan, dat, welke plaats men ook kiest, de be woners van de buurt rondom in spraak krijgen. Dat zal toch wel moeten, want voor alle drie plaat sen moet het betreffende bestem mingsplan veranderd worden en moet er mogelijkheid zijn eventuele bezwaren naar veren te brengen. Ook werd nu opgemerkt dat het wel fraaie theorie is dat die woonwa genbewoners hun handel niet bij de wagens mogen hebben, maar wie houdt dat tegen en hoe. Na lang en breed over en weer gepraat werd dan besloten dat in deze volgorde de plaatsen aan de regionale commissie zouden worden aangeboden, al bleven DE BRUYN en mevr. POELS hun eerder ge noemde bezwaren handhaven. En dat mocht dan van mevr. RUTTEN- TIELEN donderdag in Venlo doen. En laat nu de regionale commissie ook geen bezwaren hebben tegen 'n kamp aan de Nieuwhuisweg. Zo zal deze plaats dan worden aangeboden aa.n de huidige bewoners van het woonwagenkamp De Römer in Ven lo. Blijken er dan liefhebbers voor Venray te zijn, dan komt de proce- ^djère cp gang om aan de Nieuwhuis weg een kamp aan te leggen. Juist nu het experiment met de sportieve recreatie, die Venray in beweging moet brengen steeds meer belangstellenden gaat trekken, be gint het einde van de geplande ac tiviteiten in zicht te komen. Nog 'n paar gezellige bewegingsbijeen- kemsten en het experiment in Ven ray is ten einde. Op zaterdag 17 en zondag 18 ja nuari wordt in de sporthal „De Weteling" en in de gymnastiekzalen van Oostrum en Ysselsteyn het WESTSINGEL 54 VENRAY TEL. 04780-2851 „Spelcircus" georganiseerd; op 22 januari volgt dan in zaal „In den Engel" een speciale bejaardenacti viteit, waarna op 30 januari, even eens in zaal „In den Engel" het Le vend Ringo als sluitingsactiviteit op het programma staat. Het „Spelcircus" wordt gespeeld op zaterdag 17 januari van 9.00 tot 13.00 uur in de sporthal De Wette- ling en op zondag 18 januari van 10.00 tot 13.00 uur in de gymnas tiekzalen van Oostrum en Yssel steyn. Op beide dagen zal een groot aan tal spelen gespeeld kunnen worden. Ip een zelf te bepalen tempo kan men aan een of meerdere spelen ^deelnemen en desgewenst pauzes mlassen. Bij de entree wordt een deelnemerskaart uitgereikt, waarop alle spelen voorkomen en waarop het behaalde resultaat kan worden genoteerd. Men kan o.m. deelnemen aan de volgende spelen: skippybalrace, ringwerpen, dobbelsteen werpen, puzzelen, dartwerpen touwtje sprin gen, basketbal doelen, hockeybal slaan, kimspel, woordenspel, woody wip, balonnenrace, enz. Ook hierbij gaat het echt niet om de prestaties, maar alleen om het in bewegiqg zijn, waarbij de resul taten niet belangrijk zijn. Terzake diefstal van vier broden t.n.v. de Edah werden in de nacht van 7 op 8 januari j.l. aangehouden de 22 jarige L. W. uit Venray en zijn 17 jarige plaatsgenoot P. A. Na Verhoor en opmaking van proces verbaal zijn beiden huiswaarts ge zonden. In de avond van 9 januari werd in Venray aangehouden de 27 jarige Venrayer L. v. B. Hij werd verdacht van de diefstal van meerdere klei nere goederen ter waarde van 250 gulden, gepleegd te Boxmeer en Venray. Na onderzoek en verhoor hij bekende de diefstallen te hebben gepleegd en opmaking van pro ces verbaal is hij in overleg met de officiesr van justitie huiswaarts ge zonden. Avond over schoonheidsverzorging Op woensdag 21 januari organi seert de Vrouwenkcntaktgroep Vel tum weer een avond in „De Perd- stal" aan de Kempweg. Het onderwerp op deze avond is de verzorging van het uiterlijk. Het ligt in de bedoeling een indruk te geven van 'n volledige behandeling door een schoonheidsspecialiste. Marijke van Dongen verzorgt de behandeling van een der aanwezi gen en Mieke Kokke zal tekst en uitleg geven. U kimt cp deze avond bij hen terecht voor vragen en eventuele persoonlijke adviezen. De benodigde materialen worden geleverd door drogisterij A. de Jon ge uit Veltum. Iedereen is welkom. De entree bedraagt 2 gulden. Door forcering van een raam heb ben onbevoegden toegang verkre gen tot de Levensschool aan de Be- vrijdingsweg. Bij de alministratie werden drie geldkistjes meegeno men waarin zich ca. 60,- klein geld bevond. De geldkistjes werden nabij Jerusalem teruggevonden. De kistjes waren natuurlijk leegge haald. Waarom B. uit Maashees tegen de taxi van T. P. uit Venray trapte is niet duidelijk. Wel is duidelijk dat aan de voorzijde van de auto diverse beschadigingen ontstonden. Proces verbaal terzake deze be schadiging is opgemaakt. Venrays brandweer werd in aktie geroepen voor het blussen van ver moedelijk opzettelijk in brand ge stoken afval achter de zaal „In den Engel". De brandweerlieden blusten dit brandje en de politie tracht de daders te achterhalen. De 49 jarige bestuurder van 'n personenauto H. Ph. uit Venray verleende op de kruising Lorbaan- Veulensewaterweg geen vrije door gang aan de bestuurder van 'n per sonenauto de 28 jarige M. K. uit Horst-America. Bij de daardoor ont stane botsing bleef het bij materiele schade. Op de Jan Poelsweg te Yssel steyn is waarschijnlijk een te hoge snelheid, van een nog onbekend ge bleven automobilist, oorzaak ge weest dat de door hem bestuurde auto in botsing kwam met de per sonenauto bestuurd door de 22 ja rige Th. v. H.. uit Liessel. Na de bot sing reed de bestuurder door of er niets gebeurd was. De bestuurder uit Liessel zit nu met de schade. Het ongeluk gebeur de op 11 januari te omstreeks 01.45 uur. Indien er personen zijn die de politie op het spoor van de identi teit van deze wegpiraat kunnen zet ten is de bestuurder uit Liessel hen daar dankbaar voor. Wat de oorzaak was dat de be stuurder van een personenauto het verkeersbord dat in het midden van de Grotestraat stond niet opmerkte, is niet bekend. Wel kon de politie deze bestuurder, die doorreed na 't verbodsbord te hebben geramd, in samenwerking met de Rijkspolitie te Vierlingsbeek achterhalen. Het bleek de militair J. J. uit Vierlings beek te zijn. Deze meldde zich later bij de Venrayse politie omdat hij in militaire dienst is, werd hij verwe zen naar de Kon. Marechaussee, die het verder onderzoek en opmaking van proces verbaal ingevolge de voorschriften afhandelde. Op een avond werden er liefst 4 aangiften van diefstallen gedaan ge pleegd in de gymnastiekzaal aan de Langeweg. Ten nadele van de 19 ja rige E. F. werd een nieuwe horloge ontvreemd ter waarde van 179,-, ten nadele van de 18 jarige R. G. 'n bedrag van 5,-, van de 16 jarige H. S. en J. W. bedragen van resp. 8,- en 9,50. Reeds eerder hebben wij in be richten melding gemaakt dat na be zoeken van zigeunervrouwen aan winkels de eigenaren geld vermis ten. Zij komen altijd met meerderen in de zaak en hebben altijd dezelfde smoesjes. Ze vragen een glaasje water of iets dergelijks, maar zo dat eigenaars of personeel worden af geleid. Na het vertrek van de zigeuner- vrouwen wordt geld vermist of ar tikelen. Natuurlijk zijn de vrouwen dan in geen velden of wegen te be kennen. Deze zoeken dan hun werk terrein elders op. Vrijdagmorgen omstreeks half een werd aan het politiebureau medede ling gedaan dat nabij de sporthal „De Wetteling" een zilverkleurige Mercedes was gesignaleerd, waarin 6 a 7 zigeunervrouwen zaten. Bij controle door de politie werd de au to en de vrouwen niet aangetroffen. De patrouilles van Venrays politie konden de auto niet in de kom of in de kerkdorpen ontdekken. 's Middags omstreeks half drie werd door de winkelier K. te Mer selo medegedeeld dat hij bezoek had gehad van zigeunervrouwen. Een uur na dat bezoek miste hij uit zijn woning een bedrag van 550,-. Bij onderzoek was geen spoor van de vrouwen meer in de gemeente Ven ray te ontdekken. Reeds eerder werden soortgelijke diefstallen in Venray gepleegd ter wijl ook in Oostrum, Wanssum en meerdere plaatsen in Noord Lim burg en Oost Brabant na bezoeken van zigeunervrouwen geld en goe deren verdwenen waren. Het is ook bekend dat de vrouwen zich in eer dere gevallen verplaatsten met een zilverkleurige Mercedles voorzien van een Frans kenteken F 190-CS- 89 (of 69). De politie verzoekt het publiek bijzonder op zijn hoede te zijn als dergelijke vrouwen zich bij een wo ning melden en hen in geen geval binnen te laten, ongeacht de smoes jes of verzinsels. Het is zelfs voor gekomen dat een der vrouwen zich flauw liet vallen, om daardoor me delijden op te wekken. Het is dien stig bij het signaleren van deze vrouwen zo snel mogelijk de politie daarvan in kennis te stellen. Men zij gewaarschuwd. Donderdag 15 januari om 19.30 uur repetitie voor bassen en baritons en om 20.00 uur voor het gehele koor. Zondag 18 januari om 11.00 uur repetitie voor het hofkoor. Donderdag 22 januari om 19.30 uur repetitie voor le en 2e tenoren en om 20.00 uur voor het gehele koor. Zaterdag 24 januari optreden van Hofkoor in Bergen. Zondag 25 januari om 11.00 uur repetitie hofkoor. Zaterdag 31 januari neemt Ven rays Mannenkoor deel aan de Prin senproclamatie in de Schouwburg aanvang 20.00 uur. De enquete over de reis naar Lon den moet ingeleverd worden uiter lijk donderdag 15 januari. De ledenstop voor Venrays Man nenkoor wordt voor 1 maand opge heven en wel in de maand maart. Opgave bij dhr. secr. W. Smits, Hoendlerstraat 17, telefoon 2454 of dhr. H. Gommans, Niessenstraat, telefoon 2687. De cursus vangt aan op 21 janu ari en duurt tot en met 21 mei '76. Omtrent aanvangstijden en verde re bijzonderheden, ontvangen de deelneemsters persoonlijk bericht. In de maanden februari en maart zal er voor belangstellenden, bij voldoende deelname, een moeder cursus worden gegeven. Duur 5 tot avonden. Opgave bij de wijkzus ter, tel. 04780-1269. Dit weekend draait Filmvorming Venray telkens om 6 uur de psycho logische thriller: The Conversation voor de B-serie. Een filmprijs-winnaar rond de mogelijkheden van de moderne af- luister-apparatuur met een uitste kende bezetting, die de kijker een waarschuwend beeld geven van de mens, die totaal in zijn werk opgaat maar daarbij alle gevoel voor mo raal kan verliezen. De centrum-plan-commissie heeft in z(jn vergadering van vorige week de ontwerp-overeenkomst goedgekeurd, waarbü Amro- Westland Utrecht Projektontwikkeling met de gemeente Venray overeenkomt als risico-drager-financier de zgn. rose vlek te zul len gaan ontwikkelen. Zoals bekend is het zgn. rose-vlek gebied dat gebied wat begrenst wordt door de Hoenderstraat, de Schoolstraat, de Jan Hensen- straat en de Deken Thielenstraat. Dit gebied wordt in gezamenlijk overleg, fasegewijs, ontwikkeld, waarbij meteen het oostlij k gedeel te van de Schoolstraat wordt be trokken en de nodige aandacht zal worden gegeven aan de aan de sa menhang van de bestaande cen trumvoorzieningen met de nieuw te realiseren voorzieningen. De ontwerp-overeenkomst zegt nog eens duidelijk, dat weliswaar ge dacht wordt aan gebouwen voor de detailhandel en horeca in deze rose vlek, maar dat daarin ook gebouw en moeten komen voor openbare en bijzondere doeleinden, zoals over heidsgebouwen .gebouwen voor re ligieuze, sociale, culturele, educatie ve en recreatieve doeleinden. DRIE FASEN onderscheidt de overeenkomst bij de ontwikkeling en de realisering van de plannen. Het begint bij de orienterende fa se, waarin men nagaat wat zoal in dat gebied moet komen, hoe een en ander zich verhoudt tot al bestaan de voorzieningen en hoe dat nieuwe ook in tijds-bestekken zich zal moeten gaan ontwikkelen. Als men dat onderzoek achter de rug heeft, komt de zgn. plan-fase, waarin men de concrete plannen gaat opstellen, waarbij steeds in het achterhoofd zal worden gehouden 'n goede integratie tussen bestaande voorzieningen en 't nieuwe dat ko men gaat. Tenslotte komt dan de uitvoeringsfase, waarin gefaseerd de geplande bebouwingen tot stand zullen gaan komen. Het is dan, dat de gemeente de intussen door haar verworven gron den in. dit gebied zal overdragen aan de projektontwikkelaar. INSPRAAK Had de betreffende commissie niet veel moeilijkheden met het vooraf gaande, t.a.v. de beloofde inspraak had men wel wat problemen. In de overeenkomst staat namelijk te le zen: „De gemeente heeft tot taak belanghebbenden op de juiste wijze bij de uitwerking van de bestem ming centrum-doeleinden te beterk- ken Blijft wel de levensgrote vraag, wie dan die „belanghebbenden" wel zijn. Maar het blijkt dat dit woord in practisch alle overeenkomsten gebruikt wordt. Er wordt mee be deeld, dat iedereen die er belang stelling voor heeft of wil hebben, inspraak kan krijgen. Maar om dat nog eens te onerstrepen wordt in deze overeenkomst een overlegor gaan opgericht, dat alle aktiviteiten gericht op de totstandkoming en be zetting van de centrumvoorzienin gen, gaat coördineren, integreren en begeleiden. In dat overlegorgaan hebben zit ting: 1 lid van het college van b. en w., 1 lid van de centrumplancom- missie, 2 leden aan de wijzen door b. en w., 3 leden aan te wijzen door Amro-Westland, 1 lid aan te wijzen door de vereniging van zelfstandi ge ondernemers in Venray, 1 lid aan te wijzen door Vroom en Dreesman en 1 lid afkomstig uit de rayoncom missie. Als vaste adviseur wordt daarvoor uitgenodigd de rijksconsulent voor handel en ambachten diensten in Limburg. Hier kwamen wel de nodige vra gen over naar voren. Zo vond men één vertegenwoor diger van de bevolking t.w. het lid van de rayoncommissie wel zeer minimaal. Of die groep niet zwaar der vertegenwoordigd moet wor den? Tegenover een vertegenwoordiger van V. en D. in dit overlegorgaan vend een andere partij, de zelfstan dige ondernemers zwaar onderge waardeerd en ook daor wilde men een zwaardere bezetting. Hier is lang en breed over gepraat en ge handeld, waarbij gewaarschuwd werd tegen „een te zakelijke bena dering". Maar het blijkt dat deze opstelling elders behoorlijk gewerkt heeft en nog werkt en dat b. en w. met de 2 leden, die dit college nog aan moet wijzen, de schaal meer in evenwicht kan brengen. Tenslotte liet men de ze zaak rusten, zodat ook b. en w. nog eens kijken kan of ze een be tere opstelling weet, zonder 't over legorgaan tot een plomp lichaam te maken, waarmee slecht is te wer ken.. Wel kreeg het overlegorgaan als duidelijke opdracht mee de nodige aandacht te schenken aan de in spraak van de bevolking. Op de vraag hoe de verhouding nu wordt tussen het overlegorgaan en de centrum-plancommissie, werd geantwoord dat het overlegorgaan bepaalde plannen aan b. en w. zal voor gaan leggen, waarover b. en w. op zijn beurt advies zal vragen van de centrum-plancommissie. Dat dit overlegorgaan adviseurs e.d. kan raadplegen is feitelijk van zelfsprekend, zoals het ook bepaal de werkgroepen kan vormen. Twee zijn zelfs bindend voorgeschreven. Dat zijn de zgn. branche-commissie en de sociaal-culturele commissie. De branche-commissie stelt richt lijnen samen over de branche-sa menstelling van het te ontwikkelen winkeldeel, rekening houdend met het branche-bestand in het oude centrum-gedeelte. De sociaal-cultu rele commissie zal de welzij nsfunk- ties moeten formuleren en concreti seren, die in de rose vlek zullen moeten komen. Terwijl de gemeente moet zorgen voor wegen, riolering, parkeerterrei nen, openbare verlichting, openbaar groen en andere opeqbare werken, zal Amro-Westland voor de ge bouwen gaan zorgen. Daarbij zal deze projektontwikkelaar zoveel als zakelijk gezien mogelijk en verant woord is het plaatselijke bedrijfs leven inschakelen. Een poging van de commissie om daarvan uitsluitend plaatselijk be drijfsleven te maken, mislukte, om dat Amro-Westland de gewoonte heeft naast plaatselijke aannemers ook enkele uit andere plaatsen aan te trekken. Datzelfde geldt voor haar keuze 'van architecten. Daarbij zal ze een selectie maken uit ter zake kundi- gen, waarbij thans nog niet bepaald is of daar Venrayse onder zullen zijn. Tijdens deze vergadering werd er nog eens nadrukkelijk op gewezen, dat Amro-Westland voorstander is van verkoop en slechts in bepaalde uitzonderingen zal overgaan tot verhuur van de door haar te stich ten bouwwerken in de rose vlek. Dat de overeenkomst als hierbo ven bedoeld in ieder geval eindigd op 1 januari 1988 toont wel aan dat men in de komende 11 jaren de rose vlek hoopt volgebouwd te hebben. Programma voor het zondagoch tendconcert op zondag 18 jan. a.s. te geven door Fanfare Concordia en Gemengd Koor Wanssum. Fanfare Concordia Jubelklange, mars Heben Choral and Rock out Suite Ted Huggens Jesus Christ Superstar Suite Lloyd Webber American Patrol Meachen Instant Concert Harold Walters Dcwn by the riverside Beck Gemengd Koor Ave Verum Mozart Alta in Trinita N.N. Schon die Abendglocken Kreuzer Daar was 'n wuf Badinos Yesterday John Lennon Gemengd Koor en Koperensemble Panis Angelicus Franck Psalm 150 Peel en Maas voor advertenties SMISTM Lid NBM Venray Stationsweg 11 Tel. 04780 - 4438'

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1