VENRAY in het afgelopen jaar ff Rabobank Q II laten voortaan ónze vakantie door de Rabobank verzorgen, ze doen dat al voor 100.000 andere mensen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 2 JANUARI 1976 Nr. 1 ZEVEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOO* AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1250652 VOOP At UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) JANUARI Met 1412 werklozen en werktijd verkortingen in verschillende indus trieën ging Venray het nieuwe jaar in; terwijl Venrays Mannenkoor en Zangers van St. Frans in Rome het oud jaar vierden en op Nieuwjaars dag de Pausmis opluisterden, samen met de Pueri Cantores. Bijna 31.000 inwoners (precies 15.721 mannen en 15.216 vrouwen) woonden op dat mement in onze ge meente. Na 27 jaren nam de heer H. Vorst afscheid als voorzitter van 't Groe ne Kruis. Op maandag 13 januari ging on officieel Venrays sporthal de Wet- teling openen, die in maart door minister van Doorn van CRM offi cieel in gebruik werd gesteld. Een gouden paar t.w. de heer en mevrouw Arts-Verkoeyen kreeg op hun gouden feest beiden de pause lijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Het al dan niet verkiezen van niet- raadsleden voor raadskemmissies blijkt nogal wat problemen op te le veren, en schijnt moeilijk te zijn voor de raad maar langzaam maar zeker komt er beweging in die wa gen. Het bestuur van het Bcschveld- college dient eën aanvraag bij het ministerie in vcor vestiging van 'n dependance in Horst, iets waartegen het bestuur van Jerusalem bezwaar maakt. De Zusters Ursulinen openden met behulp van drs. F. Schols hun nieuw internaat Sjalom. Met een roofoverval op een vee koopman in Oirlo leerde ook Venray dit „fenomeen" kennen. De raad kreeg het uitgewerkte plan Kulut I voorgelegd, waarvan aannemingsbedrijf Verhoeven thans de eerste blokken al onder de pan nen heeft. J. P. A. Neiissen, aannemingsbe drijf, ging met een feestelijke re ceptie in Utrecht het feit herdenken dat het bedrijf 100 jaren bestond en dat daarvan 30 jaren een bloeiende tak in Venray is gevestigd. Venrays raad kon maar moeilijk verkroppen dat de verbouwingskos- ten van Jerusalem (le fase) niet 2,5 miljoen dcch bij nadere beschouw ing 5,5 miljoen zeu gaan kosten. Desondanks ging hij onder het juk dcor. FEBRUARI Venray begon deze maand met vastelacvend vieren. Liefst 18 prin sen in kom en kerkdorpen zorgden voor een overbezet vastelaovespro- gramma voor jong en oud. De werkgroep 'nspraak hield een enquete ever de al dan niet aanleg van de Noord tangent tussen Jeru salem en grote kerk. De resultaten daarvan waren aanleiding vcor haar om bezwaren in te dienen bij de Krcon tegen de aanleg van deze weg. Pater Piet Hoedemakers droeg in de Grote Kerk zijn eerste plechtige H. Mis op. Het recreatieschap Peel en Maas kon zijn leden het eindadvies voor leggen van de werkgroep Bestem mingsplannen Buitengebieden. Aan dit advies moeten de resp. gemeen ten hun eigen bestemmingsplannen nu aanpassen. Na vastelacvend begon men aan de reconstructie van de Merseloseweg rond de schouwburg. Via de kommissie ruimtelijke or dening kreeg Venray de doelstellin- genncta voor Landweert gepresen teerd, waarmee duidelijk werd dat Venray na Brukske Landweert zou gaan ontwikkelen. Aan de start van een Educatief Centrum 'n samenbundeling van al het vormingswerk wordt door Venray en Horst gewerkt. In 't Brukske ging zij het met wat raadsleden tegen de tweede openbare school van start. Van rijkswege werd geldelijke st<eun beschikbaar gesteld in het kader van de werkelcosheidsbestrij- ding voor de verbouw van Jeru salem, de bouw van viaducten in de Weg van Brukske naar Maashees, terwijl Venray weer te ontwikkelen industrialisatiekern werd. De onderwijsbegeleidingsdienst kan van start dank zij een gemeentelijke subsidie. De Vereniging van Ned. Gemeen ten kreeg opdracht voor een onder zoek ever de binnen-gemeentelijke decentralisatie en moet eerder de richtlijnen geven voor een betere inschakeling van de burgerij bij het openbaar bestuur. MAART De jubilerende judovereniging zorg de dat Venray maart inging met een craohtsportgala, waaraan alle kam pioenen van Nederland deelnamen. Dat was dan het begin van een fees telijke sportweek naar aanleiding van de opening van sporthal de Wetteling. Deze werd cp 4 maart door de mi- lisier van CRM mr. H.W. van Doorn gèopend en had daarvoor precies 100 minuten tijd. Free Wheeling organiseerde voor 'iet eerst oen filmfestival. Een fcrum over de werkgelegen heid werd door NKV en NVV geor ganiseerd waarop J. v. d. Doef, het tweede kamerlid voor de PvdA en Ohr. v. d. Broek, statenlid der CDA, net de direktie van het arbeidsbu reau de mogelijkheden in deze regio a.v. de werkgelegenheid onder de loupe namen, maar ook geen oplcs- :ing konden aandragen. Brceder Kortooms werd provinci aal overste van de Broeders van Liefde. In Heide ging de eerste moto-cross van dit jaar van start. Dat was de 26e in totaal. In Oostrum vierde de sportvereni ging Oostrum haar 40 jarig bestaan met een receptie, een eucharistievie ring en huldiging van tientallen mensen, die zich in de loop der ja ren verdienstelijk maakten. Een eerste Pasar Malam was een onverwacht sukses in de Venrayse schouwburg. De eerste politieman van Venrays Gemeentepolitie, adjudant P. van Hout, ging met pensioen. Een eerste inspraakavond ever het plan Landweert trcik de nodige be langstelling. Op de eerste plaats van le huidige bewoners, die weinig lan bed kwamen; op de tweede plaats van de werkgroep Inspraak, die al een hele studie gemaakt had en tenslotte neg van enkele belang stellenden. In Oirlo openden mevr. Rutten- Tielen de nieuwe kleuterschool 't Hummelke. Het Boschveldcollege organiseerde van 17 tot en met 25 maart een mu- ziekweek, terwijl de Venrayse mu ziekgezelschappen een muziekfesti val onder elkaar organiseerden. Het kienen is veertaan niet meer „vergunning-plichtig". Met 3 ton rijkssubsidie voor een nieuw, werd het doodsvonnis uitge sproken vcor het cude stationsge bouw in Oestrum. Een onderzoek naar de gemeente lijke voorlichting wordt voorgesteld. Venrays Gemeenschapshuis ging ter ziele met 'n tekort van 230.087. De bibliotheek nam de ruimten ever die eertijds voor Venrays jeugd be stemd waren doch die er nooit kan sen in heeft gekregen. APRIL April bracht vcor Venrays Har monie een reeks nieuwe uniformen, waarmee men op een galaconcert voor het eerst bij het publiek ver scheen. Het tennispark moest hals over kep uitgebreid worden met de nodi ge velden omdat de tennisclub plot seling zoveel leden had. SW kondigde aan dat men de St. Servatiusvelden gaat verlaten en ge heel verhuizen zal naar sportpark de Wieën. En die verhuispartij brengt nogal wat problemen met zich, zoals einde november bleek. Venray kreeg de mededeling dat gezien de gewenste decentralisatie van het Venlose woonwagenkamp, onze gemeente krijgt te zorgen voor een kamp voor 8 of 2 kampen voor 4 wagens. Tot nu toe weet men niet waar die komen! Burgemeester Schols opende offi cieel de manege in Vlakwater. Twee staatssecretarissen t.w. Ha- zenkamp van Economische Zaken en van Rooyen van Financiën, alsmede de fraktievoorzitter in de Tweede Kamer van de KVP, mr F. Andries- sen en de kamerleden van Amels- foort, Nootenboom en Bekker waren in Venray bij een werkbezoek der KVP. Free Wheelin gaat een onderzoek op touw zetten om meer te weten te komen over woonwensen van de jongeren. Lentemuziekfeesten in Oirlo, een kindermarkt, een avond wielerzes- daagse dcor Zangers van St. Frans dansavonden in Vel turn, en een eer ste lustrumviering van de Brak to nen aan dat Venrays verenigingsle ven lang niet dood is. In Ysselsteyn worden dGor deputé Kcrsmans de verkeerslichten Gp het öcüen-kruispunt in werking gesteld. Voor 1975 werden de grondprijzen in Casienray en Merselo vastgesteld op 41,vcor de andere dorpen cp f 48,per m2. De raad had nogal grote problemen over en tijd nodig cm 3,5 ton ge meentegeld beschikbaar te stellen voor de verbouw van de schouw burg. De traditionele lintjesregen bracht de zilveren eremedaille voor de he ren Cortenbach en Schmeitz, de gouden eremedaille aan zuster Hen- drix en de heren Aben en Feller, zuster Dorothé Bouwers werd rid der in de orde van Oranje Nassau. Venrays raad ging op excursie naar Oss. De Vastenaktie 1975 bracht ruim 22.000,op in Venray-centrum. MEI In Ysselsteyn was de ruiterclub 40 jaren jong en Venrays bejaarden gingen de bejaarden in Kediri op Java helpen. Het Greene Kruis sloot definitief het kringbureau voor de tuberculo sebestrijding aan de Merseloseweg. De barak ging trouwens toch ver dwijnen i.v.m. de bcuw van de nieuwe Rabobank. Venrays raad kreeg uitvoerige in lichtingen over de ruilverkaveling Overlcon-Merselo. Met de toegezegde eerste ronde van de Polak-gelden ging men de Henri Dunantslraat aanleggen, het stationsplein verbeteren en een deel van de Stationsweg, de Langstraat veranderen,, in Leunen straten re construeren en moet de Zuidsingel nog doorgetrokken worden naar de Langstraat. Het Leunse elftal kon gaan recipi ëren bij het behalen van het kampi csnschap van de eerste klasse K van de Limb, afdeling. Zij promoveerde naar de 4e klasse KNVB. Een voor beeld dat later dcor Merselo ge volgd werd. SVV A werd kampioen van de zuidelijke selectiegroep en later Limburgs kampioen. Het 4e team van de volleybalclub VC Rooy werd kampioen in klasse 3b. Het Oirlcse DIS werd kampioen in de 2e klasse en neemt nu Leunens plaats in in de le afdeling. De raad besloot de voormalige Leunse meisjesschool ter beschik king te stellen van de Leunse jeugd. Een gedegen rapport over de jeugd- workeloosheid zag het licht door 'n daartoe gevormde stuurgroep. Dit rapport had tot resultaat dat ver schillende Ncord Limburgse ge meenten financiële faciliteiten gebo den kregen voor extra cursussen e.d. Aan de Oude Oostrumseweg open de burgemeester Schols de nieuwe Christelijke school „De Hommel". In de cude Christelijke school kwam de peuterspeelzaal het Centrum. Venray hield een sportuitwisseling met Wychen, al lieten verschillende inschrijvers op het laatste ogenblik verstek gaan. JUNI Een erepenning van verdiensten kreeg het 65-jarige Mannenkoor van de Koningin, toen zij deze verjaar dag feestelijk ging vieren met een Eucharistieviering en een uitgebrei de receptie. De plannen om t.z.t. naar Tokio te gaan blijken aller minst in de lade te zijn opgeborgen. De aansluiting op 't aardgas van Heide, Ysselsteyn, Castenray, Oirlo en Merselo mogelijk geworden door een DACW-subsidie werd in Heide feestelijk afgesloten, waar aan kapper Gielens een gasfornuis overhield. De Woningvereniging wil de 58 witte woningen op 't Desselke gaan renoveren, maar inspraak en over leg hebben er tot heden niet toe ge leid, dat die plannen verwezenlijkt konden worden. Venrays BLO-school vierde zijn zilveren verjaardag met een groots schoolfeest. De gemeente verkocht de Midden Feelweg aan de provincie voor een gulden. Circus Toni Bcltini met Vader Abraham bracht een bezoek aan Venray. Drum- en Showband Venray be stond een jaar en presenteerde zich zonder grote belangstelling overi gens voor het eerst officieel. De jeugda vond vierdaagse bracht liefst 2332 wandelaars op de been, die zich zelfs door 'n nat einde niet lieten verstoren. 15 Venrayse zieken gingen met de Lcurdesbedevaart mee naar Lour- des. De minister van Söciale Zaken drs. J. Bcersma bezocht Venray om: a. overleg te plegen over de nota jeugd werkloosheid; b. de nieuwe Sociale Werkplaats te openen; c. Nestlé en d. Jerusalem te bezoeken. De voorzitter van de hoofddirek- tie der Ned. Credietbank Drs. Del- seng en burgemeester drs. F. Schols openden samen het nieuwe gebouw van deze bank in de Patersstraat. De heer H. Emonts herdacht in Horst zijn zilveren lidmaatschap in de Staten. De N.V. Custers kon de televisie dienst van de PTT verblijden met 12 nieuwe apparatuurwagens met zendmasten, gebouwd volgens het principe van de dcor hen gemaakte hoogwerkers. De beide psychiatrische inrich tingen van Venray kregen op hun vraag naar nieuwe klinieken voor opname en bejaarden, te horen dat zulks misschien wel kon, doch dat dan een geheel nieuw centrum dient te komen. Onderling heeft men be slist dat dit nieuwe komt op het ter rein van St. S'ervatius. JULI Een braderie bracht in het cen trum leven in de brouwerij. 1,25 miljoen schadevergoeding werd van de gemeente gevraagd omdat 'n spekulant thans in Merselo geen vil la's meer kan bouwen. In Oostrum organiseerde de Tour- en Wielerclub de Nederlandse kam pioenschappen. Op de Smakt beet Limbra 69 voor Venrays drumband de spits af. Zij promoveerde naar de 2e divisie. Dan volgt Oirlo dat in de ere-divisie gaat spelen in Leunen met een eer ste prijs in de jeugddivisie kan pro moveren. In Oestrum kreeg de Rosmolen, dank zij ANWB werkkampen en 'n gemeentelijke subsidie weer een scheprad. Pater Jan Peters kreeg voor zijn verdiensten voor de Spaanse gast arbeiders de spaanse onderscheiding Pro Merito. De regering kwam met het plan cm van Limburg 2 provincies te maken. Vredepeel vierde zijn 20e verjaar dag wederom met een vredefeest. Ook dit jaar kwamen Duitse jon geren in hun vakantie weer werken op het Duitse kerkhof in Ysselsteyn. De hendenvereniging De Verdedi ger hield bij haar 40 jarig bestaan een geslaagde receptie en wedstrijd. AUGUSTUS Op 6 augustus overleed cp 90 ja rige leeftijd de uitgever van dit blad de heer Jean H. W. van den Munck- hof. 21 voornamelijk oudere zusters verlieten hun vertrouwd Jerusalem en werden in andere kloosters on dergebracht. Het weer was in juli al extreem lang warm, maar ook in augustus bleef het zomerse weer aanhouden. In Ysselsteyn waren weer de tra ditionele kampioenraces op de weg, terwijl in Leunen de 55 jaren jonge fanfare een hele week muziekfees ten organiseerde. De 60 jarige fok- vereniging was dan aan de beurt voor een feestje, waarbij secretaris Jenniskens in de bloemen ging. 'ntussen rolden de eerste rappor ten n.a.v. de enquete leefbaarheid kleine kernen uit de stencilmachine. Die hebben links en rechts voor praatstof gezorgd maar het defini tief rapport moet nog komen. Venrays raad kreeg het moeilijk toen bleek dat de verbouwingskos- ten van de schouwburg 3 ton te laag geschat waren.Desondanks gaf men nog een beweegbaar voor toneel op de koop toe. Een door het jachthoorncorps ge organiseerde taptoe als einde van het zomerseizoen kreeg te maken met flinke plensbuien. Sporthal de Wetteling bracht uitkomst. Minister van Doorn bracht weder om een bezoek aan Venray om daar het werk van dorps- en wijkraden eens nader te bekijken en te „be praten". Burgemeester Schols ging de lucht in toen hij de ballcntocht meemaak te, die de firma Thomassen organi seerde bij gelegenheid van de her opening van een uitgebreide zaak. In de vergadering van het recre atieschap Peel en Maas bleek Vier lingsbeek uit de boot te zijn gestapt. Dat ziet zijn heil beter liggen in het Land van Cuyk. SEPTEMBER In Ysselsteyn herdacht Pastoor J. Janssen feestelijk dat hij 25 jaren herder in de St. Odaparochie aldaar was. Een internationaal volleybaltoer nooi in De Weteling liet zien dat Venray op dat terrein ook niet mis De kerkdorpen gingen weer eens hun jaarlijkse „biechttocht" maken bij de burgemeester, waarbij aange drongen werd op sociale woning bouw op de kerkdorpen. In Ysselsteyn kostte een gasont ploffing het leven aan een echtpaar, terwijl hun bungalow totaal ver weest werd. Brukske opende officieel het wijk centrum de Kiosk, de boerderij Jen niskens, met een open dag en een druk bezochte rommelmarkt. In de betreffende raadscommissie kwam het plan om de nieuwe L.O.M. school nabij het inmiddels gesloopte Groenewoltsepad te bouwen. Kampioene bij de Limburgse da meskampioenschappen werden de dames van de handbcogschutterij St. Joris in Leunen. Drs. F. G. L. L. Schols werd be noemd tot burgemeester van 's-Gra- venhage. Mevr. Vorst vierde haar 40-jarig onderwijzersjubileum, waarvan 25 jaren in Venray. Leunen nam op waardige wijze afscheid van haar. In Veltum en Brukske begonnen vrouwenkentaktgroepen hun aktivi- teiten. (vervolg z.o.z.) de bank voor iedereen

Peel en Maas | 1976 | | pagina 1